Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 13:44

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 83 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 01 Oktobar 2019, 23:03 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Izgleda da su nam se iste slike svidele, jer na većini mojih fotografija su slike koje si već postavio ;)
Ipak, našla se još neka:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 02 Oktobar 2019, 05:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sličnost u izboru slika samo pokazuje sličnost senzibiliteta... ništa nije slučajno ;)

Muzej-galerija sadrži neke vrlo poznate slike, nekih vrlo poznatih (čak i nama laicima) slikara

Slika

Slika

Slika

Slika


"Na uzglavlju ruža u intarziji... pod kojom smo se mazili..." ;)
Slika

Oprostićete mom neznanju, ali iznenadila me je intarzija, pogotovo u ovoliko boja...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 02 Oktobar 2019, 10:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Prva stanica: Kovačica
Gledajući ga ovako, kao turisti-padobranci, zaključili smo da je to jedno umiveno, uredno i pomalo fensi seoce. Iznenađujuće ’urbani’ kafići u centru mesta, i u jednom od takvih (zapravo, prvom koji nam je dospeo u vidno polje) smo popili tu jutarnju kaficu.
Jelkica će priložiti koju fotku, od nas ostalih slaba vajda za taj putni dokumentarizam...
:clap: Kapućino im je bio odličan, a spekulus odmah smazan! :clap: :D
Jeste, u Kovačica je baš "fina", što bi rekli Vojvođani, kao uostalom i mnoga druga mesta, sela i gradovi u tom delu zemlje nam Srbije! :clap:

jack je napisao:
„Vojvodina u malom“.
Jelka je napisao:
Slika
Znam da u mnogim mestima još postoje ulice sa ovim nazivom, ali broj jezika na kojem je ispisan naziv je za mene fascinantan.
Ova fotka treba da "ode u Svet" da se vidi koliko naroda živi u malom mestu i da su Slovaci sasvim ok sa činjenicom što žive u Srbiji, kao i ti drugi narodi i da su svi ispoštovani na ovoj tabli! :clap: :D


Jelka je slikala non stop, a ja sam slikala nju! ;) :ljubac:

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 02 Oktobar 2019, 11:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
Teško je odrediti, kada je tačno naivna umetnost u Kovačici nastala.
Možda najpoznatiji predstavnik naive u Kovačici je Zuzana Halupova. U braku nije imala dece te je u svojim slikama stvorila svet u kojem je bilo puno dece i predstavljanje dečjeg lica je postala osnovna tema u njenom stvaralaštvu. Možete da primetite da se na svim slikama pojavljuje lik devojčice u roze odeći. Svoje slike je u dobrotvorne svrhe poklanjala Unicefu, Unesku i Crvenom krstu. Verujem da se moji vršnjaci sećaju motiva sa novogodišnjih čestitki koje je izdavao Unicef, a na kojima su bila dela Halupove.

Iz nekih malo tužnih okolnosti, nastala je divna životna priča, koja će se prepričavati dok je sveta i veka, svuda na planeti, a red je da je znamo i mi, jer je i nastala kod nas.! :clap:


jack je napisao:
Kovačica
„Metropola naive“, Danas, obogaćuje i nadograđuje svoju turističku ponudu raznim vidovima turizma, a svedok uspeha su svakako sve brojniji domaći i inostrani turisti.


Dok nisam svojim očima uživo videla, nisam znala da mi se Naivna umetnost jako sviđa! :bravo: Lično sam mislila da ćemo videti slike istog i sličnog stila, ali avaj, od onih davnih dana, Naivna umetnost se razvijala u raznim pravcima i stilovima, tako da ona sada uopšte više nije tako naivna! :D Da sam imala par hiljada :D desetina evra u džepu, rado bih kupila bar jednu sliku! Međutim, teško mi je bilo da se odlučim koji magnetić za frižider mi je najlepši, a kako bih se tek odlučila koju sliku da kupim?! Sve su lepe, a mnoge su divne! :clap: Birajte...


U stilu Dalija?!

Slika



Jedna savremena za modernu dnevnu sobu?!

Slika


Jedna šarena da vam život bude veseo?!

Slika


Jedan "haripoterovski" ambijent, da u mislima odletite u zemlju čuda?!

Slika


Jedna za mene za salon, koji nemam! :lol: :clap:

Slika


E da, bez suncokreta kao da ništa niste uradili! :clap:

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 02 Oktobar 2019, 16:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I ostale galerije su mi bile fascinantne, svaka na svoj način, a galeristi su umetnici čiji su radovi takođe izloženi. Preljubazni, uslužni i vrlo raspoloženi za priču...

Osim slika, ima i drugih rukotvorina
Slika

Slika

Slika

Predlog za novi avatar? :think:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 02 Oktobar 2019, 16:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A nisam odolela da napolju uslikam i jedan 3D suncokret, sa sve pčelicom
Slika

Turistička organizacija Kovačice tradicionalno organizuje niz dešavanja u okviru ’Kovačičkog oktobra’. Proguglajte malo šta se tu može videti, možda poželite da odvojite nekog narednog vikenda vreme za posetu ovom interesantnom mestu.

Pomenuću i da je veoma blizu i Muzejski kompleks Mihajla (Idvorskog) Pupina. Mi ovoga puta nismo stigli da ga obiđemo. Između nauke i kulture, izbor je pao na kulturu.
Pa stari zanati, pa park vetrenjača (ovih modernih), pa spa-kompleks Relax, stvarno tu ima svašta...

No, biće dana.
Nismo mi još završili sa ovim kutkom naše Srbijice...


Sasvim opravdano...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 02 Oktobar 2019, 16:47 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nastavljamo put...

Što greškom, a što ’anđeoskom rukom vođeni’ ;) nismo se vratili istim putem, već smo prošli preko Uzdina. Vladin google maps je ionako kazao da je taj put kraći...

Ok, osim što je kraći, takođe je i... živopisniji?

Možda je dovoljna ilustracija ako kažem da je na ovoj deonici u razgovoru spontano iskrsla neočekivana tema: ’Route 66’. :mrgreen:

Nemam mogućnost da fotkam dok vozim... kakva šteta :lol: , ali zato je tu Vlada, koji je po difoltu pozicioniran kao ’shotgun’, i zadužen je za navigaciju. A ovaj put, eto, i za povremeno fotkanje kroz (prašnjavu i muzgavu) ’šajbu’ našeg vernog đogata Čarlija...

Slika

(Neee, pranje šajbe je u Baraaandi... :lol: )


Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 02 Oktobar 2019, 17:13 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Vlada je, kako Jack reče, bio glavni 'shotgun', ali sam mu i ja pružala blagu podršku, pozicionirana sa zadnjeg sedišta. Znači, bila sam 'bočna' podrška ;)
I tako, dok je naš drugar Čarli jezdio ravnicom, nastadoše i ove slike:

Slika

Slika

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 02 Oktobar 2019, 17:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Slika

Slika

I za kraj ovog seta, blagi predah dok čekamo da voz projezi kroz ravnicu...

Slika

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Oktobar 2019, 11:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Tamo gde je, nekada davno, Begej begao banatskom ravnicom, moćno plaveći njeno središte, prostire se danas Carska bara. Legenda kaže da je ime dobila po bogatstvu ptica i raznovrsnosti vodenih biljaka i životinja, carskom predelu od kojeg zastaje dah.
Rezervat se inače prostire na površini od preko hiljadu i po hektara. Njegov veći deo čine neprohodne močvare i rastinjem isprepletena divljina. Najupečatljiviji delovi rezervata su Botoški i Farkaždinski rit, Carska bara, Tiganjica, Ravenica i Perleska močvara. Sam rezervat podeljen je u III zone zaštite i u zoni I nema nikakvog prisustva ljudi, odnosno svi procesi odvijaju se po pravilima prirode.
Ptice su jedno od najimpresivnijih obeležja Carske bare. Ponekad je ovde gotovo 2000 gnezda. Najznačajnija vrsta su čaplje, a kuriozitet da se na ovom području gnezdi svih osam vrsta evropskih čaplji. Jedna od najugroženijih vrsta je carska čaplja, jedinstvena u Evropi. Stoga je silueta čaplje odabrana za simbol Rezervata.
Međunarodno značajnim čini ga i mali gnjurac, vodeni bik, čapljica, gak, žuta čaplja, velika bela čaplja, crvena čaplja, kašičar, patka njorka, galeb, pčelarica, crvenrepka, cvrčić, sivi svračak… Najznačajnije je gnezdište riđoglave patke, plovke čegrtuše, grogotovca i divlje guske u Srbiji. Periodično se ovde gnezdi mali vranac i orao belorepan…
Među insektima najznačajniji su vilinski konjici.
Sedam vrsta gmizavaca i deset vrsta vodozemaca njihove su komšije, od livadskog guštera i barske kornjače, do smeđe i zelene krastače i vatrene žabice.
Rezervat krasi prelep biljni svet od kojih su neke vrste na listi prirodnih retkosti, beli i žuti lokvanj, gorocvet, uskoliki i močvarni kaćunak, vodeni orašak, borak…

Slika

Slika

Slika

Malo ličnih utisaka o Carskoj bari. Zanimljivo je biti na mestu koje su rado posećivali Atila - Bič Božiji, Franc Ferdinand (sa lova u Carskoj bari je krenuo u Sarajevo), Aleksandar Karađorđević ... Prijatno sam se iznenadio ljubaznošću čuvara sa kojim sam razgovarao telefonom kako bih rezervisao vožnju čamcem. I sam dolazak na lokaciju me je prijatno iznenadio jer je sve jako uredno i lepo uređeno, sa mestom za odmor, dečijim igralištem, kioskom u kome se može kupiti piće ili sladoled. Bio je i lep dan i izletište je bilo mnogo posećenije nego što sam očekivao. Možda bi trebalo poraditi još na parking prostoru i toaletima (sada postoje samo toi-toi).

Slika

Slika

Jedna od aktivnosti je svakako šetnja po netaknutoj prirodi. Netaknuta jer je takva zona zaštite da se iz prirode ništa ne uzima.

Slika

Slika

Druga aktivnost je vožnja brodićem. Veći brodić sa palubom koji postoji na internet prezentaciji trenutno nije u funkciji pa se vozi malim čamcem. Vožnja je udobna, nije to problem, ali je prostor skučen i ne možete lepo ni uživati ni slikati jer vam je vidno polje suženo. Vožnja traje oko sat vremena. Sama vožnja zapravo nije po Carskoj bari nego po rukavcu starog Begeja. Nismo imali ni sreće jer sm videli samo nekoliko labudova i kormorana dok su druge ptice već odselile ka toplijim krajevima. Bez obzira na to meni je bilo lepo iskustvo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Zona zaštite ume i da pravi problem za turističku ponudu. Pre par godina je u požaru izgoreo vidikovac sa koga se imao pregled na šire područje pa su se mogla videti i gnezda i veća jata ptica. Takođe se trska, rogoz i šaš širi i sužava prolaz čamcima. Za obnovu su potrebne posebne dozvole, a svi znamo kako kod nas birokratija ume da potraje.
S obzirom na blizinu Beograda i Novog Sada, zanimljivih lokacija u blizini, restorana i salaša u kojima se može ručati mislim da je izletište veoma zanimljivo i lep način da provedete dan van kuće u prirodi.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Oktobar 2019, 17:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Specijalni rezervat prirode Carska bara
proglašena je i za jedno od 10 savršenih mesta u Srbiji u široj zoni koridora 10, kao mesto koje se ne sme propustiti.
Nalazi se oko 60km od Beograda, ukraj Zrenjaninskog puta.

Napomena: kola morate ostaviti gore na tom putu-nasipu, kod rampe. Parkinga nema, ali bankina je travnata i dovoljno široka.
U turističkoj ponudi je vožnja čamcem, kao i šetnja pešačkom stazom dužine 4km.

Sve što se ovde unosi je napravljeno od prirodnih materijala, da što manje naruši prirodni sklad. Korpe za otpatke postoje na pešačkoj stazi, ali smo ipak videli konzervu i plastičnu flašicu kako plutaju po toj (zaštićenoj) vodi. Šta reći...

Nažalost, kao što je Vlada već rekao, oktobra 2018. je, zbog neslavnog običaja paljenja strnjike, u ataru Stajićeva izbio požar koji usled jakog vetra nije mogao biti obuzdan na vreme, pa je jedan deo ovog neprocenjivog blaga izgoreo.

Sreća u nesreći je da šuma ipak nije bila zahvaćena vatrom, a nisko rastinje se ipak brže obnavlja, pa priroda uspeva da se izbori i onda kada čovek svojim nemarom izazove štetu...

Posledica po životinjski svet sigurno ima, iako nisu baš obnarodovane.

Posledica po turizam takođe ima – izgoreo je taj vidikovac sa koga su turisti ’posmatrači’ imali priliku za gledanje živog sveta staništa same Carske bare, tako da je i turistička vožnja brodićem skraćena, traje svega oko sat vremena. Na pola tog puta se čamac okrene i vrati nazad.

Brodić koji je ovde ranije korišćen je bio na sprat, kapaciteta oko 50 putnika. Sada je u funkciji manji čamac sa ravnim dnom, za oko 20 putnika. Plovni put kojim se on kreće je dosta sužen, izrasla je trska i rogoz, a zbog korišćenja manjeg plovila izgleda nisu ni hteli da put čiste i proširuju, pa je na pojedinim mestima baš onako... ’Krokodil Dandi’ štimung...

Cena za šetnju stazom je 150 dinara, za brodić i stazu 450. Vožnje su organizovane od 13 i 15h, a petnaestak minuta pre ukrcanja će veseli čuvar ovog mesta posetiocima ispričati najvažnije što treba znati...

Možda mi i nismo izabrali baš pravi momenat za posetu, imajući u vidu da su selice već otišle u svoje zimovnike, ali nije nam bilo žao.
Evo i zašto:

Šetnjica stazom je bila kratka (ali slatka :D )....
Slika

Slika

Slika


A onda na vodu...
Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Oktobar 2019, 17:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Te jesenje boje... fantastična paleta...

Slika

Slika

Slika


Na nešto širim mestima, trska pleše na povetarcu...
Slika

A onda nazad u Dundee prolaz...
Slika


Jedva širi od čamca...
Slika

To su bili moji utisci iz posete čapljici ;)
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Oktobar 2019, 17:16 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A, da, ukoliko se pitate: videsmo svega 2.5 komarca...
Ne znam da li zato što smo se preventivno naflitali repelentom, ili je čuvar u pravu kad reče da ih ovde nema zbog vellikog broja žaba (a punoglavci se hrane larvama komaraca...)

Ali... o hrani drugačije vrste ćemo još... malo kasnije ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Oktobar 2019, 19:15 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
VlaMar i Jack su sve lepo napisali, ostalo je samo da vam prikažem i ja deo lepote viđen mojim očima:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Oktobar 2019, 19:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Slika


I sve te boje rane jeseni....

Slika

Slika

Slika

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 83 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.