Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:22

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 20:34 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
ISTANBUL – CARIGRAD – KONSTANTINOPOLJ
Sigurno jedan od najimpresivnijih gradova koje sam posetio. Sve u njemu je jedinstveno, grad sa tri imena, nalazi se na dva kontinenta, orijentalno i mistično i istovremeno moderno i urbano, centar jednog od najvećih carstva u istoriji.
Od Beograda udaljen 970 km, ponuda turističkih aranžmana velika. Koji god da izaberete biće malo, 4 dana nisam stao, a video sam tek mali deo, ono „must-see“ za prvi put.
Klima kontinentalna sa toplim letima, najbolje vreme za oblizak kraj maja ili septembar.
Novac turska lira i u vreme kada sam ja bio za 1e se dobije oko 2,7 lira.
Za prevoz po gradu koristio sam tramvaje i uspinjaču (fanikular), kupuje se Istanbulcard (Bus-plus) koji se dopunjuje za određeni broj vožnji. Karta se ne otkucava u vozilu već na ulasku u stanicu. To znači da se presedanje bez napuštanja stanice računa kao jedna vožnja i da više osoba može da koristi istu kartu.
Hrana je nama prihvatljiva, ipak smo 5 vekova bili pod Turcima. Na ulici treba probati razne donere, kumpir (krompri pečen u ljusci sa topljenim sirom), sumit (dževrek sa susamom), kesten i kukuruz, a ponuda u restoranima ogromna. Obožavaju sveže seđene sokove (fenomenalan od nara), meni se mnogo dopao salep (toplo piće od praha bele orhideje, nešto kao turski kapućino, mene podseća na ukus sutlijaša), svi piju čaj, a kafu retko (zašto se kod nas kaže turska kafa?).
Svi su me po povratku pitali za šoping. Nemam pojma, nisam obišao nijedan tržni centar, svratio sam samo u TC Morava gde se prodaje koža i preko noći će vam prepraviti svaku jaknu koju želite iz radnje (skratiti, produžiti, suziti, dodati krzno). Ono što je meni bilo neobično su lepo uređeni lokali, lutke u izlogu, roba na policama kao u svakom butiku, a prodaja samo na serije. Na primer prelepa polo majica, 7-10e, ali u istoj boji 5 komada od S do XXL.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 20:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
color=#FF0000]TOPKAPI PALATA[/color]
Glavna rezidencija turskih sultana više od 400 godina. Tu se nalazio i sultanov harem. Danas služi kao muzej. Kompleks zgrada različite namene, raspoređenih u 4 dvorišta.
Ulaznica košta 30TL palata, 15TL harem, 20TL crkva Hagia Irene. Ako planirate obilazak najznačajnih istorijskih lokaliteta isplati se kupovina Istanbul Musem Pass karte koja važi 72h i omogućava ulazak u većinu lokaliteta.
Ne postoje zvanično organizovane ture, audio guide košta 15 TL. Ispred ulaza ima puno lokalnih vodiča koji će vas provesti kroz palatu. Moj savet ne idite preko agencije, nije pitanje para, za 1,5-2 sata ne može se obići palata.
Meni impresivna kolekcija oružja, nakita i dragulja i kolekcija satova. Kao privremena postavka u terminu kada sam ja bio u palati bila je izložba geografskih karata (najbolja mapa Kalemegdana koju sam video). Postoje još stalne postavke verskih relikvija, carkih odora, biblioteka, kuhinja... U izložbenim postvakma zabranjeno je fotografisanje i veoma su strogi, pa morate da mi verujete na reč koliko je lepo. Ne propustite 4 dvorište (privatne odaje) zbog pogleda na Zlatni rog i bašte lala. Naravno i harem.
Vreme obilaska: 4 - 5 sati.
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 20:39 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
ARHEOLOŠKI MUZEJ
Kompleks od 3 muzeja: arheološkog, starog orijenta i islamske umetnosti. Treća najveća arheološka kolekcija u svetu.
Ulaznica košta 15TL, a obuhvaćena je Museum Pass-om.
Najznačajniji eksponati najstariji mirovni sporazum potpisan između Egipta i Hetita i sarkofag namenjen Aleksandru Makednoskom.
Vreme obilaska: ja sam proveo 2 sata samo u glavnoj zgradi, ne bih rekao da sam obišao muzej. Ako kupite Pass svratite jer se nalazi u istom kompleksu sa Topkapi palatom, a ko voli istoriju ovde može provesti čitav dan.
Slika

GULHANE PARK
Najveći i najpoznatiji park u Istanbulu, u istom kompleksu sa Topkapi palatom i Arheološkim muzejom. Istoimena tramvajska stanica T1, najlakši način da se dođe do ovog kompleksa.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 20:41 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
AJA SOFIJA
Pravoslavna crkva – džamija – muzej, nestvarno deluju pravoslavni mozaici i islamski citati iz Kurana jedno uz drugo. Sagrađena u VI veku opisivana kao „To je sjajno, neuporedivo delo koje se toliko ističe lepotom da prevazilazi moć opisivanja“.
Ulaznica košta 30TL, takođe obuhvaćena Pass-om.
Vreme obilaska 45 min.
Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 20:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
BAZILIKA CISTERNA – YEREBATAN
Yerebatan ili Potopljena palata / cisterna je najveća od nekad nekoliko stotina cisterni ispod grada iz koje se Istanbul snabdevao pitkom vodom. Nalazi se u neposrednoj blizini Aja Sofije, takođe sagrađena u VI v, a dimenzija je ~ 140 x 65 m.
Ulaznica 20 TL, nije obuhvaćena Pass-om.
Veoma mistično i interesantno, prošetajte do zadnjeg dela gde se nalaze dva stuba koja imaju glave meduza kao bazu, a ne kao kapitel, ne zna se zašto i kako.
Vreme obilaska 30 min.
Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 20:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
SULTAN AHMETOVA DŽAMIJA – PLAVA DŽAMIJA
Plava džamija najveličanstvenija je džamija u Istanbulu. Plava džamija ima šest visokih elegantnih minareta i jedina je takva džamija u Turskoj. Pravo ime joj je džamija Sultana Ahmeta I (Sultanahmet Camii) ali turisti je zovu Plava džamija zbog prekrasnih plavih, zelenih i belih pločica na nižim zidovima džamije i na galeriji.
Ulaz u džamiju (svaku) je moguć kada se ne održava molitva, pri čemu nije dozvoljen ulaz u molitveni deo. Da bi ste ušli u džamiju morate biti prigladno obučeni (dame sa maramom koja sakriva kosu, ne može šorc i majica bez rukava) i naravno morate se izuti. Bilo je sigurno preko hiljadu vernika za vreme molitve i svima su cipele stajale u policama, izlazak je trajao par minuta, a svi turisti drže nose cipele sa sobom u kesama koje dobijete na ulazu.
Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 20:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
HIPODROM
Trg Hipodrom ili Trg konja je mesto gde su nekad održavale trke kočija, a nalazi se ispred Plave džamije. Sagrađen je u 4v, imao je veličinu ~ 450 x 130 m i mogao je primiti oko 100 hiljada gledalaca. Na severnim tribinama nalazila se grupa bronzanih skulptura poznatih kao "Konji sv. Marka" koje su krstaši opljačkali i odneli u Veneciju, te se danas mogu videti na čelu Bazilike sv. Marka. Na Hipodromu se nalazetri stuba: Teodosijev obelisk, Zmijski stup i stub Konstantina VII.
Teodosijev obelisk prema vizantijskom caru Teodosiju I koji ga je u 4 v postavio na mesto gdje se i danas nalazi. Obelisk potiče iz Egipta, gde je originalno stajao ispred Velikog Amunovog hrama u Karnaku. Obelisk je iz Karnaka odnesen u Rim, odakle je premješten u Istanbul.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 20:50 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
TASHAN BAZAR
Veče smo proveli u ovom nargila / kafe baru u centru Laleli kvarta u kome najviše odsedaju turisti iz Srbije. Pošao sam nevoljno jer su mi objasnili da idemo da vidimo mesto gde je snimana serija Šeherezada (neki deda je ovde držao radnju, ovo je zaista kao tržni centar), a vraćao sam se ovde svake večeri. Potpuno zaklonjeno od buke sa ulice, restoran u suterenu, a atmosfera u kafeu je tako opuštena čak i kad je gužva.
Slika

uskoro nastavak


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 21:01 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 19 Avgust 2014, 23:47
Postovi: 1590
Lokacija: Изгубљен у свемиру
Pol: Bata
VlaMar je napisao:
...(zašto se kod nas kaže turska kafa?)...

Вероватно зато што је кафа из Сирије донешена у Цариград средином 16. века. Пију је они дуго.

Хвала ти на лепим сликама, одличном и корисном тексту.

_________________
:violin:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 05 Septembar 2014, 21:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
:bravo: Jedino šta sam mom suprugu zamerila je što je bio dva puta u Istambulu a mene nije poveo. Dok on sastanči ja sam mogla da uživam. Volim Tursku, letovala sam tri puta ali nikada nisam bila u većim gradovima a ima puno toga da se lepog vidi.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 06:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
KRSTARENJE BOSFOROM
Najveća prevara naših agencija, naplate vam 20 –25 e za ovaj izlet, koji direktno na doku možete platiti 5 – 10 e, maksimalno 15e zavisi od umeća cenkanja i gužve. Polazak za doka Eminonu (ima i sa drugih dokova) do koga ide tramvaj T1. Ima više tura, ja sam izabrao kraću koja traje 1,5 sat. Tokom krstarenja vidi se Sulejmanova džamija, Galata kula, Dolmabahče palata, dvorac Yildiz, Ortakoj džamija, gradska utvrđenja Rumeli hisar, Jenikoj, palata Belerbej, vojna akademija, Nevestina kula...
Savet: na krstarenje ponesite jaknu / džemper bez obzira koliko je na kopnu toplo.
Vreme obilaska: oko 2 sata
Postaviću samo nekoliko slika.
Slika

Slika

Slika

Slika

Na 3.slici je Nevestina (Devojačka) kula - Po legendi jedan vizantijski car je ovde poslao svoju kćerku da bi je spasio proročanstva koje je predskazalo da će lepa princeza umreti od ujeda zmije. Ni čvrsti zidovi nisu uspeli da izmene njenu sudbinu. Ujela je zmija sakrivena u korpi sa grožđem. Ova tužna legenda je i dala ime današnjoj kuli – Devojačka kula.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 06:53 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
CARIGRADSKA PATRIJARŠIJA
Carigradska patrijaršija je jedna od četrnaset autokefalnih pravoslavnih crkava. Kao prvi po časti među pravoslavnim episkopima (primus inter pares), carigradski patrijarh predsedava, lično ili putem izaslanika svakim saborom pravoslavnih crkvenih poglavara, te ima ulogu zaštitnika pravoslavlja, posebno u ekumenskim susretima s drugim hrišćanskim crkvama. On ipak nema direktne jurisdikcije nad drugim patrijarsima ili autokefalnim pravoslavnim crkvama. Njegovo je pravo sazivati vanredne sinode na kojima će učestvovati poglavari ostalih pravoslavnih crkava ili njihovi izaslanici, gde se raspravlja o iskrslim probelmima.
Ono što me je iznenadilo je da patrijaršija spolja uopšte ne izgleda impresivno (a sličan utisak sam imao i u Vatikanu).
Vreme obilaska: 1 sat
Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 06:55 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
YENI (NOVA) DŽAMIJA
Poslednja velika džamija zlatnog razdoblja Osmanskog carstva. Nalazi se u danas veoma naseljenom delu grada, blizu Eminonu doka, pa je veoma posećena. Nisam ulazio unutar džamije jer je molitva upravo počela. Oni koji su je obišli kažu da je čak i impresivnija od Plave džamije.

Slika

SULEJMANOVA DŽAMIJA
Sulejmanova džamija je druga po veličini džamija u Istanbulu, smještena na „trećem brdu“, usred kompleksa islamskih građevina i pruža najlepšu panorama na Istanbul i zalazak sunca u njemu. I ona je, kao i Plava džamija, građena po uzoru na Aja Sofiju. Graditelj je čuveni Mimar Sinan, najveći turski arhitekt. Za razliku od drvenih vrata ostalih otomanskih džamija, njena vrata su napravljena od livene bronze. U njoj je mauzolej sultana Sulejmana Veličanstvenog, koji ju je i dao sagraditi u XVI v, kao i njegove žene Haseki sultan (Hurem), zatim sultana Ahmeta II, te samog arhitekte Sinana.
Vreme obilaska: 45 min

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 06:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
MISIR BAZAR ZAČINA
Nalazi se u neposrednoj blizini Yeni džamije i osnovana je da bi se prikupile pare za izgradnju Nove džamije. Sadrži 86 prodavnica sa izvrsnim turskim začinima, biljkama, suvom hranom, čajevima, maslinama, sirevima, suvim mesom, nargilama i slatkišima.
Savet: ne planirajte nikakav obilazak posle ovog bazara, iz ranca sam izbacivao nepotrebne stvari kako bih se spakovao. Inače za sve slatkiše, čajeve i slično prodavci imaju kutije i upakovaće vam i izvakumirati tako da možete da ponesete do Srbije bez problema.
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 06 Septembar 2014, 06:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
KAPALI ČARŠIJA – VELIKI BAZAR
Ova ogromna pijaca datira iz XV veka, a osnovao ju je sultan Mehmed II. Sadrži preko 4.000 radnji koje se nalaze duž 64 pokrivene ulice. Ovde se može naći bukvalno sve. Dnevno ovu pijacu poseti 250 – 400 hiljada ljudi, što zbog kupovine, što zbog razgledanja.
Savet: cenkanje je obavezno i ako postignete dobru cenu kupujte odmah jer nema šansi da ponovo nađete tezgu.
Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.