Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 23:21

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Decembar 2018, 16:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Već duže vreme mi se mota po glavi ta ideja o zajedničkom putovanjcu društva sa foruma, ali od ideje do realizacije proteklo je, bogami... Ali, najzad:

Ekipa snova, tj. Duo fantastikus za probijanje leda ove ideje: Pef i Jack.
Destinacija: Grac
Vreme: 21. do 23.12.2018.
Organizacija puta: Lavli šoping tura, sa dve noći u busu i dnevnim boravkom u Gracu.

Naravno da nismo išle u šoping, nego u razgledanje grada.
I naravno da smo se ukočile u busu dve uzastopne noći... (A naročito Pef, koja ne ume da spava u vožnji, naročito ako joj saputnica ispred obori sedište tako da nuna u Pefkinom krilu...) Da li ja spavam u busu? Ja sam od onih koji bi mogli da kuntaju i okačeni naglavačke :D , kao one jelkice u glavnoj ulici, koje ćete videti nešto kasnije...
Znam šta ćete da me pitate, i sad kao treba da ogovaramo Pefkin puž-stil pakovanja.... Ne brzinu, nego kvantitet bagaža. E, pa, nije ponela celu kuću! Jedino mi je bilo žao što je rančić držala kod sebe ispod sedišta, pa joj je prostor bio dodatno skučen. Ali, držala se dobro, sve vreme, iako nije spavala. :ljubac: za dragu Pefki! A ja sam se uzdržavala da ne budem baš uobičajeni 'gonič robova' kad je u pitanju jurcanje i zavirivanje po gradskim budžacima. Valjda sam uspela... bar donekle :lol:

Ocena organizacije puta: 2+ (na skali od 1 do... svejedno).
Svetla tačka su bili vozači, iznenađujuće glatka vožnja, bez cimanja, pogrešaka u skretanjima ili bilo kakvih kikseva.
Bus je bio... ispravan, za razliku od pojedinih sedišta, koja su bila zaglavljena u spuštenom položaju (npr. sedište ispred mene) ili sa pokvarenom ručkom za razmicanje (npr. naša sedišta) :snooty:
Vodičkinja.... je priča za sebe, toliko specifična da se bojim da bi detaljan opis bio duži od ostatka ovog teksta. Recimo to ovako: ja sam našla da je njen nastup bio dodatna besplatna zabava, dok je Pef odabrala opciju da se mentalno i momentalno isključi na prvi zvuk njenog glasa :mrgreen:
Polazak je bio zakazan za relativno rani sat, 20:30, kako bismo izbegli gužve na granicama. Pa, izbegli smo ih toliko uspešno da smo već u 4:07 ušli u Sloveniju. E sad, od te granice do Graca ima svega oko sat puta. Što znači da bismo stigli tamo u vreme toliko neprirodno, da bismo možda rizikovali i aps? Pa dobro, možemo i da se stacioniramo na pumpi i tu provedemo kvalitetnih sat i tri frtalja vremena. Taman da popijemo kaficu/čaj... Šta, mi ne pijemo čaj sat i tri frtalja vremena? E, pa sad ćemo da vidimo šta smo propuštali!


Plan putovanja: Imajući u vidu da se tržni centar Siersberg nalazi ispred samog grada, prvo se ostave kupoholičari/ke koji žele ceo dan da provedu tu (shop till you drop varijanta), a ostatak naroda koji želi da obiđe grad (pod uslovom da ih ima bar 30 koji su voljni da plate 5€ za tu opciju) ostaje u busu i odlazi u pešački obilazak sa vodičem u trajanju oko 1,5h, nakon čega imaju slobodno vreme. Ekipa se okuplja kod busa u 14h i odlazi nazad u tržni centar da brzinski obavi kupovinu, nakon čega se u 17:40 pakujemo opet u bus i vraćamo majčici Srbiji. Ako neko želi samostalno iz grada do TC, sa Jakuminplaz-a (to je u centru) polazi bus 32 do naselja Siersberg (to mu je poslednja stanica, svega 15ak minuta vožnje), a tu se prelazi na bus 78 za koji reče da ima 2 stanice do šoping sitija, mada mi izbrojasmo samo jednu. Da li bi ovaj pasus bio dovoljno jasan kao obaveštenje za sve putnike?
U izvedbi naše vodičkinje glasio je otprilike ovako:
Evo, mi sad pristižemo, ovaaaj... do tog tržnog centra, videćete tu vam je sve, on sada ne radi, ali možete da uđete, tu kod Meka imate... mislim, radnje ne rade.... a ulaz je tu gde ćemo stati.... prodavnice još nisu otvorene... samo pređete preko parkinga... a mi ćemo se u povratku parkirati na istom ovom mestu, to jest, tu će nas čekati autobus... u Meku možete sesti u kafić i sačekati... ovde izlaze oni koji ne žele sa nama u grad... mi ćemo se tamo dogovoriti, i ja ću vam reći sve kad stignemo... neka sad izađu ovi koji ostaju.... I pazite da ne uđete u hrvatske ili bosanske autobuse koji ovde staju... a mi ćemo se vratiti u 14h, i još nekih pola sata traje vožnja od grada... a neki se neće vratiti... to ću isto posle da vam pokažem... a ako ste pušači, onda možete.... ima prekoputa jedna pumpa gde ima deo za pušače, eno tamo, samo morate gore da se popnete... I ponesite svoje torbe i kofere u koje ćete... jer na carini ne vole da vide kese... I zapamtite ovu kulu gde se nalazimo za povratak!
Nadam se da je ovaj delić bio dovoljan da shvatite koja je to vrsta komunikacionog izazova bila... (mada je Pef tvrdila da je verovatni razlog bilo konzumiranje izvesnih supstanci od strane vodiča... Možda bismo bolje pratile taj splet višestrukih paralelnih nekoherentnih self-monologa da smo i same konzumnule nešto? :think: )

Ocena destinacije izleta: Grac :ljubac:
Potpuno je ispunio naša očekivanja, uključujući i specijalni nastup Sunca, samo za nas (i ostale goste. A i domaćine :mrgreen: )

Glavne zvezde putovanja: :op: Pa nas dve, naravno, šta ste pomislili?!
E, ovako... Pef i ja se u RL poznajemo prilično kratko, tj od maja ove godine i videle smo se samo triput pre ovog putešestvija. Imala sam utisak da smo dobra kombinacija za zajedničko putovanje, i baš jesmo!
Pef već znate, ona je jedno razigrano i toplo biće koje bi da zagrli ceo svet... ista je uživo kao i na forumu. Pa sad, ja sam nekako bila ubeđena da sam i ja ista uživo kao na forumu, ali... Pef mi još onomad reče da me je zamišljala skroz drugačije :lol: otprilike da ću da dojašem na nekom besnom motoru, sa sve bajkerskim autfitom i opakim kožnim čizmama na štiklu... možda i tetovirana? :haha:
Elem, to mi je bilo baš zabavno, kad ono međutim... Nakon upoznavanja, ona i dalje misli da sam ja neki baaaš ozbiljan stvor (skoro pa mrgud?), i kako li ću da reagujem na neke izlive humora, npr. krune koje nam je nabavila kao rekvizite za fotkanje (pored dvorca, naraFski...).
Pa, nadam se da se sad bolje poznajemo...
U svakom slučaju, to me navodi da se pitam... kako li ja to pišem, kad me moje pisanje skriva, a bila sam ubeđena da me otkriva do koske? :think:

Ideja nam je bila da napišemo odvojene putopise, bez virkanja i prepisivanja :lol:
Ali, čisto da se zna, evo žmurećki kopiram link na Pefkinu priču:
https://forum.putovanjausrcu.rs/viewtopic.php?f=41&t=639

Eeee, fotkanje... 3 različita gedžeta, jedan svojeglavi selfi-stik, i nas dve sa smrznutim prstima (i nosevima, ali za fotkanje je taj deo manje bitan)... Trebalo je da nas vidite, ne može se to prepričati :lol:
Uzgredbudirečeno, na većini naših fotki sam ja kao nindža – kapa odozgo do očiju, šal odozdo, takođe do očiju :lol: , a kraj mene - Vesnilissa prekrasna, sa sve šubaricom :ljubac:


Dosta uvoda, 'ajmo u šetnju...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Decembar 2018, 20:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:haha: :bravo: :bravo: :haha:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Decembar 2018, 20:58 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
... neka sad izađu ovi koji ostaju.... ...


:haha:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 24 Decembar 2018, 21:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
jack je napisao:
U svakom slučaju, to me navodi da se pitam... kako li ja to pišem, kad me moje pisanje skriva, a bila sam ubeđena da me otkriva do koske?

Intelligentna, vredna, obrazovana i zaposlena žena, kojoj je porodica na prvom mestu! Tvoje pisanje te ipak otkriva! :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 03 Januar 2019, 23:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Jack, :ljubac: lepo si počela! A dalje???...

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 04 Januar 2019, 06:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac: devojke!
Nastavak večeras, ako me opet nešto ne omete

Evo sygic sličice naše rute kroz grad...

Slika

... mali mi monitor, pa kraj puta nije stao u sliku ;) , ali samo se produži još malo niz Herrengasse i tu je Jakominiplaz, bus-okretnica na kojoj smo ušle u 32-ku i uputile se u Siersberg...
(kroz stari grad idu samo tramvaji, radi smanjenja zagađenja i boljeg očuvanja starih zgrada - ne znam da li su izduvni gasovi štetniji od vibracija koje izazivaju tramvaji...)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 04 Januar 2019, 17:17 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I tako, stižemo polako u grad i izlazimo iz busa na Burgring-u, ukraj gradskog parka.
Tek što je svanulo. Zima je. Malo snega po travi, gole grane drveća i nešto mestimične poledice.

Park mi je sasvim nezanimljiv. Ali zato Pef skakuće okolo potpuno oduševljena i škljoca li škljoca....
Za to vreme, ja se strpljivo trudim da izvučem neki smisao iz priče naše vodičkinje:
Ovo je Gradski park. Zapravo, ovo je Burgpark...Gradski park je odmah pored... jer je dvorac blizu... i tu će nas čekati autobus... a u produžetku je Operaring... Burg je dvor... evo, zapamtite onu žutu kuću... tu je jedna lakat krivina... koja će vam smetati!
Videćete po svim trgovima... jer je sada advent... ima i za decu i za odrasle... i proći ćemo tuda... advent je jedan venac sa 4 sveće koje se pale u 4 nedelje... na tim tezgama imate svega da se kupi... a za put nazad ću vam objasniti kad stignemo tamo.
?! Pa dobro...

Stižemo do dvora (Burg), koji jeste bio jedna od tačaka koje sam planirala da vidim, pa mi to potpuno odgovara. Slušam priču vodiča, i dalje jednako nepovezanu, sve u nadi da će izustiti bilo kakvu, makar i delimičnu, novu informaciju ili zanimljivost... avaj!
Zato ću vas ja udaviti pričom :mrgreen: koju sam izbunarila po netu, kao objašnjenjem šta je to mene privuklo ovom gradu, i zašto mi je bio prvi na listi tih bližih (čitaj: low budget) destinacija koje smo razmatrale za naše zajedničko putovanje.

Ovakoooo:
Grac je glavni grad austrijske pokrajine Štajerske, koja je, isto kao i Koruška, slovenačka (Graz = Gradec, Klagenfurt = Celovec). Što znači – naši! Ne libe se ni da pričaju slovenačkom verzijom Naškog jezika ( :mrgreen: ), i to sa sve širokim drugarskim osmehom, i nakon celodnevne najezde raznorazne šoping-klijentele... Respect!

Blizu je i Italija, i prostorno i mentalitetski, pa se i njeni uticaji osećaju, ne samo u prisustvu dobre kafe i pizze, nego i u arhitekturi, i, čini mi se, u ležernosti ovih ljudi. Neee, neka kaže ko šta hoće, ali nisu ovo ŠvaBci...

Grad se nalazi u podnožju Alpa, okružen sa 3 strane snežnim vrhovima, ali je zato četvrta strana otvorena ka Mediteranu. Nalazi se u dolini koja je prilično ravna, pa ima i puno biciklista, i (po nekom lepšem vremenu) lepo bi bilo iznajmiti bicikl i prozujati i po tim zabačenim, off-beat uličicama. Jednog dana.

Svi znamo da je austrijska prestonica Beč. E, ovo mi je donekle delovalo kao mini-Beč. Samo nekako više ušuškan, topliji od Beča. Majušan i ulickan. Čak i po decembarskom danu sasvim prijatan (e, da me sad čuje moja koleginica koja je 10ak prethodnih dana provela tu, i svih 10 je padala kiša...), a tek sa ono malo jutarnjeg sunca – neodoljiv.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 04 Januar 2019, 17:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, Burg.
Rekoh već, to je dvor. I to dvor koji je izgradio Fridrih III Habzburški. Ne, nisu oni 'živeli u Gracu jer su bili neka bočna grana Habzburške loze'.

Da se razumemo, tada, na početku 15. veka, Austrija kao država, kao uostalom nijedna druga nacionalna država, nije postojala. Postojalo je mnoštvo teritorija koje su pripadale pojedinim velikašima sa titulama za koje su uspeli da se izbore, 'ognjem i mačem', naravno. Mnogi od njih jesu bili Habzburzi, ali to se ne može nazvati ni 'lozom', ni 'granom', pre je to bila cela šuma...

I da, Marija Terezija je njegov direktan potomak, samo ne, nije Fridrih bio njen deda, pa ni pradeda, deli ih čitava 3 veka i 10 generacija. Zapravo, uzdizanje ove loze do visine najveće vladarske kuće u Evropi počelo je upravo od ovog čoveka, a onda je posao vrlo uspešno nastavio njegov sin, Maksimilijan I, i tako redom...
Štaviše, Fridrih je bio i poslednji car Svetog rimskog carstva koga je krunisao Papa, i to u Rimu. Nakon njega, titulu su preuzimali odmah nakon izbora (da, ovo je bila izborna titula), uz blagoslov aktuelnog Pape ili bez njega, kako su već bile prilike...
U svakom slučaju, znamo da Beč svakako jeste bio prestonica, ali je to bio i Grac.

Elem, izvorno je dvorac bio u okviru zidina starog grada, strateški smeštenog na vrhu jednog brda (jedinog uzvišenja u toj dolini koju pomenuh).

Legenda kaže da je ovo brdo nastalo tako što je nečastivi nosio jednu stenu iz Afrike negde prema severu, a onda ga je, baš na ovom mestu, iznervirala uskršnja procesija usrdnih vernika, pa ih je odozgo gađao tim kamenom... Ne nađoh podatak da li ih je pogodio :lol:
Ok, na brdu je postojao grad, u gradu je postojao dvorac... ali, kad je gorepomenuti Fridrih dospeo na vlast, ujedinio nekoliko teritorija, porastao mu je i ugled, i odbrambena snaga, i apetiti... pa je rešio da sagradi sebi novi dvor, i to dole, u novom delu grada koji je nikao između starih zidina i reke Mure.
Gornji dvor se zvao Šlosberg (šlos=zamak, berg=breg), a ovaj... ostade Burg. Dvorci Habzburga su uglavnom nazivani Hofburg, jedino ovaj, eto, nije...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 04 Januar 2019, 18:59 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Prvi susret sa ovim dvorom je sa strane gde se nalazi katedrala...

Slika

...koja je u Fridrihovo vreme bila spojena sa jednim krilom palate koje danas više ne postoji. Mi smo tuda samo prozujali da bismo ušli u dvorište ovog zdanja
Slika

Slika

Desno od ove ogromne jelke nalazi se ulaz za još jednu od znamenitosti sa moje liste: dvostruke spiralne stepenice (Doppelwendeltreppe). Ovo su, u stvari, dva stepeništa koja se susreću na svakom spratu. Nazivaju ih ’stepenicama pomirenja’, jer, kad god se rastanete, na sledećem spratu se ponovo sastavite :D

Iako je ovo krilo zgrade danas sedište štajerske Vlade, ulaz je slobodan. Ok, sad je bio praznik, ali vrata su svejedno otključana.
Nadala sam se da ću uspeti da lepo uslikam ove neobične stepenice, otprilike ovako...

Slika

... ali najbolja koju imam je ova

Slika

Znala sam da ta kulica ima svega tri sprata, i vrag će ga znati zašto se nisam popela do gore da uslikam dvorište, zgradu i crkvu...
Tu se nalazi još i jedan intrigantni natpis...

Slika

... sačinjen od svih pet samoglasnika. Ovaj simbol je Fridrih stavljao na sve što je bilo njegovo vlasništvo, zgrade, pokućstvo, odeću, spomenike, dokumenta, čak i na novac koji je štampao. Značenje nije poznato, uglavnom se smatra da je to akronim koji je označavao njegvu želju i cilj da Austrija (iako ovaj naziv za državu tada još nije postojao) vlada svetom, npr. ‘Austriae est imperare orbi universo’.

Pogled unazad, na suprotnu stranu dvorišta

Slika

Jedan deo zgrade je sada nova sinagoga, uslovno rečeno nova, od posle Drugog rata, jer su tada staru srušili

Slika

Polako izlazimo iz ovog dvorišta...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 05 Januar 2019, 21:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I polazimo prema katedrali...
Tu je i mauzolej kajzera Ferdinanda II, izgrađen početkom 17. veka, a koji je u momentu našeg dolaska bio zatvoren (ne znam da li zbog praznika), ali svejedno ne znam da li unutra, osim velelepnog sarkofaga od crvenog mermera, ima išta drugo bitno da se vidi...

Slika

Slika

Slika

Slika

E, Katedrala (Domkirche)
Аdresa: Burggasse 3 (ovo je adresa i za Burg, stepenice i Mauzolej, sve je jedno do drugog)

Slika

Katedrala je iz 15. veka, kao što sam već kazala izgradio ju je Fridrih III, kao dvorsku crkvu. Ne znam baš da prevedem ime ovog sveca, na nemačkom je St. Ägidius, na engleskom - St. Giles. (Ser Žile? Ako ste gledali ’Snebivljivu aždaju’. Da, da, ’Slatka mala prevrnuta torto...’ ;) )
De, uozbiljite se. Ova crkva je bila i spolja oslikana freskama. Nažalost, samo je jedna od njih opstala do danas, zaštićena je staklom i nije se najbolje ni videla, a kamoli slikala...

Slika


... nema veze, vratićemo se mi kasnije da lepo slikamo, imamo dovoljno vremena (nismo se vratile...)
Evo i dela teksta pojašnjenja šta se to vidi na ovoj fresci (3 pošasti koje je grad preživeo, kuga, glad i Turci)

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 05 Januar 2019, 22:36 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Idemo dalje, šarmantnim uličicama starog centra grada...
Hofbäckerei Edegger-Tax, carska i kraljevska dvorska pekara
Adresa: Hofgasse
Slika
Ovo je jedna od najstarijih pekara u Austriji, (najstarije koje još uvek rade). Osim po hlebu i pecivima, poznati su i po kolačima, od kojih su verovatno najpopularnije puslice. Evo tog zimskog aranžmana, koji je mene podsetio na nekakav Simpozijum Sneškova :D

Slika

Baš je ovo dobro! Vratićemo se da uđemo i probamo nešto... (Ipak se nismo vratile...)

Usput viđamo i interesantne izloge, prelepe zgrade i trgove, na kojima, da, svuda su postavljene tezgice tih ’božićnih marketa’, samo što one još ne rade u ovaj rani jutarnji čas...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Tu je i jedan iznenadni, ’ajrecimo, vitez? Ili možda futuristički Krcko Oraščić...?
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 05 Januar 2019, 22:41 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Glockenspiel

Satni mehanizam sa figurama devojke i mladića koji tri puta dnevno (u 11, 15 i 18h) izvode svoju plesnu numeru uz tri različite melodije...

Napravio ga je, za Božić 1905. godine, jedan lukavi pivar, kao mamac za mušterije. Pa, kažu da se ovde i danas okuplja masa turista za svaku tu mini-predstavu. Dobar marketing!

Slika

Slika

Dobro, imamo vremena, vratićemo se u 11h... (Ne, ni ovde... :snooty: )

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Subota, 05 Januar 2019, 23:50 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Izlazimo na glavni gradski trg, Hauptplatz

Na kome je dominantna zgrada Rathaus, gradska kuća, podignuta s kraja 19. veka na mestu stare, znatno manje zgrade. Da bi ovo zdanje bilo izgrađeno, morali su da sruše ceo blok zgrada. Međutim, vlasnici triju kuća su odbili da svoje domove prodaju gradu, pa su one ostale naoko utisnute u novu zgradu i mogu se videti sa zadnje strane ove građevine.

Slika

Slika

Ovaj trg postoji još od srednjeg veka, i oduvek je bio i pijaca i trgovište, ali i mesto gde su izvršavane kazne nad osuđenicima - počev od jevnih sramoćenja, pa do pogubljenja. Jedino su pripadnici viših staleža bili privilegovani da im glave budu odrubljene unutar Rathaus-a.

I ostale kuće na trgu su impresivne i pripadale su uglavnom bogatim trgovcima. Na sledećim slikama možete videti i one naopako okačene jelkice koje pomenuh. Božićna dekoracija grada je prilično svedena, možda bi večernji utisak bio drugačiji, ali čini mi se da ne robuju toj pomami oko ukrašavanja i svetiljki kao neki drugi gradovi...

Slika

Slika

Slika

Dvadesetak godina pre završetka izgradnje nove gradske većnice, na trgu je postavljena monumentalna fontana-spomenik Štajerskom nadvojvodi Johanu. Osim njegovog kipa, na uglovima postolja su 4 alegorijske statue koje predstavljaju temelje njegovog uspeha i njegova dostignuća. To su: figura mladića sa trouglom u ruci – izgradnja pruge, mlada žena sa svitkom pergamenta i globusom – nauka, stari rudar – rudarstvo i devojka sa žitnim vencem – poljoprivreda.
Tu su i simbolični prikazi 4 najveće štajerske reke, to su: Mura, Drava, Sana i i Ens. Od brojnih božićnih tezgi nije baš bilo zgodno slikati ni ovaj spomenik...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Januar 2019, 00:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Sledeća atrakcija, Landhaus
Nalazi se na glavnoj ulici Herrengasse br. 16, i poznaćete je po istaknutim zastavama Austrije, Štajerske i EU. (Pef ima bolje fotke spoljne fasade)

Slika

Ovo je prva raskošna renesansna palata izgrađena u Gracu, ali onaj pravi biser ovog zdanja je unutrašnje dvorište, prava italijanska piazza, što ne čudi ako znamo da su neimari bili sa severa Italije.
Tri nivoa prelepih arkada daju izuzetnu atmosferu ovom mestu...

Slika

Slika

... ali to nije sve: tu su još neki detalji koji ga čine posebnim

Slika

Slika


Ovde se nalazi i postavka neverovatnih ledenih figura ’Rođenja Hristovog’, sa figurama Marije sa bebom Isusom, Josifa i tri kralja-mudraca.
Slika

Slika

Taman sam se rastužila što to neću moći videti i fotkati uveče, osvetljeno i svečano, kad, eto jednog postera koji pokazuje baš takvu scenu:
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 06 Januar 2019, 01:05 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nastavljamo šetnju u pravcu reke Mure i dolazimo do mosta. Pogled na brdo i Šlosberg je divan...

Slika

A na ogradi, sa obe strane mosta, mnoštvo zaključanih večnih ljubavi...
Slika

Sa druge strane reke – nemoguće ga je ne primetiti - Muzej savremene umetnosti, Kunsthaus.
Adresa: Lendkai 1
Ova zgrada kontroverznog izgleda, nalik na monstruoznog mutant-puža (sa blagonaklonim nadimkom Friendly alian / Dobroćudni vanzemaljac), izgrađena je 2003./2004. godine za potrebe proslave izbora Graca za Prestonicu evropske kulture.

Slika

Uslikala sam izbliza taj jedan pipak koji ’gleda’ ustranu u odnosu na sve ostale. Ne znam je li trač ili istina da je pogled tog prozora uperen na Šlosberg...

Slika

Hint za šopoholičar(k)e: u prizemlju je, kažu, interesantna prodavnica/knjižara/kafe. Na spratu je izložbeni prostor, mišljenja o kvalitetu umetničkih 'instalacija' koje se u njemu mogu videti su vrlo oprečna.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 52 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.