Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:59

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 119 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 14:59 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika



2005. je...dete upisalo Devetu gimnaziju...super djak, ide na takmicenja iz svega i svacega...voli profesore, oni nju...uci ruski, engleski i latinski- u skoli...i grcki- privatno...na kraju prvog razreda dobija ponudu od profesorke ruskog jezika da provede mesec dana, tokom letnjeg raspusta, u Moskvi...povoljan aranzman...cera kaze da je, koliko se seca, kostao 485 evra...trebalo je da budu smesteni u Studentskom domu...zvuci "da nije mnogo", ako se uzme u obzir samo cena avionske karte...ipak, treba da provedu 4 nedelje u jednom od najskupljih gradova sveta! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:01 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Porodicno smo bili srecni i uzbudjeni! Slika Niko od nas tamo nije bio...profesorka kaze da misli da deci nece biti potrebno vise od 150 € da ponesu, za dzeparac...hranice se u studentskoj menzi...mi, ne raspitavsi se, dajemo detetu toliko...ispostavilo se, po povratku, da je zivela "na leru"...ali, prezivela je, videla je mnogo toga sto mi mozda nikada necemo, stekla iskustvo "odvajanja od roditelja" i zivota "u belom svetu", a impresije su joj bile takve, da je 6 meseci samo o tome pricala! Razumljivo! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:04 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Svi ste upuceni u to da nam cera vec 10 godina zivi u Moskvi. Posla je na studije, kao stipendista Ruske Vlade, potpomognuta svojom profesorkom i uz blagoslov Ruskog doma u Beogradu. Ovo, 2005., bio je njen prvi susret sa tim gradom...tada nismo ni slutlii da ce, ubrzo, i ona postati stanovnik te prestonice.

Do Moskve se, avionom, putuje oko 3 sata, bez presedanja. Donedavno je postojao i voz "Puskin", kojim se, sa presedanjem u Madjarskoj, putovalo 48 sati. Cena karte varira i zavisi od kompanije, kao i vremena putovanja (doba godine). Nas "tata" to prati i kada rezervise karte za ceru, gleda da uzme najpovoljniju varijantu. Tako se cena karte kretala, najcesce, od 170 do 300 € (povratna). Nekada su bile i "akcije", pa je najjeftiniji let kostao samo 59 €! Trenutno je povratna karta preko "tricavih" 500 €! Slika

Ovde necu pisati dogodovstine, vec cu pokusati da vam prikazem Moskvu "okom njenog foto-aparata".
Nadam se da cete uzivati! Slika

Slika

Moskva ima 5 velikih internacionalnih aerodroma. Do sada, cera je bila na 3: Vnukovo, Domodedovo i Seremetjevo. Nemam njene slike, ali ove sa neta su me naterale da kazem. "WOW!" Kolikooo je toooo!

Vnukovo

Slika

Domodedovo

Slika

Seremetjevo

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:08 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Smestaj im je bio katastrofa, ali provod takav da gotovo nisu ni spavali...celodnevni izleti, nocne sedeljke, odlazak u pozoriste, druzenje sa mladim Rusima..sve su to proziveli za 4 nedelje...vratili se sa podocnjacima do zemlje, ali neka! Jednom si mlad i jednom se zivi! Slika

SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:10 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika MOSKVA Slika

Glavni grad Ruske Federacije. Broji 12 miliona stanovnika, od cega je 2 miliona studenata. Prostire se na brezuljkastom terenu, na reci Moskvi. Podaci koje sam saznala iz cerinih prica su da su zime ostre, hladne i duge...najniza temperatura, otkad ona zivi u Moskvi, bila je -27*...kako Milica kaze, bas hladno je "kad pocnu da ti se lede dlake u nosu"! :lol: ...prvog leta, te 2005. temperatura je, tokom celog avgusta bila do 24*...i bilo je puno kise...tokom godina, koje provodi ziveci u Moskvi, temperatura tokom leta se poprilicno podigla, pa je nekih leta bilo i tamo i 35*...

Danas je zaista metropola...sve veliko, sve sljasti, svega ima...luksuzni restorani, barovi, hoteli, prodavnice...Ruskinje moderne i doterane "od na sabajle"...prvo sto mi je cera rekla vezano za njih, bilo je: "Mama, od 8 ujutro one su u minicima, na stiklama, sa sredjenim frizurama, pod ful-sminkom! Paradiraju ulicama i gledaju da "upecaju" nekog dobrostojeceg stranca...a muskarci, momci...ne gledaju strankinje, zabavljaju se i zene iskljucivo svojima!" Cisto je, metro blista, kulturni su...razlika izmedju Moskve 2005. i sad je, bar kako ona kaze, velika...onomad, grad ju je odusevio...sada ima podosta kica, sjaja...ona Moskva, od pre 13 godina, bila joj je lepsa...da, rekla mi je : "Iznenadilo me je sto svuda "vristi" crveno i zlatno!" :mrgreen:

Ipak, ona taj grad voli, koliko i Beograd. Kada ode tamo- nedostaje joj rodni grad, kad dodje ovde- nedostaju joj prijatelji i zivotne navike odande.

Malo "opstih" podataka...Moskva se nalazi u centru evropskog dela nekadasnjeg SSSR-a. Prostire se na i oko reke Moskve, na 7 brezuljaka i na nesto vise od 1000 km/2. Nadmorska visina grada je 156 m...nesto slicno Beogradu...sirina grada je, od zapada ka istoku- 39,7 km, od severa ka jugu- 51,7 km. Podeljen je na 12 rejona, koji su povezani gustom saobracajnom mrezom.

Slika

Grad se nalazi u pojasu umerene kontinentalne klime , sa toplim i vlaznim letima i dugim hladnim zimama. Prosecna letnja temperatura je oko 23*; zimi je najniza bila -42*, a najvisa letnja je izmerena 2010.- 39*....Sneg pada 3-5 meseci godisnje (od kraja novembra, do kraja marta). Vreme (casovnik) je, u odnosu na nase +1 h leti, a +2 h zimi, kada mi promenimo racunanje vremena.
Rekoh vec da ima 5 medjunarodnih aerodroma, 9 zeleznickih terminala. To je i najvece recno pristaniste u Rusiji. Brojnim kanalima reka Moskva povezana je sa Volgom. Kroz Moskvu reka Moskva protice duzinom od 45 km, a sirina reke je 100-150 m. Kroz grad prolazi 6 automobilskih magistrala i puteva. Siroki bulevari imaju i po 10 saobracajnih traka. Ipak, guzva je velika, ali su Moskovljani na to navikli. Secam se da je, kad je stigla u Moskvu, put od aerodroma do Studentskog doma trajao 3 sata. A sacekao je i vozio kroz grad covek koji zivi dugo u Moskvi. :shock:
U proslosti, gradom su dominirale Pravoslavne crkve. U doba Sovjetskog Saveza, gradjene su visoke zgrade, u socijalistickom stilu...Staljin je zeleo da svo stanovnistvo ima stanove u kojima ce ziveti...tako je dao da se izgradi tzv. "Sedam sestara", najvisih zgrada u gradu...u njegovo vreme poruseni su mnogi hramovi, crkve i manastiri. Medju ostalima Kazanjaska Katedrala i Hram Hrista Spasitelja, Iverska vrata i jos mnogo toga. One su posle 1990. godine ponovo sagradjene, po starim nacrtima. Razumem da je grad morao da se modernizuje, da se grade postepeno veliki bulevari, ali ne razumem zasto je moralo da se srusi ono sto je proslost i kultura ruskog naroda. Niti zasto je surovo pobijena carska porodica. Kako bilo, Moskva u novije vreme obnavlja ta stara i vredna zdanja. Srecom, ponesto od stare arhitekture je i sacuvano, kao sto su kuce u Ulici Stari Arbat, Tverskaja, Kitaj-gorod (stara trgovacka cetvrt)...takodje su sacuvana imanja plemica, kao sto su Ostankino, Kuskovo, Caricino- carsko imanje...mnoga imanja, kuce poznatih pisaca, umetnika, kompozitora su nacionalizovane i pretvorene u muzeje.
Na pocetku posta vidite grb grada Moskve, na kome je lik Svetog Georgija koji ubija azdaju...on je ujedno i zastitnik grada.
Moskva ima 86 "gradova pobratima", Beograd je jedan od njih! Slika

O svemu ce biti vise reci kasnije....o znamenitostima grada...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:13 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Istorija grada

U zelji da sto tacnije, vernije i zanimljivije opisem "Moskvu nekad i sad", iscitavala sam mnoge tekstove po netu. Probala sam da nadjem neku "sredinu" i nadam se da cu vas objektivno izvestiti! :op-op:

Grad Moskva ima bogatu istoriju. Prvi put se pominje u spisima, u kojima knez Jurij Dolgorukov 1147. godine poziva kneza Severskog, recima: "Dodji, brate, meni u Moskvu!" Jurij Dolgoruki naredjuje izgradnju drvenog zida-tvrdjave, na mestu danasnjeg Kremlja...oko njega se kasnije razvio grad.

Jurij Dolgoruki

Slika

Kremlj je, od nastanka, bio i ostao centar drzave...kasnije Carske Rusije, pa Sovjetskog Saveza i, na kraju, danasnje Ruske Federacije...izuzev onog perioda kada je prestonica prebacena u Sankt Peterburg.

Mongoli su spalili grad do temelja i pobili stanovnike grada 1237.-1238. godine. Grad se oporavio i 1327. postao centar knezevine Vladimir-Suzdalj. Tatari su ih stalno napadali, pa je Ivan III, 1480. godine, uspeo da ih konacno oslobodi tatarske vlasti. Pod njegovom vlascu, Moskva je postala prestonica carstva, koje obuhvata sve teritorije danasnje Rusije i jos neke zemlje. Krimski Tatari napali su grad 1571., spalili ga do temelja...sve, osim Kremlja.

Moskva, 1556. godine

Slika

Zatim su ratovali sa Svedjanima, Poljacima, 17. vek je bio ispunjen narodnim ustancima, epidemije kuge su takodje pustosile ovaj grad u proslosti. Bio je prestonica drzave do 1712.. dok je car Petar Veliki nije preselio u novoizgradjeni Sankt Peterburg. Za vreme francusko-ruskog rata, kada je 1812. godine izbila pretnja od Napoleonove vojske, Rusi su se povukli iz grada, spalivsi ga za sobom.

Slika

Januara 1905. godine uvedena je institucija gradonacelnika, pa je prvi zvanicni gradonacelnik Moskve bio Aleksandar Adrijanov. Posle Oktobarske revolucije 1917. godine, Moskva je postala glavni grad Ruske Sovjetske Federativne Socijalisticke Republike, a nekoliko godina kasnije i Sovjetskog Saveza. Tokom Drugog svetskog rata, 1941., kada je Moskva bila pod opsadom Nemaca, svi Moskovljani su ucestvovali u odbrani grada (i muskarci i zene). Sa obe strane su bili veliki gubici u ljudstvu, ali grad je uspeo da se odbrani.

Protivtenkovske barikade 1941. godine

Slika

Toliko ratova, toliko stradanja, ali grad je sve preziveo.

Po zavrsetku Drugog svetskog rata, iliti Velikog otadzbinskog rata, kako ga Rusi zovu, Moskva je postala centar istocnog bloka zvanog Varsavski pakt.

Dana 1.5.1944., ustanovljena je medalja Za obranu Moskve i 1947. medalja U spomen 800. godisnjice Moskve. Povodom 20-ogodisnjice pobede nad nacistickom Nemackom, 8.5.1965. Moskva je postala jedan od dvanaest sovjetskih gradova heroja. Ovaj period je drasticno uticao na izgled Moskve, narocito za vreme Staljina. Tada je grad urbanizovan i modernizovan. Izgradjeni su siroki bulevari i avenije, ali su unistena brojna vazna arhitektonska zdanja, uglavnom vezana za religiju, medju kojima Kazanska Katedrala, Hram Hrista Spasitelja, Kula Sukarev i druge.

Godine 1980., Moskva je bila domacin letnih olimpijskih igara, a 1991., bila je popriste neuspelog pokusaja drzavnog udara nekih clanova sovjetske vlasti protiv Mihaila Gorbacova. Iste godine SSSR se raspao, a Moskva je ostala glavni grad Ruske Federacije do danas.

Ostaje jos prica vezana za nastanak imena grada...po nekim tumacenjima grad je dobio ime po reci Moskvi, ali postoji vise teorija o tome kako je ta rec nastala. Prema prvoj, izvedena je od ugro-finskog pojma koji znaci reka krava (ili medveda, ili cak tame!) Prema drugoj, popularnijoj teoriji, izvedena je iz stare slovenske reci koja oznacava mocvarnu reku. Nasla sam jos jednu pricu o tome...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:13 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Metro

Mesto na kome mozete imati i "umjetnicki dozivljaj"...mnogo ljudi...nasi putnici su ga, osim za prevoz, koristili i za spavanje i dnevni odmor, od skakutanja sa jednog na drugo mesto...

Plan metro linija, slika sa neta

Slika

Nesto malo o njemu samom...metro u Moskvi pusten je u pogon 1935. godine. Najpre se zvao "Lazar Kaganovic", po revolucionaru i politicaru, koji je bio glavni izvodjac radova na zeleznici...od 1955. nosi ime "V.I. Lenjinove Moskovske zeleznice"...to je zvanicno..u narodu poznatiji kao "Moskovski Metropoliten"...tako i policajce koji cuvaju metro zovu "Metropolitenska policija". Ako vam, kojim slucajem, padne na pamet da pravite neke gluposti, ne daj Boze- pljujete ili bacate smece bilo gde, osim tamo gde je propisano, necete se dobro provesti. Moskovljani nemaju potrebu za tim, oni su ponosni na svoj metro i vode veoma racuna o higijeni istog.

Zakljucno sa 2018. godinom, metro ima 14 linija i oko 200 stanica (ovo su najnoviji podaci)...linije se razlikuju po boji i nijansama, broju i imenu...nadjoh interesantnu pricicu o tome kako je kruzna linija broj 5 nastala..i zasto je ona "braon" boje...kazu da je to urbana legenda...posto je metro gradjen u vise faza, u nekom trenutku drugu Staljinu su ljudi zaduzeni za izgradnju izlozili plan buduceg metroa, tj. novih linija...on je, navodno, samo cutao i, u jednom trenutku, spustio soljicu sa kafom posred plana, ustao i otisao, bez reci...oni su to shvatili kao "znak" da tu gde je spustio soljicu , treba da sagrade kruznu liniju...tako je nastala prva "kruzna linija", koja povezuje sve ostale. Prosecan razmak izmedju stanica je 1,8 km...tako da vozovi razvijaju veliku brzinu... :mrgreen: ...radno vreme je od 5.35 do 1.05 nocu...i oni imaju, pored dnevnih, mesecne i godisnje karte za prevoz. Nema "svercovanja".

Inace, razlicite stanice metroa, razlicito su uredjene...one starije u socrealistickom stilu, ove novije su modernije, svedenije, razlikuju se po boji mermera i keramickih plocica, inace su identicne...i to uredjivanje metro stanica je imalo faze...od bogato ukrasenih do krajnje svedenih...70-ih godina se to ukrasavanje opet "vratilo u modu"...

I tako, moglo bi se tu jos svasta napisati...samo jos jedan, ne lep momenat...u moskovskom metrou su se dogodila dva teroristicka napada...jedan 2004., drugi 2010. Ceceni su ih izveli, a poginulima je podignuta spomen-ploca na mestu stradanja...da li treba da pricam koliki strah sam osetila tog jutra 2010., kada je vest o napadu stigla do mojih usiju...nekih sat i po nisam mogla da dobijem dete na telefon, premrla sam od straha! Naravno, kao i verovatno vecina majki, pomislila sam odmah na najgore...panika se mogla "seci nozem"....a onda "saveti", bla-bla-bla, "molim te, danas smanji kretanje po gradu i idi gde god mozes peske!", sto nijedno dete ne zeli da slusa...tako zivim otkad je tamo- trudim se da ne mislim mnogo, jer, sve sto mi je, tokom ovih dugih godina, napricala o zivotu i desavanjima u Moskvi, "iskrivilo" je moju sliku o tom gradu, drzavi i ljudima...gradjevine su lepe, zelenilo je lepo, sve je "sljastece" i grandiozno, ali moja misao o velicini ruske duse se nekako promenila...volela bih da me buducnost demantuje...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Njihova tadasnja metro stanica

Slika

Zanimljivost:
Za vreme Drugog svetskog rata moskovski metro je koriscen kao skloniste (i "porodiliste")- u njemu je rodjeno 217 beba.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Smestaj

Bili su smesteni u okviru Filoloskog fakulteta, na mestu "gde odsedaju deca koja dodju na letnje kurseve jezika"....tako mi cera objasnila.. :mrgreen: ...Drzavni institut ruskog jezika Puskin....kada sad uporedim ove slike sa slikama Studentskog doma, u kome je zivela na pocetku studija, veoma me podseca na to...ne bojte se, nije "toliko" strasno! :mrgreen: Sve to spada u "cari" studentskog zivota! Nesto kao "vojska"! :shifty:

Nesto malo o ovoj ustanovi

Drzavni institut za ruski jezik "A.S. Puskin"(Государственный институт русского языка им. А.С. Пушкина) je vodeca skolska i naucna ustanova koja se bavi problemima nastave ruskog jezika za strance. Osnovan je 1966. godine kao Naucno-metodicki centar ruskog jezika na Moskovskom drzavnom univerzitetu "M.V. Lomonosov", a 1974. godine postaje samostalna skolska ustanova – Institut za ruski jezik "A.S. Puskin". Godine 1998. dobija status Drzavnog instituta. U institutu rade istaknuti specijalisti za metodiku nastave ruskog jezika kao stranog, za metodiku nastave ruskog jezika i knjizevnosti u skoli, za lingvistiku, za nauku o knjizevnosti i druge filoloske i humanitarne discipline. Prvi direktor, zatim rektor, a danas predsednik Instituta, jedan je od njegovih osnivaca, akademik , doktor filoloskih nauka, profesor Vitalij Grigorjevic Kostomarov. Danas je rektor instituta doktor filoloskih nauka profesor Jurij Jevgenjevic Prohorov.
U okviru instituta nalaze se Filoloski fakultet, Fakultet za obuku i usavrsavanje stranih studenata i Fakultet za postdiplomsko usavrsavanje. "Puskin" je i zvanicni Centar za sertifikacijsko testiranje znanja ruskog jezika u Rusiji i 18 zemalja sveta.
Od dana kada je, 2011., Institut posetio tadasnji predsednik Ruske Federacije Dmitrij Medvedev, posebnim ukazom, 6. jun je proglasen "Danom ruskog jezika".

Cera je uzela sve sto je mogla moje, pa i kofer...buduci da me znate, pogadjajte koji kofer je bio njen! :mrgreen: :lol:

Slika

Slika

Prvo da vidimo ovaj "horor", pa da predjemo na "sjaj visokog drustva"! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Gledajuci ovakve prizore na mnogim mestima tipa "hotel", uvek sam se pitala sta to nagoni coveka da ruinira sve oko sebe...da li to radi u svojoj kuci, kuci svojih roditelja, prijatelja...? :hand:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Centar grada...cuveni Crveni trg- iliti, sto bi Rusi rekli- КРАСНАЯ ПЛОЩАДЬ...najveci, najlepsi, na njemu se nalazi veliki broj znamenitosti, koje svaki posetilac Moskve treba da vidi...povrsina Crvenog trga iznosi neverovatnih 90350 m/2, dugacak je 695 m, a sirok 130 m....na njemu se nalazi Kremlj, sa crvenim zidinama i unutrasnjoscu, u kojoj se nalaze crkve, Lenjinov mauzolej, Drzavni istorijski muzej, Car-zvono, Car-top, TC "GUM"...da krenemo polako...

Izgled iz pticje perspektive, naravno, slika uzeta sa neta

Slika

Maketa centra grada (sa neta)

Slika

Ima mnogo tumacenja zasto se trg zove bas "Crveni"...od toga da je tu proliveno mnogo krvi, zato sto su zidovi Kremlja crveni, zbog "crvenih" ideja u proslosti, do toga da se rec "crveni", na ruskom, kaze "КРАСНАЯ"...u savremenom ruskom jeziku ima to znacenje, a u staroruskom je oznacavalo nesto dobro i lepo. Kako god, zaista jeste i "crven" i "lep"! :smesko-gore-dole:

Ovaj prostor trga nastao je u 15. veku, kada je tadasnji car Ivan III naredio da se uklone prvobitne drvene gradjevine, jer je cesto, zbog gradje, dolazilo do pozara. Tada se trg nazivao Pozarni trg. Красная площадь je naziv koji pocinje da se koristi od 18. veka. Oduvek je bio srediste desavanja, najpre kao velika pijaca, kasnije kao carska rezidencija, najlepsi je, najveci, najvoljeniji i zato se smatra sredistem ("srcem") cele zemlje, ne samo grada Moskve. Tu su se desavale sve vazne stvari za zivot Rusa. Tu su se odigravala krunisanja careva, mnoge bitke su tu vodjene, a danas sluzi za odrzavanje raznih sluzbenih ceremonija Ruske Vlade. Na Crvenom trgu odrzavaju se vojne parade, na Dan pobede nad fasizmom, 9. maja. Najcuvenije vojne parade bile su tokom 1941., kada je grad bio opkoljen Nemcima, a jedinice su direktno sa trga odlazile u borbu, i Parada pobede, 1945. godine. Ovaj trg odvaja Kremlj od starog trgovackog dela grada koji se zove Kitaj-gorod. Od njega se, na sve strane racvaju glavne moskovske ulice.

Godine 1991. Crveni trg je uvrsten u UNESCO-vu listu svetske bastine.

Istorija grada ovekovecena je i u delima mnogobrojnih umetnika. Evo kako je nekada davno izgledao. Nadjoh sliku na netu, koja predstavlja Moskvu iz tog vremena...autor je Vasilij Surikov.

Slika

Kremlj....nekada srediste grada i rezidencijalno mesto carske porodice, kasnije i danas- rezidencija predsednika drzave. U bukvalnom prevodu "kremlj" znaci "tvrdjava"...i zaista, opasuju ga velike zidine, smatra se najutvrdjenijim mestom i pod zastitom je UNESCO-a.
Moskovski Kremlj je najveca srednjevekovna tvrdjava na svetu. Ukupna duzina kremaljskih zidova iznosi 2235 metara, visine je 5-19 m, a debljine 3,5-6,5 m. Cetiri palate Kremlja, opasane obrambenim zidom sa tornjevima, izgradjene su u periodu od 1485.-1495. godine, poredjane su u obliku trougla i iz pticje perspektive zaista izgleda kao pravo utvrdjenje.

Sredisnje mesto Kremlja je Saborni trg. U okviru tvrdjave nalazi se 20 kremaljskih kula. Buduci da cera nema slike pogodne da ih ilustrujem, na netu sam nasla male slike pojedinih od njih, pa cu ih, uz opis, ovde staviti. Dakle, redom:

1. Borovicka kula- izgradjena 1490. godine, ime je dobila po Borovickom brdu, jednom od onih na kojima se nalazi Moskva. Arhitekta- Pjetro Antonio Solari. Josip Bove je obnovio kulu, ostecenu 1812. godine, prilikom povlacenja Francuza. Godine 1935. na vrhu kule je postavljena crvena zvezda, sa kojom je kula visoka 54,05 m.

Slika

2. Blagovestenjska kula- izgradjena 1488. Nalazi se na obalama reke Moskve, dobila je ime po ikoni "Blagovestenje", koja se na njoj nalazila do 1932. godine. Visoka je 30,7 m.
3. Vodosnabdevajuca kula- izgradjena 1488. godine, arhitekta je bio Antonio Frijazin, ime dobila po tome sto izvodi vodu iz reke Moskve u Kremlj. Takodje je bila jako ostecena 1812., Josip Bove je obnovio, a 1937. Sovjeti su postavili na njen vrh crvenu zvezdu. Visina kule sa njom iznosi 61,25 m.

Slika

4. Tajna kula, poznata i kao Vodena kula- izgradjena 1485. godine, izgradio je Antonio Giljardi, tajnim izvorom vodila do reke Moskve, 1770. pomerena zbog izgradnje Kremaljske palate, ali iste godine i ponovo izgradjena. Sovjeti su zatrpali izvor 1933. godine. Visoka je 38,4 m.
5. Bekljemiseva kula- izgradjena 1487. godine, arhitekta Mark Frijazin, ostecena tokom Oktobarske revolucije, obnovio je arhitekta Riljskij, visoka 46,2 m.
6. Prva bezimena kula- izgradjena posle 1480. godine, sluzila u odbrambene svrhe. Srusena od eksplozije baruta, obnovljena u 17. veku. Takodje uklonjena 1770., zbog zidanja palate, srusena 1812., a obnovio je Josip Bove- radovi trajali od 1816.-1835. godine.
7. Druga bezimena kula- gradjena u isto vreme kad i Prva, pored nje. Godine 1680. dogradjen toranj sa kvadratnom bazom. Bila je zatvorena 1770., tokom izgradnje palate, visoka- 30,2 m.
8. Petrova kula- izgradjena 1480 i neke, unistena 1612. od strane Poljaka, 1771. uklonjena zbog izgradnje palate, ponovo izgradjena 1783. Unistena 1812., obnovio je Josip Bove 1818. Visoka je 27,15 m
9. Konstantino-elenska kula- izgradjena 1490. godine, graditelj Pjetro Antonio Solari, 1770. uklonjena zbog izgradnje palate, srusena 1812. Imala kapiju i sopstveni pokretni most, most je uklonjen, kapija zazidana, visina kule-36,8 m.
10. Nabatnijska kula- izgradjena 1495. godine, nalazi se na jugoistoku zidina, na njoj se nalazilo zvono, koje je najavljivalo uzbunu (nabat znaci uzbuna), visoka- 38 m.
11. Carska kula- najmanja i najnovija, izgradjena 1680. godine, visoka je 16 m i zapravo nije kula, vec cetvorougaona komora. Prema legendi, car Ivan Grozni je hteo sa nje da prati sta se dogadja na Crvenom trgu.
12. Spasiteljeva kula- najveca kula, visoka 80 m, graditelj Pjetro Antonio Solari, ima 1 ulaz i 5 spratova.U 19. veku na nju je postavljen sat. Godine 1935., Sovjeti su skinuli dvoglavog orla i postavili crvenu zvezdu na vrh.
Prica vezana za sat na ovoj kuli je veoma interesantna, kao i istorija sata. Postavio ga je kaludjer Lazar Hilandarac, rodjen u Prizrenu, a prebegao u Hilandar posle boja na Kosovu.

Slika

13. Senatorska kula- izgradjena 1491. godine, graditelj Pjetro Antonio Solari, ispred kule se nalazi Lenjinov mauzolej, visoka- 34 m, dugo nije imala ime, do 1787., kada je izgradjen Senatorski dvorac.
14. Nikolajeva kula- izgradjena 1491., ime dobila po manastiru Svetog Nikolaja, koji vise ne postoji. Toranj je napravljen 1806. u neogotickom stilu, francuske trupe ga unistile 1812., Josip Bove ga obnovio 1816. godine. Kula je ostecena 1917., obnovio je arhitekta Nikolaj Marovnikov. Godine 1935., Sovjeti postavili crvenu zvezdu na njen vrh. Visoka je 70,4 m.
15. Srednja arsenalska kula- izgradio je 1495. Pjetro Antonio Solari, nalazi se u severozapadnom delu zidina, ime dobila sredinom 18. veka, kada je u njenoj blizini izgradjen arsenal.
16. Ugaona arsenalska kula- izgradio je 1492. Pjetro Antonio Solari. Godine 1712. napravljeni otvori za topove, zbog odbrane od Svedjana. Francuzi je ostetili 1812., prilikom povlacenja, a obnovio je Josip Bove 1819. Visina je preko 60 m.
17. Zapovednicka kula- izgradio je 1495. Aleviz Frijazin, nalazi se ispred Aleksandrovskog vrta. Pored nje je bilo sediste vojnog zapovednika. Osmatracnica je dogradjena izmedju 1676. i 1686. godine. Visoka je 41,25 m.
18. Trojicka kula- izgradjena 1499. godine, graditelj Aleviz Frijazin, dobila ime u cast Svete Trojice 1658., po nalogu cara Alekseja. Tokom istorije sluzila je kao zatvor. Na njoj se nalazio i sat do 1812. godine. Visoka je 80 m.

Slika

19. Oruzarnicka kula- izgradjena je 1495. godine, a ime dobila posle izgradnje Oruzane palate.

Slika

20. Predmostna kula- izgradio je 1516. godine Aleviz Frijazin, nalazi se pred mostom preko reke Neglinaje, sluzila u odbrambene svrhe. Godine 1685., dogradjena je ograda u stilu moskovskog baroka. Visina joj je 13,5 m.

Plan Kremlja iz 1601. godine, slika sa neta

Slika

Izgled Kremlja iz 18. veka

Slika

Slika

Slika

Gledajuci cerine fotografije i praveci odabir onih koje cu postaviti, bila sam, mnooogooo, u nedoumici..i pocesto! Gomila hramova, crkava, manastira, a buduci da ih nisam licno videla, morala sam mnogo da "googlam" i uporedjujem slike...kasnije bih "proveravala" sa cerom, da ne bi doslo do zabune! Slika Verujte, spremajuci ovaj izvestaj iz Moskve, mislim da sam se pripremila zaista za obilazak iste! :op-op: Kao "dodatak", pita me cera pre neki dan: "Super to sto radis! Zaista se spremas za obilazak Moskve! Da li si uzela da ponovis ruski?" :shock: Mislim da ne cujem dobro! Moje "ucenje" tog jezika svodi se na ucenje "skolskog ruskog", sa decom, tj. sa sinom, dok je bio u osnovnoj skoli! Ne znam ni gde su joj knjige...maaa, nisam ja ucila TAJ jezik! :lol: Mada, da budem iskrena, verovatno bih brzo usla u stos za "osnovno sporazumevanje"! :mrgreen:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Neke slike sam pokupila od cere iz perioda otkad zivi u Moskvi, jer, kada je prvi put bila, nije znala mnogo toga o gradu, slikala je nekako nasumicno, a kasnije je isla u planske obilaske grada...sa prijateljima, profesorima, rodjacima... :smesko-levo-desno: :op-op:

Slika

Na ovoj slici pravo nalazi se Drzavni istorijski muzej, na njega se nadovezuju Voznesenjska vrata sa Iverskom kapelom, dalje u nizu je zgrada bivse Gradske Dume, a do nje (nova) Kazanska Katedrala.

Slika

Slika

Ulicni sviraci

Slika

Desno na slici vidi se Obelisk Romanovih, spomenik, koji je prvobitno napravljen u cast 300. godisnjice vladavine ove dinastije, 1914. godine..obelisk je dizajnirao S. A. Vlasev....na cetvorougaonom postolju postavljen je obelisk, koji na vrhu ima dvoglavog orla, a na stubu, koji je sastavljen od vise delova, napravljenih od finskog granita, bila su uklesana imena vladara iz loze Romanovih i njihovih zena. Postavljen je na ulazu u Aleksandrovski park i uz veliku svecanost "otkriven"....posle Oktobarske revolucije, rastavljen je na delove i sklonjen...vracen je na ovo mesto, uz kremaljske zidine, 1966. godine...umesto imena vadara, na njemu su danas uklesana imena izvanrednih mislilaca i licnosti borbe za oslobadjanje radnika. Tako je nastala prva monumentalna statua nove drzave. U 2013. godini, za 400. godisnjicu dinastije Romanov, spomenik je demontiran radi stvaranja moderne replike prvobitnog spomenika ruskim vladarima dinastije Romanov. Prema recima strucnjaka, izvorni spomenik je skoro izgubljen u procesu. Pa, rastavljan, pa sastavljan...

Slika

Slika

Na dan 8. maja 1967., duz zidina Kremlja, postavljeni su blokovi od tamnocrvenog mermera ispod kojih se u urnama cuva zemlja gradova-heroja: Lenjingrada, Kijeva, Minska, Staljingrada, Sevastopolja, Odese, Kerca, Novorosijska, Murmanska, Bresta, Tule i Smolenska.

Slika

Slika

Ovo sam nasla na netu, bilo mi je bas nekako dirljivo, pa moram da podelim sa vama...26. juna 1941., 4 dana nakon napada Nemacke na SSSR, prvi put je izvedena pesma "Sveti rat" ("Священная война"), koja je postala nesluzbena ratna himna celog sovjetskog naroda...evo kako je izvodi jedan decacic... :cry:



A evo jos jedne "ratne pesme", koju je, "nasih ratnih dana" (ili, kako bi moj taja rekao "za vreme okupacije"), pevao moj pokojni ujak mojoj mami, kada je krisom dolazio nocu da vidi porodicu...poginuo je na Sremskom frontu...mama mi je pricala da ju je uspavljivao tom pesmom....bila je bas ovako mala...znate je i vi, pesmu...i meni je mama pevala kad sam bila mala...Slika



Vecni plamen, pored Groba neznanog junaka ispod zidina Kremlja...upaljen je 8. maja 1967. godine, simbolizuje bezimene junake, poginule i nestale u Drugom svetskom ratu i "nastavak zivota i posle smrti". Spomenik je izgradjen od crvenog granita, kako bi bio uklopljen u ceo eksterijer Kremlja. Na njemu se nalazi bronzana skulptura koja predstavlja lovorov venac i vojnicku kacigu polozene na zastavu. Ispred spomenika nalazi se plamenik u obliku zvezde petokrake gde gori "Vecna vatra" ("Vecni plamen").
Godine 1997., federalnim zakonom, odredjeno je da uz grob bude prisutna pocasna straza.
Strazarsko mesto broj 1 nalazi se kraj Groba neznanog junaka. Na njemu, ispod zidina moskovskog Kremlja, pored Vecnog plamena, svakodnevno, bez obzira na vremenske prilike, stoji pocasna straza, od 8-20 h. Gardisti elitne Predsednicke pukovnije smenjuju se svakog sata, uz sevanje bliceva foto-aparata brojnih turista. Gardisti na strazi stoje tako nepomicno, da turisti i prolaznici cesto pozele da ih pokrenu i nasmeju. Ali, to nije nista novo, gde god postoje takve straze, neki turisti se isto ponasaju.
U Rusiji gori vise od 200 Vecitih plamenova, a prvi je zapalio Leonid Breznjev, generalni sekretar Komunisticke partije Sovjetskog Saveza i sef drzave u dva mandata.

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Crkva Svetog Vasilija Blazenog

Crkva Svetog Vasilija Blazenog (Храм Василия Блаженного), na jugoistocnom delu Crvenog trga koju je, izmedju 1550. i 1560. godine, dao da se izgradi Ivan IV Vasiljevic Grozni. Nalazi se preko puta kule Kremlja- Spaskaje (Spasiteljeve). Izgradili su je arhitekte Barma i Postnik. Sastoji se od osam manjih crkava okupljenih oko jedne glavne- Crkve Svete Trojice, a sve one su rasporedjene oko devete- Crkve Pokrova Presvete Bogorodice...sredisnja, glavna crkva, omedjena je sa cetiri osmougaone crkve na glavnoj osi i sa jos cetiri – dve su cetvorougaone i dve nepravilnog oblika – na dijagonalama tornja glavne gradjevine, koji ima oblik satora, s mastovitim sarenolikim kupolama koje imaju vrhove u obliku lukovice. Osnova crkve je u formi krsta. U prizemlju se nalazi kapela Svetog Vasilija Blazenog, gde se nalaze i njegove svete mosti. Cela gradjevina, zbog boja, sarenila i oblika, podseca na slatkise.

E, sad...nasla sam dva objasnjenja zbog cega toliki broj kapela/tornjeva...ne znam sta je istina...

1. Prvobitna ideja je bila da se izgrade gusto zbijene kapele, svaka posvecena jednom svecu na ciji je dan car dobio bitku ali, sve je ipak objedinjeno u jednu veliku crkvu.
2. Devet sarenih i blistavih kupola spojenih u zajednicku osnovu u obliku turbana simbolizuju tatarska plemena koje je pobedio car Ivan Grozni i njihove teritorije pripojio Rusiji.

Centralni i najvisi toranj glavne kapele ima najmanju kupolu, koja pritom nije sarena, dok su ostali, nizi tornjevi, zakiceni zaista impresivnim i mastovitim kupolama. Rusi su poceli da koriste ovaj oblik kupole (lukovicu) u 12. veku, umesto klasicnih vizantijskih (plitkih) kupola, jer su ove bolje podnosile tezinu snega.
Zbog toga sto se plasio da glavni izvodjac radova ne napravi jos negde ovakvo remek-delo, Ivan IV je naredio da se oslepi neimar. Nadimak "Grozni" je jos i blag! :|

Car Fjodor Ivanovic je 1558. godine dodao kapelu na istocnoj strani, iznad groba Vasilija Blazenog, ruskog sveca cije ime crkva i nosi. U vrtu ispred crkve nalaze se bronzane statue Dmitrija Pozarskog i Kuzme Minina, koji su ujedinili rusku dobrovoljacku armiju u borbi protiv poljskih osvajaca. Sovjetska vlada je premestila statue na danasnje mesto 1936., jer su ometale odrzavanje parada.
Zidovi crkve su od crvene cigle ili obojene imitacije cigle sa belim ornamentima. Kupole, prekrivene limom, bile su ravnomerno pozlacene, sa kombinacijom bele, crvene i zlatne boje. Upotreba plave i zelene boje, u malim kolicinama, omogucila je izgled duge.

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:15 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Drzavni istorijski muzej na Crvenom trgu...zdanje u koje sam zaljubljena...zelim da ga vidim svojim ocima! Slika

Nalazi se na prostoru izmedju Crvenog trga i Trga Manjez. Nekada se zvao Carski ruski istorijski muzej. Pre njega, tu se nalazila Glavna apoteka, a neko vreme i zgrada Moskovskog univerziteta. Ova zgrada je izgradjena 1870. godine. Delo je arhitekte Vladimira Servuda i inzenjera Anatolija Semjonova. Izgradnja je trajala 6 godina, a odlikuje je staroruski arhitektonski stil. Krajem 19. i pocetkom 20. veka u ruskoj arhitekturi postao je popularan stil koji koristi motive staroruskog zidarstva. Dobio je naziv pseudoruski, neoruski ili laznoruski. Gradjevine podignute u ovom stilu danas spadaju medju najlepse u Moskvi. Karakteristika ovog stila je koriscenje elemenata tradicionalnog ruskog zidarstva: malih kula, karakteristicnih ukrasnih krovova, raznobojnih keramickih plocica za uredjenje fasade...Stare forme nisu jednostavno kopirane, vec stilizovane tako da se odlicno uklapaju sa elementima drugih stilova. Zbog toga gradjevine u pseudoruskom stilu, iako lako prepoznatljive, nisu jednolicne. U Moskvi su u ovom stilu podignute gradjevine najrazlicitije namene: privatne porodicne vile, pozorista, muzeji, trgovinski centri i zeleznicke stanice. Pronasla sam divne zgrade u ovom stilu, ali cera ih nije obisla, pa ih necu stavljati ovde. Ako se ukaze prilika, svakako cu ih obici! Slika

Muzej poseduje nekoliko miliona eksponata, koji obuhvataju sve periode razvitka ljudskog drustva, od praistorije do danas. Tako se tamo mogu videti alati, orudje i oruzje iz praistorije, skulpture, slike, predmeti raznih istorijskih licnosti, predmeti carske porodice Romanov, ali i oni iz doba boljsevicke Rusije, Sovjetskog Saveza, pa sve do danas. Da biste videli sve sto ovaj muzej nudi, bili bi vam potrebni dani.

Muzej se nalazi na adresi Crveni trg 1. Radno vreme muzeja je: svakog dana od 10-17 h, a cetvrtkom od 11-20 h. Ove cinjenice treba imati u vidu, kada resite da obilazite muzeje.

Slika

Slika

Voskresenska kapija, koja spaja dve zgrade- zgradu stare Moskovske gradske dume i zgradu Istorijskog muzeja. Izgradjena je u 16. veku, ali je 1931. godine srusena po Staljinovom naredjenju. Sadasnja kapija sa malom kapelom Bogorodice Iverske je njena kopija, izgradjena 1990. godine. Originalna kapela bila je jedno od najsvetijih mesta u Moskvi. U njoj se nalazila cudotvorna ikona Bogorodice Odigitrije, koja je, prema predanju, nastala na Svetoj Gori u 8. veku.

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:15 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Lenjinov mauzolej

U njemu je izlozeno balsamovano telo Vladimira Iljica Lenjina, vodje Oktobarske revolucije, koji je preuzeo vlast u Rusiji. Umro je 1924. godine i od tada njegovo balsamovano telo lezi izlozeno u ovom mauzoleju. Svake godine izdvoji se velika suma novca da bi se ovo mesto odrzavalo. Do sada je mnogo puta bilo inicijative da se Lenjin sahrani, ali to nije realizovano. Turisti i dalje rado obilaze ovo mesto.

Lenjin je bio tvorac Komunisticke partije Sovjetskog Saveza, tvorac Kominterne, utemeljivac prve socijalisticke drzave- Ruske Sovjetske Federativne Socijalisticke Republike (Росси́йская Сове́тская Федерати́вная Социалисти́ческая Респу́блика) i Sovjetskog Saveza . Nije sahranjen, po svojoj zelji, tamo gde i clanovi njegove porodice, vec je "po politickoj proceni" balsamovan i izlozen na Crvenom trgu.

Na netu sam nalazila clanke, u kojima pise da su i danas redovi ispred ulaza u mauzolej...cera kaze da nije istina...da nikada nije videla nikakav red...



Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:16 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hram Hrista Spasitelja

Saborni je hram Ruske pravoslavne crkve, nedaleko od Kremlja, na levoj obali reke Moskve. Podignut je u cast pobede ruskog naroda nad Napoleonom. Na zidovima hrama su bila ispisana imena oficira poginulih u ratu sa Napoleonovom vojskom 1812. godine. Car Aleksandar I potpisao je ukaz za izgradnju hrama u znak zahvalnosti Bogu, sto je spasao Rusiju od propasti. Posto se dan ruske pobede pogodio sa Bozicem, glavni oltar posvecen je Rozdestvu Hristovom. Hram je izgradjen po projektu Konstantina Tona, cuvenog arhitekte, koji se smatra zacetnikom "novovizantijskog stila" u arhitekturi. Gradili su ga istaknuti neimari i umetnici iz cele Rusije. Gradnja je trajala 44 godine. Hram je gradjen iz drzavnih sredstava, ali i iz dobrovoljnih priloga stanovnistva. Spoljasnji ukrasi i skulpture izgradjeni su od belog mermera, a prilazne stepenice od crvenog finskog granita. Za unutrasnje radove korisceni su zeleni ruski labradorit, purpurni kamen iz Soksa i italijanski mermer. Hram su oslikali poznati ruski slikari: Surikov, Bruni, Verescagin, Brulov, Vaznecov, Dal (pozlata). Vajari Loganovski, Ramazanov i Klod su uradili reljefe sa temama iz Biblije i ruske istorije. Hram je osvestan 1883. godine, u prisustvu cele porodice Romanov. Ovom cinu prisustvovali su i malobrojni preostali zivi ratni veterani iz 1812. godine.
Tom prilikom je prvi put izvedena uvertira "1812.", delo Cajkovskog.
Dana 5. decembra 1931. godine srusena je eksplozivom, po naredjenju Lazara Kaganovica, sovjetskog revolucionara i politicara. Planirano je da se na tom mestu podigne spomenik socijalizmu- Palata sovjeta. Medjutim, zbog nedostatka novca to nije ucinjeno. Godine 1958. Hruscov je nalozio da se na tom mestu izgrade bazeni. Tek 1990. godine, pod vlascu Jeljcina, pocinje ponovna gradnja Hrama Hrista Spasitelja. Izgradnja je trajala 10 godina, ima dosta promena, u odnosu na prvobitni hram. Novi hram osvestan je 2000. godine.

Hram je obnovljen po uzoru na prvobitni zahvaljujuci istorijskim fotografijama sacuvanim u Donskom manastiru. Moze da primi 10000 vernika. U njemu se nalazi sediste Ruske pravoslavne crkve. Visok je 103,5 m, sa kupolom i krstom na vrhu. Freske pokrivaju 25000 m/2. Podovi hrama su od mermera i granita. Spolja, hram je ukrasen reljefnim scenama iz Starog i Novog zaveta.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:16 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Mozda deluje malo zbrda-zdola ovo "opisivanje", ali, kako su isle fotke sa cerinog putovanja, tim redom sam resila da i ja vama "pricam"...

Trzni centar "Okhotny Ryad", veoma popularan medju turistima...dobro dodje da se osvezite kafom ili obrokom, posle obilaska Crvenog trga...na 3 nivoa nalazi se mnostvo prodavnica, sa brendovima, svetskim i domacim...kazu da je dobra ponuda i cene pristupacne, u odnosu na TC "GUM". Nalazi se ispod zemlje i mnogi kazu da ne bi ni znali da je tu, da se nisu raspitali...pre ulaska u ovaj TC naici cete na fontanu sa konjima, a iznad zemlje se nalazi staklena kupola...iz vise pravaca se moze uci u njega....

Slika

Slika

Desno od jelke vidite spomenik Zukovu. Spomenik marsalu Georgiju Zukovu je na Manjeznom trgu postavljen 1995. godine, povodom 50. godisnjice pobede nad fasizmom. Marsal Zukov je prikazan na konju, jer je, na Staljinov predlog, jasuci izvrsio smotru sovjetskih jedinica na prvoj Paradi pobede 1945. godine. Savremenici se secaju da su 5 dana sirom zemlje trazili odgovarajuceg konja za marsala. Izabran je konj srebrno-sive dlake po imenu Kumir. Zukov ga je jahao mesec dana pre parade.
Do spomenika marsalu Zukovu stici cete metroom, ako se od Majakovske stanice vozite jos 2 stanice, do stanice Teatraljna ili Okhotny Ryad. Spomenik se nalazi kraj samog ulaza na Crveni trg.
Georgij Zukov je poticao iz seljacke porodice i nije bio visoko obrazovan, ali je zbog svojih ratnih zasluga dobio cin marsala Sovjetskog Saveza. U narodu je posle rata dobio nadimak "marsal pobede". Upravo je Zukov, pocetkom Drugog svetskog rata zaustavio nemacku ofanzivu nadomak Moskve i tako pokvario Hitlerov plan. Prema tom planu, u munjevitom napadu nemackih trupa, SSSR je trebalo da padne za 2 nedelje. Zukov je kasnije, u razgovorima, naglasavao da, ono cega se najbolje seca iz rata, upravo je bitka za Moskvu.

Slika

Pretpostavljam da je ovde u pitanju bio neki protest...

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 15 Avgust 2018, 15:16 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Poklonaja gora ( Покло́нная гора́) јe rejon grada Moskve od 1936. godine. U njemu se nalazi Park pobede, posvecen sovjetskoj pobedi u Velikom otadzbinskom ratu (Drugom svetskom ratu). Na njoj se nalazi i najvisa tacka Moskve na visini od 171,5 m. Ovo brdo je oduvek imalo veliku vaznost za grad, jer se sa njega pruzao dobar pogled na Moskvu. Naziv potice od toga sto se na tom mestu svako poklanjao, u znak postovanja, pri dolasku u grad.
Sovjetska vlast je preuredila ovo mesto u "muzej na otvorenom", posvecen ruskoj pobedi nad Napoleonom. Slavoluk pobede je premesten u Park pobede 1968. godine. Godine 1973., podignut je spomenik generalu Mihailu Kutuzovu. U okviru parka nalazi se i Trg pobednika, na kome je podignut obelisk, sa boginjom Nikom na vrhu. U njegovom podnozju je spomenik koji prikazuje Svetog Georgija, kako ubija azdaju. Obelisk je visok 141,8 m, a svakih 10 cm predstavljaju jedan dan rata. Godine 1995. zavrsena je izgradnja pravoslavne crkve Svetog Georgija. Nesto kasnije izgradjena je spomen-dzamija i sinagoga posvecena holokaustu.
Bas te godine, kada je cera prvi put bila u Moskvi, proslavljano je 60 godina od pobede nad fasizmom. Predsednik Vladimir Putin je svecano otvorio kolonadu od 15 bronzanih stubova, koji predstavljaju glavne frontove Crvene armije tokom Drugog svetskog rata.
U parku se, takodje, nalazi i Ratni muzej, za koji cera kaze da bi se mom ocu, njenom deki, jako dopao. Deka je, inace, "zaljubljen" u Rusiju celog zivota. I mama je bila. Kako su oboje rasli u okupiranom Beogradu, a mamin brat je poginuo kao mladi beogradski skojevac, za njih su Rusi bili, i ostali, "sve i svja". Dakle, taj Ratni muzej, otvoren je 1995. godine (centralna zgrada je gradjena od 1983.). U Dvorani slave nalazi se 12 reljefa sovjetskih gradova-heroja, a na njenim mermernim zidovima ispisano je nekoliko hiljada imena heroja Sovjetskog Saveza, odlikovanih tokom rata. U Dvorani secanja nalaze se Knjige secanja, u kojima su ispisana imena preko 26 miliona sovjetskih gradjana, poginulih tokom Drugog svetskog rata. Galerije, izlozbene sale i postavka vojne tehnike na skoro 15000 m/2 svedoce o herojstvu i patriotizmu naroda. Takodje, u njemu mozete da vidite autenticne uniforme, oruzje, pisma, crteze i fotografije sa fronta, mape, planove, medalje…Boze, samo da ratova vise ne bude! :pray:

Park pobede

Slika

Slika

Memorijalni Ratni muzej

Slika

Slika

Crkva Svetog Georgija

Slika

Slika

Slika

E, na ovoj slici se lepo vidi: spomenik je sav u prizorima rata...svakih 10 cm predstavlja novu bitku...a spomenik je visok 141,8 m...

Slika

Slika

Slika

Spomenik psima koji su ucestvovali na frontu zajedno sa sovjetskim vojnicima otkriven je 21. juna 2013. godine, uoci Dana secanja i tuge koji Rusija od 1996. obelezava 22. juna, dana kada je 1941. otpoceo Veliki otadzbinski rat protiv nacisticke Nemacke. Na frontovima Velikog otadzbinskog rata ucestvovalo je vise od 60.000 pasa, koji su vukli saonice i dopremali municiju na front, bolnicki psi su evakuisali ranjenike sa bojnog polja, a psi-tragaci pretrazili su hiljade kilometara, u potrazi za minama i bombama na teritoriji Sovjetskog Saveza i Evrope. Oni su ucestvovali i na istorijskoj Paradi pobede na Crvenom trgu 24. juna 1945. godine.

Ovo je slika sa neta

Slika

Do Poklone gore mozete stici metroom. Od stanice Arbatska (na Arbatsko-pokrovskoj plavoj liniji) vozite se jos 3 stanice do Parka pobede. Pripremite se za dugu setnju.

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 119 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.