Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 23:23

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 26 Novembar 2014, 18:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Izazovno je početi bilo šta, pa i ovo i zato sa puno entuzijazma počinjem! :code:
Pitala sam se kojim gradom mogu najbolje da vam prikažem Tunis, i odabrala sam Nabel.
Ovo je grad kao Tunis u malom. Ima svega, i starog i novog, malo turizma, malo zanatstva, muzej, bazar, camel-market, banke...
Pogled iz našeg omiljenog hotela Keops na grad u rano jutro.

Slika

Avenija koja se pruža od mora do centra grada ima po sredini šetalište oivičeno lepo potkresamin fikusima bendžamin koji pružaju duboku hladovinu. Uveče je to glavno sastajalište meštana.


Slika

Šetajući se nailazi na živopisno raskršće.

Slika

Ulice su pune visokih palmi, uglavnom sa urmama.

Slika

Nabel je čuven po izradi keramike. Možete je naći svuda po Tunisu. U Nabelu je možete naći na najneobičnijim mestima...

Slika

Slika

Živopisne i bogato ukašene kuće sa baštama koje su prepune cveća u ulicama sa drvoredima palmi i pomorandži ostavljaju vas bez daha! Uz more su vile za izdavanje.

Slika

Slika

Ove kuće se mogu iznajmljivati na nedelju ili više dana po povoljnim cenama.

Slika

Eto toliko, za početak o ovom divnom mestu.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 26 Novembar 2014, 20:40 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dujo, bravo za "licni opis" i fotografije! Kao da si me pitala koje biljke volim! :bravo: :ljubac: Ne znam ko od vas dvoje pravi fotke, ali zaista su sjajne!

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Novembar 2014, 09:00 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Ne znam da li upadam u pola radnje ali moram da primetim da sve ovo izgleda jako lepo.
:ljubac: za Duju, :bravo: za Spasu.

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 27 Novembar 2014, 09:21 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kad dodjete u centar, sa desne strane je ulaz u suk, staru trgovačku ulicu. Tu možete kupiti sve, od kućnih potrebština, predmeta od kože, odeće, obuće, zlata i srebra, suvenira i naravno keramike svih vrsta...
Na izlasku iz suka dolazite do velike džamije.

Slika

Glavni deo suka je dugačka, krivudava ulica sa mnoštvom radnjica. Preko dana baš i nema puno gužve, dok uveče teško prolazite!

Slika

Jednom nedeljno je Camel market. Tog dana svi stanovnici grada, kao i okolnih mesta dolaze u nabavku. Sve je u ponudi što se inače prodaje po radnjama, a gužva je stravična. Mi je ne propuštamo!

Slika

Pošto znamo "za jadac", obično smo tamo medju prvima. Deo sa keramikom je prilično velik. Uz neverovatno cenkanje, a naročito ako smo prvi kupac, možemo kupiti za džab-džabe divne stvari!

Slika

Predmeti od kože kao što su papuče, tašne, tabureti, jakne... mogu se ovde naći po veoma povoljnim cenama. Medjutim, ako želite malo bolji kvalitet ili firmiranu robu, ipak morate ići u pravu radnju u gradu.

Slika

Tu je oko 500-600m dugačka ulica od tezgi i paravana u kojoj se prodaju tkanine na metar. Da vam pamet stane!
Žene, ko', žene! Kupuju konce!

Slika

Na jednoj imprivizovanoj tezgi jedan minerolog (sad mogu da kažem i naš poznanik) prodaje kamenje koje je sakupio u pustinji. Možete naći raritete "ispod tezge". Spasa uvek popriča sa njim i kupi po nešto.

Slika

Spasa ne voli ovaj deo, a ja obožavam! Evo o čemu se radi. Raznorazne majice, haljine, pantalone... od najobičnijih, do večernjih, koje se iz nekog razloga nisu prodale u radnjama širom sveta ( ostalo samo par brojeva, stvari iz izloga, majice sa nekih jubileja i sl.) , nabacane su na gomile na improvizovanim tezgama sklepanih od dasaka prekrivenih plastikom. Ja se izbezumim! I, kopaj! Nećete verovati, kupim po 50-60 komada za do 5000 naših dinara. Podelim deci kod kuće, a S i ja nosimo i "u pozorište".

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 28 Novembar 2014, 15:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka


Nije retko da u Tunisu sretnete muža sa više žena. Evo jednog sa samo dve žene i njihovom decom. Mi smo sedeli u kafiću u modernom tržnom centru kad smo začuli svadju. Jedna od njih je dobila nešto, a druga nije, i naravno, katastrofa!

Slika

Osvežili smo se čajem od hibiskusa sa pinjolama.

Slika

Uvek me iznenadjuje nakićenost njihove garderobe. 30% izloga su ovakvi...

Slika

Njihove žene se po gradu oblače po pravilima koje nalaže njihova vera, dok su u kući, pred mužem dragačije obučene.
Moja prijateljica i ja nismo odolele radnji sa donjim vešom i morale smo ponešto da kupimo.

Slika

U zlatarama je još glamuroznije i bogatije.

Slika

Spasa, da bi mi skrenuo pažnju sa konkretnih stvari ušao je u ovu i izašao sav ozaren! Muškarci!

Slika

Pošto smo, po povratku iz Tunisa trebali da idemo kod kuma na rodjendan, rešili smo da mu, izmedju ostalog, kupimo i "neki štos". U jednoj radnjici smo našli navlake za flaše od hekleraja. Možete mislite kako je tu navlaku "isprobavao" kad smo mu je poklonili!

Slika

Karakteristično za sva manja mesta u Tunisu su ovakve slepe uličice. Na ulazna vrata stavljaju zavesu da bi mogli da ih drže otvorena radi promaje, a da ih prolaznici ne posmatraju.

Slika

Ako pak zvirnete u neko dvorište, uglavnom je prebogato dekorisano.

Slika

Keramika je svuda prisutna. Nazivi ulica ibrojevi kuća su od keramike. Čak su i ograde obložene pločicama.

Slika



_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 30 Novembar 2014, 10:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka


Tuniska kuhinja je vrlo bogatog ukusa. Mi smo se navikli i jako nam se dopada. Začini u njoj igraju veoma važnu ulogu. Postoje radnje u gradu i tezge na pijaci u/na kojima se prodaju samo začini. Tu su šafran, kari, korijander, kumin, kurkumin,razni biberi...vanila, cimet, oraščić,...i da ne nabrajam dalje. Mi kupimo dosta toga i posle podelimo rodjacima i prijateljima, a nama ostane do idućeg letovanja.

Slika

Pored običnih, malih radnji,postoje i supermarketi iz lanca "Monoprix" i "Carefour" ( valda sam potrefila kako se piše). One su "evropski" snabdevene.

Slika

Tunis je, kao i Grčka, veliki svetski uzgajač maslina. Ponuda maslinivog ulja je odlična.

Slika

Ako se razbolite, u gradu postoji bolnica kao i privatne ordinacije.

Slika

Veoma lep, mali muzej je u glavnoj ulici. Neću vam pisati o sadržaju muzeja, jer to možete da pročitate na netu. Ovaj mozaik mi se baš dopao.

Slika

Moje prijateljica je značajno niža od kaktusa iza nje koji je virio iz nekog dvorišta.

Slika

Kaktus opuncija je kod njih kao kod nas jabuke. Ima ga jako puno i veoma je ukusan.

Slika




_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 30 Novembar 2014, 12:13 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka

I, da završim moju priču o Nabelu, gradu keramike. Keramiku ćete vidjati svuda. Na zgradama, u dvorištima, u domaćinstvu. Brojne bogato opremljene radnje sa predmetima od keramike ...

Slika

U jednoj radnji su predivni, unikatni umetnički predmeti od keramike, uglavnom za domaćinstvo.

Slika

I na kraju, plaža. Obala Tunisa je jedna velika peščana plaža. Retko ćete naići na delove sa šljunkom ili kamenom. Tako da je plaža u Nabelu baš takva.

Slika

Nadam se da sam vam dočarala kako je u Nabelu. Ja uživam u tom ambijentu!


_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 30 Novembar 2014, 12:58 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Zanimljivo, lepo pokriveno slikama, sa ukusom. Voleo bih kad bih znao cene pojedinih artikla, usluge, smestaja.
Hvala na prici!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 01 Decembar 2014, 11:44 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Pored price i slika, meni se dopadaju i ovi predmeti za domacinstvo...pogotovo "plavo-bele kombinacije"! :smesko-gore-dole:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 01 Decembar 2014, 20:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Jako mi se dopada kako na slikama izgleda ovaj gradic, mislila sam da su sirmasniji.... Koliko ste puta bili u Tunisu? Obala je, pretpostavlja samo pescana plaza i more, slabo tu ima nekog drugacijeg reljefa, ili se varam?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Decembar 2014, 10:21 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
milenaidaki je napisao:
Jako mi se dopada kako na slikama izgleda ovaj gradic, mislila sam da su sirmasniji.... Koliko ste puta bili u Tunisu? Obala je, pretpostavlja samo pescana plaza i more, slabo tu ima nekog drugacijeg reljefa, ili se varam?


Hvala!
Da na slikama je uvek sve malo lepše nego u prirodi.
Tunižani generalno u gradovima na obali žive dosta dobro. Standard im je iznad našeg. Samo da vidiš kakva kola voze! Ulice su prepune automibila prve klase. Bogati Tunižani tu imaju svoje vile. Na 5-6 km od Nabela je letnjikovac bivšeg predsednika Tunisa, Ben Alija, a malo bliže vila njegove žene. Tu su plaže božanstvene!
Medjutim, kako se ide u pravcu predgradja kuće postaju starije i trošne. Ljudi su obučeni konzervativnije i sve deluje praljavo. Koliko kod čistili, verar donosi nov pesak iz Sahare. Turisti ( osim onih koji su kao mi ), ne zalaze u te krajeve. Jednom prilikom ću pisati i o tome.
Nastaviću priču o Tunisu u temi Letovanje u Tunisu, i tako ću ti odgovoriti na pitanja.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Poslednji put menjao dujaspasa dana Utorak, 02 Decembar 2014, 10:25, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Decembar 2014, 10:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
dejevla je napisao:
Zanimljivo, lepo pokriveno slikama, sa ukusom. Voleo bih kad bih znao cene pojedinih artikla, usluge, smestaja.
Hvala na prici!


Hvala na lepim rečima!
Napisaću ti odgovor na temi Letovanje u Tunisu, jer si postavio baš lepo pitanje za tu temu.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 07 Jun 2017, 19:09 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 06 Decembar 2014, 10:44
Postovi: 158
Lokacija: Beograd
Pol: Bata
Ljudi


Obično upoznamo gazdu restorana, možda vlasnika hotela; zauzeti sobom onemogućeni kratkim odmorom obično primetimo tek po nesto od lokalnog folklora. Mi volimo sve ono što na neki način ostaje "sa strane" od aranžmana, od planiranih tura i izleta.
Dogadjaj iz Nabela/Tunis/ mi je potvrdio da je takav način ispravan.
Iako smo u to vreme bili dva ili tri puta u tom gradiću, koji ne može da se meri po mnogo čemu sa velikim turističkim mestima u Tunisu, ipak on ima još uvek mrvu atmosfere vremena kada je Tunis bio letovalište Francuza i ostalih Evropejaca. Nas dvoje smo voleli da udjemo u radionicu gde se proizvodi čuvena keramika iz Nabela i gledamo majstore kako rade na grnčarskom točku ili u radionicu gde se tkaju svileni materijali izuzetnih boja.

Slika


Slika

Ipak najinteresantniji je suk, ulica koja od slavoluka na jednom kraju, do trga pred postom i pijacom na drugom kraju, ukupne dužine ne više od 350-400 metara, koja sadrži, sve na šta turisti troše novac.

Slika

Danonoćna gužva, galama stotine tezgi, tezgica, butika mirisa, žlatara, bele alve, kožnih jakni, raznih jezika. Tu se polako kreće jer trguje se u hodu, sedeći ... ljudi su tolerantni, ne agresivni u nudjenju, sa izvanrednim osećajem za jezike.

Slika

To je ipak atak na sva čula a potrebna je i podobra fizička sprema za cik-cak šetnju izmedju ljudi i izbegavanje dvotočkasa.

Slika

Negde na pola te trgovačke ulice je proširenje-trg po obodu načičkan kafeterijama i stolovima i stolicama idealnim za predah, pred nastavak razgledanja i kupovanja suvenira.
Duja i ja /Hiron/ seli smo za jedan od stolova najbližeg ljudima koji prolaze. Već posle minut dva jedan starmali Kica lokalac je seo uz nas, za naš sto. Držao je karton na kome su visile pletene kožne narukvice. raznih boja i načina pletenja. Te godine je to bilo moderno i ja gotovo da nisam video ni jedno mlado čeljade a da nema takvu narukvicu. Mališan je, na dosta dobrom francuskom, počeo da reklamira svoju robu, pokazujući naizmenično svoju robu meni ili Duji. Saslušao sam ga, ali sam mu rekao da je to za mlade i za decu. Ćutao je trenutak dva a onda me je upitao: "Ti mislis da si ti odrastao? ". Ti si samo velik, ali misliš kao dete. Ustao je i otišao.
Shvatio sam lekciju koju mi je dao dečak koji verovatno živi od prodaje tih sitnica. Matorac jedan! Trebao sam da mu dam dinar-dva.
Od tada pazim. Treba nešto veštine i za bavljenje turizmom.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 09 Jun 2017, 10:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Hirone, jako zanimljivo!
Tako mali, a tako veliki..... :think: !

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 23 Avgust 2018, 18:21 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Izlet u Nabel


Za vreme našeg letovanja u Jasmin Hamametu nekoliko puta smo otišli do Nabela.

Nabel je bio i ostao naše omiljeno mesto u Tunisu i kad god se ukaže prilika mi odemo, makar na kratko.



Iz Jasmin Hamameta smo se medjugradskim autobusom, duplaćem, za 1,350 TND po osobi u jednom pravcu vozili do Nabela. Dakle za dž!

Približavajući se gradu prijatno smo bili iznenadjeni novim delovima grada. Lepe, moderne zgrade.

Slika

Izašli smo na poslednjoj stanici koja je na ovoj slici malo iza velike keramičke činije sa pomorandžama.

Slika

Nastavili smo pravo do ulaza u Suk.

Slika

Malo smo prvo prošetali "starim" mestima.

Slika

Hiron, moj muž, je prvo hteo da svrati u prodavnicu slikarskog pribora i ostalih sličnih stvarčica, da kupi sekativ. Prodavačica ga je zapanjeno gledala, ne znajući šta on to hoće, pa je pozvala gazdaricu. Eeee, asortiman radnje je promenjen, pa pribora za slikanje skoro i nema. Medjutim u nekom ćošku nadjoše dve bočice. Kupio ih je u bescenje, jer im više nije bio interesantan.

Slika

Neke kuće su me oduvek privlačile, kao ova na ćošku.

Ili ova koja je pravi mali dvorac.

Slika

U samom centru nalaze se brojne uske uličice načičkane radnjicama, uglavnom zlatarama, podavnicama obuće i garderobe.

Slika

Ovu kafanicu smo ovog puta mimoišli.

Slika

Morali smo malo da danemo dušom uz odličan sladoled.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 18 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.