Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:41

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 21:57 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sledeceg jutra smo opet poranili...vec u 7 h smo bili na dorucku, u 8 h krenusmo ka jezeru Himze (ili Kimze, negde sam citala da ga pominju na jedan, drugde na ovaj drugi nacin...ne znam sta je ispravno- ne znam nemacki, ali, oprosticete mi! Slika )

U mesto Prin (Prien) stigli smo oko 9.30 h, kupili karte za brodic koji vozi na Hereninsel (Musko ostrvo), na kome je Ludvig II dao da se izgradi dvorac Herenkimze... buduci da je duvao vetar, padala kisa i bilo tek par stepeni, usli smo u cekaonicu, koja je napravljena kao mini-muzej...makete brodova, planovi za izgradnju istih...i nesto o samom Ludvigu II...u poslednjih 15' cekanja stigla je ogromna grupa ljudi...mislila sam da necemo svi stati ili da ce brod potonuti, ali stali smo bez problema! Cak su gotovo svi sedeli do tamo...putuje se 10-15' do njega...cim dodjete na pristaniste, prolazite kroz kapiju koja nagovestava ulazak na imanje i veliki broj saltera na kojima se kupuju karte...tu se nalazi i prodavnica sa nekim suvenirima, kabanicama, majicama...kao da su znali da ce nam tog dana trebati!

Do zamka se ide delom putem na otvorenom, delom kroz sumu...mislim da i tu ima bar 20-tak minuta hoda...buduci da smo ranije stigli, jer je trebalo da udjemo tek u 13.15 h, nas vodic je pokusala da zamoli da nas ubace sa nekom grupom (jer nas je bilo malo), da bismo ranije stigli u Salcburg ...neumoljiva gospodja na biletarnici je rekla "ne" i tako je ostalo...imali smo jos sat i po do ulaska u prostorije dvorca....vodic nas je odvela do restorana, da popijemo/pojedemo nesto , kad vec ima toliko vremena....rekla nam je da mozemo posetiti muzej dok cekamo....sa ulaznicom koja vazi za dvorac se moze posetiti i on...gurne se karta u automat i sa njom udje...muzej je lep...nisam uspela da vidim sve, jer sam kasno usla, ali ono sto sam videla mi se veoma svidelo...nije bilo napisano da se u muzeju ne sme slikati, pa sam napravila par snimaka i jedan video...ali, sve sa zebnjom da me neko ne kucne po ramenu! Slika

Kisa je lila, Slika...hol je bio mokar i klizav, sa skupljenih kisobrana, kabanica i kosa slivala se voda...dok smo sedeli u restoranu, i probali nudle prelivene vanila-sosom i pili sjajan kapucino, kroz prozor smo gledali ljude kako trce ka zgradi, jer je poceo da pada grad...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 21:58 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Prin- pristaniste, pogled na jezero...tu je cekaonica, biletarnica i toalet koji se placa ubacivanjem para u automat. U samom dvorcu je cist, prostran toalet, koji se naplacuje 30 centi..."naplacuje" nasa zena, zeljna price sa zemljacima, ali jako ljubazna.

Sto se tice Prina, busom smo stigli do pristanista, u pristanistu kupili karte (povratne) za brod za Hereninsel, a na ostrvu, posle iskrcavanja- karte za dvorac...osim brodom, do ostrva se ne moze ici nicim drugim...do dvorca se ide peske kroz sumu, fijakerom, a nisam sigurna da li ima i vozic...

Brodici iz Prina idu cele godine, zimi na sat, leti na pola sata. Placanje karticama ide samo za racun veci od 50 €.

Ako sam dobro razumela, u palatu i muzeje se moze uci samo uz pratnju vodica, u grupama od najmanje 15 ljudi...ulaznica koja kosta 9 € obuhvata posetu Novoj palati, Muzeju kralja Ludviga II i manastiru Avgustinov...u kome se nalaze dve galerije...u palatu se ne mogu unositi veliki ruksaci, nosiljke za bebe, stapovi za pesacenje, hrana, pice, niti je dozvoljeno fotografisanje...Nova palata je zatvorena 24., 25. i 31. decembra, 1. januara i pokladnog utorka. Poslednja tura krece pola sata pre zatvaranja, jer obilazak traje 30-35 minuta. Kako je potrebno i vreme da se stigne od biletarnice do dvorca, treba voditi racuna o tome kada je poslednji brod za povratak...imaju zimsko i letnje radno vreme...od 26.10.-31.3 Nova palata radi od 9.40-16.15 h, a od 1.4.-25.10. od 9-18 h...isto tako i muzej i manastir imaju letnje i zimsko vreme, pa to treba proveriti.

Fontane rade od pocetka maja do 3. oktobra. U muzeju nema vodica.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 21:58 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 21:58 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Zbog kise i vetra nismo mogli da se mnogo zadrzavamo napolju, tako da spoljasnjih slika dvorca- samo ovoliko! :mrgreen:

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:00 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:00 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dvorac Herenkimze

Ovaj kompleks kraljevskh zgrada izgradio je kralj Ludvig II Bavarski, 60 km jugoistocno od Minhena, na sred najveceg bavarskog jezera Himze (Kimze), na idilicnom ostrvcetu Hereninsel (u prevodu Musko ostrvo). Hereninsel, obliznje ostrvce Frauenhimze (koje nismo imali snage po kisi i vetru da obilazimo) i nenaseljeno ostrvo Krautinsel cine opstinu Kimze.

Ludvig II je kupio ovo ostrvo za 350000 guldena i na njemu dao da se sagradi impozantan dvorac Herenkimze, koji je projektovan po uzoru na cuveni francuski dvorac Versaj. Izgradjen je u kombinaciji rokoko i baroknog stila, sa mnogobrojnim detaljima od zlata, skupog porcelana i mermera. Dvorac nikada nije dovrsen.

Na samom ulazu je stepeniste, pod je uradjen od bojenog mermera, a u zidove su ugradjene prelepe skulpture...najlepsa prostorija je Dvorana ogledala, a zanimljivi su i radni kabinet, Plava soba, soba za dnevni boravak, kraljeva spavaca soba, kupatilo.... U spavacoj sobi niko nikada nije spavao. Zanimljivo je da je vez na prekrivacu za krevet radilo 30 zena tokom 7 godina. Dvorana ogledala je duga 98 m, ima 44 kandelabra i 33 lustera, u kojima je bilo predvidjeno da gori 5000 sveca...ogromna pozlacena ogledala reflektuju svetlost iz 17 zaobljenih prozora u ovoj cudesnoj sobi, stvarajuci viziju ciste carolije. Postoji cela soba ukrasena neprocenjivim Majsen porcelanom i remek-delo, tj. cvece tako delikatno uradjeno da cete poverovati da je pravo (ovu sliku imam u glavi...do detalja uradjeno, sa po kojim "uvelim listom")...kao i prizemlje u kome se nalaze kraljevska kuhinja i Ludvigov grejani bazen za kupanje...kako bih rado imala tako nesto u kuci! ...kuhinja koju bi rado imala svaka domacica, sa lepim serpama, loncima, tiganjima od bakra...(divno izgleda!) Od svih zgrada najcuvenije i najvece su stari benediktinski manastir Avgustin (poznat i kao Stari dvor) i Herenkimze palata (poznata kao Novi dvor).

Manastir je sagradjen oko 765. godine na severnom vrhu ostrva od strane kneza Tasila III od Bavarske. Prosavsi kroz mnoge ruke, manastir je konacno ponovo uspostavljen kada je Ludvig II kupio ostrvo.

Od 10. do 23. avgusta 1948. predstavnici jedanaest nemackih drzava zapadne zone i Zapadnog Berlina sastali su se u Starom dvoru i doneli Ustavnu konvenciju i Osnovni zakon, sa ciljem da se osnuje Savezna Republika Nemacka.

Nedovrseni Novi dvor dizajnirali su Kristijan Jankovic, Franc Seic i Georg fon Dolman. Gradjen je izmedju 1878. i 1885. godine. Posle Ludvigove smrti, naredne godine, gradjevinski radovi su prekinuti i zgrada je bila otvorena za javnost. Novi dvor predstavlja neobarokni spomenik u cast Luju XIV, kome se Ludvig II divio. Nikada nije ni trebalo da bude savrseno tacna replika Versaja, jer ga u mnogo cemu prevazilazi. Npr., trpezarija ima sto koji se podize i spusta uz pomoc lifta ("stocicu, postavi se") i ogroman luster od Majsen porcelana najveci na svetu... Zgrada je, takodje, imala koristi od skoro 2 veka tehnoloskog napretka, dok original (Versaj) nije imao nijedan toalet i jedina voda je bila u fontanama. Kralj Ludvig je kopirao vise delova modernih objekata, ukljucujuci i sistem centralnog grejanja i grejanja velike kade (bazena). Takodje, Ludvigov zamak je sagradjen na ostrvu i do njega se moze stici samo trajektom.

Vrtovi su ispunjeni fontanama, kanalima i statuama uradjenim u stilu romantizma...zmajevi, krilati ratnici, dzinovski gusteri i druga bica izgledaju kao da su izasla iz neke od romanticnih opera Riharda Vagnera.

Karte za brod se kupuju u Prinu, a karte za ulaz u zamak i Ludvigov muzej- na ostrvu, neposredno pred ulazak, ne mogu se rezervisati unapred (biletarnica je ispred samog pristanista, kad izadjete iz broda samo nastavite pravo, prodjete kroz kapiju i pravo do saltera).

Stepeniste (slika sa interneta)

Slika

Slika

Dvorana ogledala (slika sa interneta)

Slika

Sala mira (slika sa interneta)

Slika

Kraljevska spavaca soba (slika sa interneta)

Slika

Soba za savetovanja (slika sa interneta)

Slika

Plava soba (slika sa interneta)

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:03 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slike iz vazduha po suncanom danu i enterijer...sve su sa interneta...osim mapa, koje sam ja kropovala i iscrtala...

Herenkimze- Novi dvor, iz vazduha

Slika

Slika

Slika

Evo prikaza na mapi...odakle i kuda smo isli ka ostrvu...put traje nekih 10-15 minuta...crvenom bojom je obelezeno kuda ide brodic...

Slika

...i kuda smo se mi kretali ka dvorcu...

Slika

Na ovoj mapi se vide Prin i ostrva Herenkimze, Frauenkimze i Krautinsel (Ostrvo ovaca, nenaseljeno)

Slika

Pored Nove palate, na ostrvu Herenkimze, na ova 3 ostrvceta mozete otici i da biste uzivali u prirodi, vozili se kocijama, kao nekad kralj Ludvig...Slika...na Zenskom ostrvu (Frauenkimze) mozete uzivati u starim rukotvorinama i upoznati se sa manastirskim tradicijama najstarijeg zenskog samostana u Nemackoj...ili obici najmanju umetnicku koloniju u Evropi...ili upoznati domove starih ribarskih porodica...ili razgledati i kupiti tradicionalnu grncariju, piti pivo ili u manastiru da kupite marcipan i biljne likere...na ovom ostrvu je moguce naci i prenociste...na Herenkimzeu mozete videti jelene lopatare i obici ergelu konja...skrivene sume, kupalista pruzaju brojne mogucnosti za odmor i uzivanje...postoje ture za roditelje sa decom...zimi se na Frauenkimze odrzava Bozicna pijaca na kojoj se mogu kupiti razne rukotvorine i ukusne delicije. Jos kad napada sneg, uzivacete u pravoj zimskoj bajci.
Na jezeru Kimze i ostrvima zivi 1300 vrsta biljaka, 300 vrsta ptica i 30 vrsta riba, zbog cega je jedna od najraznovrsnijih regija u Nemackoj.

I, kad sve to saznate, prosto vam bude zao sto ste na ovakvoj turistickoj turi- samo u protrku! :|

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:05 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Park i statue (slike sa interneta)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Mermerna statua boginje Latone, Latonska fontana

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:06 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Bavarski kralj Ludvig II, potomak Maksimilijana II Bavarskog, bio je stariji kraljev sin...poticao je od loze Vitelsbah, koja je 800 godina vladala Bavarskom...rodio se u palati Nimfenburg, u Minhenu, a odrastao u mestu Svangau, u dvorcu Hohensvangau, koji je sagradjen na steni izmedju 2 jezera, u podnozju danasnjeg dvorca Nojsvanstajn...Proveo je srecno detinjstvo i ziveo tamo zasticen od strane svojih roditelja...posle smrti oca, sa 18 i po godina postaje kralj Bavarske...kako je bio umetnicke prirode, sanjar i vizionar, nije ga zanimalo vodjenje drzave i ratova..povukao se u svoj zamak Nojsvanstajn i tamo ziveo samotnjacki zivot, pustajuci sebi blizu samo nekolicinu ljudi...njegov najbolji prijatelj, covek kome se najvise divio i kome je bio mecena, bio je nemacki kompozitor Rihard Vagner...divio se i francuskom kralju Luju XIV i trudio se da kopira njegov zivot, njegove dvorce, pa cak i da ih nadmasi...to njegovo sanjarenje kostalo je nemacku drzavu mnogo, jer je zbog izgradnje velelepnih dvoraca, zemlja zapala u velike dugove...smetao je odredjenim krugovima, pa ga je "ekipica" proglasila ludim, iznudivsi takav nalaz od jednog lekara...12. juna 1886. su ga zatvorili u prostorijama zamka...protestovao je vrlo zucno...narod Svangaua se skupio ispred zamka, pruzajuci podrsku svome kralju...on ih je umirio i rekao da se razidju...nije mi do kraja jasno, ali ovako sam nekako shvatila...pod strazom je tog popodneva izveden u setnju, zajedno sa svojim licnim lekarom, iz koje se nikad nije vratio...njihovi lesevi su pronadjeni u plicaku jezera te noci...a strazari koji su tada bili na duznosti su volsebno nestali..negde...

Na netu sam nasla razlicite informacije..od toga da se nikada nije zenio i da je bio homoseksualac..do toga da se 1867. godine ozenio i vrlo brzo, te iste godine, razveo...da je bio u ljubavnim odnosima sa princezom Sisi, koja mu je bila dalja rodjaka...kako bilo, danas ga Nemci slave kao voljenog kralja, ima brojne postovaoce i obozavatelje sirom sveta, a dvorci koje je izgradio su turisticke atrakcije, od kojih Nemacka danas zaradjuje ogroman novac...visestruko je "ispatio" sve svoje investicije...

Kazu da je bio visok 1,93 m , sto je bilo neuobicajeno za ono doba...cudno, jer bas sam u svakom zamku, prolazeci kroz spavace sobe, razmisljala o tome kako su kreveti mali, kratki, kao da je tu boravio neki covek malog rasta...

Iza njega nije ostalo potomstva.

Iz svega sto sam o njemu procitala, nije bio lud covek, vec bogati ekscentrik, "kome se moglo" da masta i gradi dvorce iz bajki...kako je u danasnje vreme sve "prirodno", bogati se itekako bahate, nama ne izgleda uopste "poremeceno"... :shifty:

Kralj Ludvig II- kao mlad, u drustvu mladjeg brata Otoa

Slika

Sa roditeljima i bratom

Slika

Slika

Slika

Kralj Ludvig II- u starijim godinama, ako je covek od 40-ak star! :shifty:

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:08 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
A evo i kako dvorac izgleda po losem vremenu...dok grad tambura po prozorima, razmisljamo kako da stignemo do broda...kad smo dolazili sipila je kisa...pa je delovalo kao da se razvedrava...a onda- gradcina!

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:09 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
A ovde je grmelo, "kisilo" i sad pada grad, napolju hladno, a u restoranu lepo i toplo!

Slika

Slika

Slika

I muzej u dvorcu

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:12 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nije nimalo bilo prijatno voziti se prepunim brodicem po neverovatnom pljusku, uz grmljavinu i sevanje...ljuljanje...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:12 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Sa jezera Himze nas je ispratila jaka kisa i vetar...smrzli smo se, pa je voznja do Salcburga prosla u dremanju i grejanju u autobusu...pokrila sam se jaknom kao jorganom i dremkala...celim putem nas je pratila kisa...u Salcburg smo stigli oko 16 h....imali smo dogovor da se smestimo u hotel i za 15' nadjemo na recepciji...trebalo je da dodje nas lokalni vodic i provede nas kroz grad...vodic mi je rekla da je jako drag i simpatican momak, ali ono sto sam videla i cula je nadmasilo njenu pricu! Slika Peter je sjajan vodic, zaljubljen u svoj grad...otkrio nam je da Mocart, koji se rodio u tom gradu, nije voleo Salcburg, a grad mu je na isti nacin vracao! Njegova sestra je bila, mozda, jos talentovanija za muziku, ali za nju nismo ni culi, jer u ono vreme zene nisu mogle da se bave tim poslom, njihovo je bilo da se dobro udaju...pokazao nam je jedinu poslasticarnicu u kojoj se prave original "Mocart-kugle"...trebalo je da obidjemo grad i posle se vratimo da ih pazarimo, ali zbog loseg vremena i ranog zatvaranja prodavnica nisam uspela da ih kupim! Peter je toliko slatko pricao na nasem jeziku, sa stranim naglaskom, a pritom se trudio da koristi bas nase reci za neke izraze, iako je studirao na hrvatskom jeziku...ne mogu da opisem koliku kolicinu pozitivne energije taj decko ima! Nadam se da cu se jednom vratiti, da ga ponovo vidim, kupim "Mocart-kugle" i natenane prosetam ovim lepim gradom! Kada je takav utisak na mene ostavio pod tim uslovima (kisa, umor, glad), mogu da zamislim koliko bi mi se u boljoj situaciji dopao....ne Peter- Salcburg! :mrgreen:
Elem, nas hotel je bio blizu parka i dvorca "Mirabel"...peske smo otisli do njega...grad je bio pust...usput je Peter pricao o istoriji grada, poznatim ljudima koji su se tu rodili, odveo nas da vidimo kucu u kojoj je Mocart rodjen, pa gde je ziveo kasnije, hotel u kome obavezno treba probati "nudle" i "saher-tortu", kucu dirigenta Herberta von Karajana, glavnu ulicu, par restorana u kojima treba jesti, dve najbolje poslasticarnice, a za kraj, buduci da je bilo bas neprijatno za setnju, posle sat i po-dva, ostavio glavni trg i katedralu, koja me je odusevila! U trenutku naseg ulaska svirale su orgulje, bilo je velicanstveno (da se najezis!)...ima ih 5, a sama katedrala je tako dekorisana da nemam reci! Slika Za razliku od ostalih mesta, ovde je fotografisanje dozvoljeno...Peter nam je pricao o katedrali, ali nikoga nismo ometali ni u cemu...pri izlasku, pokazao nam je krstionicu u kojoj je Mocart krsten....otkrio nam je da sudbina ovog vrsnog kompozitora nije bila bas tako srceparajuca kao sto smo mogli videti u mom omiljenom filmu "Amadeus"...nije tacno ni da mu se nije znao grob...normalno je sahranjen, ali njegova udovica je posle par decenija prestala da placa grobno mesto.....Salijeri nije bio takav zlikovac kakvim je u filmu predstavljen...a sam Mocart, za razliku od glumca koji je tumacio njegov lik, bio je neugledan, jako niskog rasta, sa ogromnim nosem....:o ...neka, zadrzacu u glavi sliku koja mi se dopada! :mrgreen:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:15 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
I sada jos samo da stavim slike Salcburga...Slika

Salcburg je glavni grad istoimene pokrajine Salcburg...lezi na reci Salzah. Reka Salzah dugacka je 225 km i najduza je i vodom najbogatija pritoka reke In u Austriji i Nemackoj i cini prirodnu granicu izmedju tih zemalja, dugu oko 59 km. Reka Salzah dobila je, kao i grad Salcburg, ime prema soli, odnosno do 19. veka transport soli brodovima se odvijao po reci Salzah. "Mocartov grad", sediste nadbiskupije i rodni grad V. A. Mocarta, nalazi se na severozapadu Republike Austrije. Ubraja se u najstarije gradove Austrije, a zbog arhitekture i bogatog kulturnog nasledja sa razlogom se smatra jednim od najlepsih gradova Evrope.

Ovo je pogled na grad sa 12. sprata naseg hotela....nije daleko od centra...mozda 20-25 minuta hoda kroz parkove....preko reke...Slika

Slika

Glavna pesacka ulica

Slika

Hotel "Saher"

Slika

Kafe "Tomaseli"

Slika

Katedrala

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Mocartova rodna kuca, sada muzej

Slika

Kuca dirigenta Herberta von Karajana

Slika

Kuca u kojoj je Mocart ziveo do smrti, takodje sada muzej

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 18 Novembar 2020, 22:16 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dvorac i park Mirabel

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

I, ovde bi bio, za sada, KRAJ, uz zvuke "Lakrimoze", i to bas u ovoj verziji!


_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 74 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.