Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 10:48

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Petak, 13 Maj 2016, 19:07 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Da nastavim sa ovim opisom, sada mi je niti da odustajem niti da prestignem Fileasa Foga po dužini putovanja.

Park Guell
Radno vreme 08:00 - 20:30 (+/- 1 sat u zavisnosti od sezone).
Ulaznica kupljena online 7e, na licu mesta 8. Kupovina ulaznice unapred uopšte nije loša stvar, ja sam bio kada nije turistički špic i u 12h je mogla da se kupi ulaznica tek sa ulaskom u 16h.
Od svih opisanih lokacija do parka Guell je najteže doći. Zelena L3 metro linija do stanica Vallcarca ili Lesseps, zatim 15-ak minuta pešaka. Kada pogledate mape to je pristojna uzbrdica i već počnete da razmišljate o nekom busu ili taksiju do vrh brda. A onda naiđete na ovo:

Slika

Još uvek sam pod utiskom koliko bi dugo ovo funkcionisalo kod nas. Kada dođete na vrh brda počinje park koji je projektovao Gaudi za svog prijatelja Guell-a. Ideja je bila da stvore "vrtni" grad, idealno mesto za život, kuće u prirodnom okruženju, a na obodu grada. Projekat im je propao jer su uspeli da prodaju samo dve kuće. Park se sastoji iz slobodne zone, zelene oaze grada i "spomenik" zone za koju vam treba ulaznica.

Slika

Slobodna zona parka.

Slika

Uz kartu dobijete mapu sa preporučenom putanjom kroz tu "spomenik" zonu. Ja vas neću mnogo zamarati podacima, ali evo par slika od slova A pa do I.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

U ovoj zatvorenoj zoni postoji suvernica, mali muzej, kafe sa sendvičima, sokovima i kafom. Zanimljivo ali taoleti su one toi-toi kabine. Možete da ostane koliko želite ali kada jednom napustite zonu nema povratka bez nove ulaznice.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Petak, 13 Maj 2016, 19:32 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
La Rambla
Vraćamo se u centar u najpoznatiju pešačku ulicu u gradu. Slavni španski pesnik Lorka jednom je prilikom izjavio da je "La Rambla jedina ulica na svetu za koju želim da nema kraja". Šta god obilazio dan se završavao šetnjom po La Rambli. La Rambla ima tri metro stanice, na početku Placa Catalunya, na sredini Liceu i na kraju Drassanes.

Na severnom delu Ramble, nalazi se Font de Canaletes, fontana pomalo neobičnog dizajna. Naime, umesto velikih mlazova vode koji bi tekli iz nje, ovom fontanom dominira – ulična svjetiljka. Osim zanimljivog izgleda tu je i, za fontante pomalo tipična, legenda - ako budete pili iz ove fontane, vratićete se u Barselonu. Ta mala fontana tradicionalno je mesto okupljanja navijača FC Barcelona. Radi se o zanimljivoj tradiciji koja potiče još iz 30-ih godina 20. veka. Tada se nasuprot fontani nalazila redakcija sportskog lista ‘La Rambla’, ispred kojeg su se navijači redovno okupljali u vreme Barseloninih utakmica, želeći da čuju rezultat. Novinari bi rezultate ispisivali na ploči ispred ulaza, a u slučaju pobede usledila bi velika proslava oko fontane i na ostatku Ramble.

Slika

La Boqueria
Najpoznatija gradska pijaca i jedno od najživljih mesta u gradu.
Radno vreme 08:00 - 20:30, ne radi nedeljom.
Raj za čula. Probao sam svašta nešto, kaktus pitaju, ćurose, šunku, kobasice, voćne salate, smuti...

Slika

Casa Bruno Cuadros ili kuća kišobrana je kuća u kojoj je živeo najpoznatiji zanatlija i prodavac kišobrana. Danas su tu kancelarije banke.

Slika

La Rambla je poznata i po tome što u njoj možete videti performanse mimičara, glumaca, žonglera, slikara i karikaturista. I tu sada u svakom turistčkom vodiču piše krupnim slovima „čuvajte se džeparoša“.

Slika

Spomenik Kristoferu Kolumbu
Možete se popeti liftom do vidikovca (koji se nalazi u sklopu spomenika) na 60 metara visine po ceni 6e.
Zanimljiva je priča u šta je uperen Kolumbov prst. U većini vodiča piše da pokazaje na Ameriku, ali ako se dobro orijentišete u prostoru ukapiraćete da je Amerika na drugu stranu. Neko kaže da pokazuje ka Đenovi (rodnom mestu) ili ka Indiji (pravoj destinaciji ekspedicije). Neki „dokoni“ geografičar je dokazao da je prst zapravo uperen na neko mesto u Alžiru, a to sigurno nije bila ideja. Verovatno Kolumbo pokazuje na more kao svoju sudbinu.

Slika

Muzej pomorstva i nautike
Radno vreme 10:00 - 20:00 osim ponedeljkom.
Cena ulaznice 7e i dodatno 3e ako hoćete u luci da posetiti jedrenjak u pravoj veličini.
Dobro priznajem da sam u muzeju potpuno podetinjio, ali je veoma lepo osmišljen i interaktivan (nema veze što imam malo više od 12 :oops: ). Izložene su makete brodova katalonsko-aragonske monarhije. Muzej se nalazi u nekadašnjem brodogradilištu.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Nisam pravio mapu za ovaj treći dan, pravolinijski je obilazak. Recimo da sam u parku bio 3,5h, u muzeju pomorstva 2h, pijaca 1h i da je za Ramblu potrebno 1h bez nekog svraćanja na piće. Restorane u Rambli uglavnom drže Indijci i Pakistanci, pa sam skretao uglavnom na Placa Reial. Naravno cene su ovde više nego u ostalim delovima grada.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Subota, 14 Maj 2016, 18:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Četvrti dan boravka u Španiji, proveo sam van Barselone. I dosta dugo sam se lomio oko ovog izleta. Naše turističke agencije obavezno u ponudama imaju fakultativni izlet u Figeras, rodno mesto Salvadora Dalia. Gledajući neke slike i slušajući preporuke prijatelja koji su ga obišli odlučio sam da odem i ja. I po povratku ne mogu da kažem da li cena izleta opravdava ono što se vidi.
Kod mene su prevagnula dva razloga. Nisam želeo da gušim svojom profesionalnom deformacijom i fascinacijom graditeljskog i projektantskog umeća, da sam ostao u Barseloni verovatno bih gledao još neku Gaudievu građevinu. Iako mi se Barselona toliko dopala da bih krenuo odmah nazad verovatno ću u planiranju nekog novog putovanja gledati Madrid, Sevilju, Valensiju, San Sebastijan...
Do Figerasa možete vozom sa stanice Sants, putuje se 55 minuta brzim vozom ili 1:50 običnim vozom.
Malo mi je dosadilo da budem glavni i odgovorni pa sam se prepustio turističkoj organizaciji Katalonije. Međutim kada sam počeo da gledam lokalne agencije sve su imale celodnevni izlet Đirona i Figeras. Cena ovog izleta sa svim ulaznicama 68e.

Đirona
Đirona je grad uz samu granicu sa Francuskom karakterističan po svom srednjevekovnom središtu, zidovima koji ga okružuju i najočuvanijoj jevrejskoj četvrti u zemlji. Prvi prizor koji dočeka turiste je svakako niz narandžastih i žutih kuća koji se nalaze na obali reke i koje podsećaju na italijanske gradove.

Slika

Sam srednjevekovni centar nije veliki i može se obilaziti pešice. Odnosno i mora da se tako obilazi pošto je to splet malih, strmih i krivudavih ulica. Ko je čitao moje pisanije i sa drugih destinacija zna da ja volim ovakva mesta, a Đirona ima i šarm. Lokalni vodič nas je ubeđivao kako je Đirona najbolje mesto u Španiji.
1. U Đironi žive pravi Katalonci, a ne kosmopolitska mešavina kao u Barseloni
2. Ko voli more na samo 45 minuta je Costa Brava, najlepša plaža u zemlji
3. Ko voli skijanje na samo 1 sat su Pirineji i skijališta, snega ima preko cele godine, a ski staze rade do 1. maja
4. Ko voli arhitekturu Barselona je na 1 sat
5. Ko voli dobro da jede u Đironi je najbolji restoran sa svetu, već drugu godinu zaredom u Mišelinovom izboru

Slika

Slika

Slika

Kad je kuga odnela mnogo života u Đironi, stanovnici ulice Argenteria odlučili su da proglase karantin i zabrane ulaz i izlaz iz ulice. Uplašeni i obeshrabljeni, počeli su nedugo zatim i da se dosađuju. Ova situacija je potstakla jednog čoveka da oraspoloži svoje komšije pa se maskirao u lutajućeg minstrela i izvodio razne vratolomije na svom balkonu. U znak zahvalnosti i danas u Đironi postoji lutka iznad ulice Argenteria koja okretanjem točka sa jednog balkona izvodi razne akrobacije i tako uveseljava mnogobrojne turiste ovog prelepog grada.

Slika

Simbol Đirone - lavica. Za razliku od bacanja novčića i ispijanja vode sa raznih fontana ovde postoji legenda da ako poljubiš lavicu u d*pe, jednog dana ćeš se vratiti u Đironu. Ali pošto je lavica visoko na stubu to nije lako, pa su napravili ploču na zidu sa tom legendom. Po boji lavicinog tela vidite da ljudi veruju u legende.

Slika

Dali muzej
Ko ide samostalno ide radno vreme je 09:30-18:00.
Cena ulaznica je 14 za obe postavke (i izložba nakita koja ima drugi ulaz u odnosu na muzej).

Muzej se nalazi na temeljima starog pozorišta koji je Dali sam preuredio u niz zamršenih prostorija i laviranata. ''Želim da moj muzej bude kao lavirint, divan nadrealistički objekat. Ljudi koji ga budu posećivali odlaziće sa osećanjem da su imali teatralni san .'' I što se mene tiče uspeo je.
Preuzeću na sebe da ne razumem umetnost, definitivno ostavlja utisak, ali je meni provokativnost na granici vulgarnosti.

Slika

Na fasadi se nalaze tradiocionalni katalonski hlebovi i jaja, kao i ronilačko odelo u kojem se Dali pojavio na otvaranju izložbe u Londonu. Tada je govorio da on zaranju u dubinu ljudske duše.

Slika

Neka od dela koja ostavljaju utisak.

Slika

Slika

Slika

I samo dvorište je provokacija. Za vreme rata Dali je živeo u Americi i u dvorištu se nalaze kadilak, oskari...

Slika

Poseban utisak je nakit. Možda nije baš konvencionalan i ne bi ga dame svakodnevno nosile, ali je majstorstvo ovo izvesti na tako malo predmetima.

Slika

Dnevna soba
Slika

Miloska Venera - Dali vs Aleksandros iz Antiohije
Slika

Stvaranje Adama - Dali vs Mikelanđelo
Slika

Kartaroši - Dali vs Sezan
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Nedelja, 15 Maj 2016, 09:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
I poslednji peti dan obilaska. Jutro je počelo kišom i do metro stanice sam bio mokar. Pljusak takav da nije prijatno šetati po gradu, pa sam u metrou promenio plan.

Arena - nekadašnja korida za borbu sa bikovima, danas muzej koride. Borbe s bikovima prestale su 1.januara 2012. godine kada su zakonom zabranjene.

Slika

Glineni vojnici
Važno: ovo je gostujuća izložba, tako da nekom budućem putniku ovaj post neće biti od koristi.
Cena ulaznice 10e.

Figure terakota ratnika su u prirodnoj veličini, njih preko 7000 hiljada, svaka teška oko 300 kg. Pokopane su zajedno sa Ćin Š’ huangom kad je umro jer se verovalo da će tako i nakon smrti car imati vojsku kojom će zapovedati. Figure su okrenute na istok i nalaze se u borbenoj formaciji. Svaka od figura je jedinstvena, tako da ne postoje dve identične.

Slika

Slika

Slika

Slika

FC Barcelona
Neverovatno ali u gradu takve arhitekture i kulture, sa velikim brojem muzeja, najposećeniji je muzej FC Barcelona.
Radno vreme 09:30 - 19:30 osim na dan utakmice, ne radi samo 25. decembra i 1. janura.
Cena ulaznice 23e.
Metro linija L3, stanice Palau Reial ili Les Corts pa pešaka još 10-ak minuta.

Ovde me je izgleda sačekala loša karma. Pre puta sam se dvoumio da li da gledam utakmicu. Za vikend tokom mog boravka igrali su kući protiv Valensije, a najjeftinija karta je 4.sektor (znači skroz gore na vrhu stadiona) iza gola 108e. Cene idu i do 250e za centralne sektore, a lože i preko 500e. Nešto mi je to bilo mnogo para pa sam odustao i želeo da obiđem samo muzej i stadion. Tokom ture koja traje 90 minuta obilazi se muzej sa peharima i ličnim stvarima legendi kluba, media centar, loža i tribine, svlačionica i izlazi se na teren. Ali kada sam stigao na blagajnu rekli su mi da je u toku konferencija za štampu i da mogu da obiđem samo muzej, a tek za 2 sata i ceo kompleks. Imao sam druge planove pa sam odustao.

Slika

Slika

Slika

Placa Espanya
Pored Placa Catalunya još jedno centralno mesto u gradu, mesto gde se ukrštaju brojne linije gradskog prevoza. Nalazi se u podnožju brda Montžuik.

Nekada korida, danas tržni centar, sa otvorenom terasom odakle je lep pogled na trg i Montžuik.
Slika

Slika

Trg okružuju Fira (barselonski sajam), Arenas de Barcelona (nekadašnja korida za borbu sa bikovima, danas pretvorena u tržni centar), Nacionalni muzej umetnosti i park Žoana Miroa.

Poble Espanyol - Špansko selo
Radno vreme 09:00 - 20:00
Cena ulaznice 12e

Špansko selo bilo je arhitektonski eksperiment kako izgraditi “idealno” selo koje će predstavljati popularnu špansku arhitekturu. Zbog velike zainteresovanosti posle izložbe, selo je ostalo netaknuto, a danas je ono dom velikog broja kafića, noćnih klubova, restorana, preko 40 zanatskih radionica, kao i domaćin raznih koncerata i ostalih događaja, posebno u letnjem periodu. Na mojim slikama deluje nekako prazno i pusto, jer je sutradan bio njihov nacionalni praznik i spremao se Beer fest pa su svi sređivali lokale, a nisu radili.

Kad je nekome nešto potpuno nerazumljivo, daleko, ili strano, nepoznato, kažemo obično da su to za njega španska sela.
Zašto baš „španska sela”? Pre svega, treba reći da je to doslovan prevod odgovarajućeg nemačkog izraza "spanische Dorfer", c istim značenjem kao i kod nas. Izraz u nemačkom jeziku prvi je upotrebio Johan Volfgang Gete u svom čuvenom sentimentalnom romanu Jadi mladoga Vertera.
Ako je ovaj podatak tačan to bi onda značilo da je izraz španska sela preuzet iz nemačkog u naš jezik početkom dvadesetog veka. Kasnije je on iz literature prešao u svakodnevni govor tako da je danas široko poznat i rasprostranjen. Zanimljivo je kako je izraz španska sela nastao u nemačkom jeziku, posebno s obzirom na činjenicu da u istom tom jeziku postoji i mnogo stariji izraz "češka sela" (bohmische Dorfer), koji se pojavio negde u drugoj polovini sedamnaestog veka, nakon Tridesetogodišnjeg rata. Nemačkim vojnicima, koji cu u toku toga rata prolazili kroz Češku, slovenska imena sela zvučala su čudno, strano, bila su im nerazumljiva. Tako je nastao izraz češka sela (bohmische Dorfer) u opštem značenju „nešto strano, nerazumljivo".

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Montžuik
Monžuik (Montjuic) – brdo i nekadašnje jevrejsko groblje danas je prelep park sa koga se pruža najbolji pogled na Barselonu.
Na Montžuiku se nalazi i olimpijski stadion koji je do 2009 bio stadion fudbalskog kluba Espanjol. Danas na njemu treniraju bejzbol i ragbi timovi. Ispred stadiona izgrađen je komunikacioni toranj Calatreva (po arhitekti) i to u simboličnom obliku ruke s olimpijskim plamenom. U istom kompleksu nalazi se i košarkaška dvorana Sant Jordi.
Do Montžuika možete doći i iz luke gondolom, verujem da je to je poseban doživljaj, ali zbog lošeg vremena tog dana nije radila. A planirao sam da se uveče vratim tako u centar i fotografišem kako je Barselona osvetljena noću.

Slika

Na karti koju sam koristio do sada označio sam lokacije koje sam obišao ovog dana.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Nedelja, 15 Maj 2016, 10:20 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Ovim završavam opis putovanja u Barselonu. Voleo bih da pročitate i tekst na portalu, tamo ipak ima više podataka, zanimljivosti, ličnih utisaka, a ovde više servisnih informacija o lokacijama.
Malo sam se igrao slikama da ih ne bude više od 500, a na portalu postoji foto album (samo se komentari ne vide).
Veoma sam zadovoljan putovanjem, Barselona me je svakako opčinila i kao što sam napisao negde u tekstu sada mi je jedan od omiljenih gradova koje sam obišao. Plan sam skoro potpuno ispunio, jedino nisam imao sreće sa stadionom. Svako će prema svojim interesovanjima nešto od ovoga ponoviti, a nešto propustiti.
Radno vreme lokacija sam preuzeo sa zvaničnih sajtova, uglavnom su za letnju sezonu koja traje od aprila do septembra, tokom ostalih meseci može biti kraće i to treba proveriti.

Cene
Ne volim da pišem o cenama, svako od nas ima različito shvatanje ili stil života. A posebno što cene zavise i od lokacije, popularnosti nekog mesta... Ipak prilikom planiranja putovanja ove informacije su značajne i ja ih isto tražim.

Ulaznice i prevoz
O tome sam pisao za svaku lokaciju.

Restorani
Ja na putovanjima volim da probam neka lokalna jela, ali ne idem u neke fensi restorane. I uvek sam kao vrhunac besmisla navodio forumsku raspravu da li je bolja jagnjetina u Teologosu ili u Mladenovcu. Uglavnom koristim opciju dnevnog menija i on je u Barseloni bogatiji nego u drugim gradovima, odnosno veći je izbor.
Nekoliko primera:
1. 2 tapasa, paelja po izboru, piće su 10.5e na samoj Rambli
2. meni predjelo, glavno jelo, piće, desert (za svaki po nekoliko izbora) u blizini Sagrade 12e
3. ogromna tuna salata, krilca u bbq sosu, pića za dvoje 27e na samoj plaži

Prodavnica
U kvartu u kom sam bio smešten postoji supermarket Dia koji ima i svoje robne marke. Verovatno je on malo jeftiniji i zbog toga i zbog lokacije, ali cenu su sasvim ok.
Voda 8l - 0,97e, kafa 200gr - 1,09e (malo krupnije mlevena, ali može da se skuva i kao turska kafa), šunka isečena 300gr -2e, pakovanje kobasica - 1,75e, veliko pakovanje hleba - 1,59e, čokoladno mleko 1l - 0,87e, pileći file 1kg - 6,85e, svinjske šnicle u marinadi 300gr - 2,5e, sok narandža 1l - 0,59e, paradajz 1kg - 1,15e, iceberg salata - 0,69e... Na nekim slikama sa pijace isto se vide cene.

Suveniri
Magneti 1-5e, razglednice 0,3-1e, knjige o Barseloni 7-11e, majice 5-15e, dres Barselone 30e, naravno kako se udaljavate od centra cene padaju.

Za kraj slika koja mi je desktopu
Slika

Adios Barcelona


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Nedelja, 15 Maj 2016, 10:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
VlaMar, bravo! Nedistižan si! Ovo je savršen putopis!
Baš sam sad pričala našim prijateljima o našem forumu i evo ih čitaju tvoj putopis. Bili su u Barseloni, ali kažu nisu ni znali da tamo sve ovo postoji o čemu si ti pisao! :text-bravo:

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Nedelja, 15 Maj 2016, 18:19 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač

Pridružio se: Petak, 22 Avgust 2014, 23:54
Postovi: 115
:text-bravo: SVAKA ČAST I ZA SLIKE I ZA TEKST !!!!!!!!!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Maj 2016, 07:04 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
Вламар, шта рећи, а не поновити колеге.
Уписао сам линк у свој линковник, па ако некад пут нанесе у те крајеве, не морам пуно да лутам нетом и проучавам. Све си припремио :bravo: .

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Ponedeljak, 16 Maj 2016, 10:17 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
:text-thankyoublue:
Naravno da prija kad vas neko pohvali, kao i sazanje da neko čita ono što pišete.
Pisao sam direktno u editor pa ima tu sitnih grešaka u kucanju, nadam se da Gaudi nije postao Gauda, a najviše sam se plašio Zmaje i da li sam ova imena pravilno izmenjao po padežima :)

Zaboravih da napišem neku reč o snalaženju. To je naravno bitno kada idete na putovanje, a naročito ako idete samostalno. U Barseloni je ono dosta lako, zaista su im sve turističke lokacije lepo obeležene. Na izlazu iz svake metro stanice postoji mapa na kojoj je obeleženo gde se nalazite i koje su atrakcije u blizini. I na ulici dosta često postoje putokazi.

Turistički informacioni centri su im dosta slabi, imaju veoma čudno radno vreme (rano se zatvaraju) i nemaju besplatne mape. Možda jož uvek nije puna sezona.

Jako su ljubazni, svuda, i na ulici i u prodavnici, i turistički radnici i obični ljudi. I hoće da pomognu, zaista se trude. Engleski na ulici ili znaju veoma slabo ili ne žele puno da ga pričaju. Druga je priča na turističkim atrakcijama.

Ispadaće povremeno nove slike, teško ih je bilo izabrati.
Evo na primer šta je meni bilo interesantno. Na terasama i u samom centru grada suši se veš. A toliko su veliki nacionalisti da su svuda istaknute zastave Katalonije, a zastava Španije samo na državnim zgradama i to povremeno.
Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Četvrtak, 19 Maj 2016, 07:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
:bravo: :bravo: VlaMar, sa ovoliko prelepih fotki, prevazišao si i nas i sebe!

Nisu valjda doneli svih 7000 glinenih vojnika??!!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Četvrtak, 19 Maj 2016, 10:33 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Izloženo je samo 180 figura, od čega je tek nekoliko original. Ostale su kopije napravljene posle 1979-te kada je grobnica u Kini otvorena za javnost. Svejedno meni je bilo interesantno. Izložbu prati i zanimljiv film o otkriću grobnice, načinu na koji su figure pravljene, zašto su sve različite, koliko je vremena bilo potrebno da se izrade... Zvanično kopije figura prave samo dve radionice u Kini i godišnje na tradicionalni način mogu da naprave tek 12 figura. Za turiste se prave "kalup" varijante.

Hvala svima na komentarima. Nisam lažno skroman, ali ne bih rekao da sam nekog prevazišao, a pogotovu ne forum. Ima mnogo sjajnog materijala i zanimljivih destinacija opisanih na našim stranicama. Jedino ja možda imam više slobodnog vremena pa putovanje predstavim na ovaj način.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Četvrtak, 19 Maj 2016, 10:57 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 23 Avgust 2014, 22:29
Postovi: 11134
VlaMar je napisao:
Hvala svima na komentarima. Nisam lažno skroman, ali ne bih rekao da sam nekog prevazišao, a pogotovu ne forum. Ima mnogo sjajnog materijala i zanimljivih destinacija opisanih na našim stranicama. Jedino ja možda imam više slobodnog vremena pa putovanje predstavim na ovaj način.


Некад и не ваља бити скроман. Одрадио си Барселону, по мени, перфектно.

_________________
τα ταξίδια στην καρδιά...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Petak, 20 Maj 2016, 09:51 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Ponedeljak, 25 Avgust 2014, 11:48
Postovi: 2065
Lokacija: ... TEBI IH DAO SVE, ZA TEBE ZIVEO...
Pol: Bata
ВлаМар, нема шта овде ни да се коментарише, ни да се хвали. Шт год да напишем, нећу моћи да пренесем моје дивљење овом твом путопису.
Браво мајсторе :bravo: :bravo: :bravo: ФЕ - НО - МЕ - НАЛ - НО! :text-bravo: :obscene-drinkingcheers:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Utorak, 24 Maj 2016, 10:19 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Vec su ti rekli sve sto sam i ja htela :) Uzivala sam! :bravo:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Barselona
PostPoslato: Petak, 27 Maj 2016, 07:23 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 21:00
Postovi: 2872
Lunatic je napisao:
ВлаМар, нема шта овде ни да се коментарише, ни да се хвали. Шт год да напишем, нећу моћи да пренесем моје дивљење овом твом путопису.
Браво мајсторе :bravo: :bravo: :bravo: ФЕ - НО - МЕ - НАЛ - НО!


+100
Ne znam sta bih mogao da kazem i pitam. Ovo je mnogo korisnije kao turisticki vodic od onih zvanicnih jer je ovo iskreno sa istaknutim vrlinama i manama destinacije. Suvo zlato!

:clap: :clap:

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=jct2YlbaXBg&feature=youtu.be


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 57 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.