Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:22

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Petak, 10 Januar 2020, 12:28 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I tako stizemo do mesta na kome sam cesto pravila pauzu..u druga vremena..sa drugim ljudima...prostor koji se promenio iznutra...nabolje...od prethodnog dolaska...pravimo pauzu za kafu i caj...grejemo se...jer je napolju prilicno hladno...i pravimo "plan" za sledecu "tacku"...nismo uspeli da udjemo u Patrijarsiju...bila je otvorena do 12 h...a mi smo do nje stigli neki minut pre...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 10 Januar 2020, 12:46 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jos da dodam da su me drugari, vrlo uspesno, "odvukli" od tezgi sa magnetima...a kasnije i iz one galerije...pre nego sto sam se masila za novcanik... :ljubac:

Kada smo, na kraju kratkog obilaska, seli da se okrepimo malo, gledali smo da bude "sto dalje od vrata"...ususkano u dnu kafica...na prvi pogled je delovalo da smo izabrali najbolje mesto...dok konobar nije sirom otvorio vrata i uneo "ledeni dah"- pravo ka nama! :doh:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Januar 2020, 14:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
šlajer
kermes
:clap: U skladu sa destinacijom, Jack ređa reči stranog porekla!

jack je napisao:
Pa dobro, imali smo 5 tačaka od interesa (tj... ja sam ih imala viiiše, al' polako, naučiću... :lol:) koje smo uspeli da obiđemo.
Imali smo takođe i želju za druženjem, da vidimo nešto novo i nameru da bacimo pogled na novogodišnji kermes na novosadskim ulicama.
:lol: Sve se žrtvuje za druženje i kermes! :dance:

jack je napisao:
Elem, dan je bio više siv nego žut :mrgreen:, a Karlovci su tog jutra izgledali ovako
Slika
Nebo jeste u svim nijansama (50?) sive, ali je i vrlo uzbudljivo! :clap:


jack je napisao:
Slika
:pray: Mir i tišina! :clap:


jack je napisao:
Lagano do Gimnazije (koja je sada i nešto više žuta nego što se neki sećaju)...
Slika
:D Možda zbog kontrasta ispod sivog neba!? :think:

jack je napisao:
Slika
Romantika!


jack je napisao:
Slika

Slika
:clap:

jack je napisao:
... opet do centra i kafića.
U kome smo se smrzli :lol:...
:o :(


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 16 Januar 2020, 06:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:
Falila si nam...


Ok.
O istorijskom i kulturnom značaju Karlovaca ovaj put nećemo govoriti, mislim da je Daca to odlično uradila na temi o ovom gradu.

Mi smo navratili prvenstveno iz estetskih razloga, imajući u vidu da nam je ovo verovatno najlepša varoš u Srbijici, onako ’očuvana ambijentalna celina’ kako to turistički vodiči vole da imenuju.

Sigurno već znate da osim privlačnog izgleda ovo mesto ima i sjajnu energiju.
Ako ne znate, a vi dođite da proverite... ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 16 Januar 2020, 06:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Druga stanica na našem putu bilo je još jedno mesto sa sremske strane reke:

Sremska Kamenica

Uzgred, reći Kamenčanima da je Kamenica 'predgrađe Novog Sada' isto je kao reći Zemuncima da su oni u stvari Beograđani... :lol:

Znam da ljudi obično vezuju ime ove varoši za onaj poznati Institut, i... otprilike - to je sve što se zna.
Mi smo ovde odabrali dve ’tačke od interesa’ za obilazak. Kazaću koju reč o njima, a onda ću se osloniti na Pef i njene fotografije, pošto sam tokom boravka ovde uglavnom držala ruke u džepovima, a i sokoćalo takođe :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 16 Januar 2020, 06:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Elem, možda ste znali, a možda i niste, da se u Sremskoj Kamenici nalazi spomen zbirka Jovan Jovanović Zmaj, u kući u kojoj je čika Jova živeo pred kraj svog fizičkog boravka među nama.
Kuća je u samom centru mesta, u ulici koja nosi njegovo ime, kućni broj je, razumljivo, 1.

Ova kuća je za javnost otvorena još 1933. godine, ljubaznošću poslednjeg potomka ove porodice – Leposave Jovanović, Zmajeve bratanice.

Relativno skorašnja istorija nesrećnog Drugog rata na ovim našim komplikovanim prostorima rezultirala je time da je do danas sačuvan prilično mali broj Zmajevih ličnih predmeta, i nešto nameštaja, prepiske i knjiga. Nemojte da vas to odvrati od dolaska na ovo mesto!

Možete videti čika Jovinom rukom ispisane stihove, i prelepe, maštovite i duhovite ilustracije koje je na tim stranicama ostavio. Duh ovog mesta je teško opisati.
Poseban dragulj je kustos, gospođa Marijana, neverovatni entuzijasta i poštovalac, sa tako zadivljujućim znanjem i ljubavlju prema ovom mestu, da smo ostali fascinirani pod utiskom njene priče.
Osim toga, bila je i toliko ljubazna da nam omogući ulaz iako smo došli pred kraj radnog vremena...

Sadašnja postavka organizovana je u manje celine, raspoređene po sobama, koje obuhvataju Zmajev porodični život, rad i dečiju književnost, po kojoj je svima nama i najpoznatiji.

U samom muzeju nije baš dozvoljeno fotografisanje, ja imam svega dve fotografije, jednu sa ulaza u Muzej
Slika


... i jednu sliku čika Jovine biste iz dvorišta
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 16 Januar 2020, 07:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Zašto ovo mesto nije poznatije?
Zašto ne znamo mnogo više i o Zmajevim dečjim igrama, festivalu koji se održava svakog juna i decembra, promovišući stvaralaštvo dece i za decu...?
Gde su najave, praćenje, izveštavanje...? Pa... Kultura možda trenutno i nije baš na ceni u medijima, ali... živa je i zdrava i dalje, hvalanapitanju!

Muzej čak nema ni svoj parking, niti postoji bar neki zgodan parking u blizini.... Nije to problem kad posetioci dođu svojim kolima, kao mi što smo. A gde li stane autobus klinaca koji ekskurziraju ovuda...?

Gđa Marijana reče da se može bez problema stati 'na ćupriju' bilo koje od okolnih kuća, domaćini su ljubazni i ne smetaju im posetioci.
Redak primer gostoljubivosti u današnjem svetu?
Ne. Takav je ovo narod. Gost je svetinja

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 16 Januar 2020, 12:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
P.S: Ćuprija je prilazni put od ulice do kapije kuće, tradicionalno najčešće u formi mostića preko kanala koji se nalazi između ulice/puta i trotoara koji prolazi 'nuz kuće' :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 17 Januar 2020, 11:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Stvarno najlepša varoš u Srbiji! :clap: Drago mi je da čujem da je bilo i stranih turista!

jack je napisao:
:ljubac:
Falila si nam...
:ljubac: Sa vama sam i kada me ne vidite!

pefkari je napisao:

Slika

Slika


Slika

Slika

Dokaz mirnog suživota naroda različitih nacionalnosti i vera! :clap:


pefkari je napisao:
Mesto koje nikad ne propustim da obidjem...Karlovacka gimnazija...koja kod mene u srcu izaziva neku posebnu radost i ponos..neko se bas "zaigrao bojama"...na pogresnom mestu...

Slika
:D Meni se sviđa!

[Slika

Slika] Baš je slatko!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 17 Januar 2020, 11:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Elem, možda ste znali, a možda i niste, da se u Sremskoj Kamenici nalazi spomen zbirka Jovan Jovanović Zmaj, u kući u kojoj je čika Jova živeo pred kraj svog fizičkog boravka među nama.
Nisam znala! :clap: Još jedan naš veliki čovek, to vredi posetiti!

Idemo dalje....


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 17 Januar 2020, 15:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ono sto bih dodala, a vezano je za pricu o poseti muzeju...uprkos navigaciji, motali smo se malo i "pogadjali" koja bi "to bila kuca"...bar Zoki i ja...(jedan od auta)......i, na kraju, uradismo onako kako Zaki opisa- stadosmo pod jedno drvo, na parking, koji bi trebalo da bude prilaz necijoj kuci...ali, drugo mesto za parkiranje naprosto nije postojalo! :snooty: Kisa je pocela da rominja...nekako "pogodismo" da je "zuta kuca"- muzej, jer na samom muzeju nema table, koja bi na to ukazala...dok smo nas cetvoro obilazili okolo-naokolo, Zoki je pozvonio na zvono jedne kuce...imenovana gospodja kustos je promolila nosic...nisam, u trenutku, shvatila da je ona "to"...mislila sam da smo zvonili na pogresna vrata... :oops: ...elem, na pitanje da li muzej radi, rece da radi, ali da do kraja radnog vremena ima jos 20 minuta...ipak nas je pustila u dvoriste...uvela nas je u kucu, u kojoj je ziveo cika Jova...uprkos nekim kontroverznim pricama, on ce ostati, u mojoj dusi, neko ko je bio kovac moje duse, svetla tacla vaspitanja i ljubavi prema deci...voljena osoba mnoge dece...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 17 Januar 2020, 16:02 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sa velikom ljubaznoscu i neznoscu, Marijana nam je pricala o cika Jovi Zmaju...ostala sam razocarana, videvsi koliko malo toga je sacuvano od materijalnih stvari...ljudi koji su ziveli u tom kraju, rodbina...sacuvase ponesto...ponesto vratise posle rata i predadose muzeju...ali, nikako nisam mogla da se otmem utisku da je iza jedne bogate porodice, koja je imala 4 sina, trebalo da ostane mnogo toga vise...cika Jova je imao 3 rodjena brata...i neverovatno je koliko su sva cetvorica licili! Svi su bili uceni ljudi za svoje doba...dvojica se nikad nisu zenili, a jedan je imao cerku, pomenutu Lepu, iza koje nije ostao porod...dugo je zivela...otisla je u dubokoj starosti sa ovoga sveta, ali eto, iza nje nisu ostale cak ni neke zapisane velike price o nasem pesniku i njegovoj porodici...grehota! Kako su sva cika Jovina deca poumirala od bolesti, usvojio je 2 devojcice, cerke njihove kucne "domacice"...pruzio im je obrazovanje i ocinsku ljubav, ali i njih je bolest uzela u mladosti...tako je sahranio gotovo sve svoje voljene... :cry:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 17 Januar 2020, 16:43 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ostali smo svi pod utiskom te price...prosli smo kroz nekoliko prostorija, od kojih se u samo dvema nalazilo nesto pokucstva i licnih predmeta cika Jovinih...pitala sam da li mogu da fotografisem, zena rece da nije praksa..."ali da mogu da napravim par fotki, za sebe"...zamolila je da se slike ne objavljuju javno, jer sve sto bi muzej odobrio, stoji na njihovom sajtu...za vas, ekskluzivno, stavicu samo 2-3...nisam mnogo vise ni napravila unutra...konstatovali smo da je u kuci izuzetno hladno, hladnije nego sto je bilo napolju tog trenutka...kustos je prostorije ispunila uramljenim rukopisima, na panoima...prepiskama...veoma je lepo to napravljeno...u drugoj prostoriji, desno od ulaza, nalazi se deo spavace i radne sobe naseg pesnika...

Evo, ulaza u samu kucu, u dvoristu, u kojoj je ziveo i stvarao...na njoj stoji tabla, spolja je nema...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 17 Januar 2020, 16:49 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Braca...ova slika me podseti na seriju za decu "Neven", koju sam obozavala...i "cika Jovina dastanja"... :ljubac:

Slika

U dnu dvorista nalazi se pesnikova bista...

Slika

...na sredini dvorista je stara kruska, iz njegovog doba, koja jos uvek radja...

Slika

...levo, zamisljam pesnika kako sedi u hladu cetinara, oslonjen na stap, koji mu stoji izmedju kolena...

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 17 Januar 2020, 16:56 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ostajemo skoro sat vremena u dvoristu, u prici...kisa rominja i dalje...a mi pod utiskom price i slika iz kuce...kao da se prebacih u neko drugo vreme...

Nekadasnja "pomocna kuca", sada- sluzbene prostorije muzeja

Slika

Ova mala kuca, trebalo je da bude ordinacija...tu je cika Jova zeleo da prima pacijente...nazalost, nije docekao da je koristi u te svrhe...Marijana htede da nas uvede, ali, zaglavio se kljuc...nije islo...pa smo odustali da nesto ne polomimo...

Slika

...i ova "bas mala kucica", predvidjena je da bude toalet za malisane, koji grupno dolaze u posetu...ne radi iz nekih razloga...

Slika

Slika

Napustamo kucu i dvoriste, punog srca...u nameri da odemo do groba cika Jovinog...ali, uprkos Marijaninom objasnjenju kako da do njega stignemo, zbog kise se nesto ne snadjosmo, pa nastavismo put...drugi neki put, kad bude lepo vreme, obici cemo ga... :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.