Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 09:58

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Једрене
PostPoslato: Subota, 10 Oktobar 2015, 00:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Једрене (тр. Едирне) је град на северозападу Турске. Сместио се на тромеђи Грчке, Бугарске и Турске у тракијској равници, на ушћу Тунџе у Марицу. До Јунанистана (Грчке) има 7 километара, а до Булгаристана (Бугарске), односно највећег граничног прелаза у Европи, Капикуле, целих 20 километара. Од Истамбула је удаљен 220 км.

Једрене је у 2. веку основао римски цар Хадријан и дао му име Хадријанопољ. Брзо је постао главни град римске провинције Тракије. Током историје је ово подручје било поприште великих битака. Једрене је, до пада Цариграда 1453. године, било и главни град Османлијског царства.

Најважнији историјски споменик и симбол Једрена је Селимије џамија. Названа је по султану Селиму другом, сину Сулејмана Величанственог. Грађена је у периоду од 1569. до 1579. године и једно је од најзначајнијих дела архитекте Мимара Синана, чији се споменик налази испред џамије. Селимије је џамија са највишим минаретима у Турској.

Преко Марице и Тунџе постоји и десетак камених мостова.

У самом центру града се налазе бројни споменици и фонтане. Од споменика се издвајају споменик лалама, споменик рвачима,...У Једрену се сваке године одржава такмичење у рвању, где су рвачи намазани уљем, а обучени у уске панталоне.

Калеичи је старо градско језгро. Карактеришу га уске калдрмисане улице и старе дрвене куће.

Као и у већини турских градова, и Једрене има свој базар, најпознатији је Алипашин.

Одакле ми у Једрену? Учинило ми се интересантним, па смо путујући на Тасос направили мали обилазак преко Турске. Релативно касно поподне смо стигли у овај град. Прва за посету је била Селимије џамија. Поред ње je паркинг који смо и искористили.На улазу постоје кесе које смо узели да спакујемо патике и понесемо са собом. Велика споља, делује још већа и импозантнија изнутра.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Subota, 10 Oktobar 2015, 00:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Subota, 10 Oktobar 2015, 22:23 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Након обиласка џамије, спуштамо се до једног од базара. Наравно, п(б)азаримо магнетић.

Slika

Slika

Споменик Мимару Синану, најпознатијем османском архитекти се налази у паркићу испред џамије.

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Subota, 10 Oktobar 2015, 22:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Упућујемо се ка главној пешачкој џади, улици Сарачлар, дивећи се успут већ помињаним споменицима и фонтанама.

Slika

Slika

Slika

Споменик рвачима...

Slika

Наравно, Ататурк...

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Nedelja, 11 Oktobar 2015, 09:56 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Сарачлар улица и фонтане у њој...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Nedelja, 11 Oktobar 2015, 09:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Oktobar 2015, 08:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Алипашин базар

Slika

Хамам Мехмед паше Соколовића

Slika

Споменик лалама

Slika

Ески џамија

Slika

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Oktobar 2015, 08:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
За једно поподне смо успели да обиђемо оно најзначајније у Једрену. На путу ка Грчкој граници, која је на 7 километара од центра, задржавамо се на
и једном од мостова преко реке Марице, уживајући у заласку Сунца.

Slika

Slika

Slika

Slika

Свадба нас је нетерала да помислимо да смо кући...

Slika

И још једна фонтана...

Slika

За први, али не и последњи, сусрет са Турском, то је то...

Већ се било смркло кад смо ушли у Грчку и кренули пут Тасоса, али, то је нека друга прича...

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Oktobar 2015, 10:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
:text-bravo:

Super je sto obilazite i manje poznata mesta. Skroz je slatko ovde. A zalazak je :romance-heartsthree:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Oktobar 2015, 17:50 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Petronije, hvala mnogo za opis ovog grada. Mi smo jednog Turcina bas odavde malo sprovodili po Beogradu. Ostali smo u kontaktu preko fejsa pa nam je savetovao da nekada na putu ka Grckoj svratimo. Ja sam na internetu pronasla malo slika ali kroz ovaj tvoj putopis sam tek stekla neku predstavu koliko je grad lep. :bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Ponedeljak, 12 Oktobar 2015, 17:55 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I ja! :D Mada me je Zoki podsetio, da smo jos davne 1985. prolazili tuda...nismo obisli grad, ali ovo putovanje s tobom je bilo predivno! Jos dok sam komentarisala u kaficu, "barila" sam ga da idemo prvom sledecom prilikom...pomozi mi da ga nagovorim! :op-op:

Jos jednom- hvala sto nam ovako prezentujes svoja putovanja! Bas uvek uzivam! :bravo: :ljubac: :ljubac: :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Utorak, 13 Oktobar 2015, 00:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Прво, девојке, много вам :text-thankyoublue: на лепим коментарима!

Друго, чика З, немој да си неумољив већ испуни Пефки жеље, па околним путем на Тасос. Како је почела, обићи ћете целу Европу пре но што стигнете на острво :D .

Треће, да додам још који редак о наставку тог тасоског пута, иако можда не припада теми...Како писах. био је мрак. Идемо путем који води ка Грчкој. Одједном се у шумици на сред пута појављује висока ограда. Нема никаквог светла. Стао сам и гледам ди даље. Са леве стране је као неко двориштанце. Кренем ја тамо и нађем границу :) . Одем до Турчина. Излупа нам пасоше на брзину. Наставимо кроз дворштанце и ето нас поново на путу у шумици. Опет ограда а поред ње два грчка војника са дугим цевима. На грчком граничном прелазу Кастаниес, наравно, мора се напоље на печатирање.

Убрзо смо изашли на магистралу која води ка аутопуту Егнатиа Одос. Око 10 је увече, а трајект имамо тек у 8 ујутро. Табла Орестиада лево. Рекох госпођи, оћемо ли и тамо? Наравно да хоћемо :) . Пролазимо кроз центар. Пуно је света. Паркирам и идемо у шетњу. Седамо на гирос у неку неугледну гирошџиницу. И сад се сећам да је на тв-у био пренос финала јуниорског ватерполо првенства са Крита где су наши потопили Грке :) .

Око 11 настављамо пут. До Александрополија имамо мање од 80 километара. Лагано пета и 80 на сат. На радију грчки поп свира. Најспорији смо на путу, ал уживамо. Нешто после поноћи стајемо на паркингу изнад Александрополија да "спавамо". Кад могу Турци, може и Мујица. Ту се догађа чувена анегдота са француским Турчином и Меком :shock: . Наравно да нисам спавао :) .

У 4 идемо даље. До Керамотија је мање од 100, а имамо 4 сата форе. Шта мислите, хоћемо ли у Александрополи? Кажем Невени да води у центар. Паркирам испод светионика. Још је мрак. Нигде никог. Шетамо до мора гледајући светионик како кружним покретима баца светлост.

Ипак морамо даље. Поново на Егнатиу...Искључујем се и у Ксантију како бих напунио плин. Испред нас се румене Родопи обасјани јутарњим Сунцем...

И коначно, око пола 8 смо у Керамотију. Трајект, галебови, Лименас, Тасос...Неко ће рећи да смо луди што за Грчку идемо преко Турске. Само ћу одоговорити: Шта ћемо кад волимо да путујемо :D !

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Utorak, 13 Oktobar 2015, 10:19 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Svaka vam cast, ljudi! Mene to odusevljava. I mi kada putujemo, volimo da svracamo na mesta koja bas i nisu po planu puta. :smesko-levo-desno:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Једрене
PostPoslato: Utorak, 13 Oktobar 2015, 12:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:lol: :bravo: :bravo: Kao da sam gledala neku interesantnu predstavu! Pravi ste avanturisti! Obožavam fontane i sviđa mi se što ih Turci grade na svakom koraku, bar je tako neko rekao ovde na forumu, a vidim da je tako i u Jedrenu. Lepa im je ova šetališna ulica...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.