Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 23:20

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Sreda, 06 Decembar 2017, 01:32 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Kastilja (Castilla)
je španska istorijska oblast u središtu poluostrva, sa neodređenim granicama, koje su rezultat postepenog spajanja (brakom ili ratom) Kraljevine Kastilje sa okolinom. Naziv bi značio „zemlja zamkova“, po mnoštvu zamkova (castillo) u ovoj oblasti.

Slika

Današnju Kastilju čine dve autonomne zajednice koje sadrže istorijski toponim u svojim zvaničnim nazivima: Kastilja i Leon i Kastilja-La Manča, uz dodatak treće, Autonomne zajednice Madrid.

Dinastička unija Kastilje i Aragona 1469. godine, kada su se večali Fernando II od Aragona i Izabela I od Kastilje (poznati kao 'Katolički kraljevi'), je iznedrila i formalni nastanak Španije kao jedinstvene države 1516. godine kada je njihov unuk Karlo V Habzburški preuzeo oba prestola i postao Karlo I od Španije.
Ok, je li bio prvi, ili peti? Pa, bio je prvi Karlo(s) u Španiji, ali peti kao car Svetog rimskog carstva.

Šta je sad uopšte Sveto rimsko carstvo?
Francuski pisac Volter je, u nekoj prilici, napomenuo sarkastično: „Ova družina koja se zvala i još samu sebe zove Sveto rimsko carstvo niti je sveto, niti rimsko, niti carstvo”.
Zbrka...

'Ajde još malo istorije:
Sveto rimsko carstvo germanskih naroda, (Heiliges Romisches Reich) je carstvo promenljivog obima u srednjovekovnoj i modernoj Zapadnoj i Srednjoj Evropi, i obuhvatalo je teritorije Nemačke, Austrije, Češke, Moravske Švajcarske, Francuske, Poljske, Ugarske Danske, Britanije i Španije, a povremeno su njegov deo bile i Holandija i severna Italija.
Ovo carstvo, za koje se tradicionalno verovalo da ga je osnovao Karlo Veliki (742–814), trajalo je sve do 1806. godine. Naziv Sveto rimsko carstvo, dao mu je Fridrih I Barbarosa (vladao je od 1155. do 1190. godine), u čast Karla Velikog i njegove tvrdnje da je njegovo carstvo naslednik Rimskog carstva i da je ova vlast uvećana njegovim položajem božjeg prvog izaslanika u svetovnom carstvu, uporedo sa položajem pape u duhovnom carstvu.

Kakvi Germani u (romanskoj) Španiji?
Da, tu su autohtone iberijske narode (od kojih se računa da su do danas preostali jedino Baski) pokorili Rimljani, vladali nekih 6 vekova, Carevi Hadrijan, Trajan, Teodosije I, i filozof Seneka su rođeni u Hispaniji. Većina današnjih jezika u Španiji i zakonodavstvo vode poreklo iz rimskog perioda. Rimljane su smenili Vizigoti (glavni grad Vizigotskog kraljevstva bio je Toledo), pa uletela plemena vandalska, pa germanska, itd. itd...
No, imajte u vidu da je broj evropskih kraljevskih dinastija ipak ograničen, pa je tako kroz ujedinjenje brakom, dinastija Habzburga zasela na španski presto. Elem, Karlo je po naslednoj, očevoj liniji bio Habzburg, pa je 1519. nakon smrti dede sa očeve strane, Maksimilijana I, Karlo I od Španije postao i Karlo V, car Svetog rimskog carstva. Izabran među krvnim naslednicima, od strane nemačkih prinčeva, legalno... uz malu pomoć đenovskih i nemačkih bankara...
(I, uzgred, pošto se računa da je ovo carstvo bilo drugo, posle Rimskog je l', odatle onome ideja da je njegov Rajh treći...)

Zbog brojnih međusobnih brakova unutar same dinastije, naravno da je genom naslednika oslabljen, tako da, kada je Karlo II umro 1700. godine, s njim je nestala i loza španskih Habzburga. Svoju imperiju zaveštao je Filipu Burbonskom, vojvodi od Anžuja, unuku Luja XIV i Karlosove polusestre Marije Tereze od Španije. Druge evropske sile bile su protiv toga da čitava Španska imperija pripadne Burbonima pa je otpočeo Rat za špansko nasleđe. Rat je završen tako što je deo španske imperije pripao austrijskim Habzburzima, ali je Filip V ostao kralj Španije i tako otpočeo lozu španskih Burbona... koji su i danas na tronu :D .

Što vam sve ovo pričam? Biće kasnije u tekstu nekih pozivanja na likove iz ove istorijske drame, pa je ipak potreban uvod, tek da znate (otprilike) ko je ko...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Decembar 2017, 01:43 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Madrid

je glavni grad Kraljevine Španije i autonomne zajednice Madrid.
Region (Madrid sa okolinom) se sa oko 5 miliona stanovnika ubraja u najveće evropske metropole. Sam grad Madrid (bez predgrađa) je sa svojih 3,1 milion stanovnika, posle Londona i Berlina, treći najveći grad u Evropskoj Uniji.
Madrid je i politički je i kulturni centar Španije. Glavni grad je središte španske uprave, pa osim kralja, u njemu žive katolički biskup i ostali VIP pripadnici vlade i vojske. Ovde je i šest univerziteta, mnoga pozorišta, muzeji i ustanove kulture.
Zasedanjem parlamenta 1561, kao i zasedanjem 1588. i izmeštanjem uprave iz Toleda na čelu sa Filipom II, Madrid je zvanično postao glavni grad Španije. Deo Madrida koga su podigli španski Habzburgovci i danas se zove austrijski Madrid (“El Madrid de los Austrias”).

Dosta prepričavanja suvih enciklopedija, sad malo lični utisci, i pričice sa putovanja.

Elem, svideo mi se ovaj grad.
Veliki grad, ali jako lep, prilično na onaj umiveni austrijski način ;). Prava prestonica. Sve zgrade iz tog 'Zlatnog veka' Španije su raskošne, ali po meri čoveka. Prizemlje, često sa kolonadama, za lokale i biznis, plus dva do tri sprata iznad. U centru se i danas strogo drže principa da ne naruše ništa ni vizuelno... Sviđa mi se to. A duh samog grada jeste ipak španski. Kako su to uspeli da spoje? Bez šavova :D

Dalje, grad je vrlo zelen, ima najviše zelenih površina od svih glavnih gradova. I ne samo da ima zelenila, za mene je baš iznenađujuće bilo koliko su im manikirani travnjaci, svuda, čak i van centra. O fontanama i parkićima koji razdvajaju trake za suprotne smerove na bulevarima, da i ne govorim. Kad prelazite ulicu, to trajeee. Zelenila, cveća, (nama) egzotičnog drveća i žbunja, ima svuda, i odlično je održavano. I još: staze u parkovima su zemljane, sa malo utapkanog kamena, da bi bile prirodnije za hodanje. Već vas čujem: zar nije blatnjavo po kiši? Nije to klima kao naša... :lol: A po travi se može hodati, trčati, igrati, izležavati, piknikovati, čak i spavati...

Dan i po za obilazak ovog grada... malo. Dodatna otežavajuća okolnost mi je bila što je putovanje bilo potpuno neplanirano, ali tako je valjda trebalo... Nisam ni ušla u Prado! Da ne poveruješ... Ma ništa od tih 'mut see' varijanti nisam obavila...

Ali zato... je ovaj prikaz Madrida pomalo alternativan, sa detaljima koji se uglavnom preskaču ako se jure te glavne atrakcije. I možda mi je zato taj moj Madrid ostao u glavi tako nekako human, jednostavan i blizak...

Pokušaću da ga pokažem i vama, onako kako se otkrio meni

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 07 Decembar 2017, 23:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
DakleM, ovde sam apsolutno pala s neba ;)

Ne samo zato što sam doletela wizz-ovim živopisnim aviončićem, već se za ovaj grad nisam uopšte pripremala (kao što inače, o tako štreberski, volim da uradim). 3 dana pred polazak sam odlučila i da ću da idem, i gde gde ću da idem, a sa dovoljno gustim kućnim rasporedom da ni wiki ne stignem da otvorim...
I tako, 8. oktobra:
Slika

Sa beogradskih 7 stepeni, na madridskih 32... Pa ovde je leto! I ne makar kakvo: mirisno, šareno, zanosno, špansko leto...
I led u venama nepovratno se otopio

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Četvrtak, 07 Decembar 2017, 23:53 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Još kad sam videla da se bus zove Tata Hispano :lol:
Dok smo se smestili i malo sredili, pao je i mrak... Što na tu prvu šetnjicu nije imalo nekog uticaja, osim što su mi noćne fotke prilično loše...

Bili smo smešteni u hotelčiću u ulici koja se zove Calle de Alcalá (naglasak je na apostrofiranom slovu), ostao je taj vrlo stari naziv ulice, jer je to put koji vodi u mesto po imenu Alkala de Enares (Alcalá de Henares), koje je, uzgredbudirečeno, rodno mesto Migela de Servantesa

E, u toj ulici, prilično blizu hotela, nalazi se i
Slika

Slika

Plaza de Torros de Las Ventas, čuvena madridska arena za borbu s bikovima (čuvena ako ste zainteresovani za ovaj 'sport'). Dizajnirana je u neomavarskom stilu, 1931. godine. Ima 24.000 mesta za sedenje, i treća je u svetu po veličini, iza koride u Meksiku i Venecueli.
Na samoj areni nalazi se petoro vrata, plus troja kroz koja ulaze bikovi. Najveća vrata zovu se Puerta Grande, poznata i kao ”Vrata Madrida”, a prolazak kroz njih san je svakog toreadora.

Nešto više o ovoj vrsti zabave pisala sam na temi Andaluzija, i neću se ovde ponavljati.

Kuriozitet: zatvaranje sezone je bilo prethodnog dana, i jedan od zvezda-matadora koji su nastupali je bio smešten u istom hotelu kao mi, i na odlasku je jedno od svojih kostim-odela poklonio hotelu, pa je bilo izloženo u holu. E, zamislite koliko sam bila van svog uobičajenog njuškajuće-radoznalog stanja, kad mi nije palo na pamet da ga fotkam...

Ova odela su protkana pravim zlatom, i koštaju više hiljada jura, a torrero višeg ranga mora ih imati bar šest. Po sezoni! Dakle, ostavio je bogatu napojnicu... No, oni ovo odelo svakako neće prodavati, niti bilo šta slično, to što je uopšte načinio takav gest je velika čast

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 08 Decembar 2017, 00:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
E, sledećeg jutra...

Krenuli smo u obilazak ovog lepog grada.
Slika

Liči na Menhetn, da... Ali nije. Ovo je Cuatro Torres Business Area, područje gde radi oko 30.000 ljudi. Valjda ne kreću svi u isto vreme kućama...

Mesto gde su izgrađene ove četiri poslovne zgrade je nekada pripadalo klubu Real Madrid (pa znali ste sigurno da ću i njega spomenuti), tačnije, tu je bio Ciudad Deportiva, gde su bila vežbališta, hale i prostorije Realovih klubova za sve sportove... Kad je izgrađen, bio je na dalekoj periferiji, ali je u međuvremenu grad narastao.

U momentu finansijske krize, 1990, Real je prodao ovo zemljište, procenjuje se da je u toj transakciji zaradio 480 miliona €, i vežbališta za svoje sportiste izmestio ponovo na obod grada.

A ovo je čuveni, svetski poznati
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 08 Decembar 2017, 00:34 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I sad ću citirati našeg drugara Dekija, koji o temi zna dosta detalja. Prenosim deo te priče iz Kafića
Deki r-4 je napisao:
jack je napisao:
Madrid, za sad.
Dakle, stadion...
Izašli mi da fotkamo, skupe se odmah oni prodavci šalova svih mogućih klubova...
Pitaju odakle smo, ja kažem: Srbija, a čikica će: Aaaa! Mijatović, grande, bla, bla, juventus, truć, truć.... vidim ja da se on oduševio, ali ja ?
Kažu momci iz grupe da njega ovde gledaju kao božanstvo, doneo im titulu evropskog šampiona nakon 30 godina 'suše'...
Pa dobro... nisam ni poznavalac, ni obožavalac, jedino čega se ja sećam je da je nas na nekoj tekmi ispalio, pa bio onaj grafit: Mijate, pREčka ti mate*ina!


El Grande Pedja doneo im je titulu evropskog prvaka 1998 god. nakon citavih 30 godina. :clap: On je bio jedini strelac u tom finalu protiv tada favorizovanog Juventusa onako u svom stilu majsorski. :greetings-clappingyellow: Zato ga i pominju u tom kontekstu i gledaju kao na bozanstvo. :bow-blue: Do skora je Pedja Mijatovic bio sportski direktor Reala sto je ogromna funkcija koja dovoljno govori o tome koliko ga jos uvek postuju. :dance:

Jack stadion Santjago Bernabeu je mozda i najpoznatije sportsko zdanje u Evropi. Dom fudbalera kraljevskog kluba na kome su odigrani mnogi mecevi koji su usli u istoriju fudbala. Hram fudbala i fudbalskih vanzemaljaca vise od veka unazad, klub koji postoji preko sto godina (1902 g je osnovan) i koji poput magneta privlaci milione navijaca sirom kugle zemaljske. :kolo: Pouzdano znam da je Madrid grad fudbala mesto na kome ljudi danonocno razvlace fudbalske teme uz sunku i vino po gradskim restoranima i kaficima do kasno u noc. :obscene-drinkingcheers: Zato nemoj da te iznenadi cinjenica da ces tu na svakom koraku imati prilike da cujes razne fudbalske price,poklice i emocije. To je grad jos jednog doduse malo manjeg kluba Atletiko Madrida nama Srbima mnogo drazeg od ovog pomenutog kraljevskog. :D Popularne Jorgandzije kako zovu navijace Atletika su nam blizi srcu,ako nista drugo onda bar zbog klupskih boja. :romance-heartbeating: I oni su od skora dobili svoj novi prelepi stadion pod nazivom Wanda Metropolitano iako je nama jos uvek u secanju stari legendarni Vinsente Kalderon. :roll: Sve u svemu prelep grad prestonica Spanije koji bih ja jako voleo da obidjem,mozda cak i broj 1 na mojoj listi favorita evropskih metropola. :clap: :dance:

Uzivajte za sve nas !!!


Iste te 1998 god na svetskom prvenstvu u Francuskoj u osmini finala protiv Holandije pri rezultatu 1:1 Mijat je iz penala pogodio precku. :doh: Nakon toga u poslednjim trenucima meca primili smo drugi gol i izgubili sa 2:1. Tako smo zavrsili nase ucesce na tom mundijalu u osmini. :( A ta ekipa je bila bas dobra i mogla je mnogo vise da dobaci. :confusion-shrug:

Od tada se prepricava jedna anegdota da se precka u Tuluzu jos uvek trese od Pedjinog suta. :? Toliko je zapeo al' jbg . . . greda ?!! :shock: :sad-roulette:

Eto Jack cisto da znas o cemu se radi,nemos ici Madridom a da ne znas te detalje. :naughty: ;) :D

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 08 Decembar 2017, 00:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Dakle, utakmice fudbalskog kluba igraju se na ovom stadionu koji je otvoren 1947. godine. Kapacitet je 85.454 sedećih mesta, bilo je 120.000 dok UEFA nije uvela obavezu sedenja.

Fudbalski klub Real Madrid, prema FIFI, proglašen je najboljim klubom 20. veka.

Sam stadion je dobio naziv po najvećem predsedniku u istoriji kluba, Santjagu Bernabeu Hesteu, koji je takođe bio interesantan lik. Kao klinac je igrao fudbal, i bio je, kažu, izuzetan. Onda je došao Građanski rat, on se priključio, uspeo da preživi. Pošto je bio strastveni poklonik fudbala, poznata zvezda, a pritom i vrlo ubedljiv u diskusijama, Franko mu je dao taj, tada mali, madridski klubić, brdo para i odrešene ruke da ostvari svoju zamisao i u Madridu napravi 'najveći svetski klub'.
Doveo je u tim najbolje igrače koje je mogao da kupi, i uspon ovog tima je počeo. Tih kasnih četrdesetih, svi su se čudili šta će mu toliki stadion, jer fudbal još uvek nije bio tako ludački popularan, a narod je maltene gladovao nakon toliko ratovanja...
Ali ovaj čovek je imao viziju.
I neograničene resurse da je sprovede u delo....

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 08 Decembar 2017, 01:12 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Treba reći i to da Real (kraljevski klub) nije jedini prvoligaš iz ovog grada. Ima ih zapravo četiri, tu su još: Atletiko (Atlético de Madrid), Rajo Valjekano (Rayo Vallecano) i Hetafe (Getafe)

Još jedan interesantan podatak vezan za Atletiko: na njihovom stadionu je postavljen spomenik Milinku Pantiću, nakon što je, u prvoj sezoni igranja, njegovom zaslugom klub uzeo duplu krunu. A slave ga još i zbog 4 gola Barsi u četvrtfinalu Kupa kralja.
Našim fudbalskim momcima izgleda baš pasuje boravak u Španiji...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 10 Decembar 2017, 05:49 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Uspeh svog kluba navijači Atletika slave na trgu kod Neptunove fonatane...

Slika

... koji je još poznat i po tome što se na njemu nalaze 2 čuvena stara ekskluzivna hotela: Ric
Slika


... u kome je odsedao nobl, i krunisane glave,
a prekoputa je i Palas...
Slika
... u kome su odsedali umetnici, boemi, zabavljači i slična sumnjiva lica.
Zašto su ovi hoteli tada bili tako ekskluzivni? Prvi su uveli neverovatnu novotariju: unutrašnje kupatilo i wc :lol:


Navijači Reala slave tri ćoška dalje, kod Sibeline fontane
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 10 Decembar 2017, 06:13 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nedaleko od ove fontane je i gradska kuća, nažalost, imam samo autobusku sliku iste, ali može da se vidi koliko je grandiozna ova palata

Slika

Ovo zdanje je izgrađeno polovinom 19. veka, kao sedište Pošte i komunikacija.
Onaj baner: Izbeglice dobrodošli, u busu je komentarisan ovako: Dobrodošli?! Evo naaas! Aj' se izljubimo, pa nam pokažite koja je naša vila... :mrgreen:

Prethodna gradska kuća izgleda ovako:
Slika

Joj razlike? :mrgreen:
Najpre da kažem da je, za Špance, Madrid vrlo mlad grad. Logično stanovište, ako se prisetimo da je Kadiz oko dve hiljade godina stariji...
U Madridu baš i nema srednjevekovnih zgrada, slabo ima i renesanse, uglavnom arhitektura kreće od Austijanaca.
Postao je prestonica zato što je kralj Filip II, sin onog famoznog Karla V (odnosno prvog ;) ) odlučio da to više ne bude vekovna prestonica Kastije - Toledo.
Filip je bio takođe jedan interesantan i uvrnut lik, o njemu, i njegovim razlozima za ovu odluku, ću pisati više malo kasnije.
Elem, Madrid je proglašen za grad, pa je dobio i gradsku kuću, Habzburgovski dizajniranu...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 10 Decembar 2017, 06:33 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Šetamo dalje i stižemo na Trg San Migel (Plaza de San Miguel)...

Slika

... gde se nalazi i jedna poznata pijaca:
Slika

E sad, 'pijaca' je prilično neprecizan izraz za ono što ovaj prostor jeste. Da, ima i voćki, povrćki i sl. koje možete kupiti, ali se tu nalaze i kafići, tapas barovi i sl. fensi mesta, koja preuzimaju primat nad prostorom od poslepodne, pa sve do ponoći. Ima tu i svirki, raznoraznih događaja, a možete i samo popiti kaficu ili...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Nedelja, 10 Decembar 2017, 06:50, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 10 Decembar 2017, 06:42 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Takoreći, odmah iza ćoška je ulica Kučiljeros (Calle Cuchilleros, cuchillero je varjača), gde i danas ima dosta restorana, raznoraznih kuhinja, stilova i cena.
Među njima se nalazi i jedno posebno kafanče 'Botinov netijak' ;) (Sobrino de Botin)
Slika

Računa se da je ovo najstarija kafana na svetu u kontinuitetu na istom mestu i pod istim imenom. Kada su Burboni došli na vlast (1700. godine), Francuzi, je l', Filip Anžujski je sa sobom doneo i svoj 'lifestyle', i doveo celokupan dvor, sa sve pratećom armijom radnog naroda i njihovih familija, pa su tako doveli i svog cenjenog kuvara Botina. E, ovu kafanu je otvorio njegov sestrić, pa je morao da istakne vezu, jerBO prezime nije imao da tako privuče dobrostojeću i wannabe klijentelu.
Osim što je čuvena po rođačkim vezama i dugom opstanku, tu je još jedna interesantna stvar: u ovoj kafani je sudove prao mladi i neafirmisani slikar Francisco Goya...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 10 Decembar 2017, 16:39 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Idemo lagano dalje i pristižemo na glavni gradski trg Plaza Mayor, koji su u sadašnjem stilu uredili Habzburgovci, polovinom 16. veka, a na mestu stare gradski tržnice koja se zvala Plaza del Arrabal

Slika

Trg je okružen trospratnim zgradama sa 237 balkona koji gledaju na trg. Ima devet kapija-ulaza na ovaj trg.

Slika

Tu se nalazi i spomenik Filipu III (sinu Filipa II)

Slika

Najupečatljivija zgrada je Casa de la Panadería. Tokom njene obnove nakon požara 1670. na fasadu su dodate freske. One su, nažalost, vremenom prilično stradale, pa su 1988. raspisali tender, na kome je pobedio Carlos Franco tj. njegov dizajn baziran na mitološkim figurama prepletenim sa događajima iz istorije Madrida i samog ovog trga. Radovi su završeni 1992.

Slika
Ovo je, kako i ime kaže, najpre bila gradska pekara. Tokom vremena, menjale su se funkcije, tu je jedno vreme bila Kraljevska akademija lepih umetnosti, a onda ju je preuzeo grad, pa je bila i Gradska kuća, Arhiv i biblioteka. Danas pripada Turističkom odboru Madrida, i u prizemlju je turistički info centar.

Atmosfera ovog trga danas je prilično vesela
Slika

Ali treba reći i to da je u neka stara vremena, na ovom trgu inkvizicija pobila ukupno oko 18 hiljada ljudi. Auto da fe (akt vere) se zvao taj običaj, kada su na jedan dan upravu grada preuzimali inkvizitori, na trgu je montirana platforma gde su oni sedeli i izricali presude nad optuženima. Španska inkvizicija nije spaljivala, nego vešala osuđene jeretike, toliko o njihovom hrišćanskom milosrđu.
Inkvizicija, naravno, nije španski izum, postojala je u Evropi puna dva veka pre nego što su je 1478. godine, uz blagoslov Pape, u Španiju uveli Katolički kraljevi Fernando i Izabela. Najpre su, naravno, morali da donesu dekret kojim su omogućili nasilno pokrštavanje Jevreja i Mavara, jer je inkvizicija mogla suditi za jeres samo u okviru hrišćanske religije, pa su ih onda ganjali zbog potajnog praktikovanja svoje prvobitne vere...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 10 Decembar 2017, 17:19 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Nedaleko se nalazi još jedan trg, koji mi je se mnogo više svideo, nekadašnja kapija na gradskim zidinama, gledala je na istok i bila ukrašena izlazećim suncem, pa otuda i naziv:

Slika

Zaboravih da pomenem ove šarene keramičke pločice sa nazivima ulica, svuda sam ih gledala, i mnogo su mi lepe, samo nisam bila sva svoja da ih slikam izbliza kao ovu...

E, tu se nalazi i jedna specifična ustanova...

Slika

... Muzej šunke, gde sa tavanice vise cele šunke, koje se menjaju dnevno, da bi muzej uvek mirisao. Izložba je, svakako, prodajna :lol:

Onda, tu je i jedna posebna svetleća reklama, jedna od ukupno dve koje su preživele progon svetlećih reklama i reklama za alkoholna pića

Slika

Tio Pepe je brend lepog suvog šerija. Uklanjanje reklama za alkohol koje je u nekom momentu sprovela EU je rezultiralo njihovim nestankom, sa izuzetkom onih za koje su pred sudom u Strazburu dokazali da je njihova reklama postala više od reklame brenda, već spada u kulturno nasleđe. Tako su ih ostavili čak i pored puteva, uz izbrisan tekst, isto kao i one fantastične crne bikove o kojima sam pisala u Andaluziji.

Druga reklama koja je preživela nalazi se u Ulici Gran Via, i to je reklama za Šveps :). Po njoj i samu zgradu zovu 'Zgrada Šveps' iako je to obična poslovna zgradica koja sa švepsom kao takvim nikakve veze nema. Slikah je iz busa, pa je ta fotka, nažalost, neupotrebljiva...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Nedelja, 10 Decembar 2017, 17:38, izmenjena 3 puta

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Nedelja, 10 Decembar 2017, 17:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Na ovom trgu se nalazi još jedan od zaštitnih znakova Madrida, statua 'Medved i drvo jagode' (ne pitajte me kakve su to jagode u Šp. koje rastu na drveću, lično mislim da je naziv drvceta 'izgubljen u prevodu'...)

Slika
Ima legenda, naravno: elem, medvedić je simboličan prikaz sazvežđa Velikog medveda (u njemu je zvezda Severnjača), jer im se 'ukazalo od Boga' da sa severa krenu sa oslobađanjem zemlje od Mavara... I ako tako urade, njihova borba će doneti plodove. Sumnjivo? Pa, sve legende su prilično kao crtaći...

Tu sam još htela da nađem i Kilómetro cero - ploču koja označava srce Španije, radijalni 'nulti kilometar' svih španskih puteva, i trebalo bi da se nalazi ispred Pošte, ali ne nađoh... Zajmim wiki sliku kako ta pločica izgleda sada:
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 37 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.