Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 20:53

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 06:59 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
UNIVERZITET
Istanbulski univerzitet je jedan od najstarijih na svetu, i počeo je sa radom još 1453. godine. U 19. veku otvoren je i Tehnički Univerzitet, što je dokaz da su Osamnlije vodile računa i pratile naučna i tehnička dostignuća u svetu. Na ova dva univerziteta obrazovale su se turkse najeminentnije ličnosti i većina bivših i sadašnjih političara, kao i naučnika.
Slika

BAZAR KNJIGA
Neposredno pored Univerzitetske kapije. Osim udžbenika prodaju se i turistički vodiči, antikviteti, poštanske marke i stare novačanice.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 07:15 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Зоки je napisao:
Вероватно зато што је кафа из Сирије донешена у Цариград средином 16. века. Пију је они дуго.

Ima dosta zabluda oko kafe kod nas, Afrika i J.Amerika, kafa ili robusta, šta znači Minas, Santos... Mislio sam na kult ispijanja kafe, imao sam utisak da je on kod nas izraženiji. Prilikom obavljene veće kupovine ili prilikom uplate izleta (na letovanju) vlasnici Turčini su ponudili piće i uvek čaj ili ceđeni sok, i u kafićima mladi na primer ne piju kafu (espreso, nes,kapućino) kao kod nas.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 19:53 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
VlaMar, svaka cast na slikama i ovakvom prikazu Istanbula! :)
Bila sam dvaput, u razmaku od 28 godina, :) , oba puta u razlicitim varijantama od "klasicno turisticke"...oba puta sam bila fascinirana gradom, mada prosle godine vise...dopale su mi se promene koje sam uocila u odnosu na prvu posetu, 1985....nadam se da cu, uskoro, stici da napisem i svoje utiske i postavim i ja neku sliku! :)

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 20:40 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
DOLMABAHČE PALATA
Pre izgradnje ove palate, sultan je sa porodicom živeo u Topkapi palati, ali je tamo nedostajalo savremenog luksuza i stila, te je sultan Abdulmecid u XIX v odlučio da podigne palatu na Bosforu, pored mesta na kojoj se nalazila nekadašnja Bešiktaš palata. Poslednjih 6 sultana živelo je u ovoj palati. Posle proglašenja republike, palatu je koristio Ataturk kao svoju rezidenciju kada bi posetio Istanbul. Kada je Ataturk umro u ovoj palati 1938., palata je restaurirana i pretvorena u muzej. Kažu da je na izgradnju ove palate utrošeno 14 tona zlata i 40 tona srebra.
Palata se sastoji iz tri dela: kada se gleda sa mora sa leve strane se nalazi Selamluk (muški administrativni deo), u sredini Ceremonijalna ili Velika sala, a sa desne strane harem (ili haremluk).
Cena ulaznica za Selamluk je 30TL, Harem 20 TL, a objedinjena košta 40 TL, nije obuhvaćena Museum Pass-om. Palata se obilazi u organizovanim grupama 20 osoba koje ulaze na 5 min, naizmenično na turskom i engleskom jeziku.
Vreme obilaska: 1,5 sat
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Spremni za ulazak
Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 20:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
TAKSIM TRG
Trg Taksim nalazi se u istoimenoj četvrti u evropskom delu Istanbula, koja je najveća shopping, turistička i zabavna četvrt Istanbula poznata po svojim restoranima, dućanima i hotelima. Taksim se smatra srcem modernog Istanbula. Na trgu Taksim nalazi se državni spomenik izrađen 1928.g. koji slavi stvaranje Republike Turske, te kulturni centar Atatürk i opera. Trg Taksim omiljeno je mesto za javna događanja kao npr. proslava dana Republike, doček Nove godine, razne parade te druga društvena okupljanja uključujući i javno prikazivanje fudbalskih utakmica.
Slika

ISTIKLAL ULICA
Ono što vas sigurno neće ostaviti ravnodušnim kada ste u poseti Istanbulu je glavna pešačka zona u Evropskom delu grada, ulica Istiklal Kadesi. Poređenja radi, podseća na našu Knez Mihajlovu ulicu, elegantna pešačka zona dužine oko 3 km... Kad se na njoj nađete, poneće vas lavina turista, jer ovu ulicu poseti skoro 3 miliona ljudi u jednom danu tokom vikenda i ono sto je interesantno je da se žene u ovoj ulici ni po čemu ne razlikuju u odnosu na neki drugi evropski grad, nema tradicionalne odeće karakteristične za muslimanski svet. Smeštena u istorijskom okrugu, u njoj se nalaze izuzetni butici, muzičke prodavnice, knjižare, umetničke galerije, bioskopi, pozorišta, biblioteke, kafići, noćni klubovi sa živom muzikom, istorijske poslastičarnice i restorani. Ulicom saobraća i starinski tramvaj.
Slika

Slika

ČIČEK PASAŽ (CVETNI PASAŽ)
Čiček pasaž ili Cvetni pasaž otvoren je 1876 god. Predstavlja nadkrivenu arkadu u kojoj je danas nalaze brojni kafići i restorani. Pasaž su prvobitno su koristili glumci Naum pozorišta u kojem je npr. izveden Verdijev Trubadur pre opera u Parizu. Nakon Oktobarske revolucije 1917 u pasažu su osiromašene ruske baronese prodavale cveće, otkuda i današnji naziv pasažu. Posle obnove zgrade 1988 u pasažu su ponovo restorani.
Slika

FRANCUSKA ULICA
Ulica je izgrađena na stepenicama gdje su s obe strane butici, galerije, poslastičarnice, kafe barovi i restorani sa francuskom kuhinjom. Poznata je i kao Cezayir (Algeria) sokak. U 19. veku, više od 100 godina, Francuzi su živjeli u ovom području. Većina objekata u Beyoglu, poput prvih kafićia i bioskopa, osnovali su upravo oni. Ulicu su potpuno renovirali pariški arhitekti projektom koji je obuhvatio renoviranje zgrada i stepenica. Instalirani su poseban zvučni sistem i plinske svetiljke koje su donešene iz Pariza. Sve to daje jedan poseban šarm i jedinstvenu atmosferu ovog kvarta. Sve od nameštaja, zgrada, muzike, hrane...sve je Francuskom nadahnuto. Ulica je duga 100 m.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 20:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
GALATA KULA
Veruje se da je prvu kulu svetionik na ovom mestu podigao car Anastazije ( 491 - 518 ). Verovatnije je da su je sagradili Đenovljani 1216. godine da bi se odbranili od mogućeg napada sa druge strane zaliva. Kula je bila visoka 62m, a danas je visine 66,9m, odnosno vidikovac se nalazi na visini 51,6 m. Kula ima spoljni prečnik 16,5 metara u osnovi i prečnik skoro devet metara unutar kule, a zidovi su debljine 3,75 metara.
Posle pada Carigarada, sultan Selim I je temeljno obnovio Galata kulu. Služila je kao zatvor i kao opservatorija i kao požarna osmatračnica. Drveni vrh kule je 1794 . godine pokriven olovom, a na 4 ugla su podignute male zastakljene kule. Prema istorijskim navodima, oko 1630. godine, Hezarfen Ahmet Ćelebija letio je sa tornja kao pilot pomoću vještačkih krila za let i sa ovog tornja je preletio Bosfor gotovo šest kilometara daleko od tornja.
Godine 1835. potpuno je izgorela u požaru, ali je početkom 19. veka obnovljena, da bi 1967 . godine bila obnovljena na sasvim novi način. Danas je pokrivena betonskom kapom i do njenog restorana na vrhu vodi 9 spratova, 151 stepenik i lift.
Sa vrha kule se preko zaliva Zlatnog roga vidi moćni Bosforski moreuz.
Ulaznica košta 10TL.
Vreme obilaska 20 min.
Terasa vidikovca je uska, nema zaštitne ograde, kada ima gužve mislim da nije prijatno ljudima koji se boje visine. Na vrhu kule je restoran sa fenomenalnim pogledom na grad, ali pogled u cenovnik je odlučio da ne uživam baš toliko.
Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 20:46 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
AUTENTIČNI ISTANBUL
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 21:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Istanbul je definitivno grad koji ne ostavlja ravnodušnim.
Slike sam postavljao redosledom kako sam ih obilazio kako bi mogao da pomognem u eventualnom planiranju obilazaka, Topkapi, Arheološki muzej i Gulhane park su u istom kompleksu, Aja Sofija, Bazilika cisterna, Plava Džamija i Hipodrom praktično na istom platou, dok sa koga kreće krstarenje, Yeni džamija, bazar začina na istom mestu, a blizu je i Sulejmanija, Taksim i Galata kulu spaja Istiklal.
Kada sam pisao vreme obilaska nekog lokaliteta mislio sam na vreme koje sam proveo unutar objekta. Ja sam bio za vreme prvomajskih praznika kada je gužva bila veća i za kupovinu karata sam čekao od 20 minuta do preko 1 sata (Dolmabahče palata). Ostalo je još puno mesta koja sam planirao a nisam stigao da obiđem (muzej mozaika, Ortakoj džamiju i kej oko nje, vidikovce...).
Na putovanjima je uvek dilema da li ići samostalno ili u pratnji vodiča (agencijskog ili lokalnog). Dobar vodič, koji oseća grupu, ume osim istorijskih podataka da ispriča i neku legendu, anegdotu može neki lokalitet da učini daleko zanimljivijim i lepšim. Ako dam sebi slobodu da dam neki savet birajte fakultativni izlet koji se završava u Topkapi palati kako biste imali vremena da je obiđete, 1 - 1,5 sat sa agencijom je nedovoljno. Sa dobrom pripremom sve se može obići i samostalno. Za Dolmabahče palatu je važno da je broj posetilaca dnevno ograničen pa je najbolje da idete rano ujutru tamo.
Ono što je na mene ostavilo najjači utisak su ljudi. Veoma gostoljubivi, srdačni, obični, opušteni, spremni za komunikaciju. Nekoliko detalja ću pamtiti ceo život. Kada sam u jednoj prodavnici instrumenata u tržnom centru (tu nije bilo gužve) pitao kuda treba da idem prodavac je krenuo objašnjenje levo, druga desno do crvene kuće, opet levo... a onda je ukapirao da je lakše da nas odvede do tamo, ostavio je radnju nezaključanu i ispratio nas do mesta odakle je samo pravo. Ili na Veliki petak u restoranu smo objasnili da postimo i šta to podrazumeva, mesili su poseban hleb, konobar nas je pitao za svaku namirnicu koja mu je bila sumnjiva može li ili ne, a kada nisam znao šta je parsley izašao je iz kuhinje za vezom peršuna.
Jedva čekam da čujem i vaša iskustva i vidim slike.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Sreda, 10 Septembar 2014, 10:15 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 20:36
Postovi: 44
:character-yoshi: :character-sebastian: :character-ariel: :auto-layrubber: Hocu i ja u Istanbul !!!!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 06 Mart 2015, 13:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
:bravo: Bas mi se dopada kako ti to sve uklopis :) Divan je Istanbul!

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Ponedeljak, 04 April 2016, 21:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Eto prednosti portala.
Ja na forumu ovaj tvoj putopis nisam primetio dok ga nisi izbacio na portal.
Putopis i tekst su odlični, vidim da imaš i odlične fotografije, šteta što par njih nisi iskopirao u članak na portalu, bilo bi lakše praćenje teksta a i sam članak bi vizuelno bio atraktivniji.

U svakom slučaju, hvala što si putem članka na portalu izvukao iz arhive ovaj putopis iz Istanbula, a nekima od nas ga na taj način otkrio.

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Utorak, 05 April 2016, 14:53 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Hvala Blažo.
Izabrao sam baš Istanbul za prvi transfer na portal jer mi se po broju otvaranja činilo da nije primećen na forumu, a meni je eto ostao u veoma lepom sećanju.
Što se tiče fotografija nisam želeo da prenesem članak 1 na 1, na portalu su snimci sa kamera, ko bude imao živaca da gleda ima i u filmiću nekih zanimljivih priča. A ako bude još želja da se članak na portalu obogati i fotografijama zloupotrebiću malo uredničke moći i naknadno ih dodati.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Utorak, 05 April 2016, 17:35 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Ove dve

Slika

Slika

momentalno da si portalisao !

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 15 Septembar 2018, 22:21 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 01 Septembar 2017, 11:56
Postovi: 29
Pol: Seka
Zelim da prenesem svoje utiske iz Istanbula, bili smo samo 2 noci u povratku sa severnog Kipra ali smo obisli za ta dva dana ono najbitnije. Pre svega to je jedan ogroman, moderan grad i jako cist sa dvadeset miliona stanovnika. Ljudi su jako ljubazni i na usluzi. Hrana divna, posebno slatkisi i nije skupa. Svuda djevreci punjeni zdenka sirom, peceni kesteni, baklave i ratluci. Obisli smo Sultanahmed, Topkapi, Aja Sofiju, Plavu dzamiju, cisterne, galata kulu, kapali carsiju, stadion Besiktas i Dolmanbahce palatu. Smesteni smo bili pored Gulhan parka tako da smo i tu setali. Sve je fino uredjeno. Kafa na Bosforu je nesto posebno. Prevoz odlican, uzeli smo Istanbul city i vozili se tranvajima. Toliko za prvi put, sigurno cemo i sledece godine jer ima puno toga da se vidi.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 15 Septembar 2018, 22:32 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hvala, Lidija! :bravo:
Moze koja slicica? :smesko-gore-dole:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.