Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 16:58

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 17 Mart 2022, 20:32 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kad bi nam ucenici 5. razreda osnovne bili ovako pismeni, bili bismo jedna veoma pismena i nadarena nacija... :roll:
Pomislim da je lepo, kada se dodje u novo drustvo, da se lepo pozdravi i predstavi i da neki doprinos svojim pisanjem...o necemu...a onda moze i kritika!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 17 Mart 2022, 20:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Micowiny je napisao:
Zanimljivo ispričano. Kao da su publika učenici petog razreda osnovne škole koje nastavnik ne može ničim da zainteresuje pa dodatno privlači pažnju raznim pričama o legednama i sl.
Nekako se uvek stiče utisak opšteg nepoverenja prema istorijskim podacima.

Mogli bi da diskutujemo jer je svaki podatak koji dolazi sa interneta, pa i pojedinih delova wikipedije.

Evo na primer o smrti Damad Ali-paše. Na wikipediji se "neko" baš potrudio da obradi taj period ali opet ste prečku pogodili.

Micowiny, najpre - dobrodošao na forum.
Ja nisam istoričar po struci, nego filozof po hobiju i legende volim. Legende nisu istorijska činjenica nego mašta, a ako ti to smeta jedino što mogu reći je da forum nije obavezna lektira.
Hvala na dopisanim ispravkama.
Nadam se da ćemo uskoro moći da čitamo i tvoj autorski tekst na temu Petrovaradinske tvrđave, kao i na temu ostalih destinacija i mesta koja si obišao, ukoliko imaš želju da iste sa nama podeliš.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Mart 2022, 19:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
Bravo Jack. Eto ja živim na 40 min. od Đave a nisam znao ni 20% tih priča (o podacima i godinama da ne govorim).
Ja bih malo da dopunim sa rekla - kazala podacima.
Pre 15-tak (ili 10) godina imao sam prilike da pričam sa arheologom koji je između ostalog zadužen i za hazarsko groblje u Čelarevu. On mi je pričao p Petrovaradinskoj tvrđavi. Sećam se da mi je pričao da projekat izgradnje 8ili bolje reći nadogradnje) tvrđave postoji u arhivu u Beču. Oni su imali priliku da ga vide, prelistaju. Pričao mi je da ima veliki pečat generalštaba Austro-Ugarske vojske na naslovnoj strani. Da je uredan, precizan sa svakom ciglom ucrtanom. Takođe da je za potrebe izgradnje u okolini na pogodnim lokacijama izgrađeno nekoliko ciglana koje su radile ciglu samo za tvrđavu.
I još jedno rekla - kazala, pričao mi je o tom bunaru. Kaže da je jedna žena, koja je bila arheolog - speleolog, (ja sam je jednom prilikom na kratko upoznao ali se ne sećam ni lika ni imena), prva zaronila u taj bunar. Ne mogu ni da zamislim klaustrofobiju da roniš u par metara široku cev, u mrak, a ne znaš šta je neko dole bacio, od granja, šipki, žica, bombi do ljudi.
Inače kaže da su merenja pokazala da je vertikalnost bunara apsolutna. Eto šta dobri majstori sa viskom mogu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Mart 2022, 21:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:clap:
To da se ne gordimo mnogo kako smo mi napredni u odnosu na njih i kako sad imamo precizne tehnike gradnje ;)

Germani su inače jako precizni u toj papirologiji, znaju njenu vrednost.
Zato su i uništavali naše spomenike i biblioteke, da izbrišu dokaze i sećanja.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Mart 2022, 21:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još malo sličica, uslovno rečeno podgrađa ali više onako iz nekih 'levih' uglova...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Kao što se vidi, u podgrađe nismo ni navirile, i to nam je ostalo za sledeći put ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Mart 2022, 21:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da ne bude da smo Turističku organizaciju samo kritikovali, dodajem:

"Na tvrđavi se danas nalazi hotel i brojni kafići i restorani, a u toku leta se na njoj dešava najveći muzički festival u ovom delu Evrope - EXIT.
Od turističkih sadržaja na Tvrđavi se ističu Muzej Grada Novog Sada, koji se nalazi u zgradi Topovnjača, zatim Opservatorije i ateljei.
Pored ovoga na Tvrđavi se odigravaju i druge manifestacije tokom cele godine, a neke od njih su: Baby EXIT, Kulturni vremeplov, Tuneli svetlosti, Vinski lavirint i Noć muzeja."

Hm, ateljei. Da. Naletele na jedan, izvanredan. Jeca je fotkala, ja sam malo editovala oštrinu slike pošto je fotkano kroz izlog, pa evo da vidite šta nam je to bilo interesantno

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Petak, 18 Mart 2022, 21:35, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 18 Mart 2022, 21:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tako… Stvarnost, mašta i legende uopšte ne moraju biti nepomirljivo razdvojene. :)

Evo, recimo, ova tvrđava.

Stvarna je. Znamo da je stvarna. Al’ kad je gledamo onakvu, totalno bi moglo biti istina i da smo je zamislili tamo na brdu…

Pa, ako vas put nanese…
Ili ako poželite da provedete neko vreme na mestu gde jednako može biti zanimljivo i tragaocima za istorijom, i ljubiteljima bajki i legendi, i lovcima na duhove – znate gde da se zaputite :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 19 Mart 2022, 14:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
:bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 21 Mart 2022, 12:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
No – kritika za Turističku – ne nađosmo varijantu mape Tvrđave na kojoj bi bili ucrtani svi detalji interesantni za nas turiste… (uzgredbudirečeno, nemam pojma ni da li takva postoji za Kalemegdan :doh: )


Apsolutno! Da lepo postoji spisak znamenitosti sa opsiima na Tvrđavi, sada bi mogla samo da slikaš, okačiš i ne moraš da tragaš na netu, samo dodaš legende i razne misteriozne priče!

Ja sam uživala u tvojim pričama (za nas koji se još uvek osećamo kao da smo u 5. razredu Osnovne škole po duhu i interesovanju za razne priče i po znanju istorijskih "činjenica"), a u fotkama još više! Svakako, pročitaću i sve amandmane od Micowiny, pa šta ostane u glavi, ostane. :D Ipak, neke moderne preporuke su jako poučne, kao ona "da gledmo belo". :lol:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.