Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:40

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 15 Januar 2017, 14:24 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 10 Maj 2016, 13:21
Postovi: 93
Pol: Seka
Dina,da li je tad već proradila staza Crni vrh? Interesuje me da li na njoj ima neka škola skijanja za decu ? Tamo beše samo žičara il kako?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Januar 2017, 14:44 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Četvrtak, 22 Decembar 2016, 15:49
Postovi: 77
Pol: Seka
Junski vikend polu poslovno put me naneo ka severoistocnom delu nase zemlje, a o utiscima je tesko govoriti.
Ovog puta sam bila sama, vec koliko na prolece ovu turu cu ponoviti sa podmlatkom, ukoliko ne budemo uspeli
da napravimo neku jesenju organizaciju. Pusticu slike da govore umesto reci
Vimimnacijum
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Lepenski vir

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Golubacka tvrdjava - zatvorena zbog renoviranja u momentu kad sam ja prolazila

Slika

_________________
Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Januar 2017, 14:44 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Četvrtak, 22 Decembar 2016, 15:49
Postovi: 77
Pol: Seka
Plaza u Kladovu
Slika

Slika

Slika

HE DJerdap

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


A na pola ove ulice pocinje Rumunija
Slika
Slika

Decibelova glava
Slika

Dunav lepi nas
Slika

Slika

_________________
Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Januar 2017, 14:49 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Četvrtak, 22 Decembar 2016, 15:49
Postovi: 77
Pol: Seka
coolmaslacak je napisao:
Dina,da li je tad već proradila staza Crni vrh? Interesuje me da li na njoj ima neka škola skijanja za decu ? Tamo beše samo žičara il kako?


Tada jos nije bila proradila, ovo je iz februara 2015-te
skole skijanja postoje i uopste nisu skupe, moja deca su imala problem,
na Kopu su se isprepadale kad su probale da nauce i nismo mogli da ih nagovorimo,
a onda na Divcibarama je to izgledalo lagano, ravno, i 2h kasnije smo ih lovili po stazi,
potpuno su se oslobodile straha od pada, to je najvaznije kod skijanja.
Imaju tanjiracu na ovoj stazi iznad Pepe koja ide do vrha staze, s tim sto
negde na pola staze mozes da se otkacis i da se vratis na stazu, a za decu ima ovaj kanap
koji ih vozi taman do momenta odakle krece malo strmija staza, idealno za pocetnike.
Cene instruktora pojedinacno ne znam, ali ih se vecina odlucila za ovu opciju,mi smo sami ucili decu,
ali je oprema bila bas povoljna i ski-pas je bio za decu i za odrasle, i vazio je i za nocno skijanje.

_________________
Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Januar 2017, 15:39 
Nije prisutan
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 10 Maj 2016, 13:21
Postovi: 93
Pol: Seka
Da,da,na toj stazi i naša mala proskijala marta 2015-te za dva dana,a ja stala na skije posle 25 god. :D Super je za taj početak
Mene sad interesuje ova nova staza zbog veštačkog osnežavanja jer je veća verovatnoća da će da radi,al džaba i sve to ako nije prilagodjeno za početnike,tj.decu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 27 Februar 2017, 15:15 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 24 Februar 2017, 18:10
Postovi: 2
Pol: Bata
Divno, ovo je odlicna tema..
ponekad toliko 'jurimo' da putujemo van zemlje, pa zaboravljamo lepote koje imamo...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Februar 2017, 14:34 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Četvrtak, 22 Decembar 2016, 15:49
Postovi: 77
Pol: Seka
coolmaslacak je napisao:
Da,da,na toj stazi i naša mala proskijala marta 2015-te za dva dana,a ja stala na skije posle 25 god. :D Super je za taj početak
Mene sad interesuje ova nova staza zbog veštačkog osnežavanja jer je veća verovatnoća da će da radi,al džaba i sve to ako nije prilagodjeno za početnike,tj.decu.

Bio kolega sad u februaru, kaze da je staza Crni vrh njemu bila ozbiljno teska, zena i dete se nisu usudili, kaze staza kao staza je iz kategorije crvenih, medjutim naletao je na kamenje, kaze da nimalo nije prijatno, problem je sam azavrsnica koja se slobodno moze okarakerisati kao crna. uska, lose sredjena, ima neka ograda da ne sletis, kaze generalno lose odradjeno. Bio je prisutan kad je covek slomio nogu jer se na sankama sa detetom skucao u ut ogradu, nije bilo sanse da zakoce.

_________________
Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 26 Maj 2017, 20:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Naleteh na najavu za Gospojinu
http://www.justout.rs/sr

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 11 Oktobar 2017, 20:15 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 11 Oktobar 2017, 19:28
Postovi: 1
Pol: Seka
Etno selo Bogutovac uvršteno je u jedno od 10 najlepših etno sela u Srbiji prema sajtu http://www.tripedia.info.Ova mala farma sastoji se od 3 brvnare i restorana, tako da ako se odlučite da posetite ovo etno selo imaćete priliku da probate specijalitete domaće kuhinje. Kompleks poseduje i prelepu baštu sa roštiljem koji vam je na raspolaganju. Boravak u ovom etno selu nikome neće biti dosadan: pored prirodnih lepota ono nudi i različite aktivnosti kao što su hajking, vožnja biciklama ili paraglajding. Prelepo mesto za one koji žele da se opuste i pobegnu od gradske gužve


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Oktobar 2017, 10:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Imate neku svoju fotku odande?

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 02 Novembar 2017, 20:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Extra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 27 Mart 2018, 12:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ovo smo voleli dok smo bili mali...

http://vitezfest.org

Otkako smo porasli, moramo mi seniori sami da se zabavljamo.
Napomena: zanimljivo je i za princeze :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 10 Maj 2020, 17:13 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Nedelja, 10 Maj 2020, 17:04
Postovi: 3
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Srbija je prelepa Zemlja. Poznata su turisticka mesta kao sto su Zlatibor, Kopaonik, Beograd. Ali najbolje je otici na neke lokacije koje nisu toliko popularne. Kao sto su mesta u zapadnoj i istocnoj Srbiji. Zaista ima prelepi mesta pored Drine.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 25 Jun 2020, 23:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Bukulja: Arheologija, jezero, planina, banja – upakovano u jedan dan

Okolina Aranđelovca, kao što svi znamo. Dovoljno blizu ovog našeg belog grada za opušteni dnevni štrapac.
Ovo je bio jedan planinarski izlet, pa se pešačenje podrazumeva.
Ako vi niste iz tog filma, naravno da možete svoje vreme organizovati na drugačiji način, kako vama odgovara.
Komotno se do vrha planine možete dovesti kolima i uživati u pogledu ili provesti neko vreme na samom vrhu.

Elem, šta smo to sve videli?
Pa, ovako….



Na samom ulazu u Aranđelovac, sa ’one’ strane rečice Kubršnice, nalazi se brdo Risovača.
Na brdu se nalazio kamenolom.
Nekog proizvoljnog dana, sad već davnih 50ih godina prošlog veka, jedna eksplozija je izazvala odron koji je otkrio ulaz u izvesnu pećinu, kao portal u neki davno izgubljeni svet…

Pećina Risovača


Slika

Slika

Slika


Istraživanja su trajala par decenija i otkriveno je mnoštvo fosilizovanih kostiju i zuba životinjskih vrsta koje su za vreme poslednjeg ledenog doba živele na okolnim stepama…
Pronađene su i kamene i koštane alatke koje su potvrdile da je Risovačka pećina u kameno doba (pre nekih 36000 godina) bila stanište neandertalskih lovaca.

Zapravo, neandertalci su živeli na samom ulazu u pećinu, i održavali neprestano vatru… da bi uopšte preživeli.
Ne, nije im bilo hladno, nego su imali cimere u toj svojoj pećini, cimere koji su živeli nešto dublje unutra:

Medvedi. Prisetimo se da su u to doba sve životinje bile znatno krupnije nego sada, tako da je odrasla jedinka bila oko 3,5m visine (kad se uspravi)…. Pa dobro, medvedi su zapravo u pećinu ulazili ujesen, na zimski spavanjac, a izlazili na proleće, isto kao i sada. Nije to baš bilo toliko opasno, a? Hm… bili su tu i…

Lavovi. Da, pravi pravcati pećinski lavovi, koji su stanovali unutra, a izlazili napolje u lov, najverovatnije svakih par dana, u zavisnosti od veličine plena koji su dovukli. A dovlačili su svašta, što se može utvrditi po kostima koje su ostale kao trag… Šta su lovili? Stepa je bila prepuna života, i plen su nalazili bez problema: irvase, nosoroge, konje & magarce ( :mrgreen: ) čak i mamute…

Sve te životinje su bile zaista ogromne, teške od tonu pa do nekoliko tona… Nakon šireg ulaza, ova pećina se sužava – dakle, plen nisu mogli ceo da uvuku unutra. Verovatno su ga komadali napolju pa su se tako i ljudi sa ulaza možda malo ’grebali’ o hranu? Ko to zna.

Izgleda mi neverovatno da su se ljudi uopšte usudili da žive tako sasvim blizu ovoliko opasnih zverki, čak iako su imali vatru kao zaštitu. Da li je istina da je to bio svet toliko surov da je tako moralo? Ili su oni bili jači nego što mi mislimo? Da izdrže, uz povremene sukobe, u kojima je ponekad pobeđivao čovek, a ponekad i ne…

Ja volim da mislim da su ipak ljudi bili pametni, sposobni i spremni i uspevali da se sklone ili odbrane… U prilog tome možda govori to što u pećini nisu nađene ljudske kosti, samo predmeti, oruđa i oružja, dokaz njihovog života tu. Pa sad… Pitanje je i da li bi od ljudskih tankih kostiju išta i ostalo pod vilicama lava koji ’ladno ubije mamuta…

Uh.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Smatra se da su u ovoj pećini nađeni tragovi najstarijeg staništa paleolitskog čoveka na Balkanu.


Pronađeni ostaci kostiju praistorijskih životinja su izloženi u Narodnom muzeju u Aranđelovcu.

Pećina je uređena za posetioce u skromnoj dužini od oko 190m.
Radno vreme je svakim danom od 9 do 17h, a ulaznica košta takođe skromnih 200 dinara, i za tu cenu dobijate pratnju vodiča i vrlo zanimljivu priču o tome kako je pećina otkrivena, kako su i kada rađena arheološka i speleološka istraživanja i šta je sve ovde pronađeno.
Unutra nije dozvoljeno fotografisanje, pa sam malo zajmila sa neta, a i okinula sam nekoliko fotki krišom… u svrhu promovisanja domaćeg turizma, naravno ;)

Slika

Slika

Za kraj priče o pećini, jedna detaljnija slika žene :D čisto da vidite kako je lepa…

Slika

Postavila sam gore fotku skulpture grupe neandertalaca kako je pretpostavka da su mogli izgledati. Meni je ovo malo ličilo na nečiju ’romantizovanu’ ideju o njima, pre nego na naročito verni prikaz… Koliko se ja sećam iz gradiva ( :character-oldtimer: ) neandertalci su bili veći od nas, više nego dvostruko jači, a i mozak im je bio 1,5 put veći…


Još par (nebitnih) ličnih utisaka: kad su u pitanju ovako važni i retki lokaliteti, uvek su mi nekako očekivanja mnogo iznad naše skromne svakidašnjice.
Nema ovde mnogo pećinskog nakita, ali ima jako bitne geologije, i jako jako bitnih nalaza koje sam gore opisala. Šteta je što se ovakvim stvarima ne pridaje odgovarajući značaj…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 26 Jun 2020, 21:46 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Bas lepo! :bravo: :ljubac:
Dugo nismo imali nikakve price sa putesestvija!
I volim nove lokalitete! :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.