Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 12:52

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Mart 2022, 17:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Razmišljala sam da li da ovaj izveštaj okačim na postojeću priču o Novom Sadu, ali mi se nekako učinilo da ipak treba da ostane odvojen.

Tvrđave u Srbiji su jedna sasvim posebna tema...
Uglavnom ostadoše ove uz Dunav koliko-toliko očuvane.

Činjenica je i da su u vreme osmanske okupacije Turci porušili sve naše stare tvrđave koje nisu sami koristili, baš zato da ih ne bi mogao da koristi niko drugi.
Da se to nije desilo, videlo bi se koliko je Srbija bila prosto načičkana srednjevekovnim (a i starijim) utvrđenjima. To su zapravo bili uglavnom vojni objekti, nisu bili predviđeni za stalni boravak, pa nisu bili posebno estetski privlačni, već uglavnom svedeni na funkcionalne strukture bez potrebe za ukrašavanjem.

E sad... činjenica je i da te tvrđave nisu pripadale velikašima tj plemstvu, već su im bile poverene na upravu a pripadale su vladarima. Zato naša vlastela nije ni živela u tvrđavama, nego na svojim imanjima, gde im je život bio mnogo udobniji i ugodniji. A tvrđave su služile za odbranu u slučaju neke frke i najezde, kada su se povlačili međ’ te zidine.
Druga priča su, naravno, bili utvrđeni gradovi...

Odlutah.
Nazad na temu...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Mart 2022, 18:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Petovaradinska, dakleM, tvrđava.
Slika

Davnih dana, pre… uh, evo već sedma godina :o , kad sam se registrovala na ovaj forum, ni na kraj pameti mi nije bilo da bi putovanja, u nekom proizvoljnom momentu, mogla biti dostupna samo u srcu… Ili onlajn. Ili ipak u srcu…

Opet digresija? :doh:

Za sada, dok nam ne fali ni volje, ni čorbe ni (virtuelne) tinte…

Elem, vaši izveštači Jelka i Jack, krenule su tako, jedne mrljave subote, na sever, put Novog Sada.
Itinerer poznat, zakazana kafica sa predstavnicama Novosadskog sindikata PuS-a i volja da se obiđe jedno od mesta na kojima nismo bile odavno – sasvim je to dovoljno kao plan, zar ne?
Zašto baš Petrovaradin? Pa kakvo je to pitanje?!
Evo zašto:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Nedelja, 13 Mart 2022, 20:54, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Mart 2022, 18:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Petrovaradinska tvrđava je jedno od mesta sa naj... interesantnijim pričama :D

Moj putoprič o njoj obuhvatiće i one storije koje se računaju kao važeće, one iz istorijske čitanke, a i ove ostale, takoreći alternativne, priče, bajke, basne, mitove i legende...

Spremite kokice za taj film :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Mart 2022, 19:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa kaže Wiki:
„Sadašnju tvrđavu je izgradila Austrija u periodu od 1692. do 1780. godine
Njen idejni tvorac je markiz Sebastijan Voban ( 1633 – 1707), francuski vojskovođa, arhitekta i pisac iz doba Luja IV. Po njegovom sistemu građen je čitav niz tvrđava, pa i ova, koja je vremenom, radi položaja i važnosti, nazvana Gibraltar na Dunavu. On je nikada nije video. Nastajala je u doba austrijskih vladara Leopolda I, Josifa I, Karla VI, Marije Terezije i Josifa II.

Prema ranijim saznanjima, na Petrovaradinskoj tvrđavi prvo ljudsko naselje postojalo je još 4500. godina pre nove ere. Nakon arheoloških otkrića u periodu od 2002. do 2004. godine istorija ovog prostora pomerena je na period 19.000–15.000 godina pre nove ere. Zahvaljujući tome znamo da čovek u kontinuitetu nastanjuje prostor Petrovaradinske stene od praistorije do danas, pa čak i paleolitu kada su se ljudska staništa uglavnom nalazila u pećinama. Takođe, arheološka iskopavanja tokom 2018. godine pokazala su da od praistorije naseljavan i prostor Donje tvrđave.

Istraživanjem ostataka naselja iz mlađeg bronzanog doba (3000 godina pre nove ere) arheolozi su pronašli i bedeme pojačane koljem i palisadama iz tog perioda koji svedoče da je još u vreme tzv. vučedolske kulture postojalo utvrđeno naselje.“

Što će reći da ljudi ovde žive 'od početka'.
U kasnijim periodima, smenjuju se tu onda razni narodi (valjda), Kelti, Rimljani, Huni...

Na izmaku srednjeg veka tvrđava dobija veći značaj sa povećanom opasnošću od Osmanlija. Tu je 1463. godine ugarski kralj Matija Korvin sklopio ugovor sa Mletačkom republikom i istovremeno razgovarao sa svojom vlastelom oko odbrane od Turaka. Godine 1475. godine Korvin donosi odluku da je napad najbolja odbrana i zarati sa Turcima. Jedan u nizu austrijskih vladara koji su uradili isto.

Kratki skok malo unapred kroz vreme, u svom zapisu iz polovine 17. veka, Evlija Čelebija je o Petrovaradinskoj tvrđavi rekao sledeće:
"Grad Varadim leži na obali reke Dunav, njegova citadela ima šestougaoni oblik a nalazi se na jednom visokom brdu koje se diže nebu pod oblake. To je nepristupačan, čvrst i u istinu star grad... Grad ima sedam velikih kula, svi bastioni izgrađeni su skladno... U tvrđavi ima svega dve stotine daskom pokrivenih kuća bez ograda i bašta, zatim Sulejman-hanova džamija, skladište municije i žitni ambari... Na jugoistočnoj strani nalaze se samo bregovi i po njima sve sami vinogradi. "

Idila.
No, politika je *****, tako da... iako su Austrijanci donekle bili zabrinuti zbog Turaka, izgleda da nisu mislili da je realno moguće da će biti napadnuti.
Desilo se tako da 1525. godine kralj Lajoš II odbije zahteve tadašnjeg zapovednika da pojača ovdašnju vojnu posadu, i – 1526. godine – Turci uspevaju da uzmu ovu tvrđavu, nakon što su pobili skoro sve branioce...

Prema legendi, na kraju ih je ostalo samo sedmorica. Turci im je ponude da ih ostave u životu ako se predaju, ali su oni to odbili da bi zajedno izginuli herojski i mučenički: uhvatili su se za ruke i stali pred neprijatelja braneći poslednju odstupnicu svojim prsima. Kada je građena današnja Tvrđava, u znak sećanja na ovaj događaj - pri vrhu Inoćentijevog bastiona uzidano je sedam kamenih kugli iz srednjeg veka.
Al to ćemo naći i uslikati sledeći put…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Mart 2022, 19:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
To je bio početak tog prodora Osmanske imperije na zapad, u kome su stigli i do Beča. Ok, mi danas znamo da nisu tamo prošli baš onako kako su želeli, pa su morali da se povuku, ali to njihovo ’povlačenje’ je bogami trajalo... sve negde do 1690 i neke, kada nastaje period u kome je ova tvrđava prelazila nekoliko puta iz ruke u ruku, sve dok Turci nisu definitivno potisnuti, a 1699. potpisan Karlovački mir.

Tu su se Austrijanci izgleda ipak malo opasuljili, pa utrošili vremena i para da tvrđavu obnove i urede mnogo ozbiljnije. Da su bili u pravu pokazalo se već 1716 godine, kad je počeo novi rat između Austrije i Turske, koji je trajao 2 godine. Austrija je izašla kao pobednica, pa je prisvojila Banat, Malu Vlašku i severni deo Srbije. Finalna bitka je bila tako žestoko krvava, da su do nogu potučeni i potpuno razbijeni Turci u panici pobegli nazad u Beograd.

Da li je Damad Ali-paša u toku bitke poginuo, ili je izvršio samoubistvo zbog izgubljene časti – nije baš poznato, tek, eto, Eugen Savojski je zabeležio ozbiljnu pobedu, Turska više nikad neće pretiti Austriji, a paša... je sahranjen na Kalemegdanu.
Što li ga čuvamo tu...? :think:

U svakom slučaju i za ove likove vezana je jedna od (urbanih) legendi...
Za tu priču moramo da se vratimo u 5. avgust 1716. kada se odigrala ta najveća bitka kod Petrovaradina. Turska vojska od 200 hiljada vojnika, predovđena Damad Ali-pašom, imala je zadatak da osvoji Petrovaradin i krene dalje ka severu i zapadu. Garnizon u tvrđavi je brojao oko 8.000 vojnika, a u vojnom logoru kod današnjeg Futoga bilo je stacionirano 70 hiljada vojnika, pod komandom Eugena Savojskog.

Prema legendi, uoči bitke princ Eugen je usnio san u kome mu se ukazala Bogorodica, sa predskazanjem da će iz bitke izaći kao pobednik. Kada se tog avgustovskog jutra probudio, Eugen je imao šta da vidi – pao je sneg. Turskoj vojsci nije prijalo hladno vreme pa im je to bila dodatna otežavajuća okolnost, a zanimljivo je da je baš 5. avgust dan Snežne gospe – jedini zimski svetac u letnjem periodu. U znak zahvalnosti na mestu izvojevane pobede petrovaradinski fratri izgradili su crkvu posvećenu Snežnoj Gospi – takozvana crkva na Tekijama, koja je i danas mesto okupljanja hrišćanskih vernika i to svih veroispovesti, kao što su to bili i branioci u ono doba.

Legenda dalje tvrdi da je Damad Ali-paša u toku bitke izdao naredbu da se ratna blagajna i opljačkane dragocenosti natovarene u kočijama probiju uz Dunav ka Beogradu. Ali, na početku puta kroz močvaru kočije su iščezle u živom blatu!

Eugen Savojski je nakon bitke organizovao potragu za blagom, što se tragično završilo pogibijom nekoliko vojnika. Nakon toga potraga je obustavljena, a tursko blago je proglašeno za ukleto.
Prema drugoj verziji, Eugen Savojski je sa užim krugom oficira i vojnika podelio blago, čime su izigrali ne samo ostatak vojske, već i samog cara Karla VI lukavom pričom o živom blatu.


Kako god bilo, pošto se Austrija proširila na jug, ova konkretna tvrđava je prilično izgubila na značaju, ali su oni ipak nastavili da je uvećavaju i ojačavaju, za svaki slučaj... mada se, na sreću, Turci nikad ne vratiše ponovo tu.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Mart 2022, 19:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još malo podataka turističke organizacije:
Sredinom 18. veka započela je i poslednja faza izgradnje objekata u kompleksu tvrđave. U okviru Gornje tvrđave zidaju se glavne zgrade: Duga kasarna, Jednostavna kasarna, Topovnjača, (Arsenal, kasnije nazvan Mamula), izgrađen je vodovod, a na bastionu Ludvig i kula s velikim satom.

Od godine 1768. do 1776. građeno je podzemlje tvrđave-lagumi, galerije i hodnici kroz četiri sprata. Dužina ovih komunikacija i podzemnih prostorija iznosi više od 16 kilometara. Ovaj jedinstveni sistem imao je predviđene instalacije minskih polja, kao i određena mesta, prostorije, za smeštaj vojske, oružja, i nizove puškarnica kojih je bilo oko 10 hiljada.

Izgrađen je bunar Jozefa II, a dovršen i natkriven veliki Ratni rezervni bunar prečnika 3, 50m, dubine oko 60m. Ovaj izvanredno zanimljiv objekat, ispod kružne prostorije, pod kupolastim svodom, imao je značaj glavne rezerve vode za snabdevanje posade. Etapno, s kraćim ili dužim prekidima, tvrđava je građena preko 90 godina, pri čemu je korištena brojna radna snaga. Ne bez razloga ovo veliko gradilište nazivali su Grobnica stranaca.

Po nekim podacima u poslednjoj, najintezivnijoj etapi, kada se bližio kraj izgradnje tvrđave, bilo je angažovano preko 40 hiljada ljudi (najamna radna snaga, zatvorenici, ratni zarobljenici, vojska), a na gradilištima je dnevno umiralo 50-70 ljudi. Epidemije, mizerni uslovi pod kojima se radilo, glad i iznurenost, podnosio je ogroman broj graditelja.

Čak je u Novom Sadu postojala kletva ’dabogda ti duša gradila Varadin’, upravo zbog sećanja na ovu tragičnu situaciju koja je toliko dugo pritiskala i njihove živote i kolektivnu svest.


Hm, da, taj bunar… Narečeni car Jozef je zapravo pio vodu koja mu je transportovana baš odatle. Zašto baš odatle? Ko bi ga znao… ima i tu nekih legendi o mračnim okultnim varijantama…
Šta, ne verujete u postojanje mračnih…?
Pa to je sve suva istina, Ghost busters-a mi!

Verovali ili ne, 2010. godine se po Tvrđavi i pod Tvrđavom muvala dvadesetočlana ekipa holivudske produkcijske kuće koristeći svoju besnu i hipersenzitivnu opremu, kako bi uspeli da identifikuju neke paranormalne aktivnosti u dugim hodnicima i tunelima podzemlja.
Snimili su, eto, prvi holivudski dokumentarni film o Petrovaradinskoj tvrđavi i njenim misterijama.

Po rečima autora i učesnika emisije, Petrovardinska tvrđava je bila jedan od najvećih slučajeva ikad za GHI tim i po njihovim tvrdnjama oni su našli ono sto su tražili.

Evo tog rada


Ha!


Četvorospratno podzemlje Tvrđave intenzivno je građeno između 1764. i 1776. Ukupna dužina navodno iznosi 16 kilometara (zapravo niko ne zna tačno koliko, jer ni za ovaj istraženi deo se ne slažu podaci da li je 16 ili 20, ili…), a moguće je da je stvarna dužina mnogo veća jer se na terenu stiče utisak da je deo podzemlja građen i van okvira koji su obrađeni u dostupnim pisanim dokumentima.
Za izgradnju podzemne vojne galerije bio je zadužen vojni major Alfred Šreder. Sistem je imao predviđene instalacije minskih polja, kao i prostorije za smeštaj vojske i oružja, a sve u svrhu odbrane Petrovaradinske tvrđave. Procenjivalo se da u vanrednim uslovima podzemne vojne galerije omogućuju nužni smeštaj za oko 30 hiljada ljudi.
U pisanim izvorima navodi se podatak o četiri sprata podzemlja, ali istraživanja na terenu dokazuju da ipak postoji bar jedan izuzetak – još jedan niži nivo. U najvećoj dubini se nalazi mnoštvo velikih gromada okamenjene zemlje, koja je verovatno trebalo da bude iznesena, ali su radovi obustavljeni.

Pa, ako je situacija već takva, nije li za očekivati onda…?
Pričalo se da duboke vertikale i rupe kriju duhove, ljudske skelete sa okovima, ubitačne mehanizme i mistično podzemlje, povezano sa Novim Sadom i Titelskim bregom, gde je po legendi sahranjen Atila Hunski.

Dabre.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 08 Mart 2022, 20:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A paz’ sad ovo:
Danski pisac Hans Kristijan Andersen 1838. godine putovao je Dunavom kroz Srbiju, i u svojim spisima tada spomenuo postojanje tajnog tunela ispod Dunava koji povezuje Petrovaradin sa Novim Sadom.

O postojanju ovog tunela postoje brojne teorije, mada u pisanim istorijskim izvorima nema nikakve potvrde da išta takvo postoji ispod reke. Na mapama ne postoji ucrtan nikakav tunel, nema ni traga da je bilo pokušaja da se napravi, ali zagovornici teorija ove zavere tvrde da to ne mora ništa da znači jer su pre Austrougara ovde bili Turci, Rimljani, Kelti, koji su takođe mogli biti uspešni graditelji ovakvih tunela.

Pretpostavka o tunelu ispod tako moćne reke kao što je Dunav zvuči neverovatno, ali ne i nemoguće. Kao primer možemo uzeti tunel ispod Eufrata, koji je sagrađen tako što je reci skrenut tok. Nakon što je tunel sazidan, sve je ponovo vraćeno na svoje mesto. Trajanov most u Đerdapskoj klisuri izgrađen je skretanjem toka Dunava privremenom zemljanom branom. U takvom koritu, oslobođenom vode, bilo je moguće iskopati tunel dubine oko tri metra, obložiti ga glinom i ozidati.

Jedna legenda kaže da se u tajni tunel ispod Dunava moglo ući iza oltara crkve Svetog Jurja u Petrovaradinu, i njime doći do crkvice Svetog Ivana Nepomuka na Mostobranu – Brukšancu na novosadskoj strani. Na Dunavskom keju, ispod Spomenika žrtvama racije, uz samu obalu, stoji i danas vidljivi ostatak Mostobrana – jedna manja kula (okruglu kameni stub sa zaobljenim vrhom). Ovaj kameni stub, izgrađen 1831, služio je za merenje vodostaja na pristaništu. To je jedini ostatak nekadašnjeg Mostobrana, koji je od 1694. bio sastavni deo Petrovaradinske tvrđave. To je bilo utvrđenje sa bedemima i kapijama okrenuto prema gradu, a ravnom osnovom ka Dunavu. Služilo je za zaštitu mosta, a delimično i tvrđave.

Kroz tunel ispod Dunava, prema legendi, poslednji je prošao jedan austrougarski oficir 1912, i na rukama s jedne na drugu stranu preneo svoju ljubavnicu. Istovremeno se tunel počeo obrušavati, te se ljubavni par jedva izvukao živ. Koji su detalji njihove priče, od koga su i zašto bežali na tako dramatičan način – valjda možemo da docrtamo i sami na toj slici ;)

Kroz tunel je navodno prošao i poslednji austrijski car Karlo I sa suprugom Zitom (opet: kada, kako, zašto…?) Pojedini starosedeoci u poznim godinama života su se kleli da postoji ovaj tunel, ali se (iznenađujuće? :lol: ) u njihovim pričama obično prepliće stvarnost sa legendom.

I štabre s jedne na drugu stranu reke? Kad mi znamo da beše i nekih beganja tajnim prolazom do Sremskih Karlovaca, Iriga, Novog Sada, Rume, pa čak i Beča!

Maštovit narod. :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 13 Mart 2022, 20:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Možda još malo mistike?

Eto, recimo, enigma malteškog krsta?

Ispod jugozapadnog dela Hornverka ka Trandžamentu nalazi se takozvani Veliki lavirint, koji ima i niži nivo, takozvane bastilione. U blizini je slepi hodnik na čijem je desnom zidu u formi reljefa načinjen malteški krst sa dva valjka sa obeju strana uzidanih tako da im se na površini zida vidi samo kružna osnova. Zajmim sliku sa neta:

Slika

Još 70-ih godina prošlog veka ovaj jedinstveni reljef je oštećen - tzv "lovci na blago" (čitaj toombriders) su nemilosrdne barabe... Glavni hodnik lavirinta popločan je opekama i spušta se dalje ka jugozapadu, a velika vlažnost i podzemni izvori doprineli su eroziji poda. Upravo ova erozija otkrila je svodove neke nepoznate građevine koja se nalazi ispod.

E, za ovaj tunel se (takođe) pričalo da vodi ispod Dunava, mada je paralelan sa obalom i južno usmeren. Krajem 70-ih godina planirano je sistemsko istraživanje sa preciznim merenjem podzemlja Petrovaradinske tvrđave koje bi možda razotkrilo enigmu malteškog krsta, ali je ove planove sprečilo potapanje dubokog podzemlja do kojeg je došlo usled havarije vodovodnih instalacija.
U eto baš tako ključnom momentu… neke fikcije prosto se same pišu…


Najpoznatija legenda Petrovaradinske tvrđave biće da je ona o "ali". Zar ste sumnjali da će se u nekom momentu pojaviti veza sa nekim od mitskih bića ;)
DakleM, navodno, u njenim podzemnim hodnicima živi velika zmija - ala - koja davi sve one koji bi u tim hodnicima zalutali. Ova legenda se potkrepljuje i „narodnom pesmom Kad je ala vojnika zaklala, koja se pevala na ovim prostorima“. Ovo je, naravno, nečuvena pesma, štonoreko nekad onomad Minimaks, ali svejedno, legend lives…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Nedelja, 13 Mart 2022, 20:51, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 13 Mart 2022, 20:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ukoliko su vam ovakve misteriozne pričice zanimljive, evo i linka prvog u nizu (legendarnih) blog-zapisa jednog od kolega ljubitelja Petrovaradinske tvrđave, njenog podzemlja a - što da ne - i dobre legende ;), koji je o tome pisao studioznije i verodostojnije nego ja, takoreći iz prve ruke svedočenje lokalnog avanturiste – insajdera: https://tvrdjavadotblog.wordpress.com/2021/02/10/legende-o-tvrdjavi/

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 13 Mart 2022, 21:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Zaokret opet malo nazad u realnost, može?

U Prvom sv. ratu ova tvrđava je i imala neku svoju ratnu funkciju, ali je onda osvajamo mi, i to je bilo to, sa stanovišta njenog vojnog korišćenja. A da... postoje dokazi da je izvesno vreme u tamnici ove tvrđave, u ta doba dok je još bila pod Švabama, proveo i izvesni vodnik austrougarske vojske Josip Broz. Da li je bio utamničen zbog „propagande protiv rata“, ili zbog kockarskog duga i izazivanja nereda (ko što tvrde neki zli jezici) ko bi to sad znao... Istorija je mutna reka.

Za vreme Drugog rata su tu bila napravljena mitraljeska gnezda, i – pošto je ovaj deo teritorije prisvojila NDH, Tvrđava je bila korišćena kao komanda SS, a podzemlje je bilo namenjeno smeštaju trupa za eventualne nepredviđene slučajeve…

Nakon rata, već od 1948. Tvrđava je bila pod zaštitom države, a od 1951. je stavljena na polzu građanstvu, i… eto.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 13 Mart 2022, 21:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Vaše dve reporterke promuvale su se Tvrđavom te jedne oblačne i hladne subote, pa smo se tu zadržale svega nešto više od 1 sat.
Uredno se posmrzavale, i brisnule dole u grad.
Da se malo ugrejemo, provirimo u turistički informacioni centar i da se, of kors, nađemo na kafici sa našim dragim drugaricama iz novosadskog our-a PuS.

:lol: Šta da se foliramo, ta kafica je bila glavni razlog odlaska, sve ostalo je bilo usput i kobajagi, ali je kao rezultat imalo čvrstu nameru da dođemo na Tvrđavu još jedared, u punijem sastavu, po lepšem vremenu i… sa tajnim planom za lepo iznenađenje za naše drugare koji su ovaj put propustili ovaj izlet i druženje. ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 14 Mart 2022, 11:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17778
Pol: Seka
Znači, nije bila samo tvrđava, već i naselje, tj grad Varadim, kako se zvao u Srednjem veku neko vreme... :think: (Nisam još sve pročitala, ali polako... :) )


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 14 Mart 2022, 12:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da, vidiš, najnovija istraživanja pokazaše da su tu ljudi živeli 19-15000 godina pne. (vrv je teško precizno datirati tako daleko unazad) Pa onda redom Vinčanska kultura, Starčevačka, pa Vučedolska – tad su počeli da dižu ograde oko naselja, jasan pokazatelj kako se svet izmenio...

U svakom slučaju, 19k godina tamo i 2k ovamo – 21 milenijum naseljeno u kontinuitetu.
210 vekova.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 14 Mart 2022, 13:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17778
Pol: Seka
Mene interesuje od kada je to naselje / gradić dobilo ime, a to bi bio taj Varadim, kada su već postojale neke zdine... Sada se može reći da u okviru zidine valjda više niko ne živi?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 14 Mart 2022, 14:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15619
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Postavljaš interesantna pitanja, :lol:

Ovo materijala što je dostupno na netu ne obazire se naročito na ime tog grada. Zašto? Eto još jedne misterije...
Ja nađoh samo info da su ga Rimljani zvali Kuzum (Cusum),
posle pada Zapadnog Rima (dakle negde 5. vek) bili su opet Rimljani – tzv. Vizantija – i oni su ga već nazivali Petricon.
a u 13. veku došli monasi cisterciti, izgradili manastir Belakut (kralj se zvao Bela). Manastir još stoji u podgrađu, kao manastir Sv. Jurja, crkva postoji, biće valjda i neka fotka

Kad je Čelebija pisao, on ga je pomenuo kao Varadin ili Varadim, ko će ga znati. Ima naokolo još naselja sa tim imenom: Veliki Varadin, u Erdelju, Rumunija; Varadin, opština Medveđa; možda i Varaždin može da se ubroji...

A otkud to ime i zašto ga treba prećutati...? :confusion-shrug:
Teorija zavere. ;)

Var je na madžarskom tvrđava/utvrđeni grad. Tipujem da je otud ime, bez mnogo daljeg truda
Vrlo je moguće da grešim :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.