Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 12:30

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 19 Januar 2020, 22:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Čika Jovu znamo kao dečijeg pesnika, zapravo – prvog srpskog pesnika poezije za decu.
Bio je po obrazovanju i pravnik i lekar.
Studirao je u Pragu, Pešti i Beču.
Aktivno je podržavao ideju ujedinjenja svih Srba u jednu državu.
Bio urednik ne samo svog najčuvenijeg čeda Nevena, nego i satiričnih časopisa...

Iako lekar, nije mogao spasti nijednog člana svoje porodice. Nadživeo je suprugu i petoro dece, čak i svoje dve usvojene kćeri...
I iz tog mraka, iznikli su stihovi


Sunce s’ rodi,
pa zaviri
U ponore mojih grudi;
Užasne se, pa me mane,
Pođe dalje putem svojim.
Ja ostanem s jadom mojim
U užasno vel’kom svetu
Sam;
Sunce s’ diže, spušta, zađe, -
To se zove dan.

Sve se tiša, sve se miri,
- Svet je kanda sad još širi -
A beskrajnost u crnini
Želi negde da odane,
pa na moju dušu pane,
Tu preblede, kao da je
Crna rani moć, -
Gleda na me, ostavlja me, -
To se zove noć.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Nedelja, 19 Januar 2020, 22:35, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Januar 2020, 22:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Stihove iz Riznice ne moram da vam citiram, sigurna sam da ih svi znate.

Nekoliko citata drugačije vrste:

Nije znanje – znanje znati, već je znanje – znanje dati.
Lepši je pogreb kad ideali sahranjuju svog čoveka, nego kad čovek sahranjuje svoje ideale.
Ako si pao, nemoj se ukaljati, ako si se ukaljao, nemoj se valjati.
Ne treba se pravdati… Opravdanje prijateljima nije potrebno, a neprijatelji vam ionako neće poverovati.

Sećanje je lako za svakog ko ima memoriju. Zaborav je težak samo za one koji imaju srce.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Januar 2020, 22:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još smo u Kamenici.
Druga tačka koju smo hteli da pronađemo je jedan dvorac... iz jedne knjige :D

Na netu to zvuči ovako:
"Dvorac je građen u etapama krajem 18. i početkom 19. veka (od 1797 do 1811) za plemićku porodicu Marcibanji. Današnji izgled zgrada dobija rekonstrukcijom i dogradnjom iz 1834-6. godine, kada je uređen i park koji ga okružuje. Dogradnja i rekonstrukcija je izvršena kada je dvorac došao u vlasništvo spahijske porodice Karačonji, u čijem vlasništvu je bio do 1918. godine.

Zgrada dvorca je reprezentativna, kompleksna, spratna, sastavljena od četiri objekta koji formiraju atrijumsko dvorište. Dvorac je jedinstven po tome što je jedini ili jedan od retkih klasicističkih dvoraca čija osnova nije simetrična.

Dvorac je uklopljen u prostor engleskog pejzažnog vrta koji je ukrašen skulpturama. Park je bio obogaćen stablima retkog i egzotičnog drveća i ukrašen monumentalnim skulpturama, sfingama, pompejskim stubovima, lavovima...

Objekat je u vlasništvu JP "Vojvodinavode" Novi Sad. Park oko dvorca održava Gradsko zelenilo, ali je većina skulptura u parku polomljena ili porušena."

To je sad 'Kamenički park', uz Dunav. Izletište Novosađana. Ima i taj neki vidikovac, sa koga bi trebalo da je lep pogled i na Petrovaradin, a istovremeno i na Novi Sad s one bačke strane. I neke od tih parkovskih skulptura da su još uvek kako-tako žive... (Bila sam namerila da vidim onu koja se zove 'pet glava' :mrgreen:)

Međutim...
Do momenta kad smo ovde stigli, kiša je već ozbiljno počela da pada, pa smo samo na kratko svrnuli do zgrade dvora Marcibanji-Karačonji, i...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Januar 2020, 22:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I naravno, legenda:

Krakovska grofica Hana Tomaševska, na svom proputovanju kroz Evropu 1911. godine se zadržala u Novom Sadu desetak dana. Mladi lekar Jovan Popović našao se tu da joj bude na usluzi. Poslednjeg dana grofičinog boravka, mladić je odlučio da prevesla na kameničku stranu, ne bi li u senci dunavskih vrba još malo pio zrele, poljske-aristokratske krvi. Bio je kraj septembra. Miholjsko leto. Dan vreo i uspaljen na kratko, baš kao i grofica.

Čamac su vezali za jednu od vrba i u trenutku kada je mladi lekar hteo da prenese priču oproštaja i lažnog obećanja sa grofičinog vrata na njene grudi, začula se pesma.
Obalom je hodio čovek veoma star i čupao neku travu što je rasla u plićaku. Nije ih toliko iznenadila ni starost ni odrpanost čoveka koliko jezovitost melodije koja je izlazila iz njegovih usta. Jedna stvar je mladoga lekara posebno impresionirala - iako je starac išao muljevitim delom, tik uz vodu, nije ostavljao trag. Starac ih je pogledao samo jednom i rekao: „Idite. Uskoro će sumrak, a onda će početi pesma mrtvih. Danas im je stogodišnjica."

Grofica i lekar su otišli nedorečenog oproštaja, a lekar je sve ovo nakon izvesnog vremena zapisao u svoj dnevnik. Čini se da je u tom zapisu bilo više žala za nedosegnutim grofičinim telom, no zapitanosti o čijoj se stogodišnjici radilo, i kakvu je pesmu očekivao tog miholjskog sumraka starac koji je hodao muljem ne ostavljajući trag.

Zamak Karačonija u Sremskoj Kamenici je građen od 1797. do 1811. godine. Tokom tih 15 godina gradnje Dunav je svake godine na „Kuninsko leto" (doba kada je vodostaj najveći i kada se, po predanju, ne sme kupati) uzimao po jednog radnika. Uvek bi se neki od njih, onako oznojan, pokušavao okupati u bremenitoj, goropadnoj reci, ne hajući za Kunin.
Interesantno je da nikada ni jedno telo nije isplivalo. Ljudi su prepričavali da ih je zadržao kod sebe veliki rečni bog, da bi mu ti vredni nevernici sagradili prelepo zdanje, onakvo kakvo su gradili i na kopnu.

Nakon što je zamak sagrađen, u njega su se uselila dva Karačonijeva sestrića sa familijama. No, treba reći i to da je svake godine na kuninsko leto, preko vode, zajedno sa južnim vetrom dolazila i pesma utopljenih neimara, najavljujući jesen, kišu i bolest.

Krakovska grofica i mladi lekar su želeli da ovekoveče svoje kratko poznanstvo, baš na stogodišnjicu završetka zamka i stogodišnjicu poslednjeg udavljenog neimara.

Prvi stanovnici zamka u Sremskoj Kamenici su bili veoma bolešljivi. Uostalom, smatra se da su vlasnici zamkova pored voda bili osuđeni na dve stvari - na mudrost (koja se često graničila sa ludilom) i na preranu smrt čiji je uzrok ponajčešće bivala tuberkuloza.

Uzrok mudrosti je verovatno bio Dunav, koji svojom neumitnošću upozorava, a uzrok bolesti je bila njihova mazohistička zaljubljenost u reku. Dunav se ne podaje niti trpi ljubavnike. On traži danak... Dunav je posesivan, i nametljivcima, mesto svoga okrepljujućeg mirisa, nudi vlagu pod kostima.

Vlasnici zamka Karačoni su bili mudriji i preduzimljiviji, ali samo do svoje 50. godine. Kasnije, ta mudrost je prelazila u ludilo, koje je uvek bilo protkano tuberkulozom i kratkovečnošću.
Porodični lekar ogranka familije Karačoni u Sremskoj Kamenici je zapisao da su naročito bili osetljivi na miris ozona posle kiše i na tople južne vetrove koji su dolazili sa Dunava.

Još jedna interesantna stvar: svi su bolovali od identičnih auditivnih halucinacija. Čim bi leto počelo da uranja u jesen, sa svakim sumrakom bi često stavljali dlanove na uši. No ni to im nije pomagalo. U septembru i oktobru, svaki put, nakon kiše bi sedeli sklupčani u uglovima svojih soba, i pod nos sami sebi stavljali mirišljavu so i sirće, samo da ne osete miris ozona.

Nakon izvesnog vremena, vetar bi, po njihovom pričanju, donosio neke zvuke samo njima dostupne. Ubrzo posle toga, počeli bi da kašlju.

Ponekad je u goste vlasteli dolazio i travar Andrija. O tom čoveku se ništa nije znalo - ni gde živi ni koliko godina ima. Za njega se govorilo da se rodio star i prestar. Bio je toliko mršav i lak da se nije čuo kada bi hodao hodnicima zamka. Sestrići Karačoni bi ga primetili tek kada bi stao tik uz njih, ili kada bi nm svoju vazdušastu ruku stavio na rame. Andrija bi često govorio da je lek od tuberkuloze u čaju od pomešanog šumskog bilja. To bilje se bere i na obali Dunava i u šumi, ali svako svoj lek mora sam brati i sam spravljati, da bi ovaj bio delotvoran.

No, vlastela ga nije slušala. Iako su i u samom njihovom zamku stilovi bili pomešani (prvi red porte su jonski, a drugi korintski stubovi), travu nisu mešali. Razlog nije bio taj, što Andriji nisu verovali, no zato što su se bojali da idu u šumu ili na obalu reke. Šta, ako ih u šumi uhvati kiša, ozon ojača, a oni nemaju sobe u čijem uglu bi se skupili.

S druge strane, Dunav je u sebe unedrio pesmu mrtvih neimara koja tako slatkasto i zamamno zove sebi. Kada ne bi uspevao da ih nagovori, Andrija bi odlazio i ne bi prošlo puno vremena, a negde bi se iz kameničke šume začula pesma identična onoj koju bi svakog miholjskog leta donosio južni vetar s Dunava.

Dunav prezire kašljanje, zato je često pozivao vlastelu k sebi. Ali, ljudi su kukavice. Bilo im je draže da godinama kidaju kašljem pluća, nego da brzo skončaju...

U vreme rekonstrukcije i dogradnje zamka od 1834. do 1836, pa sve do 1850, dok nisu potpuno dovršeni i ekonomski objekti, u mnogim pukotinama zidina, i spod drveća, parka i u paprati, mogle su se pronaći bele svilene maramice sa krvavim ispljuvcima.

Ovo bi bio kraj priče o Karačonijevom zamku u Sremskoj Kamenici kraj Novog Sada. Možda bi još trebalo dodati i ovo: svoj dnevnik lekar Jovan Popović završava podatkom da Krakovska grofica Ana Tomaševska nikada nije stigla u Poljsku. Pri povratku u svoju zemlju se razbolela i ubrzo umrla u Solnoku, u Mađarskoj, gde je i sahranjena. Očevici su javili da se sve desilo u nekoliko dana. Kažu naglo prokašljala krv...

Legenda je, i ovaj put, preuzeta iz knjige "Snovi zatravljenih kula" Milana Belegišanina

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 19 Januar 2020, 23:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kiša je padala kao da nas je terala odatle.
Puteljak kroz park koji je vodio negde blago uzbrdo bio je potpuno blatnjav i takođe neprivlačan.
Golo granje isprepletano iznad glave, kao nečitak rukopis...

Možda po sunčanom danu ne bih imala taj utisak 'ukletog dvorca' (porodice Adams :lol:)...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 20 Januar 2020, 01:33 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Meni se urezao u secanje miris...ono- zemlja, lisaj, mahovine...memlast...starinski...ali, u pozitivnom smislu...volim miris "starIne", na taj nacin...podseca me na lepe trenutke iz proslosti...na baste oko lepih starinskih kuca u centru grada...mojega...verujem da se Zaki i Vlada sad smeskaju...znaju te moje "opise"... :D ...i setih se grafita, koji izazva :mrgreen: ...nije primeren ovde...:naughty: ...

Elem, kisa je krenula da se raspadava bas u trenutku kada smo izlazili iz auta...i bilo je ledeno...da li da prvo otvorim kisobran...ili da navucem rukavice....? Ne, da prvo slikam, posle cu ostalo...opet moram da kazem- uvek su mi najlepse slike "sa nama"... :ljubac: ...ali, njih ne mogu da kacim...paaaa....

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 20 Januar 2020, 01:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Nekako, zbog kise i hladnoce, opsti utisak mi je bio kao slika ovog drveta...

Slika

Pobegosmo u "zaklon", u toplotu automobila...dobro da videsmo i ovoliko, jer smo napravili 2 puna kruga, dok nadjosmo kako da sidjemo u blizinu reke i sam zamak...vilu...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 20 Januar 2020, 16:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
pefkari je napisao:
cika Jova...uprkos nekim kontroverznim pricama, on ce ostati, u mojoj dusi, neko ko je bio kovac moje duse, svetla tacla vaspitanja i ljubavi prema deci...voljena osoba mnoge dece...
Koje kontraverzne priče? Baš šteta što taj muzej nije bolje obeležen!

pefkari je napisao:
..tako je sahranio gotovo sve svoje voljene... :cry:
Strašno! :cry:

jack je napisao:
Nije znanje – znanje znati, već je znanje – znanje dati.
Ako si pao, nemoj se ukaljati, ako si se ukaljao, nemoj se valjati.
Ne treba se pravdati… Opravdanje prijateljima nije potrebno, a neprijatelji vam ionako neće poverovati.
Sećanje je lako za svakog ko ima memoriju. Zaborav je težak samo za one koji imaju srce.


:bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 20 Januar 2020, 18:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:

To je već bio pogodan momenat da se potraži odgovarajuće mesto za klopu, odmor i ostale putničke potrebe...
Restoran je bio na obali Dunava, i ovo je lepi pogled sa te terase (naravno, bašta nije radila, jerbo je sad zimsko doba)

Slika

A ta kiša je, tako uviđavno, trajala taman koliko i naš ručak ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 20 Januar 2020, 23:48 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 20 Januar 2020, 23:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ispod Petrovaradinske tvrdjave....restoran "Balkan Expres"...prizemlje- starinsko, sprat i toalet- moderno i cisto..klopa odlicna...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Januar 2020, 18:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tako, posle dooobrog ručka, produžismo u Novi Sad.

Ovde ću vam samo poređati sličice, redom kako smo šetali dok se gasio dan, da vidite moj utisak o novogodišnjim novosadskim ulicama (koje su nas oduševile...)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Januar 2020, 18:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još jedna tura:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Januar 2020, 18:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I sad malo Jecinih, ;)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Januar 2020, 18:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pa još malo Jecinih konkretnijih...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 65 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.