Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:49

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Na istočnoj strani
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 22:00 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Obilazak istočne Srbije nam je dugo bio u planu ali su se kockice sklopile tek prošlog vikenda. Ovo je bila skraćena verzija onoga što smo sve hteli sa obiđemo ali bolje išta nego ništa :)
Krenuli smo autoputem, isključili se na petlji Mali Požarevac i onda još 30-tak min. vožnje ka selu Stari Kostolac.
Prvo stajalište nam je bilo Viminacium, poznato arheološko nalazište. Kako ture sa vodičem počinju na svaki pun sat, a mi smo kasnili koji minut, nisam slikala sam prilaz lokalitetu. Postoji parking za oko 15-tak vozila. Ulaznica je 660 din. po osobi.
Pridružili smo se grupi sa malim zakašnjenjem i odmah na startu smo bili razočarani. Vodič ima neki mali mikrofon koji je poprilično slab i mogu ga čuti samo oni koji su neposredno pored ili iza njega. Kako je grupa brojila oko 20-tak osoba bilo je ili da se guramo sa ljudima da mu budemo što bliži ili da pola od toga što priča ne čujemo. Izabrali smo ovo drugo misleći da ćemo kasnije videti neke table gde nešto od toga piše ali...
Prvo smo obišli Mauzolej u kojem je najverovatnije sahranjen rimski imperator Hostilijan. Zaista je neverovatno zamisliti da stojite na takvom mestu. Ali ono što se može videti tamo nije dovoljno da bi ste mogli da stvorite sliku. Očekivali smo da će nam vodič pomoći u tome ali je on imao vrlo šture informacije. Da bar ima neka tabla sa pojašnjenjem, nekom fotografijom međutim ništa od toga. Podzemni deo, gde se nalaze delovi oslikanih zidova, je jedan uzan hodnik gde savijeni ulazite. Vodič naravno ide prvi, priča svoju priču a niko ga ne čuje. Slabo je osvetljeno pa je neophodno da se koriste lampe na telefonu. A šta ako neko nema pri sebi mobilni?!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Jedna od tih slika na zidu je originalna i preko nje se radi zaštite nalazi staklo koje je puno prašine, a kako nije dozvoljeno osvetliti sliku vi zapravo ništa i ne vidite.

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 10:13, izmenjena 4 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 22:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Drugi lokalitet su terme, do kojih stižete sopstvenim vozilom jer vozić koji treba da prevozi posetioce nije u funkciji. Iz kog razloga, nije nam rečeno. Vreme je bilo lepo i to nije mogao biti razlog.
Ista priča kao i kod Mauzoleja, vodič priča, vrlo kratko, nekako nezainteresovano. Pokazuje nam amfiteatar. Ispred njega je livada. Kaže, na njoj se mogu videti tragovi rimskog života. A kad priđeš, livada poorana sa razbacanim komadićima starih cigala. Treba imati bujnu maštu :)




Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 10:48, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 22:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Domvs Scientiarvm Viminacium / Naučno istraživački i turistički centar - to je bila sledeća stanica. Otvorio nam je velika drvena vrata i videli smo ovo...

Slika

Slika

Slika

Objasnio nam je kako nećemo moći u muzejski deo jer on očekuje dolazak neke ekskurzije. Pa?! Ko vam kriv :mrgreen:
Rekao je još da je pre korone tamo bilo sve mnogo bolje, da su bili angažovani mladi ljudi koji su u rimskim togama šetali i pričali vam priče kako bi vam dočarali bar delić istorije.
Kako toga sada nema, neophodno je ponovo upotrebiti maštu :D
Meni je već bilo dosta svega. Srećom, krenusmo na lokalitet gde se nalazi skelet, jedan od najstarijih na svetu, star oko milion godina. To je mamutica Vika. E to mi je malo popravilo raspoloženje :)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Avantura park, nije u funkciji, ali to mi je razumljivo jer je kraj oktobra. Verujem da je leti za klince tu prava uživancija.

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 11:05, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 10:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Severna Glavna kapija legijskog logora (Porta praetoria) - nismo videli
Zanatski centar sa pećima za proizvodnju keramike i opeke - nismo videli
Kompleksom dominira Limes park. Čini ga rimski vojni logor, sačinjen kao replika logora (meni to ni malo ne liči) pronađenog na lokalitetu Viminaciuma, deo gde se nalaze smeštajni kapaciteti i gde se održavaju radionice, kongresni turizam i sl. Razumem da se oni od toga finansiraju ali smatram da to treba da bude u drugom planu.

Slika

Mislim da ovakvom mestu mnogo toga još fali. Dodatni sadržaji (tipa table, interaktivne mape i sl.) su neophodni kako bi upotpunili sliku. Ili bar bolji vodič, koji će se potruditi da vam dočara to rimsko doba...
Sve u svemu, ogromno razočarenje. Ili smo mi možda imali prevelika očekivanja?!

Termoelektrana Kostolac i kopovi su u neposrednom okruženju i pitanje je koliko "rimskog blaga" je završilo u velikim pećima.

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 19:01, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 13:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Sledeća stanica je Ram, koji je udaljen nekih 17km, do koga se stiže lokalnim putem koji je na nekim mestima poprilično loš. E sad, možda postoji i drugi put ali smo mi pratili navigaciju :D
Planirali smo obilazak Ramske tvrđave. Ulaz u tvrđavu je 300din. Ispred tvrđave postoji parking. Ima i toalet koji je (čist, uredan za razliku od onog u Viminaciumu koji je u očajnom stanju) u okviru nekadašnje osnovne škole a danas sobe sa eksponatima koji su pronađeni na ovom lokalitetu. Svedeno ali lepo urađeno baš kao i sama tvrđava. U obilazak možete ići sa vodičem ali ukoliko ne stignete na pun sat, kao mi, dobijete audio vodiča, koji vam "ispriča" sve ono što bi i pravi. U kompleksu tvrđave možete u ovom periodu boraviti do 18h. Kažu da je sa tvrđave divan zalazak sunca. Mi nismo imali sreće da vidimo taj prizor u punom sjaju jer je bilo poprilično oblačno sa kratkim periodima sunca. Ali to nije umanjilo doživljaj!
Kad smo stigli bilo je poprilično oblačno. Zraci sunca su se stidljivo promaljali.

Slika

Slika

Ramska tvrđava podignuta je na ostacima antičkih i vizantijskih temelja, a sagradio je turski sultan Bajazit II. Izgrađena je na velikoj steni koja se sa jedne strane spušta ka Dunavu. Sačinjena je od pet kula. Donžon kula, kroz koju se ulazi u tvrđavu, je najjača kula utvrđenja. Ona se razlikuje od ostalih po broju spratova, ima prizemlje i tri sprata a ostale samo prizemlje i sprat.
U centralnom delu tvrđave se nalazi kružni objekat. Objekat je bio pokriven kupolom (taj deo nisu restaurirali) i nema ulaz, niti bilo kakav drugi otvor. Oblik, način gradnje i veličina ukazuju da je reč o antičkoj grobnici.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 19:14, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 15:26 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Rekonstrukcija tvrđave je započela 2015.god. i trajala je do 2019.god. i lepo je urađena. Skoro da se i ne primeti šta je novo a šta staro. Pogled sa tvrđave na Dunav, koji je tu zaista širok, je fantastičan!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

A kakav bi tek zalazak sunca bio da nije bilo oblaka ne mogu ni da zamislim.

Slika

Slika

Slika

Oko tvrđave postoje ostaci amama – turskog kupatila i karavansaraja – karavan-stanica, gde su se okupljale grupe putnika u okviru kojeg je kasnije nikla crkva posvećena Arhanđelu Mihajlu.

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 15:48 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
https://www.facebook.com/reel/833533381404262?s=yWDuG2&fs=e

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 19:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Prvobitni plan je bio da nam poslednja stanica bude Ramska tvrđava i tada smo imali nameru da se iz Rama skelom prevezemo do Banatske Palanke.
Ali kako smo plan, zbog nedostatka vremena, morali da izmenimo, ništa od vožnje Dunavom ovog puta.

Slika

Put nas dalje vodi ka Velikom gradištu, tačnije Srebrnom jezeru (20-tak min. vožnje) gde smo rezervisali prenoćište. Bili smo u vili Dinčić. Vila je skroz ok. Imaju i svoj restoran nekih 300m od same vile.
Već je pao mrak, malo smo prošetali po okolini i bili začuđeni tolikim brojem vila novijeg datuma. Verujem da je u sezoni tamo kao u košnici. Dosta smeštaja je bilo zatvoreno ali ima i onih koji su otvoreni tokom čitave godine.
Iznenađeni smo bili i brojem parkiranih automobila koji nedvosmisleno pokazuju da i ako je kraj oktobra ima turista.
Uputili smo se ka Gradištu, koje je na par minuta autom, misleći da tamo večeramo. Međutim, mesto je tako mračno i par kafića pored kojih smo prošli nisu nam ulivali neko poverenje tako da smo brže bolje seli u auto i vratili se nazad do restorana Dinčić i nismo se pokajali. Teleća čorbica i roštilj su bili odlični i prijali su nam nakon celodnevnog pešačenja.

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 20:01, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 19:44 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Ono što je dobro ne treba menjati tako da smo i doručak obavili na istom mestu.

Slika

Bašta im je puna zelenila i cveća i verujem da je leti ovde baš lepo.

Onda smo prošetali duž šetalište pored plaže i mogu vam reći da je to sve fino sređeno i prilagođeno turistima. Voda deluje čista, ima delova plaže gde su suncobrani i ležaljke ali ima i slobodnih delova. Puno je kafića, bašti...Ima i malo igralište za klince. Uveče je lepo osvetljeno, ljudi šetaju, voze bicikl.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Od Srebrnog jezera prema Gradištu (u dižini od 1 kilometra, po mojoj slobodnoj proceni) postoji uz samu vodu uređeno šetalište koje je takođe uveče dobro osvetljeno. Tako da leti ima gde da se prošeta.

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 20:53 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Nedelja ujutro, oblačno i tmurno. Prema prognozi, razvedravanje se očekivalo tek oko podneva. Tempirali smo da u to vreme stignemo na Golubačku tvrđavu. Taman tada se i sunce promolilo i ugođaj je bio potpun :)
Ispred je parking, dobro organizovan kao uostalom i čitav kompleks same tvrđave. Puno turista. Osnovna ulaznica je 600din. po osobi. Postoje nekoliko nivoa obilaska same tvrđave pa se tako i cena ulaznice prema tome razlikuje.

Slika

O istoriji Golupca i Golubačke tvrđave neću vam pisati jer to imate da pročitate. Staviću slike i nadam se da ćete uživati koliko i mi.
Prednji deo gde se nalazi biletarnica, toaleti, kafeterija sa poslastičarnicom je sa popločanim stazama a sve oko je divna trava. Imaju zalivni sistem. Čucari šetaju i opominju da se trava ne gazi, upravo zbog tog sistema. Pištaljka čuvara se stalno čuje jer žene bi da se slikaju svuda :lol:

Tvrđava je, po meni, jako dobro restaurirana. Divno je sve uklopljeno. U novoizgrađenom delu je deo sa različitim eksponatima i tu vodiči, svakog punog sata pričaju istoriju o Tvrđavi. Dečko koji je pričao je zaista na lep način to uradio i uspeo je da mi dočara sliku tog vremena :)
Nakon te priče dalje smo išli sami u obilazak. Ima oenranja poprilično pa treba imati udobnu obuću.
Mada je bilo gospođa u štiklama i mini suknjama pa je muški deo posetilaca imao "šta" da vidi dok su se penjale i spuštale niz metalne stepenice :mrgreen:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 09 Novembar 2022, 09:13 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
urbi je napisao:

Slika



Mene ova kuća podseća na one iz samurajskh filmova.

Ja mislim da je vikend malo za obilazak, posebno što ja nisam neko ko će od jutra do večeri špartati.

Hvala ti što si podelila sa nama :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 11 Novembar 2022, 10:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Daco, nije malo. Setas onoliko koliko ti prija. Mi volimo, pa smo se iz tog razloga duze zadrzali.

I konacno da zavrsim sa slikama...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 11 Novembar 2022, 10:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Daco, nije malo. Setas onoliko koliko ti prija. Mi volimo, pa smo se iz tog razloga duze zadrzali.

I konacno da zavrsim sa slikama...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Novembar 2022, 20:06 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Fantazija slike, i opis, i umjetnički dojam, i sve! :ljubac:
(uključujući i ovog malog guštera koji je izgleda pozajmio tuđi repić? :lol:

Dugo se već kanim nešto na tu stranu, nego niko neće s menom da ide... neki već bili, neki zauzeti... :snooty:
Niš ne biva dok se ja ne razljutim i krenem "sam svoj majstor" varijantu...

Gre'ota za Viminacijum da nije bio onako sjajan kako bi moglo i trebalo da bude...
Sreća da ste imali ostalih elemenata koji jesu bili :)

I sve, sve, ali...
urbi je napisao:
Slika

Slika

:romance-heartsthree:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Decembar 2022, 11:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Draga Urb, hvala na divnim slikama i opisu ovih krajeva! :ljubac:

Viminacijum i Srebrno jezero smo pohodili vise puta...Viminacijum je svaki put izgledao sve bolje, a jezero, na moju veliku zalost, sve manje po mom ukusu! Prvih godina je bila oaza za odmor i opustanj e duse, a poslednijh- daj da sve nadogradimo i uzmemo sto vise para...to podrazumeva da ne mozes da prodjes od ljudi, da nemas gde da sednes da se osvezis i nesto pojedes...govorim o sezoni rano prolece-leto-rana jesen...

Kad budem iskopala "albume", dodacu neku sliku.

Golubac smo posetili prosle godine, dopalo nam se, koncepcija, zamisljeno...ali, za razliku od vas, videli smo strahovitu guzvu, a u restoranu smo stajali pola sata, dok se oslobodio prvi sto.

Sto se tice tvojih zamerki na organizaciju i "uzmem ti pare, a onda vidis 10% stvari"- to i mene nervira!
Mnogo zavisi i od entuzijazma zaposlenih...npr, lokalitet Vinca- Belo Brdo me je odusevio! Vodic-istoricar je bio pun prica, tako nadahnut, da ne pozelis da odes odande!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.