Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 12:24

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autor Poruka
PostPoslato: Ponedeljak, 04 Maj 2020, 15:59 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Odluka

Ni dan danas nam nije jasno zašto smo baš sada otišli u Istambul!
Ustvari još u novembru smo rezervisali smeštaj, preko Bookinga u Šri Lanki za februar mesec, medjutim, kako smo saznali da treba da se vakcinišemo (nije obavezno, ali se preporučuje) a ja sam na mnogo lekova alergična, odmah smo odustali od puta.
Treba ići negde!

Hiron se već dugo sprema da kupi kožnu jaknu (zadnju je kupio još davno na Kipru i totalno se ofucala), a kako smo čuli da su tamo vrlo povoljne cene, odlučismo da prvim avionom odemo.
U Kini je već uveliko buktala epidemija Covid-19. Kod nas u Srbiji i kod njih u Turskoj niko zvanično, ni nezvanično nije sprečavao da ljudi putuju po svetu. Pandemija još nije bila objavljena. Hironova i moja glava, tj mozak, uopšte nisu tog trenutka ni pomišljali ni na kakvo zlo. Mislili smo gde ćemo sve ići, gde ćemo večerati, kakve specijalitete...
Potpuno neodgovorno od nas, krenuli smo preko "Travellanda" 27.02. na četiri dana, kao da taj virus sa nama nema nikakve veze. Kao, kupićemo tu jaknu i malo se potsetiti Istambula u kom smo bili pre XXX (odavno) godina.
Celo putovanje je bilo dobro organizovano. I evo kako je to bilo...

Let avionom

Na aerodromu u Beogradu ništa neobično. Malo je bilo praznjikavo, ali rano je jutro.
Prvi put smo se malo lecnuli kad smo ušli u već skoro popunjen avion u kom je dosta njih imalo masku na licu. Medjutim, u avionu je bio jedan naš visoki funkcioner (bez maske), pa smo malo odahnuli. Valda on zna šta radi.

Slika

Avion je poleteo na vreme. Sedišta u avionu Ryanair-a su vrlo udobna i ispred svakog je ekran. Dobili smo i slušalice sa kojima nismo znali šta da počnemo, kao ni sa dugmićima ispod ekrana. Nema veze, kratak je let!

Slika

Ja sam sedela do prozora, Hiron u sredini i s'kraja jedan gospodin kome smo se obraćali na englesko-francuskom jeziku sve dok se nismo, kao ista grupa, sreli na aerodromu u Istambulu. Od tada smo pričali na srpskom.

Negde, poslednjih 20 minuta leta, počela je žešća turbulencija zbog nevremena. Mogu vam reći da je baš bilo jako propadanje.
Ne bi se mi mnogo oko toga brinuli da Hironu minut pre toga nisu doneli kafu. Jedino je on tražio dodatak! Puna šolja kafe i turbulencija baš i ne idu zajedno. Uglavnom moja žuta majica je dobila fleke, Hironove farmerke i majica su postali kao maskirna uniforma, a što je najtragičnije, deo kafe je završio i na gospodinu do nas! Mi smo pokušali da se izvinimo, i dalje na englesko-francuskom jeziku (ja govorim engleski, a Hiron francuski), dok je gospodin rekao da je sve ok. Možete misliti kako smo se neprijatno osećali.


Aerodrom u Istanbulu

Eeee, na ovakvom aerodromu još nismo bili! Istovarili su nas, ja mislim, na poslednjem gejtu. Posle 3-4 pokretne trake sam počela da ih brojim i digla ruke (bilo ih je garant preko 10), jer mi se činilo da nikad nećemo sa njih sići i izaći iz aerodroma.

Slika

Nije loše što ih ima, al' bre što je mnogo, mnogo je. A mi onako "maskirni"! Mislili smo da nas svi gledaju onako šarene.

Posle posoške kontrole i preuzimanja kofera, koji su kod većine bili poluprazni, a kod nekih cela "brda", stigli smo do našeg vodiča - poslednji. Nije ni čudo. Većina putnika iz naše grupe su bili mladi ljudi, a mi matorci nismo postigli "kvalifikacionu normu za olimpijadu" u brzini kretanja kroz onolike pokretne trake!

Pre ulaska u autobus koji je trebalo da nas razveze po hotelima, konačno smo se našem saputniku kog smo posuli sa kafom izvinili na našem jeziku. Srećom je on izvinjenje primio sa puno razumevanja.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 04 Maj 2020, 16:06 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Polako stižemo i u hotel

Iako se pedeset kilometara autobusom može preći za sat vremena, naše putovanje je trajalo, trajalo...

Slika

U gradu je bila neverovatna gužva. Ulice uzane, krivudave, prepune parkiranih automobila, ljudi koji vuku natovarene male prikolice u vrh pune robom u kesama i paketima, turista koji unezvereno gledaju gde su, lokalaca koji žure u raznim pravcima i naš autobus koji se kroz sve to vešto, ali jako sporo, provlačio.

Slika

Vozaču svaka čast!

Slika

Naš vodič Ismail nam je ispričao najvažnije stvari. Radio je to sa puno entuzijazma i strpljenja iako je te iste rečenice ponavljao već stotinama puta. Mi nismo išli na izlete pa ga nismo upoznali, ali mnogi ga hvale.
I, konačno smo došli do našeg hotela "Crowne Plaza" o kom ću vam kasnije pričati.

Slika

Brzo su nam dodelili sobu. Portir je krenuo sa nama, noseći naša dva kofera. Liftom smo došli do trećeg sprata, a onda je on krenuo uskim zavojitim stepenicama još sprat iznad!!!

Slika

Kad smo to videli, zaustavili smo ga na pola puta penjanja i rekli da mi "matorci" nemamo nameru da se penjemo tim stepenicama u hotelu sa 5*! On se okrenuo i mal' nije pao sve sa polupraznim koferima.
Na recepciji smo reklamirali sobu i te stepenice. Odmah su nam dali drugu sobu.
Šta je razlog da nas rasporede u te sobe treba pitati našu agenciju.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Ponedeljak, 04 Maj 2020, 16:16 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Okolina hotela i Koska


Hotel se nalazi u kvartu "Laleli" u glavnoj ulici Ordu kroz koju prolazi tramvaj. Vrlo blizu, iza Univerziteta, je i stanica metroa. Zgodno!
Prvo prijatno iznenadjenje je bila ogromna radnja sa turskim slatkišima "Kosta" koja se praktično nalazila sa ulične strane našeg hotela. Odlučili smo da svratimo u povratku.
Čini mi se da se u svakoj zgradi nalazi bar po jedna radnja. Ne samo u toj glavnoj ulici, nego u svim okolnim ulicama i uličicama. Gužva je neopisiva.
Bili smo prinudjeni da kupimo nove farmerke, jer su one na nama i dalje bile "maskirne", a rezervne nismo poneli jer, šta će nam dva para pantalona za 4 dana!? U koju god radnju da udjete ne možete da kupite jedne farmerke, nego ceo paket! I tako, čini mi se u svim ulicama u nedogled. Joooj, pa mi smo u "švercerskom" kvartu!
Izvukosmo se nekako do glavne ulice i preko puta Univerziteta iz restorana "Hasanpaša Konak" se čula lepa "živa" muzika. Ajmo na večeru!

Slika

Hrana je bila odlična i obilna. Jedino što Hiron nije mogao da dobije pivo.

Slika

Iako smo se baš prejeli, svratili smo da kupimo baklave "za poneti" u "Kostu", kao što smo sami sebi obećali.
Ljudi, čega tu sve nema!

Slika

Desetak vrsta baklava...

Slika

Isto toliko ratluka...

Slika

Zatim nešto kao ratluk, ali u većim komadima...

Slika

Pa sok od groždja koji je kapao preko oraha i izgleda kao kobasica (kupovali smo to na Kipru, po njihovim selima)...

Slika

Čokolada sa pistacima vešto zapakovana u veliku kutiju za 300gr, a ima je samo 100 gr...

Slika

Raznorazne kutije sa mešanim slatkišima...

Slika

K'o mala deca stajali smo na sred radnje neznajući odakle da počnemo. Sve bi hteli da isprobamo, ali nas je bilo blam!
Slatkiše su pakovali u lepo dekorisane metalne kutije, pa su nam one bile izgovor da sutradan kupimo još.

Slika

Megalomanski smo kupili pola kile raznih baklava i kad smo došli u sobu jedva smo podelili jedno parče baklave.

Pomislićete, posle ovog posta, da samo mislimo na hranu!? Pa, skoro da ste u pravu.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 05 Maj 2020, 07:14 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kupovina kožne jakne


Iako smo putovanje uplatili samo nekoliko dana pre polaska, stigla sam da se preko moje prijateljice iz Novog Sada, zatim nekoliko putopisa i Tripadvisora raspitam gde treba ići u kupovinu. Od moje prijateljice sam dobila najkorisnije informacije.
Jedan Englez je na Triadvisoru napisao i preporučio tržni centar "Olivijum". Kaže, on sedne u kafanicu i pusti ženu da sa karticom "paja" po radnjama i završi pos'o za jedno pre podne. Dopala nam se ta ideja, s'razlikom da smo mi zajedno i sedeli u kafanici i "pajali".
Umesto kožne jakne Hiron je dobio odlične mokasine, a ja pončo kog sam oduvek želela. Nenadano je svako od nas dobio i nove farmerke.

Seli smo u taksi i putem duž obale mora, gde su bili usidreni kruzeri, jahte i manji čamci,

Slika

Kenedijevim bulevarom prateći zidine tvrdjave starog evropskog dela Istambula,

Slika

Slika

i malo cik-cak stigli smo do "Olivijuma".

Slika

Taksi smo platili po taksimetru.

Slika

To je velik, moderan tržni centar sličan "Ušću" u Beogradu u kome se nalaze radnje čuvenih turskih i svetskih proizvodjača. Hiron kaže da je to "Kapali čaršija" XXI veka!

Slika

Možete svratiti na kafu ili ručak u nekoliko restorana i kafića. Kako je vreme prolazilo sve je bila veća gužva i oko podneva bilo je teško naći mesto.

Slika

Impresivno deluje zastakljena lučna čelična konstrukcija krova.

Slika

Iako nismo imali nameru da sem jakne kupimo bilo šta, Hiron se baš dobro natovario kesama!

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 05 Maj 2020, 07:29 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Kapali čaršija i namera da se konačno kupi ta jakna


Do "Kapali čaršije" smo išli tramvajem. Samo jedna stanica. Mogli smo i peške! Gužva k'o kod nas!

Slika

Kad smo pre XXX (extra large) godina bili u "Kapali čaršiji" ambijent i ponuda su bili mnooogo bolji nego sada.

Vidjali smo bolje i interesantnije "čaršije" u Tunisu, Alžiru, Maroku i Egiptu.

Slika

Sada je to jedno šareno mesto, pomalo zapušteno u odnosu na pre.

Slika

Nema više onog sjaja i dostojanstvenih trgovaca.

Kao što vidite, svi gledaju u mobilni!

Slika

Lep izbor privezaka i broševa od jantara...

Slika

Nakićena grnčarija...

Slika

I puno radnji sa proizvodima od kože!

Slika

Kad smo se par puta "izgubili" i poprilično umorili seli smo u restoran "Havuzlu" na kapućino i koka-kolu.

Slika

Sedimo mi tako i pričamo, kad se odjedanput pojavi jedan simpatičan, nasmejan čovek i obrati nam se na našem jeziku. On je dugo živeo i radio u Beogradu.
Naš sto je bio baš do njegove radnje. Prodavao je izmedju ostalog kožne jakne.
Na vrlo spretan i uvežban način je brzo doneo jednu jaknu (Hironov broj) i krenu da je gužva, pali i hvali! Šta da vam kažem? Naterao je Hirona da proba jaknu, donosio drugu boju... drugi model... model sa dva lica... prima kartice... može evro, dolar, lira...sledi cenjkanje... da nam donese čaj od nane... šta god! I sve se to dešavalo za tim stolom u restoranu.
Naravno da je Hiron, na kraju, kupio zaista odličnu jaknu i sad je ne skida!

U hotel smo se vratili peške, jer je (tek smo tada shvatili) bio baš blizu.

Usput nam je zamirisala kafa iz prave pržionice kafe.

Slika

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 05 Maj 2020, 09:20 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Metro i Istikal ulica


Kao što sam već rekla, metro stanica nam je bila blizu. Zove se "Vezneciler". Direkt sa ulice, liftom, smo sišli do mesta gde se na automatu vrši dopuna "Istambul kartice" i zatim pokretnim stepenicama sišli do ulaza u metro M2, koji ide veoma često.

Slika

U metrou nema gužve, vrlo je čisto i nikom nije palo na pamet da po zidovima i stolicama nešto naškraba.

Slika

Čim smo ušli njih troje četvoro je ustalo da nam ustupe mesto.

Slika

Vožnja je bila kratka. Prešli smo i preko jednog mosta.

Slika

Odlučili smo da sidjemo na prvoj stanici posle mosta, "Šišane". Leleee, ja mislim da je ta stanica duboka stotine metara, jer je broj i dužina pokretnih stepanica kojima smo se peli bio beskonačan!

Slika

Dugo nam je trebalo da ugledamo dnevnu svetlost.

Slika

Svo vreme sam razmišljala o obećanom metrou u Beogradu? Ma, nema šanse!

Slika

Istikal ulica je kao naša Knez Mihajlova u Beogradu, samo duža i sa većom gužvom.

Slika

Tu su sve rase ljudi. Velika, ali mirna gužva. Poneko, baš malo njih, nosi masku na licu!

Nas su zainteresovale jedna staretinarnica i prodavnica starih knjiga i mapa.

Slika

Kad smo se dobro umorili otišli smo u piceriju "Esmer", na sprat.

Slika

Slika

Imali smo sreće da u prepunom restoranu dobijemo sto do prozora i pogled na Istikal ulicu.

Slika

Slika

Posle ručka sledila je šetnja u toj gužvi! Brzo smo našli razlog da svratimo na kapućino sa cvetom, srcem i grančicom...

Slika

... u poslastičarnicu "Mado".

Slika

Slika

Ovo su rezanci, ako niste znali!

Slika

Za mlade ova ulica može da bude zaista interesantna.

Slika

Slika

Tu je i Merlin Monro u izlogu "Muzeja voštanih figura". Nagledali smo se voštanih figura u Londonu i Amsterdamu, pa smo ga ovog puta preskočili.

Slika

Kad smo sledećeg dana izašli iz metroa na stanicu "Taksim"

Slika

i malo prošetali okolo, u ulici Istikal nas je zatekao nama zastrašujući prizor. Pored brojnih turista i lokalnih stanovnika,

Slika

kioska sa pečenim kestenom...

Slika

čistača ulice...

Slika

tu su bila po sredini ulice i oklopna kola vojske ili policije, praktično jedna za drugom.

Slika

Niko se zbog njih nije puno brinuo osim nas koji smo se "strmoglavili" do "Šišane" metro stanice ne bi li što pre došli do našeg hotela. Tek kad smo se vratili sa puta čuli smo da su Turci tog dana pustili emigrante prema Grčkoj granici.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 05 Maj 2020, 19:09 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Nedelja i Istanbulu


Posednji dan našeg boravka u Istanbulu je bila nedelja. Velika većina radnji je bila zatvorena, a ljudi skoro uopšte nije bilo na ulicama. To je, za nas, bilo pravo vreme da prošetamo onim ulicama gde je inače najveća gužva i gde se prodaje roba na pakete.
Ranijih godina nikad nismo bili u ovom delu Istanbula.

Blizu našeg hotela je džamija. Mada, kad malo bolje razmislim, teško je bilo biti bilo gde u gradu a da blizu nije bila i neka džamija.

Snimili smo je prethodno veče.

Slika

Krenuli smo potpuno bez ikakvog plana, ali sa mapom u ruci.

Na puno raskrsnica su celom širinom ulica bili ukopani branici, koji bi se podizali u slučaju potrebe da se ulica blokira. Slikala sam i moju šarenu cipelu, čisto da vidite kolika je brana.

Slika

Od našeg hotela nizbrdo je more. Ajmo nizbrdo!

Slika

More se vidi u dnu slike izmedju zgrada.


Ulice su potpuno bez ikakvog urbanističkog plana.

Slika


Slika

Sve radnje su sličnog tipa: deo je u nivou ulice, deo u podrumu, a deo na spratu. Danas su svuda spuštene žaluzine i nema žive duše.

Slika

Ima u tom kraju i prelepih starih zgrada...

Slika

hotela...

Slika

ali i zgrada koje samo što se nisu srušile.

Slika

Slika

Kad smo došli na ravno, relativno blizu mora, utisak je sasvim običan za današnje vreme.

Slika

E, tu je već bilo i otvorenih radnji.

Trebalo je i nešto ručati. Izabrali smo restoran sa odličnim domaćim gotovim jelima.

Slika


Slika

A u poslastičarnici smo probali ove baklave sa pistaćima.

Slika

More, na žalost nismo videli izbliza jer je duž njega širok bulevar i neke silne ograde.

Par puta smo se izgubili i vrteli bez veze.

Od jednog malog trga sa spomenikom u sredini,

Slika

svuda ukrug i duž ulica koje su se u njega uticale, bilo je postavljeno za ručak najmanje 1.000 stolova.

Slika


Slika


Slika

Pretpostavili smo da će tu doći da ručaju ili putnici sa nekog kruzera ili turisti koji su organizovano obilazili grad.

Slika

Poslednja u nizu je bila "Afrodita".

Slika

Bili smo baš zadovoljni što smo ovako "kako padne" prošetali!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Utorak, 05 Maj 2020, 19:32 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Hotel Crowne Plaza Old City


Hotel se nalazi starom delu grada Istanbula, koji se zove Laleli, u glavnoj ulici Ordu kroz koju prolazi tramvaj.
Praktično peške možete otići do Plave Džamije, Aja Sofije, Topkapi palate... A još bliže vam je Kapali čaršija.

Slika

U svim okolnim ulicama, a naročito prema moru (nizbrdo) su radnje i radnjice u kojima se uglavnom roba prodaje na "pakete" i brojni restorani i kafići.
Tramvajska stanica je preko puta hotela, a metro malo dalje iza Laleli Univerziteta.
Taksi stanica je ispred ulaza u hotel.
E, sad otprilike znate gde ste!

Sam hotel čine 4 jednake lepe zgrade sagradjene u arapskom stilu i povezane u jedinstvenu celinu.

Svaka zgrada ima svoj lift koji je sav u staklu. Napravila sam i par snimaka iz lifta.

Slika

Slika

Lobi je prostran i luksuzno opremljen. Ambijent je tipično arapski i prijatan za odmor i druženje.

Slika

Slika

Unutrašnji delovi fasada te četiri zgrade koji su ujedno i zidovi lobija su živopisno dekorisani i oslikani.

Slika

Slika

Tu se nalazila radnja sa luksuznom garderobom...

Slika

i naravno druga sa nakitom...

Slika

Recepcija je neupadljiva, što mi se baš dopalo.

Slika

Naša soba je bila na trećem spratu. Ovo je pogled sa sprata na pacio naše zgrade, a mislim da je isto je i u ostale tri.

Slika

A hodnici blistaju od čistoće.

Slika

Sobe su, po mom mišljenju premale za taj rang hotela. Mada je sasvim moguće da je naša agencija dobila pristup samo sobama sa "greškom", kao na primer naša u kojoj je stub nasred sobe.

Slika

Kreveti su udobni ali ne baš previše široki.

Kupatilo je dobro opremljeno.

Slika

Slika

Za "kafedžije" je važan ovaj detalj. Kuvalo za vodu i kesice kafe i čaja. Dobijali smo i dve flašice vode dnevno koje smo obično držali u frižideru, sve dok se nije napunio divnim metalnim kutijama sa baklavama i kutijama sa ratlucima i raznoraznim slatkišima koje smo kupili za poklon prijateljima i rodbini.

Slika

U plakaru je i sef, što je vrlo korisno.

Što se čistoće tiče nismo imali nikakvu primedbu. Grejanje je svo vreme radilo.

Hotel je bio dupke pun. Ljudi svih rasa su se sasvim lepo uklapali. Od devojaka sa "iscepanim" firmiranim farmerkama, do arapkinja u njihovim čadorima i crnjkinjama u šarenim haljinama, kineskinjama... do muških gostiju koji su skoro svi bili slično obučeni. Živo su razgovarali na raznim jezicima uz obavezno gledanje da im nešto ne promakne na mobilnom telefonu.

Hotel ima bazen, teretanu i još svašta što mi nismo stigli ni da vidimo. Bio je to naš boravak od 3 noćenja uz "opuštenu" i neisplaniranu jurnjavu po Istanbulu.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Maj 2020, 12:35 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
E, a sad doručak!

U aranžman nam je bio uključen doručak.
Koliko je soba bila mala i sa "greškom", toliko je doručak bio ekstra dobar.
Po mom običaju, da vam za svaki hotel u kom smo bili a o kom sam ovde pisala napišem i ponešto o obrocima, napisaću vam i sada kako je izgledao izbor hrane za doručak.

Prostor u kom smo doručkovali bio je lepo organizovan i stolovi su bili komotno rasporedjeni.

Slika

Slika

I pogled na "švedski sto"... Nema gužve.

Slika

Kao prvo sok od cedjene pomorandže, razne vrste kafa iz automata, čajevi...

Slika

Ko voli ovo.... mi smo preskočili.

Slika

Raznorazni jogurti i prelivi...

Slika

Salame, ne baš po mom ukusu.

Slika

Ali su zato sirevi perfektni.

Slika

Maslinki da birate...

Slika

Obične salate...

Slika

Začini svih vrsta...

Slika

Kuvana jela, pržene viršlice, jaja na sve načine... pasta...

Slika

Ima i za decu ponešto...

Slika

Razni fini džemovi i slatka i tabla meda u saću.

Slika

Voće i voćne salate...

Slika

Ako vam do sada nije bilo dosta tu su i ratluci, urme, kikiriki i ko zna šta sam sve propustila da fotografišem.

Slika

Moj favorit je bilo slatko od pomorandži.

Slika

A Hironu je verovatno bilo muka kad je na kraju pojeo komadešku ćeten alve i parče meda u saću, al' nije hteo da prizna!!!

Slika

Sve u svemu doručku nema mane!!! Što jest', jest'!

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Maj 2020, 12:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Subota, 22 Novembar 2014, 16:18
Postovi: 3365
Lokacija: Zemun
Pol: Seka
Povratak


(Namerno vam nisam ni pisala ni postavljala slike čuvenih znamenitosti Istanbula. O tome je na forumu do sada zaista lepo pisano, a mi smo ih ovog puta videli samo na brzinu.)

Pošto je povratak bio u nedelju uveče, putovanje kroz grad je bilo začas.

Pecaroši pecaju sa mosta.

Slika

Ulice su čiste i mirne.

Slika

Svaki kvart ima svoje specifičnosti.

Slika

Slika

U znak izvinjenja poklonili smo jedan paketić slatkiša iz "Koste" gospodinu koji je stradao od Hironove kafe za vreme turbulencije.

Naš gate je bio 4-ti, pa nije ni put do njega bio dugačak. Let je bio na vreme i sve je proteklo kao i obično.

Istambul...

Slika


Broj ljudi sa maskama se povećao.
Niko nam nije merio temperaturu, ni u Istanbulu, ni u Beogradu.
Kad smo došli kući rešili smo da sa nikim ne kontaktiramo 14 dana za svaki slučaj.
Šta nam je trebalo da tako nesmotreno krenemo na taj put ni dan-danas nam nije jasno!?

I za kraj, jedan tanjirić sa slatkišima kog sam baš sad, dok ovo pišem, snimila.

Slika

Šteta što nema više!

Eto, iskoristili smo poslednji trenutak pre pandemije, a potrudićemo se da budemo medju prvim putnicima posle nje.

Svima želim da ostanete zdravi i srećni i da i dalje pričamo o svojim planovima, putovanjima i dogodovštinama.

_________________
:happy-cheerleadersmileygirl:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Sreda, 06 Maj 2020, 12:51 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19548
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
:bravo:

Lepo podsecanje na grad koji volim! Hvala, Dujo! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 15 Maj 2020, 12:44 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
dujaspasa je napisao:
Odluka
1. Ni dan danas nam nije jasno zašto smo baš sada otišli u Istambul!
2. Hiron se već dugo sprema da kupi kožnu jaknu
3. kao da taj virus sa nama nema nikakve veze.
4. Negde, poslednjih 20 minuta leta, počela je žešća turbulencija zbog nevremena. Mogu vam reći da je baš bilo jako propadanje.
5.Puna šolja kafe i turbulencija baš i ne idu zajedno. Uglavnom moja žuta majica je dobila fleke,
6. Eeee, na ovakvom aerodromu još nismo bili! Istovarili su nas, ja mislim, na poslednjem gejtu. Posle 3-4 pokretne trake sam počela da ih brojim i digla ruke (bilo ih je garant preko 10), jer mi se činilo da nikad nećemo sa njih sići i izaći iz aerodroma.
7. nismo postigli "kvalifikacionu normu za olimpijadu" u brzini kretanja kroz onolike pokretne trake!


1. :lol: Ko mnogo razmišlja i ne ide nigde!
2. Odličan razlog da se ode bilo gde! :D
3. Da, stvarno je bilo rizično muvati se po aerodromima tada, ipak bog putovanja (koji je to bog, uzgrad budi rečeno) vas je sačuvao! :clap:
4. Aaaa, znam, rupe na vazdušnom putu! :?
5. :lol: Teško da ću naručivati kafu u avionu, a ne znam ni da li mi se uopšte i leti... :doh:
6. :clap: Voliki aerodromi su čudo!
7. :lol: Ja bih se skroz izgubila!


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 15 Maj 2020, 13:45 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
dujaspasa je napisao:
1. Prvo prijatno iznenadjenje je bila ogromna radnja sa turskim slatkišima "Kosta"

Desetak vrsta baklava...
Slika

Zatim nešto kao ratluk, ali u većim komadima...

Slika

Raznorazne kutije sa mešanim slatkišima...

Slika


2. Čokolada sa pistacima vešto zapakovana u veliku kutiju za 300gr, a ima je samo 100 gr...

3. Pomislićete, posle ovog posta, da samo mislimo na hranu!? Pa, skoro da ste u pravu.

4. Jedino što Hiron nije mogao da dobije pivo.


1. Božeeee, kakava lepota! :pray:

2. Turci su vešti trgovci! :clap:

3. Svi mislimo na hranu, a slatkiši imaju posebno mesto u srcu! :ljubac:

4. :( To je malo nezgodno.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 15 Maj 2020, 14:11 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
dujaspasa je napisao:
Metro i Istikal ulica
1. Čim smo ušli njih troje četvoro je ustalo da nam ustupe mesto.

2. Svo vreme sam razmišljala o obećanom metrou u Beogradu? Ma, nema šanse!

3. Istikal ulica je kao naša Knez Mihajlova u Beogradu, samo duža i sa većom gužvom.

Slika

4. Nas su zainteresovale jedna staretinarnica i prodavnica starih knjiga i mapa.

Slika


5. Ovo su rezanci, ako niste znali!

Slika


6. u ulici Istikal nas je zatekao nama zastrašujući prizor.
Slika
Tek kad smo se vratili sa puta čuli smo da su Turci tog dana pustili emigrante prema Grčkoj granici.


1. :clap:

2. Nema.

3. Knez Mihajlova je lepša. :D

4. Interesantno!

5. :lol: Kao vunica!

6. Povratak u stvarnost! :(


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
PostPoslato: Petak, 15 Maj 2020, 14:38 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Petak, 29 Avgust 2014, 11:39
Postovi: 17771
Pol: Seka
dujaspasa je napisao:
Nedelja i Istanbulu
1. Posednji dan našeg boravka u Istanbulu je bila nedelja. a ljudi skoro uopšte nije bilo na ulicama.

2. Blizu našeg hotela je džamija. Mada, kad malo bolje razmislim, teško je bilo biti bilo gde u gradu a da blizu nije bila i neka džamija.

3. Ima u tom kraju i prelepih starih zgrada... ali i zgrada koje samo što se nisu srušile.

Slika

Kad smo došli na ravno, relativno blizu mora, utisak je sasvim običan za današnje vreme.

Slika

4. Trebalo je i nešto ručati. Izabrali smo restoran sa odličnim domaćim gotovim jelima.

Slika

5. A u poslastičarnici smo probali ove baklave sa pistaćima.

Slika

6. svuda ukrug i duž ulica koje su se u njega uticale, bilo je postavljeno za ručak najmanje 1.000 stolova.
Pretpostavili smo da će tu doći da ručaju ili putnici sa nekog kruzera ili turisti koji su organizovano obilazili grad.

Slika

Bili smo baš zadovoljni što smo ovako "kako padne" prošetali!


1. Divno! :clap:

2. Razumljivo, kao i katoličke crkve u Rimu. I tako vuče svako na svoju stranu... ljudi...

3. Kao i u Atini...

4. U Turskoj čovek ne može da ostane gladan! :clap:

5. Kolike su! :clap:

6. Ovo me mnogo podseća na Grčku! :(


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 17 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.