Putovanja u srcu

Mesto gde razmenjuju informacije oni kojima su putovanja u srcu
Danas je Četvrtak, 28 Mart 2024, 22:21

Sva vremena su u UTC + 1 sat




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Subota, 15 Septembar 2018, 23:02 
Nije prisutan
Početnik
Početnik

Pridružio se: Petak, 01 Septembar 2017, 11:56
Postovi: 29
Pol: Seka
Moze naravno, ali sa telefona neumem da stavim na forum.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Nedelja, 16 Septembar 2018, 06:28 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Onda, kada budes u mogucnosti, prebaci na komp...pa sa njega...bez zurbe! :ljubac:

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 10:18 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Pošto tema već postoji nisam htela da otvaram novu.
Dugačak niz godina na odmor odlazimo samo na leto i red je došao na putavanje van letnje sezone. Odlučili smo da srebrnu godišnjicu proslavimo u Istanbulu.
Istanbul je bila naša velika želja, ja nikad nisam bila a muž jeste. Doduše to je uvek bio poslovni put, nije imao prilike da obiđe grad tako da može reći da je prvi put u poseti.

Aranžman smo uplatili preko agencije. To nam je bila najpovoljnija varijanta jer smo se 20 dana pred polazak odlučili za put. U tom momentu avio karte su bile užasno skupe. Imali smo tri dana na raspolaganju za obilazak grada, sve smo koristili preko agencije. Grad nam nije poznat, sve deluje haotično pa nam je ta varijanta bila najbolja. Sledeći obilazak možemo sami :D

Bili smo smešteni u hotelu Venera. Na odličnoj je pozicije i sve je blizu. Hotel je mali, sobe takođe ali sasvim dovoljno za nekoga ko samo prespava. Doručak je raznovrstan a restoran za ostale obroke nudi divnu i ukusnu hranu. Restoran je na krovu hotela gde se pruža divan pogled na Mramorno more.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Pogled noću iz restorana

Slika

Slika

Hotel je smešten u naselju Lalei gde se nalaze gomile prodavnica garederobe i sve se bave prodajom na veliko.

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 11:34 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Prvi dan obilaska je bio Vaseljenskoj patrijaršiji. Krstarenje od 1,5h Bosforom, u odlasku evrpskom stranom a u povratku azijskom stranom. Zatim poseta Dolmabahče palati.

Sve je bilo fantastično ali moram priznati da je meni najlepša bila poseta Patrijaršiji. Neverovatan je osećaj da u islamskom gradu vidim hrišćanski hram. Tu se nalazi deo pozlaćenog krsta na kom je bio razapet Isus.

Slika

Slika

Slika

Na krstarenju se može videti puno prelepih vila, rezidencija diplomata, vojna akademija... Sve građevine fantastično izgledaju. Prošli smo pored jedne kuće koja se prodaje za 95 mil. dolara. Sada je na popusti, cena je bila 100 :D
Sa azijske strane su vile od velikih korporacija. Meni su sve prelepe.

Vila na popustu :D

Slika

Slika

Slika

Vile

Slika

Slika

Za obilazak celog Bosfora potreban je ceo dan, naš izlet je bio kraći. Do drugog mosta.

Nakon iskrcavanja sa broda poseta Dolmabahče palati. Kontrola je rigorozna, prolazi se kroz skener. Veoma lep park ispred palate. Gužva prevelika. Prvo smo obišli administrativni deo a zatim harem. Uvek sam mislila da u haremu žive samo žene, grešila sam. Harem je privatna rezidencija sultana. Imali smo priliku da vidimo sve prostorije koje su sultani koristili da kažem za posao. Kasnije u haremu i sobe gde su spavali sultani, njegove supruge i majka.

Ataturk je umro u svojoj sobi, originalan nameštaj je ostao. Preko kreveta je pružena zastava Turske.
Palata je prepuna zlata, čak i na radijatorima je pozlata :D
Nije dozvoljeno fotografisanje unutar palate, jako se ljute i zovu poluciju ko fotografiše. Uspela sam da me ne vide napraviti nekoliko fotki.

Ulaz u palatu.

Slika

Stari ulaz palate.

Slika

Slika

Površina palate je 250.000m2

Zabranjene fotke :D

Slika

Slika

Biblioteka

Slika

Slika

Slika

Kristalni luster težine 4,5 tone

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 12:40 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Nakon izleta i pređenih desetak km pešaka nismo nigde išli. Večera i na spavanje.

Drugi dan je bio duži što se tiče obilazaka. Panoramsko razgledanje grada autobusom–staro gradsko jezgro: Ataturk bulevar, Valensov akvadukt, prelazak iz starog u novi deo grada preko zaliva Zlatni rog, Džamija Mehmed Paše Sokolovića, Pera Palace Hotel–u kome su odseli gosti Orijent Ekspresa, Tarlabaši, Trg Taksim, Palata Dolmabahče, prolaz kroz Bešiktaš, prelazak preko mosta Bosfor i odlazak na vidikovac Čamlidža sa koga se pruža najlepši pogled na grad, poseta Čamlidža džamiji. Razgled se završava ispred Plave dzamije. Sultanahmet – Plava džamija (obilazak spolja – u toku je rekonstrukcija), antički Hipodrom, Aja Sofija i Topkpi palata.

Prva stanica Čamlidša vidikovac. Divan pogled se pruža na grad.

Slika

Čamlidža džamija. Sagradio je aktuelni predsednik Erdogan. Ima 6 minareta i može da primi 63.000 vernika. Sve miriše na novo, kompletna u belom mermeru. Ako mene pitate to je čisto bacanje para. Niko neće putovati 30-50km do džamije kad ih ima na svakom ćošku. Ona se nalazi na azijskoj strani.
Zna se da su džamije sa 6 minareta mogle biti samo u Meki i Medini, sultani su mogli napraviti sa 4, prinčevi sa dva a princeze sa jednim. U 21. veku predsednik pravi sa 6, šta reći.

Slika

Slika

Nakon Čamlidže džamije odlazak na stari hipodrom a potom u Aja Sofiju džamiju.

Na hipodromu se nalazi obelisk koji je Turskoj poklonio Egipat. Dugo godina turci nisu imali način da ga podignu.

Slika

Na ovoj fotografiji se vidi plava džamija, nismo mogli bliže jer je u toku rekonstrukcija.

Slika

Aja Sofija, najstarija džamija. Jedina džamija koja je projektovana a da nema noseće stubove. Za sve i jednu džamiju koja je kasnije sagrađena nisu našli rešenje statike pa su morali praviti noseće stubove. To svakako ne ruži objekat ali je neverovatno da u novijoj istoriji nisu mogli da nađu rešenje.

Aja Sofija je ponovo džamija nakon što je bila muzej. Mnogi su ogorčeni jer za tim nije bilo potrebe. Oni koji su doneli tu odluku su svesni da su pogrešili. U njoj su se mogle videti islamska i hrišćanska religija. Sve freske koje pokazuju hrišćanstvo su zaklonjene nekim zavesama. Nisu prekrečene što je dobro. Uspela sam da približim kameru i da slikam deo jedne freske.
Galerija je zatvorena jer nije bezbedna, vide se tragovi koliko propada.

Za ulazak smo čekali 1h inače se čeka i do tri sata. Opet rigorozna kontrola, skeneri. Može se ostati max 20min unutra.

Slika

Slika

Na ovaj način je sve pokriveno.

Slika

Ova fotografija pokazuje šta je sve zaklonjeno.

Slika

Slika

Nakon Aja Sofije obilazak Tapkapi palate. Palata je starija rezidencija sultana. Dolmabahče je sagrađena kasnije. Nalazi se na površini od 7,5 hektara. Ima 4 dvorišta. U svakom dvorištu je neki sultan nešto gradio. Imali smo prilike da vidimo kako je izgledala kuhinja u ono vreme, sudovi u kojima se spremala hrana. Nešto sam uspela slikati jer je i tamo zabranjeno fotografisanje. U harem nismo ulazili. Mogao je ko je želeo uz doplatu ali bi onda izgubili prevoz a baš je bio naporan dn.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 13:04 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Treći dan.

Poseta dzamije zakonodavca Sulejmana Velicanstvenog, zatim poseta bregu Pierre Loti (ime je dobio po francuskom književniku koji je na tom mestu pisao knjigu o Istanbulu) vidikovac starog dela grada sa izvanrednim pogledom na panoramu Zlatni Rog. Zatim poseta muzeju na otvorenom, parku Minijaturk u kome smo videli najznajčajnije istorijske građevine u minijaturi.

Sulejmanova džamija, ima 4 minareta.



Slika

Slika

Slika

Mauzolej Sulejmana

Slika

Mauzolej Hurem

Slika

Minijaturk

Slika

Slika

Slika

Slika

Mauzolej u malom Ataturka koji se nalazi u Ankari

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 13:08 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Tri dana za obilazak tako velikog grada je zaista malo. Videli smo jedan deo koji je u suštini i najvažniji. Svakako da treba još koji odlazak kako bi se sve videlo.
Trg Taksim nismo ni videli sem što smo prošli busom. Naredni odlazak će biti na Taksim. Galata kulu treba obavezno posetiti.

Poslednji dan smo imali slobodno do 12h, to smo iskoristili za šoping. Sve u svemu, za tri ipo dana smo prepešačili preko 30km.
Jedno jako lepo putovanje koje nikada nećemo zaboraviti. Na stotine fotografija ima ali ono što ostane u glavi to je za ceo život.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 13:44 
Nije prisutan
Pomoćko
Pomoćko
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 20 Avgust 2014, 22:28
Postovi: 19554
Lokacija: Ministarstvo za odnose sa javnoscu RP
Pol: Seka
Hvala, Daco! :ljubac: :romance-grouphug:

Vratila si me u lepe dane nasih cestih putovanja...ni za jedan veci grad nije dovoljno nekoliko dana...mi smo bili dvaput, a nismo videli ni deo onoga sto vi jeste....zato smo prosli nesto drugo- videli gde i kako zive njihovi ljudi iz vise klase...kako se zabavljaju, gde izlaze...bili u njihovim starim kafanicama... :D ...prvi put-radi sopinga...sami, kolima, na 2 noci...crkli smo i tada...drugi put sa drustvom i Turcima- prijateljima, sa kojima smo proslavljali rodjendan jednog od njih...

Sad bih volela da mogu da odem turisticki, da obidjem ono sto vidi prosecni turista sa vodicem...

_________________
svuda podji, na tasos dodji!

SlikaSlika SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 17:26 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 05:46
Postovi: 3783
Lokacija: Beograd / Jagodina
Pol: Bata
Istanbul je zaista divan grad. Hvala ti na ovom podsećanju na neka lepa mesta koja sam video i predstavljanju nekih koja nisam, taman da se razmišlja na tu temu.
Pretvaranje Aja Sofije u džamiju mi je baš bezveze.
Čestitam i jubilarnu godišnjicu.


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Sreda, 26 Oktobar 2022, 18:53 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Utorak, 02 Septembar 2014, 12:38
Postovi: 2677
Lokacija: NS
Pol: Seka
Divne slike Daco! Lepo je što ste na ovaj način proslavili godišnjicu :)

_________________
Ako zelis da budes neko zaista poseban budi ono sto jesi...


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 07:52 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Hvala drugari :ljubac:

Što se tiče tih malih kafanica videli smo ih puno iz busa a uspeli smo da prošetamo kroz par ulica oko Patrijršije. Ulice su popločane kockom a stolovi sa po dve stolice ispred kafanica daju posebnu draž.

Slika

Slika

Slika

Ostala sam dužna fotke sa vidikovca Pjer Loti. Kuća u kojoj je živeo Pjer je tipična turska kuća. Nalazi se na vrhu groblja, ima lepu baštu restorana gde se može popiti kafa, čaj, pojesti neki sendvič ili kolač. Bila je nedelja kad smo bili, lep dan pa je bilo puno turista. Jedva smo našli slobodan sto. Postoji i žičara gde se možete spustiti do obale.

Slika

Slika

Slika

Slika

Novi aerodrom İstanbul Havalimanı koji je otvoren 2019. je ogroman i još se širi. Kada se završi moće da opsluži 3000 letova dnevno i moće u isto vreme da zaustavi 114 aviona. Aerodrom Ataturk je od ove godine zvanično zatvoren za putnički saobraćaj. Kontrola je rigorozna, bukvalno sve što nije dozvoljeno baca se iz ručnog prtljaga. Meni su oduzeli flašicu vode i ako nije bila otvorena.

Poznate šarene stepenice. Jedva sam uspela da napravim fotku a da nema puno ljudi. U jednom trenutku se nisu videle. Tu je i dvorište sa kišobranima, to je valjda postalo uobičajno u svim gradovima.

Slika

Slika

Ovo je pozlaćen deo krsta na kojem je razapet Isus. Ne vidi se najbolje jer jako mali.

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 08:25 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Hrana u Istanbulu nije skupa. U restoranu tipa brze hrane i ako se ne može reći da je brza, cena za dvoje do 30e. Glavno jelo, salata i piće. To je ono , obaviš ručak i ustaješ kako bi oslobodio mesto.

Slika

Slika

U hotelu večera za dvoje sa po dva pića je 60e. Hteli smo u restoran kod njihovog poznatog kuvara Nusreta kako bi proslavili godišnjicu braka ali smo odustali. Devojke koje su bile sa nama u grupi su čekale duže vreme u redu kako bi ušle u restoran. Večeru smo obavili u restoranu hotela i bilo je lepo.
Kod Nusreta cena po osobi je od 50 pa do 200e. Glavno jelo, salata, desert i piće.

Pored Aje Sofije smo ručali u jedno restoranu koji nudi samo dva jela, tri vrste salata i max 5 vsta pića. Kažu da su tu najbolji ćevapi da čak i državni zvaničnici dolaze na ručak. Stalno je gužva, ima prizemlje i dva sprata, prilično tesno ali hrana ukusna. I tu je tipa, jedeš i ustaješ.

Sem u hoteskom restoranu, gde god smo jeli nigde se ne služi alkohol.

Kakvi su im kolaču tu nema šta da pišem :D

Slika

Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 08:30 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Od vodiča smo dobili podatak da grad zvanično broji 16 mil stanovnika a dnevno ima oko 1mil turista i tako tokom cele godine.

U određenim delovima grada sem nedelje su užasne gužve u saobraćaju. Oni na prevoz do posla i povratka do kuće gube od 3-4h.

Mi od kako smo izašli iz aerodromske zgrade do hotela smo proveli 2,5h u putu. Aerodrom je udaljen od grada 35km i sve je auto put, ide se brzo ali kad smo ušli u grad tu smo zaglavili.

Sve što sam do sada mislila da je gužva kod nas, povlačim :lol:


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Četvrtak, 27 Oktobar 2022, 08:42 
Nije prisutan
Svetski putnik
Svetski putnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: Četvrtak, 21 Avgust 2014, 08:04
Postovi: 2947
Lokacija: Sremski Karlovci
Pol: Seka
Tržni centar Morava je poznat po prodaji kože i kaputa. Mislim da ima i bundi ali nisam sigurna. Poređenja radi, žena iz naše grupe je kupila lep kaput i platila 120e, cenkala se cena mu je 140. Takav isti kaput u BG je 40.000 din.
Mi nismo ulazili u TC jer nas to nije interesovalo.

U našem kvartu gde se prodaje garderoba na veliko, svakodnevno se spremaju gomile paketa gde se negde šalju. Tako u svakom butiku.
Sve je njihova proizvodnja.

Puno ulažu u infrastrukturu, videli smo puno gradilišta. U toku je izgradnja nekoliko metro stanica.
Javni prevoz je dobro organizovan i nije skup. Za one koji idu samostalno, nema nikakvih problema.

Kod njih je dugi niz godina hiper inflacija. Za 5 dana koliko smo bili tamo dva puta se menjao kurs. Pored svega toga rečeno nam je kad bi Turska zatvorila granice mogla bi samostalno da živi dugi niz godina. Imaju veoma dobru razvijenu privredu.
Njihov minimalac je 300e a zakup stana je od 300-600e mesečno u zavisnosti od veličine stana i lokacije. A ima stanova i za 3000e :D


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
 Tema posta: Re: Istanbul
PostPoslato: Petak, 18 Novembar 2022, 20:14 
Nije prisutan
Rođen spakovan
Rođen spakovan
Korisnikov avatar

Pridružio se: Sreda, 29 Jul 2015, 19:22
Postovi: 15617
Lokacija: Tu... i tamo
Pol: Seka
Lep bre ovaj Stambol...
Doći će i on jednom na red... i Kapadokija, sa onim balonima što mi ne daju mira na baket listi :lol:

Hvala za friške slike i friški pogled.
Baš lep provod za lepu godišnjicu! :ljubac:

_________________
Mislim PLAVO 8-) Slika Slika Slika


Vrh
 Profil  
Odgovori sa citatom  
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 45 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 1 sat


Ko je prisutan

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  

Pokreće ga phpBB® Forum Software © phpBB Group
Putovanja u srcu © 2014-2019.