Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 20:11

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 86 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Utorak, 12 Novembar 2019, 21:44 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Пефке, немо се љутиш, ал мишљења сам да ти назив теме није адекватан. Ишле сте све четири, писаћете и сликаћете све четир.
Лично, назвао бих тему, Печуј, леп град, коме се враћам и водим другарице са собом ;). Не мораш да говориш тихо :D

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Novembar 2019, 22:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Elem!

SlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlikaSlika


Madjarska je kontinentalna zemlja u Srednjoj Evropi, u Panonskoj niziji. Granici se sa Slovackom, Ukrajinom, Rumunijom, Srbijom, Hrvatskom, Slovenijom i Austrijom. Clanica je Evropske unije, NATO pakta, Organizacije za saradnju i razvoj, Visegradske grupe i Sengenskog ugovora. Glavni grad je Budimpesta, i najveci. Zvanicni jezik je madjarski, koji pripada grupi ugro-finskih jezika. Tokom istorije, izgubila je 2/3 svoje teritorije i 1/3 stanovnistva. To cuh i zapamtih od vodica. :mrgreen: Na njenoj teritoriji ziveli su Kelti, Rimljani, Huni, Avari, Sloveni, Turci...i svi ostavise traga. Drzava se formira krajem 9. veka, a osniva je dinastija Arpada. Njegov naslednik, Stefan I Madjarski, krunisan je za kralja 1000. godine. Tokom vremena drzava menja granice, drzavni i politicki status. Bila je pod habsburskom i turskom vlascu, a u odredjenom periodu i u sastavu Austrougarske monarhije. Kao gubitnik u oba svetska rata, izgubila je gore pomenute velike teritorije. Posle Drugog svetskog rata potpala je pod vlast tzv. Istocnog bloka, a tek 1989. godine je postala demokratska parlamentarna republika. Vazeca valuta je forinta. Cini je 20 zupanija i grad Budimpesta. Jedna od zupanija je Baranja, ciji glavni grad je Pecuj.

Nalazi se u jugozapadnom delu zemlje, u podnozju planine Mecek. Zovu ga "mediteranski grad", "grad ljubavi i vina", "grad studenata", jer u njemu zivi oko 30 000 studenata, "grad ljubavnih katanaca"...za mene je sladak gradic, u kome mogu da se zamislim! :ljubac: Jedini je grad koji nije bombardovan i ostecen za vreme Drugog svetskog rata, pa su u njemu sacuvani ostaci proslosti...u njemu zivi 9 nacija...Srba ima oko 1%, imamo i svoju crkvu tamo...jedan je od najstarijih gradova, zvao se Sopianae. Naziv su mu dali Kelti, koji su tu bili pre Rimljana. Rimljani dolaze na ove prostore u 2. veku nase ere. Grade na tom mestu vojni logor, koji vremenom prerasta u grad. Rimljani su u okruzenju izgradili 5 bazilika. Kao Pecuj pojavljuje se u 13. veku, tacnije u knjigama iz 1235. godine. Po nekim izvorima, ime Pecuj mu daju Turci, sto znaci "grad gde se lozi vatra" (pec). Moze se tumaciti i kao "grad pet dimnjaka", zbog broja bazilika. Nasla sam oprecne informacije... koliko shvatih, Pecuj je drugi grad po velicini, posle Budimpeste, a 5. po broju stanovnika. U njemu zivi oko 160 000 ljudi. Izuzetno je, kao sto rekoh, jak studentski centar. Univerzitet je osnovan 1367. godine i drugi je po velicini u Madjarskoj, posle Budimpeste. Grad ima mediteranski smek, videcete tu palme, oleandere, lavandu, nar...na uskom prostoru imate dzamiju, katolicku crkvu, sinagogu, Srpsku pravoslavnu crkvu...tu su u blizini i ostaci iz rimskog doba...u Ulici muzeja, obavezno treba posetiti Zolnaj muzej- muzej keramike, Vasareli muzej, Postanski muzej... Zbog kulturne i verske sarenolikosti grad je 2010. godine dobio status Evropskog grada kulture.

Slika

Slika

Grb Baranje je vrlo interesantan...

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 12 Novembar 2019, 23:36 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Stigosmo u Rakoci ulicu, preko puta je TC "Arkad"...to nam je polazna tacka, a odatle, tacno u 18 h krecemo nazad...pratimo vodica i skrecemo odmah desno, kako bismo dosli na Kosut trg...tu imamo 20 minuta, da odemo da zamenimo novac...nas interesuje toalet...onaj javni, preko puta ulaza u "Konzum", na sredini trga, deluje uredjeno, ima i lift za invalide...u trenutku kazem: "Mislim da se ovde placa...ali, ok, imam dovoljno forinti, od poslednjeg putovanja"! Ali- cvrc! Forinte su zastarele! Urb je pored mene, kaze da ona ima, ali ni njene nisu vazece! :shock: Silaze Jack i Jeca...Jack takodje ima pare, ali ne zna da li su vazece! :mrgreen: Kao pravi vodja tima, uzima sve sto smo istresle na pult i kaze: "'Ajmo u banku!" Iza coska, odakle smo dosli je Rajfajzen, ulazimo kao "Kalamiti Dzejn i pomocnik"... :lol: ...u banci- nikoga! Samo jedna zena, na jednom salteru, zavrsava posao...prilazimo, novac nam zamenjuje jedna "ljuta teta"...vracamo se kod drugarica...malo se osvrcemo po trgu, pravimo prve fotke...ubrzo je grupa na broju...vodic nas dovodi opet na centar Kosut trga i pocinje pricu...devojke slusaju, ja trckaram okolo...ne bih li napravila "onih 400 i nesto slika"! :mrgreen:

Slika

1- TC "Arkad"
2- Kosut trg
3- Gradska kuca
4- Sinagoga
5- "Konzum"
6- Rakoci ulica

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 13 Novembar 2019, 01:01 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Vodic nam kaze da sam centar nije veliki, a na netu se moze naci podatak da je vecina onog sto turiste zanima rasporedjeno u krugu od 1 km u precniku. Obici cemo 3 najveca i najvaznija trga: Kosut, Secenji i Dom.

Kao sto vec rekoh, trenutno smo na Kosut trgu, na kome se nalaze Gradska kuca, Sinagoga, 4 spomenika vaznim licnostima iz madjarske proslosti, "Konzum"...tu je i poslasticarnica, kojoj zaboravih ime. Gradska kuca se nalazi na tom mestu od pocetka 20. veka. Prvobitna zgrada se nalazila na pocetku Kirali ulice, pesacke zone. Kada je dosao "Mek Donalds" u Pecuj, Gradska kuca se preselila u zgradu na Kosut trgu. Turisti, koji su poceli da masovno posecuju grad od 2010. godine, negativno su reagovali na ovu pricu o Gradskoj kuci, pa su vremenom i sami gradjani Pecuja poceli da se bune i pisu peticije da se "Mek" iseli. Na kraju, uspeli su da "isteraju" ovaj restoran iz te zgrade.

Sinagoga je izgradjena i pocela sa radom 22. jula 1869. godine. Osnovalo je tadasnjih 160 jevrejskih imucnih porodica, na njoj stoji natpis koji poziva vernike svih veroispovesti da tu obave molitvu. Pored sinagoge je izgradjena i skola, koja danas ne radi, jer otvaranje sinagoga je zamisljeno kao stvaranje mesta, na kojima se istovremeno uci i moli. Veci deo prostora je pretvoren u muzej, a iza glavne zgrade se nalazi manja u kojoj se obavljaju molitve. Molitvenu kucu dizajnirali su Frigies Feszl, Karoli Gerster i Lipot Kauser. Zgrada u Furdo ulici br. 1 najveca je u celom Podunavlju. U muzeju se nalazi knjiga Tora, koja je za Jevreje ono sto je za nas Biblija, kao i tzv. Crna knjiga u kojoj su zapisana imena vise od 3000 ljudi, stradalih u Holokaustu, kao i to na koji nacin su stradali. U muzeju se nalaze i njihovi licni predmeti. Za razliku od vecine madjarskih sinogoga, ova je otvorena na velike jevrejske praznike. Negde procitah, dok sam se pripremala za put, da je generalno zatvorena za posete, osim ako slucajno bude otvorena kapija...tada mozete da udjete i obidjete je. Ove godine proslavila je 150 godina postojanja.

Na centralnom delu trga nalazi se spomenik Lajosu Kosutu, borcu za slobodu, koji je u jednom periodu bio i predsednik Baranje. Tek posle smrti, Madjari su shvatili njegove zasluge za narod i proglasavaju ga za nacionalnog heroja. Umro je u Italiji, a njegovi posmrtni ostaci preneti su u Budimpestu, gde je sahranjen ispred zgrade Parlamenta. Eto, grad Pecuj mu je posvetio ceo trg.

Pored njega tu je i spomenik Istvanu Secenjiju, madjarskom grofu, politicaru, piscu, osnivacu Madjarske akademije nauka. Bio je ljuti protivnik Lajosa Kosuta i njegovih reformi. Mnogi Madjari ga smatraju "najvecim Madjarom".

Na ovom trgu cesto se odrzavaju Ulicni festivali, na kome Madjari izlazu svoje specijalitete i rukotvorine. Svasta interesantno tu moze da se nadje...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 13 Novembar 2019, 01:06 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kosut trg

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 13 Novembar 2019, 01:21 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Gradska kuca i spomenik Lajosu Kosutu

Slika

Spomenik Istvanu Secenjiju

Slika

Sinagoga

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 13 Novembar 2019, 19:54 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Pef je napisala sve sto treba a ja bih samo da dodam dva detalja koja su mi se dopala na ovom trgu...

Sat na Sinagogi

Slika

I platan :romance-heartbeating:

Slika

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 15 Novembar 2019, 08:27 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I od mene još dve fotkice večernje sa istog trga...

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 15 Novembar 2019, 08:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Ono što je za mene bilo prilično iznenađujuće:
Ponedeljak. Radni dan. Turističko mesto. Centar grada. Pešačka zona.
Na ulicama skoro nikog, osim nas pilića...?

Nije da se žalim, svi znate da ja ne volim gužve i gungule, ali ovo mi je baš bilo neobično. Biće da je Miki u pravu kad kaže da u ostalim zemljama izgleda da ljudi ne znaju da žive ;) Kod nas svi stalno visimo negde napolju :lol:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Novembar 2019, 01:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Nasa grupa lagano krece uzbrdo, ka Secenji trgu.

Slika

1- crkva Milosrdne brace
2- Zolnaj fontana

Prvo nas vodicica dovodi na plato ispred crkve Milosrdne brace. Ova neorenesansna gradjevina iz 19. veka nije klasicna crkva, nema fresaka na njenim zidovima, vec samo postoji mali ikonostas. Ideju za njenu izgradnju dao je bogati gradjanin tog vremena Johan Georg Krautsak. Drzava je dozvolila tu izgradnju, uz jedan uslov- da to bude mesto gde ce pomoc naci brojni beskucnici i prosjaci, koje smo i sami sreli tokom nase posete gradu. Takodje, uslov je bio da se uz crkvu podigne apoteka, u kojoj ce ti isti beskucnici moci besplatno da dobiju lekove. Na netu pronadjoh podatak da svaki posetilac moze da pomogne tako sto ce ostaviti prilog u crkvi i tako i sam postaje Milosrdni brat.

Ovo je fotka sa ovog putovanja...

Slika

...a ovo su fotke iz maja 2014....slike su mnogo lepse, jer je sve procvetalo i grad je okupan suncem...

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Novembar 2019, 01:30 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na nekim od slika vidi se cuvena Zolnaj fontana (Zolnay, u originalu)...ovog puta bila je konzervirana, zbog predstojece zime...to je fontana sa skulpturama- otvorima u obliku volovskih glava, sa ukrasima koji se prelivaju u zuckasto-zelenim nijansama. To prelivanje boja stvara premaz koji se zove eozin. On ulazi u sastav Zolnaj keramike po kojoj je Pecuj najvise poznat. Formula za pravljenje premaza nikada nikome nije otkrivena. O Zolnaj keramici bice vise reci kasnije.
Fontana je poklon Vilmosa Zolnaja, sina tvorca fabrike keramike Miklosa Zolnaja, gradu u znak secanja na njegovog oca. Osmislio ju je Andor Pilch pre Prvog svetskog rata, ali je zbog birokratije i nedostatka novca posle rata, citavih 18 godina stajala u skladistu. Danas je ova pirogranitna fontana, jedan od simbola Pecuja. Jednom je zamalo unistena, kada je neko odvalio jednu od volovskih glava. Na srecu, u fabrici su uspeli da je poprave.

Slika

...inace, u doba godine kada se ocekuje lepo vreme, cesma izgleda ovako...

Slika

Slika

Mnogi turisti hrle ka njoj, da je vide kao jednu od atrakcija grada...pa se razocaraju...moj predlog je da, pre nego sto izaberete destinaciju i ono sto zelite da vidite, proverite u kakvom je stanju i da li radi...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Novembar 2019, 09:25 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Ova zgrada mi je privlacila pogled...ne stigoh da vidim sta je tacno...dok sam skakutala kao ovcica i fotkala, cula sam da vodic nesto pominje tvorca fabrike keramike...mozda se drugarice sete o cemu je rec... :ljubac: ...meni je privukla paznju i ranije i sada...

Da li na vrhu zgrade, na simsu, vidite vranu? :mrgreen: Mislila sam da je prava, kao i pre 6 godina u Francuskoj...ali ne, to je vestacka ptica, koja verovatno ima zadatak da plasi golubove! :lol:

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Novembar 2019, 09:35 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Slika

Slika

Zgrada sa zutom fasadom je nekadasnja Gradska kuca...ovde su nove i stare slike...dakle, novembar i maj su u pitanju...

Slika

Slika

Slika

Ne cuh sta je ovo, ali privuklo mi je i to paznju...

Slika

Ispred jedne radnjice sa suvenirima...

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Novembar 2019, 12:14 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dolazimo do spomenika Sibinjanin Janku ili Janosu Hunjadiju. On je bio istaknuti madjarski vojskovodja, koji se borio protiv Turaka, u sastavu vojske koju je predvodio despot Stefan Lazarevic. Uspesno je okoncao bitke prilikom odbrane Beograda protiv Turaka 1441. i 1456. godine. Njegova zasluga je sprecavanje prodora Turaka u Austrougarsku. Na Kalemegdanskoj tvrdjavi nalazi se spomen-ploca ovom velikom ratniku. Takodje je bio erdeljski vojvoda i otac madjarskog kralja Matije Korvina.

A u Pecuju, spomenik izgleda ovako...

Slika

Slika

Slika

Na sredini trga nalazi se Stub kuge ili Stub Svetog Trojstva...u 17. veku kuga je harala Evropom, a preminuli gradjani spaljivani su, da bi se sprecilo sirenje zaraze...kao i u vecini gradova, spaljivani su na velikim gradskim trgovima, a na njima su se i gradjani molili za spas od ove posasti...ovi spomenici su svi slicni, imaju slicnu formu...podignuti su u vidu stuba, oko koga su figure, koje predstavljaju zrtve, a na vrhu svakog je neki simbol...ovde je to golub, kao simbol mira. Spomenik je podignut 1714. godine, u znak zavrsetka ove pandemije.

Slika

Slika

Slika

Slika

Sa desne strane, iduci od spomenika ka vrhu trga, nalaze se Info centar (u kome mozete nabaviti plan grada), cuvena poslasticarnica "Mecek"(na kojoj sam insistirala da se obidje, jer procitah da tu mozemo da kupimo najbolje domace poslastice...sto se, bar u trenutku naseg obilaska, nije ispostavilo kao tacno, jer smo, od svih trazenih, videli samo dobos-tortu!), zgrada Suda...

Sa leve strane, pored poslasticarnice, imate aparat za pravljenje "elektonskih fotogarafija"...cudo da ga nisam sama videla! A imam ga na slici iz 2014.! :shock:

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 25 Novembar 2019, 16:50 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Na samom vrhu Secenji trga, nalazi se najimpozantnija gradjevina u Pecuju. To je Gazi-Kasim pasina dzamija. Podignuta je u 13. veku, kao katolicka crkva u gotickom stilu, crkva Svetog Bartolomeja. Kada su Turci osvojili grad, srusili su crkvu i na njenom mestu podigli dzamiju. Mladi Kasim-pasa podigao ju je u 16. veku (1543. godine) i pretvorio je u centar persijske poezije i kulture. To je najveca dzamija u Centralnoj Evropi, mada danas ne sluzi samo kao bogomolja. Kada su Turci proterani, opet je postala katolicka crkva, tacnije 1702. godine...gradjani su najpre hteli da sruse dzamiju, srusili su samo ulaz, a onda su odustali. Na vrh dzamije postavljen je krst, iznad polumeseca, kao dokaz pobede hriscanstva nad islamom. Danas se tu nalaze i krst i polumesec, simboli obe veroispovesti- muslimanske i hriscanske. Zvanicno je to katolicka crkva, ali od restauracije, od 2017. godine, u njoj se mole i Muslimani, a tu je takodje i muzej. Od 2017. godine naplacuje se ulaz. Unutrasnjost hrama je veoma neobicna: po zidovima se nalaze ispisani citati iz Kurana, a isto tako ima i hriscanskih simbola- ikona i skulptura svetaca.

Posle odlaska Turaka iz Pecuja, vlast je preuzela Habsburska monarhija. U to vreme, u grad se doselio veliki broj Nemaca. Sa dolaskom Nemaca, broj Srba u ovom gradu poceo je da se smanjuje, a ubrzo je doneta uredba, kojom se Srbima zabranjuje zivot u gradu, tako da su se Srbi iselili na periferiju grada, koja se danas zove Transvaros, ako sam dobro cula. Srbi imaju svoju crkvu, sagradjena je i osvestana 2015. godine...u centru grada je, mada je mi nismo videli...inace, Srbi u Pecuju cine 1% stanovnistva.

Gazi-Kasim pasina dzamija

Slika

Slika

Slika

Idemo oko dzamije...a tuuuu...lavanda, nar, ruzmarin...miriseeee...nar zreo, raspucava se pred nasim ocima! :ljubac:

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 86 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.