Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 16:59

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Oktobar 2014, 17:32 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Odlučih se da pokrenem novu temu, sa idejom da se predstave lokacije u Srbiji koje možemo posetiti u okviru jednodnevnih izleta ili eventualno vikenda. Po meni su to mesta koja ponekad i nemaju formiranu turističku ponudu, ali su idealna da provedete dan u prirodu sa porodicom / društvom. Nadam se da ćete mi se priključiti u predstavljanju vaših omiljenih destinacija. Nemam ništa protiv ni ako mislite da ove destinacije ipak treba obrađivati kroz formirane podforume.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Oktobar 2014, 17:39 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Na 150 km od Beograda, 20 km od Despotovca nalazi se moje omiljeno izletište u Srbiji. Sigurno ga posetim jednom godišnje, u različita godišnja doba, pa će i slike biti takve. Karakterišu ga prelepa priroda, još uvek nekomercijalizovana, gostoljubljivi domaćini i dobra hrana.

Vodopad Veliki Buk na rečici Vrelo (pritoka Resave) nalazi se na obroncima Beljanice. Dok sam ga posećivao kao tinejdžer bio je najviši vodopad u Srbiji sa visinom 20m, dok je sada od njega viši vodopad na Staroj planini. U podnožju vodopada formirano je malo jezerce. Vodopad često nazivaju i Lisine, po kotlini u kojoj se nalazi.

Slika

Slika

Slika

Slika

U neposrednoj blizini postoje i dva restorana. Moj utisak je da je hrana u restoranima neprimereno skupa mestu gde se nalazi, ali su to neke prosečne cene za turističke destinacije u Srbiji. Preporučujem da probate pastrmku koja se uzgaja u ribnjacima oko restorana, sir i kajmak, vruću pogaču ispod sača. U restoranu i improvizovanim tezgama možete kupiti med, slatka i džemove, kukuruzno brašno, a u selu i ovčiji sir. Specifičnost restorana je da jedan ima deo u pećini, a drugi terasice nad rekom pa šta volite. Postoji i mogućnost prenoćišta.
Oko restorana nalaze se lepo uređeni travnjaci, dečije igralište, kao i sportski teren za fudbal i košarku, pa će vikendom i klinci imate zabavu. Puno je etno detalja u i oko restorana.

Slika

Slika

Slika

Slika

Iza restorana nalazi se i mali vodopad, a postoji i staza kojom se možete popeti iznad samog vodopada.

Slika

Slika

Slika

Na 15-ak km od vodopada nalazi se Resavska pećina, po meni najlepša pećina u Srbiji. Ranije su za pećinu znali samo čobani koji su se sklanjali od nevremena sa stadima ovaca. Jedan od čobana je otkriva 1962. godine sa svilajnačkim planinarima, da bi već iste godine ona bila detaljno ispitana od strane speleologa. Radovi na uređenju pećine su trajali 10 godina. Duga je 4,5 km. Detaljno je istražena 2830 m, a za posetioce je uređeno oko 800 m. Jedna je od najstarijih ispitanih pećina u našoj zemlji, stara je oko 80 miliona godina, dok se stari nakit u pećini procenjuje na 45 miliona godina. Temperatura je konstantna i iznosi 7°C, dok vlažnost vazduha varira od 80-100%.
Radno vreme je 09-17h, a ulaznica košta 350 RSD. Obavezno vam treba jakna.

Slika

Slika

Slika

Slika

Po povratku iz Resavske pećine možete svratiti i u muzej minijatura. To je privatni muzej samoukog vajara / modelara. Na jednom mestu se mogu videti 20 najznačajnijih spomenika srpske srednjovekovne arhitekture u proporciji 1:17. Tu su makete manastira Manasije, Ravanice, Gornjaka, Ljubostinje, Kalenića, Lazarice, Žiče, Studenice, Petrove crkve, Gračanice, Bogorodice Ljeviške, Visokih Dečana, Mileševe i Pećke patrijaršije. Takođe postoje i makete moravskih kuća.
Ulaznica košta 100 RSD.

Slika

Slika

Ovo je samo jedan predlog kako provesti dan. U blizini se nalaze značajni verski objekti – manastiri Manasija i Ravanica, prirodni fenomeni – vodopad Praštalo, Krupajsko jezero ili muzej rudarstva Rembas.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Oktobar 2014, 19:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
VlaMar, lepa tema i jak mi se svidja ovaj tvoj predlog za izlet u Srbiji!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Oktobar 2014, 21:13 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
Одличан извештај и јако занимљив предлог за излет. :bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Oktobar 2014, 17:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Hram sv.Đorđa i mauzolej dinastije Karađorđević podignut je na vrhu brda Oplenac kod Topole. Za dinastiju Karađorđerđević je značajan jer se u okolini rodio Karađorđe.
Hram je zamišljen kao petokupolna građevina u obliku krsta sa velikom središnjom i četiri manje kupole. Iznad ulaza nalazi se grb Karađorđevića i reljef patrona hrama sv.Đorđa koji probada aždaju.

Slika

Slika

Unutrašnjost hrama prekrivena je raskošnim mozaicima. Ukupno ima preko 3500 m2 mozaika, a predstavljene su kopije fresaka iz najznačajnijih srpskih manastira.

Slika

Slika

Slika

U gornjem delu hrama nalaze se kripte osnivača dinastije Karađorđa i Kralja Petra I. Iz tog razloga u hramu se ne obavljaju venčanja i krštenja.

Slika

Slika

U kripti se nalazi mesto za 39 pripadnika dinastije, a trenutno je tamo sahranjeno njih 20. Moram da priznam da me je bilo sramota što nisam znao porodično stablo jedne od naših dinastija.

Slika

Preko puta hrama nalazi se kuća Kralja Petra u kojoj se danas nalazi postavka umetničkih poklona koje je Kralj dobijao, kao i kancelarije zadužbine.

Slika

Slika

Vinogradarova kuća nalazi se na ulazu u kompleks i danas se u njoj nalazi Legat Nikole Graovca, sa stalnom postavkom njegovih slika i kolekscije satova.

Slika

Slika

Ceo kompleks nalazi se u veoma lepo uređenom i održavanom parku. Ulaznica košta 300 dinara i osim ovih objekata obuhvata i posetu kraljevskim vinogradima koji se nalazi van kompleksa. Priznajem da sam iznenađen organizovanošću muzejske postavke, kustosa koji rade, njihovom znanju i ljubaznošću. Kao manu možda bih naveo da u okolini nije bilo moguće kupiti suvenir ili neko osveženje.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Oktobar 2014, 18:37 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
VlaMar, bravooo! Odlicna tema, sjajne fotke i uvek lepi opisi od tebe! :bravo: Slika

Oplenac je bio cesta destinacija tokom mog osnovnog skolovanja, a poslednji put sam bila proletos, cini mi se.....ili prosle jeseni....kad pogledam slike, seticu se!

Na Lisinama nisam nikad bila, a imam nameru da odem! :D

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Oktobar 2014, 23:14 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Sjajno, ovo je fenomenalna tema! To je nesto sto nam svima treba, gde napuniti baterije za vikend.
:bravo:

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 16 Oktobar 2014, 08:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
Тема је фантастична.Свака част ВлаМар. :bravo:

Ево да и ја дам један предлог за излет,за обилазак наше прелепе земље.

Прва дестинација Крушевац.Без свраћања у град(мада ко има времена и може),само обилазак цркве Лазарица ,споменика кнезу Лазару,остатака старог града некадашње престонице и Народног музеја.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Затим кренути магистралним путем Крушевац-Краљево и после 15ак минута вожње свратити у село Стопања,за љубитење печења једном од најпознатијих села у Србији .

Slika

Затим на само пар минута од села Стопања налази се манастир Велуће,у ком можете да посетите манастир Велуће,као и винарију Вила вина.У селу Велуће се точи минерална вода Мивела.

Slika

Slika

После тога кренути даље ка Краљеву и после 10ак минута вожње свратити у град Трстеник и обићи цркву Свете Тројице.

Slika

Након тога,на само 3км од Трстеника обићи један од најзначајнијих наших манастира,Љубостињу,који је након Косовског боја подигла кнегиња Милица и одатле једно време владала Србијом.У манастиру се налазе и мошти наше кнегиње.

Slika

Затим се вратити у правцу Трстеника и пре уласка у град скренути ка селу Грабовац,у ком се налазе остаци средњовековног града Грабовца.До пре 40 година било је много више зидина на овом локалитету,али су неки паметни људи у време комунизма минирали брдо на ком се зидине налазе,па је тако већи део зидина срушен.

А ако имате среће да овај локалитет посетите у правом тренутку,можете наићи и на овако нешто. :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ако немате среће да баш тог дана будете овде,на само 100м налази се леп етно ресторан ''Вилин дар'',који се налази на самој обали Западне Мораве.

Slika

Slika

Slika

Пуних стомака кренути даље ка селу Стубал(5 минута лагане вожње) у ком се налази црква Свете Петке.

Slika

Затим кренути ка Врњачкој бањи(10ак минута вожње),краљици свих бања,у којој се налази неколико минералних извора,тако да понесите флаше и балоне и понесите кућама лековиту воду.

Slika

Slika

Slika

Затим кренути ка Краљеву и обићи такође један од наших најзначајнијих наших манастира,а то је манастир Жича,који је подигао Стефан Немањић,уз помоћ свог брата Растка(Светог Саве).Манастир је оштећен у време напада Татара,али га је обновио краљ Милутин.Манастир је страдао и током Другог светског рата,а тадашњи епископ жички,Николај Велимировић,је одведен у логор.Манастир је касније поново обновљен.

Slika

Након тога,кренути ка Крагујевцу и Младеновцу и за крај ове туре свратити у Младеновац у једну од печењара(заборавио сам име ове у којој сам био) и тако заокружити пут по Шумадији. :D

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 16 Oktobar 2014, 09:48 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Lunaaaticcccc! :D :bravo:

Auuuu, ala si uspeo da obidjes Srbiju, svaka cast! Evocirao si mi uspomene na mnoga lepa mesta! Hvala! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 16 Oktobar 2014, 21:27 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Svaka čast. :bravo: Slike su vam mnogo lepe. Gledajući ove sa hranom, ogladneh.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 08 Novembar 2014, 12:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Surduk se nalazi u opština Stara Pazova, negde na pola puta između Beograda i Novog Sada. Na forumu je već opisan bazenski kompleks Horizonti, a evo još jedne ideje šta posetiti. Vinarija Milanović (ex Rittium) postoji tek nekoliko godina. Vlasnik se odlučio za uzgoj autohtonih vrsta grožđa sa Fruške Gore i proizvodi tek 3 vrste vina. Trenutno mu je proizvodnja 40 hiljada litara, a planira proširenje na maksimalni kapacitet od 200 hiljada litara. Mene je oduševila arhitektura celog kompleksa, sve je besprekorno čisto, a strast kojom domaćin govori o vinu utiče na svakog posetioca. Domaćin nas je proveo kroz ceo kompleks, objasnio tehnologiju proizvodnje i flaširanja, razliku u bačvama, a zatim nam priredio degustaciju uz odgovarajuću zakusku. Još jednom sam sebi potvrdio da kada nešto radite sa ljubavlju to se odmah prepozna.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Nisam ni znao koliko je izbor bačve bitan. Isto vino je presipano u bačve od različitog drveta (američki hrast, američko-mađarski hrast, francuski hrast, slavonski...) i različito "spaljene" bačve iznutra, stajalo je podjednako 7 meseci u istoj prostoriji, a kada je degustirano vina su bila potpuno različita

Slika

Ovu prostoriju nazivaju arhiva i njoj se čuva po par flaša od svake berbe jer domaćin želi da oceni kako se vino ponaša sa godinama - jedina arhiva u kojoj mi je bilo prijatno.

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 09 Novembar 2014, 11:06 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Momci, svaka cast na opisima i slikama, jos jednom! Hvala vam! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 09 Novembar 2014, 22:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Odlicna tema. Polemisemo o lepotama drugih zemalja a ovu nasu zapostavimsmo totalno, koja kakva god da je ipk ima nesto sto ocigledno vlastodrzcima nije interesantno pa nisu uspeli da uniste :D

evo da proberem slike neke i dam doprinos

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 09 Novembar 2014, 22:31 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Omiljeno izletiste svima iz Rasinskog okruga, narocito za 1. maj-Jastrebac. Ove godine je nazalost prilazni put do vrha i izletista gde su smesteni i hoteli, unisten jer ga je odnela voda tokom poplava. Inace ta "voda" je ovaj potocic dole na slikama, sto dovoljno govori o razmerama te nepogode.

Ja sam relativno kratko stanovnik Krusevca pa sam posetio jastrebac samo jednom, nedelju dana pre poplava. Nalazi se na nekih 20ak kilometara od grada
I dalje fino izgleda iako nije ulagano decenijama. Tu su hoteli, oni pravi iz komunistickog perioda :D Steta sto se ne odvajaju sredstva za njihovu obnovu, ima potencijala da se odlicno srede. Takodje je i jezero malo zapusteno ali i ovako ne deluje lose

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 11 Novembar 2014, 00:33 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kako su mi se polako otvarale slike, zalicilo mi na Vlasinu... :D
:bravo: za trud, slike i reci! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.