Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 23:34

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 15:13 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Iako smo rekli da nećemo ići na letovanje u Port El Kantaui, ipak je i on došao na red.

Naši prijatelji sa kojima često idemo u Tunis su morali da iskoriste godišnji u junu, pa su uplatili još first-minute (po treći put) u hotelu El Mouradi Club Selima 3*.
Mi, sve hoćemo-nećemo, konačno popustimo i krajem maja pozovemo agenciju Sunline. Naravno, u avionu više nema mesta!!! Medjutim, pošto godinama već idemo u Tunis preko te agencije, čim je neko otkazao oni su nam javili da se oslobodilo mesto u avionu, ali tek za poslednje poletanje u junu. Dobro, bićemo bar nedelju dana sa prijateljima, a posle još nedelju dana u julu sami. Koštalo nas je malo više nego njih, al' first-minute je first-minute!

I tako, 25.06. krenusmo od kuće u Beogradu po ladnjikavom vremenu i kišici koja samo što nije pala. Na aerodromu su promenili mesto šaltera agencije, pa je sad tamo kod onih pokretnih stepenica za odlazke. Odmah tu su i šalteri za ček-in (tj. predaju kofera i dobijanja avionske karte).

Slika

Poleteli smo na vreme, negde oko 11 sati. Stjuadi su nam podelili kartončiće za pasošku kontrolu u Tunisu. Popunili smo i gornji i donji deo obrasca, jer onaj donji treba čuvati u pasošu i predati na pasoškoj kontroli pri povratku. (Setite se da ponesete sa sobom hemisku olovku!)

Slike iz aviona su mi uvek bile nešto posebno.

Malo oblaka...

Slika

Negde nad Italijom...

Slika

I evo nas nad Monastirom u Tunisu.

Slika

Na vreme smo sleteli na aerodrom u Monastiru, preuzeli kofere, prošli pasošku kontrolu (tu vam uzmu gornji deo kartončića) i izašli u hol gde nas je čekao naš vodič. Odmah nas je, u zavisnosti od hotela u kog idemo, poslao u odredjeni broj autobusa na parkingu ispred. Čekalo nas je 5-6 autobusa. Napolju je bilo pakleno vruće, u autobusu milina!
Usput, smo stali kod nekoliko hotela. Sačekali smo par minuta da putnici koji u njima letuju izadju. Naš hotel je bio poslednji (samo nas dvoje), pa smo iskoristili da proćaskamo sa šoferom.
Prijatelji su nas čekali ispred. Radovali smo se ko mala deca!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 15:49 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Na recepciji guuužva. Znamo mi za "jadac", sve mora polako i strpljivo, "šoe-šoe". Mi, naravno, sednemo malo dalje u lobiju, prijatelji nam obezbede po kapućino i hladno pivo i polako popunimo kartončiće za prijavu boravka.
Hiron, koji jedini od nas govori francuski, strpljivo stane u gomilu na recepciji, a mi ostanemo da se ispričamo.
Arapske porodice uglavnom dolaze "čoporativno"; baka, deka, mama, tata i bar troje-četvoro dece. E, svi se oni naguraju na recepciski pult i svi u glas nešto traže. Sa druge strane nekoliko recepcionera se sa njima dovikuju. Te oće ovu sobu, te neće... Tako tu stoje gomile po nekoliko porodica, a Hiron se smeška i samuje.
Najzad to primeti šefovica recepcije i dalje ide sve lako. Hiron joj je polako, ljubazno i dovoljno tiho, da bi ga ona u toj halabuci čula, objasnio šta želimo i kao što on to obično radi i ispričao jedan prigodan vic.
Naravno da smo dobili sobu u istoj vili gde su bili smešteni i prijatelji i to soba do sobe (stim što je naša još i bila trokrevetna).
Kasnije, kad god bi prolazili pored recepcije, on bi skinuo teatralnim potezom slamnati šešir i blago se naklonio. Ona bi rasla kao kvasac.
Stavili su nam narukvice za all-inclusive, drap boje, što znači da možemo da pijemo alkohol. Muslimani su dobijali bele narukvice.
Za mali bakšiš portiri su nam prevezli kofere do sobe, mahnemo prijateljima preko terase i tako se posle oko šest ipo sati od kad smo ušli u taksi ispred naše kuće u Beogradu, smestimo u lep klimatizovan apartman.

U levom delu resorta (gledajući prema moru) je smešteno preko 50 jednostpratnih kuća-vila sa po oko 10 apartmana. Svaka kuća je sveže okrečena u belo oker dekorativnim elementima i okružena drvećem maslina, citrusa, smokava, rogača, borova i sl. kao i žbunovima hibiskusa, bugenvilije i raznog niskog rascvetalog cveća...
Potpuno arhitektonski jednake kuće su medjusobno povezane lepo popločanim i belo oivičenim stazama. Uredno i čisto.

Mi smo bili u kući br. 20 na prvom spratu, a terasa nam je bila na istočnoj strani, tačno sa druge strane preko puta ovog ulaza. Kuća je delimično bila u senci ogromnog četinara.

Slika

Peli smo se spoljnim stepeništem sa kog smo mogli da uberemo urme, al' su još bile zelene.

Slika

U dnu hodnika je bila naša soba.

Slika

Svakodnevno je sobarica spremala sobu i menjala gornje čaršave i peškire koje smo prebacili preko kade. Povremeno je menjala donje čaršave i jastučnice. U kupatilu je uvek bilo sapuna, gel za tuširanje, šampona i regeneratora za kosu, kao i 3-4 toalet papira. Ostavljali smo joj dinar-dva bakšiša na krevetu.
Klimu smo uključivali preko dana, a noću smo držali otvorena vrata od terase. Komaraca nije bilo.

Slika

Soba je bila mala, primereno hotelima sa 3*.

Medjutim, terasa je baš bila prostrana, pa je Hiron u jednom delu napravio mali atelje.

Slika

Sa druge strane je bila sušilica za veš.

Slika

Svakog jutra, dok smo na terasi pili kaficu, nebom su preletala velika jata flamingosa. Verovatno su iz slanih jezera kod Monastira preletala na ona malo severnije od Porta. Šteta što je moj aparat slab i ne može da prikaže njihovu rozikastu boju.

Slika

Kad iz naše kuće krenete prema recepciji, restoranu, bazenima, plaži... idete ovim putem.

Slika

Zatim dolazite na raskrsnicu i glavni put...

Slika

Glavnim putem, koji je dekorisan drvenim venjacima obojenim u plavo, oko kojih su se uplitale grane rascetalih bugenvilija i žbunovi jarko crvenog hibiskusa, išli smo pravo malčice nizbrdo...

Slika

Oni koji su bili u kućama iza naše, baš su morali poprilično da se napešače. I nama je, naročito kad sunce ožeže oko podneva, bilo dosta!

Možete dalje stepenicama, pa na glavni ulaz gde je recepcija, ogroman lobi i restoran...

Slika

Ili ne morate ići stepenicama jer postoji polukružna staza...

Slika

... do parkinga i lepo dekorisane okretnice ispred ulaza na recepciju.

Slika

Svuda je uredno potšišana trava i vešto su zasadjeni cvetni aranžmani. Naravno da je Hiron, jedno veče, cvećaru koji je zalivao travu blizu naše kuće, dao bakšiš od 10 dinara. Zaslužio je! To redovno radimo, jer tim ljudima koji su u "senci" kao što su baštovani, kuvari, tehničko osoblje... retko ko daje bakšiš.

Takodje možete ići desno kroz prolaz prema plaži i bazenima.

Slika

Tu je i teren za mini golf i dva terena za tenis. Nismo nikog videli da igra.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 18:35 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kad udjete u glavnu zgradu hotela, koja je u resortu pravo i levo gledano prema moru, nalazite se u zaista prostranom lobiju.

Desno u tegetplavom delu lobija je veliki bar. Ljubazni i društveni barmeni i konobari vas odmah usluže. Pravili su odličan kapućino.

Slika

Moje piće je bilo koktel od pomorandže i džina u raznim nijansama, moja prijateljica je pila "kolu", a muževi buhu (rakiju od smokava) i hladno pivo u "oznojenim" čašama. Pijuckali smo i rujno vince...

Slika

Malo dalje je "liht plavi" lobi u kom je veliki televizor. Tu je i prodavnica zlatnog i srebrnog nakita.
U to vreme je bilo neko fudbalsko takmičenje, pojma nemam, pa su navijači pravili veliku buku kad neko da gol. Najzanimljivije je bilo kad su igrali Alžirci protiv Tunižana! Ha, ha, haaa... Bilo je puno porodica iz Alžira u hotelu, al' o tome će vam verovatno pisati Hiron.

Slika

Na jednom od zidova svaka agencija je imala svoju oglasnu tablu. Tu su kačili planove izleta, kao i podatke u vezi odlaska. Ovako je bio najavljen naš odlazak.

Slika

Tu su i stolovi za društvene igre.

Slika

Dva-tri puta smo igrali jamb. Evo i jedan moj aranžman sa buketićem mirisnog jasmina.

Slika

Skroz levo od glavnog ulaza je menjačnica, soba sa sefovima, recepcija, toalet...
Detalj iz sobe sa sefovima nas je baš nasmejao. Mi smo imali naš ključ od sefa, ali za njegovo otvaranje potreban je i glavni ključ koji je isti za sve sefove. Obično je, u drugim hotelima, taj ključ držao menjač ili neko sa recepcije. E, ovde je on bio privezan debelim dugačkim lanacem za alku na zidu pa kome treba on razmota lanac i gurne oba ključa da bi otključao svoj sef!!! :doh:

Toalet je posebna priča. Besprekorno čisto, uvek dovoljno tečnog sapuna, toalet papira i papira za brisanje ruku. O njemu vodi računa jedna divna sobarica, morala sam to da vam slikam! Ne traži bakšiš, al sam joj ja neki put davala.

Slika

Restoran je na dnu lobija levo.

Uz mali bakšiš konobaru za ručak i večeru nas je čekao uvek isti skromno postavljen sto (bez obzira kolika je bila gužva). Flaša hladne mineralne vode, i čaše sa vinom i koka-kolom ili pivom.

Slika

Mali, debeljuškasti, uvek raspoložen kelner je tačno znao ko šta i koliko pije. Taj bakšiš od dinar-dva kojeg smo mu redovno davali i nije bio neki veliki novac, ali za njega veoma značajan znak dobro obavljenog posla.

Doručkovali smo u delu restorana koji je na velikoj terasi. Doručak je bio vrlo raznovrsan i kvalitetan. (Ako baš nekog posebno interesuje mogu vam kasnije nabrojati, ali verujte, niko od nas u kući nema svakodnevno taj izbor.)

Slika

Neki put smo zamolili kelnera i da večeramo napolju.
Sa terase restorana se pružao predivan pogled na pučinu.

Slika

Mi smo imali all-inclusive. Hrana je bila, za naš ukus, veoma dobro pripremljena i raznovrsna. Normalno, primereno hotelu sa 3*. Meni su se najviše dopali njihovi specijaliteti, tipa kus-kus sa jagnjećim pečenjem ili ćurećim medaljonima, ili prženi trokutići nečeg kao naša pita sa sirom, razne vrste pečenog povrća i puno vrsta salata i preliva. Većina jela je bila začinjena njihovim začinima, što morate uzeti u obzir pri izboru Tunisa kao destinacije za vaš odmor.

Slika

Svaki dan je bilo nešto na roštilju i pice koje su služene u delu restorana prema terasi da ne bi grejali i dimili restoran.

Kolači, sladoled i voće, ne baš velik izbor ali ok.

Slika

Vino i pivo, i puno bezalkoholnih pića su bili odlični i uvek lepo rashladjeni.

Naš omiljeni kapućino sa struganom čokoladom. Mmmm...

Slika

Moram da vam ispričam jedan dogadjaj. Ustvari pustiću Hirona da vam to ispriča.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 18:48 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Supa

Tesla je gotovo dobio Nobelovu nagradu, ali ju je uzeo Tomas Alva Edison.
Onom našem plivaču oduzeto je "zlato", a otišlo je nekom drugom.
Svakog trenutka, svakoga dana svih godina dodeljuju se nagrade: Svetske Nobelove, Zlatne Palme, Kopačke, medvedi, suviše često u pogrešne ruke.
Hotel u kome smo bili, pripada vremenu kada je turizam bio u žestokoj ekspanziji, tako je smišljen tako je sagradjen i tako opstaje. Istina polako "troši" svoj imidž, ali uprava ima zdrav rezon: ako su gosti siti, biće zadovoljni.
Restoran je veoma velik i često zatrpan gostima. Naročito vikendom kada je puno domaćih turista vikendaša.

Slika

Sa dve strane, prema moru i prema atrijumu, unutrašnjem dvorištu, je pokrivena terasa sa stolovima.

Slika

Lepo za večeru u prirodi.

Slika

Levo od ulaza u restoran je kuhinja, pravo su tople i hladne vitrine sa hranom.
Ovo je priča o supi jer odmah uz ulaz u restoran, ulaz u kuhinju i sto sa hlebom, je sto sa grejanim velikim sudovima sa "tečnim predjelom". U dva velika električna suda-lonca su supe i čorbe.
Uvek iste. Svaki dan. I za ručak i za večeru. Jedna je zelena od povrća, druga je crvena, valjda od paradajza. Svaki dan, nisu neukusne, ali svaki dan. Može da nema tanjira ili escajga, ali bez malo tečnosti na više od 30°C stvarno je teško.
Ima uvek, ali zelena od povrća i crvena od paradajza. Svaki dan!
Dojadilo mi je.Tog dana pozovem našeg kelnera. Odmah je došao noseći flašu hladne kisele vode. Bucmasti uvek nasmejani, sa hlašom kisele vode u ruci, uozbiljiio se kada sam tražio da dovede šefa sale. Odmah je otišao i ubrzo se vratio sa šefom. Šefa sam pitao kome da se obratim jer imam primedbu na hranu. Ja sam zadužen za salu, rekao je šef ali ću vam dovesti šefa kuhinje, glavnog kuvara.
Minut dva kasnije bili su tu obojica, šef sale i glavni kuvar. Šef sale u crnom odelu, beloj košulji i leptir mašni visok brkast i ozbiljan; glavni kuvar sav u belom sa visokom uštirkanom i ispeglanom kapom, nizak rastom, rumen u licu sa zbunjenim osmehom na licu. Oko vrata je imao nonšalantno vezanu malu crvenu maramu. To mu je bila valjda oznaka "čina". Šef sale nam je predstavio šefa kuhinje i povukao se korak, kako bismo mogli da razgovaramo. Pola sale je poluotvorenih usta u tišini čekalo dalji razvoj dogadjaja.
Na svom skromnom francuskom jeziku objasnio sam glavnom kuvaru da nije u redu da nam danima i u svakoj prilici servira i sprema samo te dve verzije čorbe, koje nisu loše ali ih niko rado ne jede. A kao što on jako dobro zna, repertoar toga je izuzetno bogat. Kada je shvatio zbog čega imamo primedbu, sav ozaren je pohvalio našu primedbu, i na ne jako dobrom francuskom nas je pitao: a šta bi smo mi voleli da on spremi za nas.
Tražio sam pileću supu /bistru/ sa povrćem /piletine je bilo svaki dan na jelovniku, pa naš zahtev nije bio ekstravagantan/.
Onda su obojca sa smeškom na licu unazad odstupili blago sagnuti. U sali se nastavila svakodnevna galama i zveckanje priborom za jelo.
Sutradan kada smo Duja i ja prišli našem stolu tu je već bila postavljena činija sa supom za dvoje upravo onakva kakvu sam juče opisao.

Slika

Red kod električnih lonaca je bio kao da je na jelovniku pečenje, nije bilo ni dovoljno tanjira ni kašika. Svi su čekali supu.
Polako smo otišli do vrata kuhinje i tražili opet šefa kuhinje. U redu za supu tajac.
Sav zbunjen izašao je šef kuhinje i videvši nas pitao: "Da li je supa dobra?". Da rekao sam mu, zahvalio mu se na ljubaznosti i dodao nešto para /na Dujino insistiranje, jer kaže ona: "Kuvari nikad ne dobiju bakšiš nego kelneri."/. Pozdravili smo se, on se triumfalno vratio u kuhinju, a klatna vrata pridrzavala su dva kuvara. Red za supu je počeo opet da bruji tražeći tanjire, 1kašike i supu. Pre svega supu.
Pa kada je smišljeno toliko grand prix-a, pa kada i konji u Cheltenhamu dobijaju lovorove vence i zlatne pehare, bilo bi pošteno da bar jedna zlatna medalja bude dodeljena za supu koja je od uvek bila vrednija od sve kraljevske, i predsedničke pompe slavlja i bančenja zbog pikanja lopte ili udaranja štapom malih loptica ili belih ping pong ili žutih teniskih loptica.
Bar jednom da nagrada dodje u prave ruke. Bilo bi pošteno!

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 19:18 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Sa gornjeg nivoa glavne zgrade hotela stepenicama silazite u veliki atrijum-unutrašnje dvorište.

Slika

U sredini i ispod arkada su stolovi i stolice. Kako dan odmiče tu je sve veća i veća hladovina. Kako raste hladovina raste i broj gostiju koji dolaze na piće i čašicu razgovora. Deca jurcaju okolo i imam utisak da su jako razmažena i neposlušna. Svaka mladja žena oko sebe ima po troje-četvoro, poneko i bebu u kolicima. Sa njom za stolom sedi i majka, tetka ili svekrva. Sve su obučene po njihovim običajima u dugačke haljine i sa maramama na glavi. Muškarci uglavnom sede odvojeno, u šorcu i majici, piju čaj i puše.

Slika

Rano ujutru grupa spremačica peru sapunicom i ispiraju to veliko dvorište. Neverovatno je kako dobro ceo hotel održavaju.

Počeću sa desna na levo. Prvo je jedna prodavnica suvenira, potrebština za plažu, igračaka i "svega i svačega".
Zatim je frizerski salon.

Slika

Odmah do njega je "Maser".

Slika

Ako ste gladni izmedju obroka, svratite u piceriju.

Slika

Tu je bila i servirana a la carte večera, sa rezervacijom.

Iza svega toga nalazi se zatvoren olimpiski bazen koji tada nije bio u funkciji.

Ispod oslikanih arkada je ulaz u mali bar.

Slika

Zatim je prolaz prema kućama-vilama, u kom je mala prodavnica sladoleda i grickalica. Na kraju prolaza je ambulanta.
Velika, interesantno dekorisana bina na kojoj se uveče održava prvo program za decu, pa za odrasle.

Slika

Odatle se preko dana može čuti dobro odabrana, ne mnogo glasna, raznovrsna muzika. Čini mi se da svakih pola sata menjaju žanr.

Stepenicama se penjete do bazena. Ima ih dva i neki za decu. Ja sam ih videla samo tada kad sam ih fotografisala. Inače, Hiron se često peo da uzme čiste peškire za plažu.

Slika

Tu je i mala tezga sa uzocima za tetovažu, koja se radi na licu mesta.

Slika

Dalje, prema plaži je lepo organizovan prostor toaleta.

Slika

Tuševi i česma za pranje nogu od peska. I mala kabina za presvlačenje.

Slika

Lavaboi i levo i desno wc-i. Uvek je sve čisto.

I na kraju, ulaz u plažu.

Slika

Verovatno ste primetili da je na puno mesta zid oslikan. Takodje se u hotelu nalazi puno originalnih slika i čak jedan mural.

Slika

Autor je Ikram El Gharbi.

Evo i još par sipatičnih slika sa unutrašnjeg dela fasade.

Slika

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 20:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Citamo! :op-op: :ljubac:
Obrisacu komentar cim nastavite, pa pisem kad zavrsite!
Drago mi je da ste opet tu! :romance-grouphug:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 21:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Bogami, ovo je više nego odlično za hotel od 3*! :bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 21:49 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kad udjete na plažu, odmah desno je bar, a levo uzdignuta zasenčena terasa bara.

Slika

Slika

Plaža našeg hotela je mali deo kilometarske plaže koja se pruža od Susa, brojnih hotela izmedju Susa i Port El Kantauia, pa hotela u turističkoj zoni Porta i dalje na sever. Evo kako izgleda na našoj plaži (a iste takve su i ostale, samo se razlikuje plažni mobilijar tj, ležaljke, suncobrani...):

Pogled na sever...

Slika

Pogled pravo...

Slika

Pogled na jug...

Slika

Kao i na svim ostalim plažama u arapskom svetu, njihove žene se kupaju komplet obučene u njihovu vrstu kupaćih kostima, a Evropljake u toplesu, tangama, bikinijima i jednodelnim kostimima. Niko se ne čudi i ne buni. Sve je dozvoljeno.

Slika

Ležaljke na našoj plaži su bile ili rebraste sa podešavanjem visine uzglavlja ali polomljene, ili ravne ali cele. Peškire za plažu ste mogli uzeti uz depozit i menjati po potrebi.

Slika

Ova godina je bila vrlo specifična, pa naše letovanje možemo podeliti na dva perioda od tačno po nedelju dana. Prva nedelja je bila na kraju juna, i baš tada su bili i naši prijatelji. Njoj je muka od talasa i tada se ni ne kupa u moru. Svo to vreme su bili talasi!!! I ne samo talasi, nego baš prljavo more jedno dva-tri metra od obale. Dalje je sve čistije. Takvo more još nikad nisam videla! Razne kese, kutijice, papirići, pena i puno trave. Bilo je tako da vam se uopšte ne ulazi u vodu.
Cela ta duuugačka plaža je imala isti problem. Na njoj su hoteli sa 5*,4*,3*... vile bogataša, jahte... i svima je bilo isto.
Čuvari plaža su se džabe trudili da sve to očiste.
E, 02.07. ujutru su otišli naši prijatelji. Mi, šta ćemo drugo, odosmo na plažu. Kad tamo, mirno more, bistro ko suza, toplo... ono tunisko more na kog smo navikli godinama!

Slika

Tako je bilo svo vreme naše druge nedelje letovanja. Uživancija!!!
Sećam se da smo ranijih godina još dva puta krenuli krajem juna u Tunis (na naš prvi put u Tunis i jednom sa istim ovim prijateljima) i oba puta su bili talasi, čak i mala kišica. Znači u Tunisu je najbolje u julu i avgustu, pa čak i u početaku septembra.

Slika

O animatorima i sportu će vam pričati Hiron.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 22:04 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Hotelski poslenici možda svesni nekih nedostataka hotela u kome smo bili, trudili su se da ekipa mladih ljudi svojim šarmom mladošću i entuzijazmom "popune" praznine u boravku obično izbirljive i razmažene Evropske klijentele.
U velikom ulaznom holu uz recepciju je razudjeni prostor prepun raznovrsnog sadržaja. Do poslednjeg mesta je bio popunjen ugao gde je bio televizor velikog formata.Tih dana su bile na programu fudbalske utakmice "Kupa Afrike".

Slika

Svi napori od projektanta hotela do vodjstva hotela i ekipe za animaciju, propadali su pred čarolijom televizije. Bilijarski stolovi, sto za stoni tenis, teniski tereni, teren za minigolf, staza za balote, sve je to stajalo bez posetioca-korisnika.
Na plaži u jedanaest sati bi prošao jedan od ekipe animatora sa loptom u rukama vičući : "volejbal, volejbal". Jedva bi skupio sedam osam hotelskih gostiju za odbojku na pesku. Nešto uspešniji je momak koji je u dvanaest skupljao uglavnom devojke i mladje žene vičući: "akvaaaerobika, akvaaaerobika", igranje i vežbanje u moru uz muziku.
U medjuvremenu su prošle dva puta ekipe policajaca na kvadrovima...
Arapin koji prodaje marame damama i jedan momak koji prodaje groždje i ušećerene jabuke.

Zatim onaj sa kamilama za jahanje...

Slika

Dva policajca na konjima, koje bi vezali uz ogradu, a oni otišli pod nastrešnicu uz bar na pivo.

Slika

Slika

Prolazili su i oni koji nude izlete gusarskim brodom, vožnju akvaskuterima, parasajling, jahanje na talasima koje vuče motorni čamac. Odziv je za sve to bio više nego skroman.
Jedino su dosta često prolazili kupači noseći čaše sa kafom, pivom ili koka-kolom.
Dozvolio sam momku koji je nosio luk /i strele/ da me ubedi da odem na jednu turu streličarstva. Pošli smo naš prijatelj i ja, ali on samo da bi gledao "takmičenje".
Takmičari su bili dečak od deset godina, dve tri devojčice od dvanaest-trinaest godina /njima se jako svidjalo to što im je učitelj pokazivao kako se drži luk/, ja i dva matorca /nas trojica smo ukupno imali oko 270 godina/. Imali smo i dva gledaoca od kojih je jedan bio moj prijatelj. I taj pokušaj animacije je dao slabe rezultate.
Večernja zabava na bini u unutrašnjem dvotištu bi svako veče okupila najviše gledalaca i posle programa za najmladje, skečevima i muzikom gosti hotela su popunjavali vreme.
I dok su animatori ulagali napor da zadrže pažnju gledaoca, elektronika je nadvladavala. Sve više su radili mobilni telefoni i igrice. U holu kod recepcije niko nije ni sa kim razgovarao već su svi slali poruke i telefonirali.
Naša ekipa je dva-tri puta igrala jamb, negirajući potrebu da nas neko animira i realnom igrom negirali apstraktne elektronske igre. Otudjenost je sve prisutnija u svemu. Mladji su sa nepoverenjem gledali šta mi to radimo.
Sve u svemu animacija, tj zabava, sport i igra zavisila je isključivo od samih gostiju. Animatori su uvek bili tu da potpomognu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 22:08 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Obzirom da je broj Evropljana i Rusa koji dolaze na letovanje u Tunis bio drastično smanjen (sad je vidno povećan) hotelijeri su bili prinudjeni da spuste cene i privuku Tunižane, Alžirce i druge iz okolnih zemalja. To je očigledno važilo kao "akcija" za već prokazani juni mesec i naravno za hotele sa 3*, kao što je naš.
Dakle u četvrtak popodne, petak (to je njihova nedelja), subotu i nedelju pre podne hotel je bio dupke pun. Za vreme ručka i večere si bio srećan ako se dočepaš tanjira, a o redovima za hranu da i ne govorim. Mi smo uvek išli kasnije i tako izbegli taj haos.
Svi su trpali ogromne količine hrane na svoje tanjire i iza sebe na stolovima ostavljali ovakav prizor...

Slika

Kelnere je bilo sramota, pa su odmah pritrčavali da sve to odnesu.
Često smo vidjali da debeli Rusi, Nemci i Englezi takodje pretrpavaju tanjire, ali oni, brate, i sve pojedu.
Naša druga nedelja boravka je bila u polupraznom hotelu i nije bilo sličnih situacija, naprotiv.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 22 Avgust 2019, 22:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
E, a sad malo da prošetamo ispred hotela.
Ovo je ulaz u naš resort. Skroz pravo je ulaz recepciju a iza se nazire more. Odmah sa leve strane uvek čekaju dva-tri taksija. Za 10-12 dinara vas voze do Medine u Susu.

Slika

Kad se okrenete vidite da se nalazite na lepo sredjenom putu dužine oko 300 m kojim se dolazi do glavne saobraćajnice. Desno je i nekoliko teniskih terena.

Slika

I ja...

Slika

Na samom ćošku raskrsnice je čuveni tržni centar "Ali Baba".

Slika

U njemu uglavnom trošite pare na suvenire i druge NEpotrepštine i potrepštine.

Slika

Izgubite se u gomili šareniša!

Slika

U prvom trenutku vam se učini da bi sve kupili, a sve se završi na nekoliko magneta za poklon. Bolje je i dosta jeftinije bilo kakvu kupovinu obaviti u Susu.

Slika

Medjutim, mnogi stranci to ne znaju, na radost vlasnika "Ali Babe".

Glavna saobraćajnica...

Slika

Odmah preko puta je autobuska stanica javnog gradskog prevoza (odnosno kombija). Za par dinara možete otići do Porta ili Susa. Ustvari, na tom putu gde god stanete i podignete ruku, staće vam kombi bez obzira što niste na stanici.

Naravno, da je tu i jedan kineski restoran!

Okolo još ima desetak malih radnjica sa uglavnom garderobom, predmetima od kože i suvenirima.
Jedna od njih zavredjuje pažnju, a to je prodavnica ručnih radova, suvenira i domaće zimnice "Karrma".

Slika

Slika

Kupili smo nekoliko malih teglica maslinki, harise i slaktog od smokava sa bademom.

Slika

Povratak u Beograd je bio pre podne, pa smo natenane doručkovali i popili kaficu "sa pogledom na more".
Na aerodromu u Monastiru nije bilo gužve ni ikakvih problema.

Slika

Slika

Naravno da smo kupili par flaša tunižankog "malo boljeg" vina, da isprobamo kad nam dodju prijatelji.

Slika

Brzo je planulo!

Eto, toliko o hotelu El Mouradi Club Selima 3* u Port El Kantaui.

Slika



Obzirom da nas "ne drži mesto", više smo bili van hotela nego u njemu. Mi ne volimo da se puno izležavamo na ležaljkama, tako da smo uglavnom plivali i kratko se zadržavali na plaži.
Obzirom da je vrlo jeftin prevoz, trudili smo se da vidimo što više okolnih mesta o čemu ću vam pisati na odvojenim temama, a ovde te tekstove povezati linkovima.
U Tunisu vam nikad ne može biti dosadno!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 23 Avgust 2019, 01:09 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo: za "dvojac Duja-Hiron"! :ljubac: :ljubac:

Svaka cast na detaljnom opisu i divnim slikama! Hiron me je i lepo zasmejao pricom o supi i strelicarstvu! :mrgreen:
Veliki pozdrav, jos jednom, drago mi je da ste opet tu! :romance-grouphug:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 23 Avgust 2019, 10:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 20:00
Postovi: 3452
Lokacija: Bačka Palanka
Pol: Bata
:bravo:
Bravo za putopis i za fotografije. Baš ste nam dočarali vaš odmor, hotel i delimično i sam Tunis. Puno korisnih informacija. Iako mi Tunis nije na spisku za posetiti ipak imam par pitanja, pa ako nije problem...
Prvo, moji rođaci su pre desetak godina bili u Tunisu. Oni su isto bili u hotelu sa 3*. Posle sam čuo da tamo ne vredi ići ispod 4* a najbolje 5* pošto njihova klasifikacija hotela uvek dodaje po jednu *. Njima je hrana bila očajna, kažu da su od mesa dobijali isključivo kamilje meso, što oni (ne znam zašto ja sam svaštojed po pitanju mesa) nisu hteli da jedu. Oni su bili vrlo nezadovoljni hranom. Moja sestra je iste godine bila u hotelu sa 5* i kaže da samo što ptičije mleko nisu imali. Izbor je bio fantastičan i kaže, ne znaš šta ćeš pre da probaš. Pitanje je da li je to i dalje tako? Da li vredi otići u hotel sa 3*?
Drugo pitanje je ako nije problem da napišeš otprilike koliko takav aranžman košta (ne mora tačno koliko ste vi platili, nego kakve su orijentacione cene)? Pošto idete već ko zna koji put, verovatno imate osećaj da aranžman krajem juna, početkom jula u hotelu od 3* za dvoje košta oko xxx evra, 4* oko yyy i tako.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 23 Avgust 2019, 11:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Evo koliko je nas koštao aranžman.
Bili smo od 25.06.-09.07.2019g. Znači 14 noći.Došli smo prvog dana oko 14h u hotel, a izašli poslednjeg dana u 8h.
Imali smo all inclusive, što znači hrana (rani doručak, doručak, užina, ručak, užina, večera i kasna večera) i piće, suncobrani, ležaljke i peškiri za plažu, kao i sve nemotorizovane sportske aktivnost i večernja zabava su uključeni u cenu.
Prevoz je bio avionom, sa uračunatom aerodromskom taksom i prevozom od aerodroma do hotela.
Cena, po osobi, je bila 563€. (Naši prijatelji su platili mnogo manje, first-minute).

Hotel sa 4*, zavisi koji, je skuplji za 50-100 evra.

Mi smo u svakom hotelu imali odličnu hranu. U svim, od 3-5*, je bilo svakog dana pileće, jagnjeće i juneće meso. Da kažem svaki drugi dan je bila ćuretina i riba i plodovi mora. Na roštilju razno meso, kako koji dan. Kamilje meso nismo imali priliku nigde da probamo. Svakako da broj zvezdica povećava dnevnu ponudu i kvalitet, kao i način serviranja i kuver.
Naravno da je mnogo lepo biti u 5*, bili smo puno puta. Medjutim, nas potpuno zadovoljava i 3* u Tunisu ( govorim o El Mouradi Cap Mahdija i Club Selima).

Kad saberem sve naše odlaske u Tunis ispadne da smo dosad tamo bili skoro 6 meseci. :P

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 24 Avgust 2019, 10:17 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Nedelja, 20 Avgust 2017, 19:46
Postovi: 129
Lokacija: KS
Pol: Seka
Mi smo u Tunisu bili pre desetak godina, tacnije 2007 u hotelu sa 3 *. Imali smo polupansion i bili odusevljeni hranom. Tako da se to verovatno razlikuje od hotela do hotela, ne zavisi nuzno od kategorizacije. Mi smo hotelim bili zadovoljni.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.