Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Ponedeljak, 18 Novembar 2019, 17:04

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Petak, 27 Septembar 2019, 17:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Pol: Seka
Prvi deo priprema za put.

Nekoliko godina se spremamo da odemo da vidimo bar neki deo Maroka, ali uvek nešto drugo iskrsne ili prevagne i tako naši planovi ostaju samo planovi.
E, ove godine smo ipak doneli konačnu odluku i to, kao i obično, sasvim slučajno. Ja stalno gledam sajtove, profile na facebooku u vezi bilo kakvih putovanja u okolini, kao i ponude jeftinih avionskih karata.
Pre neki dan je Ryanair nudio 4 poslednje povratne karte za let Budimpešta-Marakeš-Budimpešta za 150 € po osobi, sa uračunatim taksama. Kad nam neko ponudi 150 € za takav put, mi kažemo "baš je povoljno" i naravno odmah kupimo dve karte za kraj oktobra. Nije moglo duže jer je tog dana poslednji let Ryanaira iz Marakeš.
To je kod njih vrh sezone. Temperatura vazduha 25-27°C, a preko noći hladnjikavo.

Juče smo otišli do agencije Jeftine avionske karte, jer smo i ranije preko njih završavali poslove oko prevoza. Uzmemo Priority&2 Cabin Bags i rezervaciju sedišta jer će biti pun avion, tako da ne moramo da predajemo prtljag, a i nismo Pefkari da nosimo sve što imamo. Smemo da ponesemo po osobi jedan prtljag dimenzije 40/25/20 koji se ostavlja ispod sedišta i jedan kofer 40/20/55 do 10 kg koji se stavlja gore u pretinac. (Ove detalje sam napisala zbog onih koji nisu išli niskobudžetnim avionima.) Naravno i Priority i sedišta se dodatno plaćaju.

Oni su nam odmah otštampali boarding karte i kod njih smo uplatili i osiguranje preko "Milenijuma". E, i to košta.

Naravno da treba nekako doći i do Budimpešte. Važi, ići ćemo kombijem. Kombi možemo da poručimo tek pred put jedno nedelju dana. Kažu prevoz je od kuće do kuće. Super! Naravno, i to će da nas košta.

Hiron kaže, ajmo da bar dva dana ostanemo u Budimpešti. On bi da vidi jednu izložbu i neke staretinarnice! Uzmemo za ta dva dana Evropsko osiguranje i platimo.

Konačno svratimo u naš omiljeni restoran na večeru, da proslavimo odlazak u Maroko. I platimo.

Sutradan ja zasučem rukave, pa krenem da nadjem smeštaje na Bookingu.
U Budimpešti rezervišem samo noćenje kod Chesscom Guesthouse. Kod njih smo jednom bili i sasvim su ok. Metro stanica je blizu. Cena 36 € za nas dvoje za jednu noć. Plaća se na licu mesta.

Nalaženje u Marakešu je malo komplikovanije. O tome sam se ranije puno raspitivala, čitala recenzije na Tripadvisoru, čitala "milion" putopisa i dopisivala se sa starim forumašima koji su tamo bili... Odlučili smo da odsednemo u nekom riadu u Medini. Prvo rezervišem jedan, pa nam se nešto ne dopadne, pa drugi, pa i njega otkažemo i na kraju padne konačna odluka na Riad dar Nejma u sred Medine, ali u mirnom kraju. 10 noćenja sa doručkom. Cena 300€ + 50€ za taksu za nas dvoje. Plaća se na licu mesta.

Ručak i večera će biti u njihovim restoranima, jer hoćemo sve specijalitete da isprobamo. Cena xyz€.

Za tih 10,5 dana stižemo da obidjemo najinteresantnije u Marakešu i da odemo vozom do Essaouire na Atlanskom okeanu i mooožda u pustinju. Cena čćšž€.

U ponedeljak moramo do Marokanske ambasade po vizu. Morali smo da se slikamo (3×4), cena 2×400 dinara!?!?!? Da kopiramo potrebnu dokumentaciju... XY dinara. Danas nismo mogli da predamo za vizu jer je kod njih petak nedelja i ne rade. Cena vize 2×2.400 din.

Džabe!!!???

A krenuli smo od 150 €, kao "vidi kako je jeftino"!?

Sad, šta je, tu je. Ode Hiron u galeriju da ponudi nekoliko slika na prodaju.

Vrh
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mogadiš, Maroko
PostPoslato: Petak, 27 Septembar 2019, 19:14 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Pravda za Duju! :lol:
Baš sam htela da pitam gde sledeće putujete
:clap:
(Svaka 'džabe' varijanta ima svoju o-ho-ho komponentu... ali bar su karte stvarno jeftine...)

Vrh
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Икс
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Septembar 2019, 15:24 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Данима већ да питам, мислила си на Маракеш, не на Могадиш у наслову теме :D ?
Могадиш му дође у Сомалији, мада ме не би чудило и тамо да се запутите :lol: :op:

Vrh
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mogadiš, Maroko
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Septembar 2019, 17:15 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Petronije, u pravu si. :text-imsorry: Zamolila dam Brzog da ispravi. Nadam se da hoće. Hvala ti na primedbi.
Inače razmišljamo da na zimu odemo u Zanzibar ili Keniju pa nije ni čudo što sam pomešala imena. Mada Somalija ne dolazi u obzir. Mislim da će i Zanzibar otpasti jer je na tom mestu jako velika razlika kod plime i oseke jer je plitko more.

Otštampali smo bording karte i za tamo i za nazad. To smo mogli ovako rano da uradimo jer imamo Priority. Inače se one štampaju, čini mi se dva dana pre leta.

Danas smo podneli zahtev za Marokansku vizu. Biće gotova za nedelju dana. Evo šta je sve trebalo:
- sa sajta marokanske ambasade smo skinuli obrazac kog treba popuniti (na dve strane) i popunili ga kod kuće inače, kad dodjete u ambasadu na stolu stoje ti obrasci i možete ih i tamo popuniti. U tom slučaju ponesite ličnu kartu jer morate da upišete njen broj. Takodje vam treba i hemiska olovka.
- pasoš
- fotografija 3×4 u boji
- kopija kupljene avionske karte (otštampali smo sa maila Ryanaira), ne trebaju i bording karte
- kopija rezervacije smeštaja u Marakešu ili drugom gradu u kom se boravi (takodje kopija maila Bookinga o rezervaciji smeštaja)
- kopija polise osiguranja za period boravka u Maroku
- original potvrde o izvoru prihoda u mestu prebivališta, tj iz firme, penzioni ček ili potvrda o izdržavanju...
- viza košta 2.400 dinara po osobi (Ponesite sitno, jer nemaju da vam vrate kusur!)

- nisu nam tražili koji broj cipela nosimo. :snooty:

Za turiste koji su iz unutrašnjosti ili iz okolnih zemalja (BIH) viza se može izdati istog dana ako se unapred zakaže.

Zaboravila sam da napomenem da smo pre svih rezervacija, kupovine karata i predaje za vizu pročitali sve u vezi Maroka na sajtu Ministarstva inostranih poslova. To radimo pre svakog putovanja.

Vrh
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Oktobar 2019, 17:48 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Gotove su nam vize u minut kako su i kazali. Ne mogu da vam ih pokažem, ali čak su na nju kopirali i naše slike u boji!!!

E, Hiron je dogovorio sa jednim staretinarom sastanak na dan povratka iz Maroka, tako da ćemo noćiti u Budimpešti i jednu noć na kraju puta i tako se po danu vratiti u Beograd. Možda i nije loše jer bi onako iz aviona ušli u kombi i noću putovali do kuće.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 12 Oktobar 2019, 16:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Kad Hiron nešto predloži, ja se obično zapanjim, jer je to jako retko. Danas smo na njegov predlog otkazali noćenje u riadu u sred Medine (starog grada) i rezervisali hotel u centru novog dela Marakeša u hotelu "La Renaissance".
Nije to neki naj hotel, ali smo baš zbog pada ocene kvaliteta hotela na tripadvisoru dobili popriličan popust.
Osim toga od njega do većine mesta koje želimo da posetimo možemo peške.
Sad sledi biranje garderobe koja može da stane u koferče 20/40/55 ??? :doh:

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Oktobar 2019, 12:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Rezervisali smo kombi prevoz od kuće do hotela u Budimpešti, preko agencije Terra travel. Zaista su bili brzi i ljubazni pri dogovaranju. Prepiska je bila preko maila. Pristali su da nam rezervišu i prevoz za nazad.
Cena karte je 25 € po osobi u jednom pravcu.
Dan pre puta će nam javiti tačno vreme dolaska kombija na našu adresu. Naime, mi smo rekli da nam treba prevoz oko 9 sati ujutru, a oni su to potvrdili. Rešili smo da sve radimo da nam bude prijatno. Nigde se ne žurimo. "Prvo fruštuk, ondak na put!"
Da idemo direktno na avion, onda bi trebali da im kažemo tačno vreme kad treba da budemo na aerodromu.
E, sad! Videćemo kako će se sve dogovoreno i realizovati.

Toliko puta smo putovali tamo-amo po "belom svetu" i nikad vam nisam ovako detaljno opisivala svaki korak. Obzirom da preko PP dobijam puno pitanja, mislim da je bolje da ovde, na temi, o svemu pišem.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Oktobar 2019, 16:00 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Dujo, izvini sto prekidam tvoje pisanje, nasla sam koznu torbicu iz Maroka, dobijenu pre 42 godine! :mrgreen: I dalje je kao nova! Zao mi je sto sam divnu tuniku od lana poklonila, pa je sad nemam...a naci cu i neku "dzidza"-ogrlicu, u kojoj je bilo sandalovo drvo...mirisalo je, sigurno, bar "prvih 20 godina"!

Slika

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Oktobar 2019, 17:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Malo je falilo da te pitam: "Pa ti si bila u Maroku, a ne pričaš ništa o tome!", al' sam oduzela 42 godine od tvojih pretpostavljenih godina... i odustala od pitanja.
Uzgred, ja se nadam da ću dobiti jednu malo veću kožnu torbu ili ranac.

Vrh
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Oktobar 2019, 20:53 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Samo cu reci ovo: uzivajte u svakom trenutku i znajte da vas u mislima pratimo! :ljubac:

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika

Vrh
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat

Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu