Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 20:01

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Utorak, 29 Mart 2016, 09:35 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Utorak, 29 Mart 2016, 13:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Bravo Medo i Petronije :text-bravo:
Petronije, možda imaš još fotografija? Meni je žao što u vreme kad smo mi bili tamo nije bilo digitalnih aparata, a film na kom su i druga mesta (jedan jedini) smo bacili (da nismo sad bi mogli da ih prebacimo)! :doh: A imali smo i izloge!!! :oops:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Sreda, 30 Mart 2016, 09:07 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
dujaspasa je napisao:
Petronije, možda imaš još fotografija?


Пробраће се још нешто сигурно :lol: ...

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Sreda, 30 Mart 2016, 10:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
:banana-gotpics:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Sreda, 30 Mart 2016, 11:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
petronije je napisao:

Slika


AHA! Sada znam što ti se Amsterdam TOLIKO svideo. ;) :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Utorak, 13 Novembar 2018, 16:47 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Utorak, 28 Novembar 2017, 18:50
Postovi: 75
Pol: Seka
Amsterdam je najveci grad Kraljevine Holandije. Grad leži na reci Amstel i povezan je kanalima i mostićima, nešto nalik Veneciji. Amsterdam je danas jedan od najvećih finansijskih centara Evrope, ali i prestonica raznih kulturnih dešavanja. Svake godine u Amsterdamu se održava stotinu premijera na raznim pozornicama širom grada. Amsterdam tokom cele godine beleži izuzetnu posetu.

Slika

Otići u Holandiju i posetiti Amsterdam i upoznati njihovu kulturu je veliki izazov. Ja sam imala sreće te sam se oktobra sa prijateljima uputila na putovanje koje nikada neću zaboraviti!
Rano ujutru stižemo u Amsterdam, već vidno ispijeni od puta i Octobarfesta koji smo posetili prethodni dan. Ulazimo u grad i ja se polako budim. Uzbudjenje mi raste i od lepote mi zastaje dah!
Dočekuju nas šarmantne građevine, neobične vrste ptica i veliki broj biciklista koji žurno voze ne pazeći na pešake. Posle kraće šetnje sam došla do zaključka da mi moramo paziti na bicikliste i uvek ih propuštati jer bi nas u suprotnom neko udario. Biciklizam je kod njih stvar tradicije koju oni poštuju i neguju. Automobila maltene da i nema. Dobro, ima ih ali ne u toj meri kao bicikala.
Elem, krećemo iz luke u kojoj smo se parkirali i ja opet ostajem bez daha.
Kolaž grada, arhitektura, živopisne boje, veseli ljudi koji već u 9 h ujutru šetaju i pale džointe usput, sve me to vidno iznenadilo i oduševilo.
Iskreno, pre putovanja nisam znala šta da očekujem. Nisam ni mogla da zamislim da je sve tako nestvarno. Nisam ni mogla da pretpostavim da je Amsterdam bajkovit grad sa kućicama koje izgledaju kao da su od čokolade.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Vodič nam objašnjava koji je koji deo grada ali ja ne čujem, u transu sam. Ne čujem ništa, samo uživam i upijam energiju grada. Kasnije sam sama otkrila gde se šta nalazi, jer Amsterdam nije veliki grad, ali je živ grad kojeg se ne možete zasititi.
Stižemo do prvog trga Dam na kojem se nalazi kraljičina palata i muzej Madam Tiso (muzej voštanih figura). Skrećemo u ulicu koja izgleda kao naša Knez Mihajlova i laganim hodom gledamo izloge. Moj pogled su privukle simpatične prodavnice sira i suvenirnice. Pored toga u toj ulici možete pronaći sve one brendove o kojima mi u Srbiji samo maštamo.
Razne kozmetičke prodavnice kao što su Mac, Urban Decay, Body Shop, Douglas parfimerija, Lush, se sve nalaze u toj ulici. Na kraju te ulice se nalazi prelepa cvetna pijaca na kojoj možete pazariti lukovice lala u svim bojama, kao i seme za bilo koju drugu biljku. :D Cene na ovoj pijaci su vrlo pristupačne. Ja sam svoju sveki obradovala lalama u bojama koje se mogu zamisliti. Kesa sa 20 lukovica u različitim bojama košta oko 7e.

Slika

Slika

Slika

Slika

Dolazimo do drugog trga, Leidseplain, i tu se upoznajemo sa najstarijim Coffe Shopom u Amsterdamu. Vodič nam je objasnio da je taj coffe shop nastao među prvima i da sada postoji lanac takvih lokala. Da smo bili zainteresovani za konzumaciju lakih droga, Buldog bi bio naš izbor. Policije ima na svakom ćošku, ali su prilično nenametljivi. Za 4 dana boravka nismo primetili ni jedan incident. Svi se dobro zabavljuju, piju i pušu. :D Ali niko nikoga ne dira, niko ne radi ništa na tuđu štetu. Totalno nestvarno!
Preko puta Buldog kafea se nalaze ušuškani kafići u kojima je zabranjeno konzumiranje marihuane. Tu dolaze ljudi sa decom i turisti koji nisu zainteresovani za ovaj vid zabave. Cigarete smete pušiti samo u bašti kafića, unutra je to strogo zabranjeno.
Muzejska četvrt se nalazi blizu ovog trga. Rejks muzej, Van Gogov muzej, kuća Ane Frank, muzej Madam Tiso, su samo neki od muzeja koje možete posetiti u ovom čarobnom gradu.
Blizu trga i muzejske četvrti se nalazi Vndelpark koji poseti nekoliko miliona turista godišnje. Okružen zelenilom kao stvoren je za beg od gradske buke. U njemu se možete opustiti i iskulirati, a ako vam vreme dozvoli možete organizovati piknik na travi koji je normalna stvar u tom parku.

Slika

Slika

Slika

Slika

Posle obilaska muzeja dijamanata i čuvenog natpisa I AMSTERDAM odlazimo na vožnju Amstelom. Na brod smo se ukrcali u luci prekoputa Heineken expirience muzeja u kojem za 17e možete popiti koliko god želite Hainekena. Vožnja brodom traje nekih sat vremena. To je iskustvo koje vam preporučujem da probate.
Pogled sa broda je fascinantan. Videli smo grad nekim drugim očima. Zašli smo u delove grada koje nismo mogli obići peške. Građevine, kao što Zašli u delove koje nismo mogli obici pešaka. Građevine, kao što sam vec nekoliko puta već napisala mame uzdahe. Interesantno je to da nigde nisam primetila zavese na prozorima. Čak ni u prizemlju. Ljudi u Holandiji žive opušteno ne zanimajući ih kako druge žice i šta rade. Možda je na mene najveći utisak ostavio mentalitet, njihova sloboda i energija koja kruži gradom. Ploveći brodom kroz kanale primetila sam dosta usidrenih brodova, kompletno sređenih za život. Na tim brodovima ljudi žive. To mi je isto bilo wooow. Imaju struju, vodovod i sve normalne uslove za život. Fenomenalno, zar ne? Terasice na tim brodovima su uređene za uživanje. Ma milina!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Treći trg je Rembrandtplain. Tu su smešteni kafići, restorani, hoteli i zato je on prilično primamljiv za turiste. Na tom trgu se nalazi skulptura velikog umetnika po kome trg nosi ime. Cene su šarenolike, ali Amsterdam svakako nije jeftin grad. Hrana im je fantastična i na svakom ćošku se može kupiti nešto za grickanje. Mi smo uživali u porcijama fantastičnog pomfrita. Probali smo i rebarca koja su takođe ukusna. Moj prijatelj je inače Amerikanac i on im je dao pozitivnu ocenu. Cene pića se kreću od 3e pa naviše, dok su porcije hrane oko 10e i više...
Pomfrit je 3e, parče pice je takođe 3e i super je ukusna. Cene suvenira su od 1,5e pa do 5e. Na Dam trgu smo pronašli jednu simpatičnu suvenirnicu koja ima najniže cene magneta i suvenira.
Kafići i restorani možda i ne izgledaju spektakularno spolja, ali kada se uđe u toalet sve sija! To me je baš iznenadilo.
Po gradu možete jesti u Meku ili Burger Kingu...U Amsterdamu ima za svakoga ponešto!

Slika

Slika

Slika

Dolazimo do interesantnog dela mojeg putašestvija. To je svakako ulica Crvenih fenjera. Sa leve i desne strane kanala se nalaze izlozi u kojima stoje persone koje se bave najstarjim zanatom na svetu. Pored izloga u ulici crvenih fenjera postoje razni sexy shopovi kao i pozorišta sa live nastupima. U redovima, da redovima dugim nekoliko metara, stoje uglavnom Kinezi.
Iz izloga, razgolićene, zategnute i u fullu našminkane prostitutke mame i zovu da priđeš do izloga. Ispred sexy shopova stoje Afroamerikanci i nenapadno nude jače droge.
Negde sam pročitala da su napadni, ali mi to nismo doživeli. Ulicom crvenih fenjera smo se šetali uz ogromnu dozu zabave i smeha.
Posebno je bilo smešno što je mene zvala jedna lutka koja savršeno izgleda. Kada je videla da ima moju pažnju rukom mi je pokazala svoj polni organ. Do tog momenta sam mogla da se zakunem da je žensko! Ali prevarila sam se. Tog sam dana prvi put u svom životu videla uživo transseksualnu osobu.
Ulica crvenih fenjera je zabavni park sexa.
Fotografisanje je zabranjeno ali su moji projatelji uspeli da naprave par fotki te famozne ulice :D

Slika

Slika

Prevoz u Amsterdamu je odlično regulisan. Kroz ceo grad se kreću tramvaji i autobusi.
Mi smo bili smešteni pored aerodroma, u hotelu Ibis, i karta u jednom pravcu je bila 5e po osobi. Za ostala prevozna sredstva ne znam koliko košta karta. Kada smo pitali vozača za dnevnu kartu on nam je rekao da takva varijanta ne postoji.
Vreme u oktobru je bilo prilično hladno. Ja sam, ako se ne krećem, u zimskoj jakni cvokotala. Ali Holanđanima je to kao proleće. Svi su u kratkim rukavima i sandalama. Jednom sam se baš iznenadila videvši bebu u korpi na maminoj bicikli bez kapice. Taj dan je baš jako duvao vetar.
Dan pre toga je lila kiša ali to njih nije zaustavilo. Ulice su se punile u sekundi čim bi kiša na nekoliko minuta prestala.
Amsterdam je otvoren grad, za sve i svakoga. To što nemaju predrasuda i što žive liberalno je srušilo sve tabue. Potpuno me je opčinio, razoružao i preporodio.
Amsterdam pruža neponovljiv doživljaj.
Amsterdam je grad u kojem je sve suprotno od onoga na šta ste navikli.
Amsterdam se zavoli na prvi pogled, i u njega jedva čekam da se vratim.
Amsterdam je magičan!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Utorak, 13 Novembar 2018, 17:24 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo: :bravo: :bravo:

Mimi, uspela si da preneses na mene ovo odusevljenje! :op-op:
I prica i slike su fe-no-me-nal-ni! :op: :op-op:
Hocu jos! :smesko-levo-desno: :ljubac:
Kog datuma si tacno bila? Posto sam se 3 godine zaredom tako "mrzla" u Pragu (uvek je bilo hladno kad smo bili, a to je kraj oktobra/pocetak novembra!), kada mislis da bi bilo najbolje ici? Neka bude i kisovito, samo da ne bude hladno! A bilo bi najbolje da bude suncano, zbog slikanja! :smesko-gore-dole:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Utorak, 13 Novembar 2018, 18:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:text-bravo:
Tamo su kuće od čokoladeee... :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Utorak, 13 Novembar 2018, 20:05 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:text-bravo:
Апсолутно имам исти утисак о Амстердаму. Ја сам га посетио у оквиру пословне посете сајму али сам се одушевио и стално гледам аранжмане. Истина је један од скупљих градова у којима сам боравио.
Са сазнањем да пишеш и блог о храни и кувању баш ми је симатично што је грађевина-грашевина, милина-малина... ако је намерно супер је.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Utorak, 13 Novembar 2018, 21:43 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Utorak, 28 Novembar 2017, 18:50
Postovi: 75
Pol: Seka
Hvalaa vam. :ljubac: Potrudila sam da prenesem utiske, ali izgreših slova.

VlaMar, nije namerno, mada kada tako predstaviš izgleda slatko. Prekucavala sam tekst sa bloga jer nikako nije htelo drugačije da prihvati, a teksta kao što vidite ima podosta, i u brzini, a i u nekom polu svetlu ne stigoh da izlektorišem. Kako sad to da ažuriram?

Pef, išli smo početkom oktobra. Dan pre Amsterdama smo bili na zatvaranju Oktobarfesta. I to je bilo vrlo interesantno iskustvo. Posebno meni jer jako volim pivo, a i pivo voli mene :D :beer: :obscene-drinkingcheers:
Cenim da je najbolje ici april, maj. Meni je želja da odem u taj magični grad za kraljičin dan. To je 30. aprila. Čitala sam, a i čula, da je tek tada ludnica. Većina ljudi je u narandžastim majicama, plovi se kanalima, ne samo na brodićima već i na čamcima. To je poseban doživljaj koji bih volela da iskusim. :mrgreen:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Sreda, 14 Novembar 2018, 11:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
mimimilica je napisao:
Amsterdam se zavoli na prvi pogled, i u njega jedva čekam da se vratim.

И ја, и ја :D .

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Sreda, 09 Oktobar 2019, 12:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Sreda, 09 Oktobar 2019, 12:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Sreda, 09 Oktobar 2019, 13:03 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika




_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Amsterdam u srcu
PostPoslato: Sreda, 09 Oktobar 2019, 13:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 47 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.