Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 12:59

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Minhen
PostPoslato: Utorak, 26 Maj 2015, 19:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
U poslednjih nekoliko godina boravio sam par puta u Minhenu, poslovno ili privatno u okviru nekog turističkog putovanja. Nažalost nikada dugo iako mi se ovaj grad veoma dopada. Krenuću unazad i opisati svoj poslednji boravak u prestonici Bavarske.
***
Pre par godina prvi put sam posetio park dvorca Nimfenburg. Tom prilikom dvorac je bio zatvoren za posetu, a jedan dan proveden u Minhenu ove godine iskoristio sam da dvorac posetim ponovo, ovog puta i unutrašnjost.
Dvorac Nimfenburg (nemački: Schloss Nymphenburg), odnosno "Dvorac nimfa", je barokni dvorac i služio je kao glavna letnja rezidencija vladara Bavarske. Kralj Bavarske je titula koju je nosila dinastija Wittelsbach. Kraljevina Bavarske je trajala od 1805 do 1918, kada je kraljevstvo ukinuto. To je bilo drugo Bavarsko kraljevstvo, skoro hiljadu godina posle kratkotrajnog Karolinškog kraljevstva.
Palata je izgradjena 1662. godine po nalogu princa Ferdinanda i Henriette Adelaide Savojski nakon rodjenja njihovog sina Maksimilijana Emanuela II, na čije su rođenje čekali 10 godina. Nimfenburg je napravljen u šumi i prvobitno je služio kao letnjikovac. U njemu je živeo i kralj Ludvig I, zapamćen po izrazitoj sklonosti prema ženama. Imao je toliko ljubavnica, da je njihovim slikama prekrio zidove jedne od najvećih prostorija dvorca i nazvao je odajom lepotica. Najpoznatija njegova ljubavnica bila je Lola Montez, koja je toliko opčinila kralja da je zbog nje abdicirao.
Za park koji okružuje dvorac kažu da je najlepši u gradu,a nalazi se na samo 4 km od samog gradskog jezgra. Dvorski paviljoni danas se iznajmljuju za bankete i prijeme uglednih gostiju iz zemlje i inostranstva, a čuveni su i letnji Nimfemburški koncerti klasične muzike, koji se održavaju svake godine.
Ima nekoliko vrsta ulaznica, a ja sam se ovog puta odlučio za kombinovanu ulaznicu koja omogućava ulaz u ceo kompleks. Ulaznica košta 11,5 eura.

Slika

Slika

Prostorije u glavnom krilu
Slika

Slika

Slika

Slika

Dvorana lepotica - nisu slikane samo plemkinje
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U jednom krilu dvorca nalazi se i muzej kraljevskih kočija i sanki. Meni je ova postavka bila baš zanimljiva.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Naravno da ne može biti kočija bez konja, a ja sam fasciniran da je svaki konj koji je vukao kočiju prestavljen u ovom muzeju
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U muzeju ne postoji nikakav vodič niti audio guide već se o muzeju i eksponatima možete informisati na info pultevima
Slika

U jednom krilu dvorca nalazi se i muzej porculana.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Možda i najjači utisak iz dvorca mi je park koji je ogroman i lepo održavan. Čak mi ni loše vreme nije pokvarilo uživanje.

Slika

Slika

Slika

U parku se nalaze i 4 male palate ili letnje kuće koje se takođe mogu obići. Inače u parku se nalazi i botanička bašta, ali se za nju kupuje posebna karta.

Slika

Slika

U Magdaleninoj maloj palati nalazi se i kapela izrađena od morskih školjki i kamenčića. Ona je zanimljiva jer je jedna od prvih građevina napravljena u "vintage" stilu - namerno izgleda staro

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Utorak, 26 Maj 2015, 22:09 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo: , VlaMar! :ljubac: Svaka cast na slikama i opisima! Za razliku od tebe, ja sam imala vodica (i to-2), ali nismo obisli sve...npr., salu sa kocijama....mi to nismo videli...i samo deo parka....

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Subota, 29 Avgust 2015, 14:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Jedan dan boravka u Minhenu iskoristio sam i za posetu Olimpijskom parku.

Olimpijski park nalazi se u severnom delu Minhena, izgrađen je za potrebe letnjih olimpijskih igara 1972.god. Olimpijski kompleks sastoji se od stadiona, dvorane s bazenima i dvorane za sportove. Olimpijski stadion je u arhitektonskom smislu proslavila njegova krovna konstrukcija od providnog fiberglasa koja liči na niz malih brežuljaka (Alpi) i po tome je poznat širom sveta. Park je stalno otvoren i besplatan, a postoji niz tura obilazaka stadiona, krovova, adrenalinska šetnja po krovovima, kao i obilazak zgrade (nakadašnjeg olimpijskog sela) u kojoj se desio masakr kada su teroristi ubili desetak članova izraelske sportske ekspedicije.

Slika

U okviru kompleksa nalazi se i Olimpijski toranj, najviši toranj u Minhenu. Ulaznica za posetu tornju košta 7e, a na vrhu se nalazi restoran na rotirajućoj platformi. Visina tornja sa TV antenama je oko 290m, suvernirnica se nalazi u podnožju tornja.

Slika

Slika

U kompleksu se nalazi i jezero na kojem ima puno zanimacija i za decu i za odrasle.

Slika

Takođe, u parku se nalazi i Sea life - akvarijum. Obuhvata oko 30 akvarijuma sa preko 80 hiljada vodenih biljaka i životnija, a posebna atrakcija je 10 m dugački stakleni tunel u kome oko vas plivaju ajkule i raže. Ulaznica košta 16,5e za odrasle i 10e za decu, a moguće je više puta u toku dana ulaziti (stave vam pečat na dlan). Popust od 5e se dobija ako pokažete ulaznicu za toranj ili u neki plaćeni obilazak. Fotografisanje je dozvoljeno samo bez blica, a kako je mračno i poprilična gužva slike su nekako mutne. U okviru akvarijuma postoji i toalet, restoran, dečija igraonica i suvernirnica.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U neposrednoj blizini parka nalazi se i BMW muzej. Nisam siguran oko cene ulaska u muzej, ja sam ga posetio za neki praznik kada je ulaz bio besplatan (a mislim da je jedna zgrada uvek besplatna). Kada sam pogledao slike video sam da nemam mnogo slika na kojima nisam i ja. Izložena je cela istorija BMW-a (ovo je ipak tema o putovanjima, a ne istoriji tako da spominjati namenu fanrike tokom II svetskog rata nije ukusno), izloženi su stari modeli, aktuelni automobili, prototipovi, makete automobila koje nikada nisu fabrički proizvedeni, a ima i puno interaktivnih radionica (na primer da na računaru sami "farbate" neki od modela, a mašina vam napravi automobilčić po vašem rešenju - koliko košta takav suvenir ne znam).

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Septembar 2015, 19:41 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Engleski park u Minhenu jedan je od najvećih gradskih parkova u svetu, veći i od Hyde parka u Londonu ili Central parka u Nujorku. Prostire se od samog centra grada ka severnom obodu. Izgradnja parka je započeta 1789.god i gradio ga je Englez Benjamin Tompson, koji je bio ministar odbrane. Prvobitno je park služio kao vojno vežbalište, da bi nekoliko godina kasnije postao javni park.
Iako je Engleski park pre svega prostor za uživanje u prirodi, u njemu se nalazi nekoliko zanimljivih objekata.

Slika

Slika

Najpoznatiji je 25 metara visoki Kineski toranj, građevina koja svojim oblikom podseća na kineske pagode. Uz toranj se nalazi poznata pivnica, a oko tornja se u vreme praznika održava i jedan od najlepših božićnih sajmova.

Slika

U prvoj polovini 19.v izgrađen je Monopteros, kružna građevina koja podseća na grčke hramove. Osim po zanimljivom obliku, poznat je po dobrom pogledu koji se s njega pruža. Niz egzotičnih atrakcija u Engleskom vrtu dovršava Japanska čajna kuća, manje poznat objekt, nastao za Letnje olimpijske igre 1972. godine, u kojemu se danas povremeno održava tradicionalna japanska čajanka.

Park je poznat i po surferima na reci Isar kojih ima svakodnevno iako je voda poprilično hladna.

Slika

Park je poznat i po nudistima koji se tu sunčaju.
Iako ima veoma puno posetilaca, naročito vikendom, park je dosta negovan i svo smeće je do ujutru počišćeno.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Utorak, 08 Septembar 2015, 15:08 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo: :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Četvrtak, 10 Septembar 2015, 11:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
VlaMar ove godine odustajemo od Minhena ali se nadam da cu sledece jeseni tvoj putopis iskoristiti kao vodic :)
Hvala na tome! (pratim te u stopu :D )

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Četvrtak, 10 Septembar 2015, 18:26 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:text-thankyoublue:
Za razliku od putopisa koje sam pisao za neke druge destinacije, ovo će više nabacivanje lokacija koje sam posetio.
Kao što piše u uvodu u Minhenu sam bio više puta (ove godine proveo jedan dan na putu ka Parizu, bio mi je baza tokom obilaska bavarskih dvoraca i par službenih poseta sajmovima ili obukama), ali nikada na više uzastopnih dana i sa pripremom obilazaka. A mislim da zaslužuje da se poseti.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Ponedeljak, 14 Septembar 2015, 07:37 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Ja mislim da svako mesto na ovoj planeti zasluzuje da se poseti :)

I ovo tvoje nabacivanje lokacija ce znaciti ;)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Petak, 25 Septembar 2015, 15:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Maj 2023, 09:59 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Neću puno pisati o Minhenu jer sam i ja samo "protrčala" kroz njega. Bila je službena poseta pa se nije imalo mnogo vremena. Pokušala sam da iskoristim da što više toga vidim pa ću to i podeliti sa vama.
Bez reči, samo slike :)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Maj 2023, 10:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Slika

Slika

Minhenska opera i trg oko nje

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Utorak, 09 Maj 2023, 12:26, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Maj 2023, 16:53 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Slika

Slika

Stara gradska kuća (Altes Rathaus), sa svih strana, na glavnom gradskom trgu Marienplatz i Rindermarkt - pijaca sa tezgama i vrlo uksnim kobasicama :)

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Utorak, 09 Maj 2023, 12:34, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Maj 2023, 18:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Nova gradska kuća (Neues Rathaus) i crkva Frauenkirche u kojoj se nalazi grobni spomenik Luja IV. Na ulazu u crkvu se nalazi i Đavolji otisak, koji je, po legendi, nastao jer je đavo sišao na zemlju i sa osmehom posmatrao izgradnju crkve. Na Novoj gradskoj kući se nalazi Glockenspiel sat, koji svaki dan u 11, 12 i 17h, od marta do oktobra, prikazuje venčanje vojvode Vilhelma V i Renate od Lorene, i pobedu nad epidemijom kuge.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Feldherrnhalle – spomenik na Odeonsplatz

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Utorak, 09 Maj 2023, 13:09, izmenjena 4 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Maj 2023, 18:31 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Dvorac Nifemburg

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Utorak, 09 Maj 2023, 13:08, izmenjena 5 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Minhen
PostPoslato: Ponedeljak, 08 Maj 2023, 18:38 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Engleska bašta

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Poslednji put menjao urbi dana Utorak, 09 Maj 2023, 13:10, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.