Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:49

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Taorska vrela
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Septembar 2020, 16:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prvo i najbitnije, Taorska vrela (izvori), uopšte nisu izvori, već kaskadni slapovi. Izvori, podrazumeva se, takođe postoje tu, i zapravo su odgovorni za formiranje ove prelepe vodene formacije

Slika

Nekada davno, još prošle… države, ili zapravo možda… pretprošle! – dok još ove vode nisu bile korišćene za vodosnabdevanje Kosjerića, ukupna vodena masa je bila mnogo veća, i na ovom potoku je radilo čak 12 vodenica. Interesantno mi je bilo da nisam uspela da nađem informaciju kako se ova reka/potok zove, jedino da se uliva u reku Skrapež, i to onako, dramatično, jednim solidnim vodopadom od oko 4,5m visine.

Koji li je to prizor bio, kad je u turističkim brošurama vremena ondašnjeg upoređivan sa Plitvičkim jezerima! No, možda je i dobro što tada nismo dolazili u posetu, pa nećemo imati predrasude prema ovome koji sad zateknemo…?

Video od pola minuta koji sam kačila u kafiću staviću na kraj ovog pisanija, nekako mi tamo pripada…

Pravo vreme za posetu ovim slapovima je, kao i za sve vodopade, proleće. Razlog – količina vode je maksimalna, pa je estetika samog mesta tada na vrhuncu (kao i broj negativnih jona u vazduhu ;) )

Mi smo, eto, pristigli krajem leta, ali nam to nije umanjilo subjektivni osećaj lepote.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Septembar 2020, 17:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Malo opštih podataka:
Elem, izvori i slapovi se nalaze u selu Donji Taor, podno Povlena, dakle – u Valjevskim planinama.

Zašto se mesto zove baš Taor - nije pouzdano utvrđeno. Ima nekih učenih nagađanja o poreklu imena, kao i o tome ima li veze sa gorom Tavor i preobraženjem, ali u tu priču sad nećemo ulaziti…

Postoji put kojim se do ovog mesta dolazi iz Valjeva, ali… mi nismo koristili taj put :D
Došli smo iz pravca Kosjerića, jer smo pravili jedan izlet na tu stranu. Još ću ovde dodati (iako to nije tema), pozdrav mojoj školskoj drugarici Biljani, koja je prva u moju glavu ubacila ime ove varošice kao mesta koje vredi posetiti. Pa, ako ništa drugo, proskitali smo tuda i našli razne neke zanimljive prizore, a u ovoj epizodi ćemo nastaviti o slapovima

Dakle, krenuli smo sa Divčibara, i od Crkve u centru krećemo ka Kosjeriću (do kojeg ima 18km, ali to je do table koja označava ulazak u mesto). Ulazimo u sam Kosjerić, isključenjem sa one magistrale za Požegu, skretanjem desno ispred same benzinske pumpe, pa onda još malo napred, i tu je raskrsnica gde se udesno odvaja put za razna neka sela, od kojih jedno ima pomalo (literarno i pojmovno) zbunjujuće ime: Seča Reka.

Do same ove raskrsnice od pomenute divčibarske crkve izmerismo 24km. E, odatle pa nadalje otprilike vam važi princip „drž’ desno“ na svim narednim raskršćima… Kojih ima. A bez putokaza.

Put kojim se nastavlja vožnja je na početku prilično dobar, do cementare Titan. Odatle nadalje… baš i nije sjajan, a ima deonica i gde je prilično *** i uzan, pa treba paziti na mimoilaženje. Elem, od gorepomenute raskrsnice u Kosjeriću treba nastaviti još 13,5km primenom (takođe gorenavedenog) desnog principa, i… taman kad pomislite da ste se izgubili i gledate ima li gdegod koja živa duša da priupitate za put… (digresija: mi jesmo pitali za put, i dobili smo tačan opis, samo je falilo rastojanje, pa zato vi imate nas da to premerimo :mrgreen: .
Opis je bio: samo praaavo ovim putem, pa kad naiđete na dva groblja, tu skrenete desno.
Ali… usput ima grobalja na više mesta, taman za jedan solidan putnički zbun… onda ćete stići do jedne Y raskrsnice na kojoj se zapravo i nalaze 2 groblja ( :mrgreen: ), a i tabla koja vas usmerava desno, na još malo lošiji (makadamski) put ka ovoj izuzetnoj prirodnoj lepoti.

Slika

Odatle, vozite pravo oko 2,5km, i… na jednoj ni po čemu posebnoj krivini ulevo, ipak postoji putokaz „Taorska vrela. Pešačka staza, 15min ->
Evo tog mesta - na livadi gde je Čarli parkiraju se posetioci koji dolaze ovim putem. Kad smo stigli, bilo je već petoro kola tu. Ali nisam sigurna da su njihovi putnici prošli istom stazom kao mi, a malo kasnije ću vam kazati i zašto :lol:

Slika

Da ne shvatite pogrešno moje reči o teškoćama pronalaženja ove miline Božje: da, putnicima bi bilo lakše kada bi postojali putokazi, kada bi drumovi bili u bar mrvu boljem stanju i kada bi ova lepa mesta bila dostupnija. Ali… kao što su već neki primetili, skrivene lepote Srbije ostaju lepote samo dok su skrivene :think:

Staza vodi delimično kroz šumicu, pa je ugodna za hodanje, da ne kažem user friendly. Natamo nizbrdo, natrag…

Slika

Uglavnom, kako se i vidi, nije to neka naročita strmina, a još ako idete ovako krajem leta kao mi, verovatno će i vama dobrodošlicu i usputno okrepljenje ponuditi…

Slika

Slika

Očigledno je ovo jedna od onih ’staza kojima se ređe ide’, inače bi ljudi već sve obrstili…?
Ili ipak ne? Naravno, staro pravilo kaže: ne beri po šumi bobice za koje nisi 100% siguran šta su. Nego ja eto živim u ubeđenju da valjda sav narod zna kako izgleda kupina u svojoj prirodnoj okolini…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Utorak, 08 Septembar 2020, 15:56 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na netu se može naći i podatak da su u ovom delu Srbije najveća ležišta bigra tj. sige, i da ima puno mesta eksploatacije, pa i onih koja nisu baš legalna…

Staza kojom idemo vodi baš pored jednog takvog kopa na čijim se stranicama vide tragovi sečenja blokova. Nema nikoga. Da li što je ilegala, ili što je nedelja, ko bi znao…

Slika

Nedaleko od ovog mesta, dolazimo i do same vode, koja nam preseca put i figurativno i bukvalno.
U ovom delu ona nije ništa posebno jer glavne atrakcije leže nizvodno...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Utorak, 08 Septembar 2020, 16:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Skrećemo dakle levo, stazicom koja vodi pored samog potoka, i skoro odmah nailazimo na ostatke nekadašnjih vodenica. Prva je označena kao Pajina vodenica, i tu ja momentalno krećem da fotkaaam….
Naravno, suziću izbor, da vas ne ugušim previše, taman koliko da zagolicam maštu, jer ovaj predeo je definitivno bajkovit… i to na onaj „Lord of the rings“ način… ;)

Staza vodi -naravno - nizbrdo, uz obalu potoka, i povremeno je prilično strma, ali je od tvrdo utabane zemlje pa se njome nije teško kretati kad je suva kao sada.

Neću dalje dužiti priču, evo tih slika:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Tu su i neke zanimljive stene

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Utorak, 08 Septembar 2020, 16:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Idemo dalje, do glavne atrakcije…

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Utorak, 08 Septembar 2020, 16:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, tu smo sad došli do te jedne jedine vodenice koja i sad radi, a ispod nje se nalazi lep vodopad (nije onaj sa ušća)

Slika

Slika

Slika

Voda se zapravo sliva u dva glavna ’kraka slapa’, od kojih se onaj desni na fotkama i ne vidi, zbog onog jednog drveta koje se baš tu namestilo… Njemu zgodno, nama baš i ne, al’ neka njega…

Pola minuta tog raja je u ovom klipu

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Utorak, 08 Septembar 2020, 17:25 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hvala za ovo predstavljanje! :ljubac:
Slike su bozanstvene! :bravo:
Da, takva je bas priroda! :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Utorak, 08 Septembar 2020, 19:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:

E, dakle, taj veliki vodopad na ušću mogao bi biti (ne znam koliko je tačna informacija) nekih 15ak minuta udaljen od ove vodenice, ali nismo išli da ga tražimo tom stazom nizbrdo, jer nam je vreme bilo ograničeno.

Kao objektivan izveštač, da kažem i ovo:
Ta vodenica više nije samo mlin za žito, već je i neka vrsta ’ugostiteljskog objekta’, i tu je napravljeno nekoliko drvenih stolova sa klupama, na čistini sa suprotne strane reke u odnosu na ovu kojom smo mi došli. Makar ne trešti muzika, i to je nešto…

Da, bilo je naroda podosta, sa sve decom različitih uzrasta, a podjednako skakutavom.
Kako, ako rekoh da se onom stazom ređe ide?

Lepo - s te ’druge’ strane put izgleda ide sve do ove vodenice, jer videsmo na livadi i parkirane automobile… Kuda prođoše nit znamo, nit smo pitali. Moguće je da su prošli dalje onim putem gde smo mi ostavili Čarlija…

Još nekoliko snimaka s povratka…

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Sreda, 16 Septembar 2020, 09:39 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 17 Septembar 2014, 03:36
Postovi: 1093
Lokacija: NS, Vojvodina

i opet sta reci, nego divno

Sada sam ga zabelezio kao mesto koje treba obici

Citao sam odolasku o 2 puta....isla si laksim...tako bih i ja planirao

Slika


_________________
http://youtube.com/@Bokins

https://www.putistinazivot.org.rs/


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Sreda, 16 Septembar 2020, 09:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Drago mi je da ti se svidelo. Uživo je, naravno, daleko impresivnije...

I, ako budete tuda skitali ovih dana dok još ne pristignem da ispišem i tu priču - obavezno svratite do crkve u Sečoj Reci (znam, čudan padež, ali ispravan...) I eventualno do radionice u parohijskom domu prekoputa nov(ij)e crkve

Ima se šta i videti i čuti...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Taorska vrela
PostPoslato: Sreda, 16 Septembar 2020, 10:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 17 Septembar 2014, 03:36
Postovi: 1093
Lokacija: NS, Vojvodina
jack je napisao:
Drago mi je da ti se svidelo. Uživo je, naravno, daleko impresivnije...

I, ako budete tuda skitali ovih dana dok još ne pristignem da ispišem i tu priču - obavezno svratite do crkve u Sečoj Reci (znam, čudan padež, ali ispravan...) I eventualno do radionice u parohijskom domu prekoputa nov(ij)e crkve

Ima se šta i videti i čuti...



Planiram s proleca, tako daa dodas jos texta i slika....

hodas, i citam tvoj tekst, i istrazujem....


_________________
http://youtube.com/@Bokins

https://www.putistinazivot.org.rs/


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.