Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 11:37

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 28 Mart 2018, 13:10 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Posle ručka u planu je bila poseta hramu Fila.

Slika

Za premeštanje hrama u Abu Simbelu gotovo da je svako čuo, ipak premeštanje hrama File na novu lokaciju za mene je daleko veći i po svemu daleko značajniji arhitektonsko-arheoloski poduhvat. Kao jedna od članica UNESKO-a i Jugoslavija je novčano učestvovala u tom projektu zaštite svetske baštine.Inače taj hram, kao i mnoge druge dogradjivali su mnogi faraoni; jedan deo, posvećen Horusu-bogu sokolu, je prema rečima vodiča finansirala Jugoslavija.

Slika

Slika

Tu smo se odmarali i osećali "kao svoji na svome".
Čamcem, pa autobusom kroz Asuan vratili smo se do Nila i našeg broda.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 29 Mart 2018, 15:39 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Sakupljali smo se oko gomile naših stvari u centralnom salonu. Naš prijatelj iz Novog Sada je prišao koncertnom klaviru, kao i Duja i ja, i počeli smo da pevušimo pokušavajući da izaberemo šta ćemo pevati, polako su nam prišla i ona četiri bračna para Španaca.

Slika

Sada smo već bili spremni da udruženim "snagama" počnemo pesmu. Pojavila se vodič i viknula: "Pokret, hajdemo u autobus!". Izpozdravljali smo se sa Špancima, razmenili adrese i posedali u autobus. Čekao nas je višečasovni put do Hurgade, i tri dana odmora, od odmaranja na Nilu.

Neko vreme uz Nil kroz šumu palmi i gusto naseljena predgradja dva tri manja mesta u blizini Asuana, vrlo dobrim putem, konvoj je brzo odmicao i brzo smo se približavali planinskom venacu izmedju Nila i Crvenog mora. Prolazeći kroz naselja videli smo puno nedovršenih kuća iz čijih ravnih betonskih krovnih ploča vire snopovi armature za sledeći sprat. Kažu, kada Egipćanin dovede novu ženu, on odmah sazida za nju i za novo potomstvo ceo sprat. Ja nisam ubedjen da je ta priča verodostojna. Inače okućnice su lepo obradjene i prebogate povrćem. Za to su zaslužni klima i Nil koji je više nego "dar od bogova", ali pre svega vredni i radeni ljudi.
Prošli smo mimo polja gde su u keramičkim ćupovima pronadjeni papirusi sa prehrišćanskim i apokrifnim jevandjeljima /na pr. Marije Magdalene/.

Slika

Posle odmora, kod policijske postaje koja je bila još jedna kontrola koju domaćini u cilju bezbednosti zaista dobro rade, konvoj predvodjen sa nekoliko džipova punih "belih" policajaca /za turiste/ i desetak autobusa sa turistima, je krenuo uz porfirne planine koje dele dolinu Nila od Crvenog mora.

Slika

Planine dosežu do 1500 metara visine.

Slika

Posle nekoliko sati voznje i mimoilaženja sa dva tri konvoja slična našem napravili smo odmor od jednog sata kod grupe restorana i kafana na čijim parkiralištima, sa obe strane puta, je bilo parkirano bar stotinu, šta dolazećih, šta odlazećih autobusa sa turistima.

Pošli smo na poslednju deonicu puta; bilo je kasno popodne. Duga vožnja nas je primirila i uspavala. Iza okuke klanca iz koga je konvoj izlazio videli smo svetla, i more. Safaga je bila već u mraku i sva u svetlima grada i hotela. Još sat vožnje uz more i najzad Hotel Hostmark, četiri zvezdice i tri dana uživanja.

Slika

Dvokrevetna soba podrazumeva dva francuska kreveta u spavaćij sobi, plus dnevni boravak sa kaučem i dve fotelje, tv-om, frižiderom, dve ogromne terase ...

Slika

Veliki bazen sa barom u sredini...

Slika

I divno Crveni more...

Slika

Slika

PS: Sigurno postoje ture, duže i lepše, ali ovo putovanje je na tri sata leta avionom od nas, a Amerikanci moraju da sa drugog kraja sveta doputuju da bi videli isto to.

Slika

Napravio sam piramidu od drveta i u nju stavio onaj dobro plaćen kamečić i još jedan kog sam uzeo besplatno i od svega toga napravio naš suvenir.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 07 April 2018, 16:59 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Samo da :clap: ....i sklanjam se, da bi ti mogao da nastavis! :bravo: Sto rece Pera, i mene "krstarenje Nilom" asocira, ali-uvek, na Agatu Kristi....pripovedas zanimljivo i samo cekam da se desi neki "veliki zaplet" u prici! :D

Vasa vodicica je moja skolska drugarica, koju nisam videla decenijama...bila je "zvrk", lafica... :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 48 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.