Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:10

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Subota, 17 Oktobar 2015, 14:05 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
U Brisel sam prvi put otišla pre sedam godina i od tada mu se vraćam na svake dve godine. Nije planirano, tako nekako ispada. Već sam jednom prilikom spomenula da Brisel za mene nije samo turistička destinacija, nije samo mesto ,,gde se odlučuje o situaciji u regionu'', već je okruženje u kojem provodim najlepše dane u bilo koje doba godine, sa svojom prijateljicom i njenom divnom porodicom.

Slika

Te 2008, odvukla sam se autobusom i posle 25h puta produžila sa mojom drugaricom, mojim sapatnikom u svim mogućim i nemogućim situacijama u obilazak kraja u kome je tada živela. U centru grada obilazimo njene omiljene lokacije u kojima se služe gorkaBrussels street art, jaka, slaba i svakojaka belgijska piva. U međuvremenu se skupilo društvo u pabu ,,Le Coq'' gde su u jednom momentu pustili neku stvar od Gorana Bregović na koju mladi širom Evrope otkidaju, i na trube uopšte, da bi se žurka nastavila u njihovom stanu odakle su treštali Idoli i Nada Knežević. Dobar početak, hemija između Brisela i mene je tako dobro proradila u startu i godinama unazad ne prestaje da me iznenađuje, a fioke uspomena su sve krcatije. Ali da ova priča ne bi prešla u ličnu ispovest i da se ne bih više pravila važna i pametna kako Brisel toliko dobro poznajem, pokušaću da odvojim lokacije koje su ,,must see'' za svakog ko dođe u prestonicu Belgije.

Slika

Ono što je Ajfelov toranj za Pariz, to je Atomium za Brisel. Napravljen od čelika i Bruxelles.. aluminijuma, predstavlja molekul kristala i sa svoja 103m, vidi se sa svake više tačke u Briselu. Sagrađen je 1958. godine za Svetsku izložbu. U Atomiumu su smešteni muzej i restoran, do kojih se može stići liftom. Odmah iza Atomiuma, nalazi se Mini Evropa, park sa minijaturnim znamenitostima iz cele Evrope, ali to nismo obišli jer je bilo previše ,,turistički''. Mislim da je ulaz oko 11e, pa ko voli... Nakon obilaska ove instalacije, najbolje je poći pešaka preko ogromnih zelenih površina trave i drveća kojima se dolazi do Kraljevske rezidencije i do Japanskog i Kineskog paviljona sa divnim vrtovima. U Briselu se kao gradski prevoz koriste autobusi, tamvaji i metro, pa nije teško otići sa jednog na drugi kraj grada. Karta kupljena u prevozu, košta 2.5e i važi za bilo koje prevozno sredstvo, a traje 1h vremena. Na automatu se može kupiti karta od 10 vožnji i košta 14e.

Slika

Grand Place predstavlja ogroman trg koji je na UNESCO listi svetske baštine. U središtu trga se održavaju razne manifestacije, na svakih par godina postavlja se ,,tepih od cveća'', a okružuju ga zgrade u gotičkom i flamanskom stilu iz 17. veka. Tu se nalaze Gradska većnica i Kraljevska kuća koja se drugačije zove i Pekarski dom jer je izgrađena na mestu gde se nekada nalazila pekara. Grad je poznat po muralima, stripu i crtežima na zgradama, a među glavnim temama je Tin-Tin. I svaki put kada naiđem na stripovski zid neke zgrade, oduševim se kao da ga prvi put vidim. Brisel je izgrađen na zidinama pa tako postoje mnoge katedrale i zamkovi koji predstavlju kapije grada ili zatvor na primer, a koji datiraju iz srednjeg veka. U blizini Grand Place-a nalazi se poznata fontana sa bronzanim dečakom koji piški u fontanu i koji sa svojih 60cm predstavlja najveću turističku atrakciju, a poznatiji je kao Menneken Pis. Često ga oblače u razne kostime, u zavisnosti od ,,eventa''. Postoji nekoliko legendi, a najpoznatija kaže da su u 14. veku, u vreme kada je grad bio pod opsadom, neprijatelji želeli da eksplozivom raznesu gradske zidine, što je video dvogodišnji dečak. Nakon što su zapalili fitilje i pobegli od eksplozije, dečak je došao i ispiškio se po fitiljima, zbog čega je grad spašen. U međuvremenu je napravljena i ženska verzija - Jeanneke Pis. Po tom centru bih mogla po ceo dan da se šetam i istražujem ga. Usput miriše pomfrit za koji svi tvrde ponosno da je njihov najbolji na svetu i nije da nije. Dobija se u fišecima, porcije su ogromne, majonez je obično glavni prilog i veoma je jeftin. Cena je 2.5e. Vafl je takođe belgijska poslastica i ima je na svakom ćošku. Nisam luda za slatkišima, ali sa koladom, mmmmm.....Kad smo već kod klope, postoji dosta restorana sa sendvičima svih vrsta, gde se za malo para može biti sit. U poređenju sa drugim evropskim gradovima, mislim da je Brisel veoma pristupačan što se cena tiče. Preporučujem mesta za pomfrit koja se nalaze na prelepim trgovima, pa tako dok uživate u najboljem pomfritu, ujedno možete istražiti i druge delove grada koji se ne pominju toliko često u vodičima, a neki od njih su Place Flagey, Barrière de Saint-Gilles, trg pored crkve Notre Dame de la Chapelle ili Place Jourdan. Dovoljno je samo da pogledate oko sebe natpis ,,friterie'' ili ,,frit'' i na pravom ste mestu. U centru, nalazi se velika zgrada Berze iz 1873. godine, u čijoj se blizini nalaze kafići i restorani u kojima se može uživati u kafi ili pivu, preko puta su restorani gde se može pojesti sendvič sa prilozima koji god nam padnu na pamet, a odmah iza Berze, postoje ulice sa tržnim centrima, za ljubitelje shoppinga. Kada je reč o čokoladi, ne treba je kupovati u okolini Grand Place, u suvenirnicama koje nude nekoliko kutija za po 10e. Ko želi pravu belgijsku čokoladu, najbolje da poseti prodavnice gde se može kupiti na meru, kao na primer Leonidas.

Slika

Ono što bih svima preporučila jesu muzej René Magritte i kuća Viktora Horte, belgijskog dizajnera i arhitekte, poznatom po pravcu Art nouveau. Zanimljiv je i Muzej Instrumenata ili Kuća muzike, zgrada je veoma interesantna spolja. Mada, muzeja ima oko 90, tako da je izbor zaista veliki. Audrey Hepbern je rođena u Briselu, u ulici Rue Keyenveld 48, pa ko želi, može posetiti taj kraj grada. Leti, može se obići Palais Royal - Kraljevska palata u blizini Briselskog parka, koja je otvorena za javnost i ulaz je besplatan. Najbolji vidikovac u gradu je ispred Palate pravde, najveće zgrade sa zlatnom kupolom, gde je najbolje doći pred zalazak sunca. Prošle godine smo tu gledali utakmicu Belgija - Amerika, sa improvizovanog video bima, kada smo kao verni fanovi, na licu nosili boje belgijske zastave. Odmah ispod Palate pravde, postoji lift koji vodi u moju omiljenu ulicu Blaesstraat, gde pored second hand radnji, postoji niz malih prodavnica sa antikvitetima, starim nameštajem, umetničkim delima i jedna ogromna prodavnica posuđa gde se mogu kupiti prelepi tanjiri, ali mislim da su retki koje će ovo poslednje zanimati :). U Briselu, uvek me vesele skupovi na kojima ima mladog sveta, gde su svi opušteni, sedi se na travi ili betonu, jedu se sendviči koje smo napravili ili kupili usput i pije se belgijsko pivo. S obzirom na to da je izbor piva toliko veliki, nekada je dovoljno i jedno pivo, pa da sutradan prepričavamo utiske od prethodne noći i divimo se ,,čudnim putevima božijim''. Gde god da se nađem u gradu, znam da je u blizini neki park. Ima ih toliko mnogo i tako se može lepo uživati u njima. Botanička bašta je ogromna i ulaz je besplatan. Zanimljivo je znati da ispod Brisela protiče Sena, ali se nigde ne vidi jer je preko nje u 19. i 20. veku izgrađeno mnogo građevina.

Slika

Naša omiljena zanimacija su obilasci ,,second hand'' radnji gde se svašta može naći. Brisel je poznat po najvećem buvljaku gde se mogu naći razni antikviteti. Ono što se meni sviđa je to što grad nije uštogljen kao neke prestonice i što vrvi od života. Ne treba iznenaditi što mnogi delovi nisu toliko čisti, pa se tako može videti pokvaren frižider na sred trotoara, jer nekome više ne treba. Naravno, postoje i moderni delovi grada gde su oblakoderi, Parlament, ali čak i u tim sterilnim delovima, može se naići na zelenu oazu.

Slika

U Brisel je najbolje otići leti, temperature su do 20-25C, preporičuje se slojevito oblačenje i uvek je dobro nositi kišobran. Zime su veoma hladne. U Belgiji, govori se holandski, francuski i nemački. Sve gorenavedeno nije ni pola od onoga što može da se vidi i obiđe. Ne preostaje mi ništa drugo nego da u narednom periodu napišem i nastavak o Briselu, iz nekog drugog ugla :) Takođe, poput Holandije, Belgija nije toliko velika zamlja, pa ko ima vremena i mogućnosti, može otići i do drugih mesta jednako lepih ili čak i lepših od Brisela, a sve je na najviše dva do tri sata vožnje autobusom ili vozom. Karte su preko Eurolines-a veoma jeftine, pa preporučujem posetu Antwerpenu koji je na samoj granici sa Holandijom, zatim Liège, Luxembourg, Ghent ili Bruges.

Slika

Bon voyage!

Slika

Ukoliko vam se dopadaju priče, možete me pratiti i na mom blogu ili lajkovati FB stranicu :)

Pozdrav,
Majus

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 17 Oktobar 2015, 16:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Draga Majus, da te nema- trebalo bi te izmisliti! :ljubac: Toliko su ti "zivi" opisi, zanimljiv nacin predstavljanja gradova, "koje ne vidi bas svako", narocito ako zivi u zemlji bede, kao sto je sa nama slucaj! A malobrojni su oni koje putovanja ne zanimaju, koji ne bi voleli da jezde svetom i vide razlicite kulture... :D

Hvala sto si sada "nas mali karavan"! :bravo: :D Obogatila si nam sajt i bas sam srecna zbog toga! :op-op:

Bas kada si pisala o "second hand" radnjama...pre nego sto si napisala da ste ih obilazile, pomislila sam da te pitam kakve su cene i ponuda... :D ... za razliku od mnogih (za koje pouzdano znam "da nemaju 'leba da jedu, a "gade" se takvih radnji!), ja sam potpuno drugaciji slucaj! :lol: Obozavam da ih obilazim i tvrdim da se, cak i kod nas, u takvim radnjama mogu naci zanimljive (cele, nove) stvari po pristupacnim cenama...sto je najprimamljivije, bar meni, je to da su ti (odevni) predmeti napravljeni od kvalitetnih, prirodnih materijala, a ne kao vecina danasnje robe koja nam se nudi- proizvedena u Kini, od razne "gume i plastike"!

Zato, volela bih da napises jos koju rec o tome! :op-op:

I, molim te, okaci jos koju sliku! :clap:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 17 Oktobar 2015, 17:11 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
Draga Pefkari,

Hvala Vama!
Presrećna sam što Vam se priče dopadaju i želim Vam od srca, da ih posetite.

U ,,second hand'' radnjama za samo 1e možete nađi odlične komade odeće. Moja drugarica koja tamo živi, redovno kupuje kod njih i pravi je profesionalac u tome. Takođe, u Briselu postoji najveći buvljak gde se svašta može naći. I generalno, Brisel nije skup grad. Ja možda nisam kompetentna da to kažem jer sam uvek kod nje, pa na smeštaj i hranu ne mislim, ali u odnosu na druge gradove, ne morate potrošiti mnogo para.

Veliki pozdrav :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 17 Oktobar 2015, 17:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hvala na brzom odgovoru! :D :clap:

Nisam bila u Belgiji, ali jesam u malom francuskom gradu Anemas...iako smo mi, generalno, "sirotinja" za "zapadnjake", u tamosnjem "C&A" sam kupila gomilu stvari, za manje novca nego u ovim nasim! :? A mnogo je veci izbor bio!

Hocu da kazem da se svuda moze naci nesto "povoljno", samo zavisi koliko je covek uporan i sta ga zanima! :D

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 17 Oktobar 2015, 19:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Lepe stvari pišeš. Ali savet jedan dobronamerni..ubacuj slobodno više slika medju tekst. Zametno je malo narocito preko telefona kad se ulazi ;)

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 18 Oktobar 2015, 11:29 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
Hvala, biće :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Oktobar 2015, 11:00 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:clap: Majus, hvala ti na još jednoj lepoj priči iz tvoje riznice.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Oktobar 2015, 12:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Čula sam da je Briž veoma lep grad, to se lepo vidi i u filmu u Brižu, koji ja obožavam!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Oktobar 2015, 13:17 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
Milenaidaki, hvala tebi što čitaš moje priče!
Posetiću Briž posle Nove godine, pa ću pisati i o tome. Iako sam toliko puta bila u Belgiji, posetila sam samo Antverpen, osim Brisela, tako da ću sada ići i na druga mesta.

Veliki pozdrav,
Maja

:)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Oktobar 2015, 13:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
E pa jedva čekam! Majo, da li ćeš i za doček Nove godine biti negde u inostranstvu?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Oktobar 2015, 14:21 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Sreda, 07 Oktobar 2015, 22:24
Postovi: 72
Hocu, idem kod drugarice u Brisel, pa je u planu i Briz, a ako se ukaze prilika, mozda jos nesto u Belgiji, a iz Belgije, malo i do Holandije :) Pisacu o tome ;)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 19 Oktobar 2015, 14:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:kolo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.