Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 19:44

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 24 Decembar 2020, 23:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
U Sangaj stizemo letom iz Tokija.

Malo stroza procedura nas ceka na aerodromu, dok se cekiramo i odradjujemo sta treba za nastavak puta u Kinu...u tom trenutku, primenjuju se stroza pravila nego nekoliko godina pre...ali, u ostalim zemljama moze da se unese upaljac, ovde ne...oprastam se od uspomene od drage drugarice...jer mislim "da tako treba"...par njih je uspelo da prosvercuje svoje...jednostavno nisu prijavili...put nas nosi preko Fudzija...traje 5 i po sati...usluga u avionu nije na nivou "Turkisha"...ni avion nije tako udoban...letimo sa kineskom kompanijom...primecujete da vise ne pominjem strah od letenja... :mrgreen:

Ne znam sta nas ocekuje, ali iz price i sopstvene maste imam "ocekivanja".... :shifty:

Slecemo oko 17.40 h...treba da predjemo nekih 30 i nesto kilometara do grada...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Decembar 2020, 23:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na aerodromu "Pudong" nas docekuje vodic Kinez...Mr Vu...objasnjava nadugacko da od izgovora zavisi "sta ste rekli"...da tu akcentovanje i "pevanje" na odredjenim samoglasnicima igra veliku ulogu...istovremeno otpevava svoje ime...priznajem da mi te varijacije izgledaju sve gotovo isto...kaze da je tesko da cemo "ubosti" pravi akcenat na pravom mestu...i da je najbolje da ga zovemo- Dzo! Slozismo se, jednoglasno! :mrgreen: :smesko-gore-dole: Uz reci dobrodoslice, kaze nam da se grad u kome se nalazimo izgovara Sanghaj, a ne Sangaj. Okeeej! :shifty:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Decembar 2020, 23:47 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kina

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Decembar 2020, 23:51 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
上海- Sangaj iliti Sang Hai, kako kazu Kinezi...najnaseljeniji grad Kine, sa 24 miliona stanovnika...moderan, sljasteci...istina je da ti se ili dopada ili ne! :roll: Vise od 2000 solitera, najbrzi vozovi na svetu, parkovi iz 16. veka i prebogati muzeji.

Grad lezi na uscu reke Huangpu u Jangce, neposredno uz obalu Pacifika. Poslednje decenije 20. veka donele su velike reforme i nezapamcen razvoj i pretvorio se, od ribarskog sela- pre 1000 godina, u trgovacki centar Istoka. Danas je ovaj grad simbol bogatstva.

To je moderan grad, a ono sto ga razlikuje od drugih velikih gradova su engleske, americke i francuske cetvrti, koje daju uvid u burnu proslost grada, kao i o njegovim trgovackim vezama sa celim svetom. Stari kineski kvartovi sa sikumen kucama u uskim ulicama su karakteristika ovog grada koje obavezno treba obici. Treba imati vremena da ga vidite i danju i nocu.

Prva stanica je u samom centru Pudonga, ekonomskoj i poslovnoj zoni smestenoj na jednoj obali reke Huangpu. Za manje od 15 godina, ovde je izgradjeno 600 modernih zgrada, medju kojima i Biser Istoka – zgrada televizije (468 m), Jin Mao, treca po visini zgrada u svetu (420m), Svetski finansijski centar (474 m), Sangajska kula, koja je sa svojih 632 m najveca gradjevina u Kini, a druga u svetu, posle Burdz Kalife...u samom centru uzurbanog grada kriju se predivni parkovi, ususkane oaze unutar urbanog haosa. Najpoznatiji su Jujuan vrtovi iz 16. veka i vladavine dinastije Ming. Nismo stigli da ih obidjemo...steta!

Na drugoj obali reke Huangpu, preko puta, mozete uzivati u pogledu na Pudong. Bund je simbol Sangaja. U nastavku Bunda nizu se masivne gradjevine sa fasadama u viktorijanskom stilu, mesavina nove umetnosti i neo-klasicizma, koje svedoce o moci grada tridesetih godina 20. veka. Iza ovih zgrada nalazi se Puxi, istorijsko srce Sangaja.

Ulica Nankin je veoma brzo postala ogromna avenija za pesake. Njome stizete do ogromnog Narodnog trga, gde se nalaze Sangajski muzej i Opera. U muzeju se cuvaju predmeti od zada, kaligrafije, kostimi, namestaj i mnoga druga kineska umetnicka dela. To je svedocanstvo o jednoj od najstarijih civilizacija.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 24 Decembar 2020, 23:51 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Aerodrom Pudong je medjunarodni aerodrom, treci po prometu putnika i robe u Kini. Otvoren je 1999. godine, uz pomoc od 400 miliona dolara, koje je donirala Vlada Japana. Smesten je oko 30 km istocno od grada. Drugi terminal je otvoren pre Olimpijskih igara, 2008. godine. Pudong je zamenio Hongqiao, dotadasnji aerodrom za prekookeanske letove, koji danas sluzi samo za avionski saobracaj unutar Kine. Iz centra Sangaja do aerodroma vodi linija 2 metroa...idete do stanice Long Jiang Road. Odatle se Maglevim stize do aerodromskog terminala. Maglev je prva komercijalna brza zeleznica, koja je pocela sa radom 29. januara 2004. godine. Voznja traje obicno manje od 8 minuta, a najveca brzina koju voz razvije iznosi 431 km/h. Vozovi idu na svakih 15 minuta. Linija 2 pripada sistemu metroa u Sangaju. Jeftinija je od Magleva. Lagana voznja do centra grada traje nesto vise od sat vremena.

Aerodrom Pudong se sastoji od dva terminala. Terminal 1 je podeljen na tri sprata. Na prvom su domaci i medjunarodni dolasci, na drugom odlasci i check in salteri i tranzitna zona, a na trecem imigraciona i bezbedonosna kontrola. Terminal 2 je otvoren je 2008. godine. Sastoji se od dva sprata. Na prvom spratu su domaci i medjunarodni odlasci, a na drugom domaci i medjunarodni dolasci.
Aerodrom ima 4 piste, paralelne sa terminalima. Treci je bio u planu za 2015. godinu. Terminal 1 ima izgled galeba i kapacitet od 20 miliona putnika godisnje, a Terminal 2 lici na talas i kapacitet mu je 60 miliona putnika na godisnjem nivou. Na aerodromu postoji 204 saltera... :doh:

Postoji veliki broj radnji i butika svetskih brendova gde mozete da kupite parfeme, kozmetiku, nakit, suvenire itd. Tu sam nasla figure lutaka...Za opustanje imate restorane, barove i kafice. Tu se nalaze menjacnice, bankomati, posta, igraonice, prostorije za presvlacenje beba, sluzbe Prve pomoci...

Aerodrom je ogroman, da nisam bila u grupi, garant bih se zagubila! Sve je ogromno! Ispred saltera su bili oni vijugavi obelezivaci...njih na desetine, prepuni putnika. Da biste stigli sve da obavite na vreme, na aerodromu treba da budete bar 3 sata pre leta. Mnogo smo cekali i jako sporo je sve islo, iako je vodicica koja nas je dopratila na aerodrom bila uz nas da pomogne da se snadjemo.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 00:01 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Odlazak na prvu veceru

Nemamo predstavu gde smo...temperatura je visoka, ali pada kisa i vlaga je, cini mi se, jos veca nego u Tokiju...gubim pojam o vremenu..na aparatu mi je podeseno nase vreme...Tokio je bio 7 sati "ispred", a Sangaj je 6. Secam se da je bilo oko 20 h kada smo stigli u restoran...on se nalazi sa strane reke Huangpu, gde je moderna, poslovna cetvrt...kisa je, magla se spustila i ne mozemo bas da lepo osmotrimo predeo...narednih dana cemo, po danu i lepsem vremenu, lepo i videti taj deo grada...sa reke ...ulazimo u veliki restoran s jarkim bojama...izgleda kao sala za svadbe...toliko je stolova i tako su ukraseni...bas smo gladni...konacno sam se docepala "neceg sto poznajem"... :smesko-gore-dole:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Ovde prvi put vidim stolove sa centralnom staklenom tacnom, koja moze da se okrece..

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 00:20 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 00:28 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Posle vecere setamo oko restorana...kisa je stala...pa opet pocela...za razliku od delova Tokija koje sam ja videla, ovde je sve novogodisnje sljastece...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 00:51 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Stizemo u hotel "Marriott", najlepsi i najluksuzniji od svih u kojima sam dosad boravila...negde je oko 23 h...na prvim slikama je hotel po danu, cisto da vidite kakav je i gde se nalazi...ako smo u Tokiju bili u lepom i luksuznom hotelu...ovaj je to jos vise...u samoj sobi imate sve sto moze da vam zatreba dok tu boravite...Zoki i ja smo se nasalili na tu temu...ne mogu sa sigurnoscu da se setim i tvrdim, ali mislili su na prijatan boravak svojih gostiju, do te mere, da mi se cini da je bilo i nekih "zastita" u brojnim fiokama... :mrgreen:...sef, kisobran, vaga, daska za peglanje, sve vrste kesa za odlaganje, sve moguce i nemoguce za higijenu...i Biblija...zeznuli su cak i moje pakovanje za putovanja! Sve je mirisalo na "spa"...divne kupke za "aroma terapiju"...bade-mantili, frotirske papuce, gomila teskih drvenih ofingera...radni sto sa rokovnicima, pribor za pisanje...konacno- poznata wc-sollja... :mrgreen: :pray: - nema vise nepoznanica takve vrste...dobro, bice nesto drugo!), :mrgreen: ....fascinira me namestaj u prvom trenutku, veliki krevet sa gomilom jastuka...od kojih ce mnogi, u narednim danima i nocima sluziti kao podmetaci za noge...od silne toplote i vlage, i celodnevnog boravka na nogama, zglobovi su mi oticali i jako mi je prijalo "da pustim da se krv slije na druga mesta"... :shhh: :shifty: :mrgreen: ...bez sale! :shifty:

Ono sto treba znati je da se u Sangaju nalazi nekoliko (5 ili 6) hotela "Marriott", pa treba imati njihovu vizitku sa adresom i telefonom....ako se izgubite ili idete taksijem...

Za razliku od Japana, ovde nismo imali slobodan internet...a fejsu je bilo nemoguce prici...tako da sam, umesto da se javljam drugarima preko foruma, vreme u sobi provodila u poludremajucem odmoru, sa nogama uvis, kako bih ja to nazvala- "da mogu da ih zakacim za luster"... :mrgreen:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 01:12 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Soba...pogodnosti...ili ne... :mrgreen: ...kupatilo je staklom odvojeno od sobe...kroz staklo vidite onog ko se kupa...ili sta vec...ukoliko taj ne spusti roletnicu... ;) :lol: ...pogled kroz prozor ka ulici padao je na gradiliste...mi smo bili u strogom centru...glavna setacka ulica, "njihova Knez Mihailova", bila je jednu ulicu dalje, nadesno od naseg hotela....zamalo smo je videli sa prozora...u kupatilu smo imali flasice sa vodom, jer se ovde voda ne pije sa cesme...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 01:33 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
7. dan puta- Vuxi

Oko 8 h krecemo...izlazimo iz hotela...ispred ulaza, na mestu gde je dozvoljeno pusenje, vec stoji grupica "nasih"...nalecemo na naseg Japanca i Mareta..."nazvasmo" dobro jutro jedni drugima, kad ce nas domacin: "Very nice dress! Very, very nice dress!" :smesko-levo-desno: ;) Diskretno bacim pogled okolo, nema nikog "u haljini"...osim moje malenkosti...postide me nacas! I zanemeh, sto mi se retko desava! Kako je haljina bila jarko crvena, nadam se da je ublazila odsjaj! :lol: Toliko o hladnim "njima" i tome kako se tesko zblizavaju sa strancima! Nas Toshi je bio "kao jedan od nas"! :ljubac: :romance-grouphug: Da li je haljina bila ili nije "nice", ulepsao mi je dan od samog jutra...toliko da se i danas toga secam! :smesko-gore-dole:

I pomislih u sebi: "Hvala, prenecu u knjigu utisaka AMC-u!" ;)

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 02:11 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nase danasnje odrediste je grad Vuxi, tacnije- ne sam grad, vec fabrika masina koje proizvodi "Konica Minolta". Idemo minibusom, ne tako perfektno cistim kao u Japanu...bus ima po jedno sediste sa leve i po 2 sa desne strane busa..ni to ne videh dosad...do fabrike ima nekih sat i po-2...kao kad smo putovali na Fudzi...isto kao i tamo, pravimo "pus-pis" pauzu na pola puta...u toalet niko nece da udje...slican je kao kod nas, na slicnim mestima...ovo je neko usputno stajaliste, ne pumpa...u trenutku, Zoki hoce da me slika...perifernim vidom hvatam figure koje se cickaju oko mene...jedna zenica se zalepila, kao, uz mene, a druga, malo dalje slika... :mrgreen: ...ukapiram da smo mi za njih neka "svetska cuda"...koja retko vidjaju uzivo...nasmesim joj se i pokazem da dodje blizu da se slikamo..u tom trenutku, njih desetak najmanje, pritrcava da se ubaci u sliku...traze da se slika i njihovim telefonom... Zoki slika, ali samo njihovim... :doh: ..."lucky day" za mene...osecam se kao neka filmska zvezda, nicim zasluzeno! :mrgreen: ...onda i nasa mala srpsko-makedonska ekipa pravi grupnu fotku, a ona prva Kineskinja se "umetnu"...i tako nastade i ova slika...evo "isecka"...ne mogu da kacim drugare bas bez njihove dozvole..."4 zenska plava dzina", spram njih, malih i crnih... :smesko-levo-desno:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 02:28 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Vuxi- grad i fabrika...radnici

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 02:29 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Fabrika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 25 Decembar 2020, 02:29 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Fabrika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 60 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.