Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 19:50

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Valensija
PostPoslato: Četvrtak, 23 Oktobar 2014, 19:06 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 21 Oktobar 2014, 22:25
Postovi: 159
Pol: Bata
Pokrecem ovu temu u okviru foruma Spanija jer su mi secanja na ovo skorasnje putovanje tako ziva, nebrojano mnogo utisaka, a sve impresije tako nadosle ovoga trenutka da jednostavno ovog casa pocinju da izviru, te postovani dozvolite da zapocnem ovu temu u okviru price namenjene putovanjima po Spaniji, pricu o Valensiji vidjenu mojim ocima, o Valensiji-gradu gde se namesto nekada zatalasale reke Turie sada viu talasi zelenih krosnji drveca, palmi...

_________________
"...everything will be OK in the end,if it`s not ok, than it`s not the end..."


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Četvrtak, 23 Oktobar 2014, 19:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 17:29
Postovi: 2521
Lokacija: Vinchester city
Pol: Bata
Izvoli prijatelju, pokloni se i pocni, iscekujemo da vidimo rezultat nadahnuca.
Cisto da pomenem da Valensija pamti velikog fudbalera, asa Partizana - grande Pedja Mijatovic!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Četvrtak, 23 Oktobar 2014, 20:15 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 21 Oktobar 2014, 22:25
Postovi: 159
Pol: Bata
VALENSIJA 1
put:
Septembar vec solidno odmakao, promenjivo vreme panicno upozorava na kraj leta, a ja od silnih obaveza jos uvek neorganizovan za letnje putovanje. Broj ponuda po agencijama vec opao-tamo gde mi se ide nema aranzmana, ono sto nude vec sam obisao ili mi nije interesantno....Setim se, "ukaze mi se :) " u jednom trenutku VALENSIJA-pre neku godinu sam mogao sa Majorke da obidjem Valensiju brodom na jedan dan.Nisam hteo-smatrao sam da Valensija zasluzuje vise nego da se na jedan dan sjurim kroz taj veliki grad. Aha, rekoh sebi-DOSLA SI NA RED VALENSIJO !!! :)

Opet gledam u kalendar, nikada mi zlokobnije nije delovao,nemam vremena ni da taraskam po bookingu, da istrazujem avio karte i sl, te angazujem ovdasnje meni poznate i prijateljske turisticke agencije da me shodno svom iskustvu oprave na put.Kao po obicaju kazem im "koliko muzike za koliko para hocu" gde hotel i svaka im cast, uspese da me organizuju.

Otpoce put.To je znate onaj trenutak kada u vama zatitra svaki nerv, kada noga nogu stize a srce juri ispred vas da sto pre stignete na odrediste. Mene je put vodio avionom do Barselone a posle vozom do Valensije.

I znate kako je kad vam od prvog dana lepo krene.Pocne onako u grcu pa onda neki nevidljivi bogovi, zastitnici putnika raskrce sav put pred vama. U Vuelingovom avionu sednem na svoje mesto

Slika

Ubrzo me lepa spanska stjuardesa zamoli da li hocu da predjem na sediste jedan red ispred. U tom redu je trebala da sedne porodica sa malim detetom, ali tu je izlaz ka krilo aviona u slucaju nuzde a deca tu ne smeju da sede...."OK, no problem" i predjem. Stjuardesa mi objasni sta treba da radim u slucaju nuzde-polomim plastican poklopac, povucem rucicu, izbacim ta vrata kroz avion i ONDA BUDU SVI SPASENI :).

Slika
Tu vec sedela devojka iz Beograda, prenerazeno slusa stjuardesu pa meni kaze "jao-ja se strasno plasim letenja, a sada ovo...."
-pa zasto se plasite? Pa kapetan aviona na jednom letu je rekao "Dragi putnici nista ne brinite, niko nije zauvek ostao na nebu"-to ja pokusavam da budem duhovit citirajuci jedan clanak Mome Kapora koji sam davno procitao u jednoj JAT-ovoj reviji pri nekom letu.
Avion vec davno uzleteo, prosao je onaj meni najdrazi trenutak uzletanja, onaj trenutak kada se avion otisne od piste a vas neka centifuga ili kakva vec sila zalepi za sediste, pa postanete onako za trenutak besteznski a sve se onako podigne u vama-OBOZAVAM TAJ TRENUTAK
Moja saputnica verovatno ne oseca to odusevljenje tim trenutkom-uzela sam sve moguce tablete za umirenje i spavanje,-kaze ona-te izvinite ako tokom leta budem vristala, plakala ili sta vec...
Ja do krila, ona pored mene, pored nje neki francuz.Vidi njenu uznemirenost pa da je utesi kaze da se i on plasi letenje i sta pri tome on primenjuje da sebi rastera strah....
Kakvi saputnici pomislih ja, ali uvideh da ipak nije sala.Ta devojka je jednom putovala avionom na kome se na nekoj visini pojavila pukotina na kabini pa su morali prinudno da slete.Nije sala vidim ja poceh ozbiljniju pricu, on aprica zivi sa deckom koji je sa Korcule u Madridu, pricasmo o putovanjima, umetnosti,.Zaista divan sagovornik...uspavala se...Ja jos malo promatrah bele oblake , onu divnu penastu masu satkanu i oblikobanu u 1001 obliku uzivoh u nekom osecanju nadmoci sto sam u toj plavo belo-penastoj divnoj visini, listah Vuelingovu reviju, pa izvadih blok za skiciranje i olovke...

Posle 2h i 15 min. sletesmo u Barselonu.Devojci lakulo, budi se nasmejana i predlaze, jer je ceka decko , da sa aerodroma sa njima krenem na zel.stanicu. Ja mislio da direktno idem sa aerodroma vozom do zeleznicke stanice SANTS u Barseloni pa da hvatam svoj voz za Valensiju, ali me ona naucila da je bolje aerodromskim busom A1-brze i jeftinije a posle malo pesice preko Trga Espania u Barseloni do zel.stanice. Autobus A1 jer nam, je izlaz na terminalu 1, idu na svakih 10 minuta jedan za drugim. Karta nekih 6e.

U busu A1 moja saputnica i njen decko, cuvsi da nemam rezervisanu kartu se zabrinuse za mene -Auuu, kazu, pa mora se karta ranije rezervisati, vi stizete za zadnji voz uvece, ali ne brinite, ima dosta povoljnih hostela u Barseloni za jednu noc. Ma bas me briga kazem ja-ja sam krenuo na put, pa makar spavao i na sred zel.stanice.

Evo nas stigosmo do trga Espania u Barseloni. Kako sam se obradovao kad sam ga video-znate, tu sam pre par godina gleda one magicne fontane sto obasjani snopovima raznobojnih reflektora u ritmu muzik eispustaju mlaznice.Tu je i trijumfalna kapija,Znate to je ona radost kada Vas poznati krajolik koji stenapustili pre par godina doceka sa istim sjajem, sada vec prepoznatljiv ,a ne stran, i drugarski nastrojen.

Slika
Noc sa svojim svecanim plastom vec pocinje da se spusta lagano u vidu modrog svilenog sumraka nad Barselonom, vucemo svoje kofere na jedno pola sata hoda do SANTS zeleznicke stanice.veselo cavrljamo uz put svo troje o ovome onome kraju sveta ....Stigosmo do saltera, oni produzavaju za Mardid, ja za valensiju ali nece da me ostave samog dok ne vide imam li voz.Njen decko odlazi samnom do saltera na perfektnom spanskom trazi za mene kartu do valensije "Signor.........." I Signor :) dobije kartu.To vece bio popust za I razreded RENFE voza gde u vozu sluze i veceru u toj ceni od 52e.Voz mi polazi za 15 minuta, na brzinu se pozdravljamo

I opet zakljucujem ko zna po koji put ono u sta sam se davno uverio-PUTNIK< COVEK KOJI JE SVOJIM PUTOVANJIMA OPLEMENIO SEBE, IMA SIROKE POGLEDNE NA SVET, RAZUME LJUDE JE DOBAR COVEK I UVEK SPREMAN DA POMOGNE

DIVNI LJUDI, LEP MLAD PAR, MOJI SAPUTNICI GDE GOD DA STE I SADA VAN ZAHVALJUJEM I POZDRAVLJAM VAS, I ZELIM SVAKO DOBRO

_________________
"...everything will be OK in the end,if it`s not ok, than it`s not the end..."


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Četvrtak, 23 Oktobar 2014, 22:20 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 21 Oktobar 2014, 22:25
Postovi: 159
Pol: Bata
VALENSIJA 2
grad, odmor, provod

Stigoh vozom RENFE iz Barselone u Valensiju za tri ipo sata voznje.Voz, udoban sa prepoznatljivim zvukom klaparanja po sinama, sedista-fotelje udobne, stocici na rasklapanje u nasoj I klasi sluze veceru, prvo topli vlazni ubrisi koje stipaljkom dele, zatim ketering pa se sve to lepo zalije vinom. Bese oko ponoci.Voz pristaje na Juznu zel.stanicu u Valensiji.Moj hotel je na 100m od Severne zel stanice.Kazu mu pesice se stigne za pola sata od jedne do druge stanice. Ma ne mogu vise da odugovlacim, MORAM sto pre da se raspakujem i da se stopim sa Valensijom.Uzimam taxi, cena 6e ( inace gde god sam isao taksijem po Valensiji nikada me nije kostalo vise od 6e, to je cena samog starta taxija)
Hotel mi u samom centru grada u pesackoj zoni ......I POCE MI VALENSIJA....

Grad treci u Spaniji po velicini, odmah posle Mardida i Barselone.naseljavali ga i Grci i Kartaginci ali se smatra da su prvi Rimljani tu osnovali koloniju, pa onda Varvari, pa Vizengoti...u 15v bio je poznat kao Centar zlata,da bi najveci sjaj grad dobio u 16v.Postojala je i Kraljevina Valensija Godine se smenjivale ratovi.Imaju svoj 'spanski" jezik valensijski.A to je i najstariji univerzitetski grad u Evropi.

Slika

Slika

slike koride "nekad i sada" koja moze da primi 16.000 posetilaca izgradjena 1850-1860 god.I sada je korida aktivna za razliku od Katalonije gde je zabranjena

Bude zvona nekim skladnim umilnim zvukom sa zvonika na trgu Plaza del Ayuntamiento

Slika

Zvuk se siri kroz trg,gipko uvija oko lepih fasda okolnih ulica , kizdavih krovova,zagolica vam culo sluha pa onda odlazi da se vije oko lepe fasade Gradske kuce




i zgrade prekoputa, zgrade grade Poste i telegrafa iz 1915g

_________________
"...everything will be OK in the end,if it`s not ok, than it`s not the end..."


Poslednji put menjao BOJKO dana Četvrtak, 23 Oktobar 2014, 22:50, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Četvrtak, 23 Oktobar 2014, 22:24 
Nije prisutan
Vodič
Vodič
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 18:30
Postovi: 6074
Lokacija: Live to camp,camp to live . . .
Pol: Bata
Pocelo je pocelo. :clap: Samo napred Imenjace pratimo te u stopu . :dance:

_________________
svima dobro nikome zlo,nama sta preostane


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Četvrtak, 23 Oktobar 2014, 23:32 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo:

Kada citam o tvojim putesestvijima, ide "film" kao iz Holivuda! :D
Molim za puuuunooooo slika! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Četvrtak, 23 Oktobar 2014, 23:45 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 21 Oktobar 2014, 22:25
Postovi: 159
Pol: Bata
VALENSIJA 3
grad, odmor, provod
Najveci trg u gradu, popularan kao i trg Gradske kuce, mesto gde je uglacani plocnik danju ogledalo Suncu a nocu potpomaze zemalski odsjaj toplom zvezdanom nebu
Gradska kuca nocu:
Slika

Slika

Slika

i evo prelepe zgrade Poste, kako svojom spoljasnocu, tako i enterijerom
Slika

Slika
( kupola Poste)

Slika

Valensija nije puki turisticki grad pa da je sve podredjeno pukom turizmu.To je i dobro, nije podredjeno turizmu pa nema neizivljenih stranaca koji luduju i opijaju se po celu noc.A kada uzavreli dan pun ushicenja na svakom koraku prodje i gizdava noc se razlegne po ulicama tu su razni restorani, kafici u ulici Cavaliros zatim restorani i klubovi koji rade vikendom a tek pocinju da se pune od 01.00 h. Kasni nocni sati ne zaustavljaju zivot ljudi.Mestani, i staro i mlado ili sede na klupama u svojim ulicama, parkovima, ili u restoranima i vremesne odmerena dame i gospoda svrate na casu vina.
Dopala mi se Valensija i zbog mentaliteta ljudi. Ljubazni, predusetljivi i nekako manje bucni nego na
Majorci ili katalonskim krajevima. Ne znaju svi engleski, trude se pokusavaju da objasne na mesavini svih jezika , pa i gestikulacijom ili jednostavno ostave svoj posao, svoj put koji su namerili i sa punim rukama zembilja ili sl i odvedu vas na mesto, odrediste za koje ste ih pitali. U hotelu mi se trecu noc pokvarila brava na sefu.Odmoran i osvezen, spremljen ja za nocni provod da otkljucam sef-NECE.Zovem recepciju, proba recepcionar -ne ide. Oko ponoci je, osecam puls nocnih ulica Valensije kroz otvoreni prozor sobe, recepcionar se muci da otvori sef ali ne ide.Kaze zvace gazdu hotela.Za 20-ak minuta dodje vrlo stari gospodin, poprska sprejem bravu-al ne ide.Da bih ja uzeo novac iz sefa, fotografski aparat, ljubazno kaze pozvace nekoga da razvale sef. I ode.Meni bese zao da u pola noci alarmiram zbog sefa pola Valensije, pogledam imam nesto para kod sebe, dovoljno za jedno vece i kazem recepcionaru da ne rzvaljuju sef.Mislim se ako razvale da bi mi udovoljili to vece-unistice ga- posle ce morati da ga popravljaju, mada su mi ponudili da koristim sef na recepciji, pomislih bice im veca steta nego meni korist, zao mi bese On javi gazdi, gazda me pita dal zaista ne insistiram , jel probace sutra da ga otvore.Posto ne insistiram, hoce sa recepcije da mi daju 50e da imam za to vece-kazu duga je noc, velika Valensija trebace Vam za taxi ili sl. Oni daju ja zahvaljujem ali ne uzimam-zaista mi nije bilo potrebno. Ja dirnut tim gestom ljubaznosti i poslovnosti, oni mojom tolerantnoscu u ovakvoj situaciji mi zahvaljuju, nude pice, da mi obezbede prevoz za to vece. Pa nemoguce da su sve to odglumili u ime marketinga, u ime toga da j egost uvek u pravu.Jednostavno takvi su ljudi, nemoguce da sam za 12 dana bas samo takve sretao.

_________________
"...everything will be OK in the end,if it`s not ok, than it`s not the end..."


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Petak, 24 Oktobar 2014, 00:13 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 21 Oktobar 2014, 22:25
Postovi: 159
Pol: Bata
hvala vam prijatelji.
malo cu da zastanem, da sredim misli da koliko je moguce skratim pricu, sliku.Koliko je moguce a ne oskrnaviti monumentalnu Valensiju dozivljenu u 12 dana.

_________________
"...everything will be OK in the end,if it`s not ok, than it`s not the end..."


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Petak, 24 Oktobar 2014, 22:58 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 21 Oktobar 2014, 22:25
Postovi: 159
Pol: Bata
VALESNIJA 4
grad, odmor, provod

centralna zila, srce gradskog jezgra je trg Plaza de la Virgen

Slika

Mesto gde je bio rimski forum, gde su se Vizigoti naselili kasnije…kasnije je zazivela bazilika , katedrala Our Lady (1566) u sjaju svojih arkada.Legenda kaze da 14 stilskih konzola koje nose krov pretstavljaju brakove izmedju 7 vojnika Jamsa I i 700 devojaka koje je monarh doveo da osnuju novi hriscanski grad.Ta lepom poplocanom trgu je i palata Generalitat, neko vreme je i Gradska kuca bila na ovom trgu

Slika

Slika

A onda je tu zazivela velika Fontana sa simbolima reke Turie, koja je i ukras i osvezenje kako vizuelno tako I estetski i duhovno sa skadom svojih figura i figurina osmisljenih linija i oblika.

Slika

Kako je isla moda dekoracije i obnove fasada, dodavanjem novih elemenata na trgu dajauci mu na znacaju I osobenosti, tako je i savremeno doba tu postavilo restorane oko trga, prodavce umetnickim rukotvorina nakita, slikare, zonglere vatrom pa i akrobate sa skejbordima.A svi se oni, zajedno sa mestanima, turistima sjate na ovaj trg kada se noc uveliko uvuce u svaku poru Valesnije, obicno oko 23.00h.

Slika

Splet ulica koje kao i u svim drevnim gradovima pocunju, od centralnog trga i odlaze da se viju, uplicu i preplicu medjusobno sa drugim isto tako lepim i slikovitim ulicama i ulicicama koje vode, upucuju na ona slatka lutanja do drugih delova ovoga lepog grada.

Slika

Nekada je Valensija bila opasana zidinama sve do 1885g. Prve zidine su ogradjene u vreme islama ( 1021-1061).Obuhvatale su potez od katedrale do reke Turie.Posle rata “Dva Petra” zona zidina je prosirena. U to vreme na zidinama j epostojalo 12 gradskih vrata koja su se otvarala i zatvarala u ritmu zvona sa katedrale.
Danas su, od tih drevnih kapija, ostale samo dve kapije sa svojim kulama:

Slika

Torres de Serranos-sagradjen 1398g a u 16v. je bio zatvor za plemstvo i vitezove. I danas ta kapija upucuje na divan, sirok kameni most preko korita reke Turie.Most koji je nekada premostavao reku Turiu, peko koga je prosao vekovni bat konskih kopita, kola, plemica, gradjana…naroda, i ushiceh korak mnogih turista kao dan danas, jedne veceri je bio okicen zvucima svinga. Dugi , odsecni I brzi ritam svinga pun okreta i spleta koraka je iscilio tu u neko doba noci jer je jedna plesna skola tu imala svoju probu.U pisanju ranijeg poglavja vec rekoh da grad ZIVI na svojim ulicama.To nije bio neki javni, zvanicni nastup vec jednostavno proba plesne skole.I eto, sta ce jednoj plesnoj skoli bolji podijum od lepog kamenog mosta, sta ce im lepsi kulisi od krosnji drveca u nekadasnjem koritu reke Turie i od Serranos kapije a sve to protkano diskretnom zlatnim iskrama svetloscti kandelabra.

Slika

I Torres de Qwart-sagradjen 1460g cije ime potice od lokacije na koju je upucivao.Tu je bio kraj grada ili onoga sto se smatralo urbanom sredinom u to doba i iza te kapije pocinjalo je selo Qwart de Poblet.od 16-18v je koriscen kao zenski zatvor. Do kapije, sa gradske strane voidi ulica Qwart ,koja prestavlja produzetak ulice Cavaliros , gde se takodje nizu jedan za drugim kafici, restorani poput nekog lanca osmisljenih enterijera i sarenila ljudi..Secam se da mi je vizuelni utisak ostavio jedan restoran brze hrane sav, kompletno do najmanjeg detalja uredjen u stilu americkih restorana brze hrane, sladoleda i sode iz 50-ih godina XX veka.Separei presvuceni tirkoznim skajem , aluminijumski stocici ca crvenim ultraplasom na svojoj povrsini….djuboks….automati za gazirana pica….To nije samo ulica kafica I restorana , ulica pukog provodaKao i u Cavaliros ulici, gde je zgrada Pozorista, tako i u njenom produzetku Qwart postoji Muzej minijatura.

Slika

Tu je i Morska kapija na Plaza Puerta de la Mar, koja j e vodila do luke iz 1946g namesto Kraljevske kapije u literature poznate kao “kapija levo pod mesecom Valensije” jer u vreme Kraljevske kapije, kad se ostale gradske kapije zakljucavale, ova se zakljucavala poslednja, te ako neko ne bi za to vreme usao u grad, ostajao bi napolju da prenoci izvan zidina pod mesecom.

_________________
"...everything will be OK in the end,if it`s not ok, than it`s not the end..."


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Subota, 25 Oktobar 2014, 12:32 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 21 Oktobar 2014, 22:25
Postovi: 159
Pol: Bata
VALESNIJA 5
grad, odmor, provod

Slika

Za velike gradove, koje su pokrivale godine i vekovi sunca, kisa.., je tipicno da svaki objekat , posebno oni namenski, javni, imaju svoju licnu istoriju. Uz lepotu oblika zdanja kompletniju njegovu sliku daje i spoznaja njegove price. U velikim gradovima tesko je prodrti u duboku srz svakog njegovog dela, ali volim da sam u takvim gradovima, da se rastrcim na sve strane, sakupim cinjenice i koliko toliko stvorim neku svoju hronologiju, one koje ne uspem da obuhvatim, ostavljam da mi u secanjima budu jednostavno samo lepi objekti. Ali , kako vreme, dani prolaze, cesto sasvim neocekiano iskrsne odnegde neka zanimljiva cinjenica o vidjenom objektu, I to onda mnogo obraduje i taj delic upotpuni slagalicu te eto, svaka slika pre ili posle se kompletno uokviri.

Zgrada Univerziteta College of Corpus Christi. ( 1586-1611) sa fontanom na fasadi.Tu se jos uvek skoluju svestenici po tradicionalnim pravilima.Zgrada u svom sklopu ima crkvu, 56 mermernih unutrasnjeg atrijuma su uradjeni od mermera u jednom komadu, arhivu, biblioteku.Zgrada je totalno obnovljena posle spanskog rata za nezavisnost.

Slika

Palata Markiza Dos Aguas-a. Zgrada na kojoj je svaka fasada razlicita, drugacije obradjena.Radjena u gotskom stilu, sa baroknim detaljima.palata iz 15v je restaurirana 1740 po zahtevu samog Markiza te se na objektu javljaju i rokoko elementi uradjeni u alabaster mermeru na ulaznim vratima. Ova divna kompozicija prestavlja alegoriju vode reke “Dve vode”.U zgradi je danas NACIONALNI MUZEJ KERAMIKE.

Slika

Zgrada Trznice, je oduvek bila centar gradskih aktivnost. Iako drugacijeg karaktera od susednog trga sa katedralom i u proslosti , kao I danas trg oko Trznice je jedno od glavnih mesta okupljanja ljudi. Treba jutro otpoceti odavde, od trga Plaza del Mercado. U stilizovanoj , lepoj zgradi, unutra urednoj lepoj i cistoj, gde su namernice uredno slozene kao u najelitnijem butiku mogu se popiti razni osvezavajuci cedjeni sokovi…narandja, kokos, nar….i uzeti za pristojnu sumu velika porcija ukusnog jela za rucak.

Slika

Iako oduvek urban, gusto izgradjen grad, Valensija nije sva u zidovima od kamena, opeke, maltera .. Na svakom trgu, na mnogim neocekivanim prosirenjima i najuzih ulica, ne samo na trgovima,naicicete na fontanu. Znaju ljudi za blagodet vode, razumeju njenu ulogu u funkciji eksterijera grada. Bilo da voda izlece vrtoglavo u mlaznicama, bilo da tek jednostavno tece ljudi tu zastanu da predahnu sa osecajem blazenstva, deca ne odole da dodirnu tu ukrocenu u slavini fontane sad avec sulpturalnu prirodnu osvezavajucu blagodet , turisti ne odole da je uslikaju.

Slika

Tu ne paraju nebo samo lepi krovovi, stilske kupole.Visoko ka nebu se prizaju i guste zelene krosnje drveca, palmi. Tako da grad nije sav u vrevi od zurbe, automobile, autobusa. Pored Botanicke baste,parkovi, drvoredi…ublazuju savremenu vrevu i oremljeni urednim mobilijarom ( klupe drvene…kamene… cesme nove stare…..kandelabri stilski ili savremeni reflektori…spomenici vladara ili skulpturalne celine) pruzaju mogucnost cestog odmora dajuci efekat udobnosti kakvog salona, dnevne sobe…Nije ni cudo sto mestani duge sate provode napolju, mlado, staro, pa cak i do kasno u noc. Nije ni cudo, to im je tradicija.Jos u islamsko vreme grada Abd al-Aziz-a , kralja Valensije je osnovao najveci najstariji park. Kraj Djon I je u Kraljevskoj basti osnovao prvi zoo vrt sa lavovima,gazelama I ostalim egzoticnim zivotinjama, u bazene nastanio labudive, patke…

Slika


Odusevljen tim skladom prirodnih i urbanih elemenata u Valensiji, a kad se vec raspricah o parkovima, da ne zaboravim da kazem najbitnije:

Zamislite sada sve ovo na slikama iz ovog I prethodnih poglavlja, sve ove lepe kuce, crkve, zgrade , trgove, ulice , sve ono cemu je grad tezio da pokaze svoje bogatstvo i moc, odjednom pod vodom. Sve ono sto je vekovimo brizno pravljeno da bude lepo da sluzi svojoj nameni se odjednnom naslo pod stihijom vode.

Oktobra 1957, reka Turia se izlila i poplavila Valensiju.Da se to ne bi vise ponovilo iz drevnog korita nekada uz same gradske zidine, sirokog kao pola Dunava, 1980-ih godina reka Turia jekompletnim tokom izmestena van grada.Ono sto je originalno, sacuvani su svi divni kameni stilski mostovi preko nekadasnje reke a u koritu napravljene parkovske staze, igralista za decu, posadjene sume drveca, palmi…vesto rasporedjene fontane te je tako stvoren , duzinom celog nekadasnjeg toka reke jedinstveni veliki park…tamo gde su nekada ribe, mulj i alge obavijale kamene lucne stubove, gde je neko izgubio neki dragi predmet u dubokoj void reke turie, ili ceznjivo gledao u paru ili sam u modru vodu, a camdjije kosim kamenim rampama silazili do svojih camaca, SADA ispod mostova talasi I talasi krosnji od zelenog lisca drveca , palmi u svom spletu pod mostovima daju meki, gibak hod, a ljudi, deca , koji nikada nisu mogli ni zamisliti da ce koracati, trcati, sedeti…ispod tih svojih mostova, sada nenadmasivo uzivaju u magiji zelenih tonova.Namesto zubora reke, sada imaju sum lisca podjednake lepote kao pre za parove za pojedince koji zele da odahnu uz knjigu ili svoje misli. To korito sada ima dusu ne vise smedje-modru kao vode reke turie vec zelenu I sarenu od urednih cvetnih aleja.I tako u Valensiji voda posade gradska suma, a vazduh ostaje isti pod kisom , svetlosti sunceve vedrine….

Slika

_________________
"...everything will be OK in the end,if it`s not ok, than it`s not the end..."


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Subota, 25 Oktobar 2014, 18:04 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 21 Oktobar 2014, 22:25
Postovi: 159
Pol: Bata
VALESNIJA 6
grad, odmor, provod

Nikada ne gubeci tok sa svojom istorijom, Valensija gao svaki razvijeni grad prati savremena dostignuca.
Palaco de la Musica auditorium ( 1987) na severnoj strain uz bivse korito reke Turieje prakticno okruzena vrtovima i fontanama a nocu sve to vatrama svetla reflektora koji kao da je odizu od tla.

Slika

Smatra se da Valensija na najbolji nacin od ostalih spanskih gradova adaptira svoj imidj u 21 vek.
Jedan on najznacajnih simbola valensije buducnosti je Grad Umetnosti I Nauke. Lociran na Camino de Las Moreras, na Mornarskom autoputu ( lako se stize iz centra gradskim autobusima). Zasluge pripadaju geniju, valensijskom arhitekti Santiagu Calatravi, a takodje i Felix Candeli koji je zasluzan za krov na zgradi Okeanografije.
U kompleksu se nalazi Planetarijum, gigantski Imax bioskop, Laserijum, Princ Filip muzej, Muzej Nauke, Pasarelu, most “LA Peineta”….To nisu monotone naslage betona vec aerodinamicni oblici, koji asociraju na hemisferu, ljudso oko , na napredak i promociju nauke u korist coveka.

Slika


Onaj koji je I jutros stigao u Valensiju, znajucu za ovo gradjevinsko, cudo pozurice da vidi ovaj deo grada jos isto popodne, neko ce dolaziti I jos koji sledeci dan dag a opet vidi. Ovaj deo grada zove na posmatranje, razmisljanje, ucenje njegove neodoljive sustine i neosporavanoj , originalnoj lepoti.

Slika

Slika


Mozda se ljudsko oko dugo nece moci navici da boravi u ovakvim prostorima linija daleko drugacijih od stereotipa zgrada na koje smo navikli. Ali uz ovakve oblike buducnost covecanstva moze biti lepa.A i mora tako, da nije tog progresa i ovoj sferi jos uvek bi ziveli u pecinama, sojenicama…treba teziti savremenim varijacijama .

Slika

Slika


Reke nose svoje vodene povrsine klasicno provlaceci se ispod sjajnih mostova, a ove vodene povrsine lelujaju, cine pitomo oglealo ljudi i okruzenja I lelujaju u svojim odblescima sa svojim siluetama a kad se plameni snopovi reflektora upale nocu, tek tada tu pocinje sva mistika i carolija.

Slika

Staklo, beton, celik. prva asocijacija je da su to neki hladni, bezivotni materijali.Medjutim,od kutijastih celicnih profija kroz koje su ukoso provucene tanje celicne sipke kao inspiracija na lisce palmi dobijena je jedna ovakva pasarela, sa skupturalnim svodom u vidu nadvijenih palminih grana te svaka pomisao na nezivotno i neprirodno kod ovakvog oblika ne moze postojati.

Slika

Ovde postoje rumena jutarnja svitanja, sjajna podneva i duboke i svelte veceri. Sve se uplice, preplice, otice a opet stoji stabilno na svom postamentu, na ZEMLJI.
Preporucujen da se ovaj zaista fantasticni predeo obidje par puta, u razlicita doba dana.

_________________
"...everything will be OK in the end,if it`s not ok, than it`s not the end..."


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Subota, 25 Oktobar 2014, 20:04 
Nije prisutan
Izviđač
Izviđač
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 21 Oktobar 2014, 22:25
Postovi: 159
Pol: Bata
VALESNIJA 7
jos pomalo od svega,povratak, kraj.

Poceh sa Koridom, kao prvim monumentom Valensije koji ugledah kad stigoh u grad, poslednju je videh kad udjoh na peron zel.stanice, zavrsavam sa njom.

Slika

Zvali su me tamo Inglezo, Francuzo….Za Srbiju nemaju pojma, tek se zbog sporta sete ali kao Serbia and Montenegro, stariji Tita i Jugoslavije….Bilo je noci kada su mi spanjolkice dovikivale “OLE SIGNOR OLE OLE…” Bila je noc kada sam tako nadmen i pun od svih utisaka, ne gledajuci, tresnuo nosem o staklena vrata restorana :nevera: (mislio sam das u otvorena, bas nisu morali tako pedantno da ga izglancaju :( ).

Jednom opet, stigavsi kasno sa plaze gladan, mrzelo me da se sredjujem pre izlaska na veceru.Sedoh u restoran blizu mog hotela, prijatna atmosfera , svira muzika. Moj sto blizu muzike, sviraju staru setnu pesku CE GEVARAAAA. Igrom slucaja ja u majici sa likom Cegevare, pevac to vide, pokaza kolegi sa gitarom na mene, ja njima na moju majicu.

Slika

U ulicnim bastama restorana je karakteristicno da jedan orkestar otpeva , odsvira par melodija, sakupi novac pa ide do sledeceg restorana. Na mesto njih dolazi druga grupa muzicara, pa i oni odu dalje ...i tako celu noc od restorana do restorana. Jednom tako u jednom restoranu lepo i jasno cuh stariji covek svira i peva, posle puno otpevanih stranih pesama”…Mramor kamen I zeljezo, lako moze biti slomljeno…” prepoznam tu pesmu iz doba detinjstva, pitam posle muzikanta odakle je, a on iz Dubrovnika.Tu godinama zivi i radi.
Otpecase momci tako pesmu Ce Gevara, otpevase jos dosta toga, evergreen, pop arije… I podjose izmedju stolova da sakupe novac.Dodju do mene –ja “necu” d aim dam. Oni “Signor, signor Cegevara…” ja napravim gest kao da hocu da skinem majicu da im dam…Oni ZAPANJENI !!! NARAVNO samo sam se nasalio, dao sam im neki sitan evro + nekoliko centi, svi se smejemo i oni odose. :D :lol: :smesko-levo-desno:

Dosao je povratak.Iz Barselone imam avion u 21.15.Mislim se dali da poranim p aceo dan provedem u Barseloni.Odustajem od te namere-vec sam bio tamo, odlucujem da za secanje meni, pricu ostalima jos nesto “ukradem” od Valensije.

Do Barselone idem vozom, ovaj put dan ranije izvadio kartu, i polazim sa Severne zeleznicke stanice “Estacion del Norte” koja je na 100 m od mog hotela. Vucem tako kofer a u mislima mi se nizu munjevitom brzinom redjaju slike od veceri dolaska , pa do zadnjih trenutaka u Valensiji.Pa toliko me puta taksi dovezao do te stanice oko 05.00 h ujutru posle nocnih provoda ( nisu mi lokali nocnog zivota bili daleko od hotela, pesice sam odlazio-ali u neka doba pred svitanje noge postanu nekako teske za korake ). I sami znate to je onaj trenutak kao kada se budite iz nekog sna a jos uvek se secate onoga sto ste sanjali.Zdrav razum vam kaze da se morate trgnuti iz sna a dusa bi se jos uljuljkivala u divne sne. Mene utesi to kad u sebi kazem “ Moram prvo otici ako se ikada mislim ponovo tu vratiti”

Slika


Estacion del Norte ( 1906-1917), radjena u stilu Modernizma, idealno je locirana da putnika dovede direktno u istorijski deo grada. Divan celicni krov natkriva perone, folklorni motive, oblici cveca I voca krase stubove i fasadu.Posebno centralni hol sa drvenim salterima, vitrazima na prozorima pruza velicanstvenu sliku.

Slika

Slika

Eto zeleo sam malo da vas provedem iskreno samo delom Valensije kojom sam ja 12 dana koracao, osvrcao levo desno da upijem sto vise od znamenitosti, da se sit opijem lepotama ovoga grada, provedem jer svaki tren noci u jednom ovakvom gradu ne dozvoljava umor, jednostavno ne dozvoljava visak sati lenjcarenja u hotelskoj sobi vec gura, tera, vuce, nosi u zivot , srecan zivot putnika, i danju i danju I nocu. Isao, koracao, vesto menjao super tacne gradske autobuse, metroe, taksije…I eto uspevao da stignem ponekada I do plaze. Iakao sredozemno, more je bilo toplo, pa ponekada i sa meduzama.Kilometre dugog peska na plaza pomesanog sa ponekom lepom skoljkom i redovima lezaljki i ogromnu plavu , ponekada zatalasanu, povrsinu Sredozemnog mora necu opisivati. Stavljam samo sliku jednog vetrovitog dana kada su talasi bili veliki kovitlali se od pucine i u peni od hiljadu iskrica razbijali pri dodiru sa pescanom obalom, sto ja OBOZAVAM, Priznajem, neudobna varijanta je to sto posle svaki vas delic tela, peskira, torbe…vetar zaspe peskom, ali SVAKAKO vredi izdrzati to zarad uzitka u talasima. Tu veliku lepu plavu vodu, plazu bilo pescanu kao ovu ili neku drugu stenovitu i sami vi poznajete bilo gde isli. :more: Te se ovim za sada oprastam od vas, dok mi pred ocima ozivljavaju svi pokreti Valensije, svaki mimic, svaki gest koji sam sretao na ovom putovanju.

Slika

Vreme je da zavrsim I ostavim prostora drugima-nije ovo samo moj forum.Postovani, zeleo sam ovim opsirnim pisanjem da koracamo zajedno Valensijom, tragovima ovoga moga putovanja. Postojala je sansa, vrlo realna, izvodljiva I uodobna da brzim vozom ze nekih 1,5 sati odem do Madrida.Ali kao sto mi , kako rekoh na pocetku pisanja bese zao da sa Majorke na jedan dan odem do Valensije, tako mi bese zao da ostavim jedva upoznatu Valensiju zbog madrida.A I bio bi greh projuriti madridom sveg apar sati u jednom danu.To ostavih za drugi put….Doci ce I Madrid na red :) otom-potom, a Vi , ko zeli neka procita ova slova, neka podje svojim putem do Valensije, neka me dopuni, ispravi, zato smo PUTNICI :D

pozdrav, ADIOS

_________________
"...everything will be OK in the end,if it`s not ok, than it`s not the end..."


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Četvrtak, 03 Decembar 2015, 11:10 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 03 Oktobar 2014, 10:59
Postovi: 2361
Lokacija: Novi Beograd
Pol: Seka
Bojko, tek sam sada procitala ovaj putopis i zalim što ga nisam ranije primetila!
Cini mi se da je slično primetila i Pef, ali dok sam čitala kao da sam gledala neki film a u nekim momentima kao i da sam ja bila tamo.
Jako, jako mi se dopalo ovo što si napisao a i slike su s j a j n e!
Hvala!!!

_________________
Govorim tiho i nosim psa sa sobom ...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Subota, 16 Januar 2016, 11:50 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
:text-bravo: Ovo je bas ono sto mi je trebalo :text-thankyoublue:

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Valensija
PostPoslato: Utorak, 06 Februar 2018, 21:12 
Prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Naš Bojko je zaista predivno preneo svoje utiske iz ovog grada, i ne mogu a da se ne složim sa njim u konstataciji da vredi ovde provesti nekoliko dana u istraživanju...
Evo i mog viđenja

Razgledanje počinjemo od predivne plaže Malvarosa (ja je odmah prozvala Maraviljosa - prelepa)

Slika

Nije baš bilo vremena za kupanjac, ali niste valjda pomislili da sam propustila da bar pokvasim nožne prstiće ;). E, pa, voda je bila topla! 16. oktobar, da. A voda kao bara, još toplija nego u Malagi...

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 23 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.