Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:38

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 01:43 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
BANJA MORAHALOM


Mnogo sam slusala o ovoj banji, citala tekstove na netu…I, jednog vikenda, pocetkom aprila 2013. godine, resili smo da je obidjemo. Evo nekoliko podataka o samom gradu i toj banji.

Morahalom je grad na jugu Madjarske. Lezi u sredistu Panonske nizije, u oblasti Telecke pescare, na nadmorskoj visini od 92 m. To je grad u oblasti zupanije Congrad, u Morahalomskom srezu. Nalazi se oko 20 km zapadno od Segedina, 6 km je udaljen od srpske granice, a oko 15 km od granicnog prelaza Horgos. U gradu zivi oko 6000 stanovnika, koji su pretezno Madjari rimokatolicke veroispovesti.

Grad je poznat po svom termalnom centru "Erzebet", u cijem sastavu se nalazi 14 zatvorenih i 9 otvorenih bazena, leciliste, wellness, infra i finska sauna. Banja se nalazi blizu centralnog gradskog parka. Godine 1999. dobila je medicinsku kvalifikaciju. Termalna voda izvire iz dubine od 660 m, a zbog svog alkalno-hidrogensko-karbonatskog sastava pogodna je i za kupanje i za pice. Kupanje se posebno preporucuje kod upala, reumatskih oboljenja, kao i kod ginekoloskih upalnih procesa, dok se za pice koristi kod tretmana zubnog karijesa i gastrointestinalnih oboljenja. Bazeni su napunjeni termalnom vodom, bez dodatka hemikalija (tako pise, ali mene je nesto "stipalo" za oci dok sam plivala!). Temperatura vode se krece od 35-39,5*.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 01:46 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Zimi radi 6 unutrasnjih i 2 otvorena bazena. Korisnici usluga imaju na raspolaganju kupku uzivanja, porodicni tobogan, bazen za decu, djakuzi, veliku loptu talasa, hodnik talasa, hidromasaznu kabinu, saune, masazne kade, fitnes halu, masazu i glinenu masku za telo, solarijum i kozmeticke tretmane. U banji postoji 30 razlicitih tretmana, medju kojima su i pedikir, manikir, solarijum...a nude i jedinstvenu terapiju svetla "Caracalla".

Ako zelite da izadjete sa teritorije banje i da se kasnije vratite nazad, treba da kupite izlaznu kartu od 200 Ft. Vase vrednosti mozete ostaviti u sefu pored blagajne ili u garderobi gde cete morati da date lozinku sa kojom cete na izlasku dobiti nazad vase tamo ostavljene stvari. Na celoj teritoriji Morahaloma mozete slobodno i besplatno parkirati svoje vozilo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 01:49 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
U okviru banjskog kompleksa nalazi se i "Carda Varga".

Pridruzujem se pohvalama ove carde! Jeli smo u njihovom restoranu unutar banjskog kompleksa...hrana je bila bas po nasem ukusu (mislim na supruga i sebe), obilna, kao i uvek i svuda gde smo u Madjarskoj jeli (a jesmo na mnogo mesta!), kompletan rucak (od koga je, samo zbog kolicine, meni pola glavnog jela ostalo), kostao je oko 17 €, tj. oko 5000 ft...2 supe (cini mi se da je po litar bio u svakoj ciniji!), 2 porcije curecih prsa sa rostilja, 2 porcije pomfrita, cvekla i kupus salata, pivo i fanta...uvek, ali uvek se u Madjarskoj predjemo i narucimo mnogo vise nego sto nam treba, ali zato kad mi pomenete madjarsku hranu-osmeh mi se razlije! Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 01:51 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Preko "Booking.com"-a nasli smo smestaj u pansionu "Amina", udaljenom stotinak metara od ulaza u banjski kompleks, izdaje se kao apartman, u stvari je trokrevetni studio i platili smo ga 38 €....vlasnik je veoma simpaticni Robert, koji govori srpski... vrlo je ljubazan, parking u dvoristu nam je na raspolaganju...imamo aparat za kafu, toster, sporet na plin, kompletno posudje za 3 osobe, susilicu za ves, termo pec gruva samo tako....cisto je, mada skromno, ponesto u kupatilu treba da se prisrafi, ali, sve u svemu- nista mi ne smeta! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 01:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Bio je 6.04. , subota...misleci da je njima "sezona" cele godine, kao i da tako posecena banja ima bar neko mesto koje radi bar do ponoci, oko 21.45 h krenuli smo da potrazimo nesto za klopu...nismo hteli da "probiramo", ideja je bila da nesto "calabrcnemo", cisto da ne skapamo od gladi! Slika Ali, desilo se to da u samom centru mesta u 22 h je fajront kod svih....tako smo se gladni vratili u smestaj...mozda dobro za dijetu, ali ne i za zivce! Slika Sreca, nasao se tu poneki "bake rolls" ponet od kuce! Cak smo videli macku, koja je nosila poveci "ulov", a meni ostaje samo da i dalje pevusim “Budjav lebaaaac..!" Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 01:54 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kada udjete u banjski kompleks (ulaz sa glavne ulice), tu kupite na biletarnici karte... cena- 1900 ft za odrasle...onda sa "karticama", koje ubacite na odredjenom mestu prodjete, pa idete odmah desno na "salter" na kome dobijete kljuceve od kaseta za stvari i kapice od providne plastike (kao one za tusiranje)...svlacionice i ulazak u kompleks su pravo od tog saltera...levo-muske, desno-zenske...opremljene pristojno, besprekorno ciste (za moj pojam cistog!)...u kasetu sve moze da stane, i jakna/kaput...u kompleks unosite sta hocete....fenova, bar koliko mi danas videsmo, ima dovoljno, mada ja to uvek nosim svoje...uprkos unosenju hrane iz restorana, bifea....pica...toga sto ima dosta naseg sveta...ovo kazem, jer cesto sebe kudimo....higijena je bila savrsena...nigde smeca van kante, nigde brljotine, a zene redovno ciste pod...u toaletima ima papira, sapuna, tople vode...bilo je dosta ljudi, ali ako vam kazem da sam se za 5 sati isplivala kao nikad u zivotu (a volim bas da plivam, ne da se brckam) i idem po beogradskim bazenima, bas sam zadovoljna sto nije bilo guzve...videcemo kako ce biti sutra! Prednost toga sto ima dosta naseg sveta je sto imate koga da pitate gde je sta, dok se ne snadjete, jer Madjari ili ne znaju ili ne govore engleski...poneko od njih razume srpski, i zna da govori...npr. izuzetno simpaticna kasirka u nekoj varijanti express restorana u okviru "Carde Varga"....sistem je da odete na kasu, porucite, platite i onda cekate da se pojavi vas broj (kao u opstini kad cekate za dokumenta)...onda sa pulta sami uzmete tacne sa hranom...i posle ih odlozite na za to odredjeno mesto... Slika ...mozda previse detaljisem, ali mozda ce nekome znaciti!

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 01:57 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Bazeni su razlicitih dimenzija, temperatura i namena...samo da dodam-ne postoji ni jedan olimpijski bazen... najveci, spoljni, dimenzija je 33 X 21 m.... samo za jedan unutrasnji neophodna je kapa za plivanje(pise na zidu)...ako niste poneli kapu, mozete iznajmiti na ulazu, one providne za tusiranje...inace, gotovo za sve imate i natpise na srpskom, jelovnik u cardi je i na nasem jeziku, samo mi je to na ulazu bilo malkice komplikovano, dok se nismo snasli i za ponesto priupitali nase ljude...

U dolasku, na granici smo se zadrzali 40-ak minuta...iz Beograda krenuli oko 9.30, a posle smestanja i pripreme za banju, oko 13.30 h se vec potopili u vodu...proveli lepo ovaj prvi dan, obisli kompleks, ustanovili da uvece treba naci zanimaciju, bar u ovo doba godine, jer vec u 21.45 h ovde je bio "mrkli mrak"...tek pokoji prolaznik ili biciklista...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 01:59 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 02:01 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Zanimljivo… Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 02:09 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 07. Apr 2013 - 21:58

Danasnji dan je bio jos bolji sto se tice broja ljudi u banji...manje ih je bilo nego juce, a mi ocekivali navalu! (nasih autobusa!)

Elem, sinoc legosmo praznih stomaka...lose spavali, vrteli se...jutros ustajemo, ja zamisljam kako kupujem peciva u pekari...i , konacno- jedem! Brzo smo se spremili, da uhvatimo lezaljke...danas smo planirali da budemo do 16-17 h, pa da se vratimo u apartman, spakujemo i krenemo kuci....trcimo do pekare, koju sam sinoc snimila, ali-avaj! Pekara i subotom radi samo do 12 h, a nedeljom uopste ne radi! Razocarana sam...vec u 9.30 h smo u kompleksu, koji pocinje sa radom u 9...sada je vec sve poznato, brzo smo na plivalistu...pronalazimo slobodne lezaljke u delu sa toboganom...unutra vruce kao u sauni (u tom trenutku)...postavljamo peskire i krecemo ka restoranu u kome smo juce rucali...ne radi! Setimo se da sigurno radi bife blizu nasih lezaljki- on pocinje sa radom tek u 11 h! Tada mi "pada secer", tresu mi se ruke, a suprug se seti da ima jos jedan restoran-kafe, na spratu, odmah se od ulaza penje u njega...odemo tamo i spasemo se! Slika Koje olaksanje kad devojka za sankom rece da ima giros, pizza, jela po porudzbini...jeste da za mene to nije dorucak, vec rucak, ali glad ne pita...narucismo pizzu sa sunkom i pecurkama, giros, 2 kapucina i "ice tea" od breskve...sve zajedno- 3000 ft..iliti 10 €...malo smo sacekali, ali sta je to spram 18 sati , koliko je proslo od naseg poslednjeg obroka! Slika Sve je bilo izvrsno, devojka zna engleski, bila je jako ljubazna, pogled je pucao na glavnu ulicu i ulaz u banju...sunce se probijalo...i tog trenutka sve mi je bilo savrseno!
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 02:12 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sad da budem iskrena: ja bih ponovila dolazak (moji kriterijumi nisu tako visoki!), meni savrseno odgovara malo mesto, mir, mesto u bazenu za plivanje...i nista vise mi ne treba! Sve nedostatke bih nadomestila nekako (ponela hranu ili se snabdela na vreme, sada kada znam kako to tamo funkcionise)...ali moj dragi je rekao- nikad vise! Ovo sam napisala samo iz jednog razloga- da oni koji nisu bili znaju da cak i nas dvoje, koji mislimo slicno o istim stvarima, ovoga puta se ne slazemo...Morahalom je, u odnosu na druga mesta u Madjarskoj u kojima smo bili do sada, prilicno "turisticki zaostao"...ali, meni i takav ima neke cari...njemu-ne....

Ostatak dana smo proveli ko u toplim kupkama (on), ko plivajuci SAM u svojoj traci (ja)! Slika Meni je bilo super sto se bazena tice, oci me malo peku od hemikalije koja se sipa u vodu umesto hlora, a isplivala sam kilometre-bukvalno! I svaki misic me boli, jer sam se bas preforsirala ovog vikenda!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 02:13 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Umalo da zaboravim: citajuci o "langosu", resih da danas probamo i to...u bifeu na bazenu pise da ga ne prave...nismo izlazili napolje da ga kupimo, vec smo isli kroz improvizovani hodnik koji spaja hotel "Coloseum" i banjski kompleks..."langos" sa pavlakom i rendanim kackavaljem kosta 410 ft, a jos i sa kecapom-450 ft...odlican je!

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 02:13 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Drago mi je da sam bila i videla! Samo, posle drugih boljih mesta, i u Madjarskoj i u Sloveniji (banje, terme..), zakljucak je da je ovo najnize na lestvici...

Na granici smo bili vise od sat vremena, potpuno bez potrebe...jednostavno momci nisu radili vise od pola sata (Madjari),a onda su i nasi nesto davili...eto!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 02:15 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Evo jos nesto slika samog mesta, dela oko kupalista…

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Banja Morahalom
PostPoslato: Sreda, 12 Novembar 2014, 02:18 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hteli smo da vidimo i Morahalom, kad toliko svi o njemu pricaju...ponavljam, sada kada znam sta me tamo ceka, isla bih ponovo, ali pripremljena...suprug nece, ali naci cemo vec nesto novo da zajedno putujemo...ja i inace na sva usta hvalim Madjare i njihov turizam...bar moje iskustvo sa njima je uvek bilo super...imaju oni jedan Dunakiliti, u koji bih se vratila jednom mesecno! Slika Ali, daleko je i kosta! Ovo nije skupo, a moj utisak od ovog vikenda je da ljudi tamo dolaze ili porodicno (sa manjom/mladjom decom) ili su gosti ljudi srednjih i starijih godina, koji imaju zdravstvene probleme, pa banju koriste za pripomoc u lecenju...nema zabavnih sadrzaja, a kazem, neobicno mi je da jedina pekara, koja je bas preko puta banjskog kompleksa vikendom ne radi...mm i ja ne iznajmljujemo apartmane godinama vec...idemo ili u hotelski smestaj ili iznajmimo sobu, a hranimo se napolju...sad nas je "zateklo" to da nista ne radi, a bili smo kratko, prakticno 26 sati! Slika
U povratku smo hteli da skoknemo do Segedina, ali, buduci da smo bazen koristili do poslednjeg trenutka, napolju je bilo 8 stepeni, a moja kosa k'o u vile Ravijojle (znaci, nema sanse da je osusim ni za 3 sata!), oblaci se spustili bas nisko, odustali smo od tog plana...meni je bilo i ovako dobro! Jedino sto ce mi faliti narednih dana je da, cim ustanem i nesto calabrcnem, skocim u bazen! Slika Covek se na ono sto mu prija brzo navikne! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.