Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:20

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 21 Maj 2019, 04:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Čuli ste za 'malo selo u Galiji koje Rimljani nikada nisu osvojili?
Ok, to je iz stripa Asteriks, odnosi se na vreme vladavine Rimljana i ne odgovara istorijskim činjenicama.

Evo istorijske činjenice: postoji mesto u Normandiji koje Engleska nikada nije osvojila, bez obzira na sve ratove, vladarske ugovore i međusobne brakove...
To mesto je Mon San Mišel.

Tvrđava na stenovitom ostrvcu na kojoj se engleska zastava nikada nije zavijorila.

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Maj 2019, 05:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Danas, ovo mesto ima 51 stanovnika. I danas ovo mesto godišnje poseti 3 miliona turista.
To je treća po posećenosti turistička atrakcija u Francuskoj, odmah iza Ajfelovog tornja i Luvra. Impresivno?

Mont Saint-Michel je ostrvce udaljeno od obale nekih 1km.
Ranije je kopnom bilo dostupno samo tokom oseke, dok od 1879. naovamo postoji izgrađena brana na kojoj je put do njega.

Imajući u vidu koliko je prizor ovog fantastičnog zamka prosto neverovatno opčinjavajući, dobili smo sledeći savet: svaki korak bliže činiće vam se kao još bolji kadar od prethodnih, tako da preporučujem da sačekate da stignete bar do polovine puta pre nego što počnete da fotografišete...

Paaaa, ja nisam čekala, fotkala sam sve vreme dok smo se približavali, a i dok smo odlazili, možda čak i sa istih mesta, ali svetlo se promenilo...

Dakle, ima tu oko 40 do 50 min šetnje (sa povremenim foto-sesijama može trajati i duže) od info centra na parkingu do samog ostrva. Osim peške (što je doživljaj za sebe, koji ja ne bih skraćivala), ovaj put se može preći na još 2 načina: besplatnim šatl-busom, koji zuje non stop tamo i nazad (zanimljivi skroz, imaju kabinu sa volanom na oba kraja, jer kod ostrva nema mesta za klasičnu okretnicu), ili kočijom koju vuku oni lepi, ogromantni radni konji, za nešto dodatih evrića.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Maj 2019, 05:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ništa što bih mogla reći nije dovoljno dobro da opiše ovo mesto, prizor je zaista magičan: travnata, zelena ravnica koja se prostire u nedogled, a tamo negde, na obzorju, čarobni zamak ogromnih razmera, kao da ste kročili u neki od Diznijevih filmova... Ili možda Kamelot...? Ili izgubljeno mistično kraljevstvo Ys...

Kako ne pokušati da se fotografijom ovekoveče takvi momenti...

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Maj 2019, 05:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 21 Maj 2019, 14:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Elem, samo ostrvce je bilo mesto hodočašća, još i od pre dolaska hrišćanstva na ove prostore.

Naravno da i ovde postoji (bar) jedna od onih neočekivanih priča / bajki / legendi...

Začetak ovog Benediktinskog manastira, odnosno prvu crkvu, je u 8. veku na ovom mestu sagradio biskup Ober (kasnije kanonizovan kao Sveti Ober, Saint Aubert), iz obližnjeg Avranša.

Legenda kaže da je nalog za gradnju dobio u snu, od arhanđela Mihajla lično, ali, kad se probudio, pomislio je da mu je čudni san došao zbog teške večere ili već nečeg sličnog, pa nije dalje razmišljao o tome.

Sledeće noći anđeo mu je ponovo došao u san, da opomene da njegove reči treba shvatiti ozbiljno, jer je volja Božija da se na ovom ostrvu podigne crkva. Biskup se ujutro jeste malo zamislio, ali je na kraju došao do zaključka da je izgraditi takav objekat na ostrvcu zadatak sasvim nemoguć, pa ga ne vredi ni razmatrati, Mihajlo će sigurno razumeti...

E, treće noći, kada se arhangel pojavio - ćutao je, ali nije više imao strpljenja za neposlušnog biskupa. Dobro, nije ga baš klepio svojim ognjenim mačem, ali ga jeste kucnuo kažiprstom po glavi. Pa šta? Pa ništa, kad se biskup toga jutra probudio, video je da je ova jednostavna anđeoska intervencija ostavila fizički beleg koji nije mogao biti ignorisan.

Epilog: na ostrvu je u rekordnom roku sazidana crkva, a vek-dva kasnije donacijama francuskih kraljeva i monumentalna opatija, kao i konak za hodočasnike i molioce, i zidine tvrđave za odbranu.

A, da: lobanja čestitog biskupa danas se čuva u sedištu biskupije u crkvi Saint-Gervais u gradu Avranšu (Avranches). Na njoj se nalazi savršeno okrugla rupa. Skoro da bismo mogli pomisliti da je od nekakvog metka... da je tada vatrenog oružja uopšte bilo... i da ne znamo da je nastala dodirom anđela... ;)

Naravno, neki skeptici tvrde da je ta konkretna lobanja još iz neolita, a da je otvor na njoj dokaz medicinskih postupaka dovoljno razvijenih da se obavljala trepanacija?
Šta takvi znaju o legendama...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Maj 2019, 08:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Nestvarno...bajkovito... :romance-heartbeating:
I verujem da je ''uživo'' još nestvarnije i bajkovitije...
I tvoj stil pisanja koji me uvek oduševljava... :romance-inlove:
I, da, šta oni znaju šta su legende ;)

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Maj 2019, 08:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: Volela bih da je to mogla biti PuS ekskurzija :D


Ulaz na samo ostrvo, kao ni na odbrambene zidine tvrđave, se ne plaća. Ulaz u Opatiju je 10e, nisam obratila pažnju pošto je audio-guide. Grupne ulaznice su jeftinije, i redovi za ulaz grupa i solista su razdvojeni trakom...

Spremite se za hodanje uzbrdo i za mnoštvo stepenica. Ako ste zdravi, nije problem, mada ćete videti da ima kao i svuda matorih Japanaca sa štapovima za hodanje i besnom foto-opremom... Nemojte vodati sitnu dečicu koju niste u stanju da posle nosite na ramenima. Ponesite vodu, mada naravno, ima i tu gde da se kupi. Ima puno raznih prodavnica, mamipara, muzejčića ovoga i onoga, restorana, poslastičarnica, kafića, čak i hotelčića... sve prilično zbijeno na tom tesnom prostoru... Nemaju nikakvo ograničenje dnevnog broja posetilaca, ne znam je li to dobro ili loše

Mada je ulaz na ostrvo besplatan, radno vreme jeste ograničeno, a organizovano je u dve sezone: zimsko, od (01. oktobra do 30. aprila) je od 9:30 do 18h, a letnje (preostalih 6 meseci) je do 19h. Ima još po bar 1 dan u svakom godišnjem dobu kad je plima visoka i dolazi ranije pa je radno vreme skraćeno, ima i nekih dana kad ne rade uopšte, zato – planirajte i datum i vreme dolaska uz prethodnu proveru.
Radno vreme je ograničeno i zbog firmi koje rade na ostrvu, i zbog transporta, a najviše zbog te plime koja dolazi brzo i neumoljivo, pa otera sva bosonoga gacajuća turistička smetala.
Zamislite tu tišinu i spokoj koji nastanu kad posetioci najzad odu...

Od momenta izgradnje prilazne brane-puta, nanosi peska u podnožju tvrđave, tj okolo ostrva, počeli su da se uvećavaju, tako da je danas i pri najvišoj plimi ovaj zaton plitak... E sad, to što je plići nego ranije ne znači da se u njmu nepažljivci ne mogu izistinski udaviti...
Pesak je skroz puderasto sitan, i potpuno tvrdo sabijen vodom, pa se, iako deluje prilično blatnjavo, može po njemu hodati prilično daleko. Videćete i na snimcima sa zidina koliko se daleko prostire pesak svud uokolo. Baš mi je falio dron...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Maj 2019, 09:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ok, da krenemo od još nekih sličica usnimljenih iz donjeg rakursa, da steknete sliku u razmere objekta u poređenju sa ljudima u podnožju, a i strukturu tla, tj. peska :D

Slika

Naravno, čega bih se mogla dosetiti nego da na tom pesku usputnom školjkom 'ugrebem' poruku za drugare
Slika

Anforčenatli, kako po suncu na monitoru ne vidim ništa, i škljocam napamet u nadi da će bar nešto biti upotrebljivo, ovo je najbolja koju sam napravila...
Slika

Ajmo polako unutra...
Slika

Nije gužva, jer još nije puna sezona...?
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Decembar 2021, 18:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dobro, možda je stvarno već vreme da dovršim ovu priču… Ili da ugušim ovom pričom? :lol:

Dakle, kako već rekosmo, na ovom mestu zidalo se od početka 8. veka pa skoro do 19. Naravno, prvobitne građevine su delimično bile u stenama, neke su i rušene, neke zatrpavane kako bi se nad njima zidale nove, veće i raskošnije, kako su već prilike nalagale ili dozvoljavale…

Još u tom istom 8. veku, pored već pomenute crkve formiran je i manastir, tu su se naselili monasi Benediktinskog reda i smestili se u, isprva vrlo skromne, pećine/kelije/konake. Uzgredbudirečeno, Benediktinci uopšte nisu neki naivan bezvezni marginalni red, nego momci koji znaju znanje. Tako se bratstvo solidno uvećalo, konaci uređeni, formirana ozbiljna opatija (još uvek naravno ni blizu ovako raskošna), i ovo mesto je postalo ozbiljan religijski centar i mesto hodočašća.

Zatim je krenula sa radom prepisivačka škola i opatija je postala poznata kao „Grad knjiga“. Ne samo religioznih, nego iz raznih oblasti. Benediktinci su i monasi znanja…
To je doprinelo još većoj popularnosti ovog mesta, pa su opatiju posećivali i u njoj boravili plemići svih nivoa bitnosti, čak i izvesni broj krunisanih glava, što Normanskih, što Britanskih…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Decembar 2021, 18:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Od 13. veka tu je postojala i bolnica, u koju su dolazili ljudi ne samo na hodočašće i poklonjenje, već i na regularno lečenje, pošto je manastirska bratija imala i svoje ozbiljne vidare. Znanje u primeni.
Što se tiče cene usluga… poneka sirotinja je imala besplatan pristup, a bogatija klijentela je imala cenovnik prilagođen svojoj cenjenoj… hijerarhijskoj tituli. Prilozi hodočasnika su takođe prihvatani, i takođe je postojala važeća tarifa, u zavisnosti od finansijskog stanja pokajnika i srazmerne relativne težine njegovog greha.

Ovo ostrvce je na granici između Britanije i Normandije, pa je neizbežno došao momenat kada se moralo ozbiljnije utvrditi.
Ono, nije da je baš moralo, ali unutra je bilo skupljeno dovoljno dragocenosti da bi bilo smatrano za vrlo poželjan plen, pa stoga… logičan odgovor – zidine.

E, ovo zgodno „apgrejdovanje“ nije prošlo nezapaženo, pa je u 14. veku ostrvo postalo rezidencija Vojvode od Normandije. Tu negde već počinje i stogodišnji rat između Brita i Normana, pa je mesto veoma ozbiljno utvrđeno. Takođe, tada je postalo i prilično ozbiljan grad, a njegova društvena hijerarhija se preslikala i na njegovu fizičku ravan – tačnije, na njegovu vertikalnu ravan :lol:

To podrazumeva ovakav prostorni raspored: najniži deo su odbrambene zidine, i spavaone za posadu tvrđave. Tu su i kućice u kojima živi „radnička klasa“ sa svojim porodicama - ribari, majstori svih zanata i posluga prisutne vlastele. Sitnija vlastela živi u nešto boljim kućama pozicioniranim na odgovarajuće većoj nadmorskoj visini. Iznad svega se nalazi ogromna zgrada opatije, koja takođe ima arhitekturu primerenu društvenoj raslojenosti – najniži sprat je bolnica, iznad je rezidencija za hodočasnike dubljeg džepa, pa još iznad toga je trpezarija za njih (varijanta dnevnog boravka, a tu ih je primao i opat na razgovor), sledeći sprat je rezidencijalni deo za monahe, a najviši je za brata opata i najveću crkvu.

Kakav je bio standard u to vreme lepo ilustruje podatak da se u upotrebi u opatiji nalazilo isključivo vino iz Bordoa, pošto lokalne vinarije nisu mogle da postignu zahtevani kvalitet proizvoda za osetljiva nepca manastirske braće i njihovih uvaženih gostiju…

Zlatno doba... no, svako zlatno doba ima svoj kraj (nadamo se, je l')...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 28 Decembar 2021, 19:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Početkom 17.veka Francuska država je znatno ojačala, to je doba baroka i Lujeva, pa je došlo i do izvesnih promena čak i na ovom svetom mestu. Elem, neki ’podrumski’ delovi su postali tamnice za „zatvorenike bez suđenja“, pa je ovo postala takoreći Bastilja na vodi…

Ah, mrski opresivni sistem monarhije… Eto i revolucije u neko doba. Naravno da je opatija nacionalizovana, njeno silno nebrojeno blago našlo je nove vlasnike, monasi rasterani, a zatvor…
Paaaa, dobar zatvor je uvek zgodno imati, zar ne?
Totalno nevezano za ovu temu pade mi na pamet jedan citat – „Što se stvari više menjaju, sve više ostaju iste“ (Plus ça change, plus c'est la même chose), što reče izvesni Jean-Baptiste Alphonse Karr, još 1849, a mogao bi komotno isto reći i danas. Mislim, kad bi mogao, je li. :think: Ponekad mi se čini da istorija i nije napredak, već tapkanje u mestu… Ne znam što :lol: )

Elem, taj zatvor je rasformiran 1863. godine, i opatija je ostala u prilično tužnom stanju… No, postojanje zatvora je ipak za rezultat imalo očuvanje ovog neverovatnog mesta, u kako god tužnom stanju. Kamen je to, ne propada tek tako.
U svakom slučaju, 1847. godine je proglašeno za istorijski spomenik, pa je započeta i restauracija. To je bio razlog što su napravili tu branu na kojoj je prilazni put.

Imaš put – eto ti i putnika :lol: I tako je to počelo…

Od 1979. je na UNESCO listi svetske baštine, a od 1998. je na francuskoj hodočasničkoj ruti "Camino de Santiago", što je naziv mreže puteva koji vode do katedrale u Galicijskom gradiću Santiago de Compostela (Sveti Jakov od Zvezdanog Polja). Francuska ruta ove hodočasničke (pešačke) varijante je najpopularnija, baš zbog neverovatnih lokacija pored kojih prolazi.

Bilo da ste hodočasnik ili obična turistička zamlata, vredi videti ovo mesto. Zašto?
Zato što ovo mesto stvarno izgleda kao da ga je izmislio neki zamaštani, blagoblesavi esteta grandoman sa neograničenim budžetom i sumanutim idejama…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Decembar 2021, 16:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ja sad ovde imam plan da vam pokažem te slike onim redom kako smo ih pravili, tj prate našu šetnju ovim ludim ostrvom.

I da napomenem još i ovo: kad ga gledaš iz daljine, stvarno izgleda ogromno, onako diznijevski, ali oooogromno.
kad priđeš ispod zidina i pogledaš uvis, nekako ostavlja utisak da i možda ipak nije baš toliko ogromno, jes’ kao visoko, ali se izgubi iz vida obim cele ostrvsko-građevinske zavrzlame.
Kad uđeš unutra, vidik ti je dodatno ograničen uskim uličicama.
Al’ zato kad počneš da šetaš, i da se penješ, i da još hodaš, i još se penješ…. Nakon 3-4 sata skontaš da nema šanse ni da prođeš svakom ulicom, a kamoli da zaviriš u svaku prostoriju…

’Ajmo lagano… da pogledamo izbliza tu gotiku...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Decembar 2021, 16:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kao što rekoh, ulaz na samo ostrvo je besplatan, i solidno je veliki taj prostor po kome se može šetati i razgledati.
Slika

Ulaz u opatiju, sa stražarama-biletarnicama u okviru te kapije
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Decembar 2021, 16:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I onda, iznenada, prva od tih terasa / osmatračnica / vidikovaca, kojih je zaista impresivan broj...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 29 Decembar 2021, 16:37 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Ovo je ta trpezarija/dnevni boravak sa dva zgodna mala kamina u dnu prostorije... gde se i vrtelo na ražnju ono što se spremalo za obrok prisutne gospode...
Slika

I još ponekim za grejanje...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.