Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 13:58

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 28 Jun 2020, 15:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, prema dogovoru sa zelenima :ljubac:
tekst cele priče o ovom izletu je prebačen u novu temu, možete ga naći na ovom linku

A ovde ću ostaviti kratki opis rute ovog dnevnog izleta
Stanica prva: Pećina Risovača, na samom ulazu u Aranđelovac.
Rekosmo, najstarije pronađeno stanište paleolitskog čoveka na Balkanu. Vredi videti.
Čini mi se da je potrebno podizanje svesti naših ljudi o tome šta sve čini istoriju ovih prostora isto kao i šta čini istoriju našeg naroda na ovom prostoru.
I svesti o tome kako to treba čuvati.
I svesti o tome kako to treba promovisati, pa i – kako se za fondove za kulturu pribavljaju sredstva od ’kulturnog turizma’…

Stanica druga: Garaško jezero.
Ovo je veštačko jezero, kod sela Garaši (da, znate da je odatle Ilija Garašanin, tvorac ’Načertanija’, prvog pisanog programa spoljašnje i nacionalne politike Srbije iz 1844. godine, a da li ste znali da je odatle i književnik Svetolik Ranković? :D ). Jezero je lepo, poveliko, a kažu da je dobro i za pecanje...

A onda, naravno, zvezda ovog izleta: planina Bukulja
Mi smo do vrha pešačili, stazom od Garaškog jezera. Ovo je strana sa usponom koji je malo humaniji, 5,2km za 300m visinske razlike. Laganih 2,5 sata. (Tabla na početku staze je rekla 2,1h, ali ovo je ipak bila ’penzionerska’ šetnja ;) )

Spust je bio na drugu stranu, u Aranđelovac, gde smo pravili lepu pauzu u parkiću pre samog povratka kući.

Ručak je bio u jednom od restorana na padini planine, na obodu samog grada – ne bih znala tačno reći kom, jer smo pri silasku banuli u 3 od postojećih, i tek je u trećem bilo dovoljno mesta da se nenajavljeni veći broj gostiju usluži…

Ukoliko planirate npr vikend u Aranđelovcu ili okolini, reći ću da je tu još jedno jezerce, nešto manje, a time i manje posećeno ;) - Bukuljsko jezero (možda malo bolje poznato lokalcima pod nazivom Crvena bara).
Ostala obližnja interesantna mesta (muzeje, crkve, česme, etno-sela, vinarije...) izguglajte sami :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Jul 2020, 20:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Izletište Grza

Jedno od lokalnih izletišta za koje sam mislio da nikada neće biti posebno popularno. Ali covid zabrana putovanja i par fb grupa napraviše i od ovog izletišta popularnu destinaciju. Po registracijama najviše je bilo BG, NS, SU... a najmanje lokalaca.
Na izletište se skreće sa puta Paraćin - Zaječar, 17 km od Paraćina (znači nekih 175km od Beograda autoputem ili ti oko 2h što mi se i dalje čini kao podnošljivo rastojanje za jednodnevni izlet).
Odmah po skretanju nailazi se na etno restoran Koliba i dečije odmaralište sa sportskim terenima. U samom restoranu postoje i sobe za prespavati, a može se naći i nekoliko vikendica koje se izdaju pa ako neko želi malo duži boravak i to je izvodljivo.
Restoran je pristojan. Specijalitet je pastrmka koja se uzgaja u ribnjaku, a u ponudi su i jela sa roštilja, ispod sača i neko jelo dana. Cene su uobičajene (čorba 250rsd, jela sa roštilja 400-700rsd, porcija ispod sača 750rsd, tavče sa kobasicom 350rsd, mala lepinja 50rsd, pivo 150rsd, salate 200-250rsd). Mesta za parking bi trebalo da ima dovoljno. Malo dalje postoji još jedan restoran, ali ja u njemi nisam nikada ručavao.
Samo izletište se nalazi na 4,5km od tog mesta uzbrdo. Prva 2km je uzak asfaltni put, još 2 km malo lošijeg puta i poslednjih 500m mora pešice. Ja bih parkirao i malo niže, kod donjeg (prvog) jezera jer je poslednja deonica najlošija. Uz put se nalaze vikendice, a pri samom ulazu u izletištu i planinarski dom.
Samo izletište se sastoji iz dva jezera (nisu za kupanje), vrela reke Grze, male pećine iznad vrela. Izletište je uređeno, postoje kućice sa klupama i obeležene pešačke staze (mislim da je najduža oko 6,5km). Piše da je zabranjeno ložiti vatru, ali su tragovi roštiljanja prisutni. U skorašnjoj SAT patroli bilo je puno đubreta koje je ispadalo iz kanti. Da li je kritika bila pozitivna ili se podesilo da su skoro čistili ali je ovog vikenda bilo ok.
Na samom izletištu je moguće šetati, jednom stranom jezera širokom stazom, a drugom sa malo avanturizma i dobrom obućom.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U okoline se nalazi i manastir Lešje.
Nije daleko ni manastir Ravanica i bazeni (terme Sisevac).


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 27 Jul 2020, 08:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ovo bi se moglo razmotriti za neki izlet, kad popusti virus...a jednom mora!
Nije nam nepoznata destinacija...ali nemamo na nasem forumu ovu temu u podforumu "Srbija"...a ja bih bas volela da imamo... :shifty:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 09 Avgust 2020, 20:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Posredna iskustva, ali pošto potiču od rođene sestre merodavna.
Apsolutni hit ovogodišnjeg korona obilaska Srbije, roze banja Pačir.
Zašto je voza roze? Neko kaže zbog algi, nego zbog joda, broma i litijuma koji se ovde nalaze u visokoj koncentraciji, neko zbog sunca. Otvorena još 2014 ali postala poznata tek sada. Voda je slana i topla 32C, a na izvoru oko 70C. Postoji veštačko spoljne jezero i dva unutrašnja bazena. Sve je plitko i nije za plivanje. Kažu da je voda delotvorna kod kožnih oboljenja, posle povreda i sl.
Ulaznica 350rsd, za decu 200rsd, unutar kompleksa se može kupiti kafa, sok, langoš. U selu ima i apartmana za izdavanje (i po 5e po krevetu za noć).
U 10h kada se otvara čeka se vikendom red oko 30 minuta, broj posetilaca ograničen, ležaljke pravilno razmaknute.
Roze je samo u julu i avgustu.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 09 Avgust 2020, 20:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Mali Dunav
Ogledno dobro "Radmilovac" poljoprivrednog fakulteta u Beogradu. Do tamo i gradskim prevozom.
Idealno za decu, svi se vratili oduševljeni.
Ulaznica 200 rsd, za decu do 7 godina besplatno.
Mogu se kupiti kafa i sok, ali nema sladoleda. Može se pecati. Može se voziti čamac za 100 rsd. Mali zoo vrt sa pernatim životinjama. Može se spavati u visećim ležaljkama.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 09 Avgust 2020, 21:27 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo: :ljubac:

Divno! Vlado, hvala! :op-op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 09 Avgust 2020, 21:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, :bravo:
Ona roze voda je apsolutni hit za sve šmizle ovog dela sveta! A i šire :lol:
Mi lajki
Radmilovac sam merkala, ali nije bilo zainteresovanih za kombinaciju... nažalost.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Avgust 2020, 11:58 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
Radmilovac deluje super, ako nema gužve.

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 14 Oktobar 2020, 10:37 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Četvrtak, 01 Oktobar 2020, 10:54
Postovi: 2
Pol: Seka
Moj lični blog sa savetima za savršen vikend u Srbiji: https://www.apartmani-u-beogradu.com/blog/gde-za-vikend


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Mart 2021, 10:50 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Jelisaveta, hvala na svim ovim predlozima! Podsetili ste me na neka mesta koja dugo nisam posetila, a mogla bih!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 08 Novembar 2022, 11:48 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Utorak, 08 Novembar 2022, 11:12
Postovi: 2
Pol: Seka
Ja sam prošli vikend bila sa klincima u SVilajncu! Oduševili su se prirodnjačkim muzejom. Volim da vodim decu na ovakva mesta, pošto se zainteresuju više nego za crtaće i tehnologiju. :smesko-gore-dole: Inače, ideja je došla zbog ovog članka koji mi je iskočio https://www.daibau.rs/clanak/1227/svilajnac_nas_vodi_na_istorijsko_putovanje_tragom_dinosaurusa Kao gde ćemo šta ćemo, ajmo u SVilajnac. Nije baš usput ali nam je bilo super zaista. :smesko-gore-dole: Toplo vam preporučujem.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 26 Januar 2023, 11:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
I mi smo se oduševili tim muzejom, prilično je veliki, za naše pojmove. Bolje ići kada je lepo vreme, pošto dosta eksponata ima u velikom dvorištu! :op: Super je da se svrati i tu, pošto u tom kraju ima puno toga lepog da se obilazi.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.