Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 09:50

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Petak, 27 Septembar 2019, 17:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Prvi deo priprema za put.

Nekoliko godina se spremamo da odemo da vidimo bar neki deo Maroka, ali uvek nešto drugo iskrsne ili prevagne i tako naši planovi ostaju samo planovi.
E, ove godine smo ipak doneli konačnu odluku i to, kao i obično, sasvim slučajno. Ja stalno gledam sajtove, profile na facebooku u vezi bilo kakvih putovanja u okolini, kao i ponude jeftinih avionskih karata.
Pre neki dan je Ryanair nudio 4 poslednje povratne karte za let Budimpešta-Marakeš-Budimpešta za 150 € po osobi, sa uračunatim taksama. Kad nam neko ponudi 150 € za takav put, mi kažemo "baš je povoljno" i naravno odmah kupimo dve karte za kraj oktobra. Nije moglo duže jer je tog dana poslednji let Ryanaira iz Marakeš.
To je kod njih vrh sezone. Temperatura vazduha 25-27°C, a preko noći hladnjikavo.

Juče smo otišli do agencije Jeftine avionske karte, jer smo i ranije preko njih završavali poslove oko prevoza. Uzmemo Priority&2 Cabin Bags i rezervaciju sedišta jer će biti pun avion, tako da ne moramo da predajemo prtljag, a i nismo Pefkari da nosimo sve što imamo. Smemo da ponesemo po osobi jedan prtljag dimenzije 40/25/20 koji se ostavlja ispod sedišta i jedan kofer 40/20/55 do 10 kg koji se stavlja gore u pretinac. (Ove detalje sam napisala zbog onih koji nisu išli niskobudžetnim avionima.) Naravno i Priority i sedišta se dodatno plaćaju.

Oni su nam odmah otštampali boarding karte i kod njih smo uplatili i osiguranje preko "Milenijuma". E, i to košta.

Naravno da treba nekako doći i do Budimpešte. Važi, ići ćemo kombijem. Kombi možemo da poručimo tek pred put jedno nedelju dana. Kažu prevoz je od kuće do kuće. Super! Naravno, i to će da nas košta.

Hiron kaže, ajmo da bar dva dana ostanemo u Budimpešti. On bi da vidi jednu izložbu i neke staretinarnice! Uzmemo za ta dva dana Evropsko osiguranje i platimo.

Konačno svratimo u naš omiljeni restoran na večeru, da proslavimo odlazak u Maroko. I platimo.

Sutradan ja zasučem rukave, pa krenem da nadjem smeštaje na Bookingu.
U Budimpešti rezervišem samo noćenje kod Chesscom Guesthouse. Kod njih smo jednom bili i sasvim su ok. Metro stanica je blizu. Cena 36 € za nas dvoje za jednu noć. Plaća se na licu mesta.

Nalaženje u Marakešu je malo komplikovanije. O tome sam se ranije puno raspitivala, čitala recenzije na Tripadvisoru, čitala "milion" putopisa i dopisivala se sa starim forumašima koji su tamo bili... Odlučili smo da odsednemo u nekom riadu u Medini. Prvo rezervišem jedan, pa nam se nešto ne dopadne, pa drugi, pa i njega otkažemo i na kraju padne konačna odluka na Riad dar Nejma u sred Medine, ali u mirnom kraju. 10 noćenja sa doručkom. Cena 300€ + 50€ za taksu za nas dvoje. Plaća se na licu mesta.

Ručak i večera će biti u njihovim restoranima, jer hoćemo sve specijalitete da isprobamo. Cena xyz€.

Za tih 10,5 dana stižemo da obidjemo najinteresantnije u Marakešu i da odemo vozom do Essaouire na Atlanskom okeanu i mooožda u pustinju. Cena čćšž€.

U ponedeljak moramo do Marokanske ambasade po vizu. Morali smo da se slikamo (3×4), cena 2×400 dinara!?!?!? Da kopiramo potrebnu dokumentaciju... XY dinara. Danas nismo mogli da predamo za vizu jer je kod njih petak nedelja i ne rade. Cena vize 2×2.400 din.

Džabe!!!???

A krenuli smo od 150 €, kao "vidi kako je jeftino"!?

Sad, šta je, tu je. Ode Hiron u galeriju da ponudi nekoliko slika na prodaju.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mogadiš, Maroko
PostPoslato: Petak, 27 Septembar 2019, 19:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Pravda za Duju! :lol:
Baš sam htela da pitam gde sledeće putujete
:clap:
(Svaka 'džabe' varijanta ima svoju o-ho-ho komponentu... ali bar su karte stvarno jeftine...)

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Икс
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Septembar 2019, 15:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Данима већ да питам, мислила си на Маракеш, не на Могадиш у наслову теме :D ?
Могадиш му дође у Сомалији, мада ме не би чудило и тамо да се запутите :lol: :op:

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Mogadiš, Maroko
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Septembar 2019, 17:15 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Petronije, u pravu si. :text-imsorry: Zamolila dam Brzog da ispravi. Nadam se da hoće. Hvala ti na primedbi.
Inače razmišljamo da na zimu odemo u Zanzibar ili Keniju pa nije ni čudo što sam pomešala imena. Mada Somalija ne dolazi u obzir. Mislim da će i Zanzibar otpasti jer je na tom mestu jako velika razlika kod plime i oseke jer je plitko more.

Otštampali smo bording karte i za tamo i za nazad. To smo mogli ovako rano da uradimo jer imamo Priority. Inače se one štampaju, čini mi se dva dana pre leta.

Danas smo podneli zahtev za Marokansku vizu. Biće gotova za nedelju dana. Evo šta je sve trebalo:
- sa sajta marokanske ambasade smo skinuli obrazac kog treba popuniti (na dve strane) i popunili ga kod kuće inače, kad dodjete u ambasadu na stolu stoje ti obrasci i možete ih i tamo popuniti. U tom slučaju ponesite ličnu kartu jer morate da upišete njen broj. Takodje vam treba i hemiska olovka.
- pasoš
- fotografija 3×4 u boji
- kopija kupljene avionske karte (otštampali smo sa maila Ryanaira), ne trebaju i bording karte
- kopija rezervacije smeštaja u Marakešu ili drugom gradu u kom se boravi (takodje kopija maila Bookinga o rezervaciji smeštaja)
- kopija polise osiguranja za period boravka u Maroku
- original potvrde o izvoru prihoda u mestu prebivališta, tj iz firme, penzioni ček ili potvrda o izdržavanju...
- viza košta 2.400 dinara po osobi (Ponesite sitno, jer nemaju da vam vrate kusur!)

- nisu nam tražili koji broj cipela nosimo. :snooty:

Za turiste koji su iz unutrašnjosti ili iz okolnih zemalja (BIH) viza se može izdati istog dana ako se unapred zakaže.

Zaboravila sam da napomenem da smo pre svih rezervacija, kupovine karata i predaje za vizu pročitali sve u vezi Maroka na sajtu Ministarstva inostranih poslova. To radimo pre svakog putovanja.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Ponedeljak, 07 Oktobar 2019, 17:48 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Gotove su nam vize u minut kako su i kazali. Ne mogu da vam ih pokažem, ali čak su na nju kopirali i naše slike u boji!!!

E, Hiron je dogovorio sa jednim staretinarom sastanak na dan povratka iz Maroka, tako da ćemo noćiti u Budimpešti i jednu noć na kraju puta i tako se po danu vratiti u Beograd. Možda i nije loše jer bi onako iz aviona ušli u kombi i noću putovali do kuće.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Subota, 12 Oktobar 2019, 16:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kad Hiron nešto predloži, ja se obično zapanjim, jer je to jako retko. Danas smo na njegov predlog otkazali noćenje u riadu u sred Medine (starog grada) i rezervisali hotel u centru novog dela Marakeša u hotelu "La Renaissance".
Nije to neki naj hotel, ali smo baš zbog pada ocene kvaliteta hotela na tripadvisoru dobili popriličan popust.
Osim toga od njega do većine mesta koje želimo da posetimo možemo peške.
Sad sledi biranje garderobe koja može da stane u koferče 20/40/55 ??? :doh:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Četvrtak, 17 Oktobar 2019, 12:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Rezervisali smo kombi prevoz od kuće do hotela u Budimpešti, preko agencije Terra travel. Zaista su bili brzi i ljubazni pri dogovaranju. Prepiska je bila preko maila. Pristali su da nam rezervišu i prevoz za nazad.
Cena karte je 25 € po osobi u jednom pravcu.
Dan pre puta će nam javiti tačno vreme dolaska kombija na našu adresu. Naime, mi smo rekli da nam treba prevoz oko 9 sati ujutru, a oni su to potvrdili. Rešili smo da sve radimo da nam bude prijatno. Nigde se ne žurimo. "Prvo fruštuk, ondak na put!"
Da idemo direktno na avion, onda bi trebali da im kažemo tačno vreme kad treba da budemo na aerodromu.
E, sad! Videćemo kako će se sve dogovoreno i realizovati.

Toliko puta smo putovali tamo-amo po "belom svetu" i nikad vam nisam ovako detaljno opisivala svaki korak. Obzirom da preko PP dobijam puno pitanja, mislim da je bolje da ovde, na temi, o svemu pišem.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Četvrtak, 17 Oktobar 2019, 16:00 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Dujo, izvini sto prekidam tvoje pisanje, nasla sam koznu torbicu iz Maroka, dobijenu pre 42 godine! :mrgreen: I dalje je kao nova! Zao mi je sto sam divnu tuniku od lana poklonila, pa je sad nemam...a naci cu i neku "dzidza"-ogrlicu, u kojoj je bilo sandalovo drvo...mirisalo je, sigurno, bar "prvih 20 godina"!

Slika

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Četvrtak, 17 Oktobar 2019, 17:57 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Malo je falilo da te pitam: "Pa ti si bila u Maroku, a ne pričaš ništa o tome!", al' sam oduzela 42 godine od tvojih pretpostavljenih godina... i odustala od pitanja.
Uzgred, ja se nadam da ću dobiti jednu malo veću kožnu torbu ili ranac.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Četvrtak, 17 Oktobar 2019, 20:53 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Samo cu reci ovo: uzivajte u svakom trenutku i znajte da vas u mislima pratimo! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Utorak, 28 April 2020, 09:56 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Malo šetnje po Budimpešti, pa u Marakeš

Kombijem smo od naše kuće brzo i udobno otputovali do hotela u Budimpešti. Hiron je, doduše, sedeo na pomoćnom sedištu koje isto izgleda kao i moje ali ima jednu štanglu na ledjima koja ga je dobro nažuljala.
Agencija "Terra travel" je inače za svaku pohvalu.
Društvo u kombiju je bilo raznorodno i u priči nam je putovanje brzo prošlo. Kao što je red, svako je nešto poneo da mezi i pijucka usput i nudio okolo drugima da probaju.
Prvo smo se odvezli do aerodroma, jer je bilo putnika koji idu dalje avionom, a zatim je kombi vozio svakog putnika do njegovog hotela ili kuće.

Slika

Odseli smo u hotelu Chesscom Guesthouse koji je za kratak boravak sasvim ok. Iz daleka izgleda kao sasvim obična višespratnica. Nalazi se na pola puta izmedju Eržebet mosta i aerodroma u jednoj tihoj uličici. U unutrašnjem dvorištu hotela su dve nove prizemne nadugačke zgrade sa "Guesthouses". E, tu smo mi otseli.

Slika

Na 200 m od hotela je veliki tržni centar ispod kog su autobuske stanice za maltene sve pravce, kao i metro stanica (nešto kao naš Zeleni Venac u Beogradu). U tržnom centru postoji i menjačnica, trafika u kojoj smo kupili karte za gradski prevoz, puno raznoraznih radnji, kafanica, restorana...

Soba je malecka, ali sve ima što treba. Vrlo je čisto i prijatno zagrejano (što je bilo važno jer je napolju baš bilo hladno). Čak smo imali i kuvalo!

Slika

Imali smo osećaj kao da smo ušli u poznatu kuću.

Ovo je soba u kojoj smo bili u dolasku iz Beograda...

Slika

A ovo na povratku iz Marakeša...

Slika

Uplatili smo i doručak i nismo pogrešili. U maloj ušuškanoj prostoriji, sa očigledno novim nameštajem, bez gužve, sa dobrim internetom, bio je u uglu serviran raznovrstan mali, ali dovoljan švedski sto.

Slika

Taj dan su u hotelu odseli kinezi, koji su autobusom putovali ko zna gde? Leleee, da ste videli kolike kofere vuku! Male ženice, a kofer veći od nje! Muškarci vuku po dva. Svi kao negde jako žure, a ustvari samo idu na svoje mesto u njihovom autobusu. Što li su vukli sa sobom, iz autobusa, sve te kofere kad su samo prenoćili?!

A Budimpešta, k'o Budipešta!

Slika

Nekad davno smo ovde obavezno večerali. Vuče nas, ali uopšte nismo gladni. Znamo da je za vreme večere živa svirka, pa bismo ostali do kasno u noć. Ne smemo. Čeka nas Marakeš!

Slika

Stigli smo da se podsetimo prošlogodišnjeg krstarenja kruzerom od Beča do Beograda, na kom je Budimpešta bila jedna od stanica.
Baš je ovde pristao naš kruzer. Kad zažmurim i dan danas čujem muziku "Na lepom plavom Dunavu" i šum talasa Dunava dok naš kruzer plovi duž obala osvetljene Budimpešte!
Koju smo sreću imali sa tim krstarenjem.

Slika

Svratili smo na kapućino kod "Ane"... Jednostavno, ne odustajemo od naših navika. U Budimpešti smo bili sigurno bar desetak puta i svaki put smo popili kaficu kod "Ane". Iako je bilo prohladno, sedeli smo napolju. Ugodne stolice od ratana i crveno ćebence doprineli su dobrom utisku.

Slika

Naspram kafanice su parkirane "rikše".
Tek počinje noćni život.

Slika

Iako nam to baš i nije trebalo svratili smo i na kolače u "Žerbo"... To takodje ne propuštamo!

Slika

Mmmmm...

Slika

Ambijent, rustičan! Ne menja se, mislim, više od veka.

Slika

Zahladilo je pa su nam dobro došle jakne i dugački rukavi. Ipak je to kraj oktobra.
Hiron je obišao neke staretinarnice, bez kojih ne može!
Opet je u pitanju bila i neka stara mapa. Mapa je pripadala nekom vojnom "glavonji" u I svetskom ratu i ima šemu pojma nemam čega i liči na kodeks. Hiron to zna i mogao bi da vam o njoj priča bar dva-tri dana. Zato bolje ništa ne pitajte!

Kažem vam da je hotel na odličnom mestu. Sa one autobuske stanice, autobusom 200E smo se za 350 forinti odvezli do aerodroma.

Slika

Karta se kupuje na kioscima.

Slika

Autobus 200E.

Slika

Ovo je plan polazaka autobusa, koji polaze ispod onog tržnog centra, za aerodrom. Skinuli smo ga sa neta još pre polaska na put.

Slika

Ovako se čeka autobus u Budimpešti. Svi ulaze samo na prednja vrata, ma kolika gužva bila.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Utorak, 28 April 2020, 10:18 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Let Ryanair-om

Na ulasku u aerodrom u Budimpešti odmah vam prekontrolišu prtljag.

Došli smo dva sata pre poletanja aviona i bez obzira što nismo imali prtljag za predavanje, jer smo imali priority, morali smo da stanemo u red da nam udare pečat na bording kartu i pri tom i iskontrolišu karte. Možda postoji i odvojen šalter negde na aerodromu za to, ali ga mi nismo našli.

Posle toga smo otišli na pasošku kontrolu gde je bila velika gužva, pa smo u "zmijolikom" redu za petnaestak minuta došli do šaltera-stuba sa skenerom za pasoše, zatim ne sećam se više tačno kojim redom, su nam lupili pečat u pasoš i ponovo izvršili pregled prtljaga. E, tu morate odvojeno da pokažete onu kesicu sa dozvoljenim tečnostima, mastima i sl. Zato je zgodno da vam ona bude pri ruci. Mene je jedna ženska načisto ispipala, jer sam svirala pri prolasku kroz ona vrata. Razlog je moj operisan kuk koji svira.

Ne morate mnogo da mislite tokom svih ovih kontrola, samo radite što rade oni ispred vas. "Milion" kontrolora paze na vas.

Najzad smo na slobodi!

Sada nastupaju oni koji su zaduženi da potrošite što više para. Primaju forinte, evre, kartice...

Ceo sprat su kafanice i restorančići. Stolovi i stolice jednostavno vas potsećaju da treba nešto da pojedete i popijete. Pametna trgovačka psihologija. (Na našem aerodromu u Beogradu je jedna-dve kafanice, a ostalo su stolice uza zid ko da čekamo u domu zdravlja.) Naravno, tu je i bogata ponuda u free-shop-ovima. Vodu i piće koju ovde kupite možete uneti u avion.

Slika

Pratite na tablama gde se objavljuju letovi kad vaš avion poleće i sa kog gate-a.

Skenirate bording kartu i pravac autobus koji vas vozi do aviona.

Prvo izlaze oni koji imaju "priority", pa tek kad oni koji su rezervisali sedišta sednu, ostali ulaze i biraju neko od slobodnih mesta.

Avion je bio dupke pun. Sedišta su sasvim ok, čak i za mog krakatog muža.

Po cenama sličnim onima na aerodromu možete kupiti hranu i piće. Mi smo kupili po sendvič i sok od manga. Ipak put traje 4 sata.

Slika

Sve u svemu, kao i na ranijim letovima sa Ryanair-om, bilo je sve ok i na vreme smo sleteli u Marakeš.

Sve ovo sam napisala za one forumaše koji će po prvi put avionom iz Budimpešte putovati samostalno.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Sreda, 29 April 2020, 09:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
I najzad u Marakešu!


Kasno popodne, posle malo jače od 4 sata leta, sleteli smo u Marakeš na dobrih 30°C.

(Nemojte zaboraviti da prekontrolišete da li su vam Marokanci na pasoškoj kontroli udarili pečat da ste ušli legalno u zemlju. Isto uradite i pri povratku!)

Uskomešanost, galama, vruć vazduh, sve oko nas nepoznato... Čini mi se da svi znaju gde idu, samo smo mi k'o "bule u magli".
Taksista nam traži 100 dirhama, a mi odmah krenuli da se sa njim cenjkamo! Kažu oni koji su bili u Maroku da tako treba. On ne pristaje na cenjkanje već uzima sledećeg putnika.
Gužva! Odjednom konstatujemo da više nema ni jednog taksija, a bilo ih je bar 20. Marokanac viče u telefon i doziva nove taksiste, a nama kaže da sačekamo i odvaja nas na jednu stranu praznog parkinga. Dozivanje taksija isto rade još dvojica uz viku i mlataranje rukama. Kad je prvi taksi stigao "naš organizator" kaže da to nije taksi za nas, već da sačekamo još malo!!! To je bio taksi od one druge dvojice. I najzad udjosmo u jedan i platismo 100 dirhama.

Naravoučenije: "Ne cenjkajte se za taksi na aerodromu jer je jasno na bilbordu napisan cenovnik kog mi nismo videli!!! " Blam!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Sreda, 29 April 2020, 10:18 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Hotel La Renessaince

Hotel se nalazi u centru Marakeša u kvartu Gueliz. Veoma lepa višespratnica je iz sredine prošlog veka nalazi se na velikoj raskrsnici.
Na recepciji nas dočekuju dve slike njihovog kralja Mohammeda VI-og kog, kako kažu, obožavaju.

Slika

Ljubazna recepcionerka nam se izvinjava i kaže da naša soba (superior room) nije slobodna, pa će nam zato dati bolju sobu tj junior suit. Bez veze! Odmah problemi!
Hiron trkne sa portirom do sobe da izvidi stvar i vrati se i kaže ok je.
Platimo dogovoren iznos visa karticom.

I, prijatno iznenadjenje. Soba je fantastična!

Slika


Slika

Čak ima dva televizora. Jedan se nalazi u ormanu, koji je sav u duborezu, i služi za gledanje onih koji sede na trosedu ili fotelji, a drugi je na zidiću za gledanje iz kreveta!

Slika


Namučili smo se da otvorimo vrata na frižideru. Lepo nam je portir otvorio frižider, pokazao kako se rukuje klimom, televizorima, sefom koji je u ormanu... a mi umesto da gledamo šta čovek radi gledali smo u ko zna šta.
U tom ormanu na čijoj polici je jedan od televizora, su bogato rezbarena vrata iza kojih je frižider. Ali, nigde nema nikakve ručke za otvaranje. Sve smo pokušavali. Na jednom ćoškiću su ta vrata čak i malo izguljena od pokušaja prethodnih gostiju da ih otvore. Hiron, pomalo ljut, u jednom trenutku lupi po vratima i ona se otvore! Iza je lepo stajao frižider. Znači samo smo trebali blago da ih pritisnemo da bi se otvorila. Čovek se uči dok je živ!

Slika

Soba ima izlaz na dve terase (jedna je za pušače). Na terasama su bugenvilije u cvetu. Pošto ih baš i nisu zalivali bile su pomalo zakržljale. Ja sam ih svaki dan zalivala, pa su na kraju našeg boravka bile u raskošnom cvetu. Doneli smo kući par grančica za uspomenu.

Slika


Slika

Kupatilo je baš veliko. U središnjem delu su dva lavaboa i velika kada.

Slika

Desno je velika ovalna prostorija - tuš kabina, a levo je takodje ovalna omanja prostorija u kojoj je wc. U tuš kabinu može da stane desetak ljudi - komotno.


Slika

Sve je čisto, posteljina, peškiri i bademantili su beli i skoro sasvim novi. Svaki dan se čisti, briše i menja posteljina, peškiri i bademantili.

Jednostavno nam je "upala kašika u med"!

Hiron kaže: "Ti pišeš sve u superlativu!". Ali, vidite i sami da je zaista sve bez greške i odiše bogatstvom 50-tih godina.

Bili smo na 4-tom spratu.

Slika

Na terasama su dve dve fotelje od drap skaja, omanji mermerni sto i dve ogromne saksije sa bugenvilijama.
Skoro svako veče, umorni od šipčenja po gradu, u bademantilima, sedeli bismo zavaljeni u fotelje i sladili se marokanskim kolačima. Dole, na ulicama, do kasno je vrilo od turista i lokalaca.
Ovo je pogled sa naše terase na užurbani grad.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Marakeš, Maroko
PostPoslato: Sreda, 29 April 2020, 13:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kako su sve zgrade u Marakešu iste boje, tako je i naš hotel bio crvenkast. One "strelice" označavaju našu sobu.

Slika

Raspored soba na spratu je ovakav, čisto da zna onaj ko se bude odlučio da tu boravi.

Slika

Imali smo uplaćen i doručak, kog su posluživali na 6-tom spratu, tj na vr' hotela.

Maroko je poznat po sokovima od sveže cedjenog voća, pa smo doručak počinjali vrlo slatkim cedjenim pomorandžama, a završavali sa kafom.

Slika

A tek voćne salate!

Slika

I izbliza...

Slika

Hrana je bila sveža i ukusno pripremljena.

Iznenadila nas je neočekivana ljubaznost svog osoblja.

Mogli smo da doručkujemo u malom restoranu...

Slika

ili na terasi sa koje se pružao pogled na praktično ceo Marakeš, jer je naš hotel bio najviša zgrada osim, naravno, džamije.

Slika

Deo terase je bazen za kupanje, koji je noću bio šareno osvetljen.

Slika

Sa te terase se penje na još jednu terasu na koju mnogi turisti van našeg hotela dolaze da gledaju zalazak sunca uz konzumiranje bogatog izbora pića.

Slika

Morali smo da vidimo o čemu se tu radi, kad je svako predveče terasa puna. Madjutim, zalazak, k'o svaki zalazak.
A, za nas, pivo i koktel...

Slika

Pogled zaista oduzima dah!

Slika


Hotel je očigledno svojevremeno bio hit jer su u njemu gostovale čuvene ličnosti o čemu na zidu restorana svedoče slike Elvisa Pristlija, Rej Čarlsa, Din Martina... Pokušavam da zamislim tadašnju atmosferu...

Slika

Svako veče je u kafanici u prizemlju bila živa muzika. Mi smo svratili samo jednom kad je gostovao neki njihov poznat pevač. Pevao je i pratio sebe na klaviru, dok je u pozadini na velikom ekranu išao spot sa njegovih koncerata. Rano smo došli, pa je bilo poluprazno. Znači, hotel održava tradiciju.

Slika

Ali se brzo napunila.

Slika

Vratimo se na terasu i čuveni zalazak sunca.
Kad pogledate, pred vama je "crveni" Marakeš!!!

A udaljini se vidi pustinja i vrhovi planinskog venca Atlas, na kojima je zimi sneg.

Slika

I mi smo na...

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 34 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.