Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 12:08

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 10 Jul 2018, 17:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nekoliko reči o toj izvikanoj svetlosti u Provansi:
Glavni razlog tog bistrog i vedrog vremena koje omogućava direktan sunčev sjaj, tako snažan i neometen oblacima, je Mistral.
Severozapadni vetar, jak, suv i hladan. Duva najviše zimi i u proleće, ali ga zapravo ima preko cele godine, i to čak do 160 dana u godini. I kad kažem jak, to znači da udari dostižu brzinu čak do 110km/h. Kad duva, duva danima u kontinuitetu...

Ali zato odnosi iz vazduha i svu prašinu, i zagađenje. Zato je u Provansi nebo toliko čisto i vedro, i zato je ovde sunčeva svetlost tako naročito jaka.

Ali taj vetar je i preko leta hladan. I, baš u gradiću Le Bo, kažu da uvek duva, i da se letnji turisti posmrzavaju ako nemaju čime da se ogrnu, pa se često žale agencijama kako ih niko nije upozorio da se obuku... :lol:

E, u momentu kad smo se mi ovde zadesili vetar nije duvao. Znači, zvanična povrda da nije istina da baš uvek duva...
A baš bi mi pasovalo da ga je bilo... Ovako sam htela da mrem: popila 3,5l vode za 2,5 sata (a ta količina mi obično bude dovoljna za nedelju dana, toliko ne umem da pijem vodu...), šunjala se od senke do senke, i takoreći pretrčavala osunčane delove...
Osim kad stanem pored nekog zidića i ne umem od njega da se odvojim... :D

U svakom slučaju, jeste ta svetlost stvarno nešto sasvim posebno. Ne može na tim mojim slikama ni da se vidi to, koliko blješti i kako oštre prelaze daje senkama...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 11 Jul 2018, 14:57 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Po nekim pitanjima- zdravo, sestro-bliznakinjo! :D :ljubac:

Sto se tice slika- za mene ste ti, Vlada, Pera, Baki, Del...i mnogi ovde- majstori fotografije! Druge ne poznajem i vi ste moja "referenca"! ;) Ako moje oci i dusa uzivaju, onda je to-to! To tvrdim i za knjigu...i za muziku...za sve!

Zao mi je, ali zaista, sto nas je potrefilo ovakvo "vreme" i sto ne mogu da utrefim ta tvoja putovanjca- em volim da putujem, em nam se ukusi u odabiru destinacija poklapaju...em mi ti, kao bice, odgovaras! Znam da bi to onda bio "pun pogodak" za pisanje putopisa! :smesko-gore-dole: :op:

A, kada, jednom objavis neku knjigu, molim da moj bude prvi primerak, s potpisom, jakako! :op-op: :ljubac:

Eto, nije mi namera bila da te "hvalisem", znas da to iskreno mislim i osecam...i mnogi drugari ovde...uzivamo u tvom pisaniju, slikama, "prenosu duse"...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 17:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:
Gde me stavi u istu rečenicu sa ovim dečacima koji znaju znanje :lol:
Ali znam... ljubav je malkice ćorava :lol:

Enivej, kad ti okolnosti dozvole, samo zovi - ima da idem s tobom gde god hoćeš :romance-grouphug:

Da se vratim na posao...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 17:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sledeći grad koji smo posetili je

Avinjon (Avignon)


Još jedan u nizu preslatkih gradića i najveći od do sada opisanih, onako, ozbiljniji grad, sa oko 90k stanovnika... I on je na obali Rone.
Lep, miran gradić, a period koji je najistaknutiji u njegovoj istoriji je 70godišnji tzv. period Avinjonskog papstva, kada je sedište Svete stolice iz Rima prebačeno u Avinjon i time je on postao skoro pa centar sveta...

Slika

Ovde ću sad ubaciti jedan prilično dugačak i pomalo zbrda-zdola esej, recimo istorijski (Zmajo, kiss), pa ako vas to i ne zanima naročito, komotno skočite do sledećeg posta gde ćemo nastaviti obilazak i videti još sličica ovog lepog grada.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 17:20 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, godina je 1305.
Nakon višedecenijskih trzavica u odnosima francuskog dvora i Papskih država oko svetovne vlasti Pape, odnosno mešanja istog u vladavinu kraljeva, desila se situacija da je Papa Bonifacije VIII izvesnim dokumentom prozvao francuskog kralja Filipa IV Lepog za neposlušnost (jer je uhapsio jednog biskupa) i pozvao ga u Rim da izađe pred Savet i odgovori na te optužbe, jer „Svi ljudi, u svrhu spasenja, moraju da prihvate primat Rimskog pontifa“.

Odgovor: „Vašem Preuzvišenom Uobraženstvu svakako je poznato da Mi nismo ničiji vazal“ Papa svakako nije očekivao, ali ga je svakako dobio... Uz optužbu za činjenje više smrtnih grehova i poziv da izađe pred Savet francuskog dvora i odgovori na te optužbe (!)

Reakcija na ovakvu krajnju drskost, makar dolazila i od jednog kralja, morao je biti pisani, i to u vidu pripreme Papske bule kojom se kralj Francuske lišava mnogih povlastica koje su mu tokom vremena odobrene od strane Rima, kao i ekskomunikacijom samog kralja i raspuštanjem celokupnog francuskog klera, a i oduzimanjem sve te silne crkvene imovine po Francuskoj...

E, pa, špijuna je bilo i tada, Filip je saznao šta mu se sprema, i reagovao je hitro: njegovi plaćenici su, iz sred Rima, kidnapovali Papu i doveli ga u Avinjon.
Siroti Papa, koji je već bio u godinama, a sigurno je usput pretrpeo i fizički nimalo milostiv tretman, izdržao je u životu tek nekoliko nedelja. Sledećih 7 Papa su, naravno, bili Franuzi, i nastavili da stoluju u Avinjonu tih, već pomenutih, sedamdesetak godina. Tačnije, sve do 1376. kada je Papa Grgur XI, nakon diplomatske posete svete Katarine Sijenske, pristao da se vrati u Rim. (Reč 'diplomatske' u prethodnoj rečenici nije sarkazam, već činjenica. Istaknuti predstavnici crkve jesu se bavili i politikom, i išli na misije koje su imale i svetovni karakter. Ponekad su bili jedini koji su mogli da priđu ili objasne ili pomire...)

Elem, u tom periodu dok su Pape bile u šaci francuskog kralja, on je uradio razne neke stvari koje su... pa, evo, pa prosudite vi kakve:
1307. je pohapsio sve vitezove reda Templara u Francuskoj, konfiskovao svu njihovu imovinu i, nakon smejurije od suđenja 1312. godine, na kome niko osim tužilaca nije smeo da govori, oni su osuđeni za jeres i spaljeni, a tadašnji papa Klement V je raspustio ovaj red.
Treba imati u vidu da su templari bili prvi bankari, tačnije prva svetska multinacionalna korporacija. I da su oni osmislili i koncept 'putnog čeka', gde se novac ostavljao u gradu polaska, uz potvrdu o iznosu, a podizao u gradu prispeća, tako da putnik ne mora da rizikuje noseći novac sa sobom, jer je u ta davna vremena putovati bilo opasna zanimacija...
Ovo je baš lepo popunilo državnu kasu.

Da li je trač ili istina da su templari to svoje bogatstvo stekli pljačkama u krstaškim ratovima stotinak godina ranije, neću razmatrati u ovom tekstu...
Ali hoću da pomenem Četvrti od tih ratova (1z prethodnog, 13. veka), kao i jedan specifičan 'u pokušaju', baš tad na početku 14. veka (koji je maslo istog tog Filipa).

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 12 Jul 2018, 17:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
O tako teškoj temi kao što je Četvrti krstaški rat teško mi je i da mislim, još teže da pišem. Na par mesta sam ukratko pominjala da je to bio – umesto proklamovanog plemenitog nastojanja da se obezbedi pristup hrišćanima u sveti grad Jerusalim – zverski masakr, pljačka, rušenje i spaljivanje glavnog grada Istočnog Rimskog Carstva.
Grada koji je vekovima smatran bedemom odbrane hrišćanstva od nadirućeg islama. A uništili su ga hrišćani. Tri dana je trajalo to ludilo uništenja, gde ni crkve nisu bile pošteđene, pa ni Aja Sofija, najveća i najsjajnija crkva celog hrišćanskog sveta.
Njeni srebrni ikonostasi su očerupani, ikone izlomljene, svete knjige uništene... Na patrijaršijski tron poseli su ku*vu, da peva skaredne pesme, dok su lokali vino iz svetih posuda... Pobednici...

Papa Inoćentije II, koji je bio pokretač ovog pohoda, kad je čuo šta se desilo, iskazao je stid i bes prema ovakvom postupku, a ipak... Kada su mu doneti na poklon gomile novca i drugih dragocenosti, prihvatio ih je. Kao što je prihvatio kao legitimne i vladare novostvorenog Latinskog Konstantinopolja...

Tvrdi se da su Grci bili ubeđeni da se ni Turci, da su tada oni zauzeli grad, ne bi ponašali tako gnusno kao hrišćani Latini...

Može se debatovati i da je ovo bila odmazda Latina za pogrom njihovih sunarodnika koji se na ovom prostoru desio 30ak godina ranije, tokom borbe za vlast, kada je rulja besnih nezadovoljnika pobila i prodala u roblje Latine trgovce i njihove porodice (one koji nisu izbegli na vreme), besni zbog trgovinskih povlastica koje su ovi imali. Ok. Žrtve su žrtve. A rulja je rulja, pa makar se zvala i 'vojskom vitezova Hrista'...

U svakom slučaju, Carstvo se tada raspalo na 3 države: Nikeju, Trebizon i Epir, a centralni deo je postao Latinsko carstvo Konstantinopolj.
Ovaj događaj je, uz teološka razmimoilaženja, ogroman razlog za razdor između istočnih i zapadnih hrišćana, iako je Papa Jovan Pavle II 2004. godine (na 800. godišnjicu) javno izrazio svoje žaljenje zbog ovog događaja, a Patrijarh Carigradski Bartolomej I javno prihvatio to kao izvinjenje...

No, da se vratimo na tu 1307. godinu i tada aktuelnog Papu Klementa V, koji je takođe pokušao da lansira novi 'krstaški' pohod, na prilično čudan način.
Elem, Vizantijski car Andronik II Paleolog za rat protiv Turaka unajmio je (što je bila uobičajena praksa onog vremena) lutajuću vojsku koja i danas u istoriografiji nosi ime Katalanska ili Velika kompanija, a sačinjavali su je većinom Katalonci, uz Aragonce, Valensijance, Kastiljance i Portugalce i oni su bili teška pešadija nazvana Almogovari, a konjanici su bili persijski Alani. Međutim, nakon pregovora sa Klimentom V, ova vojska je promenila stranu, i okomila se na pravoslavce.
Ovo je bila vojska koja je 'tri godine, tri meseca i tri dana' harala i po Svetoj gori, ubijala monahe, pljačkala i palila manastire...

Naš Hilandar je uspeo da opstane sve to vreme, pod opsadom, zahvaljujući jednom čoveku, ne naročito široko poznatom heroju naše istorije, a to je tadašnji iguman Hilandara Danilo II, kasnije Episkop Humski, i 11. Patrijarh svih srpskih i primorskih zemalja. Vitez, ratnik, monah, pisac, graditelj crkava, diplomata, savetnik kraljeva...
Ne žalite vremena da potražite tekstove o njemu. Vredi.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 02:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Naravno da je taj 14. vek bio prilično buran u celoj Evropi, to već znamo. A kada je francuski kralj jednom stavio šapu i na Papske zemlje, porasli su mu apetiti i prema onim gradovima koji su izvrdavali kontroli i želeli samostalnost, a to je bio jedan, možda i labav, ali ipak vojni savez, predvođen Firencom, u kome su učestvovali još i Milano, Bolonja, Peruđa, Piza i Đenova. Kolika li je morala biti frka da se ovi međusobno suprotstavljeni gradovi ovako udruže...

U pokušaju da slomi otpor Firence, Papa je u jednom momentu ekskomunicirao ceo ovaj grad i zabranio sve crkvene delatnosti u njemu. Ovo ih ne bi baš tangiralo, da nije podrazumevalo i da će svaki uhvaćeni firentinac, bilo gde, biti prodat u roblje, a njegova sva imovina konfiskovana... A takođe, desila se i jedna naročita bitka...

Sve srednjevekovne bitke bile su krvave, ratovi su uvek takvi, ali, odigrala se (pred sam kraj ovog avinjonskog papstva) i ta grozna bitka kod gradića Čezene (Cesena, blizu Bolonje, pokrajina Emilija-Romanja) koju su u ime tadašnjeg Pape Grgura XI vodili najamnici iz Bretanje predvođeni papskim legatom kardinalom Ženeve Robertom (koji je kasnije postao Antipapa Klement VII). Nakon što je izvojevao pobedu, naredio je da se pobiju ne samo zarobljeni pobunjenici, već i celokupno stanovništvo, i broj tih civilnih žrtava se procenjuje između 2500 i 5000, pa je tako zaradio i nadimak Kasapin iz Čezene...

Nedugo nakon ove neslavne bitke (koja je možda još jedan dokaz da izgubljena bitka može dovesti do dobijenog rata), sukob je završen, Papa se vratio u Rim.... ostavivši neke nezadovoljne kardinale, koji su izabrali sopstvenog Antipapu... I ovo je rezultiralo stvaranjem tzv. Zapadne šizme sa raskolom i povremeno dupliranim papama i antipapama (sa sve prepucavanjima oko toga koji je legitiman), koja je finalno razrešena tek na Firentinskom savetu 1445.

Konfuzna vremena, konfuzni događaji... Uglavnom krvavi, u meri koju danas ne možemo ni zamisliti.
Otud ono moje čuđenje kako se iz takvog ludila ikad rodila Renesansa, koja jeste donela neki stepen pomeraja ka svetlosti celom čovečanstvu

No, mi se ovde vraćamo u vreme sadašnje, da pogledamo malo ovaj grad izbliza...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 06:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sedamstotinak godina kasnije... Zidine su ostale prilično očuvane

Slika

Slika


Evo kako izgledaju ulice ovog gradića

Slika

Slika

Slika


A naravno da usput ima i ovoga:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Tu su i neke zgrade modernijeg tipa, kao ova pijaca

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 07:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Jedno mestašce koje mi se jako svidelo, i gde imam problem da suzim izbor fotki...

Espace Saint-Martial, gde je, uz samu tu crkvu nekad bila i palata kraljeva Majorke, u kojoj je boravila Jovanka I Anžujska, kraljica Napulja i grofica Provanse. Tokom vremena to je bio i manastir, a od 2007. je letnja pozornica

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

A uveče izgleda bajkovito...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Subota, 14 Jul 2018, 07:43, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 07:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Bližimo se tom trgu

Slika

Slika

Tu je i pozorište

Slika

I jedan vrlo star hotelčić, izgrađen još onda(K) u tu svrhu da raznorazni molioci imaju gde da se smeste dok čekaju audijenciju,
Hôtel des Monnaies (ne znam da li su 'novčići' u imenu bili baš novčići, ili neki ozbiljniji novci...)

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 08:09 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Papska palata,

bolje rečeno papske palate (jer je ovo ceo kompleks građevina, zidan tokom 14. veka, iako sada dele na 'staro' i 'novo' zdanje), su zaista jedno ogromna i velelepna građevina. Ovo je najveća gotička palata na svetu.
I, mada sam ovde bila u dva navrata, oba puta je boravak u gradu bio previše kratak da bi se palata mogla obići iznutra. Naravno, najveći deo dragocenosti je vraćen u Rim, ali ima se tu i dalje šta videti...

Kako imam i podnevne i popodnevne fotke, mogu slobodno da kažem da su mi večernje mnogo lepše, jer je boja fasade ove palate mnogo toplija pod zalazećim suncem.

Evo tih slika, uz ponavljanje napomene da mi je sužavanje izbora i ovde bilo teško, prelepo je...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 08:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Uz palatu se nalazi i lep park, smešten na brdašcu, pa pruža i lep pogled na reku, ali ni te fotke sa vidikovca mi nisu uspele. Imam samo dve iole upotrebljive slike tog parka, obe sa samog ulaza

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 09:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, na kraju: Most!

Pont d'Avignon (ili Pont Saint-Bénézet), takođe pod UNESCO zaštitom, kao i sve ove prethodno viđene avinjonske lepote…

Slika

Legenda o ovom mostu ide otprilike ovako:
Na istom mestu oduvek se nalazio drveni most, koji je bio lak za održavanje, odnosno popravke ili ponovno pravljenje kada ga je Rona, onako divlja, rušila. Tako je to bilo sve dok se jednom pastiru, po imenu Beneze, nije od Gospoda ukazalo da treba tu da sazida kameni most. I tako je on počeo da zida…

Naravno, ko je jedan običan ubogi pastir da uopšte pomisli da može tako nešto da uradi, mnogi su dolazili da ga gledaju i da se rugaju njegovom, tako očiglednom, ludilu… Sve dok nije, jednog dana kada je masa bila naročito okrutna prema njemu i čak su neki momci pokušali da sruše ono što je već bio sazidao, Beneze u nastupu božanskog nadahnuća (ne besa, jer je bio sasvim krotak i slabačak), golim rukama podigao neku ogromnu stenčugu (koju još nije bio stigao da obradi), i bacio je - pored njih…

Samo se po sebi podrazumeva da je momentalno nastala bežanija, ali se desilo tako da je baš tog dana tu bio i izvesni lokalni vlastelin, pa je događaj prepričao svom svešteniku, koji je, svakako, prepoznao božiju promisao, i tako… Shvatili su poruku, i uključili se svi da izgrade taj most koji je Bog tražio.

Turistima je omogućeno da se popnu i prošetaju po ovom mostu, ulaz je u kuli pri zidinama

Slika

Slika


Danas je ostalo svega 4 od ukupno 21 originalnih lukova mosta. Na jednom od njih je kapelica u kojoj su položene kosti tog pastira Benezea, koji je proglašen i za sveca.

Slika

Zelenilo prekoputa, koje vam izgleda vrlo blizu pa ste počeli da se preračunavate oko 21 luka, nije druga obala, već ada, koja je park, izletište, i do nje vozi čamac-skelica, ali ima neko suludo radno vreme, pa nismo uspeli da fotkamo most sa druge strane reke...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 10:50 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I, bas ovo je mesto ono na koje sam htela da upadnem! :mrgreen: :ljubac:

Na tlo Francuske sam, prvi put, zagazila 2013. A od 6. godine sam ucila francuski i uvek mi je bila zelja da je vidim...nisam, kao vecina ljudi, bila u Parizu, vec u jednom manjem pogranicnom gradu...o tome kasnije...ali, ono sto mi se prvo "javilo", kao asocijacija, kada videh naslov teme "Avinjon", bila je decja pesmica, jedna od prvih koju sam cula, kada sam pocela da ucim taj jezik...sve vreme sam je pevusila , dok sam citala tvoju pricu! :op-op: :ljubac:


_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 14 Jul 2018, 10:56 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Inace, slike su bas lepe...pozoriste i Papska palata su...pa mesta na kojima bih mogla dugo da sedim, stojim, razgledam, fotkam milione slika! :op:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 84 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.