Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 15:53

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 11:40 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Negde pred leto 2012.godine upadnem slucajno na fejsu u necije slike sa prelepim plazama. Lokacija-Elafonisos. Zvuci grcki ali mi nije poznato. Krenem malo da istrazujem i odusevim se. Grcki Maldivi! To je prvo sto sam videla i resila da moramo ici jednog dana. Nazalost, leta 2012.godine nismo imali auto za ovo putesetvije, sledece smo imali auto ali zahvaljujuci njemu budzet nam to nije dozvolio i konacno prosle godine osvojimo ovo malo ostrvo. :)

Planovi su krenuli jos od januara. Nasim prijateljima se dopala organizacija pa su se prikljucili i isli smo jednim kolima. Prava avantura je bila upakovati prtljag za nas cetvoro u jedan auto ali prebrodismo i to.
Krenuli smo 27.juna oko pola cetiri. Na granici smo bili u 20:00 i bez cekanja udjosmo u Makedoniju. Tako isto i u Grcku.
Oko jedan sat posle ponoci (po srpskom vremenu) i devet sati voznje, stigli smo u Leptokariju. Otisli smo u Beach Bar Ekati da se pozdravimo sa drugarom a tamo nas docekala srpska zurka uz Cecinu pesmu. Dakle, vise “nasih” nego “njihovih”. :D Posle krace pauze nastavili smo put bez vecih zadrzavanja osim za gorivo.

Prava zabuna je nastala kada je trebalo odluciti na koju naplatnu rampu ici. :)

Slika

Sledece stajaliste - Korintski kanal.

Slika

Deo puta ka Tripolisu:

Slika

Posto vozimo auto na plin, velika briga su nam bile gasne pumpe koje rade celu noc. Na svu srecu imalo ih je dosta. Izvukli smo koordinate od nekoliko i resili da ipak ne reskiramo sa poslednjom na Peloponezu vec da pre trajekta sipamo plin na pretposlednjoj. Odatle smo svratili u Lidl u Skali, potpuno bespotrebno jer smo kupili samo cokoladne pahuljice i sladoled i... tu je zurka pocela. Tih 60-70km nas je navigacija vodila u mestasca sa usim ulicicama, pa nas vracala do mora, a onda u pomorandze, pa sve tako u krug. Ma milina! Posle skoro 20 sati voznje ovo nam nije trebalo ali kada smo videli ovaj znak, smeh je pobedio umor:

Slika

Gde smo pogresili, ne znamo ali bitno je da se tuda nismo vratili. :)
U jedan sat po grckom vremenu ulecemo na trajekt u mestu Ponti, ali bukvalno, jer nam samo masu da pozurimo. Trajekt je krenuo, cini mi se da jos nismo izasli iz kola. Cena je 10e za auto i 1e po coveku. Placamo trajekt i konacno krecemo da se divimo nestvarnoj boji mora izmedju kopna i ostrva.

Slika

Slika

I evo nas skoro na cilju.

Slika

Smestaj smo nasli u hotelu Edem i bili smo blizu plaze u samom mestu.

Slika

Raspakovali smo se, popili kafu i odmah na plazu.

Slika

Mesto Elafonisos je maleno i jedino na ostrvu. Iako tako malo, ima svega-restorana, kafica, prodavnica, pekara, prodavnica suvenira,…

Slika

Slika

Sledeceg dana krecemo put Simos plaze i zaliva Sarakiniko, razloga naseg dolaska ovamo. Na putu do tamo stizemo do male plaze Lefkas koja se isto moze pohvaliti prelepom bojom mora.

Slika

Slika

Cisto i bistro.

Slika

Levo je Sarakiniko.

Slika

Desno je Simos.

Slika

I evo ih zajedno.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 11:43 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Jos jedna fenomenalna plaza na ostrvu je Panagitsa.

Slika

Slika

Slika

Jedan dan je vetar duvao nenormalno. More je bilo uzburkano, sa terase je delovalo i muljavo, a na plazi nije imalo sanse da se sedi jer je pesak leteo na sve strane. To nisam nikada dozivela. Isli smo do Panagitse ali nismo mogli tamoda ostanemo. Ni na plazi ispred hotela nije bilo nikoga.

Slika

Krenuli smo da se provozamo uz jedno brdo jer izbora tamo nema mnogo. :smesko-gore-dole: Put je bio los pa smo ostavili auto i krenuli malo peske da vidimo sta ima gore. A gore ima gradska deponija! Toliko o pokusaju izleta. Sta cemo, vratimo se nazad i resimo da vidimo kakvo je stanje na Sarakiniko plazi. I ljudi moji, neverovatno ali istinito, doceka nas ovo:

Slika

Vetar duva, pesak leti i bocka u ledja da boli. Na plazi se opstaje samo ako se sedi na jednom kraju peskira a drugi se podigne preko ledja (i glave, ko nema sesir) a u vodi MILINA! Toplo, cisto, savrseno! Neverovatna situacija.

Slika

Zbog ove lepote smo dosli, nismo se pokajali.

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 11:49 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
U toku boravka, jedan dan smo isli na izlet. Poceo je sa zeljom da vidimo pecinu Kastania.
Ovako Elafonisos izgleda sa trajekta:

Slika

Na putu do Kastanie smo svratili u mesto Neapoli, desetak kilometara od Pontija, da se raspitamo gde je tacno pecina. Parkirali smo se i posli da trazimo nekoga da nas uputi.

Slika

Naisli smo na nekog finog coveka, sve nam lepo objasnio i mi smo posli ka pecini. Posle nekoliko minuta voznje auto iza je poceo da nam blica i svira, da pokazuje nesto. Mi smo malo usporili da ga propustimo ali u toku preticanja smo videli da je to covek sto nam je pokazao put za pecinu. Vozi on tako uporedo sa nama i pokazuje da stanemo. Mi se prestravili! Izasli smo vec bili iz grada, on nas zaustavlja, nigde nikoga nema, ma mi citav film razvili u tih nekoliko minuta. Covek otvorio prozor, otvorim i ja i on kaze-Dodji ovamo! A ja kazem-ZASTO? Covek meni-Da vam kazem nesto. Onda ja-STA? A sve tako izbezumljeno na njega, a on kaze-Ne znam da li radi pecina, vratite se u grad I tamo gde ste skrenuli levo imate info tablu da vidite radno vreme. :smesko-gore-dole: Put je vijugav do pecine, pa da ne idete dzabe!
Ahahhahaah pa mi nismo verovali. Ja izadjem, pocnem da se zahvaljujem, a on kaze-Ma, nista, zao mi da idete ako ne radi! Upali kola i vrati se u grad, a i mi za njim. Eto, ima dobrih ljudi. Mnogo dobrih!
ALI, na info tabli pise da pecina pocetkom jula radi samo subotom i nedeljom i tek od 7.jula svaki dan. Mi gledamo kao da ce nesto da se promeni, hocemo da placemo. Pise i da moze da se pozove neki broj za informacije. Preko puta trafika i apoteka. Odem do trafike da kupim karticu da zovemo ali covek samo govori-No English! Udjem u apoteku, ocajna, a zena na svu srecu prica engleski. Objasnim joj u cemu je problem a ona kaze da sacekam da ce ona da obavi jedan telefonski poziv. Zavrsi ona i kaze-Bas imate srece! Danas ide organizovano grupa iz jednog hotela pa mozete da udjete sa njima.
Trcim ja napolje da javim ostatku ekipe da ipak ima nade da posetimo pecinu a ona za mnom vice da ne zurimo. Put do tamo je fenomenalan- pogled na more, prolazi se kroz mestasca u brdu.

Slika

Slika

Slika

Stigli smo i do pecine a tamo nas je sacekala zakljucana kapija. :smesko-levo-desno: Kada smo svaku nadu izgubili da cemo je posetiti, videli smo autobus kako se probija kroz sve one krivine. Tada sam ukapirala i zasto mi je zena iz apoteke rekla da ne zurimo. Valjda da ne cekamo toliko. U grupi su bili penzioneri, Grci, i vodic nam je glat rekla da nema sanse da udjemo, da je to organizovana poseta, da nismo najavljeni,da… a ja kazem-Kako nismo najavljeni, pa zena iz apoteke je zvala! Gleda me zena pa ne veruje sta pricam-Iz koje apoteke? :D Posle malo objasnjavanja kaze da sa njom niko nije pricao ali ce nas ipak pustiti kad smo vec dosli.

Slika

Ulaz u pecinu je u onoj kao kucici na levoj strani slike.
Slikanje je zabranjeno ali posto se ostatak ekipe nije slagao sa mnom u postovanju pravila, mi danas imamo dve slike iz pecine. I one ne mogu da docaraju ni deo onoga sto smo tamo videli. Po izlasku smo kupili razglednice.

Slika

Slika

Vredelo je truda i cimanja.
U voznji nazad smo jos vise uzivali jer smo ipak posetili pecinu. Na slici je gradic Neapoli i ostrvo Elafonisos.

Slika

U pecini smo dobili brosuru o celoj oblasti Lakonija, pa smo posli da posetimo i plazu sa okamenjenom sumom. Nazalost, vrucina je bila velika, put los, krenuli smo cak peske ali smo ipak odustali. Na prvom sledecem skretanju ka moru smo pokusali da nadjemo plazu ali smo nabasali na ovu malu luku-Profitis Ilias.

Slika

Vec na sledecem skretanju smo imali vise srece, pa smo osvezenje potrazili na plazi Ammitsa sa crnim peskom.

Slika

Posle osvezenja, nastavili smo put ka Monemvasiji. Monemvasija je jako neobican gradic u steni.

Slika

Ovde smo napravili pauzu za jos jedno kupanje i kafu jer je jos uvek bilo vrucina za setnju. U steni nas je sacekalo ovo:

Slika

Detalj iz kafica. Vise o kaficu bice kasnije.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 11:56 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Gradic je u stazicama i stepenicama. Ulica nema. Automobili se ostavljaju na parkingu ispred kapije a kada se on napuni, onda pored puta, uz stenu.

Slika

Slika

Slika

Slika

Pogled je nezaboravan.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Kafic sa pocetka price je dosao na red za kafu i jos malo uzivanja u pogledu.

Slika

Slika

Slika

Slika

I tako smo se pozdravili sa Monemvasijom!

Slika

Uvece smo uhvatili trajekt i vratili se na Elafonisos. A tamo imaju cudne ljubimce. :)

Slika

Uvece skoro i nismo koristili aparat, ali evo delic atmosfere.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 11:57 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Jedan dan smo isli na kupanje u Ponti. Desno od pristanista nalazi se pescana plaza i za one koji vole ronjenje-potopljeni grad Pavlopetri. Ovih dana su protesti na ostrvu zbog velikih brodova koji tuda prolaze.

Slika

Slika

Slika

Trajekt do ostrva putuje celih deset minuta, tako da cim izadjete iz kola i smestite se da uzivate, vec morate da se pripremite za iskrcavanje.

Slika

Podvodni svet je fenomenalan. Ovde, na ostrvu a i oko Monemvasije.

Slika

Zalazak sunca je takodje fenomenalan.

Slika

Bilo je lepo dok je trajalo ali smo na kraju jednog ranog jutra morali da se pozdravimo sa ovim lepim ostrvom i da krenemo dalje po planu puta. Vec u sedam smo bili na trajektu orni za nastavak putovanja.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 12:00 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Bili smo ocarani ovom crkvom u kruznom toku.

Slika

Kao sto sam vec rekla, u povratku smo svratili na poslednju pumpu sa plinom na Peloponezu (sada prvu) i dalje put nastavili novim putem, bez vijuganja po brdima i malim mestima.

Sledeca stanica nam je bio Epidaurus. Prosli smo pored Nafplia ali nismo imali vremena za obilazak, cekao nas je dug put.

Slika

Iiii stigli smo! Epidaurus!

Slika

A onda smo svratili na kupanje u Novi Epidaurus. Mir, tisina, zelena brda se ogledaju u moru, bas lepo mesto za pauzu od puta ka Atini, nasoj sledecoj destinaciji.

Slika

I onda jos poneka pauza za slikanje i uzivanje u pogledu i sendvicima. :)

Slika

U Atini smo bili smesteni u hotelu Nana. Bili smo zadovoljni uslugom. Jednu noc smo rezervisali sa doruckom. Kada smo stigli, malo smo se osvezili i krenuli u obilazak. Krenuli smo prvo ka Akropolju.

Slika

I nismo dugo lutali.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Posle Akropolja, isli smo na Plaku na veceru I posle toga na smenu straze.

Slika

Slika

Malo je jedan dan u Atini ali smo posli od toga da je bolje I to nego nista. Zadovoljni smo kako smo iskoristili to malo vremena.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 12:02 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Ujutru smo se posle dorucka uputili u Pirej i na jos jedno kupanje u okolini Atine.

Slika

Slika

Slika

Plazama oko Atine nismo odusevljeni. Ili nismo imali srece. Svracali smo na tri ali nam se nisu svidele. Oko tri smo krenuli polako ka Srbiji i posle pet sati voznje sa kracim pauzama, stigli smo u Leptokariju, nase omiljeno mesto u Grckoj. Obavezna duza pauza je ovde, da se vidimo sa prijateljima i da jedemo najbolji giros i kolace.

Slika

Oko jedanaest uvece, teska srca, krenuli smo kuci prepuni utisaka.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 12:23 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 23:53
Postovi: 6959
Lokacija: Lenjivac
Pol: Seka
:bravo: Sjajno! Meni potpuno nepoznata destinacija, do ove tvoje priče.
Hvala ti za ovaj odlično urađen posao! :smesko-levo-desno:

_________________
:zmaja:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 12:24 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Bravo Sladjo za putopis! :clap:
Monemvasija je bas lep i specifican gradic na ogromnoj steni. Do koje visine ima uredjenih staza, da li njima moze da se popne skroz do vrha?


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 13:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 17:42
Postovi: 2147
Lokacija: Beograd
Odlican putopis! :clap:
Imam veliku zelju da posetim Peloponez (sad jos vecu), ali malo cemo da sacekamo sa tom destinacijom.
Prelepe slike sa lepim opisima. Odusevljava me grad u kamenu i volim sto nema kolovoza. Muka mi je vise od parkiranih automobila i ovde u Beogradu.
Lepo ste se organizovali sto se puta tice.
Kakve su cene tamo? Pretpostavljam da je skuplje nego na Halkidikiju.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 13:23 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Hvala vam. :)

Svuda moze da ide i ima putokaza sa procenom o vremenu stizanja. Mi nismo mogli mnogo da pesacimo jer smo vec imali dosta obilazaka iza nas toga dana a ni da se udaljavamo jer nas je cekala voznja od sat i po do Pontija. Morali smo da vodimo racuna o trajektu.
Na vrhu su ostaci tvrdjave. Pogled je prelep sa bilo koje tacke!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 13:36 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Vicky je napisao:
Odlican putopis! :clap:
Imam veliku zelju da posetim Peloponez (sad jos vecu), ali malo cemo da sacekamo sa tom destinacijom.
Prelepe slike sa lepim opisima. Odusevljava me grad u kamenu i volim sto nema kolovoza. Muka mi je vise od parkiranih automobila i ovde u Beogradu.
Lepo ste se organizovali sto se puta tice.
Kakve su cene tamo? Pretpostavljam da je skuplje nego na Halkidikiju.


Cene jesu vise ali ne nesto preterano. Smestaj smo placali 35e. Mi smo dobili apartman za cetvoro (a i nasi prijatelji), nismo se nadali tolikom prostoru. :) Boravili smo od 28.juna do 8.jula. Za ostrvo kazem. A sto se tice Monemvasije, mi smo tu bili na izletu samo jedan dan. Ne znam mnogo o cenama. Kafu smo skupo platili ali to je zbog pogleda, pa ne znam da li su cene svuda takve. Sto se hrane tice, jeli smo "s nogu" da ne dangubimo pa tu nismo skupo prosli. :)

Sitonija nam se krajem avgusta, pocetkom septembra ucinila mnogo skupljom. Racunali smo da je kraj sezone pa nismo ocekivali tako viseoke cene. :think:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 14:13 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Odlican putopis. Sjajne fotografije! :clap: :clap:

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 14:55 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
:clap:
Hvala Slađo što si ovaj biser podelila sa nama !

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 April 2015, 16:32 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Sreda, 01 April 2015, 13:19
Postovi: 234
Pol: Seka
Hvala vama na lepim komentarima. :)


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 66 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.