Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 14:41

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Subota, 28 April 2018, 12:51 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 09:02
Postovi: 8106
Lokacija: PRAVDA za P R A V D U !
Pol: Bata
Posle toliko godina natrčah na Vlamarovih ruku delo !
:bravo:

_________________
Kad popijem koju u kafani
ondak pričam ono što mislim trezan.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Četvrtak, 07 Jun 2018, 11:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
VlaMar je napisao:
Budi obazriva prilikom naručivanja i gledaj u kom delu jelovnika se gulaš nalazi.
Veća je verovatnoća da se ćeš pod imenom gulaš dobiti nešto što više odgovara čorbi sa mesom, a ne jelo koje je nama asocijacija za gulaš.
U jelovnicima sa engleskim prevodom Hungarian goulash označava ono što tražiš.
Slika

Malo skuplji restoran, 25-30e po osobi, uglavnom se jede meso, ali je atmosfera jako zanimljiva Sir Lanselot.
U svakom slučaju u Budimpešti nećeš ostati gladna, hrana im je ukusna i jeftina i za naše pojmove.


Videli smo taj njihov "gulaš", tj običnu čorbu od mesa, ali uspeli smo da "nađemo" željeni gulaš odmah prvog dana u onom jeftinom rastoranu! :D Upravo tako, u Budimpešti čovek neće ostati gladan, pre će biti da ne zna gde pre da jede. Posebno mi se sviđa što pored pravih restorana, na svakom koraku ima da se uzme klopa s nogu! Na kraju nismo ni bili u Sir Lanselot restoranu, možda neki drugi put. Bili smo u nekom drugom, ali nadam se da ću to uspeti da napišem u mom budućem opisu našeg putovanja. :doh: Uskoro... :think:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Nedelja, 26 Septembar 2021, 12:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Jesen 2021.

Pošto smo ovaj put bili na dnevnom izletu u Budimpešti, agencija je planirala ’panoramsko razgledanje iz autobusa’ uz zastajanje na par ključnih tačaka za razgledanje i fotografisanje. Ok ideja, ali…
Ako si udaljen 1h vožnje od destinacije, ne mislim da je prava ideja krenuti tek u 10h (iako sam možda samo manijak ranoranilac). Dalje, UVEK treba proveriti koliko god je moguće situaciju na destinaciji koja se tiče glavnih turističkih atrakcija, valjda se ovo podrazumeva?

Nije prvi put da se dešava da agencija ne odradi taj deo posla, mada… mogla sam i ja sama da uradim istu stvar oko provere a nisam.

Dakle: Citadela!
Eee… jok. U toku su nekakvi opsežni radovi na… nemam pojma čemu. Putem prema onom parkingu na vrhu zapravo se može samo donekle :mrgreen: a onda – rampa, ograda, obezbeđenje…
Mi bi da se slikamo, može li peške da se prođe gore?
Pa ima tu sa strane vidikovac za slikanje, možete tu, a busić u rikverc.
I tako… Fotkanje u Parku filozofa? Prihvatićemo to u stilu filozofske škole stoicizma :lol:
Slika


Nema veze, idemo onda na jedno bolje mesto: Trg heroja!
Ups, ne može se prići, u toku je „Streetball“, gradski šampionat 3-na-3 lokalnih ekipica basketaša svih uzrasta.
Slika

Slika

Usputni škljoc ka parku... "u koji se možete vratiti ako budete želeli..."
Slika


Ček da se provezemo jednom od onih ulica pored samog Dunava, pa da lepo krozprozorski uslikamo Parlament…
Eh, nije da se nismo prestrojili na vreme, negooo…raskopane su im te ulice, pa ne može tuda da se priđe?
Slika

A, da, ono (dnevno) krstarenje Dunavom su nam otkazali, grupa nam je previše mala. (wtf?! … Misli na zen, misli na zen…. :lol: )

Ajmo dalje… Ribarski bastion!
Ovo je baš lepo mestašce, iako smo proboravili baš kratko i skoro ništa od ostalih znamenitosti na tom brdu ne videsmo…
Evo nešto panoramskih i ostalih fotki…
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Konjanik je naravno Sveti Stefan, ne onaj Sveti Stefan prvomučenik, već prvi mađarski hrišćanski kralj, onaj pod kojim je i stanovništvo većinski pokršteno. Tu se namestio jedan baja sokolar, obučen u neki srednjevekovni autfit, i slikavao se narod sa tim sokolom, ali nisam to baš lepo zabeležila…
Ulica Sentharomšag (Szentháromság) na svu sreću nije bila zavejana kao u onoj nekoj pesmi, puj-puj, dalekobilo da jeste ovakve random subote s kraja random septembra…

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Nedelja, 26 Septembar 2021, 13:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nakon tog panoramskog čegagod, dobismo voljno kod elegantnog belog Eržebet mosta.
Slika

Ok. To je naravno otprilike kod sredine te nezaobilazne Vaci ulice, pa hajd, dok se prošeta i ruča, taman će biti vreme za povratak.

Pa dobro…
Niz ulicu do onog trga gde je centralna tržnica… koja je zatvorena jer subotom radi do 13h? :lol:

Ok… nema veze… tu je Most slobode (Szabadsag), 333m dug, najkraći od budimpeštanskih mostova, s kraja 19. veka. Rušen u Drugom ratu, pa obnovljen po istim nacrtima. Interesantno kako je sloboda gvozdena :lol:
Slika

Slika

Enivej, meni je ovaj most lepši od Lančanog, ali to je svakako individualna preferencija
A sa druge strane - Gelert brdo / Gellért-hegy. To je ono brdo NA kome je Citadela, a U kome je pećina sa manastirom i pripadajućom crkvom (Sziklatemplom)
Slika


Počela da prska kišica, ’ajmo lagano natrag preko mosta… i ispod duge? ;)
Slika

… Vaci ulicom do trga Verešmarti (Vörösmarty), gde je spomenik pesniku …
Slika

… a i ona čuvena poslastičarnica Žerbo, koju su kolege reporteri već pominjali. Pravo vreme i mesto da se sva ona (jang) frustracija ispegla (jin) kolačima :mrgreen: (ukoliko je ikome potreban izgovor za konzumaciju čokoladnih delicija).
Slika

Kritički osvrt na iste, sa strogim ocenama od 1 do 5:
Žerbo torta... mršava trojka. Za moj ukus poprilično suva, možda jer sam navikla na našu kućnu varijantu, u kojoj ne štedimo domaći peSmez od kajsije koji mi baš daje pravi šmek... :lol: no, ovo je ipak original. Poštujemo. Al ne mora da volimo :lol:
Esterhazi.... četvorka. Jes bila dobra, al mi onaj fil nekako... kao neka 'lajt' varijanta, ne znam da opišem taj utisak...
Doboš........ Četiri plus. Kao da je trebalo da odleži još 1 dan da korice do kraja popuste, ali fiiiil... i karameeeel... vrlo veoma, štaviše i čak!
Rojal torta.... Pet plus! Iznenađenje ovog konkursa, neverovatni čokoladni mus-krem... i preko korice onaj izmrvljeni diskretno krckasti grilijaž... kad se samo setim... (pada-u-nesveS-smajlić)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Četvrtak, 30 Septembar 2021, 10:30 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Zanimljiv opis putovanja! :ljubac:

Volim Budimpestu...dobro Budim malo vise... :mrgreen: ....iako sam napravila gomile slika na istim mestima, odusevili su me neki kadrovi, koje nisam uspela da uhvatim iz istih pozicija!
Zao mi je zbog pehova tokom razgledanja...za x-puta, samo jednom nismo mogli da pridjemo Parlamentu, bile neke rekonstrukcije...

Hvala za podsecanje na grad koji volim! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Subota, 02 Oktobar 2021, 06:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 17 Septembar 2014, 03:36
Postovi: 1093
Lokacija: NS, Vojvodina
Oduševio me Jack tvoj opis

Tekst sa slikama, mape....sve je ukljuceno, objašnjeno, kompaktno...

Odličan priručnik za mene koji sam bio samo jednom, kratko


_________________
http://youtube.com/@Bokins

https://www.putistinazivot.org.rs/


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Subota, 08 Januar 2022, 20:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
:ljubac:
Evo malo friških fotki Budimpešte

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Subota, 08 Januar 2022, 20:32 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I nekoliko iz Sentandreje, o istom trošku...
Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Budimpešta
PostPoslato: Nedelja, 09 Januar 2022, 22:19 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Kao neko ko bas voli Budimpestu, a Budim narocito, volela bih da su fotke ovih mesta koja je Smi usnimila nekako istaknutije na temi...Smi kao da je moje drugo ja! :lol: Ista mesta sam slikala nebrojeno puta, prosto mame da se slikaju! :bravo: :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 54 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

cron

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.