Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:36

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 13:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Može biti zbog sunčevog sjaja tog plavog dana, ili ko zna zbog čega, uglavnom…
Susret sa obalom Korzike doneo je iznenađujuće lupanje srca, nalet radosnog iščekivanja i osmeh „oko glave“.
Otkud mi sad to…?

Muzička podloga:


Da, svakako ću vam pokazati fotke, ali najpre nešto faktografije, da vas malo anesteziram dosadom pre nego što krene ta ekstatična avantura :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 14:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Korzika je četvrto po veličini ostrvo Sredozemnog mora, i nalazi se odmah ’poviše’ (čitaj: severno od) Sardinije. Naravno da je tu živeo autohtoni narod, i naravno da su ih mediteranski osvajači napadali, osvajali, gubili… Korzikanci su se sve vreme otimali i borili za oslobođenje, čak su i moćnim Đenovezima izmakli kontroli i u nekom momentu osvojili ’de fakto’ slobodu. Međutim… Đenovu je to ratovanje protiv njih koštalo toliko para, da su upali u dugove (!) prema Francuskoj (koja ih je u tom sukobu revnosno pomagala), pa su teška srca rešili da taj vruć korzikanski krompir jednostavno prepuste Luju XV, prvim Versajskim dilom 1768. godine. Tako je Francuska naredne, 1769, godine krenula da zvanično izvrši aneksiju ovog ostrva i trupama i formiranjem svoje uprave.

Da li je to slučajnost, ili direktan karmički uzrok daljih događaja, tek – te godine je na ovom ostrvu rođen jedan dečak, koji će bez pardona preuzeti vlast nad celom Francuskom i biti krunisan za cara, čim dovoljno poraste i on i njegova ambicija.
Znate već, dečak se zvao Napoleon Bonaparta.

I danas je ovde jak pokret za nacionalno oslobođenje, iako Korzika ima neki stepen autonomije…
Iako su pod formalnom vlašću Francuske već više od 200 godina, smatraju to trenutnom okupacijom svoje teritorije.
Nisu to samo preškrabani nazivi na italijanskom i francuskom jeziku na putokazima… Slogan, i naslov himne ovog pokreta je „Sram bilo onoga koji proda svoju zemlju“ (Vergogna à tè chì vendi a tò terra)

Svaki narod ima svoj put, i svoj krst.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 14:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Lojalni su svojoj domovini i svojoj zastavi, koja je ovakva od 1755. godine. U nekim periodima zabranjivana, ali nikad izbrisana iz srca i glava ovih ponosnih ljudi.
Slika

Možete reći da ona liči na zastavu Sardinije, ali NIKAD nije nosila obeležje mrskog Đenovljanskog krsta Sv. Đorđa, a pre ove verzije – još od 14. veka – izgledala je ovako:
Slika

Isto Mavarska glava. Zašto se baš ova slika u njihovoj kolektivnoj svesti vezuje za nacionalnu borbu protiv stranih osvajača, to i nije poznato.
Ali je tako.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 14:40 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Korzika i nije ostrvo, već planina. Planinski venac, granitna kičma, čini 2/ 3 ovog ostrva, sa preko 120 planinskih vrhova viših od 2000m.

Ovi ljudi nisu ribari. Da, radiće na moru i loviti ribu, ali ostaju vezani za svoja sela u planini, i, što se ishrane tiče, meso, sir (ovčiji ili kozji), maslinovo ulje, citrusi i vino – to vam je.
A da, i kesten, sa neverovatno brojnim načinima upotrebe, uključujući i hleb, kolače i sladoled.
I još, neizostavno, divlje svinje :D – već zna svako ko se sreo sa štampanom ili ekranizovanom verzijom stripa Asteriks na Korzici. Ko nije – šta čeka? :lol:

Kako? Pirati, pitate? Pa sad, pirati… bilo ih je. Možda i sad još ima…
I mafije ima? Pa… možda? A šta ste vi čuli? :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 17:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, gorepomenuti pirati, a uz njih stene, jaki vetrovi i nelogične morske struje, razlog su postojanja mnogo potonulih brodova u ovim vodama, iz raznih epoha. Na radost ronilaca – turista i lovaca na blago…
Uz ovo ostrvo ima nekoliko područja koja su proglašena zaštićenim morskim ekosistemima, kao staništa bogatog morskog života. Ima čak i jedan ’morski zoo vrt’, gde na početku turističke sezone stave razna morska stvorenja, pa ih onda u jesen vrate nazad u njihova staništa…

Osim svog mora, ovaj narod čuva i svoju zemlju: 40% površine ostrva je nacionalni park, jer se predano brinu za zaštitu svojih retkih i endemskih vrsta i flore i faune. Bilo je nekih slučajeva zagađenja koja su prouzrokovale francuske firme sa kopna, i tu su Korzikanci dizali žestoke frke da se ovakvi događaji saniraju i spreče ubuduće.

Svest o jedinstvenosti i potrebi za očuvanjem svog sveta najjasnije su ispoljili kad su zabranili izgradnju autoputa, i rešili da umesto toga zadrže svoju mrežu – često i neasfaltiranih - lokalnih puteva.

Na ostrvu postoji pruga, kao odličan način za transport. Uskotračna pruga, još ’od ondaK’. Drugačija im niti potrebna, nit je žele.
:smesko-levo-desno:

Uvrnut neki svet…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 19:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, vraćamo se korak unazad, na Sardiniju, u luku Santa Maria Gallura, koja je najsevernija luka Sardinije, na samom Bonifacijskom moreuzu.
Razmak između ostrva na ovom mestu je svega 11km. Što znači da vodena struja nije naivna.
Korzika je ostrvo na tri mora: Ligurskom na severu, Tirenskom na istoku i Sredozemnom na zapadu, a na ovom mestu, na jugu, je moreuz.

Trajekt u koji treba da se ukrcamo nosi logo kompanije prevoznika, sasvim neozbiljan… ali bar nije Looney tunes, ko što ih ima… Bolje nego da je naslikan Dača. Ili Ptica Trkačica… :lol:
Slika

Još uvek je relativno rano jutro, i, dok brod kreće, počinje taj… nemir.
Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 19:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Brod se približava luci Bonifasio (tako to oni izgovaraju)…
Na pramcu sam, nestrpljiva.
Slika

Slika

Sa vaše desne strane videćete pećinu svetog Antonija, koju turisti nazivaju ’Napoleonovim šeširom’… A na litici vidite izvrsno očuvane zidine citadele koja je branila ulaz u zaliv…
Pećina bi mogla da se smatra i Pećinom kiklopa iz Odiseje, jer taj opis liči na ovo mesto - moreuz, ostrvo sa visokim liticama i pećine u njihovom podnožju...
Slika

Ma ne slušam ništa… oči funkcionišu besprekorno… sva čula odjednom izoštrena…i srce radi prekovremeno… hm :think: , strast? Ma ne… nije mi ništa.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Četvrtak, 15 April 2021, 20:30, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 20:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Gledam te zidine dok brod pristaje, ne mogu da odvojim pogled…
Slika

Slika

Slika


I onda, najzad…
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 20:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:think:
Ova FR zastava deluje, mislim relativno, kad se uporedi sa ostalima... nešto kao da je... malo ofucana? :lol:
Sumnjiv ovaj gradić, 'leglo nacionalista' :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 20:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Penjemo se do gradske kapije i prizor grada sa te strane je istinski impresivan
Slika

I krećemo unutra:
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Zid koji opasuje stari grad je dug 3km, i obuhvata… sve. Sada skoro četvrtina grada, i to baš na delu gde su kuće, u nekoj meri ’visi’ nad ponorom. Nije uvek bilo tako, ali, tokom dugih vekova, more je uzelo šta je htelo, i nastavlja da uzima.
Da li će doći momenat…?
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 21:46 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prozujali smo brzinski tim uličuljcima do Gornjeg grada
Slika

Slika

Slika

Slika

Crkva Santa Maria Maggiore iz 13. veka je centralna gradska crkva.
Slika

Slika


Ispod nje nalazi se u stenu ukopana cisterna za vodu, odnosno za prikupljanje kišnice kako bi grad mogao da izdrži opsadu. Kišnica se prikupljala sa svih gradskih krovova, i još postoje ti kanalčići za sprovođenje vode u cisternu
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 22:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Grad je smešten na poluostrvu koje je sa 3 strane okruženo morem, a sa četvrte, tamo gde je kapija kroz koju smo i mi ušli, bio je pokretni most. Sada je tu betonski prilaz jer nema više potrebe da se sprečava ulaz. Štaviše, izgrađena je još jedna kapija i prilazni put do nje, kako bi kolima i dostavnim vozilima moglo da se ulazi u grad.
Slika

Slika


Ima i ostataka vetrenjača
Slika

Slika


Još jedno od ovdašnjih čudnih mesta je Mornarsko groblje koje se takođe nalazi unutar zidina, a rekla bih i da to nije samo iz davnina, već da je regularno gradsko groblje. Kuriozitet je u tome što – imajući u vidu da je podloga živa stena – grobovi nisu ukopani, već su to porodični mauzoleji i kapelice. Fotkale su kolege putnici onako zdušno, a meni bilo nekako bzvz da remetim grobljanski mir, pa imam samo jednu fotku, pre nego što reče vodič šta je to mesto gde se nalazimo…
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 15 April 2021, 22:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Meni je zanimljiva bila sama tvrđava, jer se pogled pruža na fantastične prizore na koju god stranu da se okreneš.
Ne samo da je bilo zanimljivo, bilo je…
Vetar u lice, pravo sa pučine.
Sunce u kosi.
I sve plavo…

Teško mi je da suzim izbor slika.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 16 April 2021, 06:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Mogla bihu ovom gradiću ostati još dugo, ali vreme je da se ide dalje. Cilj nam je glavni grad Korzike, Ajačo (Francuzi bi rekli Ažaksio, a Korzikanci Ajaču :D)

Stvarno morate bar mrvicu videti kako ovo ostrvo izgleda, pa dodajem krozprozorske.
Napomena: Korzika je poznata i po nekim vetrovitim plažama koje vole wind-surferi i kite-surferi, ali ne uspeh da fotkam takve plaže, osim ove jedne na početku, skoro uspešno.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Eto. Zeleno je. Šumovito je. Listopadno je.
Četinara skoro i nema osim po planinama preko 1000m visine, gde najnormalnije rastu kao i svuda. Na obalama su palme, šiblje, cveće i kaktusi, a unutrašnjost je klasična planina. Divljačna. Prelepa.

I (ah!) ta božanstvena planinska kamena sela i gradići…

Ovde dolazi uglavnom neki narod koji voli da vidi i oseti baš takva mesta i život u nešto direktnijoj i sirovijoj formi. Bajkeri. Kamperi. Surferi. Planinari. Takva vrsta ’alternativaca’, koji ne robuju striktno komforu kakav u današnje vreme preovladava svuda.

E sad, Korzika ima čak sedam luka u koje pristaju trajekti, a ima i aerodrom. Međutim… selekcija broja turista koji dolaze vrši se tim suptilnim načinima, uglavnom – kad domaćini (ni domaćice) nisu seka-perse, ni goste ne tretiraju tako.
A oni kojima se to sviđa su ipak manjina u ovom razmaženom svetu.
Tough love :mrgreen:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 16 April 2021, 07:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Naravno da smo kasnili u odnosu na onaj optimistični raspored koji je naveden u agencijskoj brošuri. Ne mnogo, ali ipak – u Ajačo smo stigli u 2 popodne.
A onda:
Slušaj ’vamo! Svi da ste na ovom istom mestu u 16h. Ne čekamo nikoga! Rekli su nam u luci da poranimo na ukrcanje za povratak, da ne bismo noćili na Korzici. Ako ne ukrcamo bus na vreme na zadnji trajekt… :snooty: Moramo da ukrcamo bus na vreme!
Štabre, ovoliki put smo tukli za 2 sata ovde?! Kasnimo u dolasku, al’ ćemo da poranimo u odlasku?
Daj šta daš…
Skraćena, trčeća turica centralnih mesta vezanih za centralnog lika lokalne (ok, ok, možda i sveevropske) drame

Gradska kuća, i na tom trgu pozicioniran Najveći Sin u maniru rimskih imperatora, a uz prigodan natpis o časti, patriotizmu i slavi (i ima da ga gledamo, ko bele lale :lol: )
Slika

Slika


Rodna kuća Njegova, u kojoj je sada muzej (nismo ulazili kolektivno, a nisam ni ja samostalno, jerbo nisam neki fan lika i dela mu)
Ako je za utehu, makar nisu porušili okolne kuće da dodatno istaknu ovu jednu…
Slika

Slika

Slika

Slika


Katedrala, Crkva Uspenja Bogorodice, u kojoj je On kršten. U baš toj krstionici…
Slika

Slika

Slika

Slika

Glavna pešačka zona Rue Cardinale Fesche, koja ponosno nosi ime Napoleonovog ujaka. Da, i ulica i trg nose ime kardinala Feša, ali spomenik – kao i na SVIM trgovima ovog grada – je spomenik Njemu!
Slika

Slika

Slika

Nebre, ne našem Njemu, nego njihovom. I sa takvim idejama ćut! snooty:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.