Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:52

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 121 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 03 Oktobar 2018, 11:09 
Nije prisutan
Putnik
Putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 23:28
Postovi: 679
Pol: Seka
Milenice, malo ste izdvojili vremena za Argolidu, dve nedelje je potrebno da se dozivi kako treba. Poros, Hydra, Nafplio, Mikena, Epidavros i jos gomila toga treba za pun ugodjaj. Ono sto mi nismo stigli je Lutraki i obliznje jezero zaboravih kako se zove. Nije destinacija kao sto je Sitonija ako hocete samo da se kupate, Sitonija ima mnogo lepih plaza ali po meni nista vise, jos su postali bezobrazni sa cenama. Ja recimo zalim za Hydrom volela bih ponovo da je posetim kao i Monemvasiju koja je nestvarno lepa. Meni vec duze vreme lepota plaza ne igra neku vaznu ulogu u izboru desinacije, pristajem i na neku 3 od plaze ali da okolo ima sadrzaja za obilazak, lepih sela i slicno.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Oktobar 2018, 12:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Hvala Ivka! :ljubac: Kao što rekoh, odavno već nisam zainteresovana samo da se kupam na destinaciji na koju idemo. :D Apsolutno se slažem da je, sve ovo što si nabrojala prelepo i vredno videti, zato smo mi i išli tamo! Tačno je i to da smo bili kratko i da nismo uspeli mnogo toga da vidimo i da u principu, to sam isto napisala, ima solidan broj plaža da se čovek i opusti i da se kupa. Ono što sam ja primetila, jeste da su neke ranije destinacije meni bile LEPŠE NA OKO i da su te lepote na manjoj površini raspoređene. :D U tome je poenta. Meni je isto taj sveukupni utisak neke destinacije jako važan, a to dođe samo od sebe. Što se istorijskih lokaliteta tiče, ono što tamo ima da se vidi, malo gde na nekoj drugoj destinaciji ima. To je isto jedan od glavnih razloga zašto smo mi išli tamo. Sve što sam videla tamo, što se toga tiče, za mene je predivno i nezaboravno iskustvo!


Poslednji put menjao milenaidaki dana Sreda, 03 Oktobar 2018, 12:41, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Oktobar 2018, 12:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Mikena (Mykines)

Ako vam Epidaurus nije dovoljno daleka istorija (4. vek pre nove ere), onda Mikena sigurno jeste. Period grčke istorije od 1600 – 1100 godine pre nove ere, naziva se mikenskim periodom, u okviru Bronzanog doba. U to vreme bila je najrazvijeniji vojni i kulturni centar drevene Grčke, a vrhunac dostiže u periodu 1350-1200 godine pre nove ere. Ono što se može videti na ovom lokalitetu su ostaci akropolja (grad na visini) tj. utvrđenja sa palatom, kao centra gde su živeli vladari tog drevnog grada.

Poznati pejzaži se nižu na putu od Tola do Mikene, koja je udaljena od ovog letovališta nekih 30km, što je za Peloponez vrlo blizu.

Slika


Put je odličan, a kod lokaliteta ima veliki parking i nije bila gužva.

Slika


Sa parkinga se vidi prednji deo utvrđenja. Na vrhu se jako sitno vide ljudi, čisto da imate predstavu o veličini

Slika



Na ulazu je tekst sa objašnjenjem u kom periodu je građeno utvrđenje, pre svega po mitologiji, ali i po predanju. Mikenski period se spominje u Homerovoj Ilijadi i Odiseji, kao i vladari i događaji u tom vremenu. U tekstu je nabrojano šta se sve nalazilo u okviru zidina Mikene

Slika


Najpoznatiji deo utvđenja i verovatno i najočuvaniji su tzv. Lavlja kapija, to je i danas glavni ulaz na lokalitet. Vide se savršeno oblikovana tela bez glava, koje su propale ili nestale. Zbog masivnih blokova od koji su zidine izgrađene, verovalo se da su ih gradili kiklopi.

Slika


Na tvrđavi je svaka građevina, a sada ruševina dobro obeležena uz tekst sa detaljnim objašnjenjem, koje može da pomogne da se uz malo mašte zamisli kako je to nekada izgledalo. Neverovatno je i to da je tvrđava imala neki vid vodovoda za palatu.

Slika


Sa tvrđave se pruža lepo pogled, odakle se vidi malo zeleniji Pelopnez. Da li su to plantaže pomorandži o kojima je pričala IvkaBg ili su maslinjaci?!

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Oktobar 2018, 12:44 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Pored činjenice da vidite građevine/ruševine stare 3-4 milenijuma, ono što je mene na ovom lokalitetu posebno oduševilo, jeste veliki muzej na dva nivoa. Neverovatno je šta su sve našli tokom arheoloških iskopavanja u ovoj oblasti i kako sve to nekako prefinjeno izgleda. Sve ovo što vidite je minijaturni deo cele postavke, prosto je bilo nemoguće sve fotografisati! Eksponati su poređani po različitim periodima, godinama mikenske epohe.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Preteča Barbi lutke?

Slika



Svaka figura ima drugačiju facu, a ne kao ove današnje, štancovane!

Slika


Prema verovanju, ovo je maska Agamemnona (kopija), kralja Mikene, koji je bio vrhovni vojskovođa Grka u trojanskom ratu.

Slika


Mačevi i dijadema, verovatno od kralja Agamemnona

Slika

Slika


U okolini ove tvrđave nalazi se još nekoliko manjih arheoloških nalazišta, koja takođe mogu da se obiđu uz već kupljenu kartu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Oktobar 2018, 13:16 
Nije prisutan
Putnik
Putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 23:28
Postovi: 679
Pol: Seka
Milenice, prioriteti nam se poklapaju, tj nacin razmisljanja. Nastavi da ovako lepo pises da se podsetim malo Argolide. Mi se tamo lepo odmorili bez ikakve velike guzve, videli svasta nesto lepo.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Oktobar 2018, 13:56 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:ljubac: Mnogo mi je drago da ti se sviđa moj putopis i da se tako i ti podsećaš svog lepog letovanja, a i ja svog! Ja sam generalno tog leta bila u misnu fazi, zbog nekih porodičnih problema, ali kada sada pogledam, mnogo toga lepog sam videla tamo i to nije ništa drugo nego uživancija! ;)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 03 Oktobar 2018, 21:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:
Sviđa nam se, još kako!
I pratimo te redovno :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Oktobar 2018, 07:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:ljubac: Jack, jesi li videla da je spominjano tvoje ime u putopisu? Što znači da sam u tom trenutku TAMO pomislila na tebe! Ne brini, nisam pomislila na tebe kada sam gledala one stare ruševine, već... :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Oktobar 2018, 09:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Videla :ljubac:
Sad kad god vidite zen klupicu sa pogledom, eto i mog imena u glavama. Uvračala sam vas... :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 04 Oktobar 2018, 09:29 
Nije prisutan
Putnik
Putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 12 Januar 2016, 23:28
Postovi: 679
Pol: Seka
Milenice, pomenula si i kamp Verdelis pa se setih divne porodice koja drzi kamp. Nikad necu da zaboravim gazdu koji na moje pitanje sta ima u ponudi za rucak me odvodi u kuhinju i pokazuje jelo u tepsiji, besose neke cufte mnogo lepe, moj muz mu trazio uzo on ga odveo pozadi u magacin uzeo plasticnu flasicu i iz bureta mu natocio :) Cim smo dosli dete nam je klackao na ljujasci, nase dete se igralo sa njegovim sinom, sve je kolena ogulila od padanja, imali su mali poligon za igru njihove neke biciklice, autice, zbog svega toga volela bih da ih opet posetimo. Kao sto si rekla plaza nije neka ali opet skroz je upotrebljiva.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 05 Oktobar 2018, 13:10 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Ivka, pomenula sam taj kamp, jer znam da si ti bila u njemu i imala sam želju i da ga obiđem, zajedno sa Panagiom, ali nismo stigli. Divno je i nezaboravno kada čovek naiđe na tako divne domaćine i voli da se vrati u njihov smeštaj. Imala sam i ja slična iskustva sa više njih u Grčkoj, a uvek ističem da smo takođe i u Italiji naišli na predivnu gazdaricu i celu njenu porodicu, kojoj nikada nije bilo teško da uradi bilo šta za nas i da nas pita kako smo...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 09 Oktobar 2018, 10:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
Malo južno od Tola

Osim obilazaka starih istorijskih lokaliteta, na Peloponezu može da se vidi i nešto od onoga što zovemo „tradicionalna Grčka“. Takav utisak mi je ostavio deo južno od Tola. Nažalost, nismo stigli da odemo dalje, samo do mesta Vivari i okoline, na nekih desetak kilometara. Usput smo videli da ima dosta kampova.

Prolazeći putem, koji nije mnogo prometan, primetila sam da ima dosta malih plažica i ribljih taverni na samoj obali. Ribarski čamci su ukazivali na to, da se tu sigurno služi sveža riba i ostali plodovi mora. Izabrali smo jednu tavernu i jedva smo se sporazumeli sa konobarom, jer je slabo znao engleski jezik. U pozadini se čula muzika Edija Granta, sa njigovim hitovima iz 80-tih godina. Sve je nakako izgledalo kao da smo se vratili u to vreme, u onakvu Grčku koju smo u stvari najviše voleli.


Slika


Slika


Slika



Pored je bila i jedna minijaturna plaža.


Slika


Slika


Slika



Posle smo u blizini svratili do velike plaže Kondyli, ali nije nam se doplala zato što je šljunkovita i isuviše "moderna" za naš ukus.


Slika


Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 10 Oktobar 2018, 12:43 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Milenice, :bravo: nadahnuto i interesantno si nam predstavila ovaj deo Grčke. Kad neko drugi predje toliki put, meni se svidja :) , a da treba ja isto da uradim, teško!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 10 Oktobar 2018, 13:00 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:ljubac: Hvala Dujo, između ostalog i zato su dobri putopisi, ne moraš da pređeš toliki put, a kao da si bio tamo! :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 12 Oktobar 2018, 10:48 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Konacno stigoh sve lepo i natenane da procitam. Svaka cast za sve sto si obisla, slikala, napisala :bravo:
I ja volim dinamicni odmor i verujem da cemo, kad klinci jos malo porastu, i mi na tu stranu. Istorijski lokaliteti su super ali plaze me nisu odusevile mada verujem da ima tu jos koja da se iscacka :lol:
Najvaznije od svega je da se vama dopalo ovo putovanje i da nosite pozitivne utiske ;)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 121 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.