Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 16:14

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 06 Januar 2019, 07:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Naša šetnja obalom uz Muru zaista je vrlo kratka, svega nekih stotinak metara, do sledećeg mosta.
Usput sve vreme đirim na drugu stranu i divim se, podjednako, prizoru tvrđave (koja me neodoljivo podseća na Kalemegdan), i plavom nebu iznad.
Kakav divan dan! Kakav divan grad...

Slika

Prilazimo tom drugom mostiću, a prekoputa njega nalazi se lepa crkva sa dva zvonika: Mariahilferkirche.

Slika

Ovo je franjevačka crkva iz 1607. godine, prvobitno bez kula zvonika, koje su dodate polovinom 18. veka. Ispred crkve se nalazi spomenik kompozitoru Jozefu Hajdnu.
Da, vratićemo se da fotkamo (uočavate šablon...?)

Zašto Hajdn?
Godine 1797, u čast rođendana cara Franca II, poslednjeg cara Svetog rimskog carstva i prvog cara Austrijskog carstva, u Gracu je održan koncert na kome je prvi put izvedena Hajdnova himna ’Bože čuvaj Franca, cara, našeg dobrog cara Franca!’. Da, ovaj refren možda književno baš i nije nešto, ali je zato muzički i patriotski na nivou!
Ova melodija je ostala zvanična himna dinastije Habzburg sve do 1918. godine, odnosno do kraja postojanja njihovog carstva.

Sa ovog mosta imamo najbolji pogled na Murinsel (Otok na Muri)

Slika

Ovo je, naravno, jedno (sci-fi) veštačko ostrvce, napravljeno iste slavljeničke 2003. godine. Čelična konstrukcija je na usidrenom brodu i dodatno učvršćena sa dva mosta koja su spojila obale Mure. Ima oblik poluotvorene školjke, a na njemu se nalaze kafić, dečije igralište i mali amfiteatar. Noću je osvetljeno plavim reflektorima i sigurno izgleda spektakularno...

Trebalo je da ovo bude tek privremeno rešenje, koje bi bilo prodato drugom gradu na drugoj reci nakon isteka godinu dana Prestonice evropske kulture, međutim, svidelo im se dovoljno da ga zadrže. Pa pogledajte ga samo, ko bi ga prodao, tako cakanog :lol:

Prelazimo most i stižemo u podnožje brda, na Šlosembergplac, gde se rastajemo od vodiča i dobijamo slobodno.

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Januar 2019, 08:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ok, ’ajde da se orjentišemo i uplaniramo...
Sad je... pola deset. Ako računamo pesimistički da nam do tržnog centra treba 1,5 sat, moramo da krenemo tamo u 16:15. Odmah se opuštam, jer imamo baš dosta vremena :clap:

A nalazimo se baš kraj tog zamka koji smo svakako htele da vidimo...
Pa naravno da ćemo se popeti gore! Nismo valjda bez razloga ponele one krunice za fotkanje? (Snežne kraljice :lol: )

Postoje tri načina da se dođe do vrha brda:
- pešice, penjanjem uz 265 stepenika (koje su napravili zarobljenici iz Prvog rata, znači, verovatno neki naši...) – 0 €,
- koristeći funikular, star nešto preko 100 godina, u savršenom stanju – 9€ jedan smer, ili
- liftom, modernim, ’staklenim’, izuzetno brzim i iznenađujuće udobnim – 1,8€ jedan smer.

Neka prvobitna ideja je bila da idemo liftom gore, a nazad stepenicama, ne zbog uštede novca, već zbog divnog pogleda na grad. Međutim, stepenice su zatvorene – pretpostavljamo da je to zbog poledice. Ok, onda lift u oba smera. A to će nam uštedeti vreme

Šlosberg (Schloßberg)
Tvrđava na ovom brdu postoji bar od 10. veka.
Nikada nije osvojena, međutim, jeste razorena, topovskom paljbom Napoleonovih trupa 1809. godine. Jedino su poštedeli sahat-kulu (Uhrturm) i zvonik (Glockenturm), ne iz milosrđa, već zato što su građani Graca platili papreni otkup za njih.
Ostaci tvrđave proglašeni su za javni park sredinom 19. veka. Ima tu i restorančića i kafea, pretpostavljam da su im bašte fantastične, kad vremenski uslovi dozvoljavaju...

I tako, popesmo se gore... da uživamo na tom vidikovcu

Slika

Slika


Evo recite i sami, zar ne liči...?
Slika

Ima Turski bunar...
Slika

I prelepi paviljončić pomalo orijentalnog izgleda...
Slika

Slika

Konfete zvezdice! Neko je imao svoju bleskastu ideju za ovo mesto :D Dobro je, nismo jedina deca :lol:
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Januar 2019, 08:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Uhrturm
Ova kula je najpoznatija znamenitost Graca, takoreći zaštitni znak ovog grada. Potiče iz 13. veka, a sadašnji oblik ima još od 16. veka

Slika

Slika

Na tri ugla ove kule nalaze se grbovi: štajerski panter, sa krunom štajerskog vojvodstva na glavi, orao cara Ferdinanda I i dvoglavi orao Marije Terezije. Slikala sam samo:

Slika

Ako pogledamo ovaj časovnik izbliza...

Slika

... zar je moguće da je ’zaštitni znak grada’ pokvaren? Da ga precizni i odgovorni Austrijanci nisu popravili...?
Ma, ne. Sat je savršeno ispravan. Kao i u nekim drugim mudrim gradovima (recimo, u Novom Sadu ;) ), ovde se zna da su sati bitniji od minuta, pa su im pridružene i kazaljke odgovarajuće veličine...
Zapravo, kazaljka za minute (mala) je dodata tek znatno kasnije, u 19. veku.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Januar 2019, 20:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
Evo recite i sami, zar ne liči...?
Slika
Stvarno liči! :shock:


Slika
Prelepo! Još da je proleće i da na drveću ima zelenog lišća! Velika reka, koja teče kroz grad izgleda moćno, ali manja reka doprinosi ljupkijem izgledu!

Slika
Sitan vez! :ljubac:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Januar 2019, 07:51 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da, te fasade su neverovatne, kao čipkani šlajer...
I oduševim se kad vidim kako su očuvane. Da li je moguće da još uvek imaju zanatlije koji to umeju da poprave? I da li je uopšte moguća popravka koja se ne primećuje?
U svakom slučaju, zadivljujuće.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 08 Januar 2019, 19:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nastavak...

Pef: Vidi, klupa...
Jack: Zen klupica! :D ...(fotkanje)... Ajmo dalje!
Slika

Pef: :( ...
Jack: :doh: (Pa ona uopšte nije spavala, nije ništa jela, nije popila kafu...) 'Oćemo dole polako?
Pef: klima glavom...
Vreme je za jednu kafu...

Krećemo nazad, i 'ladno prolazimo pored jasnog putokaza ka liftu :D

Slika

Ok, nismo odlutale mnogo daleko, samo do još jednog usputnog viteza

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 08 Januar 2019, 20:02 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I nazad do lifta.
E sad, taj lift ide kroz samo srce ovog brda. U brdu je još od najstarijih vremena ukopan zamršeni splet tunela, čija namena nije sasvim poznata (jesam li pomenula da je nalik na Kalemegdan...?). Tokom nekih skorašnjijih ratova, u te hodnike se sklanjalo stanovništvo, a danas...

Danas je tu 6.3km tunela, sa čak jednom salom koja se koristi za koncerte.
Tu je takođe postavljena još jedna od atrakcija koju sam imala na listi (i Pef i ja smo imale svoje 'liste želja', i iako se jesmo dogovarale pre samog puta, ipak nismo napravile jedinstvenu listu :lol: A i da jesmo... želje su nam bile, ispostavilo se, ne baš sasvim realne za ovo putovanje, ovo godišnje doba i ove fizičke uslove...)
Märchengrottenbahn, ili Fairytale Grotto Line, mini-pruga iz bajke

Slika

Slika

Dok se vozić kreće, kondukter priča legende i priče o Gracu i Šlosbergu (doduše, samo na nemačkom)
Ne, nismo planirale da se provozamo ovim 'ćirom', ali smo se malo fotkale, a fotkale smo i taj vozić...

Slika

Jesmo li mi, beše, krenule na kafu...?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 08 Januar 2019, 20:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Izlazimo...

Slika


... nazad na trgić i uočavamo priličan broj postavki nekih poznatih bajki... Mora i to da se fotka, zar ne?

Slika

Pa neki čika, Slovenac, skuplja potpise za Gnisovu najveću čestitku-poruku mira

Slika


Pa svašta nešto...

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 08 Januar 2019, 20:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
A onda: Gle, kako lepa antikvarnica... Pa kako da ne uđemo...

Slika

Unutra – pamet da ti stane! Što rekla Pef, ja bih sve ovo ponela kući (samo da nije tih cena :snooty: )...
Doduše, nisam fotkala unutra, jer sam se trudila da ne pravim nagle pokrete, niti previše ikakvih pokreta osim disanja :lol:

I tako, nekih pola sata kasnije: e, ajmo stvarno više po tu kafu...

Na obe naše liste nalazili su se i interesantni kafići i poslastičarnice, ali najbliži je kafić na krovu robne kuće K&O, pa smo se uputile tamo.

Ovo izgleda kao zanimljivo dvorište... Mora da se zaviri...

Slika

Slika

Kakva li je ono lampa u ćošku?

Slika

Ovo je neki kafić... Ima sve elemente čak i za zimsku baštu, kada li iznose stolice...? Ili je stojeća žurka... :think:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 09 Januar 2019, 18:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Utom, eto i robne kuće. Joj, taj izlog:

Slika

Slika

Ulazimo, i...

Slika

Slika

Aaaah! :romance-hearteyes: Hoću te ukrase!
Gledamo po spratovima, ali ukrasa nema! Kad, poslednji sprat je dečije odeljenje :op:
Igračke! Pa to se ne propušta... (Na Pefkinoj listi je bio i Muzej igračaka...) Gledamo naokolo, oduševljavamo se raznim (uglavnom maznim, plišanim) igračkicama, ali ima i lego kockica i raznih makina na daljinsko upravljanje...

Slika


Neke nas podsećaju na drugar(k)e
Slika

U dnu prostorije: karusel!

Slika

Prilazimo, on se zaustavlja, klinci iskaču... Kraj nas je stao baš taj lepi labud, na kojeg kidišu dvoje klinaca koji su jedva sačekali da se mašina zaustavi...
I Pef komentariše da bi i njen izbor za vožnju bio isti, al' nije red da se bijemo sa dečurlijom :lol:
Kako nam je falilo jedno 'rent-a-klinče' da se isfoliramo da smo pratnja na toj vrtešci...
A kafa?
Idemo na krov, kafić pun kao da se nešto deli džabe. Na par praznih stolova: Reserve. Prođosmo uzduž i popreko, niko ne ustaje... Usput nam se smeškaju neke šam rolnice iz vitrine...
Hoćemo li da čekamo? Jok, Pef mora da sedne i mora da pribavi kafu. Krećemo dole.

Opet gledamo naokolo, ali ukrasa nema...
Pef se zainatila da ih nađemo. Silazimo u podrum i: eto ih! Boje, veličine, oblici, šljokice, perje... Nisu oni sa jelke, ali jesu lepi. Jedva izabrasmo.
Ima tu i nekakva pekara/kafeterija, sa par barskih stolica. Ne, nije to to. Gledam Pef onako izmučenu... E pa idemo nazad gore, ima da izmislim gde da se sedne i šlus!
Sreća da rade pokretne stepenice (a možda to samo kod nas...?) Bacam pogled prema terasi, ima mesta na suncu, možda i nije toliko hladno?
Yes! Smestile se.
Kelnerima se ne žuri....
Gostima se ne žuri...
Hej, pa ni nama se ne žuri?

Slika

Sunce sija... Malo fotkamo, malo planiramo, malo srčemo, malo odmaramo noge... Život je lep!

Slika

Slika

Slika

Slika

Ipak, svakog gosta pola sata dosta...
Tek u silasku se setim da nismo ni tražile one šam-rolne? :doh:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 12 Januar 2019, 07:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sledeća misija: magnetići!
Idemo do Hauptplaca, tamo ih videh na kiosku.

Slika

Tezge rade, svašta zanimljivo...

Slika

Slika

Slika


Petorica momaka na čelima sviraju obradu GoT teme... Lavli!

Slika

Magnetići skupi...
Pef mi je umorna...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 12 Januar 2019, 08:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dogovaramo se da vidimo bar Muzej oružja, on je tu blizu, pored Info centra (Herrengasse 16), gde možda ima još magnetića (nema)...

Slika

...a Muzej je ionako na obe naše liste. Zašto je na listama? Evo:
Muzej se nalazi u oružarnici iz 1811. godine, sadrži istorijsku vojnu opremu iz regiona i najveća je svetska zbirka ovakvog tipa. Zapravo, jedina je sačuvana kompletna oružnica na svetu.
32000 eksponata iz perioda 15-18. veka.

Međutim...

Ovo nije klasičan muzej na kakve smo uglavnom navikli, ovo je, dakle, originalna oružnica, koju su veštim peticijama i diplomatijom, sačuvali kad je Marija Terezija rasformirala vojsku Štajerske. Oružnica = soške sa kuburama i puškama, redovi mačeva, sablji, kopalja, oklopa... Takoreći 32 vrste eksponata, u 32000 primeraka. Radnih i paradnih...

Četiri sprata: drveni podovi, drveni paneli, drvene police... Polumrak i tišina...
I brzo nam je postalo jasno zašto je na ulazu gospođa rekla da moramo ostaviti torbe, ali da jakne nikako ne skidamo: hladnije mi je bilo unutra nego napolju. A ovde ću napomenuti da su nam napolju prsti bili smrznuti toliko da ekran telefona više ne registruje taj dodir.

Kako ovo nije uobičajena vrsta muzeja, nema ni natpisa kraj eksponata koji bi pojasnili šta tačno gledamo. Ono, nije da ti je neophodna diploma vojne akademije da razumeš šta se radi bojnom sekirom, ali opet...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Nije sve u veličini, ima nešto i u mobilnosti i faktoru izneneđenja :mrgreen:

Slika

Slika

Najveći broj topova je u Drugom ratu sklonjen, a posle prodat livnici zvona. Poetic justice...

Ono što je meni bilo iznenađujuće, i u nekoj meri neshvatljivo, je dekorativni momenat u celoj ovoj priči. Mogu da razumem da su želeli da ukrase oklope ili kundake (to je nešto što bi eventualno i dame mogle da primete i možda nađu privlačnim), ali kujundžiluk na sečivima - to stvarno nisam očekivala...
Slika

Ulaznica je 9,5€ + doplata 3€ i za turu sa vodičem (proveriti u koja vremena ide tura na engleskom), i isto toliko za audio-guide...
Ne znam da li bi nam utisak bio drastično bolji uz vodiča, ali ovako... najviše nam se svideo toalet :haha:
Još da imaju kafić u info centru, zadržale bismo se mnogo duže od tih 40ak minuta.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 12 Januar 2019, 08:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Izlazimo napolje, i kontamo da nam je bolje da se ipak prebacimo do tog tržnog centra, pa da tamo nađemo kafić za sedelje do povratka nazad.

Slika

Slika

Slika

Ok. Mi smo na Hauptplacu, a bus kreće sa Jakominija, to je jedna tramvajska stanica.

Jack: Hoćeš da čekamo prevoz ili ćemo pešaka?
Pef: Gleda me tužno...
Jack: (Uh, možda sam je isforsirala jutarnjim maratonom pre prve kafe...) Ma da, čekamo. Ionako idu na svakih 30 sec, ima nekoliko linija, a sve idu tamo gde nama odgovara...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 12 Januar 2019, 08:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Stižemo na Jakomini, to je okretnica raznih buseva, raspitamo se odakle kreće i uvalimo se u 32ku koja stoji na stanici i čeka vreme za polazak. E, sad kad smo sele, može da krene (ili ne krene :mrgreen: ) kad god hoće...
Par krozprozorskih:

Slika

Slika

Slika

Na poslednjoj stanici prelazimo na bus 78, ubeđene da treba da idemo 2 stanice. Stajemo na prvoj i masa naroda napušta autobus?
Provirim da vidim ime stanice... Shopping city. Super, silazimo i mi...
Ceo taj put od Jakomini placa je trajao 47 minuta. Ne znam jesmo li imale sreće sa tajmingom polazaka tih autobusa, ili je tako uvek.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 12 Januar 2019, 08:22 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na semafor, preko ulice, u TC... I stvarno, samo prođosmo skroz pravo i stigle smo do Meka (ispred koga treba da dođe naš bus). Usput gledam okolo, ima onih klupica kao u svim tržnim centrima, ali su sve prebukirane, jer je 3 popodne i kupci su već na izmaku snage. Bar ovi jutarnji.

Usput ima raznih nekih irvasa...

Slika

Slika

Posedele smo malo u Meku, malo prozujale kroz Primarc da ubijemo vreme, diskretno izgurale neki narod i sele na jednu od klupica... Nikad sačekati 17:30...

No, i to vreme stiže, uskačemo u naš bus, i... to je poslednje čega se sećam.
Bilo je nekih granica, bilo je nekih pumpi, šoferi su se nešto snalazili... uglavnom – ujutro smo stigle vedre i čile (skoro).

Beograd se meškoljio i lagano budio u nedeljno jutro, pospan (ili mamuran :lol: ) pod prvim sunčevim zracima...

Do nekog sledećeg putovanja... :ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.