Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:49

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 06 Oktobar 2020, 09:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da počnem ovu priču objašnjenjem njenog „klik-bejt“ naslova:
Bogovinska pećina, sa svojih impresivnih 5.842 metra dužine ipak nije, kako se dugo smatralo, najduža pećina Srbije (i ondašnje Jugoslavije!), već je zvanično utvrđeno da tu titulu drži Lazareva pećina.

Znam da je velika verovatnoća da za Bogovinsku pećinu niste ni čuli ako niste speleolog, delimično je to razlog za onaj epitet „tajna“. Drugi deo razloga je činjenica da za postojanje ove pećine od njenog (ili našeg) nastanka nije znao niko van kruga lokalnih glava upućenih u tu tajnu. Na primer, reč nisu rekli ni Jovanu Cvijiću, dok je ovim prostorima hodio i uredno beležio razne podatke, pa tako i o pećinama… ali – muk. Zašto?

Mogu samo da pretpostavim da je to zato što je u mnogim nemirnim vremenima (a istorija pokazuje da smo imali više nemira nego mira…) imati ovako bezbedno sklonište značilo razliku između života i smrti, možda i između preživljavanja i crkavanja od gladi – jer pretpostavljam da se ovde od grabežljivih ruku krila ne samo nejač, već i blago…

Elem, ova pećina je ’otkrivena’ tek krajem dvadesetih godina prošlog veka, istraživana u nekoliko navrata, a za turističke namene prilagođena tek 2013. godine.

Otvorena je za posete svakog dana u periodu od 08 do 18 časova, a cena ulaznice za odrasle je 300 dinara. Ipak se morate najaviti telefonom, jer je ulaz u pećinu zaključan, pa će kustos doći da vam otvori i da vas provede kroz pećinu i kroz njene interesantne priče…

Dužina same turističke staze je 540 metara. A bogatstvo pećinskog nakita je neopisivo…
Možda bi se moglo tvrditi i da je ovo najlepša pećina u Srbiji
Mene je oduševila višebojnost, kao i izvesni efekat ’zvezdane prašine’ na tim stenama koje svetlucaju tako… potpuno nestvarno.

Bogovinska pećina nalazi se u istočnoj Srbiji, u jugoistočnom podnožju Kučajskih planina. Od Boljevca je udaljena oko 14 km, a od magistralnog puta Paraćin-Zaječar svega 6 km. Od Beograda ukupno oko 220km, a od Paraćina malo jače od 60.

Put je sasvim pristupačan, ima i nešto putokaza, mada se ponegde uspešno primenjuje i usputno zapitkivanje. Do samog ulaza u pećinu napravljena je kraća pešačka staza, i majušni izletnički deo sa nekoliko drvenih klupica uz Bogovinsku reku.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Oktobar 2020, 12:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ne rekoh bitnu stvar: ova pećina je zapravo i podzemni kanjon Bogovinske reke. Nekada, dok još nije bilo nikakvih radova ljudskih ruku, pristupačan je bio samo ulazni deo pećine dužine oko 1km, zbog postojanja vodenog ’sifona’, tj. dela koji je niži od nivoa reke, pa time i uvek pun vode. Gde ’uvek’ zapravo zavisi od vodostaja, a kad je godina sušna kao ova – i reka presušuje…

Pećina, na sreću, ima 3 nivoa ili horizonta pećinskih kanala: Visoki, Glavni i Ponorski. U tzv visokom je suvi horizont, koji je i najstariji, pa je u njemu i najviše formiranog klasičnog pećinskog nakita.

Sadašnji ulaz u pećinu ima oblik rudarskog okna (širine oko 4 m i visine preko 5m) – što je i normalno, jer su ga napravili rudari obližnjeg Bogovinskog rudnika, i u njihovu čast ta prva dvorana nazvana je Rudarskom dvoranom.
Slika

Nekadašnji ulaz je vidljiv iznutra sa leve strane, i izgleda ovako:
Slika

Kako su se u ona doba spuštali, a kako li tek penjali uz taj ’tobogan’ teško mi je i da zamislim… Mada, kad muka natera, nema mnogo birkanja…

Dakle, nazad u vreme današnje:
Turistička staza napravljena je tako da najmanje što je moguće uništi postojeći pećinski nakit i naruši prirodni izgled i funkciju ovog mesta. Stoga budite svesni da pri kretanju morate baš paziti, i obujte nepromočive cipele. Staza je svega pola metra viša od korita kojim teče reka, pa na njoj može biti blata ili vode, što znači da je moguće okliznuti se. Takođe, iako je betonska, sama staza je neravna na pojedinim mestima, pa pri koračanju ne pravite pretpostavke, već gledajte kud gazite. A gledajte i stenu pored sebe, jer – ne samo da je lepa, na pojedinim mestima se nadvija nad stazu na raznim visinama, pa da ne čvoknete glavu ili koleno…

Čemu ovoliko upozorenja, kao da ste juče naučili da hodate…? :snooty:
Evo zašto: prolaz/kanjon kojim vodi staza je uzan, svod je visoko, i garant ćete imati sasvim normalnu ljudsku potrebu da zvirkate uvis, jer se tamo nalaze lepo osvetljene divote koje ste i došli da vidite :D
Slika

Ne, to gazište nije osvetljeno niti će ikad biti, opet – zbog reke tj, visine vode koja je nepredvidiva, tako da elektro instalacije moraju biti podignute. A zašto su tako… uočljive? Zato što se vodilo računa ne o estetici za nas zamlate koji dolazimo, nego da se ta lepota što manje okrnji…

To je i razlog što je staza dvosmerna, što će reći da se njome ide… do kraja, pa onda nazad istim putem.

Suma sumarum: ljudska intervencija je minimalna, i nije naročito oku privlačna. I bolje je tako, time je samo još veći kontrast prema onome što je napravio neki mudriji kreator…


Dvorane koje su turistima dostupne su: rudarska, dvorana kiklopa, hajduk-Veljkova i koncertna. Po svojoj lepoti i bogatstvu pećinskog nakita najlepša mesta – koralni prolaz i kristalna dvorana – nisu dostupna turistima, do njih mogu jedino speleolozi. Tako i treba. Neke tajne treba ljubomorno čuvati, i neke lepote zaslužuju našu brigu i zaštitu.

Dakle, jeste li spremni za te fotke?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Oktobar 2020, 16:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Morala sam da se pomirim sa činjenicom da je ljudsko oko daleko savršeniji aparat od ovih kamerica sa zilion pixela koje nam uvaljuju trgovci… pa se pomirite i vi. Mora se otići tamo lično ako želite potpuni doživljaj… A što se mora… ;)

Dodatni efekat drame daje i sav onaj mrak, tako gust da prosto možeš da ga okusiš… i kad gledaš neki udaljeni osvetljeni objekat, nemaš nikakav orijentir koji bi ti pomogao da oceniš razdaljinu…

A te dvorane su zaista dvorane… pitam: koliko je visok svod? A kustos se smeška i kaže – ocenjeno je da je negde u visini četvrtog sprata.
Hm… izgledalo mi je zaista i više od četvrtog. Al šta znam ja o tome…

Početak je izgledao prilično skromno, možda zato jer smo se prilagođavali stazi i okolini...

Rudarska dvorana

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Oktobar 2020, 16:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dvorana kiklopa

Komentar:
:lol: pa... TO se ne zove kiklop...?
:snooty: Kiklopi su ona tri orijaška stuba u pozadini, sa sve slapovima. (Falusoid u frontu je budući kiklop... kad još malo naraste...? :lol:)
Slika

Slika

Ali okolonaokolo... pa eto da znate, udaviću fotkama
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Poslednje dve su isti prizor fotkan sa i bez blica... Ma, bila sam totalni manijak: skini cvike - stavi cvike, daj blic - skidaj blic, normalni ugao - širokougaoni... Dobro ne ispadoh negde sa staze :lol:
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 06 Oktobar 2020, 16:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Hajdučka dvorana

"dobila je naziv po stalagmitu rumene boje, visokom 10 metara sa postoljem prečnika dva metra, koji simbolizuje Hajduk Veljka. Blizu Hajduk Veljka iz tame izranja njegova verna i hrabra saputnica – Čučuk Stana."

Ova dvorana, iako ogromna, u stvari je znatno viša, kao galerija ili terasa daleko iznad staze.
Osvetljena je veoma dobro, ali, nažalost, prilično van dohvata.
Evo šta imam od tih fotki

Slika

Slika

Slika

Evo i kropovane varijante, ne bi li se bar donekle približilo ono što ljudsko oko bez problema zumira...
Slika

Nežne ljubičasto-plave nijanse u pozadini ipak nisu neki redak mineral, već samo sene na potpuno belom zidu od krečnjaka

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Oktobar 2020, 09:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Koncertna dvorana

je najprostranija i najviša, bar mi se tako činilo.

Ne verujem da je stvarno dobila ime zbog akustike, niti da je realna ma kakva inicijativa da bi se ovde mogao organizovati neki događaj vokalno-instrumentalne prirode.

Evo i zašto: najpre, zapravo su sve pećine akustične, pa ova prostorija ne bi bila nikakav poseban izuzetak, a u njoj ne da nema mesta za publiku, već ni za izvođače. Bez obzira na njenu prostranost, i tu je samo ista ona uska staza, kako bi se zaštitio postojeći pećinski nakit, pa nikakve koncertne aktivnosti ne dolaze u obzir.

Osim toga, u godinama sa normalnim padavinama, ovuda teče reka, i čak se na ovom mestu nalazi jezerce. Znamo da voda stvara buku i kad je na otvorenom prostoru, a kad se taj zvuk lomi i umnožava kroz 5km kamenih tunela i odaja... tipujem da je tu teško čuti i sopstvene misli

Mnogo verovatnijom smatram tezu da naziv dolazi zbog tog ogromnog belog kamenog slapa, koji podseća na ozbiljne orgulje.

Visinu prostora na slici gde nema nekog repera bilo bi teško proceniti, pa evo jedne gde se vide posetioci kako silaze niz te stepenice, čisto da steknete neki uvid... I nakon toga... pa, teško je suziti izbor

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Kobaltno sive nijanse ovde su isto samo zbog senke, ceo prostor je u nijansama bež i oker, osim tog neverovatnog belog slapa...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Oktobar 2020, 09:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ali zato je na drugim mestima puni kolorit...
Znate kako se ono na šljunkovitim plažama oduševljavamo sjajnim i mokrim šarenim kamenčićima?
E, ovo su stene od kojih su ti kamenčići :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

A ona zvezdana prašina koju pomenuh...?
Ne znam da li je do aparata, ili do nesposobnosti fotografa, ali ovo su dva najbolja pokušaja da to zabeležim. Nedovoljno dobra, znam, ali bolje nemam...
Slika

Slika

Moraćete prošetati do tamo :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Oktobar 2020, 11:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
OK, znate kako po svetu postoje (u Aziji i Amerikama) predeli koji se reklamiraju kao ’Rainbow Mountain“ (Dugine planine)?
Eto, i ova naša planina je duginih boja, samo iznutra (Rainbow Mountain Heart) :D

Da li je dobro ili loše to što njen turistički potencijal nije naročito ni iskorišćen, a možda ni prepoznat u punoj meri?
Kod takvih pitanja ja sam totalni filozof paradoksa – ko zna zašto je to dobro…

Ove sušne godine, korito reke na izlazu iz pećine izgledalo je ovako:
Slika

I još ću reći da ovde – osim ovoga što videste – nema nikakve turističko-logističke infrastrukture.
Ovo mesto je skroz van sela, na kraju tog pustog prilaznog puta.

Nema dakle nikakve prodavnice ni kafića, česme niti toaleta (al’ je šuma okolo gusta…), a od suvenira ni pomena nema…

Kanti za smeće takođe nema, ali se podrazumeva da će svako svoje otpatke poneti sam nazad u civilizaciju, i odložiti na propisno mesto. Nadamo se.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Sreda, 07 Oktobar 2020, 11:31, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Oktobar 2020, 11:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da nismo imali isplaniran vremenski zahtevan itinerer, moglo se u srcu te planine ostati i uživati i mnogo duže, no...
Čekale su nas još neke lepote, pa smo im požurili u susret...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Oktobar 2020, 16:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo: :ljubac:

Ljubila tebe drugarica za ovaj lepi opis i slike! :op-op:

Dvorana Kiklopa- nazvana kako treba!
Koncertna- :ljubac: , mmmm! :ljubac:
Jedino ne videh Hajduk Veljka i njegovu Stanu! :shifty:
Idem ponovo da gledam! :mrgreen:

Zvezdana prasina "pravo" docarana, sto bi rekli Bosanci! ;)

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Oktobar 2020, 16:36 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
jack je napisao:
.
Slika


...jedino ako je ovaj ljudski lik, sa crnom kosom, jedno od njih dvoje...ne znam koje... :shifty:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Oktobar 2020, 17:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:lol:
Jokbre, darling, to su stubovi.
Grmalj u sred slike ti je Veljko, a Stana je vitki lepi stub sa leve strane.

Uzgred, Stana je bila veći 'ajduk od mnogih 'ajduka... Lajava opasnica, ratnica, bundžija, lepotica...
Kad je Veljko poginuo, pobegla čak u Pančevo, a onda u Grčku, gde je opet našla sebi harambašu. Vitlali po istočnoj Evropi, Rusiji, Moldaviji, dizali bune i tukli se s Turcima...
I taj Jorgos joj isto poginuo, i to onako herojski, kao i Sinđelić - opalio u bure baruta i pobio i svoje i Turke...

Al sa njim je imala troje dece, pa se naposletku ipak skrasila. U Atini. Tamo je i sahranjena, ali se ne zna gde joj je grob...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Oktobar 2020, 18:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Vrelo Crnog Timoka
… je druga tačka koju smo ucrtali na našu rutu. Ova reka ima još par alijasa - Crna reka, Krivovirski Timok - konspirativno, moram reći :lol:

Naravno, sad je jasna odrednica Krivi Vir, mesto je u stvari dobilo naziv po krivudavoj i hirovitoj reci pokraj koje se nalazi…

Ovo je od davnina ovčarski kraj, i to je valjda ta neka autohtona najčistija balkanska varijanta…
Krivi Vir je mesto poznato po proizvodnji izvanrednog sira, koji se, eto, još jede u Beloj kući, ali od pre desetak godina više ne i u Bakingemskoj palati… ako je to uopšte bitno…

Ovo mesto poznato je i po čuvenoj Timočkoj buni, koja je počela 3. okobra 1883. godine. Desilo se da smo i mi baš prošli tuda 3. oktobra, ali o večito aktuelnim politikama, političarenjima i političarima u ovom tekstu neće biti reči…

I tako, pošto po taj čuveni sir nismo svraćali, zaputili smo se vrelu Crnog Timoka, koje se nalazi ispod planine Malinik, koja je deo Kučajskih planina.

Reka izvire iz tri pećine, i teče kroz prelepe klisure, izrazito vijugavim tokom, koji ima sedam uklještenih meandara. U jednom od njih nalazi se Gamzigradska banja, ti lekoviti topli izvori izbijaju iz samog korita Crnog Timoka. Vrlo blizu je i Feliks Romulijana, pa se u ovom kraju može isplanirati i nešto duži boravak, sa obilaskom veoma interesantnih mesta.

Naravno, ako želite dramatične snimke nabujale reke koja huči – doći ćete u martu ili aprilu… Septembar, pa eto i oktobar neke sušne godine baš i ne pruža punu sliku moći ove reke. A ipak, zato nam je bilo lakše da do same pećine dođemo bez da gazimo kroz vodu… samo smo je na par mesta preskakutali po zgodno postavljenom kamenju.

Pećine:
Slika

Reka je, kao i većina naših voda na izvoru, hladna, bistra i pitka voda...
Slika

I žubori kroz sene okolnog drveća, prelepa...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Oktobar 2020, 18:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na sledećoj slici vidi se tužni ostatak vodenice na samom izvoru, i to je baš ona vodenica iznad koje je pesnik Vojislav Ilić Mlađi pokušao samoubistvo nakon što je ustrelio svoju nevernu ženu…
Slika

Evo kako je o tome kasnije pisao:

"Razdrljen, slomljen, razbarušen
Na steni sam visokoj.
Sumračak, mutno praskozorje,
Jutarnji mir i pokoj.

Besputna vrlet, haos stenja
Gde koja prska biljka
Dole reka, mlin.
U mlinu turobno sja svetiljka

Sve bleđe, bleđe, već će da zgasne
Još trenut, sekundu koju
Pa će iščeznut zajedno sa mnom
Čim vene svoje raskinem strasne,
Čim krv istočim svoju…"

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 08 Oktobar 2020, 16:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sad vam je već sigurno jasno da se u storiju ovog izleta zapravo uključuju neka lepa mesta u okolini magistralnog puta Paraćin-Zaječar.
Bogovina je najdalja tačka – pa smo nju posetili kao prvu, da bismo potom okrenuli polako natrag prema Paraćinu i autoputu koji će nas vratiti kući.

Ako ovo imamo u vidu, logična sledeća stanica je


Vrelo Grze

Dragulj svoje vrste, o kome je već pisao VlaMar u temi Kuda na izlet, kao i BokiNS u ovom putopisu
Može se reći da Grza zaslužuje i posebnu temu, ali je ja neću ovog puta otvarati…

Mi smo se dovezli do planinarskog doma, nadomak koga se nalazi početak te staze i simbolična kapija samog izletišta

Slika


Prošetali smo do pećine odakle zapravo izvire ova reka…
Slika

... mada se meni činilo da na celoj toj padini voda izbija iz kamena na mnogim mestima, i polako se prikuplja u potočić, pa nakon još par pritoka to već biva ozbiljnija voda… (naravno, i ovde stoji primedba da su vode ovog tipa najbujnije u rano proleće)
Slika

Slika

Primetićete da je ovo sasvim promišljeno izletište, sa sve roštiljima, klupama, nastrešnicama, vidikovcima, stazama… Prošetali smo malo oko jezera, a onda lagano peške niz ceo taj prilazni put sve do onog restorana Koliba, istog o kome je i Vla već pričao – pa neću ponavljati njegove pohvale.

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.