Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:37

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 04 Septembar 2019, 12:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
El Jem


Slika

Priznajem da Aleksandar Veliki i Gordijev čvor nemaju nikakve veze sa El Jemom, al' mi se u glavi pomešalo!

Marko Porcije Katon je pre oko 2000 godina svaki svoj govor u Rimskom Senatu završavao rečima: "...a što se ostalog tiče, mislim da treba srušiti Kartaginu...".
Samo 160 kilometara od Sicilije, Kartagina je bila veliki takmac Rimu zbog svojih prirodnih bogatstava. Posle Punskih ratova Kartagina je spaljena i razrušena, a taj deo severne Afrike naselili su Rimljani dobivši od svojih careva zemlju kao nagradu jer su bili legionari.
Tako je bivša Kartagina /na prostoru gde je savremeni grad Tunis/, postao žitnica Rima.
60 km jugozapadno od grada Soussa u Tunisu nalazi se grad El Jem, centar proizvodnje maslinovog ulja veoma cenjenog u svetu.

Rimski car Hadrijan /poznat po tome što je, izmedju ostalog, Englesko ostrvo podelio zidom koji je bio granica Rimskog carstva na severu/ dodelio je malo naselje, sadašnji El Jem, zbog dobrih nasada maslina svojim legionarima... Kako je ogroman deo savremenog Tunisa beskonačni maslinjak, od malog naselja brzo je nastao ceo grad koji se naglo obogatio i razvijao. Uskoro je sagradjen Amfiteatar najveći i najočuvaniji u Africi nalik onom Rimskom. Tada u već razvijenom El Jem-u je krunisan jedan Rimski car Gordijan.

Sada je amfiteatar u El Jemu deo Svetske baštine UNESKO-a.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 04 Septembar 2019, 12:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Vazda smo se raspitivali kako da odemo tamo. Možemo od Susa vozom ili luažom. Prvo bi morali taksijem do luaža u Susu, južno od Medine, pa luažom do El Jema, pa taksijem do muzeja i onda na isti način nazad. To bi nas koštalo oko 60-70 dinara ukupno za nas dvoje. Inače, 1 tuniski dinar je naših 33 dinara. Upekla je zvezda, pa smo stalno nalazili neki izgovor i odlagali izlet.
Jedno jutro, posle popijene kafice, mahnuli smo ogromnom jatu flamingosa koji su leteli tako nisko da nam se učinilo da možemo da ih dohvatimo.

Slika

Polako smo se odgegali do glavne zgrade našeg hotela, jer nam je pomalo već bilo dosadno (prijatelji sa kojima smo letovali već su se vratili u Srbiju). Zastali smo na recepciji, da se javimo, kao što je red.
Pričajući tako sa našom šefovicom recepcije, pomenusmo našu želju, a ona, uvek spremna da zaradi neki dinar, nam predloži da idemo taksijem i to klimatizovanim! To je donelo odluku.
Dok smo mi na brzinu nešto doručkovali i obuli patike, već nas je ispred hotela čekao klimatizivan kombi.

Slika

Upoznali smo se sa vozačem koji nam je rekao da smo mi jedini putnici. Dogovor je da nas odveze do El Jema, tamo vozi u lokalu gde budemo želeli i vrati u hotel. Sve to za 160 dinara ukupno za nas dvoje. Nije baš jeftino, al' "kad je bal nek' je bal"!
Stigli smo za malo više od sat vremena, vozeći se perfeknim autoputem.

Slika

Usput smo prolazili kroz beskonačne nasade maslinjaka. Svi su uredno okopani i izmedju drveća su zasadjeni razni usevi i povrće.

Slika

Tu su i slana jezera u kojima su jata flamingosa, možda baš onih od jutros.

Slika

Naš vozač, pun priče, svo vreme nam je objašnjavao kako se beru masline i pravi maslinovo ulje, kako vade so iz tih solana, pored kog mesta baš prolazimo... Sve to kroz šalu i pominjanje Alaha.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 04 Septembar 2019, 15:11 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
I, evo ga! Obasjan žarkim suncem. Zaista izgleda impresivno.

Slika

Ispred amfiteatra, kao i pored svake znamenitosti gde god smo bili je velika ponuda ića i pića i pre svega suvenira.
Neizbežne kamile čine komplet dogadjaja...

Slika

Vozač je odmah zaglavio u jednu kafanicu u hladu, na čaj od nane i šišu, a mi pravac amfiteatar.

Slika

U trenutku smo iz XXI veka ušli u treći vek naše ere!

Slika

Kako je najčešće kameni luk konstruktivni element izuzetne nosivosti, amfiteatar u kom se nalazi arena sagradjen je baš na takvim lukovima i to na četiri etaže impozantnih tridesetak metara visine.

Slika

Primao je šezdeset hiljada posetioca. U osnovi je oval po dužoj osi preko 150 m, po kraćoj oko 130 metara.

Slika

Fasada je izuzetno očuvana, bogato obradjena reljefima, a naranžasto žuti kamen kojim je gradjena sija obasjan Afričkim suncem.

Slika

Visoki luci ulaza i duboka senka mame gledaoce /sada turiste/, da što pre zadju u zasvodjene hodnike arene.

Slika

Za razliku od drugih amfiteatara koji su bivali ukopavani u prirodne uvale na terenu, amiteatar u El Jam-u je izidan sa ravnog terena.

Slika

U sredini je arena gde su se održavale borbe gladijatora, a sada je tu bina na kojoj se izvode festivali, koncerti i priredjuju pretstave.

Slika

Otvoreni deo gledališta može da primi 35.000 ljudi.

Slika

Okolo su lože za velikane i bogataše.

Slika

Jedino svetlo u podzemlju je dolazilo preko malih, uzanih otvora isklesanih u kamenim pločama koje su bile na podu arene, što se vidi na slici gore.

Hiron je malo sišao medju lavove i gladijatore.

Slika

A ja sam ostala gore da gledam šta će biti!

Slika

Ostali bi mi još dugo da sve detalje pogledamo, ali je baš bila velika vrućina. Blizu je Sahara, samo malkice južnije.

Slika

Još samo ovo da slikam...

Slika

Slika

Seli smo sa našim vozačem u kafanicu da se malo okrepimo.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 05 Septembar 2019, 14:57 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Kada kupite kartu za obilazak amfiteatra koji je zaista odlično očuvan i pleni monumentalnošću...

Slika

... možete posetiti i muzej Rimskih vila.

Slika

Radno vreme je jasno istaknuto. Za leto, za zimu i za Ramadan.

Slika

Muzej je ustvari rekonstruisana jedna od vila iz perioda Rimljana, u kojoj se nalaze mnogobrojne sale u kojima su mozaici ovde nadjeni tokom restauracije...

Slika

....i nalazi keramike iz perioda Rimljana i prethodnih Fatimida.

Slika

Tu su i mermerne skulpture koje plene lepotom /na primer glava božanstva Pan-a/.

Slika

Slika

Neverovatna zbirka mozaika, skulptura i keramike Rimljana koji su baš ovde krunisali cara Gordijana.

Slika

Mozaici su bukvalno preko celog zida.

Slika

Izradjeni od sitnih kamenih isklesanih kockica predivnih boja.

Slika

Svaki mozaik je jedna priča iz bogate istorije i mitologije starih Rimljana.

Slika

Slika

Vrata su u Tunisu posebna priča...

Slika

Kad izadjete u "dvorište" videćete ostatke antičkih vila, od kojih je rekonstruisana samo ova u kojoj je muzej.

Slika

Slika

Posle muzeja smo rešili da malo prošetamo.
Naravno da smo Duja i ja zašli i tamo gde turisti obično ne zalaze. Ulice su čiste, zgrade lepo održavane i sagradjene u tradicionalnom stilu. Iako je ovo jedno staro naselje nikad to ne biste rekli!

Slika


PS:
Ako na letovanje u Tunis ne idete samo zbog lepog mora, dobronaklonih domaćina, hotela, dobre hrane i odličnih vina, posetite El Jem to je lep jednodnevni izlet.

Ali kao u svemu postoji "kvaka 22". Ako su vaša interesovanja kao onog momka, koji je u autobusu dok smo se vraćali sa izleta u Kartaginu rekao: "...Šta mi je ovo trebalo? Bolje da sam ceo dan bio u moru i u bazenu, nego što sam po suncu gledao srušene kuće i svodove koji su nekada bili grad. Pio bih pivo u ladovini i gledao lepa ženska tela oko sebe!", onda nemojte ići u El Jem. Onda vas neće interesovati razgledanje amfiteatra trećeg po veličini i prvog po očuvanosti na svetu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 05 Septembar 2019, 15:08 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Antikvarmnice koje su oko arene, u kojima možete naći predmete, za domaćinstvo...

Slika

... za proizvodnju čuvenog maslinovog ulja od pre dve hiljade godina do danas, su raj za kolekcionare.

Slika

Naravno da niko ne briše prašinu sa izloženih predmeta, namerno, pa i novi falsifikati nepoznavaocima izgledaju kao starine! Treba paziti.

Slika

Velik je izbor noževa koji su ukrašeni srmom i polu dragim kamenovima, a koji su deo narodne nošnje Beduina i Berbera, nešto nalik onima sa slika naših vodja i vojvoda iz vremena prvog i drugog Srpskog ustanka gde svaki od njih za pojasom ima kuburu, jatagan i nož.

Slika

Slika

Na jednom zidu okačene su ritualne maske iz Afrike.

Slika

Kažu da, ako ste pravi kolekcionar, prodavac to odmah primeti i pozove gazdu da dodje u radnju. To se meni i desilo. Video je da se ne šalim i otvorio mi je vrata od sledeće prostorije.

Slika

E, tu su bili već malo ozbiljniji originalni arheološki nalazi. Do izražaja je došao neverovatan arapski trgovački duh. Na kraju je otvorio vitrinu koju sam samo kraičkom oka znatiželjno pogledao i okrenuo se znajući da to nije za moj džep.

Za sebe sam nabavio Francuski orden iz prvog svetskog rata, a pri tom sam se setio i srpskog groblja u Bizerti gde su sahranjeni srpski vojnici dovedeni na lečenje.

Slika

Slika

Bio je ovo jedan dan kog ćemo pamtiti isto kao što nam iz sećanja nikad neće nestati utisci iz Petre, piramida u Gizi, Karnaka i hramova duž obale Nila, naselja Kirokitija staro 10.000 godina na Kipru, Hagar El Kima na Malti, Lepenskog Vira... i... i...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 06 Septembar 2019, 08:47 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo:

Sa uzivanjem sam pratila vase pisanje! Zaista ste tandem! Hvala na svim lepim opisima i slikama! :ljubac:

Hirone, kada dodjete u opisima do njihovih trgovina, a narocito antikvarnica, imam osecaj kao da sam tu sa vama bila! Toliko verno i detaljno date opis, da samo fali da pruzim ruku kroz monitor, pruzim novac- i kupila sam i ja nesto! :D

Mozaici su fantazija! Razmisljam nesto...da bi preneo na platno neku sliku, moras da budes umetnik...ali, da bi, od raznobojnih kamencica, slozio neku sliku, da izgleda kao naslikana, treba da si i umetnik i majstor! Bas mi se dopao ovaj vas izlet!

Hvala oboma na trudu da nas uvedete u taj deo sveta! :ljubac: :ljubac: :romance-grouphug:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 07 Septembar 2019, 18:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dujo i Hirone :ljubac: i :bravo:
Uvek zanimljive destinacije i zanimljive priče

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.