Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:22

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 119 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:41 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Cerin nekadasnji fakultet- Ruski univerzitet prijateljstva naroda ("RUDN")

Ruski univerzitet prijateljstva naroda (rus. Российский университет дружбы народов) je jedan od najvecih univerziteta u Ruskoj Federaciji. Ovaj drzavni univerzitet osnovan je 5. februara 1960. godine. Sadasnji rektor univerziteta je Vladimir Filipov, bivsi ministar obrazovanja. Ima vise od 21000 studenata. Najvaznija osobina Ruskog univerziteta prijateljstva naroda je njegova mnogonacionalnost - njegovi studenti poticu iz oko 200 zemalja sveta. Moto univerziteta je- "Ujedinjeni znanjem". Ne znam sve zemlje odakle su cerini prijatelji i kolege, ali mogu neke da nabrojim: Rusija, Ukrajina, Moldavija, Grcka, Makedonija, BiH, Crna Gora, Turska, Liban, Kazahstan, Vijetnam, Kina, Venecuela, Ekvador....?

Na univerzitetu je provela 9 godina (4 godine osnovnih studija, 2- mastera i 3- doktorskih)...ostao joj je jos doktorski rad i odbrana...nazalost, kada je privodila kraju rad, morala je da pocne da radi...nije bilo para "za podrsku"...valjda ce jednom i to zavrsiti! Slika Vise nema studentski status...ima radnu vizu...ne zivi vise u Studentskom domu, vec deli stan sa troje prijatelja...samo stanarina joj je 200 € mesecno...na periferiji Moskve...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:42 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Car-top

Srednjevekovno artiljerijsko oruzje, remek-delo ruske artiljerije i livackog zanata. Izliven u bronzi 1586. godine, a napravio ga je ruski majstor Andrej Cohov. Narucio ga je car Fjodor Ivanovic. Top nikada nije sluzio svojoj nameni, vec je predstavljao vojnu moc i dostignuce. Duzina topa iznosi 5,34 m, sirina cevi- 1200 mm, kalibar- 890 mm, tezak je 40 tona. Usao je u Ginisovu knjigu rekorda, kao najveca haubica ikad napravljena. Svako njegovo djule tesko je 1965 kg. Ukrasen je reljefima, a jedan od njih predstavlja cara Fjodora Ivanovica na konju. Tek u 18. veku je premesten u Kremlj, gde je takodje vise puta menjao mesto. Danas se nalazi blizu Car-zvona. Restauracija je uradjena poslednji put 1980. godine.

Slika

Slika

Slika

Car-zvono

Najvece izliveno zvono u svetu je rusko Car-zvono, koje se nalazi unutar Moskovskog Kremlja. Narucila ga je carica Ana Ivanovna, bratanica cara Petra Velikog. Car-zvono je tesko 216 tona i 924 kilograma. Visoko je 6,14 m, precnika 6,6 m. Izlili su ga u bronzi majstori Ivan Motorin i njegov sin Mihajlo izmedju 1733.-1735. godine. Ornamente, portrete i natpise napravili su V. Kobelje, P. Galkin, P. Koktev, P. Serebrijakov i P. Lukovnikov. Ovo zvono nikada nije zazvonilo, jer se u pozaru 1737. godine odvojio veliki deo, dok je zvono jos uvek bilo u kalupu. U svom kalupu je ostalo skoro ceo vek. Godine 1836. postavljeno je na kameno postolje pored Zvonika Ivana Velikog u Kremlju. Neko vreme Car-zvono je sluzilo kao kapela, a pukotina je koriscena kao vrata.

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Avgust 2018, 20:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kazanska Katedrala

Prica o cudotvornoj ikoni

Godine 1579., za vreme carovanja Jovana Vasiljevica Groznog, koji pokori grad Kazan, prestonicu carstva Tatarskog, u tom gradu devojcici Matroni javi se u snu Presveta Bogorodica i kaza joj da se na mestu gde je njihova kuca nalazi sakrivena u zemlji Njena ikona, i naredi joj da o tome obavesti duhovne i gradjanske vlasti u gradu. Ovo se vidjenje ponovilo nekoliko puta. Matrona isprica o tome svojoj majci, ali ona ne obrati paznju na reci svoje kceri. Najzad devojcica vide ikonu u ognjenim zracima, i pri tome cu strasan glas: "Ako ti ne saopstis reci moje, ja cu se javiti na drugom mestu; ali ces ti poginuti!" Ovoga puta majka uslisi molbu svoje kceri, uplasene poslednjim vidjenjem, i zajedno s njom uputi se ka arhiepiskopu i vojvodama. Ali im ovi ne htese verovati. Tada, vrativsi se kuci, majka stade sama kopati zemlju na ukazanom mestu. Njoj se pridruzise i drugi, ali nista ne mogose naci. Najzad, kada stade kopati sama devojcica Matrona, ikona Preciste Bogorodice bi nadjena i izvadjena iz zemlje. Ikona bi veoma svecano i sa velikom cascu odnesena u crkvu, i proslavi se cudotvorenjem, i bi od tada svuda poznata kao "Kazanska".

Postoji mnogo prica, kroz vekove, u kojim je sve odsudnim trenucima ova ikona pomagala ruskom narrodu i spasavala ga. Bilo bi predugo da navodim sve sto sam procitala, uglavnom, Rusi joj se duboko klanjaju i veruju u njenu moc i pomoc.
Kada je bilo bombardovanje Srbije, 1999. godine, Kazanska ikona Presvete Bogorodice, uz blagoslov patrijarha moskovskog i cele Rusije Alekseja II, doneta je u Srbiju 1. aprila 1999. godine. Doneli su je monasi manastira Svete Sergejeve Lavre, a put kroz Srbiju pocela je iz Saborne crkve u Beogradu. Posle je preneta u Crkvu Ruzicu na Kalemegdanu, a zatim je doneta na plato Hrama Svetog Save, gde ju je docekalo oko 3000 ljudi. Zatim je ikona isla do crkve Aleksandra Nevskog, Bogoslovskog fakulteta i presla Pancevacki most. Vracena je u Hram Svetog Save, gde je ostala, zajedno sa ikonom Presvete Bogorodice Trojerucice, poklonima Ruske pravoslavne crkve nasoj pravoslavnoj crkvi i srpskom narodu. Sluzen je moleban za spas srpskog naroda. Postojala je zelja da se sa ikonom ode i na Kosovo i Metohiju, ali tadasnji patrijarh Gospodin Pavle nije to dozvolio.

Slika

Cudotvorna ikona Presvete Bogorodice Kazanske

Slika

Kazanska Katedrala

Nalazi se u severozapadnom uglu Crvenog trga. Prvobitno je sagradjena 1630. godine u cast oslobodjenja Moskve od poljsko-litvanske agresije, a podigao ju je princ Dimitrije Pozarski. Posto je ovaj hram izgoreo u pozaru 1632. godine, car je naredio da se obnovi u kamenu. Kao i mnoge druge crkve i Kazanska crkva je srusena 1936. godine i to na dan kada je trebalo da proslavi 300 godina postojanja. Na njenom mestu podignuti su kafici, pa cak i javni toalet. Odluka da se Kazanska crkva obnovi doneta je 80-tih godina proslog veka. Novembra 1990. godine tadasnji patrijarh moskovski i cele Rusije Aleksej II postavio je kamen temeljac, a tri godine kasnije i osvestao novosagradjenu crkvu.
Kao i u vecini ruskih crkava zabranjeno je unosenje foto-aparata i kamera. Crkva nije preterano velika, a sastoji se iz nekoliko holova u kojima se nalaze osvestane ikone i freske. Moguce je upaliti svece, kao i napisati imena na papiricima za zive i upokojene, kojima ce biti ocitane molitve. Ime hrama dolazi od najvaznije ruske ikone– Bogorodice Kazanjske koju Rusi slave u znak pobede nad agresorima sa istoka. Reprodukcije ove ikone se nalaze i u hramovima u Sankt Peterburgu i Kazanju.

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Avgust 2018, 21:33 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Moskovske zgrade

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U jednom pravom ruskom domu... :ljubac:

Slika

Slika

Slika

Slika

Manjezni trg, mesto gde se izlazi za TC "Okhotny Ryad"

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Avgust 2018, 21:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Muzej Nikolaja Reriha

Nikolaj Konstantinovic Rerih ( Sankt Peterburg, 9. oktobar 1874. — Kulu, Himacal Prades, 13. decembar 1947.) je bio ruski slikar, arheolog, filozof, naucnik, pisac, pozorisni umetnik i javna licnost. Stvorio je oko 7000 slika, a njegov stil je bio jedinstven. Mnoge od njih su izlozene u poznatim svetskim muzejima i galerijama. Objavio je oko 30 knjizevnih radova. Bio autor i inicijator medjunarodnog pakta za zastitu umetnickih i akademskih institucija i istorijskih lokacija (Rerihov pakt) i osnivac je medjunarodnog pokreta za odbranu kulture. Vise puta je nominovan za Nobelovu nagradu.

Posle Oktobarske revolucije Rerih, koji je u to vreme ziveo u Finskoj, nije mogao da se vrati u Rusiju, pa se preselio u London. Zatim je krenuo na veliku umetnicko-predavacku turneju po Americi. Na kraju je ispunio svoj san o putovanju u sredisnju Aziju. Zainteresovao se za spiritizam. Tamo je, zajedno sa suprugom Jelenom, stvorio ucenje Agni-joga. Bio je protivnik sovjetskog rezima. Bavio se pisanjem o komunizmu i budizmu.

Danas postoji nekoliko muzeja u svetu koji nose njegovo ime, a dela su mu izlozena u mnogim svetskim galerijama.

Slika

Ceri se mnogo dopao muzej.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Avgust 2018, 21:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nocno krstarenje rekom Moskvom

Slika

Slika

Slika

Slika

Spomenik Petru Velikom

Slika

Slika

Moskovski medjunarodni poslovni centar "Moskva Siti" poslovni je distrikt u centru Moskve . Predstavlja prvu zonu u Rusiji u kojoj su objedinjene poslovne aktivnosti, zivotni prostor i zabava na jednom mestu. Vlasti u Moskvi su projekat osmislile 1992. godine. Moskva Siti se nalazi 4 km zapadno od Crvenog trga. Zauzima prostor od 100 ha, na njemu se nalazi 6 nebodera — medju kojima i najvisa zgrada u Evropi- Toranj Federacije. Pre izgradnje ovog centra, na ovom zemljistu je bio stari kamenolom sa mnogo napustenih ili zatvorenih fabrika i skladista. Mora se priznati da izgleda svetski! :clap:

Slika

Slika

Ruska akademija nauka (rus. Российская Академия Наук, PAH) sastoji se od devet glavnih ogranaka, podeljenih prema naucnim oblastima. Obuhvata oko 1000 istrazivackih i obrazovnih instituta sirom Ruske Federacije. Osnovao ju je 1724. Petar Veliki u Sankt Peterburgu. Tada se zvala Sankt-peterburska akademija nauka. Ime je nekoliko puta menjano tokom godina. Sadasnji naziv Ruska akademija nauka dobila je 2. decembra 1991. godine. Njeno sediste je u Moskvi.

Slika

Slika

Slika

Hram Hrista Spasitelja

Slika

Slika

Kremlj sa rezidencijom predsednika

Slika

Slika

Oruzarnicka kula...vec sam pisala o njoj...ovo su najnovije slike...

Slika

Slika

Slika

"Plutajuci most", poznat i kao "Leteci most", je inzenjersko cudo u parku Zarjadje. Ovaj impresivan most ima 70 m spoljasnjeg prosirenja bez ijedne konstrukcije za podrsku, tako da izgleda kao da lebdi iznad reke Moskve.

Slika

Slika

Slika

Jedna od Staljinovih "visotki"...nalozio je da se izgradi 7 visokih nebodera. Godine 1946. Staljin je izneo ideju da se izgradi lanac visokih oblakodera. Zeleo je da stranci, kada dodju u grad, uporedjujuci ga sa svojim metropolama, da ga dozive kao jednako vredan. Tokom 1947. godine izabrao je grupu mladjih arhitekata, a svakom od njih poverio izgradnju jednog od buducih zdanja. Trazio je od njih da izgrade 4 prvoklasna i 4 drugoklasna oblakodera. Prvi je bio oblakoder Vrapceva brda, koji ce postati Moskovski drzavni univerzitet, poveren je Lavu Rudnevu, novom ekspertu svoje struke.

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Avgust 2018, 21:34 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
"Svadba, svadba, svadbaaa..."

Slika

Slika

Nulta tacka...kazu da treba stati na nju, za srecu! Slika Ako stanete na sam centar- vraticete se u Moskvu, a ako stanete na centar, zazmurite, zamislite zelju i bacite novcic preko glave- zelja ce vam se ispuniti! :op-op:
Na karti Moskve, u centru, ispred Voskrenske kapije i Iverske kapele, na samom ulazu na Crveni trg, nalazi se "tacka" gde otkucava glavni ruski sat i gde je u zemlju zaboden znak nultog kilometra. Od te tacke i danas, kao i uvek, pocinje racunanje ruskog vremena i ruskog prostora.

Slika

Cvetni sat

Dana 9. jula 2001. godine Moskva je dobila "cvetni sat". Najveci cvetni sat na svetu, precnika 10 m, pusten je svecano u rad u moskovskom Parku pobede. Takvi satovi, ali manjeg precnika, do sada su postojali samo u Japanu i Svajcarskoj. Za brojcanik je upotrebljeno oko 8000 cvetova. Cifre na satu napravljene su od begonija. Mehanizam je elektromagnetski, a za njegovu izradu strucnjacima je bilo potrebno 4 meseca. Kazaljka koja pokazuje minute ima 4,5 m i teska je više od 30 kg. Za razliku od zenevskog cvetnog sata, moskovski nema sekundaru. Sat radi sve do prvih mrazeva, da bi proradio ponovo u prolece.

Slika

Slika

Slika

Unutar Kremlja

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Avgust 2018, 21:35 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I, eto, tako su se deca provela i ove znamenitosti su obisla tog Leta Gospodnjeg 2005. :op-op: :ljubac:

Tri godine kasnije, pratimo je u "zivot u Moskvi". Jos uvek je tamo. Ali, to je "druga tema"! ;)

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 09 Septembar 2018, 18:27 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
E da! Danas mi Moskvicka poslala poruku da je danas Dan Moskve...poslala mi video sa vatrometom, od nocas...paaa- srecan i nama praznik!Slika

SlikaSlikaSlika

SlikaSlikaSlika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Septembar 2018, 08:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prva ja, dosta sam virkala preko tvog ramena :lol:
Najpre: :bravo: i puno ti hvala za ovakvo detaljisanje, voleeem!
:ljubac:
Pogotovo kad se ima u vidu situacija u kojoj si i količina slobodnog vremena koje imaš, duplo hvala! :romance-grouphug: :ljubac:

Beleškice su mi kod kuće, ali evo dve stvari kojih se sećam:
. Kanda mi fali tu još neka pričica o imenu Moskva (reka), ili sam nešto krivo skopčala...
. Pogodila me žestoko činjenica postojanja spomen knjige sa imenima 26 MILIONA žrtava. Imajući u vidu kako mi zaboravljamo, ne marimo, puštamo druge da nas broje (i žive i mrtve)... treba da učimo od pametnijih.

Toliko za ovu rundu, i ljubi nam inspiratorku!

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Septembar 2018, 08:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 11:50
Postovi: 1447
Pefke svaka čast za trud.
Fotke su sjajne, nisam imao predstavu da je Moskva toliko lepa i atraktivna.
Mislim da je nepravedno zapostavljena u glavama naših turista. Uglavnom se vrte Venecija, Rim, Pariz, Prag, Budimpešta itd, ali Moskva izgleda uopšte ne zaostaje.

_________________
Peglanje je lakše ako se prethodno dobro pofajta :character-oldtimer:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Septembar 2018, 14:32 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Drugari, hvala vam sto ste odvojili vreme da procitate "roman u 3 toma"...da nisam rastrzana drugim stvarima i desavanjima, bilo bi "i vise, i lepse"! :mrgreen: ;)

Jack, juce sam "bila resila" da zavrsim, pa da sve pukne! :lol: Zurila sam od tate, nista plaze, suncanje i plivanje, samo rad! Skoro 13 sati, sa kracim prekidima sam radila...i dok je Nole igrao! :doh: Nisam shvatila na sta mislis da fali...o reci sam pisala....stavila i friske slike sa nocnog krstarenja... :shifty: ...pogledacu sad, jos jednom...uglavnom sam gubila vreme na iznalazenju tekstova o mestima i objektima...pa prevodila, "prepricavala", sve sa ciljem da prikupim sto vise cinjenica....zato je trajalo ovoliko...a deluje da bas i "nije nesto"! :D Uglavnom, procesljala sam i dopunila gotovo sve...imam jos za jedno imanje nesto da dodam...i jos nekoliko slika...jutros sam legla u pola 4 i sada sam stvarno- mrtva! Slika

Blazo, mislim da si sasvim u pravu! Pisuci ovaj tekst, citajuci o gradu ono sto nisam znala, prosto sam se "zalepila" i pozelela odmah da odem! :op-op: Priznajem da sam imala neku drugu sliku o njemu...ne znam ni da opisem kakvu, ali nije bila bas pozitivna! :mrgreen: Prvo, uprkos mojoj licnoj borbi sa hvalospevima o braci (verovatno zasluzan tata, kao glavni "agitator"!), mnogo sam razmisljala o stradanjima tog naroda...drugo, dve Ruskinje, Micine drugarice, koje su bile ovde i kod nas, postale su mi drage- odmah! Priznajem, mada nerado, da ima nesto u toj nasoj slovenskoj dusi! :shifty: Trece, toliko zanimljivih gradjevina, muzeja, parkova...cini mi se da mi 2 meseca ne bi bila dovoljna, da ljudski vidim samo ovo sto sam ovde "pobrojala"...a na netu sam otkrila jos gomilu divnih mesta, koja nisu "cuvena", a ono su sto bih htela da vidim i dozivim...da je "ono vreme koje je vec trebalo da dodje", bila bih vec u poseti! :D Ovako, moracu da se zadovoljim pisanjem i citanjem nasih izvestaja...Cetvrto, kada uporedim cerine slike od pre 13 godina i ove novije, vidi se da je "porasla" i sazrela...zaista! Kao devojcurak, nasumice je skljockala...jednu-dve fotke i cao...bez da se "udubi malo u problematiku"...ove novije fotke su joj bas dobre...ako uzmem u obzir da je amater i da je slikala telefonom...

Ako mi posalje slike i iz drugih nekih gradova u kojima je bila, eto opet "price iz druge ruke"! :op-op:

A, ako sam dala neku pogresnu informaciju, unapred izvinite! Trudila sam se da proverim kod vise autora neke podatke i da iz mora tekstova izvucem ono sto se kod svih "poklapa".

:ljubac: :ljubac: :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Septembar 2018, 14:56 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
E, da! Jack me podseti: tacno znam da sam citala tekst o nastanku imena grada, tj. o znacenju same reci "Moskva"...i kroz maglu se secam o cemu se radilo..ali, kako sam, uglavnom, radila uvece i nocu, umor je ucinio svoje i negde sam "zaturila" taj tekst...jos uvek ga trazim "u skrivenim fiokicama" u kompu!SlikaNecu dodati to dok ne vidim, ponovo, tekst ispred sebe! :snooty: :mrgreen:

Sto se tice svih tih stradalnih dusa, mogu da zamislim koliko je sve svecano, dostojanstveno, grandiozno...kada Rusi pisu o svojim ratovanjima! Ono detence...pa cini mi se da bi sad uzelo pusku i islo da brani svoju zemlju! Svaki put me rasplace, ali svaki! :ljubac:

A to da mi ne pamtimo svoje stradale...pa, ne bih rekla...jedino sto ne umemo da sacuvamo svu "gradju" o tome..."nestane nam u vremenu"...ne znam koji sam razred bila, recimo 6.-7....bili smo na ekskurziji u Jasenovcu...secam se koliko mi nije bilo dobro i koliko mi se sav taj uzas urezao u pamcenje...i da sam videla tamo imena stradalih i predmete koji su im pripadali...poruke koje su ostavljali svojima...ako ih ikada nadju, da znaju sta su razmisljali u sudnji cas...zanima me sta je sa tim spomen-muzejom danas...da li iko, normalan u glavi, sa makar malo srca u grudima, moze da porekne da je to bio uzas?! Nebitan je broj stradalih- da je i jedan jedini covek skoncao na takav nacin, bilo bi uzasno! :cry:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Septembar 2018, 17:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ne poriče se da je bio užas, i to licemerje je ono najgore od svega, priznaje se da je to 'bila grozna greška', ali se broj žrtava odokativno procenjuje kako kome treba.
Baš zato čuvanje građe i jeste bitno. Asocirala si me na neku davnu polemiku, da li je bila ovde ili drugde, ne sećam se, koliko se percepcije ljudi menjaju, pogotovo sa protokom vremena od nekog događaja.

Rusi su podneli najveći teret i razaranja i ljudskih žrtava u II sv. ratu. To znamo, je li tako.
Evo slike kako se vremenom menjalo mišljenje ljudi, konkretno u Francuskoj (jer je istraživanje radio francuski institut) o tome koja je nacija najviše doprinela pobedi nad fašizmom.

Slika
Izvor: https://www.vox.com/2014/6/16/5814270/the-successful-70-year-campaign-to-convince-people-the-usa-and-not

Gebels je znao šta govori o 1000 puta ponovljenoj laži. (Danas više i ne mora toliko, već i triput ponovljena, laž postaje vest.)
Ali kako god se nečije percepcije menjale, oni imaju zabeležene svoje žrtve. Ko zna koliko ih je još, neimenovanih, netraženih i nenađenih. I bez obzira na sve pokušaje iskrivljenja stvarnosti, ova nenormalna brojka od 26 miliona stoji i stajaće.


A sad jedna moja percepcija, verovatno takođe iskrivljena: ono čemu se još divim jeste i taj neki njihov patriotizam bez izvinjavanja.
Ne mislim baš da četvorogodišnjaci treba da uzimaju puške, ali vidi se taj njihov ponos i ljubav i odgovornost prema otadžbini koje prenose na decu. Kod nas ne vidim to. Ladno će ljudi svoju decu učiti da npr. 'ginu', biju se ili podnose ne znam ni ja šta za svoj omiljeni sportski klub, a Srbiju će da opljunu bez zadrške. Ne volim to. Ni da vidim ni da čujem. Čini mi se da smo zaboravili ko smo.
Ne mislim da sad treba nekome nabijati na nos sopstveni 'nacionalni osećaj', ali mi bar nemamo zašto da saginjemo glavu. Istorijski gledano.

I pls nemoj opet ti da mi gineš tražeći neki nevažan tekst. :ljubac:
Samo mi se učinilo da si zapamtila neku dodatnu interesantnu legendicu, a ja volim takve bajke, pa reko' da te podsetim da nam ispričaš...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 10 Septembar 2018, 18:21 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:ljubac:

Ovo za "broj zrtava koji se menja"...skandalozno! Nemam drugu rec...a isto sam htela da kazem za njihov podmladak, samo se nisam tako dobro "odrazila"! :mrgreen:

A pricicu moram da nadjem...zbog sebe! :mrgreen: Kad mi nesto tako "padne", pa ne mogu da se setim, mozgam "do Slika"! :shifty:

Luda- znam, ali tak'a sam! :smesko-gore-dole:

Opet mi padaju na pamet Rusi...i one nase generacije, koje ih se secaju sa ljubavlju i ponosom...mome tati mozes sve da kazes, ali da mu "diras" u Ruse- niposto! Dok je jos bio ok u glavi, cesto smo se sporili...jer ja nisam "tip za idole"...kako su to cudne stvari...dok sam bila dete i slusala istoriju, koju je plasirala tadasnja vlast, ovi isti boljsevici, Lenjin i kompanija su mi bili bas cool ljudi...sada, kada citam sta su sve ti isti boljsevici radili, kako je cena njihove moci i popularnosti bila da uniste "sve sto je bilo pre njih", malo su mi "fuj-bljak"...ne malo!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 119 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.