Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 18:12

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 02 Septembar 2014, 19:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ideja mi je da predstavim ovo putovanje iz dva razloga. Jedan je da u toku formiranja novog foruma teme započnemo ličnim iskustvima i opisima putovanja. Na taj način će novi članovi na početku tema dobiti osnovne informacije o putovanju (često mi se dešava da na sličnim forumima izgubim strpljenja zbog razvodnjene priče na prvih nekoliko stranica). Drugi razlog je da sam potpuno šokiran neznanjem radnika u našim agencijama. Veoma retko znaju da vam kažu koliko traje vožnja do nekog lokaliteta, a koliko sam obilazak, kada ćete se sa fakultativnog izleta vratiti u mesto u kojem imate smeštaj... Ovakve informacije su bile i osnovni razlog što sam počeo da pratim forume.
Nadam se da neću ugušiti pisanjem i slikama, prosto ne mogu da izaberem šta bih predstavio, a da ne pravim kolaže od fotografija što traži dosta vremena.
***
Termin putovanja: prvomajski praznici – ako bih mogao ponovo da biram mislim da je malo kasniji termin bolja solucija, dok vegetacija dobije onu živu prolećnu boju. On lokalnih vodiča smo čuli da je zimska poseta dvorcima spektakularna i da sneg napravi poseban ambijent.
Plan putovanja: iz Beograda se noćnom vožnjom upućujemo u Minhen gde će nam biti baza, ukupno 945 km. Putovanje je naporno, bez obzira na odlične puteve i samo jednu granicu koju treba preći. Generalno više volim dnevna putovanja, kada se prvo stigne u hotel, a tek sutradan krene u obilaske, ali brojslobodnih dana i naravno cena određuje i izbor aranžmana.
Tema putovanja: obilazak dvoraca u Bavarskim Alpima koje je izgradio Ludvig II. Ja volim tematska putovanja, obilasci su koncentrisaniji i prate jednu priču. Ipak treba voditi računa da se dvorci nalaze van gradova, da su Nemci robotski precizni i da se u dvorac ulazi u sekund kako vam piše na karti. Zbog toga naše agencije na odredište stignu i do sat vremena ranije (verujem da se događa i gužva na putu ili da se desi da neko od putnika kasni), pa se dosta vremena izgubi u transferu.
Malo istorije: Ludwig II bio je kralj Bavarske od 1864. pa skoro do svoje smrti. U literaturi ga ponekada nazivaju Labuđi kralj ili Kralj bajke. Ludwig se ponekada naziva i "Ludi kralj", iako se ispravnost ovakvog naziva osporava, zbog toga što je kralj Ludwig svrgnut s vlasti zbog njegove mentalne bolesti bez ikakvog medicinskog pregleda, i pošto je nađen mrtav odmah sledećeg dana u nerazjašnjenim okolnostima, pitanje o ispravnosti ovakve "dijagnoze" ostaje kontroverzno. Jedan od njegovih najčešće pominjanih citata je "Želim da ostanem večna enigma sebi i drugima."
Ludwig je najpoznatiji kao ekscentrik, čija zaostavština se prepliće sa istorijom umetnosti i arhitekture, pošto je izgradio nekoliko ekstravagantnih fantastičnih zamaka i bio je mecena kompozitora Richarda Wagnera. Kralj Ludwig je generalno voljen u Bavarskoj danas, a građevine koje je ostavio su značajne turisticke atrakcije.
Rođen je u palati Nymphenburg, a sa 18 je seo na bavarski tron. Premda nije bio u potpunosti pripremljen za visoku funkciju, njegova mladost i zamišljeni, lepi izgled učinili su ga popularnim u Bavarskoj i šire. Jedan od prvih akata njegove vladavine bio je poziv Richardu Wagneru da dođe na dvor. Wagner je imao lošu reputaciju kao revolucionar i osoba u stalnom bekstvu zbog dugova. Godinu dana nakon susreta, Wagner je predstavio kralju svoje novo delo, Tristan i Isolda, koje je dobilo odlične kritike. Ludwigovo interesovanje za pozorište nije bilo organičeno samo na Wagnera. Godine 1864. postavio je temelje novom Dvorskom pozorištu.
Najveći stres koji je stavljen na Ludwiga u prvim godinama bio je da da naslednika, kao i odnosi sa Prusijom. Oba pitanja su se otvorila 1867. godine. Ludwig je bio veren sa Vojvotkinjom Sophie, svojom rođakom i mlađom sestrom svoje prijateljice, carice Elisabeth. Nakon nekoliko odlaganja datuma venčanja, Ludwig je konačno raskinuo veridbu oktobra iste godine. Tokom svoje vladavine, Ludwig je imao niz bliskih odnosa sa muškarcima. Počeo je da vodi dnevnik u kome je beležio svoja razmišljanja i svoje pokušaje da obuzda seksualne želje i da ostane veran svojoj katoličkoj veri. Ovi prepisi, kao i privatna pisma i drugi preživeli privatni dokumenti otkrivaju da je Ludwig bio homoseksualac i da se borio sa svojom seksualnom orijentacijom tokom života.
Odnosi sa Prusijom su postali centralno pitanje 1866. godine. Tokom Sedmonedeljnog rata, koji je počeo jula, Ludwig je, kao i nekoliko drugih nemačkih vojvodstava, stao u stranu Austrije protiv Prusije. Kada su obe strane pregovarale o kraju rata, uslovi su zahtevali da Ludwig potpiše pakt o međusobnoj zaštiti sa Prusijom. Ovaj sporazum je Bavarsku vratio u ratno stanje tri godine kasnije, kada je izbio Francusko-pruski rat. Prusija i njene saveznice su pobedile u ovom konfliktu, što je omogućilo Prusiji da završi svoju kampanju ujedinjenja malih nemačkih kraljevstava u jedno Nemačko carstvo. Stvaranjem carstva, Bavarska je izgubila svoj status samostalnog kraljevstva i postala je samo jedna od država unutar carstva. Ludwig je pokušao da protestvuje protiv ovih promena i odbio je da prisustvuje krunisanju Wilhelma I za Kaisera.
Ludwig je bio ekscentričan na način koji je učinio njegovu ulogu poglavara Bavarske problematičnom. Mrzeo je velike javne manifestacije i izbegavao je formalna društvena dešavanja uvek kada je to bilo moguće i više je voleo svoj svet fantazije. Ovakav način života je stvorilo tenzije između kralja i njegovih ministara, ali ga nije koštalo popularnosti kod običnih Bavaraca. Kralj je uživao da putuje kroz bavarski okoliš i da razgovara sa zemljoradnicima i radnicima koje je sretao na putu. Takođe je bogato nagrađivao sve koji bi mu ukazali gostoprimstvo na putovanjima. U Bavariji je i dalje pamćen kao "Unser Kini", iliti "naš dragi kralj" na dijalektu.
Ludwig je koristio svoje lično bogatstvo za izgradnju niza veoma složenih i doteranih zamkova. Ovi graditeljski projekti su angažovali više stotina radnika i doneli značajne prihode u siromašne delove, gde su bili građeni. Cifre totalnih troškova izgradnje i opremanja zamkova između 1869. i 1886. objavljeni su 1968. godine: Neuschwanstein 6 miliona maraka, Linderhof 8,5 miliona maraka Herrenchiemsee 16,5 miliona maraka.Premda je kralj plaćao svoje projekte iz svojih fondova, a ne iz državne kase, ovo je, ipak, imalo uticaja na finansije u Bavarskoj. Kralj je dugovao 14 miliona maraka i pozajmljivao je pare od svoje porodice, tražio je zajmove od svih evropskih dvorova i bio je odvojen od državnih poslova. Osećajući se da ga ministri guše i nerviraju, razmišljao je da promeni ceo kabinet. Kabinet je, međutim, rešio prvi da reaguje.
Tražeći ustavne razloge da zbace Ludwiga, ministri su se rešili da ga proglase ludim i nesposobnim za vladavinu. Pitali su njegovog ujaka Princa Luitpolda da dođe na mesto kralja, na šta je Luitpold pristao pod uslovom da se podnesu dokazi o tome da je kralj nepovratno lud.
Između januara i marta, 1886. godine, zaverenici su sastavili medicinski izveštaj o Ludwigovoj sposobnosti da vlada. Navođenje bizarnog ponašanja kralja uključivalo je i njegovu patološku stidljivost, izbegavanje državničkih poslova, njegovu složenu i skupu maštu, izlete po mesečini, pri kojima se tvrdilo da su njegovi pratioci skidali odeću i igrali goli, razgovori sa izmišljenim osobama, nepristojno i detinje ponašanje za stolom, slanje slugu na duga i skupa putovanja radi prikupljanja detalja o arhitektonskim detaljima u stranim državama, kao i nasilno ponašanje prema slugama.
U 4 sata ujutru, 10. juna, 1886. vladino poslanstvo stiglo je u Neuschwanstein da formalno uruči dokument o svrgavanju kralja i njegovom smeštanju pod staranje. Ludwig je uspeo da pobegne, ali je nakon 2 dana uhvaćen i stavljen u izolaciju. 13. juna u 18 h Ludwig je sa svojim doktorom krenuo u šetnju po obali jezera Starnberg. Njih dvojica su poslednji put viđeni u 18:30. Nakon potrage koja je trajala više od tri sata od strane cele posluge zamka, nađena su tela obojice u jezeru pored obale. Kraljev sat je bio zaustavljen na 18:54. Straža koja je patrolirala parkom nije ništa ni čula ni videla.
Ludwigova smrt je zvanično zavedeno kao samoubistvo utapanjem, ali je pitanje i dalje otvoreno. Ludwig je bio poznat kao dobar plivač, a voda je bila plića od nivoa struka. Zvanična autopsija je utvrdila da njegova pluća ne sadrže vodu. Mnogi smatraju da je kralj ubijen prilikom pokušaja bekstva.
Većina istoričara se slaže da je Ludwig bio veoma čudan i neodgovoran, ali pitanje njegove kliničke "ludosti" ostaje nerešeno. Drugi veruju da je patio od sporednih posledica uzimanjahloroforma zbog zubobolje, te da nije imao psihološke poremećaje. Njegova rođaka i prijateljica, carica Elisabeth je rekla: "Kralj nije lud; on je samo ekscentrik koji živi u svetu snova. Mogli su da ga nežnije paze i možda bi ga spasili tako tragičnog kraja." Današnji posetioci odaju priznanje kralju Ludwigu II posećujući njegov grob, kao i njegove dvorove. Ironično, ti dvorovi, koji su finansijski uništili kralja, danas donose ogroman profit Bavarskoj od turističkih poseta.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Septembar 2014, 19:45 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Nimfenburg palata, odnosno "Dvorac nimfa ", je barokni dvorac , glavna letnja rezidencija vladara Bavarske. Kralj Bavarske je titula koju je nosila dinastija Wittelsbach. Kraljevina Bavarske je trajala od 1805 do 1918 , kada je kraljevstvo ukinuto.
Palata je izgrađena 1662. godine po nalogu princa Ferdinanda i Henriette Adelaide Savojski nakon rodjenja njihovog sina Maksimilijana Emanuela II, na čije su rođenje čekali 10 godina. Centralni paviljon je završen 1675 .godine, a sam Maksimilijana Emanuela II je dvorac dosta proširio, kasnije i njegov sin Karl VII Albert. U ovoj palati rođen je i poslednji čuveni kralj Ludvig II Bavarski.
Nimfenburg je napravljen u šumi i prvobitno je služio kao letnjikovac. U njemu je živeo kralj Ludvig I, zapamćen po izrazitoj sklonosti prema ženama. Imao je toliko ljubavnica, da je njihovim slikama prekrio zidove jedne od najvećih prostorija dvorca i nazvao je odajom lepotica. Najpoznatija njegova ljubavnica bila je Lola Montez, koja je toliko opčinila kralja da je zbog nje abdicirao.
Jedna od slika koje se izdvajaju je slika anđela u dve poze. Kad gledate sa ulaza,anđeo ima veo preko bedara, a kad prođete sa suprotne strane anđeo je go! Umetnik koji je nacrtao ovog anđela je nepoznat.
Slika

Slika
Za park koji okružuje dvorac kažu da je najlepši u gradu,a nalazi se na samo 4 km od samog gradskog jezgra. Dvorski paviljoni danas se iznajmljuju za bankete i prijeme uglednih gostiju iz zemlje i inostranstva, a čuveni su i letnji Nimfemburški koncerti klasične muzike, koji se održavaju svake godine.
Slika
Nimfenburg palata nalazi se u zapadnom delu Minhena i do nje se može doći i gradskim prevozom. S-bahn-om do stanice Laim, a odatle šatl-busom do dvorca ili U-bahn-om do stanice Rotkreuzplatz, a zatim tramvajem.
Radno vreme palate je 09 – 18 h u letnjim mesecima (1.april – 15.oktobar), odnosno 10 – 16 h u zimskim mesecima. Palata nije otvorena svega nekoliko dana u godini. Kombinovana karta košta 11,5 e i obuhvata posetu dvorcu, stalnu izložbu kočija i sanki, muzej dvorskog porcelana i paviljone u parku. Tokom zimske sezone paviljoni su zatvoreni.
* * *
Nakon posete palati Nimfenburg usledilo je pešačko razgledanje centra Minhena i najznačajnijih objekata. Namerno neću postavljati fotografije, jer sam slobodan dan iskoristio da obiđem i unutrašnjost nekih objekata pa ću to predstaviti u narednim postovima.
* * *
Kasno poslepodne (nakon 24h od polaska) smestili smo se u hotel. Obično u opisima ne spominjem hotel, ali ovo je bio najbolji hotel u kome sam odseo tokom vikend putovanja. Holiday Inn u predgrađu Minhena Unterhaching (kako god da se ovo čita). Preudobni novi dušeci, sobarica nas je zbunila pitanjem o klasi jastuka (tvrdoća i debljina), doručak fenomenalan, parking veliki, 5 minuta od stanice S-bahn kojim se do centra stiže za 20 minuta. Prošetao sam malo po okolini i još jednom potvrdio razlike u načinu života u zapadnoj Evropi u odnosu na Srbiju. U ovom predgrađu živi 30 hiljada ljudi (koliko i u gradu u kom sam rođen), a u 20h uveče nigde žive duše, jedva sam našao kafić u kome bih popio piće.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Septembar 2014, 19:49 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Nojšvajnštajn - Dvorac za koga mnogi kažu da je najlepši na svetu (moj utisak nije baš takav, mada spolja deluje impresivno i neobično). Bio je inspiracija Voltu Dizniju za zamak Trnove ružice i od tad postaje veoma popularan, pa ga mnogi čak i zovu Diznijev dvorac. Kralj Ludvig II je osmislio dvorac iz snova koji baš kao u bajci, u ranim jutarnjim satima obavijaju oblaci magle koja se diže iz doline ispod litice na kojoj je zamak sazidan.To je verovatno prizor koji ostavlja bez daha.
Slika
Nalazi se na jugu Bavarske u podnožju Alpa, na dva sata vožnje od Minhena. Graditelji dvorca su sledili romantični stil. Ipak,tamo se prepliću i elementi vizantijskog stila i gotičke arhitekture koji su izmešani sa detaljima i drugih vrsta stilova. Sagrađen je na tzv. Labudovoj steni na nadmorskoj visini od 965m. Gradnja je započeta 1869 g. a zamišljen je kao romantični viteški zamak. Fantazija Ludviga II doslovce je pretočena u bele kamene zidine i vitke tornjeve koji se uzdižu u visinu. Pogled sa poslednjeg sprata ovog dvorca na raskošne Alpske pejzaže se ne zaboravlja. Za javnost je otvoren šest nedelja nakon Ludvigove smrti. To je jedan od najposećenijih dvoraca u Evropi i godišnje ga poseti oko tri miliona posetilaca.
Unutrašnjost dvorca nudi prizore drvene rezbarije, oslikane tavanice, preko zidova koji pokazuju mnoge starogermanske mitove i legende. Tu su i kreveti sa baldahinima, dekorativni mozaici, vizantijske arkade, porcelan, ogromni lusteri. Izmedju dnevne i radne sobe nalazi se mala veštačka pećina koja je dekorisana veštačkim vodopadom i svetlima koja se menjaju. Dve najvrednije prostorije su prestona dvorana i koncertna dvorana.
Prestona dvorana inspirisana je vizantijskim crkvama a posebno crkvom Svih Svetih u Minhenu. Tron koji je trebao da bude u dvorani - na mestu oltara, posle kraljeve smrti, nikad nije konstruisan. Ova kombinacija crkve i prestone sobe ilustruje Ludvigovo tumačenje kraljevstva: on je sebe video ne samo kao kralja, već i kao posrednika između Boga i celog sveta. Prestona dvorana nije bila namenjena za državne poslove.
Koncertna dvorana je, pored prestone dvorane, bila jedna od najvažnijih kraljevih projekata i nikada nije bila korišćena za velike bankete i muzičke predstave. To je bio Ludvigov spomenik u cast vitezovima i legendama srednjeg veka. Tanhojzer, Parsifal i Loengrin su vitezovi sa kojima se kralj poistovećivao od rane mladosti.
Interesantno je i to da je dvorac imao najnaprednija dostignuća svoga doba, toplu i hladnu tekuću vodu,centralno grejanje,a toaleti su imali automatski sistem ispiranja. Kralj je koristio električni sistem zvona da pozove poslugu, a na trećem i četvrtom spratu su čak bili postavljeni i telefoni. Jedna od posebnih karakteristika dvorca su velika prozorska okna. Prozori ovih veličina su bili retka pojava u to vreme.
Slika

Slika
Radno vreme dvorca je 8 - 17 h u letnjoj sezoni (28.mart - 15. oktobar), odnosno 9 - 15 h u zimskoj sezoni. Ulaznica košta 12e. Dvorac se oblazi isključivo u organizovanoj grupi sa kustosom na engleskom jeziku (naravno ima i na nemačkom), a organizovane grupe postoje kustosi koji govore i druge jezike pa smo i mi imali zadovoljstvo da nas vodi momak kome su roditelji sa Balkana.
Važno je da se ulaznice kupuju u turističkom centru u podnožju dvorca gde se nalazi i veliki parking, suvernirnice, restorani, toaleti. Do dvorca se možete popeti na više načina: naravno pešaka (30 - 40 min), kočijom (ne do samog dvorca, ali veoma blizu za 6e uzbrdo, odnosno 3e nizbrdo) i šatl busom (1,8e). Ispred dvorca postoje takođe tezge sa suvenirima (naravno skupljim nego u podnožju i toaleti).
U zavisnosti od termina, grupe dobijaju slobodno vreme pre ili posle obilaska da se popnu do Marijinog mosta sa koga je najlepsi pogled na dvorac i to ne treba propustiti.
Slika
Inače na karti koju dobijete ispisana je grupa i vreme ulaska i to morate da poštujete. Na jednoj od 3 "kapije" na displeju se prikaže broj vaše grupe, a ulazak se ostvaruje očitavanjem bar koda sa karte. Nakon toga nije moguće da uđete.
* * *
U podnožju dvorca nalazi se i zamak Hohenschwangau, letnja rezidencija Maksimilijana II – Ludvigovog oca u kome je on proveo deo detinjstva. U zamku se nalazi uprava Bavarskih dvoraca i nije predviđena grupna poseta.
Slika
Takođe se u blizini nalazi i muzej Bavarskih vladara.
Slika
***
Pre dolaska u dvorac napravili smo pauzu za fotografisanje u podnožju Alpa. Jedinstven doživljaj.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Septembar 2014, 19:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Linderhof - Bajkoviti zamak, jedan od tri dvorca kralja Ludviga II koji je završio za života. Dvorac je okružen prelepim parkovima sa divnim građevinama, fontanama, paviljonima i terasama. Izgrađen je u periodu od 1870 - 1878 g. Bio je omiljeno prebivalište Ludviga II. Njegova gradnja je počela posle Ludvigove posete Versaju. Jedna od atrakcija je prirodan potok čiju je tekuću ledenu vodu Ludvig koristio kao klima uredjaj za vreme toplih dana. Ovaj dvorac je prvobitno izgrađen u vreme Maksimilijana II ,oca Ludviga II, za potrebe lova, da bi ga Ludvig II potpuno preuredio u rokoko stilu.
Slika
Unutrašnjost dvorca je prepuna zlata, mermera, slika, kristala, lustera, srebra, goblena, vaza, ogledala - kompletna unutrašnjost dvorca posvećena je apsolutističkom monarhu Francuske- Luj-u XIV. Ispred ulaza se nalazi terasa sa jezerom. U sredini jezera je pozlaćena statua nimfi, a iz sredine izlazi vodoskok koji dostiže i do 30m visine.
Slika

Slika
Ludvig je tada već bio opčinjen Vagnerom i njegovim delima, pa je odlučio da napravi Venerinu pećinu iz Vagnerove opere Tanhojzer. Ulazak u pećinu je zatvoren kamenom koji se otvara uz pomoć tajnog mehanizma. Sama pećina je ukrašena prema scenariju iz opere. Na jezeru u pećini nalazi se ladja u obliku školjke sa malom pozornicom.
Slika
Kao što je Kralj Luj XIV smatrao sebe kraljem sunca, tako je Kralj Ludvig smatrao sebe kraljem meseca. Kao svaki kralj noći on je danju spavao a noću bio budan. Da bi rešio problem osvetljenja, napravio je velike lustere. Kada su sveće upaljene u sobi, mnogobrojna ogledala stvaraju neverovatno veliki efekat svetlosti.
Radno vreme dvorca je 9 - 18 h u letnjoj sezoni, odnosno 10 - 16 u zimskoj sezoni. Cena ulaznica je 8,5 e. Obilazak dvorca moguć je samo u pratnji i traje oko 40 minuta, a obilazak pećine 10-ak minuta.
Nakon zvaničnog obilaska dvorca imali smo 1 sat slobodnog vremena da samo prošetamo parkovima oko dvorca, slikamo se i uživamo. Kao i kod svih prethodnih dvoraca mnogo više mi se dopala spoljašnost dvorca nego unutrašnjost. Vidi se raskošnost materijala, zlato i mermer na sve strane, vrhusko majstorstvo zanatlija koji su dvorac gradili, ali sam u pojedinim trenucima imao osećaj da sam u gastarbajterskoj kući u nekom srpskom selu. Parkovi su fenomenalni, verovatno je utisak još impresivniji kada sve procveta i olista.
Slika
* * *
Oberamergau je jako sladak gradić / selo u Bavarskim Alipima u koji smo svratili u povratku ka Minhenu. Po poslednjem popisu ima oko 5000 stanovnika, a glavni izvor prihoda je naravno turizam. Inače je poznat po drvorezu i figuricama izrađenim od drveta, oslikanim fasadama kuća i po Passion play (ne umem da nađem dobar prevod za ovo) - predstavi o stradanju Hrista u kojoj učestvuje celo selo i koja se održava svakih 10 godina. Posebna čast za svakog mladića je da bude izabran da nosi Isusov krst. Ova predstava je prvi put održana 1634 nakon epidemije kuge koja je godinu dana pre toga pokosila zapadnu Evropu.
Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Septembar 2014, 20:18 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Slobodan dan u Minhenu iskoristio sam obilazak mesta koja u prethodnim posetama nisam video. Prva stanica je bio olimpijski stadion i park uz njega. Park je izgrađen 1972. godine, za Letnje olimpijske igre. Park je mesto za mnogobrojne događaje, kulturne, društvene i verske. Olimpijski stadion, u periodu kada je građen, dobio je providan krov koji je simbolizovao novu, demokratsku Nemačku. Nažalost te olimpijske igre ostale su upamćene i po ubistvu izraelskih sportista i taj deo sela se može i danas obići. Inače postoji organizovana tura penjanja po krovovima stadiona, onako malo adrenalinski zanimljivo, ali smo odustali zbog cene - 41e.
Slika
Ako se ne plašite visine i želite da vidite Minhen sa najviše tačke, najbolje je da posetite Olimpijski toranj. Izgrađen je 1968 i visok je 289 metara. Ulaznica košta 5,5e.
Slika
Ja sa se odlučio sa posetu akvarijumu Sea life koji se nalazi u okviru olimpijskog stadiona. akvarijum se sastoji iz 30-ak bazena sa preko 8000 životinja. Zamišljen je tako da pratite izvor reke Isar, zatim se Dunavom spuštate do Crnog mora, predstavljene su životinje iz Sredozemnog mora, kao i naravno tropske životinje. Najupečatljiviji je prolazak kroz stakleni tunel dok su iznad vas 400 hiljada litara vode i ajkule.
Cena ulaznice je 16,5e i ulaznica važi ceo dan, odnosno možete se vraćati u akvarijum više puta. Za decu je doživljaj još veći jer je prolazak kroz akvarijum zamišljen kao interaktivna igrica i na ulazu dobijete letak na koji treba upisati odgovore, pronaći delove puzle i slično tokom obilaska. Naravno na izlazu vas čeka nagrada ako ste sve pravilno popunili. Ima li smisla da pišem koliko je sve čisto, kako izgledaju toaleti ili restorani.
Slika

Slika

Slika

Slika
Preko puta olimpijskog parka nalazi se muzej BMW. Čak bi za sebe mogao da kažem da mi automobili nisu neki fetiš i da ne znam puno oko njih, ali u ovom muzeju sam bio kao dete koje je dobilo novu, dugo očekivanu igračku. Čak nemam ni sliku koju bih vam postavio na forum, na svakoj me ima kako otvaram vrata, fascinirano buljim u kontrolnu tablu, spuštam i podižem krov kabrioleta. Izloženi su svi aktuelni modeli, zatim prototipovi novih modela, kao i jedan deo istorije fabrike. Ulaz u muzej je besplatan. Savet za dame, nemojte očekivati da se iz ovog muzeja može izaći za sat vremena i "da"- mora se pogledati i pročitati tabla uz svaki model.
Slika
Nakon obilaska BMW muzeja uputio sam se ka Engleskom parku (Englischer Garten), najpouznatijem izletištu Minhena. Park zauzima površinu od skoro 4 km2 i jedan je od najvećih svetskih urbanih javnih parkova, veći je čak i od njujorškog Central parka. Park je izgrađen 1789. godine, a brojne atrakcije možete videti ukoliko njime prošetate: Japanska čajdžinica (izgrađena je 1972. godine, kada su se u Minhenu održavale Letnje olimpijske igre), Monopteros (mali, okrugli, grčki hram sagrađen 1836. godine, na 15 m visokom temelju, sastoji se od deset jonskih stubova prekrivenih bakarnom kupolom), Kineska kula (drvena konstrukcija visoka 25 m, sagrađena je 1789 / 1790. godine i to po uzoru na Veliku Pagodu, koja se nalazi u Londonu u Rojal botaničkoj bašti. Originalna kula porušena je 1944. godine, ali je 1952. sagrađena nova po uzoru na prvobitnu kulu iz 1790), Kleinheseloher jezero, (veštači nabravljeno u periodu od 1807. do 1812. godine, a na površini koju zauzima nalaze se tri ostrva: Ostrvo kraljeva , Ostrvo Elektor i Ostrvo Ridžents, mogu se iznajmiti i pedaline i uživati u vožnji jezerom), a ako imate sreće možete sresti i surfere na reci Eisbach.
Slika

Slika

Slika
Najstarija crkva u Minhenu, posvećena svetom Petru (Peterskirche) sagrađena je oko 1302. godine. Od te crkve ostali su samo temelji, a ostali deo urađen je u baroknom stilu. Ova rimokatolička crkva nalazi se u centru Minhena, ali vidi se skoro sa svih krajeva grada, jer je njen toranj visok 92 m. Unutrašnjost crkve ostaviće vas bez daha, dominira visoki oltar sa likom svetog Petra, delo Erazma Grasera, a ostala remek dela potiču iz gotovo svih perioda, tu su gotičke slike Jana Polaka i nekoliko oltara Ignaza Gintera. Plafon je kompletno prekriven freskama, a rekonstruisan je 1999 / 2000. godine.
Slika
Glavni trg Minhena je Marienplatz, nazvan tako zbog verskog spomenika Marian columns, izgrađenog u čast Device Marije. Ovaj spomenik datira iz 1638. godine, a podignut je u znak proslave zbog kraja švedske okupacije nakon tridesetogodišnjeg rata.
Slika
Trgom dominiraju Neues Rathaus i Altes Rathaus, Nova i Stara gradska većnica, izgrađene u 19. veku. Turisti se malo duže zadrže ispred zgrade Nove gradske većnice, u sklopu koje se nalazi Glockenspiel. Glockenspiel se sastoji se od 43 zvona i 32 figurice (one su u naprevljene u prirodnoj veličini), koje se pomeraju kada sat otkuca 11:00 h, a u letnjem periodu 12:00 i 17:00 h. Figurice za sve turiste, ali i meštane, dočaravaju priču iz 16. veka, a to je venčanje vojvode Vilhema V i Renate od Lorene. U njihovu čast, vitezovi na konju, bavarski i lorenski, izvode borbe (bavarski vitez uvek pobedi).
Slika


Najpoznatija zgrada u Minhenu je Frauekirche, koja služi kao katedrala rimokatoličke arhiepiskopije Minhena i Frajzinga, sedište je arhiepiskopa. Ovo je simbol i orijentir Minhena, sa kojeg se pruža veličanstven pogled, sa kupola katedrale vidi se celi grad, a kada je vedro moguće je videti i bavarske Alpe. Izgradnja katedrale započeta je 1468. godine, kule su završene 1488, dok su kupole na vrhu dodate tek 1525. godine. Katedrala je izgrađena od crvene cigle, karakteriše je gotički stil, a o njenoj veličini svedoči podatak da može da primi oko 20.000 ljudi. Unutrašnjost katedrale čuva bogatu zbirku dela poznatih umetnika, koja datiraju od 14. do 18. veka, a glavna atrakcija su gotički naos, gotički vitraži, grobni spomenik Luja IV. Katedrala je pretrpela velika oštećenja nakon Drugog svetskog rata, ali sačuvao se Teufelsschritt, odnosno Đavolji korak, koji se nalazi na ulazu. Ovo je crni znak koji podseća na otisak stopala, a legenda govori da je tu đavo stao, gledao i ismevao prozore koji su postavljani kada se crkva gradila.

Slika

Slika

Slika
Meni je zanimljiva bila i Riblja fontana u centru grada. Legenda kaže da u njoj treba oprati novačnik kako bi uvek bio pun para. Iz iskustva vam kažem da ne verujete svim legendama, ne propustim priliku da poprskam novčanik vodom iz fontane, ali ne vredi.
Slika
Ako se zadesite u centru vredi Minhena obavezno je obići Viktualienmarket - otvorenu pijacu. Na njoj se prodaju sve vrste voća i povrća, cveća, sireva, a naročito popularnom je čine pivnice na otvorenom. Još ako se zadesite pre utakmice Bajerna, navijači u tradicionalnim kožnim pantalonicama i kariranim košuljama se ovde skupljaju pre odlaska na utakmicu, doživljaj je zagarantovan.
Slika

Slika
Pivnica “Hofbrauhaus” je čuveno mesto u Minhenu po tome što je u njemu “najozloglašeniji sin nemačkog naroda” – Adolf Hitler (Adolf Fitler) pokušao nadaleko poznati “puč u pivnici” – temelj svih kasnijih događaja u Drugom svetskom ratu. Mesto ima korene iz XVII veka i vrlo je autentično, mada i skupo, jer iz gorepomenutih razloga važi za turističku atrakciju. U pivnici smo probali i čuvene bele kobasice sa slatkim senfom (meni neukusno), kao i dimljene kobasice sa kiselim kupusom (veoma ukusno). Ove pivnice ću se uvek sećati i po zanimljivoj anegdoti sa konobarom. Naime na svakom putovanju želim da probam neko lokalno jelo. Tako sam u pivnici prepustio konobaru da mi izabere desert. Kada mi je doneo parče torte sa čokoladnim korama i višnjama ja sam prokomentarisao kako je to Švarcvald torta. Usledilo je pitanje da li sam ranije bio u Minhenu (jesam, ali nebitno za prepoznavanje torte) i moj odgovor da se ta torta često pravi u Srbiji. Na to se simpatični konobar potpuno prenerazio mislivši valjda da se torta pravi samo u Nemačkoj. Nisam hteo da mu priznam, ali ova je bila najbolja koju sam do sada probao.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Septembar 2014, 20:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Dvorac Herenkimze je kompleks kraljevskih zgrada koje se nalaze na nalazi se na ostrvu Herreninsel (muško ostrvo) na najvećem Bavarskom jezeru Kimze. Zajedno sa susednim Fraueninsel (žensko ostrvo) i nenaseljenim ostrvom Krautinsel čini opštinu Chiemsee.
Ovaj dvorac je bio Ludvigov novi Versaj. Za Ludviga II Francuski kralj Luj XIV bio je otelotvorenje apsolutističke vladavine. Prilikom gradnje dvorca Ludvig je rekao da će to ujedno bit i hram koji će čuvati uspomenu na Luj-a XIV. Ovaj dvorac se nalazi na ostrvu u sred jezera. Do dvorca se dolazi brodićem kroz krajnje romantičnu atmosferu, pored patki i labudova koji slobodno plivaju po jezeru.
Slika

Slika
Dvorac je građen u kombinaciji baroka i rokoko-a, prepunjen detaljima od zlata, porculana, mermera. Nažalost nije dovršen za vreme njegovog života. On je u njemu boravio samo devet dana.
Među 20-tak raskošnih sala posebno se ističu dvorsko stepenište, velika galerija sa ogledalima i spavaća soba. Ipak najpoznatija je soba sa ogledalima. Tu sobu je Ludvig naročito voleo. Pošto je imao običaj da preko dana spava, noću je vreme provodio u ovoj sobi uglavnom čitajući. Najkičastija prostorija je kraljeva spavaonica, koja se sva sija, optočena je zlatom, mermerom, skupocenim parketom, figuricama, lusterima . Interesantno je da ovu sobu Ludvig nije koristio, to je bila soba izgradjena za Lui-a XIV. Takođe za ovaj dvorac je karakterističan predivan park prepun cveća, fontana, ukrasa koji su veoma slični Versaju.
Slika

Na ostrvu se nalazi i manastir Augustiner koji je koji je kasnije pretvoren u stari dvorac, dok je dvorac Herenkimze nosio naziv novi dvorac.
Radno vreme dvorca je 9 - 18 h u letnjoj sezoni, odnosno 10 - 16:45 u zimskoj sezoni. Cena ulaznice je 10e. Obilazak dvorca je u organizovanim grupama, a obilazak traje oko 30 min. Ista ulaznica važi i za muzej Ludviga II koji se nalazi u prizemlju objekta i muzej u okviru manastira, a koji se mogu obići tokom slobodnog vremena. Ja sam se odlučio sa obilazak muzeja u okviru dvorca, može se obići za 30 minuta, pa je ostalo vremena da prošetamo parkom sa fontanama.
Slika

* * *
Grad ušuškan među brdima, Salcburg, je često nazivan austrijskom prestonicom kiča zbog mnogobrojnih baroknih građevina iz 17. veka. Salcburg je četvrti po veličini grad u Austriji, smešten u središnjem delu države. Gradsko jezgro Salcburga uvršteno je na listu kulturne baštine UNESKO-a.
Salcburg je poznat i kao „grad klasične muzike“, najviše zahvaljujući tome što se tu rodio Volfgang Amadeus Mocart. Kažu da Mocart nije preterano voleo svoj rodni grad, ali je Salcburg itekako rešio da oda poštu svom najpoznatijem sugrađaninu. U jezgru grada nalazi se njegova rodna kuća i kuća u kojoj je živeo do 24. godine, a postoji i muzej koji je posvećen ovom kompozitoru. Ulaz u muzej je besplatan. Tokom jula i avgusta se odrzava i salcburški festival klasične muzike.
Slika
Jedna od atrakcija ovog grada je palata Mirabell iz 17. veka gde prelepo uređene bašte prepune cveća privlače turiste.
Slika
Jedan od načina da se vidi Salcburg je i neki od vidikovaca. Najimpozantniji je na brdu na kome se nalazi tvrđava. Mnogi plemići živeli su u njoj, a kako bi mogli da se obračunavaju sa svojim neprijateljima, predvideli su i odaje za mučenje. Ja sam se odlučio za vidikovac na suprotnoj strani grada, gde se nalazi muzej savremene umetnosti.
Slika
Do muzeja se može popeti stepenicama ili liftom (ali sada ne mogu da se setim cene lifta). U muzeju su izloženi eksponati savremenog slikarstva i vajarstva i to je bila potpuna suprotnost dvorcima koje smo prethodnih dana obilazili.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 02 Septembar 2014, 20:22 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Najjači utisak sa putovanja mi je svakako pedantnost i urednost Nemaca, kao i neverovatna ljubaznost. Na ulici jednostvano ne postoji papirić ili pikavac, javni toaleti na lokacijama koje poseti više hiljada ljudi dnevno su čistiji i mirišljaviji nego većina u našim restoranima. U svakom kafiću u kome smo popili kafu na pitanje kako da stignemo do sledeće znamenitosti su imali odštampanu mapu tog dela grada sa obeleženim ulicama. Kada sam u jednom trenutku bio nesiguran na koju stranu trebam ići prišla mi je žena sa detetom u kolicima, objasnila kako da dođem do mesta koje sam obeležio, a preporučila mi i šta usput mogu da vidim. Sporazumevanje nije bio nikakav problem, većina govori engleski.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Septembar 2014, 20:14 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:40
Postovi: 6131
Pol: Seka
Impresivno, detaljno, slikovito, meni potpuno novo. Hvala na trudu!

_________________
Imamo naš forum!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Septembar 2014, 23:59 
Nije prisutan
Predsednik Rep. Palataki
Predsednik Rep. Palataki
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 18 Avgust 2014, 22:32
Postovi: 7013
Lokacija: Rep. of Palataki
Pol: Bata
VlaMar je napisao:
Na početku jedna molba moderatoru da u okviru forumske teme Evropa otvori i podforum za Nemačku.


Samo napred! :smesko-levo-desno:

_________________
Sve što možeš da opeglaš danas, ne ostavljaj za sutra!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 16 Septembar 2014, 13:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Kratko, jasno, slikovito - odlicno! :bravo:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Januar 2017, 11:29 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Četvrtak, 22 Decembar 2016, 15:49
Postovi: 77
Pol: Seka
Prosle jeseni smo gostovali u Bavarskoj, u Augsburgu, mali sladak gradic u blizini Minhena,
sam po sebi zanimljiv i da se obidje i da se vidi, a odlicno povezan sa samim Minhenom.
Nalazi se tacno na pola puta izmedju Memingema (wizz i rayan air koriste ovaj gradic i zovu ga Minhen
tek da se zna to je oko 120km od Minhena i postoje autobusi koji cekaju avione i voze do samog centra Minhena,
mogu se rezervisati i platiti karte i pre polaska) i samog MInhena.

Obzirom da postoje ture u Beogradu koje su cure snimile odlucili smo da im makar malo predstavimo
dvorce Bavarske koji su u blizini grada Fisena (Füssen) u Alpima, svega par kilometara od austrijske granice.
Onaj koji je bio razlog naseg odlaska je dvorac na labudovoj steni, inspiracija Dizniju za dvorac Uspavane lepotice.

Pored fantasticne prirode, i nestvarnog izgleda dvorca, pogleda koji se pruze kroz prozore,
na mene je ostavio utisak i krevet Ludviga II na kom je radilo nekoliko ljudi godinama,
kako bi od drveta napravili na samom krevetu scenu iz opere Tristan i Izolda.
Sam dvorac je bilo lepo videti, priznajem da sam nekako ocekivala vise luksuza, ali
obzirom na ono okolo ta zamerka mi je dosla tek kad sam ustvari pocela da prevrcem film.

Najbolji prijatelj mu je bio Vagner koji je imao svoje prostorije u kojim je ocigledno provodio
puno vremena. A najveci luksuz po meni je sama koncertna dvorana, e ona je bila najveci odraz ogromnog bogatstva.
BIo je kralj koji je vise mario za umetnost nego za narod, pa je sticajem okolnosti
tako i skoncao pren nego je zavrsio Nojsvanstajn.

Obilazak smo krenuli iz starog dvorca u kom je Ludvig II ziveo - Hoenšvangau (Hohenschwangau). Dvorac je takodje dosta posecen, na poslednjem nivou porodica i dalje ima svoj letnjikovac. Vecina sitnica je preneta u muzej u centralnom delu. Uspon od biletarnice do starog dvorca je namesten uz gomilu stepenica, a onda i sam dvorac ima svoja spiralna stepenista. Svako ko udje dobije audio vodic na nekoliko jezika. Meni je bilo prijatno iznenadjenje da su ga deca dosta dobro razmela, iako je za njih bilo dosta nepoznatih izraza.
Izmedju ova dva dvorca postoji prelepo lednicko jezero na kom ima labudova i hranjenje labudova je posebna atrakcija. DO Nojsvanstajna ima nekoliko uspona, jedan je blazi i traje oko 40 minuta, druga varijanta tog puta su kocije, na koje se bogami ceka red, a treca kojom su nas odveli traje 25 minuta kroz sumu. Ja sam na pola puta bila mrtva, sto zbog uspona, sto zbog razredjenog vazduha, dok su deca kako kozice skakutale gore dole. Ono sto je bilo bitno je da je vredelo svakog koraka.
Jos jedna bitna stvar je da se karte kupuju sto ranije, mi smo stigli oko 10 i cekali smo na red vise od 2h, dosta ljudi posle nas nije ni uspelo da kupi karte za taj dan.


Hoenšvangau i pogled iz dvorista ovog dvorca na Labudovu stenu
Slika
Slika
Slika

Lednicko jezero sa labudovima kod starog dvorca
Slika
Slika
Slika

Dvorac na Labudovoj steni
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Malo MIhnena
Muzej BMW
Slika
Slika
Marian Place
Slika

_________________
Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Januar 2017, 15:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
DinaB i VlaMar, odlična prezentacija! Puno korisnih detalja, ali pre svega zanimljiva priča i odlične slike! :bravo: :bravo:

Kad čitam šta ste napisali, na trenutak pomislim da nismo bili na istom mestu! Sećam se neobično jake tamno zelene boje parkova u Augsburgu. I da! Sećam se kako sam videla jednog matorca kako sa belom krpicom briše flekice na fasadi svoje kuće i pri tom koristi nešto što je držao u kutijici u drugoj ruci. Znam da sam "zinula" od čuda šta to radi. Kod nas su se u to vreme jedva i okrečile kuće, a kamoli to lickanje!
Druga čudna stvar je bila što su jednog dana svi u ulicama gde ima žive ograde istu uredno potkresali i otsečene grančice naredjali "pod konac" ispred svojih kuća. Oko podneva su došli sa kamionom i to odneli, zatim je čika u automobilčiću sa četkom počistio, a za njim oni što peru i čiste istovremeno. Ulice su bile čiste oko jedan sat!
Pošto sam tamo bila više od mesec dana, službeno, jednog dana rešim da sa kolegom koji živi u Minhenu odem da nešto kupim. On, ne znajući zašto ja idem, rado me poveze. Le, leee! Seli smo u Porše dvosed (ja tada prvi i jedini put). Kad se uključio u onu najbržu traku na autoputu zalepila sam se za sedište k'o kad avion poleće! Njemu ništa! Pitao me da li hoću da me vrati uveče nazad u hotel, na šta sam mu se ljubazno zahvalila.
Kad smo stigli u Minhen bilo je oko pola šest popodne. Htela sam Hironu da kupim "nož švajcarskih vojnika". Krenem tako, od radnje do radnje, kad 'oćeš vraže! Radnje se u šest već zatvaraju, a radni je dan!!! Brzo kupim jedan i nastavim šetnju po malte ne praznom gradu. To su bile rane devedesete godine.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 15 Januar 2017, 18:47 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Četvrtak, 22 Decembar 2016, 15:49
Postovi: 77
Pol: Seka
Da ja sam '96 bila mesec dana na pregovorima u Minhenu,
vratila sam se u cudu sta sam sve tamo videla,
a sad kad smo bili prvo smo morali da sidjemo da preparkiramo auto jer postoji
red kako se parkira, za sve postoji red i pravilo sto mi se jako svidja

_________________
Drugi deo života kod pametnog čoveka sastoji se u oslobađanju od ludosti i predrasuda i pogrešnih mišljenja koje je stekao tokom prvog dela života.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.