Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 21:27

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 18:38 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 17:28

Evo vidjenja dvoje forumasa! Slika Suprug i ja smo posetili ovu banju za vikend, tj. upravo zavrsen drzavni praznik...

U mesto Mako smo krenuli u subotu, oko 11 h...dugo smo izlazili iz grada, velika guzva, a bilo je i nekih radova na putu (suprug je prokomentarisao da je, bas pred polazak, gledao da li ima nesto tako najavljeno na sajtu AMSS-e, pa konstatovao da nigde nista nisu najavili)...bez zadrzavanja na granici, put do Makoa, preko prelaza Djala, trajao je tacno 4 h...dan je bio fenomenalan, temperatura je, celim putem, varirala izmedju 21 i 23 stepena...na granicnom prelazu su nam samo skrenuli paznju da rade do 19 h, u slucaju da se istim putem vracamo...detaljno su nam pregledali auto... Slika
Mako se nalazi u istocnoj Madjarskoj, prema Rumuniji, na 28 km od Segedina, pored ili na reci Maros...

I tu bi sad isao video, da ga YT nije skinuo...ali, tekst ne mogu da "skinu"! :mrgreen:
Za one koji znaju melodiju, evo i teksta...

"Maros, Maros, Maros,
gde je Kaposvaros
gde je Segedin?

Tamo nema nista,
samo stari Pista,
svira kontrabas.

Svira kontrabas,
gricka krastavac,
pije "tokajac".

A kad dodje Pista
do svoga ognjista,
gde je Mariska?

Svira tada Pista,
ne trazeci nista-
samo poljubac!"



_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 18:43 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
...ima oko 25 000 stanovnika i pocelo je da "zivi" pre 2 godine, kada su dobili sredstva za razvoj banje. Ono sto mi se dopalo odmah, na prvi pogled (ali, to nije nista novo, jer sam, u tom smislu, Madjare i ranije hvalila!), je urednost i uredjenost...najpre sela kroz koja smo prolazili na putu ka banji, a potom i banje...iduci putem ka banji, prolazili smo pored kuca, naizgled starih i trosnih (poneke, naravno, i jesu bile)... konstatovala sam kako je sve oko kuce sredjeno, trava podsisana, deluje cisto i skockano...veliki broj seljaka je izneo ispred kuce tezge sa lukom, paprikama, krompirom....mali i veliki dzakovi, suve i sveze paprike, beli, crni i crveni luk, tikve....tako je slatko i uredno izgledalo! Mnogi su imali suncobrane (tog prvog dana otvorenih protiv sunca, a sledeceg-protiv kise!) ili nastresnice.

Slika

.....mislila sam da je Mako selo, ali je to varosica, sa gomilom trgova, spomenika, skulptura, gradjevina od istorijske vaznosti., autobuskom stanicom, banjskim kompleksom, nekoliko marketa, bar 2 pekare, gomilom bankomata na svakom koraku....poredeci ga sa Morahalomom, ovo je iiiiiihhhh! Slika Veoma mi se dopalo! Slika Ako mene pitate, mogla bih provesti vise od vikenda ovde! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 18:49 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Elem, suprug je pronasao smestaj preko "Booking.com"-a...nalazi se blizu centra mesta, na oko par stotina metara od ulaza u banju ( manje od 10 minuta laganog hoda), dve ulice od banjskog kompleksa, u ulici Uri br. 26. Zove se "LuDo Apartman De Lux". Kuca je uz samu ulicu, koja je preko dana prometna, ali izolacija je tako dobra, da se nista ne cuje kada su prozori zatvoreni...u ovom smestaju ima 8 studija (oni zovu to- apartmani, ali apartmani imaju odvojenu kuhinju od spavace sobe!), rasporedjenih na prizemlje i sprat, koji je u vidu potkrovlja...nas studio je imao "krovne prozore"...besprekorno cisto, za desetku!Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 18:59 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 19:00

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 19:04 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 19:15

Veliki prostor (oko 25 m/2), u kome se nalaze bracni krevet, sto sa 2 stolice, orman i kuhinja...klima, TV, radijator...uz stepenice se ide do kupatila...nista specijalno, ali lepo, novo i cisto! Tus kabina, veliko ogledalo u kupatilu, dosta ormarica za odlaganje stvari...u kuhinjskom delu- keramicka ploca sa 2 ringle, frizider, aparat za kafu, dovoljno elemenata za odlaganje i hrane i posudja...na slikama cete videti, ali i da kazem: sudovi cisti, imate dovoljno tanjira, casa, solja, escajga, krpe za sudove, dasku, malu i veliku serpu i vatrostalnu posudu, tiganj. Kanta za smece u kuhinji, kanta u kupatilu, sundjeri za pranje, videh i sredstvo za pranje...ne videh da ima reckalice, seckalice, pampure, otvarac za flase...pa, ako vam to treba- ponesite! Mirise na novo i cisto i to je prvi i glavni utisak o smestaju. Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 19:18 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 19:23

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 19:32 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 19:29

Slika Slika

Slika

Slika Slika


Stepenice koje vode do kupatila

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 19:57 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 19:40

Cim smo usli, docekala nas je ljubazna radnica na recepciji, koja odlicno govori engleski...dala nam je kljuceve, osnovne informacije o mestu, savet gde da jedemo, ako ne kuvamo...skuvala nam je kafu, obavili formalnosti oko prijavljivanja, parkirali auto u dvoristu i krenuli da se spremamo za odlazak u banju! Slika

E sad, nesto drugacije od ranije procitanog na Forumu: smestaj je bio pun, a SVI gosti su bili nasi- samo BG i NS tablice, a u dvoristu je bilo 5-6 parkiranih vozila! Slika "Ne smeta nista", "komsije"- fin neki narod, malo smo procaskali, uz jutarnju kafu sledeceg dana...

U okviru zajednickih prostorija, u prizemlju smo imali veliki dnevni boravak/trpezariju sa TV-om...sa kuhinjskim elementima, aparatom za kafu, kaminom, urednim "javnim" toaletom i pogledom na dvoriste/parking, kroz velika staklena vrata...dobili smo kljuceve od kapije, ulaznih vrata kuce i sobe...domacin, jedan dekica, bio je vrlo ljubazan, mada mu engleski nije jaca strana! Al'- ne mari! Slika Razumeli smo se, a neciju ljubaznost osetite i kada ne govorite istim jezikom! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

...i na spratu...

Slika

Slika

...i terasa...

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 20:08 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 19:53

U banjski kompleks smo usli u 16.15 h, pa smo ulaznice platili "po drugoj tarifi"! Slika Suprug kaze da je, uporedjujuci sa cenama sa sajta, doslo do nekih promena...sadasnje "stanje" je sledece: ceo dan , za dvoje, kosta 4400 Ft, od 16h do kraja-3600 Ft (za dvoje), do 16 h-2200 FT (za dvoje), a od 20-24 h samo 1000 Ft...termin od 20-24 h postoji samo petkom i subotom...u ovi cenu ulazi koriscenje bazena, ormarica....saune i masaze, kao i koriscenje igraonice za decu se posebno placaju! Dobili smo gumene narukvice, koje su "karta" i "kljuc" u isto vreme....na ulasku prislonite "sat" uz masinu i pusti vas da udjete u kompleks...kada sidjete u suteren, imate mesto na koje prislanjate "sat" da biste videli koji vam je broj kasete za stvari....tako otkljucate i zakljucate kasetu...a ako ste zaboravili svoj broj, opet prislonite satic...i sve ce vam se ka'sti! Slika Ono sto ovde fantasticno funkcionise je to da je SVE obelezeno, da su natpisi i na srpskom jeziku, a na ulazu stoji teta koja vam priskoci, ako se ne snadjete odmah oko ulaska! Slika Kabina za presvlacenje i kaseta ima dovoljno za sve posetioce, kabine su prostrane da se dvoje moze komotno presvlaciti u isto vreme, a cisto je besprekorno! Sve je cisto, ali toaleti, povrsine oko bazena, svlacionica- nemam reci! Volela bih da tako nesto zazivi u mom voljenom glavnom gradu! Dakle, kada ste se presvukli, odvojenim vratima za muskarce i zene ulazite na bazene sa toplom vodom...iliti "banjsku rivijeru"... Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 20:13 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 19:59

Oko kompleksa se nalazi parkic, koji je lep, cak i sada kada je sve uvelo i mokro...a unutra...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 20:28 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 20:33

U okviru kompleksa se nalaze bazeni sa toplom vodom (T 35*), saune, bazen sa lekovitom (blatnjavom) vodom, restoran, sobe za masazu ("vanila", "tropske sume"...), igraonica za decu, salon za pedikir, manikir i frizer...toliko sam videla....napolju se nalaze oba bazena za plivanje, i spoljasnji i unutrasnji...to je zbog toga sto je stari kompleks imao samo zgradu sa unutrasnjim bazenom (i sa te strane se i ulazilo u banju)...sada je zakljucan, a od glavnog ulaza, pa kroz restoran, izlazi se napolje, pa ulazi u unutrasnji bazen...to mi se nije dopalo, uvece je zahladnelo, pa nisam htela da rizikujem da se razbolim...tako da nisam isprobala plivacki bazen, a to je ono sto najvise volim da koristim! Slika

Mozda ce biti previse slika, oprostite, zelja mi je da sto bolje docaram ambijent! Slika

Slika

Slika

"Reka bez povratka", Slika , deo bazena u kome vas voda nosi i jedva se izvucete iz kruga! Slika Slika Bilo je zanimljivo za gledanje, nisam probala! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Salon lepote (pedikir, manikir, frizer), preko puta restorana

Slika

Slika

"Pecina" u kojoj "pada kisa", odjekuju glasovi, menjaju se boje svetala...

Slika

Da ne bi bilo zabune, ovo o cemu pisem ima veze sa ovim periodom godine, dakle- novembrom (jesen/zima)...ono sto bih napomenula, peskire i bade mantile ponesite, jer ih ovde ne mozete dobiti/iznajmiti! Bade mantil je potreban za duzi boravak, kao i za to izlazenje do plivackog bazena! Ovo pisem iz razloga sto smo boravili na mestima gde vam bade mantil (kao "dodatna oprema") nije potreban, preko mesta gde smo, u smestaju, dobijali to...sve do mesta na kojima ste mogli da platite i iznajmite mantil/peskir/kapu...najvise volim da nosim svoje, ovog puta sam se presla, jer nisam na sve mislila! Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 20:37 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 20:39

Bazen sa "blatnjavom" vodom

Slika

Plafon

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 20:45 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 20:55

Buduci da smo bili gladni, resili smo da rucamo u banjskom restoranu...to je restoran tipa "ekspres"....uzmete tacnu i escajg, pa je vucete do prozora sa ponudom...teti koja tu radi kazete/pokazete (jer ne zna engleski....ili nece da ga prica, ne znam!) sta zelite....ona vam sipa hranu i daje broj, sa kojim odlazite na kasu da platite...iza tog dela sa jelima je frizider sa salatama i kolacima, pa imajte i to u vidu kod narucivanja....u momentu kad smo mi dosli da rucamo, oko 16.30 h, nije bio veliki izbor hrane, a od salata je bilo samo tursije....kasnije, kada smo dosli do "kafomata", Slika , a koji se nalazi odmah pored vrata restorana, pogledala sam sta ima od kolaca i konstatovala da su dodali jos nekoliko vrsta salata, ali da se izbor kolaca smanjio! Slika Od hrane imate nekoliko vrsta mesa (pohovana riba, przene kobasice, peceni bataci, svinjska snicla, cini mi se piletina sa sampinjonima)...gulas,pire, pasulj, paradajz corba, gulas-supa...meso izuzetno ukusno, pire kao obaren i samo zgnjecen krompir, rezanci bareni....u porciji je jedan komad mesa i tona krompira (kao lopatom ga je tovarila!) Slika ....hleb stoji nasecen u kutiji na pultu....na kasi trazite sta cete piti (ima automat sa oranzadom/limunadom i frizider sa pivom, kolom, fantom, kiselom vodom...)...kad sve lepo platite, uputite se ka nekom od stolova....ima ih dovoljno (prizemlje i sprat)....i-prijatno! Slika Da znate da je hrana ukusna, ali prilicno slana (supa i meso).
Nas rucak, dve supe, dva "glavna jela" (kobasica i pileci batak sa pireom, pivo i oranzada u velikoj plasticnoj casi kostali su 3225 Ft...u poredjenju sa svim ostalim mestima na kojima smo u Madjarskoj jeli (a ima ih dosta i njihova hrana je 101 % po mom ukusu!), ovo i nije bilo nesto reprezentativno, ali smo se najeli. Madjari kuvaju "ukusno i obilno" i mislim da njihova kuhinja, generalno, zadovoljava ukus i najprobirljivije "iz'elice"! Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 20:54 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 21:03

Izvinjavam se zbog mutnih slika, ali bilo je nemoguce drzati u rukama gomilu stvari, paziti da ne smetate (mnogo) drugim gostima..i slikate! Slika

Nas rucak

Slika

Slika

Slika

Salate

Slika

Kolaci

Slika

Kasa

Slika

Lavaboi sa sapunom i papirom za pranje ruku

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 26 Oktobar 2014, 21:05 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Napisano: 12. Nov 2013 - 21:28

Kada smo se "nakrkali" zauzeli smo jedne od poslednjih slobodnih lezaljki u prizemlju oko bazena...priguseno svetlo, topao vazduh, hrana u trbuhu, umor i od putovanja...sve me je to totalno omamilo...jos kad sam usla u bazen sa onako toplom vodom...doslo mi je da se opustim i zahrcem! Slika Obzirom da je ovo bio bazen sa najtoplijom vodom do sada koji sam koristila (djakuzi ne koristim, a najtoplija voda mi je bila u Dunakilitiju-31 *), nisam se zadrzala vise od 15 minuta u vodi...jednostavno, nije mi prijalo! Uz to, nema nigde table koja bi vas upozorila koliko je preporuceno vreme za ostanak u vodi...za potpuno zdrave osobe, verovatno, nema ogranicenja...ali, za one sa prosirenim venama i visokim krvnim pritiskom...uostalom, osetila sam da mi vise od toga ne prija i izasla sam....na drugim mestima mi nije bilo hladno kada izadjem iz vode...ovde je, ocigledno, razlika u temperaturi vode i vazduha, kad izadjete iz bazena, bila veca i bilo mi je hladnjikavo...i ostali su navlacili "badice" po izlasku iz bazena....

Jos nesto od sadrzaja...ulaz u restoran...

Slika

Ovo ne pamtim gde sam i kad videla...davno, kao dete

Slika

Igraonica, cenovnik i radno vreme

Slika

Slika

Slika

Izmedju 18 i 20 h banjaliste je bilo skoro ispraznjeno, a onda su, oko 20 h, pohrlili novi kupaci, uglavnom mladi . U popodnevnom terminu su, uglavnom, tu bili ljudi sa malom decom (i bebama od par meseci!) i stariji ljudi i mi!) SlikaPorodice sa decom su se nauzivale "za sve pare"! Bilo je puno ljudi i dece, ali nije bilo neprijatne buke, niko nikom nije smetao.

Posle nekog vremena, brckanja i "kuliranja", otisli smo do automata za kafu, koji se, rekoh vec, nalazi pored vrata restorana i popili kapucino-cokoladu i caj od limuna...cene su ovde! (kapucino je bio 140, a caj 80 Ft)

Slika

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.