Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Petak, 29 Mart 2024, 00:45

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
PostPoslato: Petak, 29 April 2022, 13:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Ako ste se pitali zašto ime ovog rumunskog grada zvuči mađarski, to je zato što se od davnina nalazio pod raznim Ugarskim carstvima, postoji i pisani dokaz od 13. veka. U prevodu sa mađarskog jezika, ime Temišvar znači tvrđava na Tamišu, a toj reci je kasnije promenjen tok. Dans kroz grad protiče reka Begej. Što se tiče Srba, oni su rano počeli da se doseljavaju u ovaj grad, još pre najezde Turaka, koja se desila u 16. veku. Temišvar je bio pod turskom upravom 164 godina i početkom 18. veka grad osobađa habsburška vojska. U grad dolazi veliki broj Nemaca, a tek tada grad počinju da naseljavaju Rumuni. Kasnije, pod vladavinom Austro-Ugarske, grad brzo raste i razvija se i dobija naziv „mali Beč“, pošto po ambijnetu i arhitkturi podseća na ovaj grad. Prema popisu iz 1910. struktura stanovništva je bila sledeća: Nemci 43%, Mađari 39%, Rumuni 10%, Srbi 5%. Tokom 1. Svetskog rata to će se sve promeniti. 24. novembra 1918. godine jedan deo srpske vojske je ušao u Temišvar, ali zbog raspodele teritorija između velikih sila, već sledeće godine morala je da ga napusti. Posleratnim sporazumom Temišvar je na kraju bio dodeljen Rumuniji, a ostatak istorije nam je svima manje-više poznat. Iz popisa od 2011. struktura stanovništva je bila sledeća: Rumuni 81%, Mašari 5%, Srbi 1.5%, Nemci 1.3%.

Staro gradsko jezgro u centru Temišvara na mapi ima kružni oblik i razvijalo se tokom 17. i 18. veka, pod uticajem Austrougraske, Beča i Pešte. Ono se sastoji iz nekoliko četvrti i zbog istorijski šarenolike strukture stanovništva ovog grada, svaka ima naziv na tri jezika, na rumunskom, mađarskom i nemačkom. U samom središtu nalaze se tri prostrana trga, koji su spojeni promenadom od više pešačkih ulica, a to su: Trg Ujedinjenja, Trg Pobede i Trg Slobode. Taj splet centralnih ulica i ovako tri prelepa trga blizu jedan drugog, sa svim sadržajima koji su potrebni za uživanje, ja od Temišvara nisam očekivala i bila sam vrlo pozitivno iznenađena. :D Što se tiče znamenitosti na ovim trgovima, ne bih išla u detalje, ali nabrojaću neke najznačajnije: Rumunska Pavoslavna crkva, Gradska Opera (sa repertouarom na sva tri jezika, rumunskom, nemačkom i mađarskom), zdanje Banatskog Muzeja, Rimokatolička katedrala, Srpska saborna crkva, stare palete nekadašnjih bogatih porodica i druga zdanja, kipovi, skulpture, manji trgovi...

Ja ovde neću opisivati posebno trgove i zdanja, to je sasvim lepo opisala moja drugarica Pef u svom putpisu iz Temišvara. Mogu samo da postavim nešto fotografija koje sam napravila u toku šetnje.


Trg Ujedinjenja

Srpska saborna crkva i Vladičanski dvor

Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 29 April 2022, 13:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Trg Pobede

Slika


Rumunska pravoslavna crkva

Slika

Slika


Gradska opera

Slika


Deo sa statuom vučice sa Romulom i Remom

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 29 April 2022, 14:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Trg Slobode
Ovde je bila mnogo življa atmosfera, pošto su postavljeni kiosci sa raznim đakonijama, roštilj majstor sa gomilog raznog mesa, ogromni odžak kolači i suveniri. U jednom delu čovek je prelepo svirao klavir. Tu smo seli napolju za sto restorana koji se zove Poš da ručamo, sunce je granulo i prosto je neopisivo koliko je bilo lepo.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 05 Maj 2022, 13:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Pešačke ulice između trgova i drugo:

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Jako mi se sviđa kada kroz uže gradsko jezgro prolazi tramvaj!

Slika


Drvo sa šarenim cvetovima! :romance-hearteyes:

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 05 Maj 2022, 14:43 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Baš kada sam pomislila, to bi od prilike bilo to, setim se da mi je drugarica pričala da u Temišvaru postoji Park ruža. Krenemo u potragu za istim, nekako institktivno u nekom pravcu i već ubrzo pošto smo izašli iz pešačke zone ulazimo u jedan park. Posle tog parka i posle par ulica, ukazao još jedan park, preko put i Park ruža, potom još jedan park... Koliko parkova na tako malom prostoru i sve blizu centra grada! Naravno, kao i u ostalim delovima grada, nema gužve, vlada mir i tišina (verovatno zbog Uskrsa), ptice pevaju kao „lude“. Ne mogu da vam opištem kako opuštajuće je sve to delovalo na naš nervni sistem! Nažalost, zbog hladnog proleća u Parku ruža još uvek nije bilo ni jedne, ali eto još jednog razloga da se vartim u Temišvar što pre! Na od prilike jednom kvadratnom kilometru nalazi se oko 8 parkova uz reku Begej, najveći je oko 9ha, a ostli su oko 4ha ili manji..


Lepo uređen Park ruža, samo da još da procvetaju lepotice

Slika

Slika


Šetalište i biciklistička staza uz Begej

Slika

Slika


Još slika iz parkova u Temišvaru, ali nismo stigli sve da ih obiđemo. U jednom parku ima i pletenih ležaljki i neverovatno je da ih još uvek niko nije pokidao ili ukrao! :think:

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 05 Maj 2022, 15:18 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Na ove parkove, a prema centru grada, nadovezuju se ulice sa starim vilama gde su verovatno živeli i žive bogatiji stanovnici Temišvara. U velikim starim zgradama su smeštene škole i razne druge ustanove. Ono što je posebno lepo jeste da svaka ulica ima zelenilom odvojen trotoar sa drvoredima. Neko drveće je u punom cvatu, a neki drvoredi tek treba da olistaju. Sve je lepo organizovano i samo sam se naježila kada sam pomislila na Beograd i haos koji vlada u njegovom centru i / ili Vračaru, a i šire. Ovakve ulice sa drvoredima i travnjakom nalaze se i u daljim delovima grada, a ne samo u centru.


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 06 Maj 2022, 05:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
milenaidaki je napisao:
Slika


Zen ljuljaška! :D

Prelepo!
Baš mi milo da si našla i onakve drvorede kakve voliš. (koje je ono ucvetalo roze drveće?)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 06 Maj 2022, 05:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
P.S. Imamo, dakle, iskusnog vodiča, sad mož se planira jedna lepa PuS ekskurzija :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 09 Maj 2022, 08:29 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Što se tiče arhitekture i muzeja, moje iskustvo je nula. :shifty:

milenaidaki je napisao:
Slika

To je Japanska trešnja (Sakura na japanskom trešnja) tipa Kanzan (Prunus Serrulata ‘Kwanzan’), čiji su cvetovi krupni i mogu imati i do 30 latica.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.