Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 16:57

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Resavska pećina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 16:51 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Priroda je bas bila izdasna prema ovom kraju u Pomoravlju...na putu od Parka minijatura ka Resavskoj pecini slikam krajolik...ne mogu da se nadivim! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 16:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I, stizemo! Slika
Uredjeno, podsisana trava, sredjeno igraliste za decu, restoran, cesma...tu je, cak, i postansko sanduce! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 16:52 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 16:54 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Resavska pecina se nalazi u istocnoj Srbiji, na podrucju Gornje Resave, 20 km od Despotovca, kod sela Jelovac. Smestena je u krecnjackom brdu Babina Glava, na obodu kraskog polja Divljakovac i na nadmorskoj visini od 485 m. Za pecinu su znali samo cobani, koji su se, od davnina, sklanjali u nju sa stadima ovaca od nevremena. Tek 1962. godine, jedan cobanin otkrio je svilajnackim planinarima ovu pecinu. Od tog dana krenulo je istrazivanje pecine i rad na njenom uredjenju. Zvanicno je otvorena za posetioce 22. aprila 1972. godine. Prvih godina po otvaranju, belezilo se 200000 posetilaca godisnje, a danas taj broj iznosi 40-50000. Pecina je dugacka oko 4,5 km...do sada je istrazeno oko 2850 m, a za posetioce je otvoreno oko 800 m. Izvorni naziv pecine je Divljakovacka pecina, po imenu kraskog polja u kome se nalazi. Detaljno su je ispitali novosadski speleolozi na celu sa dr Jovanom Petrovicem.

1. januara 2010. godine Resavska pecina je postala prva srpska turisticka pecina koja je primljena u clanstvo Medjunarodne asocijacije turistickih pecina (International Show Caves Association – ISCA).

Sezona u Resavskoj pecini pocinje 1. aprila i traje do 31. oktobra, u vremenskom periodu od 8-18.30 h. U ostalom periodu posete se zakazuju i pecina je otvorena od 10-17 h. Telefoni na koje se mogu zakazati posete su 035/611-110; 062/28-98-25.

Cena ulaznice za odrasle je 300 dinara, a za ucenike 250 dinara.

Temperatura u pecini je konstantna i iznosi 7 *, a vlaznost vazduha varira izmedju 80 i 100 %.Pomislila sam da ce mi to, mozda, smetati, ali nije! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 17:04 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Resavska pecina, za koju strucnjaci tvrde da je speleoloski biser pod zemljom, spada u najstarije i najlepse pecine na teritoriji Srbije. Potice iz vremena pre velikog ledenog doba, a nastala je hemijskim i mehanickim radom reke ponornice u krecnjackoj geoloskoj podlozi. Njena starost se procenjuje na preko 80 miliona godina, a smatra se da je pecinski nakit star oko 45 miliona godina...i on se i dalje formira.

Bogatstvo ove pecine cine brojne dvorane, galerije, tuneli, stalaktiti, stalagmiti, kolonade, draperije, okamenjeni vodopadi, kao i reka ponornica, zbog cije aktivnosti nije dozvoljen pristup turistima na trecu galeriju pecine. Na dvema prvim galerijama rasporedjeno je 8 dvorana, uredjenih i opremljenih specijalnim ukrasnim svetlima, koja osvetljavaju prostor i hodnike koji spajaju podzemne prostorije. Ova svetla su nedavno promenjena. Za posetioce su dostupni samo delovi prve dve galerije. Boja pecinskog nakita je crvena, bela i zuta a zavisi od vrste minerala na koje voda naidje pri prolasku kroz zemlju. Crvena boja nakita potice od oksida gvozdja, bela od kristala kalcijuma, a zuta od primesa gline. Da bi se stvorio 1 cm/3 nakita, potrebno je da prodje 1000 godina. Zbog raznolikosti nakita, pecina je dobila naziv "Resavska lepotica".

Stalaktiti ( grcki : Σταλακτίτης, stalaktites - kapanje) su pecinski ukrasi koji vise sa plafona (ili zidova) pecine. Nastaju kao talog kalcijum karbonata iz mineralnog rastvora. Oblik nakita koji koji raste od poda prema tavanici zove se stalagmit. Stalaktiti nastaju isparavanjem vode iz mineralnog rastvora kalcijum karbonata pre nego sto ona kapne sa plafona, a stalagmiti kada kapne na pod. Ako se stalaktit i stalagmit spoje nastaje pecinski stub , koji se naziva stalagnat. Svi slicni pecinski oblici (stalaktiti, stalagmiti, heliktiti, pecinski stubovi) nazivaju se speleoteme. Stalaktiti obicno nastaju u pecinama u kraskom reljefu, koji je bogat kalcijum karbonatom.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 17:07 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kroz pecinu ce vas provesti jedno od troje vodica i to razgledanje ce trajati oko 45 minuta. Celim putem, duz staza, postavljeni su rukohvati, a vodic sve vreme opominje posetioce da pazljivo hodaju, gledaju gde idu i pridrzavaju se za rukohvate, jer ima delova gde je pod klizav....u tim dvoranama ili hodnicima nije zavrseno formiranje nakita, pa zna da kapljucka voda...

Kada smo nas cetvoro stigli, vodic je "zatvorila grupu", i svi zajedno smo krenuli u obilazak. Kao djake nas je spustala u pecinu, cekajuci u svakoj dvorani da se svi skupe, da bi nam ispricala ponesto...na samom pocetku puta nam je rekla da je u pecini zabranjeno fotografisanje...jedan par, koji je bio pored nas u redu, prokomentarisao je da su vec obilazili ovu pecinu i da je ovo prvi put da im je tako nesto receno...kako to biva, ljudi su od samog pocetka i slikali i snimali...ja sam "izdrzala" skoro do najvece dvorane, gde nam je vodic rekla: "E, sada slobodno mozete da slikate!" Priznajem da sam, kao "krisom", napravila, bez blica, nekoliko fotografija pre tog mesta...a sada mi je zao sto nisam i vise! Ne znam zbog cega bi bilo zabranjeno, jer to nisu umetnicke slike, freske, kao npr. u "Viminaciumu" (u mracnim hodnicima), koje mogu da se ostete blicevima....kako bilo, od tog trenutka sam napravila dosta slika, pa cu ih prikazati i vama! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 17:08 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Od zivotinjskog sveta, kako vodic rece, u pecini zivi samo jedna vrsta slepih miseva...moje secanje, od pre 40-ak godina, govori da su tim hodnicima, pored nasih decijih glava (ekskurzija je bila u pitanju), letela jata slepih miseva, pa sam se ovog puta "opremila" kapicom i kapuljacom, kao Crvenkapa! Slika

Slika

Medjutim, ovog puta nismo videli nijednog! Slika Kapuljacu sam skinula na sredini puta, jer sam se od silne vlage u pecini, sva preznojila...rekla sam u sebi: "Valjda nece od cele grupe izabrati bas mene, iako bi moja kosa bila idealna za njihovo gnezdo!" Slika

Slika

Koliko se secam, bilo je mnogo krace za obilazak kada sam prvi put bila, nije bilo toliko prostorija i hodnika, kao ni rukohvata...to je bila neka ’75.-’76. godina proslog veka...znaci, svega par godina posto je otvorena za posetioce...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 17:09 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Prolazeci pored kolonada, nisam mogla da odolim da ih ne pipnem: to je bila, mozda i poslednja, prilika da pipnem nesto toliko staro! Slika

Slika

Zao mi je sto nisam ovekovecila "Obesenu ovcu", "Babu" i dedu" i jos neke figure...inace sam kaskala za grupom, trudeci se da sto vise toga slikam...priznajem da mi nije bilo bas svejedno, kada je, na dubini od 80 m "puta u srediste zemlje", vodic rekla da je ispod nas jos jedna galerija, ali da zbog toga sto se ne zna sta moze da se desi sa ponornicom koja tu tece, nije dozvoljen pristup! Trenutnu paniku je nadvladala zelja za Slika, pa sam nastavila da skakucem za grupom, uvek ostajuci medju poslednjima! Slika Znam da ce zvucati suludo, ali osecala sam se kao akter "Puta u srediste zemlje" (mislim na film)... Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 17:10 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Otprilike negde na pola puta mi je postalo toplije, iako je temperatura u pecini uvek ista...cak sam htela i da skinem jaknu...a na samom ulasku mi se smrzao nos i perjana jakna mi je bas prijala! Slika Bez deblje jakne ne polazite, ali...ne morate bas da se obucete kao da idete na skijanje, kao sto sam ja! Punija jakna i kacket ce biti dovoljni da vas "zastite" i od zime i od vode koja kaplje sa tavanice, i od slepih miseva, ako "naidju"!Slika Ne znam da li je moguce izgubiti se, ali videla sam hodnicice koji su bili sa strane staze kojom nas je vodic vodila...nisam ni pokusala da se odvojim, jer me je bilo strah...a nije da me nije zanimalo "sta tu ima jos"! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 17:11 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Setih se jos neceg: vodic nam je pricala da razni oblici ne moraju svima izgledati isto...da od nase maste zavisi sta cemo "prepoznati"...da izvinite, izgleda da je moja masta bila "previse prljava", jer najcesci oblici su bili ovakvi! Slika (setih se vica: "Pa, doktore, ne crtam ja *****, nego Vi!" ) Slika

Slika

Slika

Slika

E sad, ako ja tu videh "nesto sto nije"- pardon! Slika Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 17:12 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ali, da krenem od pocetka! Slika
Na biletarnici kupismo karte i grupa je posla...

Slika

Ulaz u pecinu

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Tabla na samom ulasku u pecinu...moja slika je zbog blica nejasna, pa evo jedne sa neta, koja predstavlja plan Resavske pecine....

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 17:36 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
U gornjoj galeriji nalaze se 4 dvorane: "Dvorana sraslih stubova" ili "Kolonada", koja se nalazi odmah na ulazu, a zove se tako zbog zuckastih stubova, nastalih od kalcita. Oni zauzimaju prostor od poda do tavanice, odnosno stalaktiti i stalagmiti su srasli. Usled potresa, dolazilo je do njihovih pucanja, a zatim su ponovo tokom vekova srastali. Druga dvorana je "Dvorana kosnica" u kojoj se nalaze 3 stalagmita u obliku starinske kosnice od pruca, oblepljene blatom. Tavanica je prekrivena stalaktitima, koji se jos uvek formiraju. Drugu i trecu dvoranu spaja kanal crvenih breca, po cemu je Resavska pecina jedinstvena. Kod nas crvene brece postoje samo u ovoj pecini. U Evropi ima ih jos u Finskoj odakle se i izvoze.Taj kanal je najsuvlji deo pecine i tu nema pecinskog nakita. Po sredini kanala nalazi se ponor "Slepi tunel", dugacak 25 m, ali nije uredjen za razgledanje. Ovim kanalom stize se do trece dvorane, koja se zove "Predvorje istorije". Tako je nazvana, jer su u njoj pronadjeni delovi sekire i vrhovi koplja, lobanja polarne lisice i ognjiste praistorijskog coveka. Kracim tunelima, koji su kasnije probijeni, dolazi se do "Staze okamenjenih vodopada" i "Pecinskih orgulja", koje pri svakom dodiru proizvode razlicit zvuk. U njoj su i dva kristalno bela kipa, koji su, zbog svog izgleda, nazvani "Baba i deda". Ostali kipovi nazvani su "Decak sa sesirom", "Devojka sa pundjom", "Pogubljeni starac"....duzim vestackim tunelom dolazi se do sledece dvorane. "Kristalna dvorana" je najbogatija pecinskim nakitom. U njoj se nalaze kipovi "Obeseno jagnje", "Zatvor ili kavez", "Stopalo slona", Slika ...neke od ovih sam uspela da slikam, neke ne...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 18:26 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na nizem nivou nalazi se donja galerija, sa nekoliko zasebnih dvorana. Prva je "Koncertna dvorana" ili "Dvorana kipova", najprostranija i najlepsa dvorana, koja se nalazi na 405 m nadmorske visine, odnosno na najnizoj tacki pecine, na 80 m dubine, u odnosu na ulaznu dvoranu. U njenom centralnom delu se nalazi noseci stub, koji je visok oko 20 m i ciji je obim 12 m. On drzi celu pecinu. Sastavljen je od krecnjačkih blokova – "prsljenova" sraslih "pecinskim draperijama". "Prsljenovi" pokazuju periode suse i vlage u pecini. Iza stepenista kojim se dolazi u dvoranu iz predhodne nalazi se "Okamenjeni vodopad", a iznad njega 3 stalagmita nalik na minerale, od kojih je najveci "Krivi toranj u Pizi". Iza stuba nalazi se stalagmit nazvan "Pecinska Sfinga" ili "Pecinski ovan" i korito nakadasnjih pecinskih jezera.Ovo je veoma akusticna dvorana, a u njoj se nalaze kipovi koji nose nazive: "Majka sa detetom" (kip visok 12 m, crvene boje, a lica majke i deteta su izrazeno bele kristalne boje...on je, ujedno, simbol Resavske pecine), "Afrodita", "Dzamija"...ispod ovog, nalazi se treci nivo, koji, zbog aktivne reke ponornice nije dostupan...iza "Koncertne dvorane" nalazi se "Bobanova dvorana"...od "Kristalne" odvaja je zid nazvan "Cele kula", zbog ukrasa u vidu ljudskih lobanja...ova dvorana je dobila ime po malom Bobanu, tada devetogodisnjem decaku, sinu dr Petrovica, koji je prvi krocio u ovu dvoranu. Vodic nam je ispricala, na pitanje jednog posetioca, sta se desilo sa tim decakom, da li je u tom poslu, da li je ziv...da, koliko oni znaju, ziv je, zivi negde u inostranstvu, mislim da rece u Americi, ali da mu je sudbina vrlo tuzna....da li da je njegovo dete dozivelo neku nesrecu, ne secam se tacno...secam se samo da rece da je njegova sudbina bila tuzna...u toj dvorani se nalaze 3 stalagmita, koji su nazvani "Porodica Tarana". Najinteresantiji je "Suzanin stub" od aragonita. On za svakih 1000 godina izraste 1 kubni centimetar. Interesantno je da on vodu koja mu je potrebna za gradnju ne dobija sa tavanice, vec je upija na drugi nacin i sam se izgradjuje. Tu se nalazi i jedno pecinsko jezerce. Dvorana je duga 40 metara, siroka 20 metara i visoka 30 metara. Jos iza te dvorane, nalazi se mala galerija sa vodopadima od kristala nazvana "Menza", jer su u njoj znali da obeduju speleolozi, prilikom istrazivanja pecine. Poslednje 2, na tom nivou su, "Koralni kanali", koji zbog izgleda ukrasa podsecaju na morske korale. Ova dvorana i nakit u njoj nastali su strujanjem vazduha sto je jedinstven slucaj u svetu. Leti iz pecine struji hladan vazduh, dok ulazi topao. Zimi je obrnuto, topliji vazduh struji iz pecine, a ulazi hladan. Samim tim kapljice vode koje padaju sa tavanice, vezuju za sebe cestice gline u vazduhu i lepe se po zidovima dvorane. Tako nastaje nakit nalik na korale. U ovoj dvorani mozemo jos videti stub od belog krecnjaka nazvan "Cureci batak", a u njegovom podnozju priroda je u belom krecnjaku urezala curana sa rasirenim repom. U nastavku " Koralne dvorane" nalazi se stalagmit i stalaktit koji rastu jedan prema drugom koji su nazvani "Ljubavni sastanak" i stalagmit i stalaktiti koji su se u jednom trenutku dodirnuli nazvani su "Ljubavni poljubac". Poslednja je tzv. "Kepina dvorana", koja je dobila ime po roniocu i speleologu Kepi Radakovicu. Ova dvorana je siromasna nakitom, uglavnom su u njoj slojevi gline, pa je zovu i "Blatna dvorana".

Kretanje kroz pecinu je u jednom pravcu, ide se stepenicama koje su postavljene spiralno, jednima se penjete, drugima spustate i ne moze doci do ukrstanja puteva.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 18:50 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na pocetku smo isli nagore stepenicama...

Slika

Evo "kosnice"!

Slika

Slika

Slika

"Obeseno jagnje"

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Resavska pecina
PostPoslato: Nedelja, 07 Jun 2015, 18:55 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
"Kavez"

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.