Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:53

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:16 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
ZEJTINLIK VIDJEN MOJIM OCIMA

Mnogo godina unazad sam leto provodila u Grckoj... nebrojeno puta, u razna godisnja doba prolazila kroz Solun. Sramota me je sto, za toliko odlazaka, nijednom nisam bila na Srpskom vojnickom groblju. Krajem 2013., za novogodisnje praznike, opet sam se obrela u gradu koji volim i resila da, konacno, ubedim i svoje pratioce i obidjem ovo sveto mesto za srpski narod! Nesto pred Bozic 2014., lepog, suncanog, prohladnog januara 2014., nas troje smo, uz cika Djordja, bili jedini posetioci ovog spomen groblja.
Slusala sam i price o "cika Djordju", "deda Djordju", kako ga vec ko zove u odnosu na svoje godine. On je, za mene, ziva legenda. Covek kome je sada 87 godina. Njegov zivot je posebna prica, na koju cu se vratiti, kada napisem par reci o kompleksu "Zejtinlik".

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:17 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
"Zejtinlik" se nalazi na periferiji Soluna, na mestu gde je u doba Otomanskog Carstva bila pijaca na kojoj se prodavalo ulje (zejtin, na turskom)...to je bila jedna ledina...

Po zavrsetku Prvog svetskog rata, doneta je odluka da se na tom mestu sahrane svi ratnici poginuli na Solunskom frontu. Zato se na povrsini od 7000 m/2 (neki podaci kazu i 10000 m/2) nalaze grobovi srpskih, francuskih, engleskih, ruskih i italijanskih vojnika. Na mestu danasnjeg Kompleksa groblja, 1916. godine, nalazila se Glavna vojna poljska bolnica srpske vojske. Ranjeni vojnici, koji su tu preminuli, tu su i sahranjivani.

Cika Djordjev deda, Sava Mihailovic, dobio je zadatak jos 1926. godine da pocne da radi na prikupljanju posmrtnih ostataka srpskih vojnika, svojih saboraca, poginulih na velikom prostoru na kome se prostirao Solunski front. I, on je zapoceo mukotrpan posao, predano sakupivsi podatke i posmrtne ostatke nasih vojnika, sa 250 grobalja, rastrkanih na razne strane...kako procitah reci cika Djordja, njegov pokojni deda Sava, prikupio je kosti palih junaka "od Gorniceva do Bitolja, sa Kajmakcalana, Veternika, Dobrog Polja, Kozara i Kozjaka...sa kojekakvih cuka i kamenjara..." Nije uspeo sve da prikupi. Postao je cuvar njihovih ostataka, a kada je umro, 1928. godine, na tom svetom zadatku zamenio ga je sin Djura, cika Djordjev pokojni otac.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:18 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Priprema za izgradnju memorijalnog groblja je trajala prilicno dugo, jer je sav materijal za izgradnju , prethodno obradjen, dovezen iz Srbije. Svakome ko obidje ovo groblje, a susretne se sa cika Djordjem, on isprica ovu pricu. Za izgradnju mauzoleja i krstova koriscen je kamen iz Dzepa, za ploce granit iz Kamene Luke kod Ljiga, cement iz Beocina...sadnice cempresa, koji opasuju celo srpsko groblje, stigle su iz Hilandara...koliko se ja secam cika Djoletove price, mermer je stigao sa Vencaca...Grcka je ustupila ovaj plac za izgradnju groblja, a zavrsni radovi trajali su oko 3 godine, od 1933. do 1936. Memorijalni kompleks je osvestan i otvoren 11. novembra 1936. godine, na Dan primirja u Prvom svetskom ratu.

Arhitekta Aleksandar Vasic je osmislio kako ce ovaj kompleks izgledati, a njegovu ideju razradio je Nikolaj Krasnov. Krajem 1969. na ulaznu kapiju je stavljen gvozdeni natpis, na kome pise "Srpsko vojnicko groblje".

Srpsko groblje se nalazi u centru kompleksa. U centru groblja nalazi se kapela, a ispod nje kosturnica, u kojoj je sahranjeno 5880 ratnika. Oko nje, na 10 parcela, sahranjeno je 1440 ratnika, a postoje i dve zajednicke grobnice sa 78 nepoznatih ratnika sa Solunskog fronta i 217 zarobljenika prenetih iz Carigrada. Na srpskom groblju se nalazi i tzv. Partizansko groblje, na kome je sahranjeno 126 interniraca i partizana koji su izgubili zivote u nacistickim logorima. Na italijanskom groblju- 3500 ratnika; na francuskom- 8098; na ruskom- 493 dobrovoljca ; na engleskom groblju postoji samo jedan grob sa kamenim krstom, postavljen na grobnom mestu Katarine Harlej, koja je poginula pomazuci ranjenicima i spomenik su joj podigli srpski oficiri, u znak zahvalnosti...pored nje, tu lezi jos 1350 ratnika.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:19 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Od tada do danas Zejtinlik su pohodili mnogi potomci naseg naroda, potomci palih junaka. Sa svima njima pricu o slavnoj i tuznoj proslosti podelio je cika Djole. Njegova porodica je, od nastanka groblja, bila cuvar kostiju palih srpskih vojnika. Sve je zapoceo njegov deda Sava Mihailovic, poreklom iz sela Grbalj kod Boke Kotorske. Deda je bio solunski dobrovoljac i po svojoj zelji je sahranjen na ovom groblju. U poslu cuvara groblja zamenio ga je sin Djura, cika Djoletov otac. Bilo je to 1928. godine, kada se rodio cika Djordje. Za vreme Drugog svetskog rata, Djura Mihailovic je cuvao groblje od pljacki Nemaca, smisljao price da ih spreci da skrnave groblje, sakrivao predmete, knjige i relikvije iz spomen kosturnice...a posle Drugog svetskog rata, 1961., kada je on umro, cika Djordje je dobio u amanet da cuva kosti umrlih ratnika. Otac mu je rekao da je to cast i da, kao sto je tu "zastavu" predao njemu njegov otac, on predaje njemu, svome sinu. Cika Djole zali sto nema muskih potomaka, da i on ima kome da preda duznost. Rodjen je tu, na groblju, tu i danas zivi sa zenom, Grkinjom, i cerkom...a i njegova cerka ima 2 cerke, cini mi se da nam je tako rekao...kaze da bi voleo bar da dobije praunuka, pa da ga on nasledi, jer: "Nije taj posao za zene!"

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:20 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I, u takvoj prici smo ga i mi ostavili, uz pozdrav i nadu da cemo se opet videti...mi smo od drugih to culi, a onda nam je i cika Djole potvrdio: voli da mu se donese "drina" bez filtera i domaca rakija...u Spomen kosturnici, na povrsini od 700 m/2 nalaze se knjige sa svim imenima sahranjenih vojnika...spiskovi po abecednom redu...cika Djole prikuplja sve poklone koje gosti donesu: slike predaka, pisma, narodne nosnje, sve sto ima veze sa nasim folklorom...kao i slike poginulih u poslednjim ratovima...donose roditelji...tu su i zahvalnice cika Djoletu i njegovoj porodici...sa velikom posvecenoscu, on i u tim godinama cisti i odrzava kompleks- sam! Odrzava i glanca ploce sa imenima poginulih i umrlih, skuplja lisce i korov oko grobova...zaista vas dirne kad vidite i kada sa njim pricate!

Mnogo je sladak kada prica "svoj srpski sa grckim akcentom"! SlikaCim vas ugleda i pozdravite se s njim, jos na ulasku, pita vas "ciji ste i odakle ste"...zna prezimena svih sahranjenih i odmah zna da li tu ima nekog od vasih predaka...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:21 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kapija groblja...kako prilazite, osecate neko svecano uzbudjenje...ulaz se nalazi u ulici Lagada...

Slika

Sirokom posljuncanom stazom stize se do centralnog dela sa kapelom i kosturnicom

Slika

Nedaleko od kapije, sa leve strane staze je kucica cika Djordja

Slika

Slika

Na prednjoj strani kapele nalazi se mozaik Svetog Arhangela Mihaila, a ispod njega, na granitnoj ploci, uklesani su stihovi Vojislava Ilica Mladjeg...koji ne mogu da vam ne izazovu suzu u oku...

Slika

Slika


Pored pojedinacnih poseta, cele godine dolaze organizovane grupe, delegacije, ucenici iz Srbije, folklorna drustva...neki polazu vence, neki donose poklone cika Djoletu, da ga podsete na zemlju odakle su njegovi preci...

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:21 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Pogled na ulaz u kapelu

Slika

Slika

Iznad ulaza u kosturnicu opet stihovi Vojislava Ilica Mladjeg

Slika

Iznad ulaza u kapelu nalazi se mozaik Velikomucenika Djordja Pobedonosca

Slika

Ulaz u kosturnicu

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:22 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na ulazu su stepenice , kojima se stize u glavnu prostoriju sa predmetima koje donose posetioci...tu su i knjige sa spiskovima poginulih ratnika...iz glavne prostorije racvaju se hodnici, na cijim zidovima su ploce sa uklesanim imenima svih ratnika koji su tu sahranjeni. Iz pijeteta prema njima, unutrasnjost nisam slikala...inace ne volim da slikam po grobljima, ali ovog puta sam zelela da imam neku uspomenu...

Slika

Spomenik partizanima

Slika

Neznani junaci Prvog svetskog rata

Slika

Spomenik palim ruskim dobrovoljcima

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:22 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ove slike sam napravila, da zabelezim cinove sa kojima su ovi junaci izginuli...a, mozda neko, ko nije bio, prepozna ime svojih predaka...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:26 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Mesto na kome pocivaju cika Djoletovi deda i otac

Slika

Sto ispred ulaza u kosturnicu, na kome cika Djole drzi cigarete i rakiju...kojima nudi goste...

Slika

Ovde vlada takav mir i tisina...mi gazimo, gotovo necujno, da ne poremetimo taj mir...

Slika

Slika

Slika

Slika

Zadrzali smo se vise od 2,5 sata....vreme kao da je proletelo!

Slika

Slika

Udaljavamo se sa knedlom u grlu...i, neko vreme cutimo svi u kolima...

NEKA IM JE SVIMA VECNA SLAVA!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 16:40 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sto se tice mojih osecanja, kada su u pitanju deca, stari, bolesni, ugrozeni, pa jos junaci mog naroda, jako sam osetljiva i ranjiva! Kada pomislim na cika Djordja, svaki put mi se place...ne umem to da objasnim...

Evo i "dodatka" mojoj prici o Zejtinliku i njegovom vernom cuvaru:

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/re ... Zejtinlika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Maj 2015, 20:03 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sasvim slucajno, naleteh na ovaj tekst...

http://www.rtvbn.com/339370/Zejtinlik-D ... -pomocnika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 30 Jul 2015, 11:55 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
:bravo: Pef!

I mi smo zeleli da svratimo do Zejtinlika ali vremena je ovaj put bilo malo.

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 31 Jul 2015, 13:43 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: Pef! Hvala čika Đoletu i Grcima što čuvaju grobove naših junaka i sećanje na njih!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 05 Avgust 2015, 17:06 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hvala, devojke! :ljubac: :ljubac:

Znam jos nekog ko je bio posle mene...ako bude zeleo da postavi slike, bas bi bilo lepo... :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.