Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 13:30

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Ponedeljak, 31 Jul 2017, 13:57 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Duja mi kaze: ..."negde ovde je neki restoran na stenama "... i zaista malo dalje vidimo proširenje puta-parkiralište i tablu sa natpisom Restoran "Sidi Salem".

Slika

Kamenim stepeništem silazimo u restoran.

Slika

Na cenovniku, rajska ponuda, za ljubitelje morske hrane.

Slika

Restoran je sagradjen na visokoj strmoj i stenovitoj obali nekoliko nivoa terasa, zatvorenih ili samo natkriljenih prostora povezanih sa po nekoliko stepenika, suncobrani... Prostori koji se prelivaju, i spajaju.

Slika

Stepenice vijugavo smeštene izmedju stena, desetak metara niže od najniže terase restorana vode do nivoa kristalno čistog i teget plavog mora.

Slika

Slika

Nedaleko prolaze brodovi iz luke koja je na kilometar od nas.

Slika

Bela jahta prolazi sasvim blizu, čujemo muziku i smeh turista koji nam mašu.

Meštani se kupaju...

Slika

Jedna devojka, u kupaćem kostimu kakav nose tunižanke sprema se da skoči sa stene...

Slika

... i buć, skočila je!

Slika

Sat vremena je prošao za čas, dok smo "na 5 minuta" seli da popijemo nešto za osveženje,

Slika

i zatim taksijem otišli u hotel.
To je bio naš prvi ovogodišnji obilazak Mahdije.

U taksi smo ušli ispred ovog restorana...

Slika

Samo smo se pogledali i znali smo: sutra, prekosutra odavde nastavljamo...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Ponedeljak, 31 Jul 2017, 20:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Hirone, svaka ti čast! :bravo:
Izvini što ti upadam u opis, ali moram da ti kažem da ti je ovo mnogo lepo i detaljno. I nadam se da ima još puno ;)
Treba češće da nam pišeš :ljubac:
I Duji :ljubac: za podršku

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Petak, 04 Avgust 2017, 12:31 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dragi Dujo i Spaso, za razliku od nase Jack, ja ne volim da "prekidam pricu", ali sada, uz izvinjenje oboma, moram! :op-op: :op: :bravo:

Citam "sve ispocetka", uzivam u slikama i, moram reci- leglo mi danas, na ovu vrucinu- samo tako!

Sve pohvale, ali- SVE, oboma! :ljubac: :ljubac:

Imam neka pitanja, ali cu ostaviti "za posle"...da li da brisem ovaj post...? :shifty:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Ponedeljak, 02 Oktobar 2017, 13:40 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Posle par dana, nije nam djavo dao mira, odosmo opet da proštamo...

Ne možete upoznati grad ako kroz njega ne prošetate "peške". Gradovi duge istorije su gradjeni po meri ljudi: ne automobila, metroa, tramvaja... To važi za Mahdiju;zato smo Duja i ja krenuli, došavši taksijem do tvrdjave, u šetnju po starom gradu.

Slika

Jutro je. Ulice su obasjane kosim jutarnjim zracima sunca, ali osim nas dvoje na ulicama skoro da nema nikoga.

Slika

Zalazimo u bočne ulice, ne može se zalutati, ali iz jednog dvorišta izlazi stariji čovek i sa osmehom nam objašnjava da smo već dva puta prošli iz suprotnog pravca pored njegove kuće; odvede nas do ugla i uputi kuda da "izadjemo".

Slika

Slika

Iako stare, kuće su okrečene i sve su sačuvale karakteristična bogato ukrašena ulazna vrata.

Slika

Na gotovo svim su zvekiri najčešće u obliku ženske šake.
Stambene zgrade sa jednim do dva sprata malo se razlikuju, izuzev po neka renovirana i bogato opremljena modernim elementima, kombinovanim sa klasičnom fasadnom dekoracijom u kamenu.

Slika

Slika

Ponegde je u fasadu ugradjen originalni kameni stub sa kanelurama i malim kapitelom.

Slika

Već prolaze trokolice sa hranom i "espapom" za prodavnice.

Slika

Ulazimo u jednu takvu radnju da kupimo flašu vode.

U Africi valja se imati uvek flaša vode sa sobom, i dok Duja kopa po torbici da nadje sitan novac, ja dajem novčanicu i kažem da ću ja da platim, ali da mi usitne novac. Zena, koja prodaje, i koja je verovatno vlasnica kaže da neće da usitni novac. Duja stoji sa metalnim novcem u ruci i začudjeno pita: " zasto"? Ja počinjem da se bunim i da objašnjavam da bi bilo u redu da to uradi jer lepo smo dali novac i da je logično da nam se vrati kusur. Žena vrti glavon i kaže da ona ne može da to uradi jer naš novac ne vredi! Onda vidimo da ona drži u ruci deset evra, a ja sam mislio da sam dao deset Tuniskih dinara! Letimično gledano te dve novčanice liče. Onda se svi smejemo. Duja plaća vodu, i odazimo u dalju šetnju. Kako sam nepažljiv mogla je prodavačica da vrati kusur u tuniskim dinarima a da ja ni ne primetim.

Slika

Slika

Prolazimo pored škole, pored džamije, i uskoro smo na trgu gde dominira zgrada nad čijim ulazom je natpis da je tu "Umetničko zanatski centar".

Slika

Slika

Slika

Ulaz, hodnik i kvadratno dvorište. Keramičar, prodavnica-butik svile, radionica mozaika; od nekud se čuju ritmički zvuci... tkačnica. Najinteresantniji nam je bio deo u kom je "majstor-umetnik" pravio uzorke mozaika koje su posle pomoćni radnici kopirali u desetine primeraka za prodaju kao suvenir.

Slika

Slika

Slika

Silazimo do prvog ugla i blizu smo velike Džamije koja potseća na utvrdjenje.

Slika

Na kamenom pragu svoje kuće sedi matorac sa uskom čašom iz koje se u Tunisu pije kafa. U prolazu kao po komandi Duja i ja mu pokazujemo podignutim palcem da radi pravu stvar. On nas pokretom ruke zove da mu se pridružimo.

Slika

Slika

Nasmejani odlazimo ka bašti kafane, sa kao šuma gustim krošnjama drveća koja prave duboku hladovinu nad stolovima.

Slika

Ledena pića iz konzervi, laka klopa za doručak porodice za susednim stolom i za nas: "Turska kafa, fildžan, džezva, poslužavnik, nekoliko keksa i šećerna vodica sa mirisom ruže, sve u posrebrenom cizeliranom kompletu".

Slika

Slika

Cafe a la Turck!

Slika

Od tog kafea počinju dve glavne trgovačke ulice.

Slika

Slika

Butici, trgovine, zlatare, tekstilne radnje sa velikim izborom svile i lanenih tkanina, kafići, keramika...

Slika

Slika

Šarenilo prelepih ručno tkanih svilenih materijala meša se sa mirisom začina i opojnog jasmina.

Slika

Slika

Slika

Ceo grad je umiven i počišćen, roba uredno složena i samo se čekaju kupci.

Slika

Slika

Po običaju Duja je nakupovala pitaj Boga šta sve; ja nisam hteo da se mešam! U tom poslu ja sam samo nosač!

Slika

Slika

Slika

Slika

Naravno tu je veoma kvalitetna koža, i još mnogo šta drugo.

Slika

Nije kupovina obavezna ali svako nadje po nešto što ga privuče. Mene je privukla antikvarnica.

Slika

Samo pravi zaljubljenici razumeju gotovo zavisnost kakvu oseća kolekcionar u takvom prostoru. Uspeo dam da kupim dve tri sitnice, a Duja je morala da upotrebi svu diplomatsku veštinu, do ucene ne bi li me izvukla iz te radnje.

Slika

Provirili smo u jedan hodničić.

Slika

Svratili smo i do početne stanice luaža da se dogovorimo sa vozačima za odlazak u El Jam. Iako sam se obratio samo jednom od njih, svi su se okupili da prisustvuju cenjkanju! Neki su čak navijali za mene ne bi li oni dobili posao.

Slika

Naravno u gradu imate i pravi hamam.

Slika

Posle posete turističkom birou (gde radi "jedna mrtva riba"), posmatrali smo klince koji u otvorenom ateljeu na ulici, slikaju i vajaju, do njih su modelari jedrilica i drugih plovila.

Slika

Detaljno smo obišli tržnicu i stigli pred muzej i gradsku kapiju odakle smo i pošli u obilazak.

Slika


U automatu smo podigli malo novaca...

Slika

Odmah je tu bio taksi i za narednih desetak minuta bili smo u hotel gde nas je čekalo osveženje.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Ponedeljak, 09 Oktobar 2017, 13:15 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Pijaca u Mahdiji

Odlazak na pijacu je sastavni deo svakog našeg putovanja. Pijaca je prava slika grada.
Pijaca u Mahdiji je smeštena u veoma lepu veliku zgradu. Na fasadi skroz u krug su veliki mozaici. U žardinjerama nema cveća, možda je bilo na otvaranju!

Slika

Zgrada je delimično kružnog oblika.

Slika

Unutrašnjost je čisra i uredna, a na tezgama sa zelenišem nema neke velike razlike u odnosu na naše pijace.

Slika

Slika

Slika

Da ne stavljaju na šake raznih začina u sva jela, rekli bi da nam je kuhinja slična.
Mesara je jasno označena...

Slika

Nas je privukao bogat izbor morskih plodova i ribe.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Vaga je zaista originalna!

Slika

Oni koji nemaju da plate tezgu su po obodu pijace..

Slika

Slika

Naravno da smo otišli i u njihove samoposluge. Uglavnom se ne razlikuju od naših, jedino je izbor vrsta namirnica mnogo veći. Mi smo bili u dva hipermarketa "Carrefour" i "Monoprix". Nešto a la "Dis" i "Roda" kod nas.
E, sad! Kao što znate muslimani ne piju alkohol (bar tako kažu), pa se ni ne nalazi u radnjama. Medjutim stranci mogu da ga kupiju u posebno izdvojenim prostorijama u radnji. U nekim slučajevima mora da se pokaže i pasoš.
U marketu u kom smo bili pitali smo gde je prostor za prodaju pića? Uputili su nas na kraj hipermarketa. Iza jedne zavese je ovaj uski krivudavi prolaz dužine oko 30-40 m i širine da se jedan čovek jedva kreće.

Slika

Na kraju je malo proširenje i pult na kom je metalna rešetka.

Slika

Iza nje su dva prodavca pića koji vam dodaju kroz mali otvor na rešetki piće koje želite da kupite.

Slika

Mi smo kupili nekoliko vrsta njihovog odličnog vina.

Eto, nadam se da ste kroz ovu našu priču o Mahdiji stekli pravi utisak o tom mestu i Tunisu.
Naš utisak je pozitivan i Tunis nam je drago mesto u kog se vraćamo...

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Sreda, 11 Oktobar 2017, 16:33 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dujo, hvala na ovako iscrpnim izvestajima, gomilama slika i korisnih informacija, a koje mozda ne bih ni znala da treba da pitam...da sama nisi pisala o tome! :smesko-gore-dole: :ljubac:

Dok opisujes obilaske "kulturnih dobara", pijace, prodavnice, tako "zivo" to pises, da mogu da osetim prosto "miris i ukus" svega!

Molim te da pises i dalje i da kacis slike! Meni bar, toga nikad dosta! Narocito zbog toga sto te krajeve (jos!) nisam imala prilike licno da upoznam! :ljubac: :ljubac: :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Subota, 28 Oktobar 2017, 13:08 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Subota, 28 Oktobar 2017, 12:55
Postovi: 7
Lokacija: Skoplje
Pol: Seka
Pitanje do DujaSpasa

Planiramo da za prvi put idemo u Tunis slaedece godine u Mahdiji,zahvaljujuci vasim lepim opisom Tunisa i Mahdije.Ne znamo francuski jezik a zelimo da posetimo Tunis u sopstvenoj reziji.Kako se Vi sporazumevate sa Tunizanima i kako da stigno od Mahdije do Tunisa.Videla sam da ima direktan voz iz Mahdije do Tunisa,dal je to to il ima i neku drugu alternativu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 08:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Dobro nam došli na forum Putnici! :text-welcomeconfetti:

Što se tiče sporazumevanja, nećete imati problema. Pomalo oni govore i engleski i ruski. Malo mimike i mahanje rukama pomaže. :D

Od Mahdije do Tunisa možete i autobusom.

Kako ste planirali vaše putovanje u sopstvenoj režiji? Nisam sigurna, ali mislim da je tako skuplje.
U svakom slučaju, radujem se vašem izboru!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Četvrtak, 02 Novembar 2017, 17:48 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Subota, 28 Oktobar 2017, 12:55
Postovi: 7
Lokacija: Skoplje
Pol: Seka
Hvala ti Dujo na odgovoru.Nisi me razumemela,il ja nisam dobro napisala :D .Naravno da cemo agencijom ici za Tunis.Mislila sam na izlet od Mahdije do Tunisa u sopstvenoj reziji.Kako cemo brze stici sa vozom il autobusom.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Četvrtak, 02 Novembar 2017, 19:32 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Obzirom da po prvi put idete u Tunis, mislim da je najbolje da u glavni grad idete preko agencije. Videćete centar grada, muzej Bardo, Sidi bou Said i Kartaginu. Ako idete sami izgubićete puno vremena u prevozu.
Putovanje od Mahdije do grada Tunisa traje 3-4 sata, tako da mislim da obilazak Tunisa ostavite za neko drugo letovanje kad budete malo severnije od Mahdije.
Iz Mahdije je lako doći do Monastira, Susa, Port el Kantauia, El Jama...
Kad budete letovali oko Hamameta, onda idite u Tunis.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mahdija, Tunis
PostPoslato: Četvrtak, 02 Novembar 2017, 19:34 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
E, da! Vozom ćete brže stići jer ume da bude velika gužva na putu kad se približite gradu Tunisu.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.