Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 17:08

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 112 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Četvrtak, 26 Oktobar 2017, 21:26 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Antekera (Antequera, jedno od čuvenih belih sela, Pueblos blancos), nazvana el corazón de Andalucía, jer je pozicionorana centralno između Malage, Granade, Kordobe i Sevilje.

Iako se nalazi sasvim blizu Malage, ja tamo ne svrnuh, ali Putnici jesu. (Kako belo? Više je nekako bež...)

Ovo je gradić od oko 40 hiljada stanovnika, nekada na raskrsnici važnih trgovačkih puteva (otud mu onaj naziv 'srce'), grad pesnika i vajara...
Slika

Na trgu pesnika nalazi se humanistički univerzitet sa samog početka 16.veka, Real Colegiata de Santa María la Mayor
i ispred je spomenik Espinozi
Slika

Sa vidikovca Almenillas lepo se vidi gradić
Slika

Slika

Slika


i... uuups, opet onaj, takoreći, lik...
Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 21:54 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
I, na kraju ovog zajedničkog puta:

Sevilja!

Ovo je glavni, najveći i najrazvijeniji grad Andaluzije, na široj teritoriji grada živi ukupno 1,5 milion stanovnika.
Nalazi se na reci Gvadalkivir, 87km od mora. Kako je ovo u svoje vreme bila plovna reka, Sevilja je bila glavna luka preko koje se obavljala trgovina sa Amerikama (uvek u množini, misli se na kontinente).
Odatle je 1519. krenuo Magelan, da prvi oplovi Zemlju.

Zlatna kula (Torre del Oro)...
Slika

... najpre je bila odbrambena kula ove luke, da bi postala glavna kontrolna točka za istovar svih brodova koji su saobraćali sa Amerikama, i sva doneta roba je morala proći kroz nju. Danas je u njoj Pomorski muzej. Ime je dobila ne samo zato što je svo to silno pokradeno američko zlato prošlo kroz nju, već je i spolja bila optočena zlatom. Sevilja je bila sedište trgovine američkom robom za ceo ostali poznati svet. Ili bar za ostatak Evrope... Njihova opsesija pokazivanjem svoje moći korišćenjem zlata u dekoraciji nije imala meru... Primer: u oltar seviljske katedrale ugrađeno je 2,5 tone zlata...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 22:18, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 22:15 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Tokom 18. v. Karlo III je podstakao razvoj industrije, pa je ovde sagrađena najveća evropska fabrika duvana (koji je takođe kultura doneta iz Noovog sveta).

Slika

Slika

Slika

Zgrada ove fabrike je bila druga po veličini zgrada u Španiji, manja samo od kraljevske palate El Escorial. Danas je u njoj rektorat Univerziteta Sevilje, kao i Pravni, Filološki, Geografski i Istorijski fakultet.

Na plato ispred ulaza u ovu fabriku (u kojoj su radile samo žene, a njihove plate su isplaćivane njihovim očevima ili muževima) smeštene su i scene Bizeove Karmen.

Ovo nije jedina opera čija je radnja smeštena u ovaj grad. Tu su još i Fidelio, Figarova ženidba, Don Đovani, Seviljski berberin...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 22:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Palacio de San Telmo, nekadašnja škola sa internatom za decu nastradalih moreplovaca, onda pripala Inkviziciji, da bi danas bila sedište Autonomne Vlade Andaluzije. Dan Andaluzije je 28. februar.

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 22:28 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Plaza de Toros, iz 18. veka.

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 22:42, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 22:35 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Bario Santa Cruz, nekadašnja Jevrejska četvrt

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 22:52 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Španski trg postoji u svakom od opisanih gradova, ali nijedan nije ovakav...
Napravljen je u čast Ibero-američke izložbe 1929. godine, kao prikaz cele Španije i najlepšeg što ona nudi.
Stil je neo-mavarski, preovlađuje crvena opeka i neverovatna keramika...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 23:30 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Možda je pravi momenat da prozborimo koju i o Kristiforu Kolumbu.
Zvanično se smatra da je rođeni Đenoveze, mada postoje i teorije da je galicijskog, katalonskog ili portugalskog porekla...
Bio je pismen (retkost u ono doba), i znao je latinski. Bio je visok, viši od proseka, vrlo rečit i ubedljiv. Toliko ubedljiv da je u svoje ideje o plovidbi i novom putu za Indiju uspeo da uveri i kraljevski par, najpre Fernanda, a onda i Izabelu.

Od 1492. do 1504. četiri puta je plovio u Novi svet, i osvojio u ime Španije bogate zemlje sa one strane okeana na prostoru gotovo dvostruko većem od Evrope... (02.januara 1492. godine je pala Granada, i Španci su bili vladari cele svoje teritorije)
„I krenuh ja iz grada Granade, dvanaestog dana meseca maja iste godine, 1492, u subotu, i dođoh u grad Palos (Palos de la Frontera), luku na moru, gde pripremih tri broda veoma pogodna za ovakav poduhvat.“
Prema ugovoru sa Krunom, imao je 10% od sveukupne dobiti, plus još 8% jer je je u tom procentu učestvovao u opremanju ekspedicije. Darežljivo? Da. Ali treba imati u vidu da nije bilo sigurno ni da će ikakvog dobitka biti, niti da će glava ostati na ramenima da potražuje svoj dobitak... Osim toga, što reče naš Milan, a ko im je brojao šta su doneli?
Sve što su prijavili da su doneli brojalo se u Sevilji, u Tore del Oro, Zlatnoj kuli. U Sevilji je bila i arhiva celokupne prepiske i trgovine sa Amerikama. (Zgrada Arhive je prekoputa katedrale, nisam je ni pogledala dvaput, a još manje fotkala...)

Onda, da li je Kolumbo bio gusar, avanturista, protuva i muvara, ili pametan i smeran genije i sluga božiji?
Zar je važno...?

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 23:48 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Seviljska katedrala

završena je početkom 16. veka i preuzela titulu najveće katedrale na svetu od Aja Sofije, nakon skoro hiljadu godina.
Sagrađena je, svakako, na mestu džamije iz 12. veka, i njen zvonik je prerađeni minaret.
Učinili su sve što su mogli kako bi ukrašavanjem ovog objekta spolja i iznutra pokazali svoje bogatstvo i moć...

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 30 Oktobar 2017, 23:55 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Već pomenuti zlatni oltar

Slika


A ni srebro ne zaostaje...

Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 31 Oktobar 2017, 00:01 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Tu je, u kraljevskoj kapeli, i kovčeg sa zemnim ostacima K. Kolumba, i izgleda ovako:

Slika

Nose ga četiri viteza, u odorama sa obeležjima četiri španska kraljevstva: Kastilje, Leona, Navare i Aragona. Kakav izuzetan način za odavanje počasti!
Ali mora se priznati da je ovaj čovek, plemić i probisvet, ludak i genije, svetac i gusar, svojim osvajanjem Novog sveta, Španiji pribavio nepojmljivu stratešku prednost u odnosu na sve nacije, a o materijalnom bogatstvu da se i ne govori...
Crkva ga takođe smatra zaslužnim, jer je neukim dušama tamošnjim obezbedio spasenje time što ih je priveo pravoj veri (hteli to oni ili ne)...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 31 Oktobar 2017, 00:08 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Zvonik katedrale, Hiralda (Giralda) je visok 107m a terasa sa zvonima je na 90m visine.
Dok je bio minaret, na njemu se nalazila i opservatorija, i četiri bakarne pozlaćene sfere koje su rasipale sunčevu svetlost nadaleko... sve dok nisu, zbog zemljotresa, pale...
Toranj je karakterističan po tome što nema stepenice, već 35 'rampi', tj uzbrdica po kojima se izlazi do vrha.
A odozgo...

Slika

Slika

Slika

Slika


Ovako zvonik izgleda sa krova obližnje zgrade, gde smo ručali na terasi...
Slika

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Poslednji put menjao jack dana Utorak, 31 Oktobar 2017, 00:37, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 31 Oktobar 2017, 00:21 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Reales Alcázares de Sevilla - uvek u množini, jer ima nekoliko palata

E, zašto je ovaj Alkazar poseban, osim što je pod zaštitom UNESCO-a?
Najbolje je očuvan, i enterijer je najlepši! Osim toga, jedna šmizleća informacija: tu je sniman Game of Thrones (Igra Prestola)!!!
A gornje spratove i danas koristi kraljevska porodica kao svoju seviljsku rezidenciju...


Lavlja kapija
Slika

Detalji palata
Slika

Slika

Slika

Da li vas ovo podseća na nešto već viđeno? Da. Posle Alhambre, 'umjetnički dojam' i nije tako grandiozan...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 31 Oktobar 2017, 00:24 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Da li je moguće prezasićenje čula vida? Ili receptora u mozgu koji tumače tu viđenu lepotu...?
Meni nije bilo dosta. Ali neki se jesu smorili...
Ako ste od takve fele koja ne može da fokusira pažnju ili bude zadivljena na duže vreme, ili vas jednostavno ne interesuje ova istorijska materija baš naročito, ne gubite vreme na obilaske. Andaluzija ima sasvim dosta izuzetnih plaža na kojima se može provesti vreme uz maksimalno uživanje.

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 31 Oktobar 2017, 00:25 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
OK.
Svesna sam da postoje i kvalitativne razlike u opisu pojedinih mesta, odnosno onih u kojima nisam bila već prenosim samo utiske mojih Putnika, no nadam se da vam to nije pokvarilo ukupno uživanje u čitanju ovog maratonskog slikopriča... (pretpostavljam da ste uživali, inače valjda ne biste ni stigli do šeste strane? ;) ) Tako je to kad sam želela da prikažem što više od ovih zanimljivih mesta.
I sad tek vidim greške u svojim beleškama, koje sam uredno prenela u tekst :lol:
Grobnica kraljeva Španije jeste Eskorijal, a pre toga, kako je glavni grad Kastilje Toledo, Izabela (kraljica Kastilje) je tu sagradila kapelu-mauzolej za svoj večni počinak, uz manastir San Juan de los Reyes. Međutim, kako već (ispravno :D ) rekoh, kada je videla svu raskoš i lepotu Granade, promenila je mišljenje (verovatno uz konstataciju: Zaboravi Toledo, ovde ću ja ostaviti svoje kosti!) Unutar njihove kapele u Granadi je zabranjeno fotografisanje. Probala, nisam uspela.

Verujem da ima još grešaka, pa praštajte, i čitajte kao beletristiku... A ako vas nešto zainteresuje, ima i na netu i po knjigama dovoljno detaljnog materijala ako ste perfekcionista kad su u pitanju činjenice...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 112 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.