Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:55

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Subota, 11 Maj 2019, 07:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Možda i nije najlepša luka, druge nisam ni videla pa ne mogu da poredim, ali...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 11 Maj 2019, 07:03 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U nazivu ovog grada (napisala sam koliko jednostavnu – toliko i nepreciznu transkripciju) može se videti ostatak normanskog jezika, kojim sada govori manjina stanovnika Normandije. Zvanični jezik je, naravno, francuski, ali u toponimima je ostao i normanski, možda i više nego što smo svesni. Normanski su sufiksi fleur – reka, bec – potok, dal ili dalle – dolina ( :D )

Moram reći da pre ovog putovanja nisam baš nešto detaljno ni razmatrala ovu teritoriju, pa mi se tako i ovaj majušni prelepi biser provukao 'ispod radara'... Nisam gledala nijedan od iznenađujuće brojnih filmova koji su ga koristili kao kulise (Tedi, :ljubac: ) i – da ne beše ovih drugih udica na itinereru – potpuno bi mi promakao...

Nekada je ovo bio prilično razvijen i prilično moćan grad.

Nalazi se na samom ušću Sene u okean, prekoputa susednog Avra (Le Havre), što mu daje strateški bitan položaj i ekonomski i vojno.

Pre i tokom stogodišnjeg rata je (i pored ozbiljne fortifikacije) ipak povremeno prelazio iz ruke u ruku, zbog nesrećne blizine Britanskih ostrva i nerazrešenih pretenzija na pravo vladavine ovim prostorom... U to doba, ovde je postojala samo luka koja sada nosi naziv 'Stara'...

Slika

... grad je bio opasan zidinama sa odbrambenim kulama, i život nije bio baš lak. Ovo je bio prostor na koji su prvo nasrtali svi osvajači koji su imali ambicije da dopru Senom do Pariza...

No, u nekom momentu se stogodišnji rat ipak završava, i počinje doba veće stabilnosti, razvoja trgovine, kao i Doba otkrića, kada se Francuska intenzivno uključuje u potragu za novim teritorijama koje treba osvojiti. Onfler je bio jedna od luka iz kojih su kretale francuske ekspedicije za Novi svet, između ostalih i one koje su zauzele Kvebek i Lujzijanu. Napomenuću i da je Onfler takođe bio jedna od pet najvećih francuskih luka za trgovinu robljem. Procvat... Tako to biva u ovom prelepom i okrutnom svetu.

U svakom slučaju, grad se živo razvijao, bogatio i rastao, zidine su mu postale tesne, neposredne opasnosti od koje se treba braniti više nije bilo, tako da su bedemi srušeni da bi se podgrađe bolje povezalo sa starim jezgrom grada.

Tu i tamo ostala je pokoja kula...

Slika

... ili ostatak zidina, inkorporiran u nove strukture

Slika

Ali, vremena se menjaju... Nanosi delte Sene postali su smetnja, u Avru se razvila nova luka, pa je grad počeo da gubi na značaju još polovinom osamnaestog veka. Nezgodacija i problem za stanovništvo, iseljavanje... ali je za rezultat imalo to da je, arhitektonski, ovaj grad ostao skoro sasvim sačuvan u svom tadašnjem izgledu.

Danas u ovom mestu živi svega oko 7,5 hiljada duša. I to uglavnom od turizma i pratećih 'finer things in life' delatnosti.

Ukoliko boravite duže u Parizu, planirajte bar dnevni izlet do ovog izuzetnog mesta, jako je dobro povezano i autobusima (oko 2,5h vožnje i oko 20€ za povratnu kartu, zavisno od dana, vremena polaska i prevoznika), a bez problema se može doći i kolima, ima prostora za parkiranje (što me sa vizuelnog aspekta ponekad stvarno iritira kada mi se u kadar srednjevekovne građevine ugura 5 parkiranih četvorotočkaša :naughty: )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 12 Maj 2019, 15:33 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo:

Umes da ga slikas i opises- bas! :ljubac:
Svidjaju mi se kucice u samoj luci! :smesko-gore-dole:

Samo mala ispravka- "fleur" je cvet, a ne reka...ali ne umem da prevedem sa ovim "dodatkom"- "hon"...mozda kao "biser Jadrana"...ovo bi moglo da bude "cvet necega"...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 12 Maj 2019, 22:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ček dok vidiš i ostale slike :lol:
Fleur jeste cvećka na francuskom, ali normanski je više severnjački, verovatno sličan danskom ili norveškom, jerbo su odatle došli Vikinzi. Nađoh negde da ih je bilo 5 plemena dođoša...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Maj 2019, 17:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Između Onflera i Avra osim reke nalazi se i jedno 'čudo' moderne građevine – Most Normandije (Pont du Normandie), poslednji most na Seni pre samog njenog ušća u Atlantik. Naravno da je ovo bio građevinski izazov, jer je delta ovako velike reke prilično močvarna... I naravno da je ovaj izazov uspešno savladan. Most izgleda zaista impresivno, i poizdalje...

Slika

a i izbliza....

Slika

Slika

Agencijskim busom prevezli smo se mostom tamo i nazad, očigledno čisto da štikliramo i to sa liste, i to je najbliže što priđoh Avru. Na ovom putovanju ;)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Maj 2019, 18:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tako, stižemo lagano u Onfler.
Sad, jesam ja gledala te sličice po netu pre puta, i jesu one izgledale ljupko i privlačno, ali ipak je živi utisak daleko intenzivniji, još od samog prilaza (parking za autobuse je u novom delu luke)

Slika

Slika

Zgrada Kapetanije, spomen na vremena kada je ova luka bila i tvrđava

Slika

Arhitektura tako neodoljivo nordijska... Posledica poreskog principa plaćanja prema širini kuće –uzane a visoke zgradice, do max pet spratova. Naravno, u prvom redu do same luke su kuće najbogatijih stanovnika, prosto kao kitnjaste VIP lože sa pogledom na luku :D

Slika

Slika

Na narednoj slici vidi se i toranj prvobitne gradske crkve koja je bila unutar zidina grada, Crkva svetog Stefana (koji se na francuskom, naravno, zove Etjen, pa je to Église Saint-Étienne...)

Slika

Vremenom je, progresivnim smanjenjem broja stanovnika, došlo i do smanjenja potrebe za prostorom koji bi se koristio u religiozne svrhe, pa je tako i ova crkva jedna od onih čija je sudbina bila najpre napuštanje, zatim propadanje i najzad promena namene – nakon uspešne restauracije, danas se tu nalazi deo postavke Pomorskog muzeja.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Maj 2019, 18:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Mnogo mi je zanimljivija bila Crkva Svete Katarine Aleksandrijske, najstarija živa drvena crkva u Francuskoj. Napravili su je brodograditelji, tesari, u podgrađu gde su živeli, jer je gradska crkva bila premala da primi sve vernike.

Slika

Interesantno je kako su je napravili da podseća na izvrnuto brodsko korito. I na krovu je šindra od kestenovog drveta. Kako, šta je šindra? Google u šake... :snooty:

Slika

Slika

Zvonik je napravljen potpuno odvojen – i on je isto u potpunosti od drveta.

Slika

Razlog odvajanja je umanjenje rizika od požara, pošto je zvonik svojom visinom privlačio udare gromova. Ispravno su razmišljali, ali, iako gromovi jesu udarali u vrh tog tornja, ni zvonik ni crkva nikada nisu stradali od požara. Ni od brojnih ratova. Tako su ostali sačuvani u svoj svojoj jednostavnoj lepoti, odmor za oči prezasićene prizorima betona i čelika...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Maj 2019, 18:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Uličice ovog grada odišu onim spokojem malih mesta, i pored prilično velikog broja turista. Možda je ovde većina klijentele sa malo više pozicije društvene lestvice, imaju (uz Dovil) taj renome ekskluzivnog letovališta, pa je samim tim i celo mesto poprilično uglancano, smireno i ...

Slika

Slika

Slika

Posvećenost 'finer things in life' koju pomenuh, osim u ekskluzivnim prodavnicama lokalnih rukotvorina i 'butik' vina, očituje se i u prisustvu iznenađujućeg broja raznovrsnih umetničkih ateljea. Ponoviću ovde da je Normandija kolevka impresionizma, i postojala je i impresionistička slikarska škola pod nazivom ovog grada.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Nasleđe iz tog perioda je i muzej Ežena Budena (Eugène Boudin), u kome se osim njegovih nalaze i dela ostalih umetnika pripadnika ovog pravca i ove 'škole' (čiji su začetnici Gustave Courbet, Eugène Boudin, Claude Monet i Johan Jongkind). Ovo je takođe bilo jedno od mesta sa moje liste, međutim nismo stigli.

Slika

Slika

Slika

Ipak, nije mi žao, jer smo odvojili vreme za neke sasvim jednostavne načine da osetimo ovaj grad i uživamo u njegovoj atmosferi, onako baš opušteno.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Maj 2019, 19:00 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Tako smo se, zar ste sumnjali, čim smo dobili voljno - uputili pravac na gradsku plažu :D
Ona je, razumljivo, udaljena nekih 15ak minuta hoda, taman koliko da se izmaknete iz same luke...

Slika

... iz same močvarne delte Sene...
Slika

... i stignete do okeana...
Slika

Ok, stignete nadomak okeana :lol: , i onda ide taj čil...
Slika

... koji nas je ulenjio taman toliko da nismo ni otišli do linije vode. Samo smo prošpartali obodom ove plaže, pročeprkali nešto školjkica, i nešto peska...
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Maj 2019, 19:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
U povratku sa te plaže rešili smo da svratimo do jednog drugačijeg turističkog objekta.

Tropski leptiri imaju svoj vrt u Normandiji, jeste li znali? NaturoSpace.

Ogromno zdanje staklene bašte u kome se nalaze, pažljivo uklopljene, biljke i životinje sa tri različita tropska područja, to su: Srednja/Južna Amerika, Okeanija sa Australijom i Afrika.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

I... insekti.
Pa, leptiri su insekti, zar ne? Šmizlić ima pomalo ambivalentan odnos sa predstavnicima ove grupacije.... zato sam, za svaki slučaj, prvo pitala ima li nešto protiv leptira kao takvih, imajući u vidu postojeću gadljivost prema pojedinim vrstama.
Ne. Možda. Ma ne. Valjda...
Ok, ipak ćemo da proverimo to uživo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Mislim da smo svi bili podjednako očarani ovim prostorom, kao i njegovim stanovnicima. Gadljivost? Nikako, i iako su ovi 'leptirčići' poveliki, nije odolela misiji spasavanja jednog tek izleglog bebirona iz čančeta sa vodom u koju je upao...

Slika

O, kako ima cakanu facicu... :lol: I stavila ga je na hibiskus, da se suši :clap:

Da ne bih pretrpavala gradsku temu NaturoSpace slikama, odvojiću poseban tekst sa većim brojem slika posvećen ovom mestu.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Maj 2019, 19:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Jesmo li već gladni? (Ma, niste gadljivi od gledanja leptirića sa cakanim facicama, je l' da? :mrgreen: )

Slika

Slika

Bon Appétit!

Posle ručka u lepoj tavernici u luci, još malo lutanja po centru i iznad centra...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Maj 2019, 19:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Negde poviše grada se nalazi i vidikovac, ali nismo ni pokušali 'forsirani marš' do njega. Zadovoljili smo se laganom šetnjom ovim šarmantnim uličicama
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Na odlasku, još jedan cvetni pogled ka starom gradu...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 13 Maj 2019, 19:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I, za sam kraj ovog prikaza, zajmim sa neta jedan kratki filmić koji lepo i tačno pokazuje šetnjicu ovim mestom. La Vie en Rose...



U celoj jurnjavi ove trčeće ture, ovaj gradić mi je bio ta opuštena oaza u kojoj smo dozvolili sebi da predahnemo.
Kako je to dobar osećaj...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 17 Maj 2019, 06:32 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo:

Hvala za ovu temu, slike, "prenos atmosfere"...! :ljubac:

Dopada mi se naziv skole slikanja- "Jovankina sveska"! :smesko-gore-dole:

Slatke kuce u luci, i lepa ona ehmeja iz tropskog vrta, imala sam je nekada bas sa cvetom te boje... :ljubac: I leptirici, ja ih mnogo volim! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.